Belastingplannen der regeering BINNENLAND De plundering van Nederland De Ministë# van Financiën heeft giste-f in verband met de met België gesloten ren bij de Tweede Kamer een lange nota douane-overeenkomst aan de orde komen, ingediend betreffende het door hem ge- De winst voor 's Rijksschatkist op de voercje beleid. Een belangrijk deel derj niet ingeleverde bankbiljetten wordt op nota wordt ingenomen door de plannen, 2 ft 390 millioen galden geschat welke de minister ta.v. de belastingen op stapel heeft gezet. De minister stelt zich voor dat door een heffing ineens op vermogensaanwas, een bedrag van 3 a 4 milliard gulden in de schatkist terecht zal komen. Kleine vermogens zuilen zoo weinig mogelijk worden aangetast. Binnenkort zaleert wetsontwerp voor een gedeeltelijke herzieninf van ons be lastingstelsel worden ingediend. De mini ster adviseert tot afschaffing van de ven nootschapsbelasting en van de vermo gensbelasting voor lichamen. De minister stelt hiervoor in de plaats voor een niet te hooge belasting op ondernemingen naar de z.g. overwinst na aftrek van belangrijke reserveeringen, percentage van het kapitaal en vergoe ding vata ondemetnersloon. De huidige ondernemingsbelasting laat de landbouwbedrijven vrij. De minister wilde deze bélasting omzetten in een al- gemeene belasting op alle binnenlandsche bedrijven. De omzetbelasting zal worden ver hoogd van 2 tot 3%. Verder wordt ver wacht een v erhooging van de rechten yan successie en schenking. Vervolgens is de minister voornemens oen hoog tarier op weelde-artikelen in te voeren. Ten bate van de minstdraagkrachtigen en voor de groote gezinnen zal vrijstelling van de omzetbelasting voor noodzakelijke levensbehoeften worden hersteld. Ook zullen er binnenkort herzieningen van invoerrechten en accijnzen vooral ook Verdere uitholling van het geblok keerde geldvolume zal ingrijpend worden beperkt. Als tenslotte de thans in voor bereiding zijnde maatregelen tot regulee ring van het kapitaalverkeer (de effec tenbeurs is inmiddels bescheiden ge opend) van, kracht zullen zijn, zal de volledige aandacht moeten worden ge concentreerd op maatregelen ter verbe tering van de budgetaire positie om nieu we inflatoire tendenties tegen te gaan. T.a.v. de koers vdn de gulden zeide de minister, dat deze eer te laag dan te hoog is. De minister is voornemens de Kamer binnen enkele weken een wetboek voor te leggen. WADDINXVEEN Lezingen-comité. Tiet lezingen-comité hield Vrijdagavond in „Centrum" alhier zijn tweede lezing, In zijn inleiding deelde de wnd. voorzitter, dfi, heer A- P- F A. J. Alberda mede, dat hij in vérband met 'zijn vertrek uit deze ge meente niet langer het voorzitterschap van het comité kon waarnemen, doch dat de notaris D. B. van der Most bereid was gé- vonden deze taak op zich te nemen. In de aanwezig was. In het ruim werden ze ont- vacature is voorzien door de benoeming van den hëer Okkerse alhier. Prof. van Hoorn, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht sprak hierna over het onderwerp „De Romeinen in Nederland". Door middel van vele lichtbeelden wérden de'resultaten van de opgravingen in Neder land, vooral van die in de omgeving van den Dom te Utrecht, vertoond. De professor vertelde hierbij van zijn ervaringen, op een wijze die een ieder boeide. Het ligt in het voornemen om in het a.s. voorjaar een excursie naar Utrecht te maken, waar, onder leiding van* Professor v. Hoorn een en ander nog eens in werkelijkheid zal wo den bekeken. Gezien de belangstelling welke de professor bij zijn toehoorders wist op te wekken, mag verwacht worden, dat ook voor deze excursie zich verscheidenen zuilen melden Not. van der Most sloot de bijeenkomst, met een woord van dank aan den heer Alberda, voor de vele werkzaamheden welke hij voor de oprichting en de organisatie van het comité heeft verricht. Het was een zeer geslaagde avond, zoo dat met belangstelling de volgende lezing, welke vermoedelijk in Februari zal worden gehouden, tegemoet wordt gezien. üerepatrieerden uit Indië, attentié De bagage van gerepartieerden uit In dië, welke van een adres of eenig ander merk was voorzien, waardoor de bestem ming kon worden vastgesteld, is aan de eigenaars verzonden. Nog aanwezig zijn een aantal colli's, waarop adresaanduiding ontbreekt. Hün, die hun bagage nog niet hebben ontvangen, worden verzocht, dit te mel den aan het bureau van ontvangst Ne derlandsche Repatrieeringsdienst, Paulus Potterstraat no. 2, Amsterdam (Zuid). Hierbij te vermelden nauwkeurige om schrijving en aantal der colli's, het adres, waarheen de Ijfgage moet worden ge zonden, alsmede of men met de „Nieuw Amsterdam" of met de „Oranje" heeft gereisd. De Johan van Oldenbarnevelt Gisteren zijn 2.000 Nederlandsche eva cuees uit Ned.