Ir. Vos sprak voor 'de S D.A.P. tc Gouda De economische toestand belicht BINNENLAND Van week tot we^ek JkJSft*- u. Het plaatselijk bestuur van de S.D.A.P. is wél zeer actief. Voor de derde maal is één der hoofdfiguren uit de beweging naar Qouda gekomen om over de huidige moeilijkheden der regeering te spreken. De heer J. van Üyeo opende als voor zitter de vergadering in de stampvolle „Concordia"-zaal en herinnerde eraan, dat thans de ontwerper van het veel ver guisde „Plan van den Arbeid", dat nooit een eerlijke kans heeft gekregen, voor ons stond. Nu is hij Minister van Handel en Nijverheid en wij zien de planmatige socialisatie zich allerwege baanbreken. Minister Vos neemt dan het woord en begint met de opmerking, dat zijn on derwerp Herstel en Vernieuwing", ook het devies is van de huidige regeering. Vele dingen baren de regeering zorg, zooals gebrek aan kolen en grondstoffen, moeilijkheden met arbeidskrachten en schaarschte aan deviezen. Deze problemen onder het oog ziend, merkte de Minister op, dat normaal 40.000 ton kolen per dag werden gepro duceerd, terwijl er vlak na den oorlog slechts 11.000 ton werden voortgebracht. Hoewel wij ook kelen ontvangen uit Amerika en Duifschland, moeten wij toch zooveel mogelijk zelf produceeren. De stakingen in Amerika warén er oorzaak van, dat de kolen in December niet kwa men. Niéuwe kolenbonnen zullen er niet aangewezen kunnen worden, ofschoon onze eigen productie momenteel 25.000 ton per dag bedraagt. Voor den import zijn deviezen noodig en speciaal dollars. Ook de Duitsche^ ko len moeten, hoe vreemd het ook klinkt, met dollars betaald worden. De arbeiders in het Ruhrgebied worden n.l. met Ame- rikaansche tarwe gevoed. Tót,*)rnu toe kregen wij deze kolen gratis en de Mi nister herinnerde er in dit verband aan, dat wij eqji door Duitschland erkende m vordering* hebb'en wegens geleverde groente, boter en materiaal van 4,5 mil- lard. Hierbij is het geroofde niet inbegre pen. Gas en electra zullen mede in ver band hiermede, niet vrijgegeven kunnen worden voor hét einde van den winter, DE SCHOENEN 7 maanden na de bevrijding, aldus lr Vos, produceerden wij reeds 2,5 maal zooveel als meteen na de bevrijding. Op deze wijze zou het echter 4y2 jaren du ren voordat iedere Nederlander een paar schoenen krijgt. In Januari zal de pro ductie waarschijnlijk 600.000 paar per maand bedragen. Ondanks de schaarsch te aan deviezen zijn in Amerika 1.800.000 paar schoenen aangekocht en zal het zoo mogelijk zijn iedere Nederlander nog dit jaar een paar schoenen te geven. Bij de fabricatie- van fietsbanden liep de productie op van 25.000 tot 75.000 en nu zelfs tot 200.000 stuks per maand. Bo vendien zijn er 500 000 stuks in het bui tenland aangekocht. Ook onze textiel industrie is hierbij betrokken door het benoodigde canvas en hiermede kwam Min. Vos op een onderwerp, waarover hij niet optimistisch kon zijn. Er zijn te weinig spinnerijen en door den oorlog in 't geheel geen vakkundige spinsters. Garens hebpen wij evenmin, doordat wij die vroeger uit België en Engeland im porteerden, maar deze landen hebben het garen nu zelf noodig. Bovendien moesten wij groote orders voor het Engelsche leger uitvoeren in ruil voor het voedsel' dat wij kregen. Momenteel hebben wij slechts 40% van de normale voorziening, reden waarom er dit jaar nog moeilijk heden in de textielvoorziening te wach ten zijn. Typisch noemde de Minister den ver anderden koers van de regeering, die vroeger