INDIË lioprogramma BUITENLAND Brammetje Flapoor en z*n vrienden- Brief van Van Poll aan de »Daily Telegraph« r van hedenavond HILVERSUM I 301 m. KRO: 18.00 Filmduetten. 18.20 K.R.O.- Kiosk tijdschriften bespreking door L. Lutz 18.30 Nieuwe platen urt Engeland. 1850's Avonds als ik slapen ga. RN I.O.: 1900 Nieuws. KRO- 19.15 Gram.muziek. 19.30 Voor de rijpere jeugd. „De jeugdkrant". 19.45 (jramofoonmuziek. RN 10.: 20.00 Nieuws. KRO: 20.05 Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert van Raalte m.m.v. Willem Noske, viool 20.25 Kampvuren langs de evenaar, door Dr. Paul Julien. 20.40 Radio Philh. Orkest (vervolg). 21.15 Filmpraatje door A v. Domburg. 21.30 Cantabile-septet. R N.I.O.: 22.00 Nieuws. KR.O.: 22.15 uramofoonmuziek. 22.30 Avondgebed en koorzang. 22.50 Gram.- muziek. 23.00 En tenslotte. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. R N.I.O.: 18.00 Nieuws. AVRO.: 18.15 Tom Erich speelt piano. r V.U.: 18.30 Psychologie der gemeei»- schap door Dr. Th. v. Schelven. A V.R.O.: 19.00 En nu naar bed. 19 05 Ned. muziekprogramma. 19.45 Materieele en geestelijke wederopbouw van Nederland. R.N.I.O.: 20.00 Nieuws. 20.05 Departe menten spreken. A.V.R'.O.20.20 Bonte Dinsdagavond- trein. 21.30 Hoorspel „Door het oog ïan een naald". 22.00 Pierre Palla, orgel. 22.15 Contact, gram.platep van den luis teraar. 22.30 Buifenl. overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere. ItN.I.O.: 23.00 Nieuws. A.V.R.O.: 23.15 Kamermuziek. 24.00 Sluiting. 200.000 arbeiders in de vleesch- verwerkende industrie aan het werk New York, 28 Jan. (Reuter) Meer dan 200.000 arbeiders in de vleeschver- werkende industrie zijn in dienst van de Amerikaansche regeering weer aan het werk gegaan. De regeering heeft Zater dag 135 door de staking getroffen fabrie ken overgenomen, teneinde de burgertjke en militaire vleeschvoorziening veilig te stellen. AMERIKAANSCHE RUBBER- AANKOOPEN IN NED.-INDÏË Prijsonderhandelingen zijn afgesloten, waarbij de Reconstruction Finance Cor poration, door haar onderafdeeling de Rubber Development Corporation, alle na tuurlijke rubber zal aankoopen, welke aan Amerika wordt toegewezen door de ge combineerde commissie voor de gr" stoffen, of haar opvolgster, de gecc neerde rubber commissie, van de sche, Nederlandsche en Fransche produc tiegebieden in het Verre Oosten tegen den prijs van 20.25 dollarcent, in Ame rikaansche valuta per pond voor eerste standaardsoorten. Déze overeenkomst geldt voor de pe riode van 2 September 1945 (v.j.-dag) tot en met 30 Juni 1946 ten aanzien van de Nederlandsche en Fransche gebieden. President Truman bezorgd over het Wereldtekort aan tarwe President Truman heeft Zaterdag richt lijnen gezonden aan de Ministers van Landbouw,.' Oorlog, Marine en Arbeid, alsmede aan de directeuren van de bu reaux voor Scheepvaart en Defensie Transportwezen. Hieraan is het volgende ontleend. Ik ben in toenemende mate be zorgd geworden over de tekorten aan dringend benoodigde goederen voor de bevrijde landen. Ik ben in het bijzonder verontrust over wat thans een wereld tekort aan tarwe schijnt te zijn. Naar men mij heeft medegedeeld, beschikken vele landen in Europa thans over minder tar we dan noodig is om de distributie op peil te houden, zelfs hoewel het brood rantsoen daar zoo laag is, dat men van"honger kan spreken. NIEUWE BELANGRIJKE ONTDEKKING IN AMERIKA „Mesotronen" door verdere atoomsplitsing vrijgemaakt De Laboratoria van de General Elec tric in Shenectady (Staat New York) hebben voor de eerste