Vlissingen in bewogen dagen UÏT DEN OMTREK De Goudsche Athletiek Commissie in 1944 en 1945» Het Jaarverslag over 1944 en 1945 van de Goudsche athletiek Commissie is thans ver schenen. Ondanks het feit, dat het heengaan van verschillende bekende sportfiguren moet worden betreurd, zooals Jan Heemrood van A.V.V Hans Hekking van „Sparta" uit Krimpen a./d. Lek, Gerry Bergshoef van A.V.V. en Reinie Gompers van Vires et Celeritas, spreekt toch uit geheel een opti mistische toon. Sinds op 25 April 1925 werd besloten om de Athletiek in Gouda en omgeving in meer geordende banen te leiden. Er werd toen n.l. besloten tot de oprichting van een Goudsche Athletiek Kring. 'Er volgde een periode van bloei, welke echter in 1933 tot staan gebracht werd. Met de uiterste krachtinspanning gelukte het een kleine kern van vereenigingen door de moeilijke jaren heen te komen. De belangstelling bleef echter gaande en ver schillende athlete n wisten op wedstrijden door het geheele land goede prestaties te verrichten. 1944 beschaamde de verwachtingen omtrent he: stijgen van het ledental niet en totaal werden er 662 leden aan de K.N.A.B door gegeven. In 1945 bedroeg dit aantal 630. Olympia, Ona en G.S.V. stonden st-eds bereidwillig hun terreinen af voor wedstrijden en training. Momenteel stemmen de financieele resul taten tot geruststelling, alhoewel een groot bedrag zal moeten worden uitgetrokken voor de aanschaffing van nieuwe materialen. Ook de wedstrijden mochten' zich in een toenemende belangstelling verheugen. Op de kampioenschappen van de Commissie in 1944 mofS'en 615 persdonlijke nummers en 36 estafetteploegen verwelkt worden. Benige vereenigingen hielden jubileumwed strijden, terwijl ook eenige dual- en trial- meets op het programma kwamen. Bovendien werden er te Gouda een Singelloop, de Wlebogo-loop en een loop „door de Korte Akkeren" gehouden, welke van groote propa- gandische waarde bleken te zijn. T.H.O.R. uit Gouderak herdacht in deze jaren haar 35-jarigë bestaan, terwijl DC.V. haar 25-jarig jubileum vierde. Vrijwel het geheel archief van de Kring ging gedurende den oorlog verloren. Voor de sport in het algemeen en de athletiek in het bijzonder is er goed werk verricht. Veel blijft er nog te wenschen, zooals het organi- seeren van een vijf- en tienloop, doch in het nieuwe jaar hoopt men deze wenschen in vervulling te laten gaan. Wat N. V. H. in 1945 uitreikte. Vanaf Juni tot en met eind December vorig Jaar heeft de afdeel ing Gouda van Nederl. Volksherstel een groot aantal goederen, waar onder vooral textiel,'onder'de bevolking van Gouda gedistribueerd. Het totaal aantal bedroeg 15600 stuks. Gedurende de eerste periode van 19 weken gingen er gemiddeld circa 400 stuks per week de deur uit. In de laatste tien weken steeg dit aantal tot 810 stuks per week. Het totaal aantal H.A.R K.-goederen, dat uitgereikt werd, bedroeg 7900 stuks. Zooals bekend worden H A R.K.-goederen waaronder zich nieuwe en gedragen goederen bevinden, altijd gratis verstrekt. Veel van deze goederen zijn door het buitenland, vooral Amerika geschonken fcn de schenkers zijn altijd buitengewoon ver rast, wanneer zij voor het geschonklne een dankbriefje ontvangen. Velen geven hieraan dan ook gehoor. Het aantal C. N. V.-goederen, dat werd uitgereikt, bedroeg 7000 stuks. Uit eigen vgorraad distribueerde N. V. H. 700 stuks Ongetwijfeld zullen veel Gouwenaars dank baar zijn door N. V. H. geholpen te zijn Liberale Staatspartij. Zaterdag j.l. hield te Gouda de Centrale Kiesvereeciging van de Liberale Staatspartij in de Rijkskieskring Leiden haar aigemeene vergaderirg. De voorzitter, Mr. H. P. C. M. de Wilt Wijnec, opende de druk bezochte bijeenkomst met een fiere rede, waarbij spr. er op wees, dat de rtconstructie van de Centrale al meer cn meer haar beslag kreeg, hetgeen bleek uit de aanwezigheid van onge veer 20 afdcelingen op deze bijeenkomst. Het nieuwe program van actie der partij zal zeer binnenkort gepubliceerd worden. Uit voerig toonde spr. den rijken inhoud van de liberale gedachte