IN DIE Schermerhorn in Londen Radioprogramma van hedenavond Brammetje Flapoor en z'n vrienden BUITENLAND HILVER^P^ I 301 m. 18.00 Composities van Coates en German '18.15 Cabaret „Zes en een kwart m.m.v. Bert van Dongen en Joop de Leur. 18.30 Het Rijk overzee. Reportage: „Curasao herdenkt de bevrijding van Néderland- 19 00 Nieuws en reportage. 19.30 Hans Brandts Buijsrclavecymbel. 2000 Nederland herrijst. D. Kuyt: „Her leving der diamantindustrie. 20.15 Londensche brief van J. H. Hui- zinga. 20,30 Dansmuziek (gr.). 2100 Hoorspel. Sara Burgerhart, naar den roman van Wolff en Deken. 22.15 Mensch en Maatschappij. Dr. J. P. Kruyt: „De Kerk en het sociaal vraagstuk". 22.30 Componist van de week. Felix Mendelssohn Bartholdy. 23.00 Nieuws. 23.15Avondwijding. Rector G. J. Braak- huys, Hilversum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. - HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuws. 18.30 Oude Fransche liedjes (gr.). 19.00 Benedict Silberman en zijn Novelty Serenaders met de Novelty Sisters. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Het Residentieorkest o.l.v. Frits Schuurman, solist Jaap Stotijn, hobo. 2).00 De Patriot spreekt. 21,15 Vuadeville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 21.45 Avondwijding. Ds. R. v. d. Mast, Ned Herv. Pred. t? Blaricum. 22.00 Nieuws. 22.20 Orgelspel door Johan Jong. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. het redden van drenkelingen van gezon ken schepen. Redding is in tegenstelling tot de meest elementaire eischen van den oorlogvoering voor destructie van vijan delijke schepen en bemanningen". Een'an dere order beveelt het tot zinken brengen van reddingsschepen, die in geallieerde convooien voeren voor het oppikken van drenkelingen, „met het oog op de ver- eischte vernietiging van scheepsbeman- ningen". „Pik geen overlevenden op", j Draag aleen zorg voor het eigen schip en streef er alleen naar zoodra mogelijk" nieuw succes te behalen. Wij moeten harc( j zijn in dezen oorlog", zoo beval Dönitz verder. j Uittreksels uit scheepsjournalen werden overgelegd om te toonen, hoe Duitsche zeelieden deze orders uitvoerden. Korvet ten Kapitein Karl Möhle, die nog als getuige gehoord zal worden, heeft de ver klaring afgelegd over de wel zeer typee- rgnde opmerking van Dönitz' staf naar aanleiding van een scheepslogboek, daar in was vermeld, dat het schip in de Golf van Biskaje een vlot was gepasseerd met vijf vijandelijke vliegers, die aan hun lot werden overgelaten. Dit werd door Dö nitz' staf ten strengste afgekeurd: „Het zou juister zijn geweest het vlot tot zin ken te brengen en den drenkelingen te dooden". De Avonturen van: door G Th. Rotman ij! NEURENBERG De Duitsche oorlogvoering ter zee Een speciale verslaggever van het A,N.P. seint: De wijze waarop de Duit sche marine „den totalen oorlog" ter zee voerde itt Strijd met de .elementairste rech ten va nden zeeoorlog werd heden Jn schrille kleuren voor het tribunaal geschil derd door kolonel Phillimöre van de Atherikaansche prosecutie, toen deze be wijsmateriaal tegen Dönitz aanvoerde- Hij legde tal van geheime orders over, waar uit blijkt, dat Hitier en Dönitz op de meest cynische wijze den duikbootcom mandanten bevelen gaven tot moord op weerlooze drenkelingen. Wel het duidelijkst kwam de opzet tot dooden van bemanning tot uiting in een memorandum betreffende een onderhoud van Hitler met Osjma op 3 Jan. 1942. Het was Hitier toen reeds duidelijk geworden, dat de duikbooten den groeienden aanwas van geallieerde scheepsruimte niet meer konden tegengaan. Hij betoogde, dat ook handelsschepen zonder waarschuwing tot zinken moesten worden gebracht", met het doel zooveel mogelijk leden van de bemanning te