ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NASI-GORENG. Vergeet U niet... De Tweede Kamer en Indië WiccbcnM NUMMER 130 DONDERDAG 17 JANUARI 1946 STADSNIEUWS SPORTNIEUWS EEND MAAKT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Lom Bur.: Markt 67, Gouda. Tet. 3008. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numtn. 10 et VRIJ EN ONVER1VEERD. Tijdens de bezettingsjaren ont ving de Britsche Paramount van de Reg. Voorlichtingsdienst opdracht een fiim te vervaardigen, die een beeld geeft van NeJerland's aan deel in de geallieerde overwin ning. Robert Kiek, bekend van ra dio Oranje en Hans Bamstein ver zorgden het scenario, terwijl Mr. Cumins de regie ter hand nam. Ook jpnamen van het Koninklijk gezin in de jaren 1940 tot 1945 zijn in de film verwerkt. Deze film, die na tionale beteekenis heeft, zal ver toond worden ten bate van Nederl. Volksherstel. Vrijdag a.s. zal de Schouwburg bioscoop deze tl m "er'ooren, waar bij zich dus de gelegenheid voor doet om niet alleen een waardevol filmproduct te zien, van uitstekend gehalte, maar bovendien de weder opbouw te steunen. Zaterdagmiddag zal er op de In- die-tentoonstelling gelegenheid zijn om op Indische wijze te rijstta felen. Eenige oud-Indischgasten hebben zich bereid verklaard hun deskundigheid op dit gebied ter beschikking te stellen, zoodat er aen origineele rijsttafel zal kunnen worden opgediend. Deze attractie ^zal het bezoek aan de tentoonstelling zeker stimu- Jeeren. ORANJE FUUimnEFEENIGING HET WESTEN Op 15 Januari j.l. hield boven genoemde vereeniging een feest avond in „Concordia". De voor zitter, de heet Piuisen, heette in korte woorden allen hartelijk wel kom en wenschte de aanwezigen eengezelligen avond toe. The Rhythm Pliyers oogstten een dave rend applaus, evenals het tooneel- gezelschap Timmers. Bijzonder vie len in den smaak: juffr. Poets en jutti. Lap ln de pauze werd een verloting gehouden ten bate van een te houden kinderfeest der buurtbewoners. Het echtpaar van Wïlgen-Noorlander werd op fees telijke wijze gehuldigd met hun 45- jarige echtvereenigingg. De dames Rietveld en Blok boden den voor- itter een voórzittershamer aan met ie mededeeling, datl hij voortaan de vergadering niet meer met zijn sleutelbos behoefde te openen. Öm pl.m. 12 uur eindigde de secretaris met een dankwoord aan allen, die medegewerkt hebben om dezen a~ vond goed te doen slagen. Voorts deelde hij mede, dat er nog ge- dat U morgen Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen v.d. WAAG'en ZIJTA U behoeft alleen Uw tweede dlstributie- «amkaart en het inlegvel mede te nemen U kunt in het Gymnastieklokaal aatf de Peperstraat terecht, tusschen 9.30 en 12 u. en tusschen 2 en 3 30 uur. lsgenheid bestond voor een dansje, waarvoor naar later bleek nogal animo bestond. Tevens spoorde spr. aan de mooie eensgezindheid der buurtbewoners te helpen bevorde ren. Om ongeveer 3 uur werd deze gezellige en inderdaad göed ge plaagde avond gesloten. „Walsdroom". Dat was operette, wat gisteren in den Nieuwen Schouwburg gepresenteerd werd door de Hooidstad-Uperette. Ai dadelijk bij het begin is de stemming er in en in vlot tempo wordt het luchtige verhaal ons voor gezet. De geschiedenis van Prinses Helene, dochter van den vorst van Piausenthurn, die met een Weenschen luitenani trouwt, welke zijn tegen zin tegen de grijze waarop het huwelijk hem is opgedrongen, uit ln een proteststaking, mag bekend worden geacht. Het Weensche damesorkest, dat in