INDIE Brammetje Flapoor en z'n vrienden BUITENLAND landsche regeering vrij staat om de hulp in te roepen, welke zij wenschelijk acht om de situatie te behandelen. Hoewel er oogenschijnlijk overeenkomst bestaat tus- schen de Indonesische en Perzische situ atie wijzen Nederlandsche kringen er op, dat de Perzische regeering zelf een beroep heeft gedaan op den Veiligheidsraad, ter wijl een dergelijk beroep niet gekomen is noch van de Nedërlandsche of Orieksche regeeringen. Dr. Manoeilsky heeft gisteren verklaard, dat hij besloten had tot den door hem genomen stap, nadat hij tallooze tele grammen had ontvangen van Indonesisch Nationalistische groepen, waarin hem ver zocht werd om hun geval aan de U.N.O. voor te leggen, daar zijzelf niet in staat waren dit te doen. Ned. voormalige krijgsgevangenen naar Singapore Officieel wordt medegedeeld, dat er sedert 30 December 1945 geen Nederland sche krijgsgevangenen te Rangoon meer zijn. Allen zijn geëvacueerd naar Singa pore, waar zij opgenomen zijn in de daar gevormde bataljons. Wisjinsky te Londen gearriveerd Om 12.58 uur G.M.T. is Wisjinsky gis teren op het vliegveld Tangmere aange komen. „Productieslag" in Amerika In materieel opzicht is de overschake ling van Amerika's industrieele apparaat thans vrijwel' voltooid. De voornaamste taak waarvoor het land zich nu gesteld ziet is de omvang der productie. Aldus John W. Snyder, directeur van het bureau voor oorlogsmobilisatie en overschake ling, in zijn vijfde kwartaal rapport aan het congres. Het totaal aantal werkeloozen bedroeg in December ongeveer 3.000.000. Volgens Snyder werd het hoogtepunt van de werkeloosheid in het vroege voorjaar ver wacht. Het directe gevaar van deflatie is daarom minder ernstig. Men beschouwt de inflatie echter als een toenemende be dreiging voor de economie. De inkomsten der Amerikanen, na aftrek der belasting, daalden weliswaar met 7.000.000.000. dollars per jaar sedert V.J.-dag. De uitga ven der consumenten stegen in hetzelfde tijdvak echter met 3.000.000.000.— dol lar per jaar. In het verslag wordt aangedrongen op twee veiligheidsmaatregelen tegen inflatie. In de eerste plaats moet de prijsbeheer- sching ook na 30 Juni 1946 voortduren. In de tweede plaats moet alles er op ge zet worden om de productie op te yoeren. Snyder zeide:. „wij moeten een race be ginnen om onze productie uit te breiden Wij moeten de inflatie verstikkefi door een gestadige stroom van goederen. Wij moeten werkgelegenheid scheppen die onze arbeiders en veteranen noodig hebben. Dit is primair een taak van het paticuliere bedrijf. Maar de regeering heeft onbetwistbaar de verantwoordelijk heid om de juiste omstandigheden te scheppen voor het zakenleven om de be oogde doelen te bereiken". Engelsche reactie op Russisch voorstel Volgens een correspondent van Reuter heeft het Britsche cabinet heden tijdens zijn bijeenkomst welke aan de heropening van het parlement voorafgaat, het plan van Rusland besproken de quaestie van de Britsche troepen in Griekenland en In donesië aan de U.N.O. voor te Jeggen. De regeering overweegt de mogelijkheid, dat Bevin of een andere Minister later op den dag in het parlement een verklaring over dit onderwerp zou afleggen. BRITSCHE PERSSTEMMEN OVER DE INDONESISCHE KWESTIE Gedurende de afgeloopen weken hebben Sowjet-bladen felle critiek uitgeoefena op de Nederlandsche en Britsche politiek in Ned-Indië, aldus de^iplomatieke corres pondent van de „Tinïes". Zij lieten de vooruitstrevende hervormingsplannen die de Nederlandsche regeering op politiek en sociaal gebied v. h. Indon. volk hebben ontwikkeld, onbesproken, doch betoogden, dat de door het handvest der Veieem^de Volken erkende rechten aan het Indone sische volk werden onthouden. Het feit, dat Sir Archibald Clark Kerr tot Baron is verheven, onmiddellijk na aankondiging van zijn bijzondere „zending naar Java, 's door de geheele Britsche pers met vol- doeniii2 besproken. Volgens den Bataviaanschen correspon dent van de „Daily Telegraph is de be keiidmaking van de zending van sir Archibald Clark Kerr, in Britsche en Nederlandsche, als ook in gematigde done^ische kringen gunstig ontvangen. In overeensteming hiermede keert het op De Avonturen van: door G. Th. Rotman Nadruk verboden 29. Een, twee... boem! krak! Bram was in volle vaart tegen de deur aangebonsd, de deur bezweek met gekraak en Bram roide met de stukken van de deur de winkel in, zoodat alleen nog maar zijn voetzooien te zien waren. In een wip waren ze nu ale drie binnen, ook Menelik, die eigenlijk op de uitjtijk had moeten staan, maar zijn nieuwsgierigheid niet kon bedwingen. 30. Vlug gingen ze nu "u Menelik klom, vlug als 4 hoogste planken en wit ;.ev bf u 3 beneden, dat door de ai. e !>•- t* ge vangen werd. Vooral b v daar handig in: hij ving de brom .vet alleen met zijn pooten, maar ook n.ct zijn slurf op. Maar o wee! Wat was dat opeens? timisme met betrekking tot een spoedige regeling van de kwestie terug. Dr. v. Mook zal* aldus de correspon dent, „op den algemeenen steun kunnen rekenen. Hij is ongetwijfeld de juiste figuur om de Nederlanders in de aan staande onderhandelingen te vertegen woordigen en het gunstige moment in de benoeming van Sir Archibald Clark Kerr is gelegen in den invloed, die zij moet hebben op de Indonesische leiders zijn aanwezigheid plaatst de onderhandelingen op een internationaal standpunt, hetgeen steeds de wensch van de Indonesische leiders is geweest. Tot op heden was de invloed van de gematigde Indonesiërs niet groot genoeg om druk uit te oefenen op de extremisten. De tegenwoordigheid van Sir Archibald Clark Kerr zal hen in de gelegenheid stellen het extremisme van Soekarno te overvleugelen". Sir Archibald Clark Kerr baron De Engelsche Koning heeft aan Sir Archibald Clark Kerr den titel van baron verleend. Geen Nederlandsche rechters te Tokio De New York Times meldt uit Tokio, dat Nederland, zoowel als Frankrijk en Rusland verzuimd hebben te antwoorden binnen den gestelden tijd op een uit noo- diging om een rechter te benoemen, die Tokio moeten beoordeelen en als gevolg hier van niet in het gerechtshof verte genwoordigd zullen zijn. De verjaardag^ van Prinses Margriet te Batavia Den 19en Januari had te Batavia de viering plaats van den verjaardag van Prinses Margriet, in verband hiermede werd de avondklok later gesteld, doch van feestelijkheden was slechts sprake in klei nen kring (cantines e.d.). Er kon geen sprake zijn van een algemeene feestvie- ng. 1 Geïnterneerden uit Malang te Batavia Verwacht Het „Republikeische ministerie van Voorlichting" te Batavia deelt mede, dat 156 geïnterneerden uit Malang vanoch tend te Batavia zijn aangekomen. Aalmoezenier der Ned. Kath. Jongerenbeweging De Bisschop van Haarlem heeft na mens het hoogwaardig .episcopaat be noemd tot Nationaal aalmoezenier der Ned. Kath. Jongerenbeweging H. A. J. Drost te Amsterdam. GELDKWESTE OP