UIT DEN OMTREK !W BINNENLAND BUITENLAND De te dure spiraalmatras De handelaar S. van de Gouwe ver kocht een 2e hands-spiraalmatras voor de somma van f 135. In normalen, tijd zou het ding f 24 hebben'gekost .en thans mag de prijs niet hooger zijn dan f 80. Des wege zag hij zijn a-sociale daad met een bekeuring beloond.' BURGERLIJKE STAND Geboren: >16 januari. Nicolaas, zoon van M. J. j. Straub en van der Post, Rhijnvls Feithstr. 3. - Johannes Theodorus, zoon van W. G. Scholten en R. A. J. Steen- land, E. J. Potgietersstraat 29. - 17 Jan. Pètronella Maria Elisabeth Lidwina, dochter van W. A. G. Straver en C. G. Korf, Her- zogestraat 3. - Johannes Gijsbert, zoon van P.Sluijter en A. C. Zwijnenburg, leKade 83. Ondertrouwd: 17 Januari. H. van Schajik en G. van Aalst. - W. G. van Klaveren en N. M. Laurier. - L. de Jong en S. H. Toen. - G K. van der Sprong en J. M. Erberveld. - B. W. van de Pavoordten A. Winder. - J. M. van der Bas en C. M. Brenkman. - G. Verhoef en F. M. van Veen. - J. E. Groenendaal en L. C. Heerkens - A. A. van Unen en C. M. A. Th. Stolk. - M. M. Doumen en C> M. H. van Ardenne. 19. Jan. J. F. Kempers en P. A. van Dijk. Overleden: 16 Januari. Gerrit 'tLam, 85 j. - Gerritje van Eist. weduwe Ph. H. J. La Feber, 88 j. - Adriana Francina van Acht- hoven, 4 w. - 17 ,Jan. Helena Johanna Maria Wijne, geh. met J. P. J. Boegheim, 73 j. bit Burgemeester spreekt in Amsterdam In het kader van de Amsterdamsche ge- biedsuitbreidingsweek werd Vrijdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam een groote openbare vergadering gehouden, waar o.m. burgemeester James en Ir. A. Plate uit Rotterdam, het vraagstuk der gebiedsuitbrei ding van verschillende zijden belichtte. De wnd. Burgemeester van Amsterdam, de heer F. de Boer, was mede aanwezig. In zijn uitvoerige toespraak wees M K. F. O. James erop, dat als compensatie voor de aangebrachte materieele schade, nl. het verkri)gen van Duitsch grondgebied slechts in geringe mate tegemoet komt aan de totale schade, welke Nederland is toege bracht. De ie totale schade welke eerst be raamd was op 15 milliard gulden. Na een tweede onderzoek reeds gestegen tot 26 mil liard gulden, hoofdelijk omslagen over de Ned. Bevolking komt dit neer op 3000 gld. per inwoner. Een derde van ons Nationale bezit is in den oorlog verloren gegaan. Naast het verlies op materieel gebied zijn er nog andere schadeposten, welke niet in geld kunnen worden.uitgedrukt, zooals b.v. de dajinj) van de volksgezondheid. De oplossing van het probleem der scha devergoeding ligt echter op Internationaal terrein en de groote mogendheden zullen over. deze, voor ons land zoo urgente kwestie, moeten beslissèn. WADDI^XVEEN Muziek ver. „Voorwaarts" De muziekvereeniging „Voorwaarts" geeft niet, zooals wij mededeelden op 16 en 23 Jan. uitvoering, doch op Dinsdag 22 Januari een uitvoering voor donateurs en op Donderdag 24 Jannari voor overige belangstellenden. Op deze avonden komt de vereeniging „Morgenrood" met een blijspel, getiteld „Zet je petle af", voor het voetlicht, terwijl ^Voorwaarts" het muzikale gedeelte verzorgt. Hat geheel oelooft een geaoeglijke avond. Kaarten verkrijgbaar bij A. v. d. Berg, Kerkweg 43, M. v. d. Stelt, Zuidkade 88a en bij de leden van de beide vereenlgingen. REBUWIJK Nederland helpt Indië 0 ln. ons dorp is nu een definitief comité gevormd vdn „Nederland helpt Indië", bestaande uit de heeren C. Bontebal, M. Kasteleijn, L. J. Lucarne, Th. Vergeer en P. Warmenhoven. Reeuwdjk zal ook helpen de ontstel lende nood eenigszins te lenigen van hen die zooveel geleden hebben, veel erger dan wij beseffen. Laten wij allen onze plicljt verstaan. Correspdrttlentie-adres: M. Kasteleijn, Bodegraverstraatweg74. Op Saterdag 19 Januari, den verjaar dag van Prinses Margriet, had op de scheepswerf van J. en K. Smit te Kinder dijk een- symbolische plechtigheid plaats, namelijk de eerste kiellegging van een serie van zes emmerbaggers, bestemd voor den wederopbouw der tinbedrijven in Nederlandsch-fmff?. Hierbij waren tegen woordig de directeur der opdrachtgevers en