ALGB OMSTREKEN li' il i WeecUUM bU NUMMER 143 STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK t 1 Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Qouda Administratie: M. J. van l^?°n VRITDAG 1 FEBRUARI 1-946 Bur.: Markt 67. Gouda. Tel. 3098 VKIJUAVj I r n,Dl\UA.i\i Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 et Arrestatie van collaborateurs. „De Gemachtigde voor Inbewaringstelling en Vrijlating" te Gouda heeft ons het vol gende medegedeeld. Het is de wensch van de regeering, dat het bedrijfsleven zoo min mogelijk schade ondervindt van de vervolging en berechting van collaborateurs. Daarom kunnen deze slechts gearresteerd worden krachtens machtiging van den Proc. 'Fiscaal, van geval tot geval te verleenen Dat sommige collaborateurs oogenschijnlijk ongemoeid gelaten worden, beteekent dus niet, dat zij voor vrijheidsstraf niet in aanmerking komen, maar alleen, dat de Procureur-Fiscaal er met het oog op het belang van het be drijfsleven bezwaar tegen heeft, hen thans reeds van hun vrijheid te berooven. De Radio-Ruilrubriek. V. uit de Erasmusstraat was eigenaar van een monoknop-radiotoestel, terwijl H: uit de P.C. Bothstraat een drukknoptoestel bezat. Daar beiden juist een toestel wilden bezitten, zooals de ander had, kwam een ruil tot stand waarbij H. nog f 275.- moest bijbetalen. Dat was niet zoo'n bezwaar, want het druk knoptoestel was eigenlijk van Y. op de Markt, die H. had opgedragen het te ruilen voor een monoknop. Aan deze opdracht was vol daan en H. zag zich beloond met f 200.— en 1000 textielpunten. En dat was natuurlijk niet heelemaal in den haak, omdat hier het glibberige distributieterrein betreden werd. Trouwens ook V. hield hec„ toestel niet voor eigen gebruik en verkocht de drukknop- installatie voor f 175.— heigeen niet duurte noemen is. Als het ding tenminste goed bruik baar was. Planken dief ontanapt en. weer gepakt. Eenlge dagen geladen maakten wij er mel ding van, dat zekere L. van de Raam was gearresteerd in verband met de plankendief stal bi) de Fa. B. Met behulp van een aldaar ingesloten landwachter wist hij echter uit het politiebur. te ontsnappen. De landwachter, die het harde loopen blijkbaar verleerd was, ver school zich achter een minnend paartje bij de St. Janskerk en werd prompt weer inge rekend. Niet aldus L., die langere beenen had. Een rechercheur, die bij hem thuis de bon kaarten ging halen, zag hes» opeens in snel treinvaart de trap afschieten en de deur uit hollen. Er werd alarm geslagen en een wilde ren over schuttingen en door tuinen volgde. In de Komijnsteeg beklom L. de brandtrap van de jan van Nassauschool om over cenige daken in de Peperstraat te land te komen. Hier verschool hij zich in de tweedehands zaak van v. D. Na eenlg speuren vond de politie hem in het kolenhok. Daar hij op bloote voeten het huls uit was gerend en nogal eens door plassen had ge- loopen, was zijn spoor makkelijk te volgen, „Hier zijn wc weer." In een vollen Schouwburg vierde de Gym nastiek- en Athletiekvereen. „Krachtsport haar 25-jarig bestaan met een Jubileumavond onder den titel „Hier zijn we weer". Zooals de voorzitter in zijn openingswoord memoreerde, heeft de vereenlging gedurende den oorlog weinig of niets kunnen uitrichten, terwijl het materiaal goeddeels door de Duit- schers werd gestolen. Daardoor ging het peil van de prestaties achteruit. Op dpzen avond werd echter getoond, dat onder de bezielende leiding van den heer van-Stein en Mevr. S. Slobbe-v. d. Brink al weer heel veel bereikt Is. Na een openingsmarsch, waaraan over de 90 deelnemers meededen, werden keurige en zelfs zeer goede