Al(ïFMFTN PAGFS1AD VOOR GOIJDA EN OMSTREKEN RAADSVERGADERING Vergeet II niet. WcubcciM m Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda NUMMER 146 DINSDAG 5 FEBRUARI 1946 Iministratie: NL J. van Loon jSur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 el STADSNIEUWS GOUDSCH COMITÉ NEDERLAND—INDONESIË ln een Donderdag j.l. gehouden verga dering werd een Goudseh Comité Neder land— Indonesië gevormd. Het comité stet zich ten doel: Te komen tot een op zoo breed mogelijke basis geuite meening van de Goudsche bevolking ten aanzien van de Indonesische kwestie. Daartoe zal een masavergadering worden belegd waar wordt uitgegaan van de grondstelling: Indonesië gelijkwaardig partner in het Rijksverband". Tevens zal dit dienen als antwoord aan de reactie en tot steun aan de huidige regeering. Het comité besloot een adhaesie-tele gram te zenden aan het Amsterdamsch comité Nederland—Indonesië. Reeds is dit streven in Indonesië bekend geworden en met groote instemming begroet. In het Goudseh comité hebben zitting genomen de afgevaardigden van: de Chr. Dem Unie. de Comm. Partij Nederland, de Centrale Jeugdbeweging, de S.D.A.P.. R K Centrum voor Staatkundige vorming, de ÈVC., de Vrijz. Dem. Bond, de Vlam- groep, de Ned. Volksbeweging, de Soc. Vrouwenbond, de Goudsche Bestuurders- bond en van de dagbladen Het Vrije Volk, Het Parool, De Waarheid en üroot- Gouaa. Bespreking met de Kerkelijke In stanties zijn gaande. De groote vergade ring zal gehouden worden op Maandag 1» Febr. a.s. Nadere mededeelingen zullen volgen. De bevolking wordt verzocht dezen avond vrij te houden. Het gaat hier om de toekomst van ons geheele volk. Om verkeerde conclusies te voorkomen In ons bericht omtrent het ruilen van radiotoestellen, dat wij in ons blad van Vrijdag publiceerden, is sprake van een zekere Y. van de Markt. 1 er voorkoming van misverstanden deelen wij nog mede, tlat hiermede niet den heer Yff, eigenaar van het bloenienhuis Gloria Mundi be- doeld is. DE W1NKELSLU1TINGST1JDEN Winkels mogen geopend zijn: Van 1 October tot 1 April: op de eerste vijf werkdagen van 5 uur tot 18 uur en op Zaterdag van 5 uur tot 19 uur. Van I April tot 1 October: op de eerste 5 werkdagen der week van 5 uur tot 1* uur en op Zaterdag van 5 uur tot 20 uur. Kapperszaken en fotografische ateliers mogen op de dagen, dat de winkels vroe ger dan 20 uur gesloten moeten zijn, van af het tijdstip van sluiting tot 20 uur ge opend zijn ,doch uitsluitend tot het ver richten van kappers- en fotografische werkzaamheden. Winkels, waar uitsluitend of in hootd- zaak visch, fruit, brood, banket, suiker werk, chocolade al dan niet tezamen met consumptieijs ten verkoop in voorraad zijn, mogen op Zondag gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren ge opend zijn, doch uitsluitend voor den ver koop van genoemde artikelen en ondei voorwaarde, dat in den winkel van bui tenaf ten allen tijde gemakkelijk kennis kan worden genomen van een door o vanwege den Burgemeester gewaarmerkt geschrift of drukwerk waarop duidelijk üe openingsuren vermeld zijn. Bedoelde uren moeten gelegen zijn tus schen den tijd, dat normaal de winkels voor het publiek geopend zijn. Vischwinkels mogen des Zaterdags to 23.30 uur geopend zijn. dat U morgen Uw nieuwe dis- rabutiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen PICKO en v.d. SCHOUW U behoeft alleen Uw tweede distributie- stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kant aan de loketten 4, 6 en 8 van het Gymnastieklokaal in de P«t>er,tra®' terecht tusschen 9.30 en en tusschen 2.