maal melding ge maakt van „Mesotronen", een essentieel bestanddeel van de kosmische stralen. Deze mesQtronen werden voortgebracht door middel van „betratron", dat onder een spanning van honderd millioen volt werkt. „Betraton" werd voor het eerst ont dekt in October van het vorig jaar. Het werd om veiligheidsredenen geheim ge houden. De geleerden zijn van meening, dat deze ontdekking groote gevolgen zal heb ben op het gebied van de atoomenergie De neo-electronen, die op deze wijze worden voortgebracht, kunnen een ijze ren plaat van 3U cm dikte doorboren. De concentratie hiervan is ongeveer 200 maa grooter dan die van de electronen, die tot nu toe door cyclotronen werd voort gebracht, welke onder een spanning van 20 millioen volt functionneeren. „Beta tron" wordt gebruikt voor de geneeskun dige onderzoekingen tegen kanker. De Avonturen van door G. Th. Rotman Nadruk verboden 39. Boem! Met zijn volle zwaarte kwam Bram precies op het vrije eind van de plank terecht, die op twee schragen lag. De plank wipte njet het andere eind om hoog, en wel met zoo'n kracht, dat de lichte bijenkorven met geweld de hóogte in werden geslingerd. Wentelend en draai- 40. Jongejonge, wat 'n ontsteltenis, toen Brams achtervolgers, die juist bij de schutting aangekomen waren, daar opeens drie bijenkorven, boordevol bijen en vergezeld van dichte zwermen van het gonzende en wriemelige ongedierte uk de lucht zagen vallen! Ze struikelden over end zwierden ze over de schuttingeikaars voeten van de schrik. „Van Mook's missie niet in het geding" Gisteren publiceerde de „Daily Tele graph" óp de frontpagina den volgenden brief van den heer Max van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: „Mijnheer, op Donderdag 17 Jan. om 3 uur n.m. vergaderde de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Den Haag. Met 50 tegen 29 stemmen werd een motie, door mij voorgesteld, aangenomen, waar in der regeering gevraagd werd "tie uit zending van een parlementaire commissie naar Nederlandsch Oost-lndië te bevor deren. Den volgenden dag seinde uw spe ciale correspondent, de heer Arthur Mathers, het bericht, „Nederlandsche be slissing brengt Java in opschudding" en dit werd in uw editie van den 19den Jan. gepubliceerd. - Daar ik bijna vijftig jaar zelf journalist ben geweest, kan ik de snelheid, waar mee U het Engelsche publiek hebt in gelicht, appricieeren, maas de onnauw keurigheid, die uw bericht bevat, is niet zonder gevaar voor mijn landgenooten. Wat werkelijk gebeurde, is het volgende: Het besluit was gegrond op de over- tuiging, dat de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal niet voldoende "inlichtingen bezat om zich een zelfstandig oordeel te vormen over de politiek der regeering t.a.v. Nederlandsch Oost-lndië. Met het oog daarop vroeg de Kamer aan de re geering om de uitzending te bevorderen van een parlementaire commissie. Dien tengevolge is er geen sprake van een Koninklijke commissie of van een besluit van de regeering in deze kwestie. Het is eveneens onjuist, dat deze par lementaire comnfissie belast zou zijn met een onderzoek naar het beleid van Dr. van Móok. De motie was ip tegendeel bet resltaat van een discussie, gedu- rende welke ik er geen twijfel over liet bestaan, dat het niet de taak van de commissie moest zijn om tusschenbeiden te komen bij de onderhandelingen tus- schen Dr. van Mook en den heer Sjahrir. Oe taak van deze parlementaire com missie zal geen andere zijn, dan aanvul ling geven van het tekort aan berichten, waardoor