Massale bijeenkomst te Amsterdam „NEDERLAND HELPT I ]eugd bemoeilijkt herstel der Spoorwegen Als de Ned. Spoorwegen weer service kannen bieden BINNENLAND B T.O.N.E.G.I.D.O. Olympia 0-3 De eerste wedstrijden in het nieuwe jaar is voor Olympia niet onfortuinlijk geweest. Onder bijzonder slechte weersomstandigheden is het, onze oudste Goudsche voetbalclub gelukt twee kostbare doelpunten in de wacht te sleepen. Is dit nu de lang verwachte om mekeer Om even over drieën laat scheidsrechter Muurling belde elftallen aantreden. Reeds dadelijk blijkt dat de Olympianen het veld zijn betreden met de heiligen wil om te over winnen. De eerste aanvallen zijn dan ook voor de gasten, waarvan we een goede voor set van Breeman noteeren, dien achter door de te laat reageerende rechtbinnen teloor gaat. Het is echter uitstel van executie als de zelf de buitenspeler een afgemeten voorzet afgeeft, dien door van Ruiten onberispelijk wordt benut. Na eenige zwakke Tonegldo-aanvallen trekken de Gouwenaars er weer op los en het is weer van Ruiten die een voorzet van links in een doelpunt omzet, maar het wordt geannuleerd wegens buitenspel Na een vrije trap beland de bal bij Duijs die geen fout maakt, ook dit doelpunt wordt door buitea spel afgewezen. Tonegido werkt zich hierna wat los en zien we een serie aanvallen op de Olympia veste, maar de achterhoede geeft geen krimp EvtjA voor de rust wordt de Haagsche mld- voor, die door de koude bevangen werd, „aagtn. "U"', de thee is Olympia, goed gesteund door de middenltnie, ten aanval en na vier minuten spelen zien we de scheidsrechter voor de tweede maal naar het midden wijzen als van Ruiten de Haagsche doelman gepasseerd heeft. Tonegido niet ontmoedigd trekt ten aanval en de Goudsche dalman wordt dan ook geducht op de proef gesteld. Wt zien hem eenmaal gepasseerd maar de paSl brengt redding. Dan een snelle ren van ae rechts buiten, die deze beloont met een juweel van een doelpunt. Even later is het Bak die het net weet te vinden, maar ook dit doelpunt wordt geannuleerd wegens buitenspel, een va! waar de, voorhoede der Gouwenaars her haaldetijk inliepen. Hoe Tonegido ook zwoegt ze krijgen geen kans de eer te redden en als de arbiter het einde blaast verlaten drie en twintig man het veld die er uit zien of ze een polo-wedstrijd gespeeld hebben. Gouda~~Hilversum 0—1. De zeer slechte weersomstandigheden, een ïarden wind en regen 'én bovendien een bijna onbespeelbaar terrein, waren voor scheids rechter Ladan geen reden om den wedstrijd af te stellen. De Hilversum-aanvoerder wint de opgooi en Gouda trapt tegen wind in af, desondanks weet de thuisclub direct het doel van de gasten te benaderen maar door goed verdedi gen en den sterken wind gelukt het haar voorwaartsen niet een treffer te plaatsen. De bezoekers zijn gelukkiger, want bijeen sporadische doorbraak lost rechtsbinnen Lit i betrekkelijk kalm schot, hetwelk de verkleumde Gerritsen verrast. 0-1. Gouda speelt niet ontmoedigd verder maar succes blijft uit; ook de Hilversummers probeeren het nog met snelle uitvallen, welke niets opleveren. Na rust is het terrein voor voetbal onge schikt, de spelers geven zich nog even tot hetuiterste maar kunnen geen spel meer ontplooien. Slechts bij uitzondering wordt de bal nog een lengte getrapt, de spelers zijn doornat en koud, waarbij zij tenslotte totaal vermoeid en uitgespeeld raken. Hilversum trekt zich geheel voor doel terug en Gouda probeert nog gelijk te maken; een kwartier lang wordt het doel der gasten bestookt, maar resulsaat blijft uit. De schoten zijn niet gevaarlijk of er is steeds een been die den weg naar het doel versperd. Voor beide partijen is het tenslotte een opluchting wanneer scheidsrechter het einde aankondigt Gouda verspeelde, onverdiend een paar kostbare punten. Er was uiteraard weinig publiek. REEUWIJ Biljartclub Naast de bestaade bfffki Reeuwijk is thans een opgericht met aanvankelij Deze laatstgenoemde club richt lub „D. O. S." te eede biljartclub een 12-tal leden s gevestige in het J. van Dam aan de café van den "theer Reeuwijksche brug. Het ligt in de bedoeling zich aan te sluiten bij den Nederl. Biljartbond. Damnieu^s