INDIË Brammetje Flapoor en z'n vrienden Radioprogramma SPAREN EN NOG EENS SPAREN 1 Maar niet tën koste van de voeding De Avonturen van door G. Th. Rotman van hedenavond HILVERSUM I 301 m. N.C.R.V. iann Het N.C.R.V.-Harmonie Orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk. 1845 Sportpraatje door Dick Symons. R.N.LO. 19.00 Nieuws. NCRV. 19.15 Berl. Philh. Orkest o.l.v. Dr. Leo Blech. 19.30 Actueel halfuur. R.N.LO. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Kamerorkest o.l.v. Pie^ v. d. Hurk met koor. R.N.LO. 21 30 De Fox speelt. N.C.R.V. 21 45 Gramofoonmuziek. R.N.LO. 22.00 Nieuws. N C RV. 22 15 Strijkorkest o.l.v. Boyd Neel. 2230 Prof. Dr. J. H. Bavinck: „Moeilijke teksten uit het N. Testament". 22.50 Gevar. programma. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. R.N.LO. 18.00 Nieuws. A.V.R.O. 18.15 De Romancers. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Piafio Recital door George v5n Renesse. 1930 Beroemde tenoren. R.N.LO. 20.00 Nieuws. 20.05 Landbouwpraatje. A.V.R.O. 2015 Vaudeville-orkest o.Lv. Cor v. d. Linden met Henri Dorel en Rie Heimig. 20.45 Materieele en geestelijke wederop bouw van Nederland: De herove ring van de Wieringermeer. 21.00 Les gars de Paris o.l.v. Frans van Capelle m.m.v. Lia Dorana. 21.25 Radio Philh. Orkest o.l.v. Nico v. d. Linden. 22.30 Herman de Man. 22.45 Gramofoonmuziek. R.N.LO. 23.00 Nieuws. A.V.R.O. 23.15 Nocturne. 24.00 Sluiting. vervult een der leiders belangrijke func ties in de Katholieke Volkspartij en de Christelijke Vakvereenigingen. Men ge looft, volgens berichten uit Oostenrijk, dat Otto en zijn twee broers, Karl Ludwig en Rudolf, zich met geheim goedvinden van de Fransche bezettingsautoriteiten, in Oostenrijk bevinden. Himmler wilde de geheele bevolking van de Oekraine uitroeien Naar radio Moskou meldt, is tijdens het verhoor van de beschuldigden in het pro ces te Kief tegen 15 Duitsche oorlogsmis dadigers, gebleken, dat Himmler orders had gegeven voor het uitroeien van de geheele bevolking van de Oekaine. Luite nant-generaal der politie, Paul Scheer, een der beschuldigden, heeft verklaard, dat Himmler bevel gegeven had, dat alle tot werken in staat zijnde burgers uit de Oekraine naar Duitschland als slaven arbeiders moesten worden overgebracht, het in het land aanwezige voedsel moest in beslag worden genomen en de overblij vende bevolking moest worden uitgeroeid onder het mom van strijd tegen de parti- sanen. Het doel van deze massamoorden was het verwerven van grondgebied, waar de Duitschers zich konden vestigen. DE GAULLE GAAT HEEN Na dreigement afgetreden Hedennacht meldde A.F.P., dat Gen. De Gaulle na een conflict met de commu nisten is afgetreden. Hij zal Vich uit het politieke leven terugtrekken. Hedenavond om 9 uur zal hij een radiorede houden. Welingelichte kringen te Parijs verkla ren, dat generaal De Gaulle, tijdens een speciale bijeenkomst van den minister raad gistermorgen, gedreigd heeft af te treden, indien de ministers bepaalde voorwaarden niet zouden aannemen, en dat hij slechts 15 minuten ter vergadering is gebleven Naar AJF.P. meldt, zijn Bidault en Vincent Auriol Zondagmiddag uit Londen op Le Bourget .aangekomen, volgens A.F.P. zou de ministerraad vanmiddag om 5 uur, zooals verwacht was, niet bij eenkomen. Nadruk verboden ENCYCLIEK OVER ROETHENIE De Observatore Romano, heeft 'n ency cliek gepubliceerd, waarin den driehon- derdvijftigsten verjaardag van de Ro£- theensche kerk in den schoot der Room- sche Kerk wordt herdacht. De encycliek zegt o.a.: „Zooals men weet heeft de patriarch van Moskou, Alexis, onlangs in een brief aan de Roe- theensche kerk openlijk afvalligheid van de Roetheensche kerk jegens de Roomsche Kerk aangeprezen. Dit gebeurt op een oogenblik, dat men in de internationale assemblee zeer hoog opgeeft over de vrij heid van godsdienst .terwijl deze in Roe- thenië genegeerd wórdt." 