meestal gericht was op de belan gen van den producent, terwijl nu de volksbehoefte de politiek der regeering bepaalt. Het buitenland is verbaasd, dat wij nu reeds zooveel produceeren en ex- porteesen, zooals gloeilampen en radio's. Ook zTjn er orders aangenomen voor schepen voor Noorwegen. Boter en kaas worden nog niet geëxporteerd, hoewe dit wel zoo snel mogelijk zal dienen te geschieden. Ondanks onze inspanning kunnen wij dit jaar toch niet verder komen den 1/3 van den import, zoodat de export 800 millioen zal bedragen tegenover de im port 2400 millioen. In Amerika zijn ech ter nog 200 millioen bevroren dollars, waarvan eerst onderzocht moet worden of er Duitsch kapitaal onder is. Ook in Engeland staat nog een vrij groot be drag. Het is echter een noodzaak om te leenen, daar anders de industrie, de ar beidsmarkt en het levenspeil terugvallen DE GELDSANEER1NG Over de financiën sprekende, zei de Minister, dat de geldsaneering hier beter is geslaagd dan elders. De Staatsschuld is echter van 5 tot 20 milliard gestegen. Een vermindering hiervan is- noodzaak. In de eerste plaats geschiedt dit door te i.zorgen, dat zij, die aan dezen oorlog ver- j diend hebben, ook groote bedragen fe betalen krijgen. Hiermede denkt de re- gccring 3 a 4 milliard gulden bijeen te kunnen brengen. Daarna volgt een hef fing ineens van groote vermogens. Spre ker wees erop, hoe het politiek en sociaal bewustzijn ontegenzeggelijk is gegroeiji, want de heffing welke men na den vori- gen oorlog wilde instellen is nooit door gegaan, terwijl het nu regeeringspolitiek is geworden. Ook de vermogensregistra tie is een feit, wat mogelijk werd door de opgave van effecten, verzekeringen, diamante», goud en den inhoud van safe's. Prijzen en loonen zijn niet los te ma ken van het totaal aspect. Bij de huidige loonpolitiek worden de lagere loonen om hoog gebracht, zooals bijv. de loonen van de landarbeiders, die van 0,25 en 0,35 opgevoerd zijn tot 0,60 per uur. De re geering heeft de prijzen momenteel vast in de hand. Een bedrag van 800 millioen julden per jaar wordt besteed aan het t rukken van den broodprijs, waartoe per irood 5 cent wordt bijbetaald. Progressieve belastingen zullen de in komens nivelleeren. Ook de saneering van het onderwijs en de zorg voor oude ren van dagen zullen uit het nationale inkomen moeten worden bekostigd. Het „Plan van den Arbeid" vond geen gehoor, omdat 200 millioen voor apen bare werken waren uitgetrokken. Straks zullen er echter 500 millioen gulden voor openbare werken moeten worden uitge geven. Dit jaar zal grootendeels gewijd een, geheel andere strooming is waar te nemen, al zijn de ouderen nog behou- Kleeding voor Nederland nemen, ai zijn ae ouaeren »uK Naar de „Victory Clothing Collection", dend. In ieder geval loopt, in tegenstel- heeft mecjegrecieeld, heeft Nederland n« ling met vroeger de grens nu dwars door( bijna 2 millioen kg kleeding, schoenen en I beddegoed ontvangen, bijeengebracht in April van het vorig jaar door het Ameri- wordt nu- weer een de werknemers heen. beddegoed ontvangen, bijeengebracht in Tegen middernacht sloot de voorzitter A -j yan vorjg jaar door het Amen de vergadering met een woord ,va" i kaansche volk. Er wordt nu- weer een diitnk aan Minister Vos voor zijn boeiena jnzamejjng gèhouden voor kleeding voor betoog, dat veel bij had gedragen tot het welslagen van dezen avond. 'jjjjp aan herstellingen. 