TWEEDE KAMER De Minister over de Studentenkwestie Gisteren heeft de Min. van O. K. en W. antwoord gegeven op de aan hem ge stelde vragen. De Minister is het vólkomen oneens met den heer Wendelaar, die betoogde, dat er alleen verschil was in methode. Hier heeft men het verschil tusschen staker en sta kingsbreker. De principieele studenten hielden vol en doken onder. Het twee maal teekenen versterkte nog in hooge mate de fout toen de zaak voor ieder dui delijk is geworden. Echter wil spreker niet, dat tegen de teekenaars met de grootste gestrengheid wordt opgetreden Er is individueele behandeling der geval len. In Delft, waar de Senaat adviseerde tot teekenen, wordt de strafmaat in den regel gehalveerd. (Luid gelach op de publieke tribune). Er zijn dan nog stu denten, die weigeren zich aan de zuivering te onderwerpen. Hun houding getuigt niet van een juistbegrip voor orde en gezag Op de hoofdpunten is wijziging van stra onmogelijk, wil men geen ongelijkheid scheppen. Wat de cumulatie bepaling be treft, is de Minister bereid, de cumulatie te doen vervallen door den eisch te schrappen, dat de studie begonnen moet worden, op het punt, waarop men inder tijd is opgehouden. Vlissingen voor de derde maal geadopteerd Nadat Vlissingen eerst door Falmouth en later door Bath geadopteerd werd, is het nu ook nog geadopteerd door Bromby in Kent. Naar het gemeentebestuur van Bromby mededeelde, zijn de inwoners van het Engelsche plaatsje ijverig bezig met het inzamelen van kleeding voor Vlissin gen. Een bericht dat men in Vlissingen met gejuich begroette. Een „Nederlander" in België gearresteerd D« Belgische recherche heeft den 31- jarigen Nederlander Willem Meeuwissen, dje in Nederland bij cle SS had gediend, gearresteerd. Hij had verscheidene inwo ners van Nijmegèn bij de Duitschérs aan gegeven. Bij zijn aanhouding blekén de papieren van Meeuwisen, die als portier van een nachtclub werkzaam was, in orde te zijn. H. M. de Koningin schenkt ontvangen giften aan liefdadigheidsinstellingen Gedurende den oorlog en na de bevrij ding zijn doof H.M. de Koningin, zoowel ia Engeland als in Nederland, vele giften, groot en klein, ontvangen. Op de lange lijst van schenkers vindt men de namen van Engelsche schoolmeis jes, van een Engelsche Zondagsschool, van Nederlandsche kolonies in Zuid- Amerika, van Engelsche en Amerikaan- sche particulieren. Met groote erkentelijk heid werd een zeer aanzienlijk bedrag ontvangen van de Curagaosche regeering. Zeer sympathiek werd ook het gebaar ge voeld van den Keizer van Abessynië, Z.M. Haile Selassr, die een aanzienlijke gift aan H.M. de Koningin deed toekomen. Tal vair namen van gevers uit Neder land, die zoowel tijdens de bezetting als ook na de bevrijding aan H.M. de Konin- I gin giften deden toekomen, mèt of zonder bestemming, prijken op de lijst. Op hoo- gen prijs werd de geste van de sigaren fabriek „Edelachtbare" gesteld, die na de bevrijding een speciale sigaar in den han del bracht, 'waarvan de totale opbrengst aan H.M. de Koningin werd overhandigd. H.M. de Koningin heeft .gemeend de ontvangen bedragen als volgt te moeten besteden: I. Aan het Groene Kruis 50.000. 2. Aan het Wit-Gele Kruis 50.000. 3. Aan de Ned. Ver. ter bestrijding van tuberculose 140.000. 4. Aan het Comité voor Kinderuitzen ding naar Engeland 40.000 Engel sche ponden. Affiche-prijsvraag uitgeschreven door de Stichting 1940-1945 -Deelname opengesteld voor Nederland sche ontwerpers, wien niet door bevoegd gezag verboden is hun beroep uit te oefenen. Omschrijving, voorwaarden en inlich tingen worden verstrekt door het Hoofd bureau, Heerengracht 597 te Amsterdam, Afd. Voorlichting. Ontwerpen moeten worden ingezonden vóór 15 Februari a.s. Prijzen zijn uitge loofd van f 25 tot f 300. In de jury heeft o.a. zitting H. M. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Nederland." Aanbieding schilderij aan het Zweedsche volk Een 50-tal vooraanstaande Amsterdam mers hebben een schilderij aangeboden aan het Zweedsche volk als blijk van erkentelijkheid voor de hulp bij de voed selvoorziening in den moeilijken winter 1944/45. Het schilderij is vervaardigd door de bekende Amsterdamsche schilderes Lizzy Ansingh. Het is getiteld: „De Gulle Bakkerin" en stelt voor het uitdeelen van het Zweedsche brood aan hongerige men- schen. Het werk is te bezichtigen vanaf Vrijdag 25 januari t/m 1 Februari bij de firma Frans Buffa en Zonen, Kalverstraat 39 te Amsterdam. Tweede Kamerleden bedanken De Tweede Kamerleden