De revne der kleine misdaad UIT DEN OMTREK Amusant was de zitting van het Kan tongerecht van gisteren zeer zeker. Mr. van Bronkhorst was er „in". En wij, op de persbank, konden genieten van menige snedige opmerking van achter de groene tafel. Het begon al dadelijk met den^man, die een ritje op de motorfiets over den IJsseldijk te Gpuderak maakte, zonder in het bezit te zijn van ee* rijvergunning, rijbewijs, nummerbewijs en wegenbejas- fingkaart. „ftet was een. oefenritje", deelde de ge machtigde van den beklaagde mede. „Hij zou binnenkort zijn rijbewijs halen en had al 10 lessen gehad". Op de verzuch ting van den Kantonrechter, dat er eigen lijk niets was, repliceerde ,de gemach tigde, dat alleen de goede wil aanwezig was om een rijbewijs te behalen. Na eenig heen en weer gepraat over het eigendomsrecht van de bewuste motor fiets, kwam de uitspraak: 40,sub. 10 dagen voor het rijden zonder rijvergun ning en 10,sub. 4 dagen voor het niet hebben van een rijbewijs. De „vingerbreed" Ingewikkelder werd het met den auto- riifbmsf, die een tilbury wilde passferen, terwijl er'van den anderen kant een fiet ser aankwam. Ook dit geval speelde zich op den IJsseldijk te Gouderak af. De ruimte was echter, ondanks het feit, dat de fletser tegen de heg ging staan, niet groot genoeg en een aanrijding was het gevolg. „Ik ben er door gekropen", be weerde de verdachte. „Ja, ja, ze zijn al lemaal zoo kruiperig in Gouderak, dat merk ik al!" was het antwoord van Mr. v. Bronckhorst. De aangeredene kwam als getuige met een poging voor den dag bm de schuld te ^verkleinen. „Het was niet noemenswaardig",'^bgweferde hij, ,,'t was maar een vingerbreed*;""Ure geraakt werd".- „Zoo'n vinger kan anders heel wat ^uitrichten", vond de Kantonrechter, „ik lees hier tenminste dat de boomen van Uw wagen gebroken zijn". De eisch liiidde 20,— sub. 10 dagen. Verdachte vond dit een belooning voor zijn goed heid, omdat hij zoo voorzichtig was ge weest. Blijkbaar is het de eerste maal, dat hij voor dé groene tafel verschijnt, want steeds weer moet de deurwaarder hem beduiden, dat het nog niet afge- loopen is en hij nog' even moet blijveg staan. Dan komt de/juT^ische aap uit de mouw, wanneer Mr. v. Bronkhorst op merkt, dat er ten /laste is gelegd, dat er te weinig ruimte! was om in te halen. „Ruimte om in tel halen was er voldoen de, maar geen rjaimte om te passeeren, maar. dat is niet ten laste gelegd. Dus spreekiik U vrij!" De slotacte t$gen de twee jagers zon der acte, die netten hadden gespannen en een haas daarin gejaagd hadden, «peelde eveneens vandaag. Jammer ge noeg waren'de boosdoeners niet aanwe zig. Zij werden veroordeeld tot 3 dagen- hechtenis elk. „Het wordt hoog tijd, dat de wildstand weer eenigszins' op pijl komt en tegen menschen, die dat in den weg staan,'móet streng worden opgetre den", voegde Mr. van Bronkhorst eraan toe. Niet beloonde acrobatiek berijden voor den tijd van 2 jaar. Voor het niet hebben van een rijbewijs was de uitspraak 5,sub. 2 dagen. Ook het schoolverzuim ontbrak niet. De poelier uit Oudewater, die vond, dat zijn 15-jarige zoon bij hem meer kon leeren als op school, was de verdachte. Hijzelf was op zijn 12de jaar van school gegaan en na dien tijd Jeerde je toch niets meer. „U moet niet alles aan 'Uzelf afmeten", gaf de Kantonrechter hem ter overpeinzing mede. Op den eisch van 15,— luidde de repliek, dat je daar 2 paar klompen voor kon -koopen. De uit spraak was 7,50 sub. 3 dagen. Met \eenige wielrijders, die geen licht hadden op hun fiets, toonde Mr. van Bronkhort medelijden. Zij werden, gezien de omstandigheden schuldig bevonden zonder toepassing van straf. Alleen de man, die bleek een pleizierrit gemaakt te hebben, kreeg 2,sub. 1 dag. De mijnheer, die de zwijntjesjagers wilde tarten en zijn fiets niet op slot voor een winkel liet staan, kreeg 7,50 sub. 3 dagen. De „Vaderlander" De