De damclub „Denk en Zet' speelde een wedstrijd tegen Reeuwijk T. Verwaal D. v. d. Star J. Hoogerbrug j. v. Wensveen H. Koster M. v. d. Berg S. v. c. Star J. Hagen B. Verwaal A. den Ouden J. Stigter te Reeuwijk Bodegraven". Bodegraven - T. Domburg - A. Blok - C. Scheer - N. Anker - M. Witte - J. Roekei - T. v. Dam - T. Lammers - M. v. d. Haven - A. de Wit - H. Ouwedijk Uitslag De Nederlandsche productie van Linoleum Een van de meest noodzakelijke half fabrikaten bij de productie van linoleum is juteweefsel en hoewel er maandelijks een beperkte hoeveelheid ter beschikking van de fabriek te Krommenie wordt ge steld, is dat lang niet-genoeg om de Ne derlandsche behoefte te kunnen bevredi gen. De linoleumfabriek is daarom over gegaan tot de productie van de z.g. lino- tile, een linoleumtegel zonder jute onderweefsel. De productie hiervan is gestegen tot ca. 3000 vierk. meter per •week en zij zal voorloopig op dat pei gehandhaafd blijven. Ook de linotile wordt alleen op vergunning verstrekt, de vraag was zoo groot, dat men heeft moeten besluiten de distributie fe beper-, ken tot particuliere utiliteitsobjecten, zoo als sanatoria, ziekenhuizen, e.d. SLAGERS PROTESTEEREN Be slagers te Tilburg zijn reeds eeni|e malen en op verschillende wijzen geprote steerd tegen den huidigen gang van zaken voor hun bedrijf. Zaterdag hebben zij een bespreking gehad met de Kamer van Koophandel, waarbij zeer breedvoerig werd besproken de penibele positie, waarin de slagersstand in de laatste we ken is komen te v^rkeerei). De slager? zijn van meening, dat het feit, dat zij geen versch vleesch krijgen toegewezen, terwijl de kruideniers en comestibles-zaken steeds meer worden voorzien van vleesch- waren, afkomstig van de vleeschwaren- fabrieken (die een zeer sterk bevoorrechte positie gaan innemen) de bestaansmoge lijkheid van den slagersstand zeer ernstig in gevaar brengt. SCHAKEN i^Simultaanwedstrijd van Dr. Euwe De simultaanwedstrijd, welke Dr. Euwe te Antwerpen tegen 40 spelers van de schaakclub van de Antwerpsche Beurs speelde, leverde een succesvol resultaat voor onzen nationalen kampioen op. Euwe won 34 partijen, speelde 4 remise en ver loor 2 partijen. Deze laatsten werden ge speeld tegen de heeren Roymans en Wens. Dr. Elmer Poolsch gezant in Nederland Naar het Poolsche Persbureau te New- York meldt is Dr. Benedykt Elmer be noemd tot gezant der Poolsche regeering in Nederland. De gezondheid van Mgr. Dr. Lemmens Zijn hoogwaardige excellentie Mgr. Dr. Lemmens, Bisschop van Roermond, die eenige weken ter observatie in het zieken huis te Roermond was opgenomen, is Vrijdag in zijn Paleis teruggekeerd. De observatie* had een gunstig resultaat Voor volledig herstel zal de Bisschop echter nog eenigen tijd rust moeten ne men, zoodat Mgr. Dr. Lemmens.de eerste weken geen audiëntie zal verleenen. Ex-geinterneerd kreeg granaat* in zijn winkel In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een handgranaat geworpen in den vischwinkel van Engelman aan de Visch- markt te Utrecht, .waardoor veel schade aan meubilair en glas werd veroorzaakt. Eenige weken geleden werd de visch- handelaar uit een interneeringskamp, als een licht geval, vrijgelaten. Verkeersbrug bij Roermond Zaterdag is zonder eenig ceremonieel i^de vaste brug over de Maas bij Roermond Voor het verkeer opengesteld. Open brief inzake de mijnindustrie Het district Limburg van de Commu nistische Partij heeft dezer dagen een open brief gezonden aan den Minister- President nrar aanleiding van de toene mende zorg over de ontwikkeling in de mijnindustrie en de daarmee samenhan gende kolenproductie. In dit schrijven wordt stelling genomen tegen de meening als zouden de arbeiders de verantwoor delijkheid voor het dalen der kolenpro ductie dragen. Hongetocht-onderzoek In het kader van het sociografisch on derzoek van de Universiteit van Amster dam naar de hongertochten zal aan de bewoners van een twaalftal straten in Amsterdam worden gevraagd of één der leden van het gezin een hongertocht maakte. Op die manier wordt een inzicht verkregen in de omvang van deze toch ten. 20.000 mensclïen bijeen Vrijwel