ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Wat is de taak van Ned. Volksherstel? WAARDIGHEID GEVRAAGD! K/cuUdM Vergeet II niet.... eendracht* NUMMER 141 WOENSDAG 30 JANUARI 1946 STADSNIEUWS het monument voor gevallenen en bevrijding aan het stadhuis MAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 Ct Het Comité, dat de stichting van het Gedenkraam in de St. Janskerk beoogt, 'heeft tegelijkertijd maatregelen genomen tot het aanbrengen van een monumentale gedenksteen aan het stadhuis. Deze steen zal worden aangebracht aan den Noorder zijkant van 't gebouw, waar ter plaatse van een schoorsteenmantel in de raadzaal» zich een blind raam bevindt. De maatregelen hiertoe worden geno men in overleg met Ir. A. van der Steur •te Rotterdam, die in opdracht van de ge meente reeds een voorloopig ontwerp had gemaakt jot restauratie van het stadhuis in den ouden trant. De beeldhouwer, aan wien het werk is opgedragen is Professor L. O. Wéncke- bach te Noordwijk. De bedoeling is, dat m het onderste gedeelte de namen worden vermeld van degenen, die welbewust ten behoeve van het verzet hun leven hebben gewaagd en daarbij zijn gevallen. Verder zal in dit inschrift het getal worden aangegeven van Gouwenaars, die door de bezettings maatregelen en den oorlog zijn omgeko men, b.v. het aantal Joden, het aanta dat in kampen is omgekomen, het aantal dat bij bombardement werd getroffen, het aantal dat klaarblijkelijk door het voed selgebrek is overleden. In het bovenste gedeelte zal in een symbolische voorstelling, druk, verzet en bevrijding worden voorgesteld. Het monument zal niet maar een steen aan het stadhuis zijn, maar metterdaad een beeldhouwwerk, -waarvoor men bij passende gelegenheden b.v. ook zal kun nen defileeren en bloemen zal kunnen neerleggen. Ook de Buurtvereenigingen zijn in het aanbrengen van dit herinneringsteeken betrokken. I Incassobank te Gouda De heer R. Hogenberk, onderdirecteur der Incassobank te Nijmegen, is benoemd tot directeur van de Incassobank te Gouda. OUDHEIDKUNDIGE KRING „DIE GOUDE". De heer P. van Balen zal op Woensdag 6 Februari a.s., des avonds om 8 uur in de achterzaal van „De Êeursklok'' spreken over „De bloeitijd van Gouda". Deze lezing wordt gehouden voor de Oudheidk. kring „Die Goude". GEVANGENEN UIT SIEGBURG Eij den Dienst der repatrieering bevindt zich een aantal kleine eigendommen van ex-gevangenen uit Siegburg. De lijst met namen van deze personen ligt op ons bu reau ter inzage. Zij worden ver zocht zich tot bovengenoemden dienst te wenden met opgave van hun volledig adres, waarna zij zul len worden ingelicht omtrent de wijze, waarop zij hun bezittingen kunnen terug krijgen. Op de en veloppe te vermelden „Siegburg' De Dienst der Repatrieering is gevestigd Carel van Bylandtlaan 30 te Den Haag. Inleiding van de Gezinsweek. Wat is er in Gouda te doen! DE NUTSAVOND. Het bestuur van ,,'t Nut" ver zoekt ons mee te dcelen, dat voor den Nutsavond op Donderdag a.s., waarop Rik Boerrema chansons zal voordragen, aan de zaal een be perkt aantal toegangsbewijzen ver krijgbaar zijn tegen f 1.20 per per soon, belasting inbegrepen. GESLAAGD voor Cos^umi re en Coupeuse. Dezer dagen zijn de volgende dames geslaagd voor het examen Costumière: Ineke Kaptein, Koba van Dorp en, Nel Rietveld. Voor Coupeuse slaagden de da mes Aartje de Jong, Annie Polef en Ineke Kaptein. Allen zijn leerlingen van de Modevakschool „Eureka" te Gouda EERLIJKHEID MET EEN LUCHT JE- Maandag j.l. maakten wij er mel ding van, dat bij- de B. in de Blauwstraat een luidspreker was gestolen. De gestolen stem scheen inderdaad niet te gedijen, want gisteren werd de luidspreker weer teruggebracht. Het geheim van deze eerlijkheid zal wel gelegen zijn in het feit, dat de bewuste luidspreker niet op elk radiotoestel of -op de distributie aangesloten kon worden. De kerkgenootschappen verzoe ken wij de opgaven van predik beurten in het vervolg uiterlijk Donderdagsmorgens aan ons bureau te willen bezorgen. dat U morgen Uw nieuwe dis- ributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen GROOD en HOYNG IJSFEEST BIJ „VICTORIE". De wijkvereeniging „Victorie hield