Gedenkraam 1940-1945 in de St. Janskerk. UIT DEN OMTREK BINNENLAND In den afgeloopen zomer -werd, op aanstichting van den burge meester, een comité uit de ver schillende bevolkingsgroepen van Gouda geovrmd, dat zich tot taak stelde aan de beroemde, oude ven sters, die spreken van de bevrijding van den 80-jarigen oorlog, een Glas tóe te voegen, dat de herinnering levendig houdt aan het verzet te gen de Duitsche onderdrukking. Men was zich welbewust, dat dit, in het aangezicht van het werk van de gebroeders Crabeth, een ge durfd plan was. Aan den anderen kant vraagt de St. Janskerk als het ware om dit monumenf, in dien Gouda zich mede opmaakt een herinneringsteeken op te rich ten. Daarmee wordt een bladzijde toegevoegd aan het nationaal ge schiedboek dat de Goudsche Gla zen vertegeriWoordigen. Daarom durfde men het aèn het beschermvrouw schap van de Ko ningin te vragen, dat ook werd verkend Verder werden drie bij uitstek deskundigen bereid gevonden van raad te dienen, in de eerste plaats de vraag, welke kunstenaars voor dit werk behoort te worden gevraagd. Deze drie deskundigen, zijn de heeren Chr. de Moor, voort al bekend door zijn tapisserieont- werpen, te V Gravenhage, Jhr. W. J. H. B. Sandberg, die een actief aandeel had in de verzetsbeweging, thans directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, en de beeldhouwer prof. L. O. Wencke bach uit Noprdwijk. Besloten werd een drietal kun stenaars om een ontwerp te vra- Gedenken hen. die. toen het volk verslagen En macht'loos scheen De vaan der vrijheia hebben hoog gedragen Door alles heen. (Ygt FopptmaDe ongenoemdedooden) gen. Daarvoor zijn aangezocht Charles Eijck uit Valkenburg, Hans v. Norden uit Amsterdam en Jaap Weijand uit Bergen. Deze hebben thans allen /de-^opdracht aanvaard om een ontwerp te maken op één tiende Van de werkelijke grootte en daarbij een achttal paneelen op werkelijke grootte in kleuren uit te werken. Naar deze ontwerpen, die uiterlijk op 1 Mei a.s. klaar moeten, zijn, zal worden beoor deeld aan wien de opdracht zal worden verstrekt. De bovenstaande dichtregels zul len het motief vormen van de ontwerpen. Evenals dat gebeurde in den tijd van de gebroeders Cra beth, zullen ook nu de teekenaars de cartons afstaan, zoodat ten al en tijde herstel naar de oorspron- celijke teekening mogelijk zal zijn. REVUE '40—'45. De eerste drie opvoeringen der Revue '40—'45 hebben het reeds mogelijk gemaakt een bedrag van f 4500.aan de Afdeeling Gouda van de Stichting 1940—1945 af tc dragen. De vierde opvoering heeft plaats 7 Februari a.s. Hiervoor zijn al leen nog galerijplaatsen verkrijg baar. Zaal en Ealcon zijn uitver kocht. De datum van de vijfde en tevens laatste opvoering der revue is vastgesteld op Donderdag 21 Fe bruari a.s. Ook voor deze opvoe ring kan men thans reeds kaarten bestellen; t.z.t. zal worden bekend gemaakt, wanneer deze kunnen worden afgehaald. De kaarten voor de vierde opvoering kunnen van Donderdag 31 Januari a.s. af wor den afgehaald bij Mevr. Hagedorn- Beijderwellen, v .Swietenstraat 16, iederen dag van 10.—14 uur. REEUWIJK Nogmaals het spook De spookgeschiedenis te Reeuwijk en vooral ook in de aangrenzende gemeen ten, is het gesprek de orde van den dag Overal doemt nu het snook op, gezien oi niet gezien. Aan den Haastrechtschendijk zou het spook al bewerkt zijn met een hooivork waarna het de vlucht nam. Het spook werd later weer gevonden liggende aan het taluud van den dijk. Het was toen reeds ontdaan van het witte omhulsel en geen licht scheen meer uit de oogen, even min waren ook de vingertoppen niet meer verlicht. Knokploegen worden als stoottroepen thans te Reeuwijk en ook in de aangren zende gemeenten gevormd, gereed om bi een eventueelen inval van het spook, door te stooten. Op