V SPOR1 NIEUWS UIT DEN OMTREK BINNENLAND 1 DE STEM UIT HUIS. Bij de B. in de BlaUwstraat werd oen luidspreker gestolen uit den winkel. Wel een sterk staaltje. Of hier het gezegde opgaat, dat „ge stolen stemmen niet gedijen"? KETTINGBRIEVEN DWARRE LEN DOOR DE K. AKKEREN. In de Korte Akkeren hebben eenige origineele lieden een ket tingbrief in omloop gebracht, die in de brievenbus bij de bewoners wordt gestopt. Er wordt gedreigd met kwaad en onheil, wanneer men de ketting verbreekt. Het behoeft wel geen betoog, dat hier geen en kel sociaal doel mee gediend is en, het wordt dan ook ten sterkste aangeraden niet aan deze aardig heid mee te werken. Op die ma nier bloedt het geval vanzelfdood. DE „SPARTA" TERECHT. In ons blad van Zaterdag maak ten wij er melding van, dat er bij de Ambachtsschool een motorfiets was gestolen. Thans is dit ver voermiddel teruggevonden in het gras langs den weg bij de Juliana- sluis. De motor was niet defect en startklaar, zoodat vermoed wordt* dat eenige onbevoegden er een plezierritje mee gemaakt heb ben. NATUURK, GENOOTSCHAP VOOR GOUDA en OMSTR" KEN VAN ZUIDERZEE, TOT IJSSELMEER. Op Woensdag 30 Januari spreekt te 8 uur precies in „Het Blauwe Kruis", Westhaven 5, de heer Kees Hana, bioloog te Heemstede, over „Van Zuiderzee tot IJsselmeer" met lichtbeelden. De heer Hana is schrijver van verschillende po- pulair-wetenschappelijke werken over het Nederlandsche landschap, flora en fauna. In zijn voordracht zal hij de veranderingen in land schap en planten- en dierenleven, welke bij de drooglegging der Zui 'derzee plaats vonden, behandelen. DE HERVORMDE JONGEREN. Donderdag 24 Jan. hielden de Hervormde Jongeren in de Kleine Kerk hun maandelijksche samen komst. Jeugdouderling J. Kapteijn open de vergadering* met Schriftlezing en gêbed, daarna gaf hij het woord aan den spreker, Ds. A. J. v. d. Graaff uit Hilversum, die tot on derwerp had „Lichaamsbouw en karakter in verband met religieuze verschijnselen". In het kort kwam het op het volgende neer: Om te kunnen overgaan tot het beschou wen van lichaamsbouw en karakter in verband met religieuze verschijn selen, als daar zijn de opvattingen over bekeering en wedergeboorte, de godsdienstige richtingen en de kerkelijke twisten, dienen wij ons. goed voor oogen te stellen de wijze waarop wij leven. Dan ko men wij tot de ontdekking, dat we niet in de diepte, doch slechts aan de oppervlakte leven. Alleen stérke prikkels (razzia's, VI, atoom boom) zijn nog in staat ons te tref fen. Wij moeten beginnen bewust te leven en te öbserveeren hoe on ze medemenschen leven, zich uiten, zich bewegen. Dan zullen we in zien, dat de zintuiglijke waarne mingen zeer subjectief zijn. Men ziet vaak, hetgeen men gelooft te zullen zien. Wanneer wij dit in opgjepschouw nemen zullen wij ook verdraagzamer tegenover elkaar gaan staan. De mensch draagt de mogelijkheid, daartoe in zich, die is' hem van God geschonken. Naar den lichaamsbouw worden door prof. Kretschuwer de volgende typen onderscheiden: degenen, waarbij hét gevoel overheerscht. Hiertegenover staat de verstands- mensch. De eersten stellen meestal geen belang in intellectueele za ken, zijn niet origineel, geestelijk meer naar buiten dan naar binnen gericht, daarentegen zijn ze niet verlegen en kunnen zich spoedig aan hup omgeving aanpassen. De laatsten zijn intelligent, voelen zich tot abstract denken aangetrokken, zijn in staat tot ontdekkingen en doordat ze in zichzelf besloten zijn, voelen zij zich ook spoediger ge