-Indië, die op weg zijn naar Nederland, met de „Johan van Olden barnevelt" te Colombo aangekomen. Zij zullen heden hun reis vervolgen. Het verraad bij de ontsnappingen naar Engeland Op 20 Mei 1943 werd te IJmuiden een transport van negen menschen aangehou den, die naar Engeland wilden uitwijken. Zij werden door den S.D. in Den Haag gearresteerd. De arrestanten werden naar Duitsche Concentratiekampen gevoerd; er zijn slechts drie teruggekeerd. Bij het on derzoek van den P.O.D. te Velsen bleek, dat een Amsterdammer, B. Joppe (destijds stuurman bij de Hafenuberwachungsstelle te IJmuiden) als provocateur is opgetre den. Bij het verraad van deze negen men schen is Joppe als volgt te werk gegaan. In den trein bij Apeldoorn kwam hij in contact met iemand, die onderduikers ver zorgde. Hij gaf zich uit als een illegaal werker en stelde zijn diensten beschikbaar voor het bezorgen van onderduik-adres- sen en het openen van mogelijkheden naar Engeland over te stekën. Zijn assistent, de Gestapoman Vermeern uit Hilversum, (voorheen inspecteur van politie in Den Haag, daarna journalist) stelde de val op, waarin weldra de negen Nederlanders zouden loopen. Et werd 'n visschersboot in de haven van IJmuiden voor het trans port gereed gebracht, Joppe bracht de mannen erheen en leidde ze stuk voor stuk aan boord van het schip, waar Vermëeren vangen door drie Haagsche politiemannen, v. Dijk, Poos en Slagter. Met behulp van deze politiemannen arresteerde de S.D. hen, waarna ze gebQeid weggeleid wer den. Later werd als gevolg"van de ge slaagde machinaties van den verrader Joppe de ondergrondsche strijder Pie- ters, met wien hij in eerste instantie in tontact gekomen was, gearresteerd. Vele malen heeft Joppe op een derge lijke sluwe wijze menschen aangebracht, die naar Engeland trachtten te ontkomen. Hij werd in Juni 1945 gearresteerd en zijn zaak zal weldra behandeld worden. Een verklaring van den V.P.R.O. Van de zijde van den V.P.R.O. hebben wij de volgende verklaring ontvangen: Nu aan de Omroepvereenigingen yan Zondag 20 dezer af in de stichting „Radio Nederland in den overgangstijd" 'n voor bereidende taak in het programma van dien omroep is opgedragen, heeft het be stuur van den V.P.R.O. in overleg met het moderamen van de Centrale Commissie van het vrijzinnig protestantisme ,en met medeweten van het l.K.O.R. (Interkerke lijk Overleg voor de Radio) gemeend, zich niet aan de taak, die in dit opzicht aan den V.P.R.O. werd toegewezen, te kunnen onttrekken. Het zal onze luisteraars niet bevreem den, als het bestuur van den V.P.R.O. hieraan de verklaring- toevoegt, dat het deze taak niet geheel van ganscher harte heeft opgenomen. - Het is derhalve duidelijk, dat de V.P.R.O. zijn taak slechts opvat in de hoop, dat binnen niet al te langen tijd het omroep bestel op deze wijze definitief zal worden geregeld. Scholen wegens kolennood gesloten Wegens de koude en den kolennood is, ter besparing' van brandstof, bepaald dat een groot aantal lagere scholen te Haarlem voorloopig op Zaterdag en Maandag gesloten zal zijn. Het onderwijs op de middelbare scholen wordt niet be perkt. Ziekte- en Ongevalenuitkeering aan gerepatrieerden en onderduikers Krachtens het onlangs afgekondigde Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudinr gen '45 zijn werk». >crpiieht om arbei ders, wier arbeidsverh. na 9 Mei 1940 door toedoen van den bezetter of in ver band met onder de bezetting heerschende omstandigheden is geëindigd, weer in dienst te nemen, als die arbeiders in hun vroegere dienstverhouding tenm. 90 da gen zonder wezenlijke onderbreking zijn werkzaam geweest. De herplaatsing ge schiedt uiterlijk vop den tweeden dag na dien, waarop de arbeider zich aanmeldt. Een herplaatst arbeider, die door ziekte ongeschikt is om te werken, heeft recht op ziekengeld. De Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereniging, waarbij zijn werk gever is aangesloten, betaalt dit. Het zie