ifi i si m m nr JBEUIKLFTIII" INDIE buitenland Radioprogramma napoor en z'n vrienden Brammetje van hedenavond HILVERSUM I 301 m. N C R V 18.00 Bel Cauto. r'n'iÓ.: 19.00 Nieuws. m> rV'- 1915 Gitaarmuziek. rNI O.: 19.30 Eng. les voor beginnelin gen 20.00 Nieuws. N f R.V.: 20.05 Bralims concert door het Philh. Orkest o.l.v. Albert v. Raalte. So- listen Annie Woud, alt en Herman Schey, bariton In de pauze 21.00 Declamatie door Peter Doorduyn. p n I O 22.00 Nieuws. NCRV- 22.15 Actueel halfuur. 22.45 Orgelconcert door Adr. C. Schuurman. 23 15 Gram.muziek. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 m. r N I O 18.00 Nieuws. VARA - 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Van eigen bodem. Liedjes van vroeger en nu 18 45 Staatsnoodwet, lezing door Mr. L. A. Donker. 19:00 Men vraagt en wij draaien. VPRO: 19.30 De beginselverklaring van hét Vrijz. Prot. door Ds. J. Zuurdeeg. R NI O 20.00 Nieuws. VARA.: 20,05 Veertig jaar N.V.V. R N.I.O.: 21.15 De Patriot. VARA" 21.30 Ensemble Cantare o.l.v. Ian Corduwener. 22.00 Instrumentale soli. 22 10 Omroep A-Capella-Koor o.l.v. Fred Boshart. 22.30 Geestelijk leven. 22.45 Bekende ouvertures. R NI O.: 23.00 Nieuws. VARA.: 23.15 Tango en wals. 23.30 Dansmuziek door Billy Coton. 24.00 Sluiting. Veerboot van Schiermonnikoog De veerboot van Schiermonnikoog, die het werk had moeten staken door het ijs op de Waddenzee, heeft den dienst her vat. Herstel van het kapitaalverkeer Nadat de Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck, een bezoek aan de Am- sterdamsche effectenbeurs had gebracht, hield hij gistermiddag in een der zalen van het gebouw van de vereeniging voor den effctcnhandel een uiteenzetting voor'; vertegenwoordigers van de Nederland- sche dagbladpers over het thema: „her stel van het kapitaalverkeer". Bij een beschouwing ten aanzien van de effectenbeurs stond de Minister uitvoe rig stil bij de situatie, die thans ter beurze bestaat. Wat betreft den handel in obli- Nadat de Mnister van Financiën, Prof. i mede, dat deze thans is toegestaan van geblokkeerd op geblokkeerd. Weldra zal het ook mogelijk zijn met vrij geld obli- gatiën en pandbrieven te koopen. Meubelen uit Arnhem terug Het vrachtschip „Henja", 568 ton, kwam deze week geheel volgeladen te Arnhem aan niet een vrij belanrijke hoeveelheid meubelen, welke door de Duitschers daar ter plaatse waren geroofd. De geheele partij werd opgespoord en teruggebracht door het commissariaat generaal voor de Nederlandsche economische belangen in Duitschland. De officieren van dit com missariaat generaal voor de restitutie van ons geroofd goed (c.g.r.) hebben de meu belen gevonden in het schip van de kerk te Arnsberg. Hoewel dit meubilair, dat na alle omzwervingen uit den aard der zaak niet in prima staat verkeert, zal men in staat zijn, een gedeelte der bewoners van het geteisterde Arnhem van t hoogst noodige huisraad te voorzien. Wegens overtreding papier beschikking aangehouden De Economische Recherche te Rotter dam heeft wegens overtreding van de papierbeschikking aangehouden een zo- jarigen redacteur van het blad „crite rion". Nadrak verbaden De Avonturen van door G Th. Rotman Nederland als 4e zeemogendheid Ondanks de groote oorlogsverliezen van de Nederlandsche Koopvaardij is Ne derland van de vijfde naar de vierde plaats onder de zeevarende mogendheden opgeklommen, aldus een publicatie van de maritieme commissie van de Vereenigde Staten. Voor den oorlog had het Britsche rijk een koopvaardijvloot van 2892 sche pen met een totale tonnage van 17 milli oen brutoton. Daarop volgden de Ver. Staten met een vloot van 1301 schepen met ruim 8l/2 millioen brutoton, Noorwe gen met 803.schepen (ruim 4 millioen br. ton), Frankrijk 457 schepen (2.6 millioen ton). Nederland met 461 schepen (ruim 2.5 millioen brutoton). Thans staan de Ver. Staten aan de top met 5529 schepen (40 millioen ton), dan het Britsche rijk met 2347 schepen (bijna 15 millioen ton), Noorwegen met 465 schepen (2,6 millioen ton), Nederland met 272 schepen (1,5 millioen ton). EEN GEVAARLIJKE SPION UIT DE STRAFGEVANGENIS TE SCHEVENINGEN ONTSNAPT De ramp van de „Simon Bolivar" komt in herinnering ..Uit de strafgevangenis in Scheveningen is op tot nog toe onbekende wijze Jan Kloosterboer ontsnapt. De naam Klooster boer brengt onmiddellijk de ramp van de Simon Bolivar op 18 November 1939 in herinnering, immers hem wordt de ver antwoordelijkheid voor deze ramp toe geschreven. Kloosterboer wordt ervan verdacht in die