ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN de Indsche Tentoonstelling bezocht U reeds eendracht NUMMER 131 VRIJDAG -18 JANUARI 1946 STADSNIEUWS SPORTNIEUWS De „Jodao-Boys" in de Zaterdag middag - competitie, UIT DEN OMTREK MAAKT MACHT Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3898. Abonn. p.w. 25 ct. Losse mns. 10 ct Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen D rekker: Drukkerij Verzijl, Gouda Terugbetaling van gelden, aan de grens ingenomen van repatriee- rende werknemers. De Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau Lelden maakt bekend dat belang hebbenden het verzoek om uitbetaling van de ingeleverde grensgelden uitsluitend schrif telijk kunnen indienen. Zij moeten dit ver zoek richten tot den Directeur van het Arbeidsbureau waaronder de gemeente in welke zij wonen, ressorteert. Dit zijn voor kct gewest Lelden de arbetd'bureaux te Lelden, Alphen, Lisse. Katwijk, Gouda, Woerden en Zoetermeer. In het verzoek dienen te worden vermeld naam en voornamen. 2. geboortedatum. 3. woonplaats, Na ontvangst van dit verzoek zullen be langhebbenden zoo spoedig mogelijk door het bevoegde arbeidsbureau wonden opge roepen voor de onderteekening van het aan dn Inspecteur der Belastingen te richten versoek. Het ontvangstbewijs der ingenomen lelden dient daarbij te worden overgelegd Het ligt In het voornemen het bewi|s van politieke betrouwbaarheid door den Directeur vso het Arbeidsbureau, dat het verzoek om trragbetaliag behandelt, te doen aanvragen bq den Politikken Opsporingsdienst Ditzelfde aarean zal voor doorzending van dit bewijs •an den Inspecteur der Belastingen zorg dragen. Nadat genoemde Inspecteur toestemming tot uitbetaling heeft gegeven, zal afwikkeling volgen door bemiddeling van het arbeids bureau, onder verrekening evenwel van eventueel aan dit bureau verschuldigde Meeding- en loonvoorschotten en aan andere publiekrechtelijke of daarmede gelijk te stel ka lichamen verschuldigd* bedragen. Bekéertagswerk in Indit. Ben goed Indi€ kenner, pater Verhoeven M.S.C., vertelde in Thalia voor een aan dachtig gehoor over Indie en het was nit een rijke ervaring, dat de spreker vele in teressante mededeel ingea deed. over het moeilijke, maar edele werk der evangelic prediking ia verre, voor vrijwel alle van ons onbekende ge we'ten. Het zuiden van Nieuw Guinea werd speciaal onder de loupe ge aomen en dit is wel de meest primitieve streek van Indië. Waarschijnlijk mede doo de onherbergzaamheid, de moordlust van koppensneliers, menscheoeters en de totaal wilde staat waarin vele stammen daar ver- keerea, is een gedeelte van genoemd gebied ■ooit door de jappen bezet geweest Een korge tol betaalden ook de missionar'ssen waarvan er 320 in de verschillende kampen zt)n bezweken. Over het algemeen was de koudtng die de christenen aan den dag heb ken gelegd tijdens de bezetting, zeer te lo ven. Nu, na den Oorlog, staat men er moei lijker voor dan 40 jaar geleden. Eertijds bouwde men geleidelijk op en oroeide het missiewerk stilaan, doch gestadig. Thans heeft men een uitgewerkt program en is alles uit kanden gealagengebouwen in putn, Inven tarlssen geroofd en leermiddelen weg. Aansluitend op de Inleiding verduidelijkten enkele goedgekozen lichtbeelden een beschrij ving van de landstreek, gebruiken en zeden der bewoners. Vooral het bezetten van een PO't alleen ia de eenzaamheid, onder de vaak woeste, ongeclvillsre'de inboorlingen, Is wel een der grootste opofferingen die het bekeertng werk van deze pioniers der be schaving vraaat. Een leerzame avofld met een nobele