Waar bleven de 5400-MG. Wagens. Het Mysterie van de verdwenen Anto's. TWEEDE KAMER BINNENLAND nederlandsche aankoopen IN DE V.S. EN CANADA De Bredesche Courant schreef op 8 Jan. j.l. een redactioneel artikel, waarin o.m. werd gevraagd waar de auto's zijn ge bleven, die het M.G. destijds in gebruik had. De verdere inhoud van het artikel heeft Generaal Kruis aanleiding gegeven een aanklacht wegens beleediging in te dienen tegen het blad, dat deze kwestie als eerste te berde bracht. Thans lezen wij in de „Autokampioen" het volgende: - Van de 6000 auto's, welke het Mil. Ge zag in zijn bloeitijd ter beschikking had, zijn er bij de registratie slechts 1700 voor den dag gekomen. Van die 1700 blijken er nu het M.G. verdwijnt, nog circa 600 over te zijn. Mitsdien zijn er dus 5400 M.G.- auto's zoek. Degene, die dat bericht bracht, was goed op de hoogte met de vgrkeerstoe- standen in Nederland en wist ook namen te noemen van personen, die dit bericht konden bevestigen. En het werd beves tigd. Voor zoover wij de zaak kunnen over zien wij citeeren verder de Autokany- pioen is het zeer waarschijnlijk, cj^^r tuschen de bevrijding van ons_ land en de tweede registratie ruim vierduizend auto s „zoo maar zijn verdwenen". De eerste registratie werd door het M.G. zelf ver richt en mag als volkomen waardeloos worden beschouwd. Hoogstens is ons land daarbij „bevrijd" van een niet onaanzien lijk klrantum papier. Het zou buitengewoon interessant zijn om te weten, waar die duizenden auto's zijn gebleven. Nóg belangwekkender is het antwoord op de vraag, waar de 1100 auto's die tusschen de tweede ^registratie en de opheffing van het M.G. zijn zoek geraakt, kunnen vertoeven. „Ergens in Nederland"is nog een te zeer geflatteerd antwoord, beter zou men kunnen zeggen: „Ergens rn Europa!" Maar daarmede mag deze zaak met worden afgedaan. Het tekort aan auto's is nog altijd zoo nijpend, dat het van misdadige zorgeloosheid van de zijde van het M.G. zou getuigen, als bij een objec tief en...... openbaar onderzoek komt vast te staan, dat deze "feiten inderdaad zijn gebeurd zooals thanh wordt gezegd. Juist omdat men er allerwege over spreekt, hebben wij dit bericht in het licht der openbaarheid willen plaatsen, want de vaderlandsche doofpot is al meer dan vol. Daar mag dit persé niet in verdwijnen! Evenmin mag het in een „onderonsje" worden behandeld. Feitenmateriaal moet op tafel komen en zoo noodig moeten zij, aan wier grove schuld een en ander te wijten mocht zijn geweest ,i'n het openbaar terecht staan. Overigens is het niet zoo moeilijk, om een van de wegen te vinden, waarlangs talrijke auto's in de afgeloopen maanden zijn verdwenen. Vraag het maar eens aan de bewoners van de grensstreek. Bij tientallen gingen de in Nederland zoo broodnoodige auto mobielen de grens overal dan niet met een militaire chauffeur aan het stliur. Auto's wegwerken was trouwens geen militair privilege: iedereen, die kans zag naar België te komen, kon per auto rei zen. En eenmaal de Nederlandsche douane gepasseerd zijnde was er geen houden meer aan. De nette burger had een pas poort en visum noodigde man, die auto's „wegorganiseerde" de vampyr, {jie den transportnood in Nederland willens en wetens vergrootte, terwille van idem zooveel zilverlingen, deze autobandiet anno 1945, had al dien omslag niet noodig. Hij kwam heusch wel zonder pas en zonder visum in België! Ert uitvoer van automobielen was niet verboden, omdat deze worden beschouwd als goederen voor persoonlijk gebruik, welke niet vallen onder de In- en Uitvoer verbodenbeschikking 1945. Zoodoende stond de douane machteloos. Het is thans te laat om maatregelen te treffen, zooals die door de verkeersbonden waren ontworpen, maar nooit werden uit gevoerd, ten einde in deze lacune te voor zien. Het onderzoek naar* de verdwenen wagens zal ongetwijfeld oak dit punt wel ter sprake brengen. PROF. DE LEEUW OVER DE GEZINSWEEK VAN N.V.A. Woensdagavond heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. v. d. Leeuw de Gezinsweek, welke door de stichting