16 Nederlandsche schepen komen binnenkort weer vrij De 15 schepen, die niet meer voor troe^ pentransportschepen door het Amerikaan-' sche ministerie van marine zullen worden gebruikt, zullen in onderstaande volgorde worden vrijgegeven: Bloemfontein, Bras- tagi, El Liberador, Japara, Klipfontein, Kota Agoeng, Kota Baroe, Noordam, Poeloe Laoet Sloterdijk, Sommelsdijk, Tabinta en Tsjisdane. (Alle in Januari); Weltevreden (in Februari) en Kota Inten (in Maart). Deze schepen zuilen aan, de Nederland sche regeering die er momenteel het be heer over heeft, worden overgedragen, omdat de schepen voor de repatrieering Van geëvacueerden uit Nederlandsch-Indië gebruikt zullen worden. Geheime onderhandelingen tusschen Otto en Oostenrijksche monarchistische leiders? Een vertegenwoordiger van Zita, de voormalige keizerin van Oostenrijk, heeft tegenover jqurpalisten verklaard, dat het eenige doel van het bezoek van haar zoons Karl Ludwig en Rgdmf aan Europa was, „materieele huTp aan Oostenrijk te verschaffen". Reuter verneemt verder uit Bern, dat volgens berichten uit Oostenrijk, Aarts hertog Otto van Habsburg met belang rijke monarchistische leiders te Innsbruck onderhandelingen voert. Naar verluidt Mr. Mas Slamat over Sjahrir ln een brief aan het „Dagblad" schrijft Mr. Mas Slamat o.a. „Mijn meening en die van vele anderen is, dat wij hooge verwachtingen van Soetan Sjahrir mogen koesteren. Het is echter een feit, dat Sjahrir, die weet, dat zeer. velen achter hem staan, er zich eveneens van bewunst moet zijn, dat deze volgelingen op het oogenblik machteloos tegenover de ge wapende fascistische terreur staan. Tegen deze fascistische terreur van de republiek heb ik bezwaren. Ik zou willen, dat die terreur vervangen werd door een werke lijk democratische volksvertegenwoordi ging, nadat eerst wet en orde herstek zullen zijn en de maatschappij van de misdadige elmenten gezuiverd zal zijn. Dan ook zal Sjahrir ondersteund wordep door een sterke democratische meerder heid en zal hij in een veel vrijere positie verkeeren. Ik persoonlijk heb geen poli tieke aspiraties, maar ik heb mijzelf in mijn brieven gemaakt tot vertolker van de hartekreet van het Indonesische volk". Spaarzaamheid is een der eigen- schappen, die het Nederland sche karakter sieren. Spóarzaam zijn is verstandig, utant ieder oogenblik kan het leven U voor onvoorziene uitgaven plaatsen. Spared' mag echter niet ten koste van de voeding gaan, dan zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen. De Gruyter echter kan V in beide opzichten tege moet komen. Gebiedt de wijs-*• heid U diens beter verzorgde waar boven andere te verkie zen, zoo maken de fabricage m eigen fabrieken, de verkoop in eigen winkels en de massale omzet het mogelijk, dat V een belangrijke korting verleend kan worden. De Gruyter geeft 10% korting: Voor tien gulden aan cassabons een gulden contant D^kwaliteit blüft gehandhaafd, toch kunt U sparen. (Ingez. Mededeeling.) 25. Ze waren niet meer boven zee, maar 26. „Gauw, gauw, er uit! Hier vanuaan!" vlak boven de een of andere groote zei Bram. Ze klommen alle drie uit de havenstad. O, jongens, als ze zich maar machine, gaven elkaar een poot en liepen net tegen een van de hooge huizen te zoo vlug ze konden het perk door, steeds pletter vlogen! Maar neen hoor, het kwam de stilste paadjes kiezende. Angstig kro- allemaal zoo prachtig uit, of Brammetje pen de kinderen achter de struiken de volleerdste piloot was!..De machine een olifant in 'n vliegmachine! Zooiets streek namelijk op een groote vlakte mid- raars hadden ze nog nooit gezien! Maar den in het stadspark neer, tot hevige ont- waar moesten onze drie vrienden heen? steltenis van de kinderen, die er speelden „We moeten wat te eten zien te krijgen!" en die dan óok hals over kop op de vlucht zei Tom. „Want ik rammel!" gingen. PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR INDIË ONRUST IN TALRIJKE GELEDEREN Het bericht, dat de Tweede Kamer de motie-Van Poll, t.w. de uit zending van een parlementaire commissie naar Indië heeft aangenomen., heeft over de geheele wereld de gemoederen geschokt. Sjahrir be schouwt de uitzending als een gebrek aan vertrouwen'in den persoon van Dr. Van Mook. De Engelsche bladen trekken ook van leer, daar zij deze geste als onvriendelijk beschouwen. Het zou zijn, alsof het Nederlandsche volk het Engelsche optreden op Java niet vertrouwt. De plotselinge benoe ming van Sir Archibald Clark Kerr duidt er op, dat de Engelschen er meer achter zoeken, dan de motie wil. REACilEC TE BATAVIA OP DE UITZE. NG VAN EEN