het naburige park speelt, trekt hem onweersiaanbaar aan, maar alles komt terecht, wanneer de Prinses geleerd heeft iets van het Weensche temperament over te nemen. Al was het orkest niet groot, het wist o.l.v. Plm de la Fuente de muziek alle recht te doen wedei varen. Een flink dccor.dat vooral in het tweede bedrijf de sfeer goed bijbracht en keurige costuums, werkten mee aan het slagen van deze opvoering. En de wedewerkenden. Daar was wel in de eerste plaats Dora Schrama, ais de Prinses def en ingetogen aanvankelijk, later tempe ramentvol en spontaan. HdUr prachtige zang stem, helder en zuiver en haar keurige uit- praak stempelen haar tot een operette ster van eerste groO'te. Naast haar stond Bernard Taverne als Luitenant Niki. Hij weet alle verclschte charme van den Jeune-premier aan den dag te leggen, zonder in het overdrevene te vervallen. Meteen daarna kan Ruth Rodèn g<no«md worden als de dirlgente van het damesorkest, jeugdig sprankelend, Ween«ch Ook van haar kan worden gezegd, zoowel qua stem als spel, dat zij het juiste type voor de operette ls. 'Vele medespeler den komen voort uit de vroegere Fritsch Hirsch-Operette en zij Hoofdstad-operette. Van hen kunnen wij in de eerste plaats noemen Paul Harden als Vorst Joachim en Frils Steiner als diens neef Lothar. Kostelijk in dwaasheid is vooral de laatste. Zijn „baletten" in het tweede bedrijf zijn staaltjes van waren humor. Vele moppen worden er tusschendoor gegooid en niet altijd even origineel, maar de wijze waarop het geschiedt maakt ons vergevensge: ind op dit punt. Oscar Strauss, de componist van de meeslepende muziek, zal op zijn beurt aan Paul Harden den inlasch vnn het lied „Carousel" vergeven. Puntig en uitstekend /an voordracht. Dolf Andrea was Luitenant Montschi, confrère van Niki, Hetty Ruys voldeed goed ils de hofdame, vaak in monsterlijke cos- uums gehuld, waarmede haar smakeloosheid uitgebeeld wordt, terwijl Mady Meth als Fifl. de slagwerkster uit het orkest, met den eeuwigen honger, mede een van de geslaagde figuren genoemd kan norden. De overvolle zaal dankte met een enthou siast applaus, waarin het verzoek lag opge sloten het gezelschap van de Hoofdstad- Operette spoedig weer in Gouda te mogen 'erugzien. Dit is amusement waaraan wij behoefte hebben. Buurtvereeniging S.I.O.S. viert haar 15-jarig bestaan. S.I.O.S de buurtvereeniging van den Korte en Lange Tiendeweg, een der langst bestaande hief ter stede, vierde haar 15-jarig bestaan met een feestavond. Na een kort openingswoord, waarin de voorzitter, de heer van Bohemen, een terug blik wierp op de afge'oopen 15 jaren, traden op „De Koude Patatoes". cabaretgezelschap van de zustervereeniging Jrena". Joübert- straat. die een programma bt achten dat zeer beschaafd was en waarom hartelijk werd gelachen. Als conferencier trad op den heeJ Tenruiter, die op werkelijk keurige wiize de deelenvan het programma wist te vereen J- qm en daarnaast nog eenige malen zelf voor het voetlicht kwam en zijn kwaliteit a's declamator toonde De heer G. Straver, als Caruso II zong eenige liederen op zeer subliese Wl)*e. De critiek op de voor lichting niet mals Nadat mlA. Logeman de repeeringsnota aan de Tweéde Kamer had voorgelegd, be gon Dinsdagmiddag het groote debat over dit deel van de regeeringsnota. Van een debat in den juisten zin des woords kan men eigenlijk niet spreken, daar het probleem, de door de regeering gevoerde politiek niet aangeroerd mocht worden, teneinde de broedende