kengeld wordt uitgekeerd met ingang van den dag der herplaatsing. Op grond van deze regeling zullen vele gerepatrieerde arbeiders, die in het vader land zijn teruggekeerd, terwijl zij onge schikt waren om te werken, en die ook nu nog ongeschikt daartoe zijn, in het genot van ziekengeld kunnen worden gesteld. De Minister van Sociale Zaken heeft in een circulaire mededeeling van het boven staande gedaan aan de Raden van Arbeid en de Bedrijfsvereenigingen. Voorts kunnen gerepatrieerde arbeiders in het vaderland teruggekeerd, terwijl zij door een in Duitschland opgeloopen ziekte of ongeval niet tot werken in staat zijn, als oorlogsslachtoffers worden be schouwd. Deze arbeiders kunnen, wanneer zij niet van een Raad van Arbeid of Bedrijfsver- eeniging uitkeering krijgen en niet in staat zijn in hun levensonderhoud te voor zien, op grond van een beschikking van 12 April 1945 een uitkeering ontvangen. Genoemde beschikking is ook van toe- Êassing op arbeiders, die weigerden naar •uitschland te gaan, hier ondergedoken zijn, gedurende dien tijd ziek of door een ongeval getroffen werden en daardoor niet in hun levensonderhoud kunnen voor zien. De waarnemend directeur van het C.B.V.O. heeft de directeuren van de Pro vinciale- en Districtsbureaux verzorging Oorlogsslachtofers in een rondschrijven van een en ander op de hoogte gesteld. Nederlandsch economische plundering door de Duitsche bezetters vroeg Zaterdag het grootste 'deel van den aandacht van het ge recht. In het documentenboek „Hollande", dat met de daarin vervatte documeuten een omvangrijk boekwerk is, heeft de econo mische specialiteit van de Franscheprosecutie net vele materiaal samengevat, dat door den Nederlandschen vertegenwoordiger van Tuyll met betrekking tot dit punt verzameld is. Toen de Duitschers met schending van alle beginselen van recht, Nederland binnenvielen, nestelden zij zich in een land, dat overvloedig voorzien was van rijkdommen van den meest verschillenden aard. in een land. waarvan de bewoners de best gevoede menschen van Europa waren en dat in verhouding tot zijn bevolking een van de rijkste van" de wereld was. Het goudbezit van Nederland overtrof het aantal in omloop zijnde bankbiljetten. Toon vier jaren later de geallieerden dit land bevrijdden vonden zij er een bevolking, die was aangetast'door werkelijken hongersnood, en behalve verwoestingen, die het gevolg waren van militairen operaties, een land, dat vrijwel geheel geruïneerd was door de plun dering van den bezetter. Hij liet deze inleiding volgen door passages uit het eerste rapport van Seis Inquart over zijn werkzaamheden tot 19 Juni' 1940, dat door het Amerikaansche leger gevonden is. Seys ving zijn rapport aan met te zeggen, dat de bedoeling van de eerste economische maatregelen moest zijn. het verbruik door de Nederlanders ten sterkste te verminderen. Seys gaat er bijzonder prat op, dat hij zijn eerste maatregelen geeft kunnen laten onder- teekenen door Nederl. Secretarissen-generaal. „Reservevoorraden aan gtondstoffeiwmn in beslag genomen en met toestemming vanHen geh.-feldmarschall opnieuw verdeeld volgens een plan. dat aan de Nederlanders gropa- stoffen voor een half jaar overlaat teneinde hun bedrijfsleven te kunnen voortzette». Dezelfde methode is gevolgd met voedings middelen enz. Aanzienlijke voorraden grondstoffen konden zoodoende beschikbaar worden gesteld voor het reich zooais bijvoorbeeld zeventig duizend ton industrieele vetten of ongeveer de helft van het tekort dat in das reich bestaat.'* Verder zegt Seyss dat hij alvast groote bedragen in guldens heeft gedeblokkeerd o.a. vijftig millioen voor den aankoop van grond stoffen voor transport naar het reich „opdat deze niet karakter van oorlogsbuit zouden hebben." Bijzonder verheugde Seyss zich over het feit, dat hij erin geslaégd was den presi dent dér Nederlandsche Bank Trip een maat regel te doen accepteeren. die door Fischborck op Goerings order was voorgesteld. Hij doelde hier op de verplichting die deNeder- INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid v. d. red.) OPEN BRIEF AAN ALEX DE HAAS Sinds Zondag j.I. de Omroepvereni gingen weer terug zijn, hebben wij veel moeten aanhooren, wat ons niet aanstond. Er wordt weer een stemming gemaakt, dié ons niet prettig aandoet. Wij hebben W. Vogt hooren spreken en hij herdacht de twee Joodsche medewer kers, Han Hollander en Jacob Hamel, die tijdens den oorlog het leven lieten. Alleen had de A.V.R.O. deze beide medewerkers reeds ontslagen, vóór dat de Duitschers in de studio kwamen. Daarom was het jammer, dat juist hun v'roegerè Directeur hen moest herdenken. We hebben de N.C.R.V. haar fraaie studio hooren be wonderen en het N.C.R.V.