strekking. Het wiel begon wopr zichzelf. Vu de auto van én brandstoffenhande- laar H. J., die op de Karncmelksloot reed, liep plotseling het rechter voorwiel af, toen de wagen zich Woensdag omstreeks 1 nar ter hoogte van de Lange van Wijngaarden straat bevond. Het losse wiel raakte het 7-jarige meisje P. V., dat op het trottoir liep, en op den rijweg geworpen werd. Zij werd bij omwonenden binnengedragen en later op advies van dr. Broekhuizen naar het Van 1 tér son ziekenhuis vervoerd. Na onderzoek kon zij echter naar haar woning terugge bracht worden. 1 Pond peren voor de kinderen Morgen (Zaterdag) zal er voor de klnde-y ren van 0-10 jaar 1 pond peren afgrhaald kunnen worden aan de St. Agnieten-kapel, ingang achterzijde, op de Nieuwe Markt. De uitreiking her ft plaats van 9-5 uur. Distributiestamkaarten van de kinderen meebrengen. De prijs bedraagt f 0.93 en f 0.73 per kg. Geslaagd Voor de te Rotterdam afgenomen examens van de Vereenlging van Mode vak schooien slaaqden voor costumiére, de damesC. v. Camp, M. W. Loeve, A. G. de Man, Mevr C. de Mof-de Pater en W. Poot; voor cou peuse: H. Roerefijn, M. A. den Hollander «n J. Swijnenburg en voor leerares E. T. H Hoogerwaard en M. v. d Tooren. Alle leerlingen van Modevakschool W Mettau. Dos hst NU Het „Paroolconcert". Het feit, dat de beide Juda's langen tijd in een concentratiekamp hebben doorgebracht, zal ongetwijfeld zijn sporen op hen hebben achtergelaten hun spel heeft er evenwel niet onder geleden I Jo Juda is wars van alle uiter lijke podiumvirtuositeit. Hij kenmerkt zich in zijn vertolking door groote eerlijkheid. De groote componisten nit den Baroktijd eischen een eenvoudig vreugdevol mpsiceeren. Het kenmerk van hun muziek en dat is vooral bi] Corelll het geval Is minder een streven naar acrobatische virtuositeit, dan wel de drang der edele melodie. Reeds bij de iccrste tonen van het Adagio nit de bekende solosonate met de Polia, treft ons dat. ]uda heeft hierbij het geluk een zeer dankbaar instrument te bespelen Guaeaeri van f 20.000! Evenwel mist Jo Juda den bezeten harts tocht, die den grooten solist kenmerkt- Zijn spel is «venwel beschaafd en steunt opeen voornaam technisch kunnen. In Beethoven's Krentzer Sonate toonde de pianist niet alleen een even groote technische bekwaamheid te bezitten op zijn instrument ais zijn broer op de viool, maar tevens 'een begaafd kunstenaar te zijn. Zijn spel was zeer overtuigend, krachtig en beslist; Mate rend in zija snelle fignren, teer ia zijn samen spel met den violist. Ik ben verlangend hem eeos te hooren In &n van Beethoven* piano concerten. In Ravel's „Thlgane" voor viool en piano (of orkest) kwam de violist meer op den voorgrondJo Juda zorgde voor een boei ende weergave, evenals in de voor viool zoo dankbaar geschreven „Spaansche dan sen" van de violist componist de Sarasate Een toegift eveneens de Sarasate besloot het concert. Wij wenschen den gebroeders Juda vee succes toe op hun verdere toornée door ons land en in hun toumée door Engeland Zwitserland, Egypte en Palestina. Van harte tot ziens. Er werd nog medegedeeld dat het volgende ..Paroolconcert" geaevrn zal worden door Annie Hermes (zana), Janny van Weering (piano) en Co Opdim (fluit), tevrns dat binnenkort het jweelfnckkwartet" weer verwacht kan worden, dat bij ziin vorige concert hier ter stede zulk een gunstigen indruk, achterliet. G. J. Sligter. c. J. B. Agenda. Voor de Trekvogels. Om bekende redenen a.s. Zaterdag 19 Januari, GEEN Vluchtmlddag. Voor dk boven 16-jarigen. Zaterdag 19 Januari, n.m. 7.10 uur. Inle» ding door