onbegrensde hulpverlening aan de politiek van de Nederlandsche Regeering ten opzichte van Indonesië en fanatieken weerstand tegen die van de tegenstanders van de Vereeniging Neder landIndonesië vormden Zaterdagavond tijdens de door de Vereeniging Neder landIndonesië in de markthallen te Am sterdam georganiseerde massale manifes tatie, wel den grondslag van de door vier sprekers gehouden betooging. „Wij zijn hier tezamen gekomen om onzen vastbesloten wil tot uitdrukking te brengen tot samenwerking tusschen de beide volken", aldus in zijn openingsrede Niet toegestaan Op de aanvrage om vergunning voor den bouw van een piashuisje aan den Korsendijk door den heer Leeflang te Gouda, is door Burgemeester en Wethouder afwijzend be schikt. WADDINXVEEN Keuring voor den dienstplicht Alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1945 zijn verzonden. Zijn er in 1925 gebaren mannelijke per sonen die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en niet een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschrij- ving hebben ontvangen, ó&n moeten zij zich vóór 10 Febr. a.s. ter gemeente secretarie aanmelden. Burgerlijke Stand Aangifteh van 24 t.m. 30 *Januarr*1946. Geboren; Jacobus z. v. M. Blonk en M. de Pater; Marinus Jacobus z. v. W. vl d. Starre en E. C. Nobel. Ondertrouwd: C. J. de Bruin en M. van Ringelenstein. Overleden: Marrigje Schouten, echtg. van J. Rupke, 67 j.; Cornelis Bol, echtg. van M. v. d. Berg, 67 j. Ergelijke vandalisme Er wordt bij de Nederlandsche Spoor wegen hard gewerkt om het spoorweg net, voor zoover dat onder de huidige omstandigheden mogelijk is, weer op te bouwen. Een werk, dat ook voor het herstel van ons economisch leven van. het grootste belang is. En juist daarom is het wel heel ergerlijk, dat een deel der Nederlandsche jeugd dit mooig op bouwwerk door zijn vandalisme bemoei lijkt. Een heel frappant staaltje kwam voor in de omgeving van Utrecht. Er stonden daar, op de niet bereden lijn Breukelen Harmelen, een aantal uit Duitschland te ruggekomen beschadigde rijtuigen te wachten op hun beurt voor opname in de werkplaats. Daar waren ook twee van onze nieuwste gestroomlijnde electrische vijfwagentreinen anno 1942 bij. Wonder boven wonder waren deze nu eens heel weinig beschadigd. Na eenige kleine re- paratiës hadden ze weer onmiddellijk in dienst kunnen worden gebracht. Mpar... de lieve jeugd wist zich toegang tot de lijtuigen te verschaffen en sneed overal de leeren zittingen en rugleuningen uit. Het gevolg is dat de treinep, die inmid-_ dels naar een veiliger plaats zijn over gebracht, nu geruimen tijd in de werk plaatsen zullen moeten blijven voor re paraties, die bovendieq veel schaarsch materiaal vergen! Ook ten westen van station Haarlem opgesteld materiaal werd „geplunderd". En wie geregeld in eenzelfde rijtuig reist, zal zelf kunnen constateeren, dat vrij wel eiken dag diefstallen en beschadig den voorkomen. Vooral in het oosten des lands zijn er voortdurend rooverijen van alles, wat maar op of langs de spoorbaan wordt aangetroffen. Seinpaallantaarns verdwij nen, waardoor de veiligheid van het trein verkeer in gevaar wordt gebracht, reflec toren bij onbewaakte overwegen worden losgeschroefd, waardoor het wegverkeer wordt bedreigd. Voorts worden alleen staande gebouwen beroofd van hun rui ten en dakpannen, ballastbedden en ta- taluds vertrapt en beschadigd! Het gevolg hiervan is, dat kostbaar materiaal verloren gaat en veel onnoodi- gen arbeid moet worden verricht. En dit op een tijdstip, v^garop alle materiaal en arbeidskrachten noodig zijn voor den op bouw van het spoorwegnet! Het is dan ook werkelijk ten hemel scheiend om te zien hoe de jeugd, en misschien ook wel een aantal volwasse nen, nu ruim acht maanden na het einde -van den ootlog de mentaliteit van de oorlogsjaren, toen men er al dan niet terecht prat op ging iets te hébben „georganiseerd", nog steeds niet heeft afgelegd. De Nederlandsche Spoorwegen doen daarom een zéér dringend beroep op allen in den ruimsten zin des woords die met de opvoeding van de jeugd te maken hebben, om met alle kracht den strijd tegen dit ergerlijke vandalisme aan te binden. In het belang van ons land en ons geheele volk. Breekt niet af, wat uw eigen spoor wegen voor U opbouwen! Wanneer over vier of vijf jaar de mo derniseering van het spoorwegnet zal zijn voltooid, zullen gestroomlijnde electrische treinen met een snelheid van plm. 150 K.M. per uur door ons land, snellen. Welke verbeteringen dit zal geven, blijkt uit on— ders+*?nd tabelletje, waarin de reistijden tusschen de groote steden zijn vermeld: A'damGroningen 215 K.M. 1 uur 55 ói. A'damHengelo 185 K.M. 1 uur 57 m. A'damMaastricht 219 K.M. 2 uur 4 tn. GroningenMaastr. 