van de bouwers. Een Amerikaansche schenking Mr. Thomas J. Watson, een bekend Amerikaansch Philantroop, heeft een be drag van f 100.000.aan H.K.H. Prinses Juliana ter beschikking gesteld als bij drage tot leniging van den nood van hét Nederlandsche volk. H.K.JJ. heeft dit be- f,drag overeenkomstig de bedoeling van den schenker verdeeld onder de daarvoor De broodweg AmsterdamMoskou In „Commentaar", het blad van den Regeeringsvoorlichtingsdienst, lezen wij de volgende aardige vergelijkingen, waar uit een beeld is te vormen van de hoeveel heden voedsel, welke per week door de geheele bevolking worden geconsumeerd. Om de geheele Nederlandsche bevol king wekelijks aan haar rantsoen brood te helpen, zijn dag in dag uit hieronder verstaan we dagen van 16 tot 24 uur 17.000 bakkers in de weer. Zij bakken iedere week tesamen 31.500.000 brooden. In rijen van vijf zou met .deze reusachtige hoeveelheid de weg van Amsterdam naar Moskou kunnen worden belegd. U vindt Uw wekelijks raptsoen kaas van 100 gram niet erg royaal? Per week verslindt het Nederlandsche volk echter 180.000 kazen van 10 pond. Wanneer die op elkaar gelegd zouden worden, zouden er 144 stapels kazen ontstaan, die even hoog zouden zijn als de beroemde Dom toren in Utrecht; derhalve 144 kaas-Dom torens naast elkaar! Alle Nederlanders tesamen drinken per week gemiddeld 13.500.000 liter melk Doen wij deze hoeveelheid in de thans veel gebruikte halve-liter-fleschjes, dan bestrijken zij, achter elkaar gezet, den weg van Amsterdam naar Maastricht, ten minste als er 9 op een rij worden gezet, anders komen we er nóg niet! Hoeveel menschen zijn er niet, die het rantsden margarine te laag vinden? Zi tijgen nu per week een pakje van 250 s,am. Wanneer wij al die pakjes in rijen van 10 niast elkaar en 10 óp elkaar ach tereen zouden stapelen ,dan heeft U ruim 2 uur noodig, voordat U deze botermuur voorbij bent geloopen en dan moet U nóg flink doorstappen! Er zijn 900 vrachtwagens van 2 ton noodig' om de suiker, die in Nederland per week wordt geconsumeerd, te vervoe ren, en een kleine 5000 koeien wandelen per week naar hét abattoir om ons in het genot te stellen van anderhalf ons vleesch. Zaalhuren Bet Directoraat-Generaal van de prij zen deejt mede, dat omtrent de prijzen bij verhuur van zalen voor bijeenkomsten, vërgaderingén, bals enz. een definitieve regeling in voorbereiding is. Volgens de bestaande wettelijke regeling» mag hier voor niet meer huur worden gevraagd dan op, of in de periode voor, Mei 1940 ge bruikelijk was. In afwachting van de nieuvye regeling, zal de Directeur-Geieraal van, de Prijzen er geen bezwaar tegen maken, indien deze vergoedingen met 25 worden verhoogd. Met eventueele klachten kan men zich wenden tot ftet betrokken Prijzenbureau voor Onroerende Zaken of tot den Opsporingsdienst van de Priisbeheersching. SCHAATSENRIJDEN Nederlandsche successen te Davos De Nederlandsche hardrijders, die reeds eenigen tijd op de bekende Davosche ijs baan trainen, hebben Zaterdag deelgeno men aan wedstrijden, waarbij zij fraaie sucessen heben behaald. Uitsluitend Zwit sers en Nederlanders namen aan deze wedstrijden' deel. Op de 500 meter wist Havekotte de eer ste plaats te bezetten met een tijd van. 46.6 sec. De Nederlander, Bestebreulrtjé( die voor Zwitserland uitkwam, dit reeds eenig jaren doet en in den oorlog aan de zijde der geallieerden heeft meegestréden hij was parachutist wist een tijd te noteeren, welke slechts 0.1 sec. boven dien van Havekotte lag, maar ook Langedijk noteerde dezen tijd. Een fraai succes boekte Keijzer op de 3000 meter, waarin hij een tijd maakte van 5 min. 35.6 sec. en daarmede de eer ste plaats bezette. Langedijk werd tweede met ruim twee seconden verschil. Na den eersten dag heeft Langedijk in het algemeen klassement de leiding met" Keijzer op de derde plaats en Havekotte als vierde. De uitslagen luiden: 500 meter 1. Havekotte 46.6 sec.; 2. en 3. Bestebreurtje en Langedijk, beiden 46.7 sec.; 5. Breed 46.9 sec.; 6. Keijzer 47.7 sec.; 8. Egas 4^.9 sec.; 10. Van Slooten 49.4 sec. 3000 meter: 1. Keijzer 