doo den" teneinde op deze wijze voor de ge allieerden moeilijker maken hun schepen te bemannen. Dönitz vaardigde het vol gende bevel uit y. duikbooten: „Geener lei poging mag worden aangewend voor NIEUW BEROEP OP DE VEREEN1GDE VOLKEN Sharir heeft hedenmorgen opnieuw een beroep gedaan op de Vereenigde Volkeren. „Wij willen," aldus zeide hij, „Dr. Van Mook beschouwen en ontvan gen als dën" voornaamsten afgevaardig de van een vreemde, doch welbekende mogendheid, om, naar wij hopen, op de vriendschappelijksche wijze besprekingen te voeren over de Nederlandscjie belan gen en-het Nederlandsche standpunt. Ver der verklaarde hij: „geen definitieve op lossing van pnze huidige problemen kan in de gegeven omstandigheden tot stand- komen zonder overeenstemming tusschen de Vereenigde Volkeren en ons, althans tusschen de voornaamste mogendheden van deze wereldorganisatie met name de Vereenigde Staten en Groot Brittan- nie en ons en andere belanghebbende BRTTSCHE DAKOTA TUSSCHEN BANDOENG EN BATAVIA VERDWENEN Een Dakota-vliegtuig van de R.A.F., dat gisterochtend van het vliegveld te Bandoeng is opgestegen en te 10.30 Bat tijd op het Kemajoranvliegveld had moe ten lenden, is nog steeds niet aangeko men. Het laatst is het vliegtuig gesigna leerd door een Nederlandsch vliegtuig, dat meldde dat de Dakota zich in een dik wolkendek bevond. Thunderbolts, Mos quito's en Beaufighters der „Oerwoud- reddingsescadrille", die veel roem in Bir ma heeft geoogst, hébben tot nog toe zonder succes boven de heuvels van Bandoeng gecirkeld., Zij hebben ook geen sporen ven een val kunnen waarnemen. De Dakota vervoerde, behalve de be manning, een hoeveelheid Rapwi-bagage, maar geen passagiers. Men houdt leger eenheden gereed om op het eerste sein uit te rukken. Het laatst is men in con tact met het vliegtuig geweest toen het draadloos opgr-f om 10.30 uur op Kema- joran te zullen landen. 17. Ën 't gemeen.te was, dai de roovers ooK Brams snuit nog vastbonden, omdat hij pro beerde, daar dei touwen mee los te maken. Eindelijk, toen bet geld geteld was, gingen de Bedoeïnen er mee wegzeker om het ergens te begraven! Maar... wat was dat? Werd daar niet zachtjes aan het touw gemorreld, waarmee Brams handen gebonden waren? Hij keek voorzichtig om Jawel hoor, het was Menel'ik! „Straks vertel ik alles wel!" zei hl) „gauw!" En hij maakte Bram en Tom los. HIJ ZETTE HET NEDERLANDSCHE STANDPUNT UITEEN Minister-President Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn heeft, als leider van de Nederlandsche delegatie, in de middagzitting van gisteren in de Assemblee der Vereenigde Volkeren een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Zij, die voor mij het woord voerden, hebben hulde gebracht aan het uitste kende werk, dat de uitvoerende com missie en de voorbereidende commissie verricht hebben door ons een basis van zeer goede hoedanigheden te verschaf fen voor den arbeid, die thans voor ons ligt. Namens de .Nederlandsche Delega tie wensch ik mijn dank te betuigen aan hen, die gedurende verscheidene maan den zeer hard gewerkt hebben om te bereiken, dat onze besprekingen van thans een zoo vlot mogeUjk verloop zou den hebben. De wijze, waarop wij Nederlanders deze nieuwe groote onderneming, die het behoud van den vrede ten doel heeft, jzien $s reeds uiteengezet op de confe rentie te San Francisco: als een van hert, die gedurende de geheele periode van de Duitsche bezetting in Nederland zijn ge weest, wensch ik slechts deze enkele opmerkingen daaraan toe te voegen. Voor ieder, dit geen vijandelijke on derdrukking in zijn eigen land heeft ge kend is het misschien moeilijk, het enor me belang te beseffen van de heerschap pij van het recht en wellicht in de eerste plaats