Zaterdagmiddag wedstrijden op de schaats voor jongens en meisjes op de baan aan de Noo - hoven van Goorstraat. De uitslagen luiden als volgt: Hindernisrijden voor meisjes groep I (8, 9 en 10 jaar) 1- Ina Janzweert; 2. Sjaantje Fne eni 3. Wiësje Ringnalda. Groep U LU» 12 en 13 jaar): 1. Gerda Kruijs- iheer; 2. Dina Leeflang en 3. Hen- ny Hennekes. Hardrijden voor jongens: groep I (8, 9 en 10 jaar): 1. Piet 0 heer; 2. Freddy Revet ea 3- Bart Timmermans. Groep II (11, .12 en 13 jaar): 1. Henny Boegheim; Z- Gerrit de Groot en 3. Jopie Groe- nendaal. Groep Hl (14, 15 en 16 jaar): 1. Nico Revet; 2. Daan Ver- gunst en 3. Henk Bosman. Nederland heeft zwaar geleden van de oorlogsomstandigheden en ons land is zeer verarmd uit den strijd gekomen. Toch zullen wij er bovenop komen, tn dat niet alleen door de wijze, waarop onze regeering de zaak aanpakt. In het buitenland wordt veel propagan da voor ons land gemaakt. Het is goed daar eens op te wijzen, want het zal niet iedereen bekend zijn, dat bijvoorbeeld in Engeland films vertoond worden over de schade, die hier werd aangericht. Dat ge schiedt niet alleen met het oogmerk om medelijden op te wekken, want daaraan hebben wij geen behoefte. Het doel is echter begrip voor onze moeilijkheden te kweeken en de aandacht te vestigen op de nood, die hier nog steeds heerscht. Nederland bouwt op! Is het met ver heugend, dat men in vele buitenlandsche bladen gunstig gestemde en. prijzende arti kelen leest over het tempo waarin Neder land aan zijn herrijzing werkt? Aan deze propaganda en deze goede :mming wordt echteA ernstig afbreuk daan, indien men voort gaat met het en thans geschiedt. In toenemende mate worden er door erlei personen, particulieren zoowel als ibtenaren .bedelbrieven geschreven naar ■t buitenland, waarin men vraagt om ezending van kleeding, schoenen en garetten. Dit is nu wel in ernstige mate strijdig et ons nationale gevoel van waardigheid. 1 zijn wij verarmd, wij willen geen bede- lars.-zijo. Gedurende den oorlog is onze menta- iteit op velerlei gebied aanmerkelijk ge daald en wij geneeren ons er niet voor op min of meer onbeschaamde manier bij ten ander aan te kloppen. Laten wij echter tcrugkeeren naar onz» waardige houding van vroeger en speciaal tegenover het buitenland alles nalaten wat onzen naam zou kunnen schaden. Betracht vooral daar de noodige waar digheid. GROOT GOUDA Ned. Volksherstel is niet de organisatie;- die de leiding neemt bij het herstellen van het Nederlandsche volksleven, maar de stimu- leerende kracht, die aanspoort tot eendrach tigheid onder de kerkelijke organisaties en vereenigingen en samenbundelend werkt. Het geeft daarbij de richting aan, zonder ^elf actief aan acties deel té nemen. Dat was het keerpunt van de lange en boeiende rede. die de heer G Bos uit Den Haag gisteravond hield in „Concordia". De heer Bos, die tot in 1943 predikant was te 's Gravenhage, gaf een overzicht van ïijr> werkzaamheden als geestelijk verzorger van de gevangenen in het „Oranj'hotel" waarbij hij bijstand verleende aan liO ter dood ver oordeelden en vijf maal een executie bij woonde. Menschen van allerlei richting maakte hij er mede. Menschen. die verschil lende idealen aanhinqen. kerkelijke en niet kerkelijke. Doch allen bezield met bet eene doel, Nederland vrij te maken In de gevan genis groeide de eenheid, het waardeeren van elkanders meening. Waren zij niet allen Nederlanders? In den oorlog is iets begonnen, een saam hoorigheidsbesef en eensgezindheid, die wij hier vroeger nooit gekend hebben Thans loopt de v ucbt, van wat toen gezaaid werd. ernstig gevaar te verdwijnen Er is een zeker streven om terug te kee<en binnen de muren van het eigen kleine kringetje. Dat zou een ramp zijn, grooter dan de vijf jaren oorlog die nu achter ons liggen, aldus spreker. Het beste van dien tijd is bewaard ge beven in Ned. Volksherstel. Zi|n wij niet verplicht te doen wat in ons vermogen is om de eensgezindheid te bewaren en verder uit te breiden? De heer Bos bestreed in felle beWoordin gen de eenheldsbeweg ng Alles wat eenheid wil bereiken zal ten gronde gaan. De ntn- schen ztjn immers niet gelijk aan