krenkt. Daarna lichtte Dr. A. J. v. d. Graaff dit karakterverschil toe met behulp van voorbeelden en stelde ook tegenover elkaar Luther, de gevoelsmensch en Calvijn, de ver standelijke. Dit zijn wel twee uiter sten. Maar de doorsnee mensch is een mengeling van beide karakters en wij kunnen daarom slechts in Christus werkelijk een eenheid vor men. Na de pauze beantwoordde Dr. A. J. v. d. Graaff de vragen, die hem waren gesteld en lichtte Dr. D. M. Blankhart het doel van de bijbelstudie-kringen toe. Muzikale medewerking werd ge boden door Mej. M. Blom (orgel) en den heer J. de Munck (fluit). A. Kooij-N. v. d. Wouden 2-0 A. v. Beuzekom-M. Vermeulen 2-0 N.N.-A. Rodenbach 2 0 J. Blokland-P. Verboom 2 0 A. Boer-P. Versloot 0-2 H v. Haaren-M. Zijlstra 0-2 H. v. Eijk-P. v. Dam 1-1 N. G-rhards-S. Schrooder 0-2 C. Molenaar-P. Tom 2-0 M- Vermeulen-J. Blokland 1-1 N.N.-P. Tom 1-1 j. C. de Bruijn-J. L. Bol 0-2 I. L. Bol-M. Zijlstra 1-1 Biljart (District Gouda) olubkampioenschappen 1ste klas Na haar nederlaag tegen Moordrecht (2: Jan.) heeft Per Aspera ad Adstra Woensdag een goeden wedstrijd gespeeld tegen N.S.H. (Gouda) en deze tevens gewonnen met 8-0. De eerste partij werd in 29 beurten met 113 car. ioor Sleutelberg (P.A.A.A.) gewon nen, van Wiltenburg) (63 car.) De 2e parti eindigde met Kok als winnaar met 101 car. tegen Voordenhaak. De 3e parti) eindigde voor belde partijen met 96 car. De Grauw met een moyenne van 5.64, Eikenboom met een moyenne van 2.23. De laatste parti won Mareé in 20 beurten met een moyenne van 6.85, van Dukker met een gemiddelde van 3,90. Zoo won Per Aspra al de vier partijen. Donderdag j.l. speelde N.S.H. I met Berg ambacht I gelijk. De eerste partij werd ge wonnen door C. v,d. Starre (Bergambacht) met 110 car. van Wiltenburg (N.S.H.) met 50 car. De volgende partij won Eikenboom (P A.A.A) onbedreigd van Graafland (Berg ambacht) met een hoog gemiddelde van 6. De partij Dukker (110 car.) van Wal (121 car) werd zonder moeite door van Wal ge wonnen met een gemiddelde van 6.73. De vierde en laastste partij, welke zeer span nend was. won van Vliet van Voordeohaak, zoodat dezen wedstrijd met 4-4 eindigden. Vrijdag speelde Bergambacht tegen Moor drecht, deze k%am met een 6-2 overwinning uit de bus. De beste partij werd gespeeld door P. Frederiks (Moordrecht) in 15 beur den van A. Prins, met een gemiddelde van 6.40. De tweede partij won Moordrecht even eens doordat Slobbe in 27 minuten v. d. Straaten wist te slaan. De spannenste partij werd gespeeld door v. Wal en C. v.d. Kuy, van Wal wist in 2 beurten zijn achterstand in te loopen en passeerde v. d. Kuy met 20 car. In de laatste bmrt strandde van Wal waardoor v.d. Kuy zijn kans kreeg en deze partij won. Bergambacht won de laatste parti) met van Vliet tegen van Jeveren. De stand is nu: Moordrecht 2 gespeeld - lip Per aspera ad astra 2 -lip. Bergambacht 2 - 6 o N.SH. 2 4?: Het grogramtna v. d. komende week bevat N S.H. - Moordrecht (27 Jan.) Bergambacht- P*r aspera ad astra (29 Jan.) Per aspera ad astra - Moordrecht (30 Jan.) Bergambacht- Sf. S.H. In de afgeloopen week begonnen de club kampioenschappen 3e klas. De stand hier van Is Tunnel 1 - Sportrust (Stolwijk) 0—8 Belvedère 3 Tunnel 3 6—2 Moordrecht 3 - Moordrecht 3.b 4—4 Moordrecht 3a - Moordrecht 3 b 4—4 Sportrust 3 - Belvedère 3 (uitgesteld) Deze week worden in 14 clublokalen de voorwedstrijden voor het persoonlijk 3e dasse kampioenschap gespeeld. Hiervoor 1 lebben 97 spelers ingeschreven. Uitslagen „Damlust" De