gymnastieknummers ten beste gegeven. Vooral de brugnummers voor dames en heeren waren af, evenals hef reknummer van de heeren. Daar tusschen door zagen wij een alleraardigste kabouterdans, een goede tapdans, een fleurige klompendans in Vollen- dammer castuums en een orlgineele Poppen winkel. Snuf en Snulfie waren zeer goede clowns die even aan «en circus herinnerden en daarbij ook ware meesters aan het rek bleken te zijn. Na een acrobatieknummer en eenige goede accordeonsoli kwam de schitterende finale „Wintersprookje", waarbij zelfs „echte sneeuw naar beneden dwarrelde. Mede door de keurige costumeering en het verzorgde decor was deze finale een waardig slot van een avond, die het beste belooft voor de toekomst van „Krachtsport". Een geanimeerd bal besloot het feest. Jeugdsamenkomst. Op Zaterdag 2 Februari a.s. zal vanwege het „Goudsch Genootschap tot Verbreiding van het Evangelie" een jeugdsamenkomst j worden gehouden, voor meisjes en jongens van 15 tot 20 jaar. Sprekers zijn de heeren Sanders, overjeugd en Christendom J. Meerlo, over: Jeugd en Alcohol, en W. j. van Leeuwen, overJeugd en Maatschappij. De samenkomst zal plaats vinden in de bovenzaal van hit „Blauwe Kruis", aanvang 's avonds half acht. Toegang vrif „De Pastoor van Neuvillette". Woensdagavond voerde h»' Tooneel- gezelschap Vincent Ber -hegge* Schoon hoven voor de leden der R. K. t erecnlg.ng het toonteelstuk „De Pastoor va JeovMlette" op. Een stuk dat speelt iri a^a F.^nsch- Duitschen oorlog van 18'0. De aanleiding tot deztn oorlog was de caudidatuur van den prins van Hohenzollera v-oor den Spaan- schen troon, waartegen Napoleon III zich verzette. Zonder eenige overdrijving kunnen we zeggen, dat Vincent Verhegge, wat zijn spel en capaciteiten betrof ver boven zijn mede spelers en -speelsters uitstak. Zijn spel was voortreffelijk, waardig en beheerscht. Ook de Maire (W. Arts) en diens dochter Valerie (R. Baars) gavrn hun rollen goed weer. De drie Duitsche officieren (J. Hoogen- dijk, J. Pattijn en W. v. Slerenberg) konden ons minder bekoren. Hun spel was zoo nu en dan geforceerd en miste vaak het eigene van den Pruis. De uitdrukking van een der soldaten „All right" heeft hij zeker van de Franschen over genomen 1JI Dit alles neemt echter in het geheel niet weg dat dit stuk ook al was het geen nieuw er zijn mocht en dit bleek overduidelijk uit het spontane en langdurige appiaust- dot-de spelers en met name de Pastoor,' Vincent Berghcgge, aan het einde der opvoering werd gebracht. Na afloop werd er nog menig uurtje ge danst. Een uit zes man bestaand kwartet(? zorgde voor de muziek. Zou het geen aanbeveling verdienen om de groote zaal voor de dansliefhebbers geheel te ontruimen? Er komt dan meer ruimte vri voor de vele danslusligen die de R. K. Lees vereeniging onder haar leden telt. Nutsavond in de Reünie Rik Boersema, de bekende chansonnier trad gisterenavond voor de Mij. tot Nut van 't Algemeen op met een programma van volksliederen. Naast enkele liedjes van Dirk Witte bracht hij Duitsche en Fransche chan sons ten gehoore, waarmede hij bij het wei nig talrijke publiek veel succes oogstc. Slechts enkele Engelsche liedjes kwam er op zijn programma voor. Rik Boersema gaf blijk over een goede voordracht te beschikken, terwijl hij zich ook in de verbindende en verklarende tekst een goed conferencier toonde. Te loven was ook de begeleiding van den pianist. Als eenige opmerking moeten wi wijzen op de lengte van het programma en de wel wat al te veelvuldige politieke toe spelingen, die nu eenmaal niet zoo passen in dit kader. Overigens was. het een geslaagden avond C. J. B. Agenda Voor