363 K.M. 3 uur 12 m. Dr. I. A. van Doorn, lid van het Lande lijk Bestuur der Vereeniging „Nederland— Indonesië". „In de komende weken zullen politieke besprekingen tusschen Nederland en In donesië worden gevoerd, die de diepste belangen van onze beide volkeren tot in de verre toekomst zullen bepalen. Het Indonesische volk is als een vrij volk tegenover het onze komen te staan, ver tegenwoordigd Ndoor respl Sjalyir en Dr. H. jAyan Mook. Dit is de politiek, die de regeering Schermerhorn thans tegen over Indonesië wenscht te voeren en bij die taak verdient zij den steun van het geheele Nederlandsche volk". Vier sprekers, dr. J. A. van. Doorn, ds. J. J. Buskes Jr., Herv. Pred. te Amster dam, mej. Eveline Poetiraij en mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredac teur van Het Parool, voerden het woord. De ongeveer 20.000 aanwezigen, be tuigden over het algemeen enthousiaste instemming met hét gesprokene. Nu en dan hoorde men echter nog eenig protest uit het publiek omhoog komen. Een door den. heer Van Heuven Goed hart voorgelezen ontwerp voor een reso lutie werd aangenomen. De inhoud hier van luidt: „Ongeveer 20.000 Nederlanders, op 2 Februari 1946 bijeen in de marthallen te Amsterdam, besluiten het op de manifes tatie gesprokene te ondersteunen en het manifest van de Vereeniging „Nederland- Indonesië" te onderstreepen. De verga dering brengt tot uitdrukking, dat het- lndoneslsche conflict opgelost moet wor den, niet door gewapend geweld, doelt door vreedzaam overleg met de regee ring Sjahrir, waarbij door de Nederland sche regeering als uitgangspunten moeten worden aanvaard het recht van Indonesië op een eigen bewind en de vrijwillige samenwerking tusschen Nederland en In donesië. Het is slechts deze politiek, welke een oorlog van volk tegen volk kan voorkomen, een oorlog, die door vrijwel het geheele Indonesische volk zaj worden gezien als een strijd voor vrijheid en recht". Deze resolutie zal worden gestuurd aan den inister-President Prof. Ir. W. Scher- merhuom, den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Prof. Dr. Logemann, aan den Lit.-Gouverneur-Generaal Dr. H. J- van Mook en aan de regeering Sjahrir- De voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche militairen, de heer Van Gessel, deelde mede dat 80% der mili tairen achter de politiek der regeering staan. HILVERSUM N.C.R.V. 18.' praatje door 19.15 Weero' door de Kon halfuur. 20.(X Verdi door André Rieu. Slot: „lndië" Locatelli. 21 deel. 21.45 L 22.15 Brandi Bach. 22.3 Moeilijke tel 22.50 Gram 24.00 Sluitin HILVERSU/ A.V.R.O.: il klanken. 18.1 v. d. Linden nenkoor. 19. Johan de Is piano. 19.45 O. J. Scheu Landbouwpi Uw melk- 20.15 Kon. Yperen. 2 wederopbou h, verkeer", De Romani Nightingale De Kwintet draagt vooi spelers. 23.1 24.00 Sluiti De post i Speciale ribo—Cura 25 Februar dagen won ding van ei tusschen IS gebiedsdeel Met deze postcorresf namg, en i zonden. De stuk het opschri dam—Gure dag voor in Amsten porten en schuldigd 1 In verbal kan met de dentie niet meegegeve De overt ren. t)e ee bepaald oj vertrekdaté vluchten zi maakt. I Duil in Een aai onde wie land naar mag daar ten. ilnwonerj o Dertig i ford, de p missie is u hebben in U.N.O. de de streek geen vijan wij zijn va de U.N.O. rakter van De bürg de opposit is, en dat missie toe Nader v woners va tie hebben T.K.F In een door Soek republikeii T.K.R. in organisatie ke op inte gericht". De naai hetgeen t Indonesia' riesië). Het rep de, derde, was eerst Keamanar i» i BpP JiP

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2