uitslagen van de 18e ronde van de' Damvereeniging „Damlust" luiden; d. v. Eijk-N. v. d. Wouden 0-2 P. Versloot-P. v. Dam 2-0 Dampkampioenschap van Gouda ea omstreken. Op 6 Februari a.s. zullen de voorwed strijden beginnen voor het damkampioenschap van Gouda en omstreken, uitgeschreven door den Goudschen District Dambond, onder- afdeeltng van den Ned. Dambond. Deze voorwedstrijden, waaraan wordt deelgenomen door 30 spelers, ondergebracht In 6 groepen van vijf man - 2 groepen eerste klasse, 2 groepen tweede klasse en 2 groepen derde klasse zullen vijf weken duren. De wedstrijden worden te Gouda gespeeld in Restaurant Duinstee, op de Groote Markt en wel op vijf achtereenvolgende Woens dagen. aanvangende op 6 Februari a.s., des avonds om half acht. Voor de eerste ronde komen de volgende spelers tegenover e kaar le klasse A: C. Terlouw (Moordrecht) - P. Hoogerbrug (Boskoop). F. Verwaal (Reeuwijk) - W. Anker, Haas trecht). P. Steenland (TOG Waddlnxveen) vrij. le klasse BJ. Goudrlaan (Gouda) - M. Zijlstra (Stolwijkersluis). A. Blok (Del. Bodegraven) - G. v. Egmond (Schoonhoven) F. Jacobi (Excelsior Waddinxveen) vrij. 2e klasse A: P. Op den Camp (Gouda) - J. Hoogerbrug (Reeuwijk). A. v. Ardenne (TOG W'veen) - A. van Multon (Moordrecht). J. Bol (Stolwijkersluis) vrij. 2e klasse B J. v. d. Horst (Schoonhoven) - B. Anker (Del. Bodegraven). P. Potuit (O. G. Bodegraven) C. Blonk (Exc. Waddlnxveen). J. Stout (Haastrecht) vrij. 3e klasse A: P. Palsgraaf (Moordrecht) - T. Koolstra (O. G. Bodegraven). A. Mesker (Schoonhoven) - M. v.d. Filer (Ex. Waddinxven). A. Compeer (TOG Waddlnxveen).vrij. 3e klasse BA. Rodenbsch (Stolwijker sluis) - A. van Setten (Gouda). T. Lammens (Del. Bodegrdven) - N. Duits (Haastrecht) D. v. d. Ster (Reeuwijk) vrij. REEUWIJK Bedankt De heer D. Bremnier, die benoemd was tot voorzitter van de Zangvereeniging „Hosanna" aan de Reeuwijkschebrug, heeft voor zijn benoeming bedankt. Benoemd Tot lnilponderwijzeres aan de Chr Bewaarschool aan de Reeuwijkschebrug is in de plaats van mej. De Wit, die wegens huwelijk bedank heeft, benoemd mej. Bur ger te Reeuwijk. Volksherstel De afd. van N.V.H. ontving dezer da gen het bericht dat van de toegezegde hooilevering door Ammerzoden, niets meer kon komen. t Nu binnenkort opnieuw met de levering van hooi zal worden begonnen, verzoekt de plaatselijke afdeeling van Volksherstel, hiermede wel rekening te willen houden. Verplaatst De eerw. zuster P. J. de Groot, hoofd van de R.K. School te Reeuwijk-dorp, is met ingang van 1 Febr. a.s. tot hoofd van de R.K. School te Sluiskil benoemd. Beroep aangenomen Ds. H. Roelofsen, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Bodegraven aangenomen. Wat zijn Jehovasgetuigen? Donderdagavond Tiad in de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp een bijeenkomst plaats, waarbij als spreker optrad Ds. L.' Vroegindeweij van Waddinxveen, met als onderwerp: „Wat zijn toch die Jehova's getuigen?" Het kerkgebouw was geheel oezet. Na de gebruikelijke opening, zette Ds. Yroegindeweij het hoe en wat de Jehova's getuigen zijn en doen op 'glas heldere wijze uiteen, voor een zeer aan dachtig gehoor. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Dc Nederlandsche Voetbal Bond weer Koninklijk Naar wij van den Nederlandsche Voetbal Bond vernemen, heeft het H.M. de Koningin behaagd den Voetbalbond wederom het ffraedicaat „Koninklijke" te verleenen, zoodat het voortaan weer K.N.V.B. zal zijn. Repatrieerenden aan boord van het S.S. „Boissevain" 's-Gravenhage, 26 Jan. De afdeeling pers en publiciteit van den dienst der re- patrieering deelt mede, dat het s.s. „Bois sevain" op weg naar Nederland met re patrieerenden uit Ned.