- en 3.30 uur Voor de derde maal kwaar "gisteravond de Goudsche noodgemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van Burgmeester James. Prompt om 8 uur wordt de vergadering geopend met het goedkeuren van de notulen van de vorige bijeenkomst op 18 Dec. 1945. Bericht van verhindering is ingekomen van de heeren C. J Sluiter, P. den Edel, H. Nijhuis, en J. K. Begeer. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Als tijdelijk leeraar in de Fransche taal aan de Handelsavondschool wordt benoemd de heer A. Herstel met 20 stemmen tegen 1 en als tijdelijk leeraar in het boekhouden aan dezelfde school de heer G. Lasseur eveneens met 20 stemmen tegen 1. Met algemeene stemmen wordt de heer J. Bruijn benoemd tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim in de plaats van den heer L. Verjaal, die door den voor zitter voor zijn werkzaamheden als zoodanig bedankt wordt. Uitvoerige debatten ontlokt het voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde voor de Raadsvergaderingen. Drs. G. Nederhorst (S.D.A.P.) vindt het voorstel van B. en Weerder een verslech tering en acht het onaanvaardbaar, dat schriftelijke vragen uitsluitend schriftelijk beantwoord worden. De vrije discussie wordt naar sprekers meening geheel afgesneden. Hij onderscheidt drie gevallen, al. aange legenheden van openbaar belang, waarbij gebruik kan worden gemaakt van interpel latie. minder belangrijke aangelegenheden, waarvoor schriftelijk vragen zouden kunnen worden gesteld en zaken van urgent belang, waarvoor hij gaarne mondeling vragenstellen toegestaan zou zien aan het eind van de Raadsvergaderingen. Dit moet echter tot uiterst belangrijke dingen beperkt blijven, waarvoor hij de medewerking van zijn fractie bij voorbaat toezegt. De heeren Bik (A.-R.) en Snel (Comm.) sluiten zich hierbij aan, waarbij vooral de laatste op de bres springt voor de demo cratische rechten. Not. Moerel (R.-K.) ver klaart zich tegen een rondvraag en vindt het een probleem, om de urgentie van bepaalde zaken te bepalen Hij stelt voor interpellaties" 8 dagen voor'de vergadering in te dienen en anders den Raad bijeen te roepen binnen 3 weken na het indienen van een interpel latie. De heer van Wijk (A.-R laat een ander geluid hooren en dringt aan op^aan neming van het voorstel van B. en W. Nadat wethouder Heerkens de verschil lende vragen beantwoord heeft zet Burge meester James de gedachtengang van het voorstel uiteen, waarbij hij de geschiedenis van de rondvraag behandelt. Vroeger werd er vaak te veel gepraat en te weinig ge handeld. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat de democratische rechten in het gedrang zullen komen. Wat dat betreft zegt hij namens B. en W. alle medewerking toe. Het college is echter verantwoording schuldig en moet inlichtingen geven aan den Raad. Daarvoor is meestal eenige tijd van voorbereiding noodig. De heer Nederhorst verlangt niet, dat BenW. dadelijk antwoord zullen geven op gestelde vragen maar verzoekt toestem ming tot het stellen van belangrijke vragen, indien zulks noodig mocht zijn. Hij doet tenslotte het voorstel om het voorgestelde art. 28a, sub 2 aan te vullen met de woorden in een met redenen omkleed schrijven"wat zonder stemming wordt aangenomen, terwijl hii sub.. 4 wil laten vervallen en vervangen wil door een nieuw artikel, waardoor alle raadsleden opheldering kunnen verzoeken omtrent onderwerpen, die door een vra«*? steller ter vergadering zijn gebracht. Uit voorstel wordt met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Een amendement van Drs. Nederhorst tot het toevoegen van een art. 28b. luidende. Onderwerpen, welke geen uitstel kunaen leiden en niet behooren tot de orde van den dag kunnen door