aan het is wel treurig, dat velen thans smalend over de liberalen durven te spreken, terwijl zij niets van het liberalisme weten. De nieuwe Partij van den Arbeid zal men bezwaarlijk anders dao een zusje van de S.D.A P. kunnen beschouwen Spr. was overtuigd, dat Nederland in libe ralen zin geregeerd behoort te worden, dan alleen raken wij uit de groote moeilijkheden van dezen tij:.. De vergadering besloot het Hoofdbestuur te adviseëren bij dt a.s. Kamerverkiezingen niet uit te komen met ééa g-lijkluidende lijst voor alle kieskringen. Een lijst van candi- daten voor deze verkiezingen voor de Kies kring Leiden werd opgemaakt, welke lijst, overeenkomstig het reglement, als advies aan het Hoofdbestuur zal worden gezonden. De eerste zes plaatsen op deze lijst nemen in1, Prof. Mr. A. W. Molenaar j 2. Dr» H. A. Korthals3. Mr. W. C Wendelaar 4. F. den Hartogh: 5. P. Merkelijn6. Prol G. Gonggrijp Bij de bespreking van de financiën besloot de vergadering na een krachtig betoog van den penningmeester, den heer K. H. Brandt het bestuursvoorstel tot afdracht van een deel der contributie aan de Centrale te aan vaarden. In het bestuur werden alsnog twee leden benoemd, zoodat het bestuur thans voltallig is. Ook in een vacture in het dagelijks bestuur werd voorzien. Vele leden voerden bij de rondvraag het woord. Met een enthousiast dankwoord sloot de voorzitter de opgewekte vergadering. BESTRIJDING ZWARTEN^ HANDEL. Dat handel in militaire goederen verboden is, is genoegzaam bekend Een inwoner dezer gemeente stoorde zich daar echter niet aan. De militaire politie deed in sa menwerking met de Konink. Ma rechaussee een inval te zijnen huiae met als resultaat, dat een belang rijke hoeveelheid militaire kleeding alsmede een aanzienlijk aantal si garetten, bestemd voor den zwar ten handel, in beslag werd geno men. Tegen den overtreder werd pro ces-verbaal opgemaakt. Het Tournooi .Excelsior". van De eerste ronde van het „Excelslor-blljart- tournooi 1946" js geëindigd. De uitslagen laten wij hier volgen.: Per Aspera ad Astra - Eureka 12 Thalia's Vrienden - Kennis wint 9 Stol wij kers luis De Rollende Bal K. O. T. Gouda 't Westen Rembrandt 't Centrum De Witte Ballon De Doele Belvedère E. N. D. Valkenbosch - De Ptanco 6-10 - Anti Poedel 8-8 - Schoonhov. 12 - 4 - De Spil 10-6 - De Sport 14 - 2 - Stolwijk 6-10 - De Tunnel 6-10 - Sportrust 6-10 - Haastrecht 7-9 - Excelsior 9-7 - D. O, S. 10-6 Het programma voor de tweede ronde is bij loting als volgt vastgesteld Donderdag 31 Januari 7.30 uurt Anti Poedel - Sportrust Zondag 3 Febr. 11 u. Haastrecht - De Pianco Idem 3 Rembr. -Thai.'s vrienden Dinsd. 5 7 30 DeTunn.-K.O.T.Gouda Dond. 7 „7.30 Stolw. - De Rollende Bal Zond. 10 „11.- Valkenb.-Per Asp.la. Ast. Idem 3 't Westeif - E. N. D. Alle wedstrijden worden gespeeld in Res* „Ter Gouw". De loting voor de derde ronde wordt gehouden op Zondag 10 Februari na afloop van den wedstrijd ,,'t Westen-E.N.D." REEUWITK Biljartmeuws D.O.S. Zondag j.l. is de strijd tusschen Val kenboschDOS (comb.) in een 106 overwinning geëindigd in het voordeel van Valkenbosch. Er moesten 8 partijen worden gespeeld Toen de 6e partij eindigde was de stam nog steeds gelijk. De laatste twee. moes ten dus de overwinning of een lijk spe brengen» Edelman en Hoogenboezem hadden de moeilijke taak daarvoor te zoTgen. Hoo geboezem kreeg het nog moeilijker. De ballen werden opgezet en Han stootte af. Na grooten strijd verloor Hoogen boezem. Van Vliet, Niekerk en De Knikker zorgden voor de 6 winstpunten. Openbare vergadering Dinsdag 19 Februari a.s. zal uitgaande van de afd. Reeuwijk der S.D.A.P. (Partij van den Arbeid) een openbare vergade ring worden belegd, waarin als spreker zal optreden Ds. Nieuwpoort uit Naarden en spreken zal over het onderwerp: „De Kerkelijke Mensch in de nieuwe Maat schappij". Er zal ruime gelegenheid wor den gegeven voor debat. 