volgende acte bracht den Bergam- bachter voor het schavot, die zich met zijn fiets door den autobus had laten sleepen. „Zoo worden goede vaderlanders be^,- loond", riep de verdachte dramatisch uitv die bleek naar het aanmeldingsbureau té zijn geweest óm zich voor indië op te geven. „Geeft U daar astublieft niet zoo hoog van op", verzocht Mr. v. Bronk horst, „want dan deugt het niet. Zulke menschen hebben ze in Indië precies niet noodig. Enfin, U bent er nog niet, blijk baar!" Zijn vaderlandsliefde werd be- loond met 4,— sub. 2 dagen. De schuur met houding' De boer, die zijn schuur had afgebro ken en een nieuwe had gebouwd zonder vergunning, had zich eveneens te ver antwoorden. ,,'t ls dezelfde schuur, Edelachtbare", vertelde de beklaagde. Dat leek den Kan- rechter toch wel wat onwaarschijnlijk. Maar het bleek, dat door het bouwen tegen een bestaanden muur het nieuwe bouwwerk vergroot kon worden. „Die schuur nam een houding aan, Edelacht bare, dat had U moeten zien!" „Ja, man, tegenwoordig neemt ieder een een houding aan. Tot de schuur, aan toe", was het antwoord. F 15,was de uitspraak sub. 6 dagen. De inwoner van Waddinxveen, die jen haas had vervoerd, vormde het sluitstuk van' de zitting. Hij had geen jachtacte en de haas bleek aan een boer toe te behooren. Dat wist de verdachte natuur lijk niet, althans hij deed of hij het niet wist. Hij had den haas gevonden. „Gebeurd dat nopal vaak?" wilde Mr. v. Bronkhorst weten. „Nee, dat valt tegenwoordig niet mee", verkondigde de man. „Zoo zie je maar", verzuchtte de Kantonrechter, „overal komt de klad in. Zelfs in het vinden van hazen!" En met 1 week hechtenis met een proeftijd van 1 jaar plus 15,boete, sub. 6 dagen, ging ook deze laatste ver dachte heeh. Aanvragen extra Texticlgoederen. Antwoord op de Ingediende aanvragen kan worden gehaald aan den Distributie- dienst. loket 11, Peperstraat, door hen wier bewijs van aanvrage het nummer draagt tusschen 28600 en 28999 op Vrijdag 18 Januari tusschen 9.30 en 12.— nur en 2.— en 3.30 uur. COLLECTE „NEDERLAND HELPT 1NDIE". Het voorloopig bestuur der afd. Waddinxveen van het Neder- landsche Roode Kruis houdt op Zaterdag 19 Januari a.s. eenhuis- aan-huis-collecte. Eén van de hoogtepunten van de zit ting was het verschijnen van den motor acrobaat, die staande op de voetsteunen met zijn handen wijd uitgespreid over de Oosthaven^reed. Dat ging zoolang goed, tot de lihker-vtfetsteun het begaf en de voorstelling eindigde tegen een gevel. Bij dit alles had een rijbewijs ont broken, wat opnieuw een strafbaar feit opleverde. „Dat is me afgenomen, toen ik in Win schoten terugkwam uit Duitschland, met mijn heele portefeuille", deelde de delin quent mede, die bovendien politiek delin quent bleek te zijn. Hij was vrijwillig in Duitschland gaan werken en moest zich nu driemaal per weëk melden bij den PjO.D. Het afgenomen rijbewijs was een Belgisch, dat hier volgens den Kanton rechter toch niet geldig was. Op de vraag, waarom hij dergelijke kunststuk jes uithaalde, deelde hij mee, dat het een motorfiets was van den P.O.D., die hij had gerepareerd. De eigenaar vond haar slap in het stuur, wat aanleiding was voor den reparateur-acrobaat om het bovenbeschreven proefje af te leggen. Het personeel van den P.O.D. had veel belangstelling betoond. „Het lijkt wel «en cjrcusvertooning", vond Mr. van Bronckhorst. „Ik heb het 2elf op de ker mis gedaan en het is heelemaal niet ge vaarlijk. Bovendien heb ik leeren vallen!" Het slot was, dat de artist zich veroor deeld zag tot 7 dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar, een boete van f 20,— sub. 4 dagen en voorw. ontzegging e^n motorrijwiel te De Waterpolo-ComjSetitie. Dinsdag 22 Januari a.s. zullen in het Spaardersbad de volgende waterpolo-wed strijden worden gespeeld voor de competitie van df kring Gouda der K.N.Z. en R.B. Datjes: O.Z.V.