dagen voor de Duitschers spionnagewerk te hebben verricht en hun o.a. te hebben doorgegeven, dat dit schip de haven van Amsterdam had verlaten, hetgeen de torpedeering tot gevolg heeft gehad. Het onderzoek naar de ontsnapping van den spion Jan Kloosterboer uit de strafgevangenis te Scheveningen heeft het volgende aan het licht gebracht: Klooster boer was ingedeeld bij een ploeg gevan genen", welke te werk was gesteld bij de Remi op Maaldrift. Op den avond van den 23en Januari ontbrak hij na den terugkeer van deze groep op het appel. Den volgenden morgen is het bericht van zijn ontsnapping doorgegeven aan het B-N.V. en aan de Haagsche politie. Het B.N.V. had toen, zooals reeds in ons vorige bericht is medegedeeld, niets meer met deze affaire te maken. De Haagsche politie heeft onmiddellijk de noodige maatregelen getroffen, doch werd uiteraard zeer gehandicapf door het to», dat het bericht van de ontsnapping haar eerst zoo laat bereikte. Eenig resultaat is 9an ook nig niet ge boekt. 41. l.uid schreeuwend en wild om zich heenslaand holden de achtervolgers, die nu achtervolgden waren geworden, door de straten, waar het gelukkig in dat vroege morgenuur nog niet druk was. Maar er kwam spoedig eenige verademing voor de stakkers in den vorm van ecu banketbakkersjongen, die met de lekker nijen in zijn manden de bijen naar zich toe lokte en nu een beurt kreeg. 42. Tingeling! Vijf minuten later ging de bel bij dokter Slikmaar. Jongens, jongens, zooveel patiënten had hij nog nooit tege lijk gehad! Het waren namelijk Brains achtervolgers, die binnenkwamen, alle maal met opgezwollen neuzen, wangen en gezichten, vanwege de bijensteken! De huren niet verhoogd Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren zich met een adres tot den Ministerraad heeft gewe"<*, waarin voor een huurverhooging met "25% wordt gepleit, heeft bii sommigen de meening post gevat, dat de verwezenlijking van zulk een verhooging slechts een kwestie van dagen zou zijn. Van bevoegde zijde bereikt ons de mededeeling, dat op een verhooging der luiren boven het peil van Mei 1940 thans niet gerekend kan worden. Het vraa8st"k der stijgende onderhoudskosten heeft de aandacht van de Overheid. Het wedstrijdprogramma voor Zondag 3 Februari In tegenstelling met de eerder door den KNVB gedane mededeeling, dat /.on dag 3 Febr. in district 6 alleen die wed^ strijden zullen worden gespeeld, welkt Zondag 27 januari niet zijn gespeeld, ver nemen wij thans, dat voor de distneten 4 en 6 het wedstrijdprogramma met zal tSSÏl 6 zullen a., Zon- daf de programma's worden gespeeld welke resp. aanvangen met de wedstrijden R K T.V'.V.Noad en de Spechten Juliana, beide gepubliceerd in de officieele mededeelingen van 16 Januari. Minister Mansholt naar Engeland Tegen het einde van deze week zal de Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening een bezoek van een.ge dagen aan Engeland brengen ten einde belangrijke besprekingen te v0<;re" ziin En^elschen collega voor voedselvoor ziening Sir Ben Smith. De besprekingen zullen over voor ons land zeeMadang- Sr°;SnK&"W^uc.ene„ rHigsconrmissaris voor de buitenlandsche agrarische aangelegenheden. Proefstemming rond Belgische Koningskwestie I a Libre Belgique" meldt bet volgcn" de ln den loop der laatste weken hee t de stad Lier een v0'kssSjlm T jfe gJneer den over de Koningskwestie. Hnipppd derjarige inwoners werden gera d^zon werden voortgebracht. Een der vrouwen zoowel als manner heb. deelnemers aan deze onderzoekingen ver den stemdag afwezig of op for. baarde, dat het leven van elk individu ben hun stem kunnen uitbrengen^ op door het resultaat van deze muiieren die thuisi bestel zijn unieke proefnemingen waarschijnlijk ma Op 17.580 uitgebracht terieel beïnvloed zal worden, er 14.857 voor den Koning. Nederlandseh adviseur naar Londen De heer mr. W. C. Beucker Andreae, voormalig hoofd van de juridische afdee- ling van het Nederlandsche departement van buitenlandsche zaken zal naar Londen komen als advisear van de Nederlandsche delegatie bij de eerste algemeene verga dering van de vereenigde volken. De overkomst van Mr. Beucker Andreae "fioudt verband met de behande ling van het vluchtelingenvraagstuk irt commissie 3. LIE SECRETARIS-GENERAAL VAN DE U.N.O. BENOEMD De Noorsche Minister van Buitenland sche Zaken Trygve Lie is gisteren op een onofficieele bijeenkomst van den Veilig heidsraad tot Secretaris-Generaal van de U.N.O. benoemd. De benoeming geschied de door middel van een geheime