70.000 woningen staan bovendien op het programma. Het empo van het herstel, zoo riep de Mini ster uit, hangt alleen af van het tempo, waarin wij werken. PLANMATIGE PRODUCTIE Vervolgens bepleitte Ir. Vos een plan matige productie. Zoo is> een wetsont werp te verwachten ter coördinatie van de voorbereidingen en het beleid, zoodat niet, zooals vroeger, een belasting wordt verhoogd^ zonder dat men zich reken schap geeft van wat dat beteekent. Een democratisch element vormt ook de ont- werpwet op de bedrijfschappen. De ar beider zal meer medezeggenschap krij gen door democratiseering van het be drijfsleven in den gang van zaken. Daar door rijst het bewustzijn van het deel genootschap. Op den duur zullen wij een goed georienteerde en vakbekwame arbeidersgroep moeten hebben, omdat wij meer dan ooit op onszelf aangewezen zuilen zijn, onze bezittingen in het bui tenland verdwenen en de verhouding met Indië een geheel ander karakter zal krij gen. De regeering hoopt bij haar pogingen tot herstel en vernieuwing gedragen te worden door de massa van het volk. Dit en dë verdieping van het democratische besef zijn zeer belangrijke elementen in de vernieuwing, zoo besloot Min. Vos zijn interessant betoog. Wij mogen hier wel aan toevoegen, dat de vernieuwing zeer- zeker ook spreekt uit het feit, dat een Minister in het openbaar ruiterlijk en onomwonden de fouten en moeilijkheden der regeering bespreekt. Na depauze kwamen eenige vragen binnen, die de Minister als geheel behan delde. Een groot deel van de vragen handelde over den Nederlandschen ambte naar. Een belangrijke salarisverhooging stelde de Min. vpor dezen groep in het vooruitzicht. Ook een belangrijke inkrim ping van het door den oorlog gegroeide ambtenaren-apparaat zal de bureaucratie vermindering, waarbij de Min. geen groo te werkeloosheid verwachtte. Bij veran dering van betrekking moet men echter niet te conservatief zijn. Een spaar- en voorschotregeling is in aantocht, terwijl ook een verlaging van den prijs van groente, fruit en visch *er toe zal bijdragen, dat wij makkelijker kleeding, schoeisel enz. zullen kunnen betalen. Over de prijsbeheersching in verbanc met de huren zei de Minister nog, dat hij een verhooging over de geheele linie voorstond, waaruit dan de abnormale verhouding van - nieuwe en oude wonin gen bestreden kan worden. Op de vraag of het bekend was, dat de glazuurindustrie te Gouda bevoorrecht zou worden boven de koudwerkindustrie, zeide de Minister, dat dit een kwestie van kwaliteit was. Wij moeten nu zeer zeker onzen naam op de buitenlandsche markt hooghouden door prima kwaliteit. Tenslotte merkte de Minister op, dat in het bedrijfsleven onder de werkgevers BIJZONDER GERECHTSHOF Z AMSTERDAM Doodstraf geëischt tegen landwachter De landwachter Van Kleef alt Bergen had zich gisteren te verantwoorden voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam voor zijn activiteit in „een der meest verachtelijke N.S.B.-organisaties", zooals Mr. Bakhoven, de advocaat-fiscaal, de landwacht noemde. Mr. Bakhoven wees hi zijn lang requi sitoir erop, hoe voor dergelijke elementen geen plaats meer mag zijn in onze ge meenschap en eischte de doodstraf. „De Oranje" weer naar Indië Vrijdagmiddag a.s. zal de „Oranje" de haven van Rotterdam verlaten met be stemming Batavia. Van daaruit zal de „Oranje" weer landgenooten, die uit Indië wenschen te repatrieeren, naar Ne derland brengen. CREDIETOVERËENkOMSt MET CANADA Het Ministerië van Financiën deelt mede, dat H. M. Gezant te Ottawa is ge machtigd eon