IfCdUht Van week tot week BUxutym breng „mme helpt imie" Wat de en. van de week. De vorige maand heeft de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde den «lichtbundel „Het Veerhuis" van Ida Gerhardt bekroond. Zij woont, naar wij meenen, in Kampen, blijkbaar dicht bij de rivier. Door heel den bundel klinkt de stem van het water en glanst de spiegeling van den breeden stroom. ,Wij geven hier het gedicht weer, dat ook den naam „Het Veerhuis" draagt en dat de stemming weergeeft als daar de nacht over de rivier daalt. 4.50 van Amsterdam C.S. vertrok (op werkdagen) vervroegd tot 4.30, waardoor het mogelijk is om reeds om 12.45 in Maastricht te zijn. Ook uit Rotterdam en Den Haag heeft men in Utrecht aanslui ting op deze trein. De nachttrein van 3 10 uit Amsterdam C.S. naar het Zuiden gaat nu om 7.00 uit Amsterdam (ook op Zon en feestdagen) men is dan om 13.48 in Maastricht. Op deze verbinding hebben Rotterdam en Den Haag echter geen aan sluiting. Reizigers, die om 5.13 uit Maas tricht vertrekken (alleen op werkdagen) kunnen reeds om 12.51 in Amsterdam, 13.11 in Rotterdam en 13.31 in Den Haag zijn. Tusschen GeldermalsenDen Bosch v.v. zulleh voldoende auto's loopen om alle treinreizigers te vervoeren. Ten einde de reisduur Den Haag/Rot terdamArnhem te verkorten, zijn de aansluitingstijden te Utrecht tusschen deze treinen naar elkaar toegebracht, waardoor de treinenloop op deze baan vakken is gewijzigd. UtrechtArnh'em is bovendien met een paar Diesel-electrische treinen uitgebreid. Eereraad voor driemanschap NedeHanr'sck Unie Begin October heeft het driemanschap van de voormalige Nederlandsche Unie zich tot den Minister-President gewend, teneinde te geraken tot de benoeming van een Commissie, die een objectieve in het licht der feitelijke omstandigheden ge plaatste beoordeeling zou moeten geven over de gegrondheid-van de beschuldigin gen die in enkele publicaties werden geuit. Professor Schermerhorn persoonlijk heeft, aan dit verzoek willende voldoen, de navolgende presonen bereid gevonden in de Commissie zitting te nemen: Jhr. Mr. W. M. de Brauw, advócaat te Den Haag; H. M. J. Dassen, ad.-dir. Gew. Arbeidsbureau te Heerlen; dr. J P- Fockema Andreae, oud-Comm. der Konin gin te Groningen, Bilthoven; mr. W. A. Offerhaus, notaris te Groningen; prof. dr. F. L. R. Sassen, dir.-gen. van het Onder wijs te Den Haag; dr. L. W. G. Scholten, dir. Bijzondere Kweekschool te Utrecht; mr. L. J. A. Trip, dir. Nederlandsche Bank te Amsterdam; mr. J. in 't Veld, burge meester van Zaandam. Secretaris: mr. J. de Visser, Plein 1813 nr. 4, Den Haag.. PE MINISTER ZEGT* SPAREN De eenvoudige methode voor iedereen Sparen! is het parool, dat de minister ons gaf, en het is nood zakelijk, want straks kimt V Uw linnenkast aanvullen, zult U Uw meubilair weer kunnen ver nieuwen. Heeft U dan' het noo- -ge bedrag aan contanten bij een? Hoe echter zult U sparen? Het antwoord is eenvoudig: De Gruyter heeft Uw voorkeur om z(jn beter verzorgde waar. En bovendien ontvangt cassa- bons, waardoor U 10% op Uw uitgaven bespaart. Want U weet: voor tien gulden aan cassabons, een gulden contant terug. Dat is de eenvoudige methode voor iedereen; zoo wordt iedere uitgave evens een besparing, J HET VEERHUIS verholene, wat de daggezichten bitidt: één blinde kern, die schoksgewijs ontstaat, en het vertragen dan tot diep beraad - als woord na woord te fluisteren begint. Daarbuiten leeft de stroom, waarover wijd der sterrebeelden pracht is opgegaan; door 't venster waait een een teuk valt Water aan, ik weet geen naam voor déze zaligheid. Uit: Ida Gerhardt, Het Veerhuis Uitg. Mees, Santpoort 1945. Het meerendeel van de geschilpunten spruit voort uit het verschil in politieke opvattingen tusschen Engeland en Rus land. Engeland zet alles op haren en snaren om zijn invloed in het .Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee (zijn verbinding met Indië) en zijn macht in het Verre Oosten te handhaven. Moskou is der centrale figuur in de huidige kwes ties en door een handige manoeuvre tracht hef de 'tegen Moskou ingediende aanklacht van Teheran op den achter grond te duwen, door zelf kwesties ter sprake te brengen. Het zal van de slechte der Britsche politiek, na vijf jaren oorlog, afhangen of het in staat zal zijn zijn grooten tegen speler te weerstaan. Een groep van waarnemers te Londen is echter van meening, dat de Russische krachtproef niet anders is dan een peilen om te weten, wat men aan elkaar heeft. De toekomst zal de juistheid hiervan be vestigen of ontkennen. In België is tengevolge