-Indië, in totaal 1836 pasagiers aan boord heeft n.l. 603 mannen, 736 vrouwen en 497 kinderen. Bijzondere leerstoel in de Parapsychologie 's-Gravenhage, 26 Jan. Naar wij ver nemen, heeft de regeering besloten, aan de universiteit 'te Leiden een bijzondere leerstoel te vestigen in de Parapsycho logie. Stichting van den arbeid Het N.V.V. deelt mede: J In de fusiebesprekingen tusschen een delegatie uit het N.V.V. en de p.V.C. is gebleken, dat de Stichting van den arbeid aanvaardbaar is als permanent college van overleg tusschen werknemers- en werkgeversorganisaties en de overheid, met dien verstande, dat jn de ontwerp statuten van de Stichting eenige belang rijke veranderingen dienen te worden aangebracht. Tevens kwam tot uitdrukking, dat de Stichting voralsnog geen publiekrechte lijk karakter behoort te dragen-, waardoor zij wellicht een belemmering zou kunnen vormen voor het tot stand komen van een goede publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Regeeringscommissariaat voor buitenl. Agrarische betrekking 's-Gravenhage, 26 Jan. Naar het A.N.P. verneemt heeft de regeering, in verband met onze omvangrijke bemoeiin gen in het buitenland op het gebied van den landbouw en de voedselvoorziening besloten in te stellen een regeeringscom missariaat- voor buitenlandsche agrarische betrekkingen. Prinselijk Paar brengt bezoek aan de Scandinavische landen 's-Gravenhage, 26 Jan. Prinses Ju liana en Prins Bernhard zullen tegen het einde van de maand Februari een offi cieus bezoek aan Denemarken en Zweden brengen, teneinde "den dank van Neder land te vertolken voor de door deze lan den georganiseerde hulpacties. Aan deze reis zal tevens een beleefd heidsbezoek aan Noorwegen worden ver- bonden. Ameland reeds zeven dagen geïsoleerd Hollum (Ameland),'26 Jan.#— Door een dikke laag ijsschotsen in de Waddenzee tusschen het eiland en de Friesche kust is Ameland nu reeds zeven dagen van ieder contact met het vaste lar^d verstoken. De bewoners bereiden zich thans voor op een langdurige isolatie. Vrijdenkers Radio-Omroep „V.R.O." wenscht medezeggenschap Leden van de vrijdenkers-vereeniging „De Dageraad" hebben Zondagmorgen 'n bijeenkomst in Krasnapolsky te Amster dam bijgewoond van de Vrijdenkers Radio Omroep „V.R.O." die naast de bestaande omroepvereenigingen tot 1 Jan. $37 maandelijks van de regeering één ^iur zendtijd tot zijn beschikking had» De drie sprekers op deze bijeenkomst eischten wqjpr zendtijd, zöoals vroeger. Zij spraken hun ontevredenheid uit over de huidige regeling. Liefdesdrama te Rotterdam Zondagmorgen om halftwaalf heeft zich in de Schietbaanstraat 9a te R'dam een liefdesdrama afgespeeld. De 29-jarige bankwerker P. V. heeft namelijk het meis je, met wie hij ging, op het oogenblik, dat zij 'een eind aan de relatie wilde maken, door een messteek in den rug van het leven beroofd. De dader heeft zich op de Kruiskade aan eenige politieagenten aangegeven. Bond van gerepatrieerden In Amsterdam heeft gisteren een pro- pagandabijeenkomst plaats gehad van het Nederlaijdsch Verbond van Gerepatrieer den, welke bond1 de belangen wil behar tigen van hen, die verplicht in Duitsehland te werk zijn gesteld en de vriendschaps banden van dezè menschen wil onderhou den en verstevigen. ft

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2