3e en laatste Cursusavond Vrijdagavond 1 Februari a.s. te hal acht zal ten huize van den heer C. den Ouden te Sluipwijk de 3e en laatste cur susavond worden gehouden over hei Partijprogram 1937 der S.D.A.P. Ook niet-leden zijn welkom op dezen avond. WADDINXVEEN. NEEMT DE VERKEERSVOOR- SCHRIFTEN IN ACHT. De politie maakte tegen meer dere personen proces-verbaal we gens het niet in acht nemen van de verkesrsvoorschriften. Vooral op den Rijksweg Den Haag -Utrecht moesten de wielrijders het ontgelden. Het toenemende verkeer maakt nu eenmaal een strenger optreden van de politie noodzakelijk. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 grijze want en 1 bruin kinderhandschoentje. Verloren: 1 blauw wollen sjaal, witte en 1 bruine handschoen. Inlichtingen ten raadhuize. Een bezoek aan Vlissingen Eén ouzer medewerkers bracht vorige week een bezoek aan Vlissingen. Hij schreef hierover het volgende: Wie Gouda, een stad. die naar verhou ding weinig van bombardementen gele den heeft, voor een week -veerlaat en een ly:zoek brengt aan Vlissingen, heeft, voor hij deze stad betreedt, er geen idee van hoeveel schade daar is aangericht. De komst van de Duitschers in 1940 had de stopzetting van den dienst der Stoomvaart-Mij. „Zeeland" ten gevolge. Het grootste deel van haar vloot kon gelukkig in veiligheid worden gebracht en deed sindsdien nuttig werk voor de Geallieerden. Het kolen- en bunkerstation werden eveneens stilgelegd. Vlissingen viel als badplaats en zeehaven uit. De Prov. Stoomvaartdienst moest haar dien sten drastisch inkrimpen, omdat zij na genoeg al haar booten verloor. De vis- scherij, die een zoo belangrijke bron van inkomsten voor de burgerij was, werd stopgezet. De Burgèrluchtvaart en vrij wel alle loodsdiensten vielen eveneens uit. 70 bombardementen In de Meidagen van 1940 deed de Luft waffe heftige aanvallen op pontons en aanlegsteigers in de Buitenhaven. In de volgende jaren werden door de Gealli eerde luchtvloot de haveninstallaties, slui zen, bruggen en spoorwegemplacemen ten, benevens vele industrieele bedrijven (Mij. „de Schelde") bij herhaling getrof fen. Steeds meer bewoners gingen de stac verlaten, terwijl later het inwonertal be langrijk slonk door de door de Duit schers bevolen evacuaties. Velen echter wisten (den Nederdander eigen) deze bepalingen te ontduiken. Zij wilden hun eigendommen niet in de steek laten. In October 1944 was het aantal inwoners teruggeloopen van 30.000 tot 12.000. De Zeevaartschool werd naar Nijmegen en de H.B.S. werd naar /Middelburg geëva cueerd. Het abattoir was zwaar bescha digd en er moest in noodslachtplaatsen worden geslacht. De diensten van Tractie en van Weg en Werken der N.S. werden naar Goes overgebracht. De belasting diensten verhuisden naar Middelburg. Ook de handeldrijvende middenstand zocht ge deeltelijk een veiliger oord. Vlissingen was niet veilig meer, de rust was verdwenen, de angst had haar intree gedaanen men vluchtte. Vernielingen door de Duitschers aangericht Bij de bouw van hun versterkingen en bij de uitbreiding van het vliegveld, dat in een later stadium weer door hen on bruikbaar zou worden gemaakt, werden meerdere huizenblokken gesloopt; zoo ook de wandelpier, het badpaviljoen en de padcabines. Bouw- en weiland werden vernield of met landmijnen bezaaid. Langs den Scheldeoever werd eengedeelte der stad tot „Sperrgebiet" verklaard. Al de ïuizen in dit afgesloten gebied werden ge plunderd. Als erfenis blijven hier de res- anten van wat eens Westwal heette. Op ruiming van de enorme betonnen vestin gen zal naar schatting 100.000 man-uren vergen! Vrijwel alle vervoermiddelen en het carillon uit den St. Jacobstoren wer den weggehaald. De overstroomingen 3 October 1944 Voordat er een etmaal verstreken was na de waarschuwing van het Geallieerde opperbevel werden de luchtaanvallen op de dijken van Walcheren ingezet. De vrij willige evacuatie nam steeds grootere vor men. aan. Naar schatting bleven slechts 3000 inwoners in de stad achter. 