overeenkomst met Canada te onderteekënen betreffende nieuwe be langrijke credieten voor Nederland, welke zullen dienen voor den aankoop van Cana- deesche goederen en .het tranport daarvan naar ons land. De eerste credietovereenkomst werd destijds geteekend op 1 Mei 1945. Op grond van de z.g. Export Credits Insu rance Act, welke de Canadeesche regee ring machtigde exportcredieten tot een totaal bedrag van 100 millioen Candee- sche dollars aan het buitenlabd te ver strekken, verkreeg Nederland toen niet •minder dan 25 millioen Canadeesche dol lars. De beteekenis van dit bedrag springt onmiddellijk in het oog, wanneer meii de verdere verdeeling der bedoelde 100 mil lioen nagaat: Nederland 25 millioen, aflossing 1950 1954, rentevoet 2J4 Nederl-Indië 15 millioen, aflossing 1950—1954, rentevoet 2J4 Bplgië 25 millioen, aflossing 1947—'76, rentevoet 3 Tsjecho-Slowakije 19 millioen, aflossing 1950—1954, rentevoet 2'/2 Noorwegen 13 millioenT aflossing 1951 ■1959, rentevoet 2a4 Sowjet-Unie 3 millioen, aflossing 1950 rentevoet 2 Hoewel de omvang dezer bedragen voor een belangrijk deel werd bepaald door Canada's mogelijkheden om de aankoop- wenschen der verschillende landen te be vredigen, vormde het aan Nederland ge geven aandeel toch ook een bewijs van vertrouwen in Nederlands credietwaardig- heid. Dit vertrouwen bleek ook uit het tegelijkertijd in een begeleidende brief uitgesproken voornemen om het crediet door toevoeging van vier jaarlijksche tranches van 15 millioen Canadeesche dollars te verhoogen tot 85 millioen, zoo dra het Canadeesche Parlement de daar voor vereischte toestemming zou hebben gegeven. Onderhandelingen, welke van Neder- landsche zijde werden gevoerd onder lei ding van het hoofd der Economische, Financieele en Scheepvaartmissie in de Ver. Staten, mr. M. P. L. Steenberghe, leidden vervolgens tot belangrijke resul taten, welke zijn vastgelegd in de nieuwe overeenkomst. De welwillendheid, waarmede de onder handelingen werden gevoerd blijkt mede uit de bewoordingen van den hier bedoel den brief, waar in o.a. wordt gezegd, dat „de Canadeesche regeering een groote en door sympathie gedragen belangstelling heeft voor de behoeften van Nederlanc en voor de problemen van zijn wederop bouw. De warme betrekkingen tusschen Canada en Nederland, welke zijn voort gesproten uit de oorlogsomstandigheden en in het bijzonder uit de aanwezigheid in Nederland van een groot deel van het Candeesche leger, zullen, naar wij hopen, tot duurzame vriendschap tusschen de landen leiden". Inmiddels heeft twee JH„H, minister Lieftinck aan den Canadeeschen premier en den Canadeeschen minister van Financiën telegrammen gezonden, waarin hij hen aan den vooravond van de onderteekening-, dank zegt voor hun sym pathieke houding tegenover Nederland en zijn wederopbouwproblemen. Nederland De eerste ipzameling voor Nederiandsch Oost-lndië bracht een nul- lioen kg kleeding op. De „NourUam" naar Batavia De „Noordam" Is gisteren vroeg in dea morgein naar Batavia vertrokken om evacuees voor Nederland in te schepen. Van Batavia zal het schip waarschijnlijk naar Belawan doorvaren om evacuees uit Medan op te nemen. In dit overzicht, dat wij wekelijks hopen te kunnen plaatsen, zullen wij de belang rijkste gebeurtenissen, zoowel in het bui ten- als binnenland onder de loupe nemen. Ditmaal willen wij volstaan met een korte beschouwing over de Vergadering der Vereenigde Volken te Londen, de Indische kwestie en het proces te