mr. dr. L. J. C. Beaufort (R.K.) en Roestam Effendi (Com.), die respectievelijk sinds 1937 en 1933, deel uitmaakten van de Tweede Kamer, hebben als zoodanig bedankt. Weer 1200 evacué's naar Nederland 1200 Nederlandsche evacué's zijn aan boord gegaan vfln de „Johan de Witt" en zullen binnenkort van de reede van Tandjong Priok naar Nederland vertrek ken. Het Nederlandsch-lndische geld in Australië De Australische Banken zijn volgens 'n bekendmaking van minister-president Chifby niet langer in staat Nederlandsch- lndische bankbiljetten te verzilveren, be halve in bijzondere omstandigheden. Kleiné bedragen tot een maximum van 40 gulden ,die in ieder geval ingewisseld kunnen, worden tegen den koers van 3 Australische shillings en 3'/2 pence per gulden, vallen buiten dezen maatregel, die op het verzoek van de Nederlandsch- lndische regeering is ingevoerd. .1! Amcrikaanschc|oorlogsvliegtuigenIworden gedemonteerd Honderden Amer. B.-17 Vliegende Porten en andere viermotorige bommenwerpers zijn bijeen gebracht op de Walnut-Ridge legcrluchtbasis ia den Zuidelijken staat Armansas, wachtend op afbraak door speciale demontageploegen. De toestellen zijn allen versleten door den oorlog, gebruikt over de geheele wereld om de geallieerde overwinning te helpen behalen. De verwoestingen in Den Haag 1. Indirecte oorlogshandelingen: a) door vestingaanleg 3180 b) gedemonteerde 2594 C) door de bevolking 1754 4324 2. a) b) 4934 6918 Directe oorlogshandelingen geallieerde bombardementen 3226 2500 door VI en V2 wapenen 159 2880 Totaal 8319 12298 Aanklacht van het M.G. tegen de „Bredasche Courant" De luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, in zijn functie van chef van den staf van het Militair Gezag, heeft bij den Officier van justitie te Breda een klacht ingediend naar aanleiding van een in de „Bredasche Courant van 8 Jan. j.l. opgenomen artikel in de rubriek „Van den Toren", waarin de schrijver zich in beleedigenden vorm over het Militair Gezag heeft uitgelaten. Een aantal Nederlandsche films te verwachten Door de Meteoor Filmmaatschappij zullen binnenkort 'n 10 tal Nederlandsche films in roulatie gebracht worden. Dit zijn groote speelfilms- van verschillende pro ductiegroepen. Deze maatschappij kan men beschou wen als een soort „Pool", waarin alle Nederlandsche filmproducenten zijn on dergebracht. Zij regelt de distributie van de films, die vervaardigd zijn of worden doör de Neef. Werkgemeenschap voor filmproductie, de Multifilm te 's-üraven- ifage en Batavia, de Masz-film, de film operateurs Rudi Hornecker en Jozefson enz. v Binnenkort zal ook de Nederlandsche film ..Verzet in Nederland" gereed komen. )e'studiowerkzaamheden zijn reeds be ëindigd. De loonen in het bakkersbedrijf Door het College van Rijksbemiddelaars zijn de loonen voor het bakkersbedrijf bindend vastgesteld. Het loon voor den bankman bedraagt met ingang van U Januari j.l. in de 5 gemeenteklassën resp. f 40, f 38.50, f 37, f 35 en f 33. Voor werknemers, wier werkzaamheden vóór zes uur des morgens aanvangen, komt hierop een toeslag van in de eerste klasse f 2, in de tweede klasse f 1.50 en in de overige klassen f 1. De publicatie van deze regeling in de Staatscourant kan binnenkort tegemoet gezien worden. R.A.F.-rijwielen voor Nederland George Wilson, voorzitter van den bond van Britschy fabrikanten van rijwie len en motorrijwielen, heeft heden te Bir mingham verklaard dat Nederland, dat 20.000 militaire rijwielen had besteld, honderden gewezen R.A.F.-rijwielen zou ontvangen. Bevrijd Europa had, aldus Wilson, sedert den afloop van den oorlog 80.000 rijwielen ontvangen en hij hoopte dat totaal dit jaar het cijfer 300.000 zou bereiken. Nota betreffende eenige aspecten van het gevoerde financieele beleid De Minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer ingediend een nota be treffende eenige aspecten van het gevoer de financieele beleid. Opinie onderzoek naar Textiel- behoefte in „De Bijenkorf" Vraag en aanbod bepaalden voor den •oorlog duidelijk genoeg welke textiel- goederen in de .grootste kwantiteiten moesten worden gefabriceerd. Bij het huidige distributiesysteem kan men zich daarover minder gemakkelijk een oordeel vormen. Nu er langzamerhand, weei grondstoffen voor de vervaardiging van textielartikelen naar ons land worden aangevoerd, doet zich de vraag voor aan welke artikelen bij de productie in de textielfabrieken prioriteit moet. worden ^verleend. Teneinde de mogelijkheid te v scheppen de in ons land heerschende be hoefte