Trekvogels. Zaterdag 2 Februiri, n.m. 2.30 uur Wan deling 1 Voor koven 16-jarigcn. Zaterdag 2 Februari, n.m. 7.30 uur Kern „De Fenixs". inleiding over muziek bij dhr. Nijhuls, Oosthaven 70. Leden van Kern „De Flierefluiters", die vorige week niet konden, zijn ook welkom Zondag 3 Februari, n.m. 8 uur, School No. 1 Avond met Veerman. Dam vereeniging „Damlnst De uitslagen van de 19e ronde van de competitie van de Damvereen. „Damlust lulden i P, Versloot P. Slieker A. Kooy-A. Boer A. v. Beuzekom-j. d. Bode M. Zijlstra-M. Vermeulen H. v. Haaren- P. Verboor» - A. Rodenbach- P. Zwart J. C. d. Bruin-P. Schouten H. v. Eijk-S. J- Schrooder J. Backer-C. Molenaar s P. Tom P Zwart M. Vermeulea-P. Verboom PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Februari 1946. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) v.m. 10 uur v.m. Ds. M. C. Koole. 5 uur Ds. G. Elzenga. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. C. A. Kore- vaar. 5 uur nam. Ds. E. V. J. Japeken van Woerden. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, v.m. 10.45 uur Ds P. L. L. Post van Rijswijk. Ned, Herv. Ver. Calvijn. Geen dienst. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10 30 uur Ds. J. Nienhuis. Evang Luthersche Kerk 10 uur voorm. Ds. J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.— uur Pastoor Glskes. Gereformeerde Kerk 10 uur vm. en 5 uur nam.. Ds. K. Schouten van Coevorden. Geref. "Zondagschool „Jozef". Groen van Prinstererschool, Groenendaal. en vervolgkl. 2-16 j. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. •Gereformeerde Kerk, (art. 31.) 8.30 u.vm. en 5.30 uur nam. Rem. Kerk Ds. G. Koene- coop. Weersveu^fibting. medegedeeld door het K.NJKTL tot morgenavond. Wórdt verwacht i Aan de kust nog krachtige, overigens meest matige wind uit Zuidw. richtingen. Wisselende bewolking, plaatselijk nog een enkele bul. Matige temperatuur. 2 0 1-1 2-0 2-0 0-2 2-0 0-2 afgebr. 2-0 2- 2-0 Geref. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur leesdienst. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38. 9.en 10.30 uur v.m. en 5.— uur n.m. Ds. H- C. Leep. 5 uur nm. Opwekkingsdienst. Woensdag 6 Februari, 3 uur Gebedsuur, Leger des Heils. 10 uur. HeiUgingsdicnst 3.30 uur. Openlucht samenkomst op de N Markt. 7.30 uur Openbare samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. H. Wels. Dinsd. 7.30 uur nam. Ledenvergadering Doadcrd. 7.30 uur nam. Openb. samenk, Dokters- en Apethekersdienst De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. N. Tom. Burgem. Martensslngel 69 en Dr. A. Beek. L. Tiendeweg 54. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. ApothekersdienstApotheek P. Weijer, Gouwe 131. Walls er in Gouda te doedl Reüniei Vrijdag t./m. Woensdag: Dorps Detective. Thalia-Theateri Vrijdsg t./m. Woensdag „Ik beschuldig" Schouwburg Bioscoop: De wereld beeft Zaterdag 2 Febr. Z.15 uur. Veemarktres, aarvergadering Ned. Herv. Knapenver. op G G. „Obada". Zondag 3 Febr. Rest. Ter Gouw, Biljard- wedstrijden. 11 uur vm. Haastrecht - De Pianco. 3 uur vm. Rembandt - Thalia's Vrienden. Dinsdag 5 Februari. 7.30 uur, Restaurant Ter Gouw, Biljartwedstrijd: „De Tunnel— K. O. T.". Gouda. Idem 8 uur, Concordia, Goudsche Too- neelkring met „Lastige vrouwtjes" door de A'damsche Tooneelver. Idem 8 uur, De Bleurskok, Ned. Reisver „Lichtende kleuren in het zonnige Zuiden", lezing met lichtbeelden door L. P. Dupree-, Damclub „Gouda" Dinsdagavond werden de wedstrijden voor de onderlinge competitie van de Damclub „Gouda" voortgezet. De uitslagen waren N. Meyer-H. de Jong D. Stuurman-P. v.d. Pouw J. v. Buren-J. Groenendijk A. v. Setten-P. Schouten P. Op den Camp-D. v.d. Linde Th. v.d. Veer-H. Tenwolde P. Schouten-C Bouter G. Hazelbag-J. Goudriaan A. de Jong-G. Potharst H Luidens-N. Meyer J Hoogendoorn-A. A. de Jong F. Vogelsang-G. van Ardenne A. van Leeuwen-J. Groenendijk G. Potharst-N. Meyer H. Luldens-T. Bak J v. Buren- D. Rijnsburger 0-2 2-0 2-0 1-1 2-0 0-2 1-1 1-1 2-0 2-0 afgebr. 