Nederlandsch Volksherstel is georganiseerd, met een korte radiorede ingeleid, waarin hij o.m. zeide: Gaarne geef ik gevolg aan de uitnoo- diging van N.V.H. om de z.g. Gezinsweek met een enkel woord aan te kondigen en in te leiden. Het is mijn diepste overtui ging dat alle pogingen tot herstel en ver nieuwing van ons Vaderland vruchteloos zullen zijn wanneer daaraan niet herstel en vernieuwing van het gezinsleven ten grondslag liggen. Het gezinsleven is onze grootste schat en de eenige soliede waar borg van een gezond maatschappelijk leven. Het is echter noodig dat wij ons afvra gen of onze huidige practijk wel in over eenstemming is met dezen eisch. Ik vrees met groote vreeze, dat de toenemende uithuizigheid van jongeren en ouderen, de losser wordende band tusschen ouders en kinderen, en vooral het gemak, om niet'te zeggen de lichtvaardigheid waar mee vooral wordt gedacht over echtschei ding, zelfs dan wanneer het gezin kinde ren heeft, een vruchtbaar doorwerking van de zegen die van het gezinsleven in de maatschappij kan uitgaan, denkbeeldig maakt. Ik wil dan ook hen die daarvoor in aan merking komen, en dit zijn eigenlijk allen, met aandrang verzoeken om hun eigen leven en in hun omgang met anderen, het gezinsleven met daad en woord hoog te houden. Inzonderheid geldt dit voor de kerken, de scholen en de jeugdbeweging. Moge de gezinsweek, door Neder landsch Volksherstel georganiseerd, tot deze allerbelangrijkste zaak het hare in ruime mate bijdragen. Deensche Minister zal Amsterdam bezoeken Op 5 Februari wordt 'n de hoofdstad verwacht de Deensche minister van Soci ale Zaken, Z. Exc. Hans Hedthoft. Ook Leuven adopteert Nijmegen Na Gent heeft thans ook Leuven Nij megen geadopteerd, in het bijzonder tot steun aan de R.K- Universiteit, waarvan de bibliotheek benevens verschillende hoofdgebouwen in den oorlog zijn ver woest. ONTSLAG BURGEMEESTERS De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ontslag verleend, gerekend met in gang van 5 September 1944 aan W. A. Scharwachter als burgemeester van Bent huizen en Moerkapelle. Gerekend met ingang van 15 April 1945 aan: K. van Gorsel als burgemeester van Haskerland en A. A. de Jong als burge meester van Hennaarderadeel. Gerekend met ingang van 15 April 1945 aan A. F. de Jong, als burgemeester van Utingeradeel. Opleiding der Marva's voortaan in Nederland De Marine Voorlichtingsdienst meldt: „Framewood Manor" het opleidingscen trum van de Marine-vrouwenafdeeling in Engeland ,is overgebracht naar „Leidjjin' bij Aerdenhout. De laatste leden van de „vaste bemanning" zijn vandaag in Neder land aangekomen, nadat het huis, waarin alle Marva's tot nu toe hun driewekelijk- sc.he training gehad hebben, overgedragen was aan de Engelsche admiraliteit. De eerste recruten, die in-Nederland hun opleiding zullen ontvangen, worden 1 Febr. op „Leiduin" verwacht. MIJ. TOT FINANCIERING VAN NATIONAAL HERSTEL N.V. In aansluiting op de mededeeling van het Ministerie van Handel en Nijverheid inzake de werkzaamheden van de maat schappij tot financiering van het nationaal herstel N.V. (herstelbank) en de vragen, die haar daaromtrent bereikten, bericht de directie van de Herstelbank het vol gende: De Herstelbank is gevestigd te 's-Gra venhage, Kneuterdijk 6, telefoonnummers 183036 tlm 38. Uit de doelomschrijving van haar sta tuten blijkt, dat de Herstelbank zich niet alleen beweegt op het terrein van den wederopbouw,) doch dat haar werkzaam heden zich uitstrekken over het geheele gebied van het herstel van de welvaart des rijks. Dit beteekent, dat de Herstel bank ook crediet kan verleenen aan die ondernemingen, die overgaan tot uitbrei ding hunner bedrijven of tot het uitoefe nen in Nederland van bedrijven, die tot nu toe hier te lande niet gevestigd waren Van groote beteekenis moet het worden geacht, dat de Herstelbank haar'arbeids veld niet alleen vindt in het rijk in Europa, doch dat het mede tot haar taak behoort, de bijdrage van het rijk in Eöropa tot het herstel van de welvaart vany de overzeesche gebiedsdeelen te