Neu renberg. Dezer dagen is de U.N.O. te Londen gestart. De verwachtingen waren over het algemeen hooger gespannen, dan de resultaten hebben te zien gegeven. Dit was te begrijpen. Allereerst toch moest iet noodige formeele en droge openings- werk ter hand worden genomen. De rede van Schermerhorn, waarin hij een beroep deed op het wereldfatsoen, vond in de groote pers een gunstig ont haal, evenals de benoeming van de Bel gische Minister van Buitenlandsche Zaken Spaak tot voorzitter. Het feit, dat Neder- and tot lid van den Veiligheidsraad voor den duur yan één jaar werd gekozen, be antwoordde aan de verwachtingen. Deed minister van Kleffens vorig jaar voor het einde van den oorlog niet reeds het voorstel, een aantal wisselende leden in de Veiligheidsraad op te nemen? De rede, welke Bevin gisteren hield, toont duidelijk, dat het Engeland ernst is en niet voor ingrijpende maatregelen, ook ten koste van zichzeif terugschrikt. Zijn toespraak is dan ook met veel be geestering ontvangén. De afwezigheid van de Russische gede legeerde, Wesjinskij tijdens de eerste U.N.O.-week heeft bij velen booze ver moedens gewekt^ vooral omdat de kwestie Azerbeidsjan door Teheran bij de U.N.O. aanhangig is gemaakt. Teheran eischt ontruiming van het te Azerbeidsjan vóór 2 Maart a.s. De vermoedens zijn, dat Rusland zal trachten vóór dezgn datum de zelfstandigheid van het betwiste ge bied te laten uitroepen, daar ontruiming een streep door de rekening van Rusland beteekent. Het feit dat de nota welke Sjahrir aan de U.N.O. zond niet in behandeling is genomen, duidt er op, dat het Nederland- Sche standpunt door de groote mogend heden (Rusland als voornaamste uitge zonderd) wordt aanvaard. Dit is een be langrijke stap vooruit, daar eenige maam den geleden, de zaak er voor Nederland slechter voor stond en Sjahrir zich in het buitenland, vooral Amerika, in een groote populariteit, mocht verheugen. Zijn poli tieke ongeschooldheid, welke vooral in zijn-laatste verklaring tot uitdrukking kwam, was een kwade noot in het poli tieke wereldconcert. Engeland, Frankrijk en Amerika zij" tot het inzicht gekomen, dat de zijde van Sjahrir kiezen, gevaarlijke precedenten voor de toekomst schept. Volledig toe geven aan de eischen van Sjahrir c.s. zal ongetwijfeld ernstige gevolgen i.n Efl- gelsch-Indië en Indo-China tengevolge hebben, waardoor in het Verre Oosten een totaal gewijzigde constellatie zou ont staan, welke ongewenscht wordt geacht voor de onmiddellijke toekomst. De vol ken in het Verre Oosten zullen hun poli tieke en economische mondigheid langs den weg der geleidelijkheid moeten ver krijgen. Een revolutie zal hen eerder ach teruit dan vooruit brengen. Het proces te Neurenberg, dat volgens' de aanwezige journalisten weinig copie oplevert, kreeg gisteren'weer de volle be- langsteling door de Fransche aanklacht, die den geheelen dag in beslag nam. De verslaggevers te Neurenberg schijnen wel eens uit het oog te verliezen, dat het pro ces niet wordt gehouden om couranten- kolommen te vullen, doch om een recht vaardig oordeel uit te spreken over de voornaamste aanstichters van den wereld ramp, welke nu achter ons ligt. O.i. ,s het beter kalm eif bezadigd te werk. te gaan, daar het hier niet gaat, om snel heid en sensatie, doch om rechtvaardig heid en billijkheid. Jll' Tfinm nnmrran -if,-—rw.--.-» «i T"" "w»*«spdHp UniAA<r Hoi irPo! Kil HsH PP/lrSPBIl tOt hCl ktn ourc

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2