kip. aldus Mac van Poll, niet mag worden gestoord. Vrijwel de geheele Kamer uitte zich in scherpe critiek op het gevoerde beleid inzake 4e voorlichting, en de heer van Poll vroeg dan ook ronduit, waarum een buiteoiandsche mogendheid wèl en de Kamer niet op de hoogte werd gesteld. Waarom gaat alles door de spreekbuis van Dr. van Mook? Waarom kan er geen Nederlandsche par lementaire commissie naar Indtë. wanneer er wèl een Engelscbman heen mag Om een rapport samen te stellen? Het feit dat Sjahrir de openbare meening in Amerika in gunstiger zin weet te beïnvloeden dan de Nederland sche regeering, werd vooral aan het beleid van Dr. van Mook geweten. Over het gevoerde regeerlngsbe'eid liepen de meeningen uirekn. Vooral de heeren Meyerinck (A.R.), Bajetto (R K.), van Kem pen (Lib.) en Sbhon'en (A.R kantten zich t.o.v. de door de regeerirg ingeslagen weg De Anti-Rev. vertegenwoordigers staan op het standpunt, dat de regeering dezelfde koers moet varen als in 1926 en 1933,,toen oogtngen tot revolutie den kop werden in gedrukt. Van Poll (R Kzeide dat zijn fractie de sympathie voor de Indische bewe ging had en de regeering steunde in de liquidatie van de koloniale verhouding. Het regeeringsbeleid werd vooral verdedigd door de Indonesiër Palar (S.D.A.P.) en Goedhart (Tïlegatifei'). Het antwoord van de min' op de uitge sproken critiek, vatten wij als volgt samen De regeertng is bereid aan het nattona'e besef in Indtë een volwaardige plaats toe te kennen binnen het Koninkrijk. De regeejing hlijft op haar oude stardpum staan t.o.v de besprekingen, zij wenscht uit te spreken over de erkenning van een regeering. De Indische kwestie is zoo delicaat en tevens internationaal, dat geen volled'ce opheldering »ad de Kamer kan worden gegeven. Indien de besprekingen met Slahrir vastloopen kan Nederland op internationale Instemming re kenen om die -raatregelen te nemen welke noodig zijn. Over de voorlichting zeide de mfn., dat er rekening moest worden gehou den met de biizondere omstandigheden w o oewerkt moet worden Internationaal roeit Neder'and tegen den stroom op Dit maakt alles zoo moetUik. De wereld vefwBcht van ons dat wii een nieuwe koers inslaan De min. besprak daarna de structuur van de Nationalistische Reweoino en ontkende ter stelligste, dat de groep Sjahrir beschouwd moest worden als een stel Japansche Wajang poppen. De mm. bekende, dat de repatrlee ring niet schitterend verliep. De huisvesting is een cardinaal punt Hierna gaf minister Melinen een bee'd van het stadium, wasj'in de opbouw van ons gezagsapparaat zich bevindt. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Oostelijke wind met matige vorst in het Noorden van het land, nog kans op overtrekkende wolkenbanken. Overigens helder tot licht bewolkt. Wat is er in Gouda te doen f Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „The Goldwyn Follies". Thaiia-1 heaterVrijdag t./m. Woensdag Parijs onder Hoogspanning. Schouwburg Bioscoop: Vrij en Onverveerd Duodeidag 17 Januari, 8 uur, Concordia: Concert door Jo en Arnold Juda voor „Het Parool". Idem, 7.30 uur. Biljartwedstrijd: Belvédère- Haastrecht. Idem, Thalia-Theater 8 uur, Lezing over „Indië", door de Weleerw. Pater N. Ver hoeven, M.S.C. Vrijdag 18 Januari, 7.30 uur, Rest. Ter Gouw: Biljartwedstrijd 't Westen - De Spil Idem, 8 uur. Indië-avond in Kunstmin ten bate van het Comité „Ned helpt Indië. lederen dag van 9-12 uur, 2-5 uur en van 7-9.30 uur Sociëteit „Ons Genoegen" i