van de eerbiediging der regelen voor het menschelijk fantsoen. De gemoedstoestand en de onderdruk te volken van £uropa tm Azië, welke die ook zijn, is niet dezelfde als voor 194Ü, ongetwijfeld heeft het lijden hun in zijn gevolgen een algemeene verslapping van maatschappelijk en moreel besef ge bracht, maar aan den anderen kaï heeft het rijke vruchten afgeworpen^ in ze naar buiten, De paarden der roover s on- den er nog. Snel klommen ije op één ervan. Bram nam de teugels en voort ging het, als de wind zoo Vlug. Waarheen? dat wisten ze zelf niet. „Ik heb de roovers gezien, ben ze stilletjes gevolgd en zag hoe ze jullie pak ten" vertelde Menelik onderweg. Zoo'n han dige aap! Plotseling zei BramWat staat daar nu bi) dat Palmboschje? En hij wees op een vreemdsoortig ding in d« verte- Deze volken tellen de onschuldige slacht offers, die onder hen gevallen zijn bij tienduizenden. En als gevolg van deze nederdaling ter helle is er in al deze lhnden een hunkering naar nieuwe po litieke vormen, naar hun practische en radicale toepassing van de beginselen van menschelijkheid en recht. Hetgeen er op het spel staat is essen tieel hetzelfde, zoowel op nationaal als op internationaal gebied, namelijk de vraag, of het menschdom bereid is be paalde moreele beginselen als een grondslag voor een geordende maat schappij te erkennen, met eerbiediging v^n de uiteenloopende geestelijke funda menten waarop men deze moreele nor men kan laten rusten. De waarlijk verschrikkelijke gevolgen van de afschaffing van deze geestelijke beginselen zijn aangetoond, bijna tot ons verderf, door nazi-Duitschland, dat de opvatting huldigde dat wet datgene is wat nuttig is voor den staat. In het leven van een natie is geen or delijk bestaan mogelijk zonder het ge bruik van macht, maar overal waar de macht wordt uitgeoefend zonder dat zij in de wet haar grondvesten heeft, en zonder dat zij behoorlijk rekening houdt met de rechten van elk menschelijk we zen, is het onvermijdelijk gevolg ae ter reur die nazi-Duitschland voor onze oogen heeft ontplooid. Dit is de diepe overtuiging van mijn land, dat na 5 jaren van leed en onder-* drukking zich thans tracht te herstellen, verlangend zijn weg te betreden in. een richting die in moreel opdicht goed ge fundeerd is. terwijl zij in politiek en sociaal opzicht vooruitstrevend en wer kelijk radicaal is. Wij hebben het voornemen er actiel toe bij te dragen om aan het handvest, zooals het nu is, elke eerlijke kans te geven, en zooals wel bekend is, wij er niet op elk punt over tevreden zijn, zul len wij stellig toch niet aandringen op haastige of ontijdige amendementen. Aan den anderen kant wenscljen wij duidelijk te laten uitkomen, dat wij het handvest niet beschouwen als een gietijzeren vorm, die de internationale samenleving voor altijd in een vasten en onwrikba- ren greep moet houden. Dit is de tweede maal in een kwart eeuw, dat een poging gedaan wordt om de internationale samenleving haar ge meenschappelijke zaken te laten regelen op den grondslag van een handvest, dat jonge instituut moeten overbelasten met belangrijke vraagstukken, nu de hechte fundeering der organisatie onze eerste en nog niet Volbrachte taak is, hebben wij er geen enkel bezwaar tegen hier dringende problemen te bespreken, zoo als de vraagstukken van steunverleening en herstel, of de moeilijke kwestie der vluchtelingen, die gedurende eenigen tijd onze aandacht in beslag zal nemen. Wij weten maar al te goed wat de- helpende hand van hulpverleening betee-, kent voor een land, teneergeslagen door een ramp, zooals de bezette landen Heb ben moeten ondergaan, en vele van onze burgers hebben aan den lijve ondervou-r den de angsten en ontberingen, die het droevige