de Tweede Kamer onmogelijk verantwoordelijkheid kan aanvaarden. Gedurende de discussie met de regee ring werd dit tekort aan berichten toe gegeven door alle partijen zij die tegen stemden daarbij inbegrepen en zelfs door de regeering. U zult het, denk ik, met mij eens zijn, dat het in overeenstemming is met de grondbeginselen der democratie, indien de gekozen vertegenwoordigers van net Nederlandsche volk zoo volledig mogelijk op de hoogte willen zijn, voor zij ver- atnwoordelijkheid op zich laden in een zoo belangrijke kwestie als de verhouding tusschen de verschillende deelen van het Koninkrijk. In verband hiermee zou ik er den nadruk op willen leggen, dat. se dert de grondwetsherzienmg van 134- Nederlandsch Oost-lndië niet meer een kolonie, maar een der vier deelen van bet Koninkrijk zelf is. Ongetwijfeld zult U het eveneens met mij eens zijn, uat in het geheel geen reden bestond voor Dr. van Mook, die *in Cairo verbleef op het moment, dat uw correspondent uit Batavia seinde, om zijn ontslag te ne men (mijn respect voor "JVritsdhê thische gaven evenmin voor Britsche en Nederlandsche gezaghebbende krin- gen om in opschudding te den inhoud van mi|n mot'e °v" Xr on- van een commissie naar Java, wjLk.n tnt derzoek immers zal kunnen leden tot een sterken steun voor de politiek der Nederlandsche regeering en het beleid van Dr. van* Mook". President Truman met vacantie Het Witte Huis heeft aangekondigd, dat president Truman een korte vacantie zal nemen. Het grootste Engelsche water vliegtuig door brand verwoest „Felix Stowe", momenteeL het grootste watervliegtuig, dat in Engeland is ge bouwd, is heden door brand volkomen vernield. De met 4 Bristol-motoren uitge ruste machine had een kruissnelheid van 275 mijl per uur en kon ongeveer 100 pas sagiers vervoeren. Toen de brand uit brak ,lag het toestel gemeèrd en alle pogingen vhn de bemanning het te redden bleken nutteloos. Het ministerie van lucht vaart heeft een onderzoek ingesteld naar de nog onbekende oorzaken van dezen brand. De koerillen en Zuid-Sachalin Londen, 26 Jan. (Reuter) Radio Moskou heeft gisteravond een bericht van het Sovjet-nieuwsagentschap aange haald, waarin wordt beweerd, dat bij het verdrag van Jalta, getéekend door Stalin, Churchill en Roosevelt, definitief bepaald was, dat na de overwinning op Japan de Koerillen en het Zuidelijke deel van het eiland Sachalin (het Noordelijke deel is Russisch) aan de SowjetUme zouden worden overgedragen. Het Sowjet- nieuwsagentschap zeide, dat het gemach tigd was te kennen te geven, dat Dean Acheson, de plv. Minister van Buiten- landsche Zaken Oer V.S., geen gelijk had toen hij onlangs een verklaring aflegde betreffende de Koerillen. Het Agentscha|i voegde eraan toe, dat het verdrag rvan Jalta nopens de Koerillen te dien tijde, uit begrijpelijke overwegingen niet was gepubliceerd. Het aftreden van De Gaulle. De voornaamste drie Amertkaanschc dag bladen zijn van oordeel, dat het aftreden van De Gaulle als wd. President van Frankrijk een reeds moeilijke situatie in Frankrijk en F/Uropa nog verder compliceert. De New York Herald Tribune schreef o.m. Zulk een aftreden veioorzaakt een hoogst gevaarlijk vacuum. De politieke situatie in Frankrijk is. hoewel men onder de Gaulle een heel eind in de richting van stabiliteit gevorderd is. nog verre van gekristalliseerd. Nu de Gaulle van het tooneel verdwenen is, zal er een sterke verleiding bestaan voor avonturiers van rechts en links om partlj- voordeelen na te streven. Er is zeker sedert