Indië- tentoonstelling. Bobbel, de heer de Rijk bracht door zijn optreden als de man, die steeds in moeilijk heden verkeerde en altijd in de war was, de lachspieren in beweging. Het zou ons 'e vèr voeren alle medewerkers te noemen, die o a fen tooneele brachten: Een Feestredenaar, Isaak Meijer's Wiegelied, de belevenissen van eenige buurtbewoners, Jansen heeft tele foon en De zieke reclame-agent, waarbij de namen van zaken op den Tiendeweg werden genoemd. De voorzitter dankte het gezelschap voor het gebodene, waarna de heer Imholz als secretaris van de Centrale Buurtvereenigtn- qen de vereeniging nog complimenteerde en zeide. dat hij nog geen opvoering van een buurtvereeniging had bijgewoond, welke een programma bracht, op zulk een peil als dezen avond. Een gezellig en geanimeerd bal sloot dezen geslaagden feestavond Wat zal voetbal-Zondag brengen? Zondag a.s. zal Gouda tegen JHtlversum in het strijdperk treden. Dat wordt de eerste ontmoeting tusschen deze belde clubs in dit seizoen. Het zal zonder twijfel een moeilijkea wedstrijd worden voor Gouda, maar zij heb ben een kans om te winnen. Weliswaar staat Hilversum twee plaatsen hooger geklas- sificeerd. maar dit zal de Gouwenaren niet afschrikken. In de klasse 3B gaat Olympia op bezoek bij Tonegido. Tonegldo heeft, ook al ba- hoort zij tot de staartgroep, berer prestaties geleverd dan Olympia. Een vorige maal» ficdigde hun wedstujd in een gelijk spel, 2-2), maar het zal de vraag zijn of Olympia het tbans tot een gelijkspel kan brengen. Ook ONA gaat naar hDiten om tn Den Haag Laakkwartier te ontmoeten. Op eigeat terrein wist ONA den achterstand tot 3-5 te beperken en ook thans zal het wel geen overwinning voor hen worden. G.S. V. moet het tegen R.V.C. opnemen. Deze wedstrijd zal wel door G S.V. gewonnen worden en willen zij zich in de kopgroep hardhavcn. dan hebben zij deze twee punten bok bard noodig. In de 4de klasse H, tenslotte komt Donk tegen VN D. uit. Hoe de stand hier woidt valt slechts te voorspellen. Veel heeft Donk Helaas nog niet gepresteerd en zij zal ook thana haar beste beentje voor moeten zetten. Door de overgang van eenige vereenigingen naar een andere afdeeltng n van deze klasse geen ranglijst te maken. Dat Donk hekken sluiter is, is echter wel duidelijk. Misschien rlaagt zij erin, alsnog een plaatsje op te klimmen. Wij laten hieronder de ranglijst van de klassen 2B en 3B volgen: H.V.C. 8 8 0 0 33-8 16 U.V.V. 7 5 1 1 23-11 11 Elinkwijk 7 5 11 21-12 II Unitas 7 4 2 1 18-11 10 Vriendensch. 8 5 0 3 26-13 10 Hilversum 7 3 1 3 19-19 7 Velox 8 3 1 4 18-19 7 Gouda 7 1 2 4 13 20 4 Sliedrecht 7 1 0 -6 6-20 2 Hercules 7 0 6 7-29 1 SV.W. 7 0 1 6 4-26 1 3e klasse Bi Laakkwartier 8 8 0 0 31-10 16 Scheveningen 8 7 0 1 24-12 14 G.S V 9 6 1 2 20-15 13 O.N.A. 8 4 1 3 30- 9 9 G.D.A. 9 4.1 4 26-23 9 R.V.C. 8 2 1 5 30 33 5 Westerkwart. 8 2 1 5 20-29 5 ToDegido 8 2 1 5 23-34 5 Cromvliet 8 2 0 6 18-29 4 Olympia 8 0 2 6 12-30 2 Voor de afd. Gouda staan de volgende wedstrijden op het programma: le klasse A ON A 4 Gouda 4, 11 uur: Doak 2- VEP I. le klasse B Olympia 3 - Nieuwerkerk 1; Moordrecht 2 - G.S V, 3: 2de klasse A Olympia 4 - Nieuwerkerk 2, 12 uur: Donk 3 - ONA 5, 12 uur. 3de klasse B, Waddinxveen 4 - Donk 5, 12 uur. 3de k'asseC Gouda 6 - Bodegraven 3, 11 u. Alle wedstrijden, voor zoover niet anders aangegeven vangen aan om 2 nur. GROOT GOUDA uió^ül uC ie vau diCU tijd GVCT Cp uï 2e klasse Bi

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1