lot zijn van degeporteerde tnen- schen. Wij leden van de Nederlandsche dele gatie, wensChen duidelijk te verklaren, dat wij deze aanbeveling van de voor bereidende -commissie volledig onder schrijven. Hoewel ónze eigen menschenit niet langer tot de ergste slachtoffers op dit gebied behooren, weten wij maar ai te goed, dat Europa nooit in staat zal: zijn tot een ordelijken staat van zaken terug te keeren, indien het vraagStlik der uitgewekenen niet op bevredigende wijze wordt geregeld. v Het komt mij voor, dat dit niet het mo ment of de plaats is om een debat te, openen over de werkzaamheden V. d. vei ligheidsraad, die nog niet met zijn taak begonnen is. Niettemin voel ik mij ge* dwongen iets te zeggen, over een voorstel, dat de Nederlandsche delegatie tijdens dé zitting van het uitvoerend comité heeft ingediend, inhoudende, dat de algemeene vergadering éen jrermanent comité voor. vrede en veiligheid zou instellen,, niet met het doel om afbreuk .te doen aan de be voegdheid van den veiligheidsraad-zoo- als sommige delegaties gëvitesd schijnen te heben maar uitsluitend met het doel om dé best mogelijke samenwerking te verzekeren tusschen de jaarlijksche zittin gen van laatstgenoemd lichaam. Bij de bestudeering van het rapport der voorbereidende commissie wérd de Nederlandsche delegatie getroffen door 't feit, dat, terwijl de meeste hoofdstukken van hel rapport blijk gaven van een dui delijke zorg voor détails, hoofdstuk 2 betreffende den veiligheidsraad opvalt door zijn buitengewone kortheid. Dit ver schil in behandelijing treft den lezer te meer ,als hij het hoofdstuk over den vei ligheidsraad vergelijkt met die over de is. ke vruchten argewo f yüor Qns liggende rppport den zin van een zuivering van het gees orde jSi het mij een uitste- telijk leven van het tend, gepaaird g kend denkbeeld, dat bij deze aangele- met een vurig verlangen naar «enheid een algemeene meening wordt tere wereld. Deze «olken Europ. en |en.( eenige bijMnd Azie, neergetrapt als zij langrijke vraagstukken, in verband, met aan ichaam en z,iel het '"netoende en Mg J 1)etrekkinge„. T„ SEIS wet in toom gehouden werd. wij nie, van meennig zijn, da, w, d„ op aen groiiusia.n vcm ecu - - de beginselen van souvereine gelijkheid algemeene vergadering en den economi- op den voorgrond plaatst. 1 en socialen raad. De Nederlandsche De ervaring alleen zal -leeren of dit delegatie neemt aan, dat het de voortdu- een practische mogelijkheid op den rende wensch van de meest permanente voorgrond plaats De ervaring alleen zal leden en den veiligheidsraad is geweest leeren of dit een practische mogelijkheid enmog is, dat de organisatie van den •mrrteid van den raad aan zijn eigen leden wordt overgelaten. De Nederlandsche delegatie wenscht hierover voorloopig niets naders te zeg gen, behalve, dat de vergadering natuur lijk met de grootste aandacht zal nagaan, hoe de veiligheidsraad zijn hoogverant- woordelijke taak namens de leden van de Vereenigde Naties zat vervullen. Het is onze overtuiging, hoe eerder dé „trustee- ship"-raad met zijn werkzaamheden kan beginnen, hoe beter dit zal zijn voor de betrokken afhankelijke gebieden. Men kan erop vertrouwen, dat .de Ne- débatten een bijdrage zal leveren in den debatten een bijdrage zal levren in den. geest die deze redéVoering kenmerkt. Indien dat niet het geval zou zijn, zou den wij ons gesteld zien voor de waar lijk vreeselijke conclusie, dat in de ge meenschap der volkeren de afschuwelijke opvatting „recht is, wat nuttig is voor den staat" haar volledige geldigheid zou herkrijgen. Hoewel hier in de eerste plaats een Narlrnk verhodrn iö. Uuuei act leu v«u uc itui uooi *.ropen

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3