aan textiel-goederen zoo veel mo- ge'ijk te; bevredigen, organiseert „De Bijenkorf" in Amsterdam, Den Haag en (Rotterdam en in de „Hema" te Amster- Inschrijven van spaarders op Spaarcertificaten en 3% Grootboek Vele spaarders weten niet welk deel van hun tegoed op het spaarbankboekje geblokkeerd is en verkeeren daardoor In het onzekere voor welke bedragen zij kunnen inschrijven op 2/2 spaarcer tificaten en het 3 grootboek 1946. Op de 2'/2 spaarcertificaten kan een spaarder inschrijven voor elk bedrag aan vrij geld en tot maximaal 300,met geblokkeerd geldt Op het 3 Vc grootboek 1946 kan, be halve met vrij geld, ook met geblokkeerd geld tot elk bedrag worden ingeschreven. Voor ejsn benadering van het geblok keerde bedrag op een spaarbankboekje dient men allereerst oa te gaan of dit boekje voor of na 8 Juli 1945 is uitge geven. Is het boekje voor 8 Juli 1945 verstrekt, dan is het geblokkeerde deel te vinden door van het tegoed op 2 Oct. 1945 af te trekken 14 van het saldo op 12 September 1945 (afgerond naar boven tot een veel voud van 50,—) en het restant nog eens te verminderen met 1000,—, Een voorbeeld: Op een boekje dateerende voor 8 Juli 1945 was op 12 September 1945 ingelegd 1.000,terwijl op 22 September nog een 750,werd gestort. Het saldo op 2 Oct was dus 1750,— Een kwart van 't saldo op 12.9 250,— Rest Te verminderen met 1500- 1000,- 500,- Zoodat geblokkeerd is Hiérvan kan allereerst het ma ximum aan 2'/2 spaarcerti- caten uit geblokkeerd tegoed worden aangekocht, n.l. 300,- Waarna geblokkeerd blijft: 200,— Welk resteerend geblokkeerd bedrag kan worden besteed voor een inschrijving op 3 grootboek 1946 ad 200, Daarenboven staat het den spaarder vrij met zijn vrije spaartegoed ad 1750 minus 500 is 1250 verder nog zoowel spaarcertificaten als grootboekinschrijvin gen aan te koopen tot het bedrag, dat hij verkiest. Bij boekjes, uitgegeven tusschen 8 Juli en 26 September 1945 mag het bedrag van 1000,slechts worden afgetrokken, Indien dit uitdrukkelijk verzocht wordt en daarbij de verklaring is geteekènd, inhou dende: of dat men bij geen ander kanfoo^, reeds een zoodanig verzoek heeft inge diend,of, zoo men dit wel heeft gedaan, dat het daarmede opgenomen bedrag te zamen met het thans aangevraagde, de som van 1000,niet te boven gaat. De saldi op genoemde data moeten nog worden verhoogd met de eventueel nog niet bijgeschreven rente, welke men veelal zal kunnen schatten. Moeilijker wordt de vaststelling van het geblokkeerde deel, indien er na 2 October 1945 vele terugbetalingen heb ben plaats gevonden. In het algemeen mag worden aangenomen, dat deze beta- 'ingen in de eerste plaats uit het girale tegoed zijn «gedaan, indien zij zijn ge schied krachtens ,algemeene of bijzondere vergunning. Betaling van belasting' en tot aanvul ing van de geldkaart mochten echter uit het geblokkeerde deel worden gedaan, ietzelfde gold aanvankelijk ook voor be taling aan studenten, aan beoefenaren van bepaalde beroepen en bij betaling van loonen, enz. Uiteraard moet omgekeerd liet geblok keerde tegoed worden verhoogd met het geen ha 2 October 1945 als geblokkeerd geld is ingelegd. dam gedurende twee weken in deze za- cen een origineel opinie-onderzoek, waar bij het publiek op fictieve wijzen (n.l. met imitatie puntenkaarten) zijn wen- schen duidelijk kan maken door op een daartoe bestemd formulier aan te geven, welke artikelen het zou koopen, indien het daartoe in de gelegenheid zou wor den gesteld. Deze ingevulde formulieren zullen aan het Adviesbureau van de toe gepaste statistiek worden verstrekt, welk bureau het Rijksbureau „Distex" van de resultaten op de hoogte zal stellen. In een speciale ruimte in de vier zaken heeft men alle textielartikelen uitgestald en deze voorzien van een kaartje, waar op het vereischte aantal textielpunten staat vermeld. Naar ervaringen van groote statistici (als het Amerikaansche Gaüup-instituut) hebben geleerd, zal men zich met de wenschen van 6000 gezin nen, wanneer deze tenminste uit alle la gen, der, bevolking stammen, een vrijwel volkomen juist beeld kunnen schaffen van de algemeene behdefte van het ge- iee!e volk. Aanlokkelijke prijzen van dui zend gulden en lager zijn door de direc tie van „De Bijenkorf" beschikbaar ge steld voor die deelnemers(sters) aan het onderzoek, die bij hun fictieve inkoopen iet meeste overleg hebben getoond. - S .»&- onberstel- beschadigde baar vernie- herstelbare tigde woningen woningen

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2