elkaar. Het bekende woord van Groen van Prinsterer dat onze kracht zou liggen in isolement is in het algemeen een leugen. Slechts eendracht maakt macht. Er Is een scherp onderscheid te maken tusschen eenheid en eensgezindheid. Slechts hét laatste kunnen wij bereiken, door eerbiediging van elkanders overtulg'ng. Wanneer iemand In nood zit, dan vragen wij niet naar rijn richting, dan helpen wi Dat is ook het streven van Volksherstel Veel is er reeds gegeven. Is het genoeg ge weest Wanneer men ziet, hoe het leven in de getroffen gebieden is, dan moet men zeggen neen Is er gegeven of Is ergerff-d? Dat is een vraag, die ieder voor zich uit zal moeten maken. Volksherstel heeft even overgenomen, wat voor den oorlog door vereenigingen en stich tingen werd gedaan. Ook op kerkeli|k ter rein begeeft Volksherstel zich niet. Zooals gezegd, het werkt slechts stimuleererd Het jeugdvraagstuk en het vraagstuk van de ontspanning zijn momenteel wel het ergste. Door het onregelmatige schoolbezoek en dikwijls de afwezigheid van vader is de jeugd opgegroeid in een geest van verniel zucht en ongebondenheid. Dat deren. Ook vele oudass moeten opnieuw féESt* contactmetjeugd organisaties, geeft geen boodschap of sprekers maar laat de vereenigingen zelf het werk doen. Daarbij geeft N.V.H. alleen de rich ting aan. Wat de ontspanning betreft: Nederland wil er uit! Het vlucht in den dans en zoekt prikkels, die bet gedurerfde den oorlog ge wend was. Het is de taak van eiken Neder lander om met ieder ander samen dat te ondernemen wat gedaan kan en moet wordec. Na de pauze besprak de heer Bos de ko mende gezinsweA. Het gezin heeft in den oorlog erg geleden. Dat komt vooral doordat de gezinnen veelal uiteen zijn gerukt. Moeders waren langen tijd alleen en hadden al hun aandacht noo- dig voor het huishouden. Ouders zijn elkaar ontgroeid; de kinderen aan de ouders. De sfeer van onderling vertrouwen moet terug- keeren. Het gezag moet weer bij de ouders berusten. Er is gelukkig een groote eensgezindheid over wat er in het gezin moet gebeuren. Zondag zal in alle kerken het gezin tot on derwerp van de preeken gemaakt worden. Ook in jeugdvereenigingen.e.d. zal het gezin besproken worden Het ideaal in elk gezin moet zijn den Zondagavond gemeenschappe lijk door te brengen als een voorbereiding op de nieuwe week. Vooraf sprak de heer C. Beunk als voorzitter een welkomstwoord, waarin hij wees op het vele dat reeds door Volksherstel verricht is en het zeer groote wérk, dat nog wacht. Momenteel missen wi) het enthousiasme. Dar blijkt ook uit de zeer geringe opkomst op dezen avond. In zijn slotwoord zei de heer Beunk, dat de taak van de aanweziaen i«, het gehoorde uit te dragen. Hij dankte den heer Bos trt naam van alle aanweziaen voor zijn gloed vole rede. Een compliment, dat zeker verdiend was Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht t Krachtige, aan de kust tijdelijk nog stormacht. wind uit Westelijke richting L-ter afn. wind tusschen W. en Z W Wiss. bew. met nog enk. buten. Iets kouder. Reünie i Vrijdag t./m. Woensdagi .Or kaan". Thalla-Theateri Vrijdag t./m. Woensdag De Straatjongen. Schouwburg Bioscoop: Katja Wo-nsdag 30 Jan. 7 uur, Nieuwen Schouw burg Rotterd. Phllh. Orkest o.i. v. Guyla Bando. Idem, Reünie 7 u. D. J. Börger. De mensch van morgen. Idem Blauwe Kruis, 8 uur. Kees Hana. Van Zuiderzee tot IJsselmeer. Idem Ned. Herv. Gemeente. Turfmarkt54. 7.30 uur. Ds. Joh. v. Weizen. Idem, van 8-10 uur, Repetitie Gem Zang- vereenigtng „Euterpe", Patersteeg, 1ste Be waarschool. Donderdag 31 Jan. 7.45 u. Blauwe Kruia Volksuniversiteit De. E. van Raalte over i „Binnen- en Buitenlandsche Spiegel van Rusland en Amerika. Idem Reünie 8 uur. Tweede Nutsavond. voordrachtavond. Idem Nieuwen Schouwb. 730 uur Kracht sport met de revue „Hier zijn we weer". Idem, 7 30 u. Rest. Ter Gouw, Blljart- wedstaijd: Anti Poedel-Sportrust. U behoeft alleen Uw tweede dUtributle- s'amkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 4, 6 en 8 van het Gymnastieklokaal tn de Peperstraat terecht tusschen 9.30 en 12.--uur en tusscheu 2.— en 3.30 uur

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1