27000 menschen zochten elders op de eilanden een veiliger ondérkomem De ramp, die over Walcheren kwam te beschrijven is niet mogelijk. Het zou bij de werkelijk heid verre ten achter blijven. De rampen werden door de bevolking aanvaard als ure, maar noodige offers om kostbare eveps te sparen en de eindoverwinning te bespoedigen. In Vlissingen liepen de nieuwe stadge- deelten onder water en daar zoovelen reeds een veiliger oord hadden opgezocht werden er veel van de achtergebleven eigendommen onherstelbaar beschadigd. Alle naar en van Vlissingen gaande wegen werden onbegaanbaar. Het Jaag pad langs het kanaal door Walcheren bleef al eenige verbindingsschakel met de buitenwereld over. De ziekenhuizen moesten hals over kop worden ontruimd. De waterleiding functioneerde niet meer! Op de Kouderkerkscheweg spoelde de brug weg. De beide begraafplaatsen ston den heelemaal onder water. Alle boomen zijn gestorven en worden nu gerooid. De schade loopt in de millioenen. 'mm Vernielingen door de z.g. „Sprengkommando's" De schade door deze vandalen veroor zaakt aan de kademuren van de binnen- en buitenhavens, alsmede aan de sluizen, benadert een algeheele vernietiging. Er ontstond een open communicatie tusschen de zee en het kanaal door Walcheren. Terwijl de bruggen bij Middelburg en Souburg werden opgeblazen^ werd de voorgenomen vernieling van de instal laties van de Kon. Mij. „De Schelde", waar nu 3000 menschen hun brood ver dienen van de electrische centrales en van de Keersluisbrug niet uitgevoerd. Er is in heel Vlissingen slechts één pand te vinden wat niet beschadigd is. Komt men bij den kapper dan ziet men gaten in het plafond, in het warmwater- geijsertje aan de wand, in de stoelen. En ligt men 's avonds in bed dan kijkt men dooryle gaten in het dak naar buiten. In de wegen te Vlissingen zaten 71 bomtreffers. 45450 vierkante meter weg dek moest hierdoor worden hersteld. De 350 m lange kademuur aan de Bui tenhaven werd, met uitzondering van een stuk van 50 m, waarin twee mijnen niet tot ontploffing kwamen, geheel opgebla zen, zépdat herstel uitgesloten is. Dé sluizen, het kantoor van de Mij. Zeeland en het Meteorologisch Instituut werden verwoest. Alle Marinegebouwen, de werkplaatsen van de Mij. Zeeland en van de N.V. Haven van Vlissingen werden totaal met de grond gelijk gemaakt. Prac- tisch al het stuwadoorsmateriaal werd ge stolen of vernield. Bovendien werden een vaste en drie drijvende kranen vernietigd. In de haven lagen 79 wrakken van ge zonken schepen terwijl de havenmonding versperd was'door 2 ferrybooten en een vrachtschip. Een zeer "kleine opening bleef bevaarbaar voor schepen met een diepgang van ongeveer 18 voet. Alle verrfielingen opnoemen zou ons te ver voeren. Wij zouden dan nog moeten schrijven over het Bunkerstation, het spoorweg emplacement, de N.V. Vlismar, het oude station, de Kon. Mij. de Schelde, de gas fabriek, de P.Z.E.M,, het Waterleiding bedrijf en den Telefoondienst. De wederopbouw - Momenteel zijn er in Vlissingen 15 aannemers aan het werk. Er is echter werk voor het dubbele' aantal. Jaren lang is er hier werk. De samenwerking tus schen de ambtelijke instanties en hen die den wederopbouw met hun handen tot een realiteit maken is voortreffelijk te noe men. Ambteriarij onder deze omstandig heden zou hier het moejjijïfe en zware werk ten zeerste belemmeren. Vele steden en (J(y#fen in ons geteisterd vaderland hébben van het oorlogsgeweld zwaar geleden. Vlissingen is er slechts één van. Maar slechts in weinige plaat sen echter heeft de bevolking vijf jaar onder zoo moeilijke omstandigheden moe ten leven als hier. Wij hebben bewonde ring voor haar. Hier geen gekanker en geroddel. Hier wördt gewerkt. Begrip hiervoor en het besef, dat het offer het welk Walcheren en daarbij ook Vlissingen pracht voor het openstellen van Antwer pen gevraagd werd om de invasie tot een snel victorieus einde te brengen, mogen voor allen die dit op eenigerlei wijze in de hand hebben, een aansporing zijn om Vlissingen bij zijn opbouw té helpen. Zoo veel en zoo vlug als mogelijk is. Luctor et Eniergo. Ik worstel en kom boven, zegt de fiere Zeeuw en hij doet dikt met recht.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2