-lied hooren zingen. Nu kwam de „Bonte-Dinsdagavond- trein" weer terug en ook die kon ons niet in verrukking brengen. Wel waren wij blij om U Alex de Haas, weer terug, te hooren aan de microfoon, ai moeten wij zeggen, dat wij U al eens beter hebben gehoord. U stond weer voor de microfoon, waar U volgens Uw zeggen 4 jaar geleden voor vandaan gestuurd was. En kijk, Alex de Haas, dat was jammer, dat U die opmerking maakte, want wij herinijeren ons nog zoo goed, hoe U het één-jarig bestaan van den Nederlandschen (N.S.B.-)Omroep de leiding van het bonte programma had. Op de van U bekende enthousiaste wijze kondigde U toen o.a. het jongste en meest succesvolle ensemblj van den Ned. Omroep aan. Dat ensemble was het orkest van den uit Duitschland teruggekomen N.S.B.-er Otto Hendriks! Deze brief moest ons van het hart. Vroeger vonden wij het altijd prettig U voor de microfoon te hooren, omdat er een waarachtig woord klonk. Bij al het onwaarachtige, dat er sinds Zondag ge zegd wordt, hadden wij nu van U ook een anderen toon verwacht, maar nogmaals wij vinden het jammer, dat ook U niet blijkt te passen in dezen tijd. Th. A. Jandsche Bank op zich nam, alle bedragen in rijksmarken, die bij haar werden aange boden, in guldens te wisselen tegen den koers van 75 cents. Seyss wees er uitdrukkelijk op dat alleen de reichsbanken biet de Neder landsche Bank controle op deze transacties zou kunnen uitoefenen. „Deze regeling over treft alles wat tot' nu toe op economisch gebied met nabuurlanden en zelfs att het protectoraat is 'Overeengekomen en hetuecn eerste stap naar een financieele unie. Een brief van Rost van 18 December 1943 aan Seyss werd geciteerd waarin hi) zegt. dat Nederland sedert Maart geen goud mter bezat. Afzonderlijk behandelde Gen heffer ia dit verband voorts het door de Duitschers van burgers opgeeischte geld, goud en bui- tenlandsche waardepapieren. De presecutie had de beschikking over een rapport van kolonel Veltgens, die aan het hoofd van den Duitschen zwarten hendel stond, waaruit te lezen valt hoeveel in vijf maanden tijd van een Nederlandsche zwart handelaren gekocht werd. Hier volgt de lijst nonfero metaal 6 millioen mark, textiel 55 millioen mark, leder en vellen 5 mililoen en verper houtwaren, meubelen, voedsel, moior- olie. diamanten en vele andere artikelen. In totaal kochten Duitsche agenten in deze in deze vijf jaren (leesmaanden) voor bijna 70 millioen rijksmaik. In Januari 1944 steeg de waarde der weg gevoerde machines tot over 700 millioen. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan over door de Duitschers voor hun aftocht uit Zuid-Nederland weggeroofde machines van Philips en van verschillende bedrijven in Tilburg, Breda, Bergen op Zoom en Dordrecht, terwijl zij het werk in Eindhoven niet konden voltooien, slaagde zij erin de Philips bedrijven in Hilversum en Bussutn volkomen leeg te halen. De Duitsche roof op agragische gebied werd geschat op 300 millioen en hierbij wees Gerthoffer op de misdaacf van het volkomen zonder militaire reden onder water zetten van de Wieringermeer. Wel het meest opvallende bewijs van het drastische karakter den rooftocht leverden de cijfers over de weggehaalde transport middelen. waaruit bleek dat de Ned. Spoor wegen zoo goed als niets hebben overge houden. Het aantal geroofde fietsen werdt>p een millioen geschat en dat der radiotoestellen op zes honderd duizend. Speciale aandacht werd voorts gevraagd voor de plundering der Koninklijke Paleizen en de weergaloozen systematische georganiseerde roof van Arnhem- „Door dergelijke maatregelen waardoor zij de Hollanders in strijd met international recht hebben onthouden wat zij voor bet bestaan noodig hadden, hebben de Duitsche leiders één van hun grootste misdaden be' gaan." Met deze woorden sloot de Fransen' vertegenwoordiger een aanklacht die de wereld een inzicht heeft gegeven in het offer dat ons land in den strijd voor de vrijheid heelt moeten brengen.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2