stem ming en was unaniem. Lie is 50 jaar oud. Hij begon zijn loop baan als advocaat, en werd in Maart 1935 tot Juni 1939 Minister van Justitie in het Socialistische Kabinet Nygaerdsvold, en daarna, tot de oorlog uitbrak, Minister van Handej. Spoedig verwisselde hij deze portefeuille voor die van Marine en Voed selvoorziening, vervolgens nam hij de functie waar van Minister van Buiten landsche Zaken, om dit ambt tenslotte in 1941 ook officieel te bekleeden. Lie is een man van zichtbaar voortreffelijke gezond heid, kalm en beheerscht. Hopkins overleden Harry Hopkins, intieme vriend en raad gever van Roosevelt, die 11 weken gele den in een ziekenhuis te New-York werd opgenomen ,is gisteren op 55jarigen leef tijd overleden. Attlee over de R.A.F.-stakingen Attlee heeft in zijn verklaring over de R A F.-stakingen gezegd, dat eenigen tijd geleden een speciaal onderzoek is inge steld naar de mogelijkheid van een sneller en uitgebreider vermindering van de luchtstrijdkrachten en dat het resultaat bekend zou worden gemaakt, zoodia dit onderzoek is beëindgd. Attlee zeide, dat de regeering niet behoefde herinnerd te worden aan de noodzakelijkheid van de grootst mogelijke versnelling van de demobilisatie. Dienstweigering zal alleen maar het temjro van de afwikkeling ver tragen. Op 11 van de 12 posten, waar incidenten hebben plaats gehad, zijn de manschappen naar hun werk teruggekeerd en Attlee nam aan, dat ze dat op den 12en post morgen zouden doen. Radarverbinding met de zon Australische natuurkundigen hebben 'n Radarverbinding met de zon tot stand gebracht. Zij hebben een speciaal soort uitstralingen terug ontvangen, geheel an ders dan bij de jongste Radarverbinding met de maan, waarvan ,een normale uit straling terugkwam. Ditmaal kregen de geleerden geluidsgolven terug, die ofwel aan de oppervlakte of in het inwendige van de zon werden voortgebracht. Een der deelnemers aan deze onderzoekingen ver klaarde, dat h op aarde door unieke proefnei terieel beïnvloed zal worden. De staking onder de drukkers te Parijs Gastton Deferre, secretaris van den President der Republiek en belast met de Voorlichting, zal morgenochtend 't woord richten tot de arbeiders in het bedrijf om hen aan te spreken de staking te beëindi gen. Voor 1000.naar Amerika De Britsche Transatlantische vliegdiensten Lord Knollys voorzitter van de British Overseas Airways Corporation heeft gis teren verklaard dat de B.O.A.C. van plan is vier transatlantische vluchten per dag- te organiseeren tegen een bedrag van nog geen honderd pond per vlucht. Staking bij de Radio-Corporation of America geëindigd De Radio Corporation of America en de C.LO. zijn overeengekomen over een loonsverhoging van 17J,2 Am. ct. per uur. Hiermee is een van de stakingen in de clectriciteisindustrie opgeheven. DR. VAN MOOK HOUDT RADIOREDE EN PERSCONFERENTIE Na zijn terugkeer te Batavia heeft Dr. van Mook een korte persconferentie ge houden, waarin bij vertelde over zijn in drukken, die hij in Holland heeft opge daan. Hij zeide o.m. dat zelfs in reac- tionnaire kringen het bewustzijn heerscht,. dat een verandering in de betrekkingen, tusschen Nederland en Ned.-Indië in de- lijn der .geschiedenis ligt. De critiek, die ik ontmoette, zoowel op de regeering als op mijzelf, was heftig. De door de Nederlandsche regeering uitgestippelde gedragslijn zal bij den aan- van der besprekingen bekend worden gemaakt. Tot nu toe had hij nog geen contact met de Indonesiërs gehad. Hij wachtte op Clark Kerr. De toestand ver betert, zoo zeide hij. In zijn radiorede richtte hij het woord tot alle aanwezigen in Indië en zeide hij, dat een toestand van terreur nog iedere vrije gedachtenwisselijing verhinderde, doch hoopte op een spoedige verbetering. In Nederland had hij een zuiver en klaar begrip gevonden voor de wijze waarop de eeuwenoude betrekkingen - tusschen Nederland en Indië in overeenstemming met den geest des tijds dienden te wor den gebracht. De Nederlanders ?ijn be- eid het volledige deelgenootschap in het Rijk te verwezenlijken. Dr. van Mook zal binnenkort het re- geeringsplan voor den wederopbouw be kend maken. In naam der regeering dee,d Dr. van Mook een beroep op alle Indonesiërs. Langer op straat te Batavia Batavia, 28 Jan. (A.N.P.-Aneta) Volgens officieele mededeeling zal men zich, met het op op den den in het alge meen verbeterden toestand, vanaf heden avond tot 23 uur op straat mogen be vinden. mmmmmmm— M

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3