deze wijze hoopt men den neder laag aan het spook toe te brengen. Zij rookte niet! Het gebeurde op de Indië-avond, die het Goudsche Comité in Nleuwerkerk a.d. IJuei organiseerde. Na de lezing van den heer vaa Bemmel. begon de verlotiag. Er werden taarten, aquarellen en ook Amerikaantche ■hag-tabak verloot. Nu wilde hrt toeval dat iet eerste pakje $hag door een dame. een gepcasioaneerd onderwijzeres gewounen wtrd. Zij kwam al gauw mat haar pakje tabak terug en stelde dit den heer v. B. ter hand met de woorden t- Mijnbeer, tk rook niet. Wilt U het voor het goede doel maar weer verloten. Daar echter de loten op waren, werd het pakje bij opbod verkocht. Op 10 gld. werd het ingezet en liep al spoedig op tot 25 gld. De gelukkige kooper had juist dien avond van den inleider gehoord, dat in Indië bij vele javaansche chauffeurs en koetsiers de geVoonte bestaat om geen geld terug te geven. Dat was ook het devies van dezen avond gewoidcn, want wie een rijks daalder voor een lot van een kwartje be taalde wist keker dat hij niets terug kreeg Zoo ook de kooper, die alleen drie tientjes had en die dus voor zijn pakje shag 30 gld. betaalde. Doch nu was het hek van den dam. AI gauw kwam een dame, die in haartasch nog een pakje Am. sigaretten had, echte ucky-strlke. Die brachten 42 gld. op. Daarna, kwam een schllderspatroon, die tien rollen behang naar keuze beschikbaar stelde. Toen een zakenman, die nog twee filmrolle tjes had. Die brachten samen 100 gld. op, onder groot applaus van het publiek. Met de vorige Indië-avond d ie Dinsdag gehouden werd en deze op Vrijdagavond werd bijna 1700 gld. ontvangen en met de lijstencollccte te zamen 3700 gld. Bravo Nieuwerkerk! Braad ia een dieselt rein. Gistermiddag geraakte het achtërbalcon van den eersten wagen van den dieseltretn die om 12.30 uur uit Leiden was vertrokken tengevolge van kortsluiting in brand. Nadat aan den noodrem was getrokken, kwam de trein tot stilstand. Aanvankelijk dreigde, bi het zien van den vuurgloed, een paniek onder de reizigers uit te breken. Door het bezadigde optreden van enkele reizigers werd de onrust spoedig bed.wongen. Het treinverkeer ondervond in beide rich tingen een vertraging van drie kwartier. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor PRINSES JULIANA HERSTELLENDE Van officiede zijde verneemt A.N.P., dat H. K. H. Prinses Juliana een met ernstige mazelen heeft doorgemaakt, waarvan zij thans herstellende is. De ziekte heeft een gunstig verloop gehad en de patlente mocht heden voor het eerst eenlgen tijd het bed verlaten. Werkzaamheden .bij Rammekens vorderen goed Middelburg, 26 Januari. Nadat Don derdagmiddag het dijkgat bij Rammekens met een groot caisson werd geblokkeerd, is nu met alle macht begonnen om de volledige sluiting tot stand te brengen. De Rijkswaterstaat deelde ons Zaterdag middag uit Middelburg mede, dat hoewel de dichting nog niet bereikt Is, het werk naar wensch vordert. AMERIKAANSCHE GOEDEREN VOOR NEDERLAND Gedurende de laatste twee maanden is voor meer dan drie millioen dollar aan overtollig Amerikaansch oorlogsmateiraal, waarbij inbegrepen eeti millioen U. N. R. R. A.-goederen, overgedragen ten behoeve van het Nederlandsche wederopbouw- en lerstelprogramma. Dit werd aangekon digd door het bureau voor den gemach tigde voor liquidatie van Amerikaansche goederen in het buitenland. Om tegemoet te komen aan de drin gende behoeften aan ziekenhuisbenoo- digdheden in Nederland omvatten de recente onderhandelingen den verkoop^ van drieduizend ziekenhuisbedden met volledig toebehooren voor 469.656 dollar. Een groote hoeveelheid technische werktuigen, omvattend tien millioen voet draad en sisaltouw, vier millioen Eng. ponden spijkers, 22.550 handzagen en ïoeveèlhedén gemengde 'bouwwerktuigen en