5 min. 35.6 sec.; 2, Langedijk 5 min. 37.7 sec.; 4. Breed 5 min. 48.5 sec.; 5. Havekotte 5 min. 49.5 sec.; 7. Bestebreurtje,5 min. 52.1 sec.; 8. Egas 6 min. 4.4 sec.; 12. Van Slooten 6 min. 9.1 sec. Stakingen in de Amreikaansche staalindustrie In den komenden nacht zullen bij sta king in de Amerikaansche staalindustrie 800.000 arbeiders in dertig staten betrok ken zijn. Murray, de president van de €.1.0. zal morgen naar Pittsburg ver trekken, teneinde aldaar de voorbereidin gen te treffen voor een bijeenkomst van de leiders der vakvereeniging van metaal arbeiders op Dinsdag a.s. Maandagavond zal Murray door de radio een oproep richten tot het Amerikaansche volk om steun voor de staking. In den staat Minnesota zal de afge kondigde staking eerst na een aldaar bij de wet vastgestelde periode van der tig dagen door kunnen gaan. Deze staking in de staalindustrie, waar van de uitwerkingen momenteel nog niet kunnen worden vastgesteld, zal de be langrijkste staking zijn, welke zich ooit in de Ver. Staten heeft voorgedaan. Bij de staalstaking van 1919 waren slechts 400.000 arbeiders betrokken. MEVR. ROOSEVELT WENSCHT MEER VROUWEN IN DE U.N.O. Op een hier gehouden persconferentie heeft mevr. Roosevelt gezegd, dat zij gaarne meer vrouwen als afgevaardigden in de vergadering van de Vereenigde Naties zou zien. Het is van belang, zoo sprak zij, dat vrouwen zoowel als mannen diep belang stellen in het succes van de organisatie. De zetel van de U.N.O. moet een belangrijk centrum worden, en wat daar gebeurt moet niet alleen de aandacht hebben van het volk der Ver. Staten, maar van heel de wereld. Wat de Duitschers opaten Aan het jaarverslag over 1944 van het Openbaar Slachthuis te Groningen, dat het centrum is Van den Vleeschkeurings- dienst Groningen, ontleenen we, dat er in dat jaar 4233 varkens en 2404 speen varkens werden geslacht, welke in hoofd zaak voqr het Duftsche bezettingsleger bestemd waren. Oorlogsmisdadigeds als boekenwurmen Seyss Inquart bezorgt de gevangenis- bibliotheek de grootste moeiGjkheden doordat er in de heele collectie bfijna geen boek meer is dat hij niet gelezen heeft. In totaal zijn er zeshonderd ban den. Seyss verdiejpt zich thans in zijn vrije uren in reisverhalen van den Noor- schen ontdekkingsreiziger Amundsen en in wetenschappelijke geologische verhan deling. Von Papen, die na Seyss de meest hartstochtelijke lezer is, houdt zich bezig met theologische werken en dichtbundels. Het economisch beleid der Duitschers in de,bezette gebieden Teneinde den gang van zaken te be spoedigen, hield het Tribunaal ook Za terdag zitting. De Fransche aanklager Herzog had deze zitting noodig voor het beëindigen van zijn aanklacht inzake deg gedwongen arbeid van burgers en krijgs gevangenen, een onderwerp waaraan ook Vrijdag reeds een heele dag was ge wijd. Veel nieuws werd niet meer ge bracht. Eén van de onderwerpen, waarop Herzog den nadruk legde, was het sy steem waarmee de Duitschers de disci pline onder de „Fremd^rbelter" trachtten te handhaven- Dit systeem was alleen reeds door zijn gestrengheid in tegen stelling met de internationale wet. De arbeiders die in het oog van de bewakers recalcitrant waren, werden bedreigd door vermindering van hun rantsoen en hun contracten werden automatisch verlengd met den tijd in het straflager doorge bracht. De aanklager behandelde ook de deportatie van Nederlandsche studenten. Aan het slot van zijn betoog wees Herzog nogmaals op de gezamenlijke verant woordelijkheid van alle beschuldigden voor deze afzichtelijken modernen slaven handel en de op individueele verantwoor delijkheid van een aantal hunner. Onder deze laatste noemde hij ook Seyss Inquart als schuldige aan de deportaties uit Nederland. NIEUWE VINDINGEN OP TEXT1ELGEBIED ZEEWIER, PATRON EN NYLON ALS GRONDSTOFFEN VOORUITZICHTEN VOOR ONZEN IMPORT ln „De Manufacturier" lezen wij ver schillende bijzonderheden, omtrent de fabricage van kousen en de vooruitzich ten vopr onzen import van textiel," waar uit wij U hieronder eenige details geven. Door de Royal Society" is een nieuwe