Ds. Thomson, over Albert Schweit zer, bij Mevr. Vos, Noorderstraat 75. Zondag 20 Januari n.m. 3 uur, in school no. 1. Eerste besprekingen voor de leeken- spelgroep. Kader. Zondag 20 Januari, v.m. 10 uur, Kader- ergadering bl) Wlm van Genderen, IJssel- iaan 70. Chr. Voetbal- ereentging .De Jodaa noys ook dit seizoen 6 uitkomen in de Zaterdagmiddagcom- pelitle van de AM. Rotterdams van de N.V.B.. hoewel aanvankelijk ingeschreven was voor de Zaterdagmiddagcompetitic van de Afd. Gouda Door de geringe belangstelling welke hier ter stede bestaat voor ren Zaterdagcom petitie is het nog zeer de vraag of er van dit plan van de afd. Gouda dit seizoen nog wel iets kan komen. Te ver. „De Jodan Boys" besloot dan ook, gezien de geringe belangstelling haar toe zegging aan de Afd. Gouda in te trekken en aan de Afd. Rotterdam van de N.V.B. alsnog om toelating te vragen, aangezien het Bestuur van meenmg was dat een competitie locs seizoen zeker een terugslag zoii geven op dc vereeniging. Inmiddels heeft de Afd. Rotterdam het verzoek ingewilligd waardoor 2 elftallen van de Cbr. Sportver. „De Jodan Boys" dit seizoen in dé Rotterdamsche competitie zul len uitkomen. Het is te hopen dat er voor het volgende seizoen in deze omgeving meer belangstel ling voor een Zaterdagnwddagcompetitie zal bestaan. Er ztjn verschillende afdeelingen van de N.V.B. van gelijken omvang als de Goudsche. waar een dergelijke competitie met succes draait. Voor a.s. Zaterdag 19 Januari is vast gesteld de wedstrijd „De Jodan Boys" I—Groen Wit I, terrein Bloemendaal, aanvang 3 nor. BURGERLIJKE STAND Geboren: 15 Januari. Adrianus, zoon van T. W. Mnl en A. A. Prins, Wond- straat 37. - Hendrikus Cornells, zoon van C. van Norden en B. Hoogendoorn, A. de Vischmarkt 40. Getrouwd: 16 Januari. J. Blanken en G. van der Voorden. - J. H, Saers en H. J. Sluijter. - B van Oosten en E. C. van Loon. - H. Klomp en J. A. Kerper. - G. C. de Grnnuw en M. de Jong. - B. van Ouds hoorn en J. Hei}. - H. J Verburg en 1. Nieuwenhuisen. Overleden: 14 Januari. Johannes Chris- tiaan Verweij, 69 J. MOORDRECHT Jan Musch voor Nnt' Woensdagavond gaf de Mij. tot Nut vaa 't Algemeen een uitvoering in Hotel „Het Posthuis". Het waren de tooneeimatadoren Jan Musch, Hetty Beck, Rie Smitshuizen en anderen, die dezen avond met „Jan Musch Politiek Cabaret",,, tot een daverend succes maakten. Wat een vitale speler, deze 70-jarige Jan Musch, wat een rust, maar ook wat ccn zuiver aan de kaak stellen van wantoestan den, lauwheid en conservatisme. En dan bi deze vaak ironische crltlek toch een ware kunstige uitbeelding der figuren te geven Daarvoor moet mrn Musch heeten. Direct hierna willen wij Rie Smitshuizen noemen tezamen met Hetty beck. Wat was het ons waard geweest, als deze zaal nu eens niet met publiek, maar met politici, ambtenaren en bureaucraten gevuld was geweest. En ais men ons vraagt, wat nu de beste scene was, dan moeten wij zeggen; het waren er velen. Elk raakte een der vele zieke plekken, die de vernieuwing en opbouw van ons land in den weg staan. Nadat het gezelschap zich had voorgesteld met de overtuigng: het gaat goed, maar zich dan ook direct had afgevraagd: Gaat het werkelijk goed? zon gen Uut en Ben een paar leuke melodierjes. waarmede de swmg-enthousiasten het wel konden doen En ook zij, die in een zatte zelfgenoegzaamheid verkeerden zullen spirit in zich hebben moeten voelen. Het zou te ver voeren om het heele programma te be splege'en. ma'tt'r wij willen niet nalaten nop de felle aanklacht te vermelden, die Musch gaf In zijn creatie van groot-industrieel in de scene; „De W.A.