den voorzitter ter tafel worden gebracht op verzoek van Sen mochten B. en W. de overtuiging hebben, dat overleg gewenscht is. dan kan het onderwerp aangehouden morden terwijl ook het lid van het college, dat inlichting moet geven aanhouding kan verlagen, wordt aangenomen met de aanteekening. dat de Not. Mot,., wotdt ..Vogelenzang" wotdt lang heër Nederhorst verklaart, dat zijn fractie voor den naam „Wilhelipinastraat" schoop tegen haar zin, daar een goed humeur van de burgerij bij haar boven eén straat naam gaat. Met 17 tegen 4 stemmen wordt besloten, dat de naam „Wilhelmlnastraat weer zal worden ingevoerd. Omtrent de vragen van den heer Bik (ar.) over de gang van zaken in het Rusthuis „Juliana" besluit de raad om dit punt. op voorstel van den heer Bik, af te voeren van de agenda. (Mevr. van Danzig-Melles en de heer Bik verklaren zich echter bereid, zulks op verzoek van Drs. Nederhorst, om te zijner tijd den Raad voorlichting te geven omtrent een ander. Bij het voorstel tot inrichting van een industrieterrein tusschen de Kromme en de Nieuwe Gouwe wordt de openbaarheid van de zitting opgeheven en wordt met gesloten deuren deze kwestie besproken. De Raad machtigt hierbij B. en W. om de noodige stappen te ondernemen. Een voorstel tot wijziging van <Je Markt bebouwingsverordening wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Ook het voorstel inzake toepassing der Winkelsluitingswet lokt eenig debat uit. Na uiteenzettingen van de heeren Van Wijk (a.r.) en Korf (lib.) die geen bezwaren zien in een verplichte sluiting voor levensmiddelenbe- drijven op Donderdagmiddag besluitde Raad accoord te gaan met het voorstel van B. en W. om den Dinsdagmiddag voor verplichte sluiting van levensmiddelenzaken en bloemen winkels aan te wijzen, zulks in verband met de op Donderdag gehouden markten. In snel tempo worden dan aangenomen een voorstel tot wijziging van de verordening ex artikel 10 der Drankwet, waardoor het stadsgedeelte ten noorden van de spoorbaan tot „droog" gebied wordt verklaard: een voorstel tot vaststelling van -de rentevergoe ding door de Stadsspaarbank op 2.16 pet. en van den stortings- en ophaaldienst op 3 pet.een voorste! tot vaststelling van het gem. bedrag per leerling voor het onderwijs in de lich. oefening voor het U. L.O. voor 1944; een voorstel tot vaststelling van de vergoeding ex art. 55ter der Lager-onderwijs- wet over het jaar 1944 en een voorstel tot verleening van medewerking voor de aan schaffing van schoolbanken voor de R.K school aan de Lethmaetstraat. Het voteeren van gelden voor de herstelling van de Veemarkt brengt de eventueele sloo ping van de Centrale Keuken ter sprake. B. en W. stellen echter voor, gezien het feit, dat geen dringende behoefte aan deze ruimte bestaat, dit gebouw tijdelijk als garage voor de politie in te richten. Na bespreking van de materiaalvoorziening voor de voorgestelde werkzaamheden wordt dit voorstel eveneens aangenomen. Ook de wijziging van de gemeentebegroo ting voor het jaar 1945 wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Na de behandeling van een ingekomen schrijven van Drs Nederhorst over de loonen bij de D. U. W.-werken te Boskoop en Gouda waarbij de voorzitter opmerkt, dat dit geen gemeente, maar een rijksdienst is en de vragensteller uiteenzet, dat de loonen te Bos koop f 2.- beneden het minimum garantie loon blijven door édlerlei omstandigheden die buiten den wil van de arbeiders liggen; wordt de vergadering tegen middernacht gesloten. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.Mil. tot morgenavond. Wordt verwacht i Meest malige wind tusschen Zw. en Nw. Gedeelt. bewolkt. Plaatsel. nog een enkele regenbui. Iets minder zacht. Later toe nemende bewolking. Wat is er in Gouda te doenl Reünie i Vrijdag t./m. Woensdag i Dorps Detective. Thalla-Theater Vrijdag t./m. Woensdag „Ik beschuldig" Schouwburg Bioscoop: De wereld beeft Dinsdag 5 Februari, 7.30 uur, Restaurant Ter Gouw, Biljartwedstrijd: „De Tunnel— K. O. T.", Gouda. Idem 8 uur, Concordia, Goudsche Too- neelkring met „Lastige vrouwtjes" door de A'damsche Tooneelver. Idem 8 uur, De Beursklok, Ned. Reiaver „Lichtende kleuren in het zonnige Zuiden", lezing met lichtbeelden door L. P- Dupree, Woensdag 6 Febr., 8 uur, De Beursklok, Oudheidkundige kring „Die Goude", spreker P. v. Balen over de bloeitijd van Gouda". Idem 7 uur, Reünie, bovenzaal: Ds. J. Borger over „De toestand en het behoud van Europa". Idem 7.30 uur. Ned. Geref. Gemeente, Turfmarkt 54, Ds. Joh. van Weizen. idem 8 uur Nieuwen Schouwburg, Krodato- Expresse ten Bate van het Mgr. Mutsaers- oord te Venlo. Idem 6 Febr., 8 uur ConcordiaGoudsche Tooneelkring met „Lastige Vrouwtjes" door de A'damsche Tooneelvereeniglng. Donderdag 7 Febr. 7.45 uur, Blauwe Kruis: Volksuniversiteit. Dr. E. van Raalte. „Bin nen- en buitenlandsche spiegel van Rusland en Amerika". Idem, 7.30 uur. Rest. Ter Gouw; Biljard- wedstrijd Stolwijk-De Rollende Bal. Idem. 8 uur. Hotel De Zalm, bespreking over de Stichting van de Partij van den Arbeid. Idem 8 uur, ConcordiaUitvoering van de Fanfare Ver. „De Korte Akkeren", Idem Nieuwe Schouwburg, 8 uur. Vierde opvoering Revue 1940—'45. Zaterdag 9 Febr., „Concordia", Cabaret revue „Ferry". Aanvragen extra Textielgoederen. Antwoord op de ingediende aanvragen kan worden gehaald aan den Distributie- dienst, loket 11Peperstraat, door ben wier bewijs van aanvrage het nummer draagt tusschen 25223 en 25614 op Woensdag 6 Februari tusschen 9.30 en 12.— uur en 2.en 3.30 uur. Onafgedekt broodvervoer M uit de Aaltje Baksteeg, die brood vervoerde, dat niet behoorlijk was afge dekt zag deze nalatighed opgemerkt door het waakzaam oog van de politie. Eerbe keuring wegens het in gevaar brengtn van de volksgezondheid was het gevolg. Als het maar duidelijk is Een knecht van de Fa. S. van den Kleiweg reed op een bakfiets van zijn baas, maar was nog geen 16 laar- leverde een bekeuring op voor S. wegens het doen voortbewegen van de trappers van een driewielige bakfiets door een per soon beneden de 16 jaar. Had hij nu maar „gefreewheeld! Uitvoering van „De Korte Akkeren" De Fanfare-vereeniging „De Korte Ak keren" geeft een uitvoering in Concordia oo Donderdag 7 Februari, Waaraan mede werking worat verleend door het tooneel- wezelschap „Nieuw Leven", dat de klucht „Cel 13 is vrij" zal opvoeren. Zwarte eigenteelt sigaren Wegen» het verkoopen zonder bon van ongébanderolleerde sigaren is proces- i verbaal opgemaakt tegen H. van den L. Tiendeweg en zijn hulp in de huishouding, die ook hulp op de zwarte markt bleek te zijn. Ook de kooper M., eveneens van den, L Tiendeweg werd bekeurd. 92 sigaren, welke van eigen teelt afkomstig bleken, werden in beslag genomen. De gemaakte prijzen varieerden tusschen 25, 40 en 75 cent per stuk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Febr. Jacoba Pieternella Francina, dochter van H. Mikkers en A. van Oudshoorn, Karekietstraat 92. - 3 Feb. Cornells, zoon van G. van der Bijl en L. den Besten. 3e Kade 125. - 2 Febr. Peter, zoon van Chr. W. Sangster en A. M. Lis- sendorp, Kanaalstraat 9. - 3. Febr. Willem Frederik, zoon v M. Borgstijn en C. W. van Schelven. R. van Catsweg 65. Overleden: 31 Jan. J. C. van Win gerden, 57 jaren. Ji GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1