van een brief van Koning Leopold aan de regeering, de koningskwestie ter sprake gebracht Het is een opvallend verschijnsel, dat na den vorigen wereldoorlog drie keizers van hun troon vielen en na dezen oorlog de koningen aan den beurt schijnen te zijn. Koning George van Griekenland wacht in ballingschap af, of hij terug „mag" komen. Koning Peter van Joego slavië heeft zijn geboortegrond nog niet betreden. In naam zit Victor Emmanuel nog op den trpon, doch zijn positie is zeer wankelbaar. Als vierde wacht koning Leopold in den vreemde op toestemming van zijn terugkeer. Het Belgische volk is in twee, eigenlijk drie groepen verdeeld. Twee staan er lijnrecht tegenover elkaar. De eene ver langt den korting terug, de andere wil hem nooit meer zien. Hiertusschen in be vindt zich een vrij groote middenmoot, die nu eens vóór, dan Weer tegen zijn terugkeer zijn. De koning meende een oplossing te zien in een referendum. De huidige Bel gische regeering wil daar niets van weten. In de eerste plaats gaan de verkiezingen vóór. En danis een referendum niet tegen den grondwet? Men vraagt zich echter onwillekeurig af, of een noodpar- lement over deze kwestie kan beslissen, en of dit geen kwestie van het parlement maar van het geheele volk is. Uit waar nemingen meenen wij te mogen opmaken, dat koning Leopold thans aan de win nende hand is. In Neurenberg heeft de Fransche aan klager in de afgeloopen week de Neder landsche aanklachten ingediend. Hieruit is wel duidelijk komen vast te staan, dat Nederland van bezet West-Europa het wel het hardst te verduren heeft gehad. Baron Tuyl van Serooskerken heeft er zich echter over beklaagd, dat hem zoo weinig tijd was toegemeten om docu- mentatie-materiaal te verzamelen. Nederland's lijden is door den Fran- schen aanklager wel goed belicht kunnen worden, doch het Nederlandsche verzet in deze aanklacht ook zijn aandeel had moeten hebben. Ook het laatste jaar van de bezetting was onvoldoende belicht ge worden, aldus luidden de klachten van den Nederlandschen vertegenwoordiger te Neurenberg. Laatst zou ik voor Olivier op Lombok bij het station gaan kijken of er al een '.wagen met brandstof was aangekomen. Hij gaf me toen meteen een brief mee voor de post, die ik natuurlijk in de brie venbus voor het station wilde doen. Maar laat er hu nog altijd geen bus zijn! Ik heb den brief daardoor vergeten en pas drie dagen later gevonden, toen ik mijn Zondagsche jas aandeed. Een stel klan ten krijgen hun brandstof nu pas een week later! Ja Bram, zult U zeggen, je wordt oud en vergeetachtig! 't Is waar, maar een mensch mag toch bij het station ook een brievenbus verwachten. En ik vind, eer lijk, dat de Crabethstraat daar ook recht op heeft. Niet alleen omdat er kantoren zitten met veel post, zooals de Kamer van Koophandel, de verzekering van Het Platteland en de M.V.Z., maar ook omdat het een straat is met toch veel officieel verstand, zooals dokters, advocaten, no tarissen en de burgemeester-zelf. Daar van komen altijd veel brieven en dat die nen we te eeren. In den oorlog heeft de straat ook de last gehad van de Orts- kommandantur, de ingekwartierde Dult- sche spoorlui en het bombardement van het station. Ook de Crabethstraat ver dient de brievenbus aan het station terug' te hebben. Ook mag een vreemdeling verwachten; dat er bij het station een brievenbus staat, zoodat ik voor mezelf, voor de Crabethstraat en voor de goede bediening van de vreemdelingen aan den directeur van het postkantoor vraag, of er niet opnieuw een brievenbus bij het station kan komen? „Orkaan." De Reunle-bloscoop vertoont deze week een aangename afwisseling in het genre der huidige vertoonde films.. Een eiland in de Stille Zuidzee, een weelderige natuur en de schilderachtige kleederdrachten der goed moedige bevolking bieden ruimschoots ge legenheid tot schitterende natuuropnamen. De blanken verschijnen hier als de brengers der beschaving, die boven alles hun Wet handhaven. Aan hun ingrijpen in devtijheid der bevolking wordt tenslotte door de natuur een daverend „halt" toegeroepen. Het probleem dat in deze ftlm aan de orde wordt gesteld, la in deze dagen van Indonesische kwesties ongetwijfeld zeer actueel. Ondanks het een voudige gegeven ls deze fraaie film, ook door Sterk spel, tot het einde toe zeer spannend. Het Hollandsch nieuws en een gekleurde teekenfilm completeeren dit uitstekende pro gramma. „KATJA" Danielle Darieux is de ster van de film, die deze week in den Schouwburg Bios coop draait. Het is een van haar beste en grootste films, volgens de aankondi