de bevrijding in Frank rijk geen politieke figuur opgestaan van het formaat van De Gaulle, niemand dia het vertrouwen heaft van meer dan een fractie van het Fransche volk. En onder de huidige moeilijke omstandigheden zal politiek ge manoeuvreer volgens het oude systeem gelijk staan met het uitlokken van wanorde. Ziekenhuizen voor Polen, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Complete installaties voor 28 ziekenhuizen, met een totaal van 26.000 bedden, zijn onder' weg naar Polen, Tsfechoslowakijeen Joego slavië, aldus meldt het Hoofdkwartier van de U.N.R.R.A. Daze ziekenhuisinrichtingen werden aangekocht uit de surplus-voorraden van het leger op het Enropeesche continent Eerste helft vergadering Vereenigde Volken waarschijnlijk op 13 Februari ten einde Te Londen wordt verwacht, dat de eerste helft van de vergadering der Ver eenigde Volken op 13 Februari zal ein digen. Gisteren is medegedeeld, dat, na overleg met de hoofden van de zes com missies besloten is te trachten het werk der commissies deze week at te maken. Er zou dan een volle week zijn om de dgemeene vergadering gelegenheid ,te geven de rapporten van de commissies uit te zoeken. Deze commissie wordt op 3 Februari te Londen terug verwacht. Naar men aanneemt zal de tweede helft van de zitting der algemeene vergadering omstreeks April in de Vereenigde Staten plaats vinden. Perzië in den Veiligheidsraad De Veiligheidsraad der Vereenigde Volken heeft gistermiddag zonder eenige tegenwerping besloten om het hoofd ven de Perzische delegatie Seyed Hassan Ta- dizahdeh uit te noodigen plaats te nemen aan te tafel van den Veiligheidsraad, wanneer de raad met instudeering ven het meeningsverschil tusschen Perzië en Sowjet-Rüsiand begint. Perzië za! geen stemrecht hebben. Christison verlaat Indië Batavia, 28 Jan. (Reuter) In den loop van de volgendè week zal, naar men verwacht, Luitenant-Generaal Sir Philip Christison, opjrerbevelhebber van; de geallieerde strijdkrachten in Neder landsch O.-Indie, Java verlaten, teneinde zich naar Engeland te begeven, waar hij in den rang van Generaal het opperbevel heetf gekregen over het Britsche Noor delijke commando. Zijn opvolger is Ge neraal Stopford. AANLEG VAN EEN NIEUWEN LUCTHAVEN BIJ ROTTERDAM Burgemeester en Wethouders van Rot terdam hebben aan den tijdelijken raad medegedeeld, dat er plannen bestaan tot aanleg van een nieuwen luchthaven en een tijdelijk vliegveld bij Rotterdam, aan gezien Waalhaven zoodanig is verwoest, dat het niet meer te herstellen is. De keuze is nu gevallen op het terrein, ge legen in den polder Schieveen, welke voor dit doel zeer gunstig gelegen wordt geacht. Hij grenst aan den Rijksweg RotterdamDen Haag, onmiddellijk ten Noorden van Overschie, terwijl de plaats, waar de belangsrijkste gebouwen van het vliegterrein zullen worden gevestigd, slechts 9 a lü km. van het centrum van Rotterdam en slechts weiriig verder van Den Haag is verwijderd. De regeering heeft voor deze plannen haar medewerking toegezegd en er be staat de mogelijkheid om alsdan tot ont wikkeling van een luchthaven te komen, welke gelijk is aan die van Schiphol. Dit beteekent, dat een luchthaven tot stand kan worden gebracht, geschikt voor in ternationaal verkeer, terwijl reeds bij den aanleg rekening zal wprden gehouden met de mogelijkheid, dat de haven te zijner tijd ook voor het Wereldverkeer geschiktheid zal moeten bezitten. a III W LI UL.il wVollllkLI Via iTVIIlVIVIIM VII «IWM f

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3