-B.Z.C. Heeren b;.O.ZV, 1 - B.Z, C. I. Heeren cO.Z.V. II - S.Z. en P.C. II. WADDINXVEEN. LEZINGEN-COMITÉ. Het onlangs alhier opgerichtte comité voor het organiseeren van lezingen zal Vrijdag 18 Januari a.s. des avonds te 2 uur zijn tweede lezing houden. Prof. G. van Hoorn, hooglaeraar in de oudheidkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, is bereid gevoijden te spreken over het on derwerp: „De Romeinen in Neder land". De lezing (met lichtbeelden), zal gehouden worden in het gebouw ,,'t Centrum" alhier. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Des Woensdags en Vrijdags van II tot. 12 uur. BINNENLAND H. M. de Koningin ontvangt Kardinaal De Jong. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin gisterenmorgen in het Paleis Lange Voorhout te 'sGravenhage Mgr. Johannes Kardinaal de Jong in particuliere audiëntie ontvangen. Na deze ontvangst bood H. M. de Konin gin aan den Kardinaal een noenmaal aan, waarbij tevens enkele genoodigden, waar onder de minister-president Rrof. Ir. W. Schermerhorn, aanzaten. Protest tegen de publicaties van J. de Kadt In een door 10 onderteekenaren inge zonden stuk in „Het Dagblad" te Batavia is een fel protest geuit tegen de bewering van J. de Kadt, opgenomen in „Het Parool" van 19 December 1943. In de kampen zou aldus de heer De Kadt onder de Nederanders een anti-Indonesi sche stemming geheerscht hebben, scher per dan de anti-Japansche stemming. In het tegen dit artikel gelanceerde protest wordt de onjuistheid van deze bewering aangetoond en „vèrderfelijk van strekking genoemd". De Nederlandsche gemeen schap gevoelt zich uitermate gegriefd door deze en dergelijke De Kadtsche 'uit latingen- en meent terecht, daarvan ongunstigste invloed jütgaaj ojj de Indo nesische Republiek", zoo wordt in het pro test gezegd. „Dit is de reden aldus het protest waarom dringend verzocht wordt, of het mogelijk is, verdere publi caties van De Kadt onmogelijk te maken". CONTACT MET FAMILIELEDEN IN INDIË De afdeeling pers en publiciteit van den Dienst der Rcpatrieering deelt mede: In tegenstelling met hen, die reeds een vrij geregelde correspondentie mét fami lieleden in lndië voeren, zijn er nog ve len, die tot op heden nog geen contact met hun verwantten hebben. Het is be grijpelijk, dat het Uitblijven van berichten een zekere onrust teweegbrengt, een on rust, die niet eerder weggenomen zal worden, dan dat de eerste brief met be richten uit Indië in de bus valt. j Behalve de zuiver particuliere onzeker heid levert dit gebrek aan contact ook moeilijkheden op voor de officieele in stanties, die belast zijn met b.v. de huis vesting der repatrieerenden. Immers, als de repatrieerenden van hun familie nog geen bericht hebben ontvan gen, dat zij verwacht worden, dan is de mogelijkheid verre van uitgesloten, dat zij met onbekende bestemming naar Ne derland vertrekken en of zonder eenig adres te Amsterdam op de kade stappen of eprst op het laatste moment door te legrafisch i bericht aan boord, hun be stemmingsadres te weten komen. Het ligt voor de hand, dat dit proble men schept. De repatrieeringsdienst wil nu trachten deze te voorkomen door die Nederlanders, die nog geen contact met hun familie hebben gehad, te verzoeken, de hun bekende bijzonderheden betref fende de te verwachten repatrieerenden schriftelijk mede te deelen aan het vol gende adres: Dienst der Repatrieering, Carel van Bylandttean 30, Den Haag. in den dén linkerbovenhoek van de enve loppe te vermelden: „contact". Het is noodig de volgende gegevens te verstrekken: naam van het familielid in Indië, geboortedatum, geslacht, laatst bekende adres, naam familielid in Neder land, adres familielid in Nederland, adres in Nederland, waar de repatrieerende ge huisvest kan worden. Deze gegevens zullen naar Batavia worden gezonden, alwaar de verbindings officier van den Dienst der Repatrieering zal