textielstof uit zeewier gedemonstreerd. Zeewier maakt het n.l. mogelijk, dat ka toen wordt geweven, zonder getwijnd te zijn. Het garen bestaat dan uit katoen en zeewier. De zeewierkunstzijde kan na het weven van de rest worden afgeschei den in een zeepbad, waarbij een extra sterk product achterblijft van ongetwijn de katoen. Ook in Rusland zijn nieuwe vindingen gedaan op textielgebied. Een nieuwe stof „Patron" genaamd, is het resultaat van talrijke onderzoekingen en deze stof kan de vergelijking met kunstzijde met succes doorstaan. Kousen van deze stof zijn driemaal zoo sterk als de kunst zijden kousen. Omtrent het nieuwe product, dat in Engeland en Amerika bekendheid ver wierf bij de fabricage van parachutes, „Nylon", lezen wij, dat de productie hier van in Amerika zal worden uitgebreid. De Kousenfabrikanten ontvangen reeds voldoende nylongarens voor de productie van 30.000.000 paar kousen per maand. Onze lezeressen zullen watertanden, wanneer zij bovendien nog weten, dat de maximumprijzen van 1942 voor nylon kousen in de Ver. Staten met 25% wor den verlaagd. ln Engeland zullen zijde„ katoen en nylon, zoo spoedig mogelijk worden vrij gegeven, nu de vervaardiging van para chutes vrijwel is stopgezet Ongeveer 6.500.000 yards stof zijn in voorraad, waarvan 3.500.000 yards katoen ert de rest nylon kunstzijde en celanese-kunst- zijde, die reeds tot parachutes, verwetkt waren. Deze hoeveelheden zijn nu door de militaire autoriteiten als surplus vrij gegeven. Handelsvooruitzichten De vooruitzichten voor de Duitsche kunstvezelproductie zijn niet bepaald gunstig. 2/5 van de vóóroorlogsche pro- Basisjaar 100 Katoenspinnerijen 1938 Overhemden 1939 Wolindustrie 1938 ductie, die 520.000 ton per jaar bedroeg, is verloren gegaan door inlijving van de betreffende gebieden bij Rusland en Po len. In de Britsche bezettingszone zijn bijna alle fabrieken verwoest, terwijl die in de Fransche zone daarentegen op volle capaciteit draaien, waarschijnlijk voor Fransche behoefte. Theoretisch kan de productie-capaciteit van de fabrieken in de Russische en Amerikaansche zones, de Duitsche behoefte geheel dekken, doch het gebrek aan grondstoffen is een groote belemmering. Bij den invoer uit Duitschland in ons land werkt het omslachtige overleg, be treffende het herstel van de econ. betrek kingen tusschen ons land en Duitschland remmend. Vele internationale belangen zijn hiermede gemoeid en dientengevolge gaat alles langzaam. Gelukkig is deze kwestie een belangrijke stap dichter bij een oplossing gebracht. Alleen het Weste lijk deel van Duitschland komt voorloopig i naanmerking en voorshands blijft de in- en uitvoer hier in handen van Engelsche en Amerikaansche militaire instanties. Daardoor moeten de handelsbetrekkingen voorloopig in belangrijke mate door de Ned. overheid worden behartigd. Naast de samenwerking, die tusschen het Min. van Handel en Nijverheid en de geall. mil. missies plaats heeft, zal via de Rijks- bureaux ook voeling worden gehouden met het particuliere bedrijfsleven. Goe deren, die essentieel zijn voor het herstel of het in standhouden van de Ned. volks huishouding, zullen daarbij voorrang ge nieten. Bij geroofde goederen geschiedt dé behandeling door den comm.gen. voor de behartiging van de Ned. belangen in Duitschland. De Voorjaarsbeurs te Brussel intusschen belooft de Jaarbeurs, welke in het voorjaar te Brussel gehouden zal worden, een succes te worden. De vol gende landen hebben zich reeds voor deelneming aangemeld: Frankrijk, Enge land, de Ver. Staten, Rusland, Zwitser land, Zweden en Noorwegen. Polen, iTsje- cho-Slowakije en Italië konden geen de finitieve toezegging doen. Tenslotte geven wij een overzichtje uit „De Manufacturier" weer, betreffende de activiteit van de Ned. industrie. 1945 Mei Juni juli Aug. Sept. 1 J 2 4 10 2 4 10 8 11 43 40 47 55 62 De wolindustrie slaat hier wel. een op merkelijk goed figuur, wat betreft het herstel van de productiecapaciteit. M - "v' v IfT ifi-j? gnitum Kiellegging van zes baggermolens

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2