uitrpistting, voor 685.000 dollar ver kocht/werd vrijgegeven voor particuliere bouwmaattchappijen en aan wederverkoo- jers. De Duitsche plundering in den laat- sten tijd van den oorlog had Nederland van vrijwel aile voorraad op dit gebied beroofd. Tien overtollige C-47a Oorlogstrans portvliegtuigen zijn door de O.F.C. ver- rocht voor 250.000 dollar aan de K.L.M. ten behoeve van de wederinstelling van de ;uropeesche routes. Veertien C-54 Trans- jortvliegtuigen zijn reeds verpacht voor 180 000 oer jaar voor den passagièrs- dienst Amsterdam—Batavia. Deze toestel len zijn reeds in dienst. Jeeps, welke van het bureau voor de liquidatie van Amerikaansche goederen in het buitenland werden gekocht, worden op Nederlandsche boerderijen geregelc getest teneinde hun belangrijke kwalitei ten voor landbouwwerkzaamheden na te gaan. HERSTEL DER F1NANCIEELE ZELFSTANDIGHEID VAN GEMEENTEN EN PROVINCIES Commissie ingesteld üe Ministers van Binneniandsche Za ken en van Financiën hebben besloten een commissie in te stellen, met de op dracht maatregelen te beramen tot her stel van de financieele zelfstandighek van de gemeenten en van de provinciën en hierbij in het bijzonder aandacht te schenken aan de volgende vragen: a. of bij de bestaande taakverdeeling tusschen het Rijk, de provinciën en gemeenten wellicht wijziging wen schelijk en mogelijk is in de verdee ling van de financieele lasten, dan wel of, ter wille van een betere fi nancieele verhouding, wijziging in die taakverdeeling noodig is. of het gewenschb is, te streven naar inkrimping van het gemeentelijk bud get door uitgaven van de gemeenten naar het Rijk over te hevelen. Uitgifte van nieuwe bankbiljetten Amsterdam, 26 Januari De Directie van de Nederdandsche Bank N.V. maakt bekend, dat zij, naast de thans circulee tende biljetten van 10,25,en 100,ook bankbiljetten van 20, 50,en 1000,in het verkeer zal brengen, die evenals eerstgenoemde alle den datum 7 Mei 1945 en de hand teekeningen van Mr. L. J. A. Trip en Mr. J. Westerman Holstijn dragen. Het biljet van 20,— draagt aan de voorzijde het portret van Willem III. Op de achterzijde staat een afbeelding van Moerdifkbrug. 1 Op het biljet van 50,— is een jeugd portret geplaatst van Stadhouder Willem II,'terwijl het centrum der achterzijde ge vormd wordt door een geguilleerde rozet. Op de voorzijde van het biljet van 1000,is een portret van Willem de Zwijger geplaatst, terwijl op de achter zijde de afsluitdijk staat afgebeeld. Reizen naar hei buitenland De mededecling, dat bet reizen naar het mitenland zou zijn vrijgegeven behoeft «enige aanvulling. Alleen in zeer dringende gevallen sterfgevallen en ernstige ziekte, ten bewijze waarvan een gezegelde doktersverklaring moet worden overgelegd) kan men zich tot den consul van het betreffende land wendea om een inreisvergunning. Deviezen worden echter tot een zeer gering bedrag beschik baar gesteld. Ter vérkrijglng van deviezen dient men zich, onder overlegging van het paspoort^ dat men niet kan krijgen zonder voorkennis van het Bureau Nationale Veilig heid, Badhuisweg 77 of Bezuidenhout 58 voor zakenmenychen) te 's-Gravenhage. dat aarvan een verklaring afgeeft en van poli tie autoriteiten, met evengenoemd geldig in reisvisum, te wenden tot de Nederl. Bank, iokin 5. tc A'dam of tot het Bijkante or der 4«d. Bank te Den Haag, Noordcinde. hoek ieulstraat. De gang van zaken is dus in het kort als volgt* Eerst verklaring van het Bur. Nat. Veiligheid vragen, daarna paspoort aan vragen. dan het visum voor den inreis en tenslotte de deviezen. Alle instanties zijn ts 3en Haag gevestigd, terwijl het paspoort bij den burgemeester (gemeente-secretarie) wordt aangevraagd. Hiervoor is een speciale, goad- gelijkende foto noodig. welke niet ouder mag zijn dan I