hel pen bevorderen. Postzegels en geldzuivering Bij hun pogingen om het zwarte geld onzichtbaar te maken en zoodoende aan den greep van den fiscus te ontkomen, zijn vele duistere elementen gevlucht in postzegels en wel in die van de z.g. symbolen en zeeh^ldenserie, welke voor het eerst tijdens de bezetting in omloop is gebracht. Na onze bevrijding kon de verkoop hiervan niet direct worden stop gezet, omdat vervangende waarden toen nog niet gereed waren. Dit is thans het geval. Het ligt in het voornemen op 1 Maart a.s. de hierbedoelde zegels niet rti^er op de postkantoren te verkoopen. Ze'zullen van 1 Juni a.s. af niet meer voor frankee ring geldig zijn. Laatstgenoemde datum is gekozen om bona fide bezitters in de gelegenheid te stellen hun zegels op te gebruiken. Inwisseling daarvan zal niet plaats hebben. Leden van de Nederlandsche Aankoop commissie alhier hebben medegedeeld, dat orders voor de levering van 29000 auto- mobielbinnen- en buitenbanden bestemd voor Nederland, in de V.S. zijn geplaatst lij de General Tire and Rubber Company, Firestone, Fisk, Good Year en Goodricht. De order heeft de waarde van 950.000 dollar en de aflevering zal in Februari, Maart en April a.s. geschieden. De aankoopcommissie heeft in de jaren 1944 en 1945 in de V.S. en Canada 6900 vachtauto's, 475 bussen, 543 passagiers auto's en 100 ambulancewagens besteld. Al deze voertuigen zijn bestemd voor Nederland. Voor Nederlandsch-Indië zijn besteld 2500 vrachtauto's, 900 passagiers- adto's en 109 andere wagens. 350 vrachtauto's, bestemd voor Neder landsch-Indië, worden thans te Canada ingeladen. STUDEERENDE DIENSTPLICHTIGEN In sommige bladen heeft een bericht ge staan over vrijstelling van militairen dienstplicht voor studenten. Dit bericht heeft misverstand gewekt. Van officieele zijde vernemen wij thans het volgende: Vrijstelling van dienstplicht om studie redenen wordt uitsluitend verleend aan hen, die studeeren voor geestelijke, pre dikant of een dergelijk "ambt. In alle; andere gevallen van studie kan slechts sprake zijn van uitstel van eerste oefe ning. Zoodanig uitstel zal, althans voor de lichting 1945, worden verleend o.a. aan leerlingen van de H.B.S. én soortgelijke inrichtingen, die dit jaar eindexamen moe ten doen na het tijdstip, waarop zij zouden moeten opkomen, verder aan studenten aan een Hoogeschool, wat de laatsten betreft, slechts totdat zij het examen, waarvoor zij zich thans voorbereiden, zul len hebben afgelegd, bovendien met deze beperking da^ dit examen niet veraf ligt. Ten aanzien van de leerlingen van H.B.S. enz., die dit jaar nog geen eind examen kunnen doen, bestaat er ook kans op uitstel, indien het niet aan eigen toe doen moet worden toegeschreven, dat zij het einddiploma dit jaar nog niet kunnen behalen. Om voor uitstel van eerste oefening in aanmerking te komen moet de belangheb bende een aanvraag (op gezegeld papier) richten aan den Minister van Oorlog. Hij kan deze aanvraag inzenden, zoodra hij bij den indeelingsraad is goedgekeurd. Wat hierboven is gezegd met betrek king tot de H.B.S. geldt ook voor Gym nasium, Lyceum en in het algemeen even eens voor M.T.S., Koloniale Middelbare Landbouwschool, Zeevaartschool, Machi- nistenschool en dergelijke inrichtingen. Bijzonder Gerechtshof Amsterdam Landwachter uit Bergen ter dood veroordeeld In Juli 1944 brachten enkele landwach- ters een transport gevangenen van Alk-, maar naar Amsterdam. Op het Stations plein te Amsterdam waagde een der Jood- sche gevangenen, Bing, een poging om te ontvluchten. Hij sprong te water en trachtte zwemmende te ontkomen. Zonder aarzelen richtte een der bewakers, de 26-jarige landwachter H. van Kleef uit Bergen (N.H.), zijn geweer op Bing en zijn schot raakte hem in het achterhoofd, tengevolge waarvan hij in de diepte ver dween en enkele oogenblikken later over leed. Tegen van Kleef, die voorts vele andere landverraderlijke misdaden heeft begaan, zooals het opsporen van met- ingeleverde radiotostellen en het arrestee ren van landgenooten ten behoeve van den S.D., had