2-0 0-2 2-0 2-0 2-0 REEUWIJK Loop der bevolking Ingekomen zijn: J. C. Bunnik in D 24 uit Utrecht; M. A Groenen im D W t Utrecht; E. G. de Jong in D 5 uit Wamel, A J nVerkaik in E 152 uit Wadd.nxveem Vertrokken: Th. M. C. van de Veu uit E 114 naar Amsterdam; W. P. Verkerk uit H 183 naar Tilburg; C. van Buren ui C 9 naar Utrecht; H. H. Michaelts uit D 108 naar Waddinxveen. Verloren voorwerpen Ter gemeentesecretarie werden als ver loren voorwerpen aangegeven: een stam kaart ten name van G. C. van Leeuwen, Weth. Venteweg; een want met bont ge voerd, verloren door P. de Vos, Oud- Reeuwiik: weggelopen een bruin hondje, terug te bezorgen bij Nobel, Weth. Vente weg. Huisslachtingen Over de laatste week werden ter ge meentesecretarie aan huisslachtingen aan gegeven: 17 varkens en 1 geit. Als gestor ven vee werd ter vernietiging aangegeven: door H. Spruit een varken, J. H. van Vliet een kalf, A. Bulk te Boskoop een schaap, A. H. de Jong een schaap, N. G. van Leeuwen een kalf en' F. Smit een kalf. Predikbeurten voor Zondag ST Februari 1946 Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp: v.m. 9.30 uur onbekend; n.m. 2.30 uur wel- eerw. heer G. de Pater G.O. te Haast recht. Ned. Herv. Kerk te Sluipwijk: v.m. 10 en nam. 4 uur Ds. E. S. de Lint. 's Mor gens bed. van den H. Doop. Ger. Kerk a. d. Brug: v.m. 10 en nam. 5 uur Ds. P. Warmenhoven. MOORDRECHT „Advendo" bestaat vijftig jaar. In het begin van 1945 bestond de gemengde zangvereenig „Advendo" vijftig jaar, doch tijdsomstandigheden verhinderden dit jubileum te herdenken. Deze oude Moordrechtsche vereeniging hoopt thans haar gouden feest op 7 en 9 Februari te vieren. Bij nationale feestdagen, bij concerten in de open lucht en tal van andere gelegenheden, ontelbare malen, heeft „Advendo" haar medewerkjng verleend en in het algemeen zich steeds krachtig inge spannen in het belang van het culturiele leven in onze gemeente. Oud-leden, donateurs en vrienden van „Advendo" hebben zich nu in een comité, vereeaigd, teneinde de gouden jubilarisse te huldigen door haar een geschenkaan te bieden. Voor dit doel zal in de gemeente een collecte worden gehouden. Van de 18comlté- leden vermelden wij slechts Burgemeester K. H. Brandt als voorzitter en wethouder J. A. de Jong als secr.-penningmeester. „De wijze Kater". Woensdagavond gaf het „Nut", nfdeeling Gouderak-Moordrecht een avond in het „Posthuis", waarop de heer H. de Lint, leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam een voordracht van „De Wijze Kater", toooeelspel in drie bedrijven van Herman Hetjermans, gaf. De heer de Lint droeg dit werk talentvol voor. Het was jammer, dat de belangstelling voor dit werk van een onzer grootste Ned. tooneelschrijvers matig te noemen was. Nederland dankt Zwitserland Het Mannenkoor „Die Haghe Sanghers", directeur Jos. Vfanken Jr.. heeft het voor nemen om op den Tweeden Paaschdag, 22 April a.s. naar Zwitserland te vertrekken, teneinde daar te lande den dank van Neder land te betuigen aan de Zwitsersche bevol king voor de materleele hulp na de bevrij ding ontvangen. Concerten zullen worden gegeven te Bern, Zurich, LuzernSt. Gallen, Davos (voor de patiënten) en t Genève. f -Ti O GROOT GOUDA I j •I ■j

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1