trachten zoo snel mogelijk het contact tusschen de familieleden tot stand te brengen. Een ander belangrijk punt, dat onder de aandacht van familieleden der repatri eerenden uit Indië dient te worden ge bracht is het volgende: Het is gebleken, dat verscheidene repa trieerenden, die met de „Nieuw Amster dam", de „Oranje" en verder met <fe „Almanzora" en de „Atlantis" naar Ne derland rijn gekomen, onderweg tele grammen hebben.ontvangen, die wijzigin gen inhielden in-het, bestemmingsadres van den repatrieerende. Bij 'aankomst te Amsterdam kwam het dus voor, dat de repatrieeringsdienst het vervoer geregeld had naar de plaats, die aanvankelijk was opgegeven, doch dat thans de organisatie moest worden omgegooid in verband met het nieuwe .adres, dat in een gehteel ander deel van ons land lag, iedereen zal be grijpen, dat zulks in een groote organisa tie ondoenlijk is. Daarom verzoekt de dienst der repatrieering met nadruk om eventueele wijzigingen in het bestem mingsadres van den repatrieerende in de eerste plaats op de snelst mogelijke wijze te berichten aan den Dienst der Repatri eering,*'Carel van Bylandtlaan 30 te Den Haag. Het is natuurlijk wel gewenscht ook het familielid, dat zich aan boord van een thuisvarende boot bevindt, in kennis van de adreswijziging te stellen. 1/13 deel van Emmen's bevolking werkloos In Emmen staan thans ongeveer 380» werkloozen ingeschreven, welke om en bjj een dertiende deel van de grootste Drent- sche gemeente vormen. Repatrieering naar Nederland De Nederlandscb-Indische Regeer Ings- voorlichtingsdienst maakt in een comrtra- niqué, gericht tot de pers, bekend, dat binnenkort een begin zal worden ge maakt met een dagetijkschen lucht dienst in beide richtingen, tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië, zoodat ongeveer 500 tot 600 passagiers per week kunnen worden getransporteerd. Dit zal helpen de repatrieering te bespoedigen. Pieter van der Meer de Walcheren naar Zuid-Amerika Dè letterkundige Pieter van der Meer de Walcheren zal in Februari een reis van drie maanden door Zuid-Amerika gaan maken. In Chili zat hij lezingen over zijn werkeir houden. Hooge buitenlandsche onder scheiding voor Leidsch astronoom De gouden medaille van de Royal Astronomical Society te Londen is dit jaar toegekend aan prof. dr. J. H. Oott, den directeur van de Leidsche Stern- wacht. Deze medaille, die één keer per jaar wordt uitgereikt, Jcan worden be schouwd als de hoogste wetenschappelijke onderscheiding op liet gebied der sterre- kunde. Het moet dan ook voor prof. Oort een groote voldoening zijn om zijn werk op deze wijze beloond te zien. Een loterij zonder nieten. De Gemeenteraad van het Iersche plaatsje Kilkee heeft van den Hagenaar Dick Bergman een schrijven ontvangen, waarin de naar zijn verklaring22-jarige jongeman verzoekt, hern- n kennis te brengen met een meisje van Kilkee, dat hij zou kunnen trou wen. De Gemeenteraad is op dit schrijven ingegaan. Ben der raads leden merkte op, dat er in Kil kee zeer veel aardige meisjes wa ren, zoodat het beter zou zijn den adspirant-b. uidegöm een lijstje met tenminste twaalf namen te sturen, ter keuze. Een ander raadslid repliceerde, dat het een kwestie van hartbreken zou wor den, wanneer men een werkelijk aardig meisje, dat in aanmerking zou willen komen, zou vergeten op het lijstje te plaatsen. De Voorzitter van den raad stelde daarom voor, dat men de namen der „sollicitanten" op aparte briefjes zou schrijven, deze briefjes gesloten en wel. in den traditioneelen hoed zou doen en bij trekking het lot over de aan wijzing van de uitverkorene laten beschikken. Deze trekking zal nu komende maand geschieden. Onderwijl zijn sommige meisjes achter Bergmans adres gekomen en hebben om oversturing van zijn portret ge' vraagd Aldus een verhaal in de „Daily Mirror".

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4