jaar. De kosten bedragen f 7 00, een geztaspas kost f 10.00. Deze papieren blijven evenwel Ritkseigendom en kunnen ten allen tijde worden ingetrokken De in den bezettingstijd en daarvoor uitgegeven passea hebben hun geldigheid reedt verloren. Speling van moeder natuur Ergens op de Veluwsche stuifzanden ligt de eeuwenoude boerderij Mosse Daar op Mossel, werden enkele dagen geleden een tiental biggen geboren. De biggetjes zijn wonderlijke schepseltjes, als men tenminste Iet op de beharing die merkwaardige overlangsche strepen vertoont, op de korte achteruitstaande^ ooren, de hooge smalle ruggen en dè spitse snuiten. Niemand was meer verwonderd dan de boer van Mossel, want de zeug was nimmer de schuur of de weide uit ge weest, En toen ging boer Prangsma een licht op: Was de afrastering een paar maanden geleden niet verrtield geweest? Het raadsel vond zijn oplossing, de eenig mogelijke oplossing: een ever, zoo' wilde ruige knaap uit de Veluwsche wou den, was de minnaargeweest van he tamme, doogewone huisvarken en van deze zeldzame amourette waren de vreemde biggen het gevolg. Seys Jnquart wilde Nederland versnipperen Seyss overwoog bij een eerste optre den in Nederland de provincies Zeeland en Limburg van het land af te scheuren. Zeeland wilde hij aan België toewijzen als toegang tot Antwerpen en Limburg kwam volgens hem in aanmerking om te worden toebedeeld aan „Gauen" van het Duitsche Reich. Seyss Inquart stelde zijn Berlijnsche lastgevers voor, zulke voor Nederland zeer pijnlijke afscheidingen te gebruiken als middel om Nederland te bewegen tot het aangaan van een eco nomische eenheid met het Reich. Actie tot verhooging der kolenproductie Een persconferentie heeft Dr. Ir. Ch. Th. Groothoff met de beheerders van de Limburgsche mijnen de resultaten van het vorige jaar besproken en de plannen voor het nieuwe jaar medegedeeld. De resul taten in de tweede helft van 1945 gaven reden tot dankbaarheid, al kan men nog lang niet voldaan zijn. Weliswaar is de dagproductie met 9000 ton gestegen, maar zij is nog altijd 5800 ton beneden de hoe veelheid, die bij de huidige bezetting der mijnen redelijkerwijze mag worden ver wacht. EEN N.S.B.'ER DIE CHEF WAS VAN DE K.P. Voor het Tribunaal te Helmond diende dezer dagen een zaak, die eindigde met de volledige rehabilitatie van den beschul digde, den 35-jarigen Lambertüs Lam brechts uit Stiphout, die weliswaar lid was van de N.S.B., doch tevens hoofd van de plaatselijke K.P. In Stiphout was L. ambtenaar ter se cretarie. Zijn collega van Dijk was lid van de N.S.B. Lambrechts trachtte van Dijk over te halen als lid te bedanken en op zekeren dag deelde dez"e hem mede, dat hij zulks had gedaan. I mm later bleek, dat dit niet waar was en dat van Dijk nog steeds lid was, werd Lam brechts voorzichtiger in zijn uitlatingen en vond het verstandig om nu zelf ook maar „voor den vorm" lid te worden van de N.S.B. Hij bleef echter tegelijker tijd illegaal werkzaam, verschafte distri butiekaarten aan onderduikers, hielp jo den ontvluchten, „bekeerde" een groot aantal Duitschers, door hen over te halen te deserteeren en hun wapens af te ge ven, was een kraan in het vervalschen van papieren en trad zeer moedig PP als het er omging geallieerde piloten in vei ligheid te brengen. Eens vervoerde hij een gestranden piloot, terwijl wel hon derd menschen er getuige van waren. Hij werd gearresteerd, doch na een week vrij gelaten omdat hij N.S.B.'er was. La ter. heeft hij als lid van de N.S.B. bedankt. De heeren van het Tribunaal bleken ter zitting met al deze feiten reeds op de hoogte. De zaak eindigde dan ook me een volledige rehabilitatie, waarvan Lam brechts een schriftelijke verklaring za ontvangen. „mum min ui"

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2