PARLEMENTA1ERE COMMISSIE In alle kringen te Batavia Is de grootste verbazing uitgedrukt over het bericht, dat de Tweede Kamer vder Ned. Staten Gene raal de regeering verzocht heeft de uit zending van een Parlementaire Commissie naar Java te bevorderen. „Ditbericht is als een bominslag'" zei Sjahrir. „Het bezoek van de Commissie beteekent, dat het Nederlandsche Parle ment dr. Van Mook niet vertrouwt. Ik ben van meening, dat de toestand een grooter probleem vomt voor dr. Van Mook en de Nederlandsche regeering dan voor de Indonesiërs". Een welingelichte Britsche Commen tator heeft te Batavia verklaard: „Een zoodanige daad zal waarschijnlijk 't werk van de laatste maanden teniet doen. Wij hebben getracht een gematigde groep aan te moedigen, waarmede onderhandelingen mogelijk zijn. Een reactionnaire daad zou hen verzwakken en de positie der extre misten versterken". Voordat hij zich tot de houding dei- republikeinen tegenover de nieuwe situa tie bepaalde, heeft Sjahrir nog verklaard, dat hij er de voorkeur aan zou geven „af te wachten en te zien, welke ontwikke lingen nog op het aannemen van de motie zouden volgen, hij was echter duidelijk over het feit, dat als een commissie inder daad in Indië zou aankomen, om naast dr. Van Mook op te treden bij mogelijke besprekingen „erx weinig reden zou zijn voor dergelijke besprekingen". Naar zijn meening zou dr. ,Van Mook bij zijn terug keer in Batavia feitelijk geen volmacht hebben. Hij besloot met op te merken, dat er een zeer moeilijke situatie zou ontstaan, zoolang de Nederlanders in het moederland zich niet konden vereenigen met de te voeren politiek. Sir Archibald Clark Kerr naar Batavia Het Engelsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft Zaterdag het vol gende communiqué uitgegeven Zooals bekend is Z. M. regeering ver langend behulpzaam te zijn bij het be vorderen van een spoedige regeling van de huidige politieke moeilijkheden in Nederlandsch-Indië. Een dergelijke rege ling is zeer wenschelijk, niet slecht^ voor een bevredigende uitvoering van de mili taire taak, die zij op zich heeft genomen japansche overgave, doch ook in het belang van het algemeene welzijn van de volken van Nederlandsch-Oost-fndië en voor het herstel van vrede, stabiliteit en de welvaart in Zuid-Oost-Azië in het algemeen. Te dien einde heeft Z. M. regeering onlangs te Londen verdere besprekingen gevoerd met vertegenwoor digers van de Nederlandsche regeering, onder wie Dr. van Mook, den luit.- güevemeur-generaal, die nu op weg is naar Java. Met toesteming van de Nederlandsche regeering heeft Z. M. regeering nu als een specfcle maatregel besloten dat de Right Hon. Sir Archibald Clark Kerr, ambassadeur te Moskou, zich naar Ba tavia zal begeven als een speciale am bassadeur ten einde Z. M. regeering in te lichten over de ontwikkelingen en om op alle mogelijke wijzen behulpzaam te zijn in het bereiken van een vriendschap pelijke en bevredigende regeling. Sir Archibald Clark Km wordt tegen het einde van de volgende maand te Ba tavia verwacht. De Missie van Sir Archibald Clark Kerr In Engelsche kringen te Londen Jegt mei er den nadruk op, dat Sir Archibald Clark Kerr zeker niet naar Batavia gaat als scheidsrechter. Hij gaat om te zien welk advies en welke hulp hij kan bie den bij het regelen van een probleem dat Engeland in het bijzonder wenscht te zien opgelost, gezien het bijnadagelijksch verlies van Engelsche levens, welke dit met zich brengt. DE STREKKING VAN DE MOTIE-VAN POLL De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt liet volgende mede. Blijkens persberich ten maakt men zich in Ned.-Indië een onjuiste voorstelling van de strekking van de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Van Poll. De strekking van dé zending eener commissie uit beide Kamers der Staten- Generaal is geen andere dan om deze door eigen waarneming de voorlichting te verschaffen, waaraan zij behoefte ge voelen. De gedachte is dan ook onjuist, dat de uitzending dezer commissie het door de regeering en namens haar door den It.-gouverneur-generaal te voeren immens de gMllieerdCTi ten tijde%an de- beleid zou gaan doorkruisen. ■i V A 659 tzMi tiiriA van flP

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3