JAVA De „Economist" schrijft: de valuta- ontwikkeling op Java verschilde aanmer kelijk van die in de andere bevrijde lan den in bet Verre Oosten, daar het alge- meent? plan tot dumonatisccring der Ja- pansche gelduitgiften zonder meer niet kon worden gévolgd. De Britsche auto- :eiten gingen noodgedwongen tot im provisatie over. Zoodoende zijn er op het «ogenblik twee soorten geld in omloop, doch slechts het Japansche wordt offi- eieel erkend. De Britsche en Biitsch-Indï- sche troepen, die in Nederlandsch-Indi- sche guldens betaald worden, kunnen dit slechts in hun cantines en legerpostkan toren gebruiken, terwijl andere betalin gen voor plaatselijke goederen en dien sten in Japansch geld geschieden. -Ten einde de troepen in staat te stellen geld uit te geven in bazars, restaurants en dergelijke, ontvangen zij wekelijksch een ex-gratia betaling in Japansche guldens, die zij niet kunnen sparen of omwisselen. Daarom geven de troepen dit geld zoo spoedig mogelijk uit. De inlanders heb ben practisch den handel gestaakt, doch e;r wordt nog steeds 'n kleine handel ge dreven door Chin., die eigenaars zijn Van restaurants en van de meeste winkels. Den laatsten tijd poogden de winkeliers goederen tegen ponden of dollars aan te bieden. De oriofficieele koers voor het pond- kterling is 400 tot 800 Japansche guldens en voor den Nederlandsch-lndischen gul den ongeveer 20. i Door ponden of dollars in Japansch geld om te zetten en dit weder in Indische valuta, kunnen winsten van meer dan 500 worden gemaakt, doch het schijnt, dat er niet op groote schaal gepoogd wordt het pond in omloop te brengen. Deze toestand en de onzekerheid aan gaande de toekomst van het Japansche geld maken allen handel, behalve zeer geringe verkoopen in het klein, zoo ris kant, dat het de Chineezen ontmoedigt. Noch de binnenlandsche noch de buiten- landsche handel zullen zich waarschijnlijk herstellen, tenzij Nederlandsch geld of een of andere stabiele valuta wordt toe gestaan. Dit moet echter vermoedelijk wachten tot de politieke toestand is op gelost. HET HOOGER ONDERWIJS TE BATAVIA De Universiteit van Batavia is gisteren officieel geopend door dr. P. A. Kerstens; doctor in de rechtsgeleerdheid en direc teur van het departement van onderwijs en eeredenst. Hij zeide o.m.: „Het ligt niet in onzen aard neer te zitten in wijsheid en toe te zien, terwijl de ellende zich verspreidt over het land en over het volk. Wij deelen de angst van al len betreffende hun stoffelijke nooden en gevaren, maar vragen ook bijzondere aan dacht te besteden aan de stagnatie van de intellectueele, wetenschappelijke en moreele opvoeding van onze jeugd. Het is volkomen duidelijk, dat tenzij school opleiding en opvoeding vernieuwd, ver diept en uitgebreid worden, de beloften van staatkundige en socialen vooruit gang, vervat in de historische rede van de Koningin, niet in vervulling kunnen gaan. Deze nooduniversiteit laat, als aca demisch en werkend instituut, met groote vastbeslotenheid de periode van de^ „ivoren toren" achter zich. Het is de be-"' doeling, dat het onder de auspiciën van de nooduniversiteit voor diegenen, die de belangstelling gevoelen maar nochtans niet tot een 'academischen kring in enge- ren zin behooren mogelijk zal zijn, col leges van hoog wetenschappelijk peil te loopen. Dit instituut wordt door zeer bekwame professoren geleid en vereenigt weer zoowel Indonesische, Chineesche en Eüro- peesche studenten als professoren. Het is de vrucht van nederigen geemeenschaps- zin en keert zich terecht af van hoog hartig individualisme en isolationisme. RADIOPROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II 415 m. RN 10.: 18.00 Nieuws. VARA.: 18.15 Reportage of orgelopna- men 18.30 Kwartet Jan Corduwener. 