-man en de man, die achter hem staat", en de zeer goede verzor- aing van de tragedie van den Spaanschen vrijheidsstrijd, In „Franco is er nog". Na eenSaa het eind gebrachte ovatie vertolkte Burgemeester K. H. Brant als voor zitter zeer zeker de gevoelens van de geheele zaai door aan Jan Musch en de andere leden van het gezelschap hulde te brengen en deze van bloemen vergezeld te laten gaan. Wat kunst en cultureel leven betref' je weegt Moordrecht zich nog steeds in pgaande lijn. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Koude wind tosschen Oost en Znid- Oost. Matige vorst, toenemende bewol king met later kans op sneeuw, vooral in bet zuiden van ons land. Wat Is «r In Gouda te doenf Reünie: Vrijdag t./mfWoensdagi „The Goldwyn Follies". Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag Parijs onder Hoogspanning. Schouwburg Bioscoop: Vrij en On vervee rd Vrijdag IS Januari, 7.30 ujjr. Rest. Ter Gouw: Biljartwedstrijd 't Westen - De, Spil Idem, 8 uur. lodië-avond in Konstmin ten bate van het Comité „Ned helpt Indië. Zondag 20 Jan. Ter Gouw 11 uur: Bil jartwedstrijd Rembrandt-De Sport; 3 nar 't Contrum-Stolwijk. lederen dag van 9-12 aur, 2-5 uur en vaa 7-9.30 nur Sociëteit „Ons Genoegen": Indië- tentoonstelllng. De volgende Nntaavond Op 30 Januari e.v. zal voor de Mij. tot Nut van 't Algemeen, afd. Moordrecht- Gouderak, o* heer de Lindt nit Rottcrdaai, geheel alleen voord: agen het welbekende werk van Herman Heyermans: „De wijze Kater". HAASTRECHT. Doktersdie nat Haastrecht, O tide water en Polsbroek. De doktersdienst voor de gemeenten Haastrecht, Polsbroek en Oudewater zal op Zondag 20 Januar I a.s. worden waargenomen door Dr. J, J. Hoving te Oudewater, tel 57. REEUWIJK. Biljartnieuws van D.O.S. D.O.S. II en D.O.S. III zijn uitgespeeld. Het 2e behaalde 42 punten uit 10 wed strijden en 3b 50 punten uit 12 wedstrij den. Dopderdag speelde D.O.S. 3b haar laatste wedstrijd voor de competitie tegen Concordia 3, die eindigde' in het voordeel van D.O.S. met 62.. De Knikker, W. v. Holst en Uitenbogaard (invaller) wonnen hun partijen en kunnen op een goeden wedstrijd terugzien. Het le behaalde een zeer goed resul taat door het sterke Thalia's Vrienden de overwinning te ontnemen, het werd 44. De eerste partij werd gespeeld door H. Uiterwijk, die zijn tegenstander in 19 beurten met een moyenne van 5.05 ver sloeg. Cor. Ballering won daarna zijn partij met slechts 2 poedels in 24 beurten, met het mooie gemiddelde van precies 4.00. Jan van Vliet zag geen kans Jaske er onder te houden. Tot de 31e beurt stond hij voor met 10 car., doch Jaske, daarna aan-stoot komende, eindigde de partij in zijn voordeel met een mooie slotserie van 22. Tot slot moest Han Hoogenboezem den doorslag geven. Won hij zijn partij, dan beteekende dat winst voor D.O.S., verloor hij echter, dan was het einde een verdee ling der punten. Het laatste gebeurde jammer genoeg. Zijn tegenstander C. Meijer was in onge- naakbaren vorm. Geen enkele poedel ma- <eAd speelde hij zijn partij uit in 8 beur ten] zoodoende een moyenne halend van ruitn 14.00. Het was voor Han Hoogenboezem een teleurstelling, want hij kreeg geen kans op dreef te komen. Toch haalde hij nog 32 car. met een moyenne van 4.00. Volgende week kunnen wij U opgave doen van de eindstanden van alle afdee- ingen. Zondag 27 Jan. a.s. naar Gouda. In Ter Gouw de ontmoeting D.O.S.-combi- natieValkenbosch combinatie (Den Haag). Aanvang precies 3 uur. De loting voor de 2e ronde vindt na afloop plaats. 4. adres.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1