de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam op 16 Januari j.l. de doodstraf geëischt. Uit spraak doende, heeft dit Gerechtshof gistermiddag onder praesidium van mr. A. C. Ruys, verdachte conform den eisch tot de doodstraf veroordeeld met ontzet ting uit alle rechten voor het leven, maar met het rechtkom van deze uitspraak in cassatie te gaan. Koninklijk woord tot nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers Naar men ons meldt, heeft H M. de Koningin.steeds de behoefte gevoeld, zich met een persoonlijk woord tot de nage laten betrekkingen van oorlogslachtoffers, die hun leven voor het vaderland gaven te richten. Tengevolge*van 't groote aantal slacht offers zijn evenwel nog niet alle lijsten gereed, zoodat het nog eenigen tijd zal duren, alvorens H.M. de Koningin alle nagelaten betrekkingen zal hebben ge schreven. Doel van de Gezinsweek De secretaris-generaal van Nederl. Volksherstel, mej. mr. M. Tjeenk Willink, zal Zaterdagavond om 19.15 uur voor Hilversum 1 spreken over doel en organi satie van de Gezinsweek. GROOTE ONTEVREDENHEID OVER DE REGEER1NGS- VOORLICHTINGSDIENST Kosten 13 ton - De Nederlandsche Scheepvaart Gistermiddag had de miriister-president het onwelkome genoegen het hoofd te moeten bieden aan de scherpe critiek van vrijwel alle fractie-vertegenwoordigers in de Kamer over den Regieeringsvoorlich- tingsdienst ,den dienst „Oog en Oor" en den Regeeringscommissaris Dr. H. Brug- mans. Zoo werd de R.V.D. een instituut ge noemd, dat niets anders deed dan het scheppen van slechte verstandhoudingen. Het was een onding, een criticaster, staatsgevaarlijk, onsympathiek, on-staats- rechterlijk en reclamemakend voor de „Partij van den Arbeid" en tenslotte ten dentieus. Over „Oog en Oor" lieten de Kamer leden zich op eenzelfde wijze uit. Bij vrij wel allen was de slotsom, dat deze instan tie, die vlg. den heer De Wilde (a.r.) aan de bevolking de gelegenheid gaf om het gemeentebestuur te passeeren, volkomen overbodig was. Wat de voorlichting in het buitenland betrof zag spr. meer heil in 'n persagentschap van Reuter in A'dam dan in de propaganda van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De critiek op den Regeeringscommis saris bestond voornamelijk uit het feit, dat de heer Brugmans een politiek per soon is, die den R.V.D. voor de propa ganda van één partij misbruikt. De eerlijke minister-president had er niet veel baat bij door in zijn antwoord de tot hem gerichte vragen wat te omzeilen. Toen men hiermede niet accoord ging, trachtte hij de Kamer op zijn hand te krij gen, door mede te deelen dat de R.V.D. maar 7 en „Oog en Oor" slechts 6 ton per jaar kost. Mr. Teulings^r.k.) repliceerde hierop, bij de behandeling van de nota van Min. Lieftinck gelegenheid te hebben en aan die af te stemmen, hetgeen kennelijk de in stemming van de Kamer had. Ook de heeren Wendelaar (lib.), en De Wilde (a.r.) formuleerden nog eens duidelijk hun bezwaren. De heer Schaepman (r.k.) schaamde zich .de vader van de regee- ringspersdienst genoemd te worden. De minister-president kon niet anders zeg gen, dan dat objectiviteit een fictie was en dat de behoefte aan een coördineerend lichaam groot Was. Waarschijnlijk duidde hij hier op een Ministerie van Voorlich ting. Ongetwijfeld zal deze kwestie bij de behandeling van de regeeringsbegrooting nog eens duchtig aangepakt worden. Onder voorzitterschap' van den heer Smeenk behandelde de Kamer gisteravond het hoofdstuk Scheepvaart van de regee- ringsnota. De heer Schilthuis (v.d.) achtte het mogelijk dat door het wegvallen van de Duitsche en Japansche Zeevrachtvaart, onze vloot deze zou kunnen overnemen. De heer Kievit (s.d.) was het met de reconstructieplannen van de regeering eens, maar pleitte voor de behartiging van de belangen van alle zeevarenden. Ook de heer Baas (a.r.) nam het voor de zee lieden op. De minister verzekerde, dat de gedane beloften ingelost zullen worden en meer voldaan dan 's middags keerde de Kamer huiswaarts.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2