ging. En daar is geen woord te veel aan gezegd. Als het meisje uit den Russischen adel, dat in contact komt met den Czaar is zij de koppige en tegelijkertijd lieftal lige prinses. Later, wanneer zij aan het Hof wordt voorgesteld en in de bijzón dere gunst van den Czaar komt te staan wordt zij het, die de ideeën van haar Fransche gouvernante bij hem naar voren kan brengen. Dat heeft veel tegenwerking tot gévolg en door het geintrigeer van de hofkringen besluit zij naar Parijs te gaan. Daar komt zij opnieuw met den Czaar in aanraking en tenslotte ziet men haar weder in Petersburg. Tot prachtige natuuropnamen geeft de "film talrijke malen de gelegenheid. Da- UIT DEN OMTREK nielle Darieux, aanvankelijk onbezorgd, wordt langzamerhand de liefdevolle, zorg zame vrouw, die haar wil weet door te zetten. John Loder is de rol van den Czaar toegewezen en hij speelt hem met de grootheid en charme, die van zijn fi guur verlangd worden. Het voorprogramma biedt Hollandsch Nieuws, een kijkje bij het vertrek van de „(Oranje" Hit Tandjong PriOk en het Wereldnieuws. EEN STRAATJONGEN In Thalia Theater draait deze week het spannende filmwerk: „Een Straatjongen", met in de hoofdrol de welbekende filmster Jackie Cooper. Chuck (Jackie Cooper) is het hoofd van een bende straatjongens in een arme wijk van een groote stad. Hij is herhaal delijk in conflict met een andere troep jongens, wat voortdurend tot vechtpar tijen aanleiding geeft. Als hij zijn leven wilt beteren, ziet hij op het kantoor waar hij gaat solliciteeren zijn vader, waarvan hij dacht, dat hij een groot zakenman was, afgescheept worden met een fooi. Hij ontnroet een berucht bandiet, die hem geld geeft, waarvan hij zich in nieuwe kleeren steekt. Thuisgekomen krijgt hij hevige ru?ie met zijn vader, als deze hoort hoe hij aan dat geld gekomeivis. Hij gaat weer terug naar het huis van den bandiet, die met hem en eenige ande ren uitgaat voor een inbraak. Zij worden door de politie overvallen; een der bandieten schiet een politieagent neer, die Chuck altijd de hand boven het hoofd heeft gehouden. Hij neemt het nu voor deze op en wordt zelf ook neergeschoten en komt in het ziekenhuis terecht, waar hij aan de politie agent de toedracht vertelt. Alles komt nu weer in orde met vader en moeder en op zijn verjaardag neemt hij dienst bij de marine. Een eenvoudig en önopgesmukt verhaal, waarin ook in de bijrollen goed spel ge leverd wordt. In het voorprogramma wordt o.a. ver toond de doopplechtigheid van Prinses Margriet in Ottawa,-een aardig teeken filmpje van Roodkapje en een filmpje met Argentijnse Tango-muziek. BINNENLAND DE NIEUWE DIENSTREGELING Belangrijke verbetering in dé verbinding met het Zuiden De belangrijkste verbetering opgeno men in de op Maandag 28 Jan. van kracht wordende dienstregeling der Ned. Spoor wegen is de opening van een autobus dienst tusschen Geldermalsen en 's-Hér- togenbosch, waardoor de verbinding met het Zuidelijk deel van ons land aanzien lijk wordt verbeterd. In verband met deze nieuwe verbinding wordt de trein die om Niemand had kunnen vermoeden, dat na een week van voorbereidende werk zaamheden de UNO reeds dadelijk tal van netelige kwesties zou moeten oplos sen. Als een lawine zijp ze Central Hajl komen binnenvallen: het Iraansche ge schil, de Indonesische kwestia, Grieken land de Libanon en Albanië; om de voor naamste te noemen. Als langs de duisterende waterbaan de veerboot aan de meerpaal is gebracht, begint het rijkste wat ik ken: te nacht hoor ik het water aan de schoeiing slaan. Diep ingenesteld in het donker huis lig ik te luisfren naar die trage klop; en een verbeiden richt zich langzaam op, speurend het hart wordt in de stilte thuis. En wéér hervindt het, door de stroom bespeeld, zijn ondoorgrondelijk en diep bezïi, van hemel en rivierland rijst het beeld; de dag is heerlijk, heerlijker is dit Attentie s.v.p. Gisteren is door ons een bericht geplaatst onder Reeuwijk, dat bestemd» was voor Waddlnxveen, n.l. „Controle bevolk, reg. en 2e Distributie-stamkaart. (Zie le kolom bovenaan 2e pag.) Wilt U hiervoor de krant van gisteren dog even inzien. Naar wij vernemen wordt in verband met «leze controle voor de Bodegraverstraatweg een afzonderlijke regeling getroffen. REEUWIJK In ons blad van Woensdag vindt U onder het Goudsche nieuws, bovenaan, le kolom, le pagina, een bericht betreffende „Contöle Bevolkingsregister en 2de Distributie-stam kaart. Dit bericht was bestemd voor Reeuwijk. Wilt U dit overslaan WADDINXVEEN. 661 f,ZJ

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2