18 45 Het werk van de Dr. H. B. Wiardi Beckmanstichting. 19.00 Juan Petro en zijn orkest. VPRO.: 19.30 Beteekems van de kerk door Ds. C. B. Burger. R.N.I.O.: 20.00 Nieuws. VA.R.A.: 20.05 Progr. m.m.v. W. Drees, Min. v. Soc. Zaken, Rolien Numan en Joh. long. R.N.J.O.21.15 De Patriot. V.A.R.A.: 21.30 Het spel van liefde en dood door Romain Roland 22.30 Eddy Walis speelt. R.N.I.O.: 23.00 Nieuws. V.A.R.A.: 23.15 Voor we ter ruste gaan. 24.00 Sluiting. De Engelsche communisten en Labour Be Britsche communistische partij zal gaan streven naar grooter samenwerking met de Labourpartij. Officieel is verklaard, dat de communisten alle verplichtingen, voortvloeiende uit de reglementen der Labourpartij, willen aanvaarden en van ganscher harte willen bijdragen tot het succes vati de regeering. Men gelooft, dat zulks de communistische partij in staat zal stellen in opbouwenden zin bij te dragen tot de gemeenschappelijke taak van de arbeidersbeweging, een taak die den Steun ~van alle arbeiders vereischt. OVERZICHT VAN DE U.N.O. Na het aanhangig maken van drie in ternationale kwesties bij den veiligheids raad is men in U.N.O.-kringen zeer ver langend te weten, wanneer deze raad bij een zal komen. Het is niet waarschijnlijk, dat de raad nog voor Donderdag aan staande een regulaire bijeenkomst zal houden. Waarschijnlijk zal het zelfs later worden. Wel zouden de leden van den raad morgen een informeele vergadering beleggen. De dag van heden was wederom gewijd aan het werk van onderscheiden com missies en subcommissies. Aan de sub commissie voor de talen bijvoorbeeld is de kwestie voorgelegd, of de vijf officieele talen van de U.N.O., Engelsch, Fransch, Spaansch, Russ. en Chin., alle tot „werkta len verklaard moeten worden. Dit zou een rompslomp van vertaalwerk met zich mede brengen. De subcommissie heeft daarom een compromis-voorstel in studie genomen, volgens hetwelk liet Engelsch en het Fransch als voertalen ter verga dering gehandhaafd zouden worden, doch Waarbij tevens de mogelijkheid gescha pen zou worden, door middel van kop telefoons het gesprokene ook in een der andere drie talen te volgen. In de bijeenkomst van de beheercom missie heeft de Syrische gedelegeerde cri tiek geleverd op de houding van Frank rijk inzake het mandaat over Togo en Kameroen. Deze houding beteekende vol gens hem zooveel als anexatie van de be treffende gebieden. Waarschijnlijk zal morgenmiddag we derom een plenaire zitting van de algem. vergadering worden gehouden. Nederlandsche kringen bij de U.N.O. over het Optreden van Dr. Manoeilsky In Nederlandsche kringen bij de U.N.O. is men volgens Reuter van meening, dat ■tiet optreden van dr. Manoeilsky namens'! de delegatie van de Oekrainë betreffende 'ndonesië, waarover de Nederlandsche delegatie niet wred geraadpleegd, al be langrijke vraajf ndar voren brengt van, de interpretatie van het handvest. Van Neder landsche zijde wórdt er n.I. op gewezen, dat men met het volste recht zou kunnen opmerken, dat hetgeen in Indonesië ge- "beurt een zuiver binnenlandsche aange legenheid is, waarbij het aan de Neder-

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3