De Grieksche kwestie In den Veiligheidsraad SPORTNIEUWS BINNENLAND Waddinxveen—Stolwijk 4-3 Op een onbespeelbaar terrein in den regen speeldec beide elftallen toch nog een aan trekkelijke partij voetbal. Spoedig na het begin nam Waddinxveen. gesteund door den wind, door Burger uit een voorzet van links, de leiding. Na tien minuten maakte dezelfde speler nogmaals een doelpunt, 2-0. Stolwijk kwam nu energiek opzetten en maakte door haar midvoor en rechtsbinnen nog voor de rust gelijk. Na de thee maakte de gasten van een misverstand in de achterhoede van Wad- dinxveen gebruik en de rechtsbinnen doel puntte 2-3. Het spel golfde daarna heen en weer, terwijl de Waddinxveensche voorhoede, gesteund door de midhalf, die uitstekend partij gaf, de gevaarlijkste aanvallen deed. Stolwijk kroop door het bekende oog toen de scheidsrechter, die overigens goed leidde, voor vermeend buitenspel floot, terwijl twee spelers van de thuisclub voor het vijande lijke doel opereerden. De gastheeren kwamen echter terug en Kant maakte gelijk. De strijd werd nu ruwer, doch de scheidsrechter hield de teugels strak. Een speler van Stolwijk werd echter geblesseerd Bi) een nieuwe aanval van W'veen doelpuntte Kant opnieuw 4-3. Het spelpeil zakte door vermoeidheid der spelers en tot doelpunten kwam het niet meer. Waddinxveen behaalde een verdiende overwinning. De wedstrijden Moercapelle 1-W'veen II en Waddinxveen IV-Donk V werden afge- lascht. 21/2 spaarcertificaten De Directie van het Grootboek 1946 deelt mede: „Als gevolg van moeilijkheden met de verschaffing van het benoodigde speciale papier, zal het niet mogelijk zijn de 2Yo% spaarcertificaten onmiddellijk op 15 Fe bruari a.s. aan de inschrijvers ter be schikking te stellen. Verwacht kan wor den, dat de certificaten begin Maart zul len worden uitgereikt. Personenverkeersbrug te Roermond geopend Nadat er dag en nacht gewerkt was, dikwijls ook 's Zondags, is Zaterdag 2 Februari, eerder dan verwacht werd, de personenverkeersbrug over de Maas bij Roemond geopend. Door het wassen van den Maas kwam de schipbrug in gevaar. Hij vormde een obstakel voor de scheep vaart en daarom heeft men met man en macht gewerkt om de brug klaar te krij gen. Roermond is thans geheel uit zijn isolement bevrijd. De opening geschiedde zonder ceremonieel. Vorderingen op Duitachland. In een korte samenvatting geven wij nog maals een overzicht van de thans geldende bepalingen ter zake van vorderingen op Duitschland. Bij het Nederlandsche Clearinginstituut te Amsterdam, Nieuwe Spiegelstraat 3-5, moe ten worden ingediend Vorderingen (ook loon-) op Duitsche ondernemingen of instellingen (ook overheids diensten, doch geen weermachtsdiensten) met uitzondering van vorderingen inzake effecten belichaamde waarden en die wegens geleden oorlogsschade. Bij de gemeentebesturen moeten ter regi stratie worden ingediend a. Vorderingen op voormalige wehrmachts- diensten of leveringen vac goederen ingevolge een koop- en verkoopovereenkomst b. Vorderingen op grond van een requisitie' waaraan een vorderingsbewijs ten grondslag bflt c. Vorderingen, ontstaan door het georga niseerd weghalen (zgn. georganiseerde roof) van goederen door een weermachtsdienst. Bij de schade-enquette commissie tenslotte De vorderinge^ ontstaan door indivldu- eelen roof door leden van de weermacht. Jhr. Mr. A. W. L. van Starkenborgh Stachhouwer ontvangt Grootkruis Nederlandsche Leeuw Bij Kon. Besluit van 21 September heeft H.M. de Koningin aan Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, thans ambassadeur te Parijs, het Groot kruis in de Orde van de Nederlandsche Leeuw verleend. Zaterdag 1,1. heeft de Koningin tijdens een particuliere audiënte de versierselen dezer orde aan den heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer overhandigd. LUCHTDIENST AMSTERDAM—NEW-YORK Opening op 17 Februari a.s. Op Zondag j.l., te 15.31 uur, vertrok, met een stormachtigen tegenwind, de Skymaster „Scandinavia" van de Ame rican Overseas Airways van Schiphol via Shannon (Ierland) naar La Guardia Field, New-York. Het vliegtuig kwam recht streeks van Stockholm en had 20 passa giers aan boord. Dit is het eerste vliegtuig, dat van Sch'phol met betalende passagiers naar Amerika vertrekt. De vorige vluchten van de American Overseas Airways waren proefvluchten met deskundigen. De ge regelde dienst .tusschen Amerika en Schip hol is echter hiermee nog niet geopend. Het betrof hier n.l. een wegens het weer via Schiphol verlegde vlucht van Scandi navië uit. Aan boord bevond zich Harold A. Harris (de bekende generaal uit den 2en wereldoorlog „Bomber-Harris"), thans vice-president en generaal-manager van de American Overseas Airways, Hij verklaarde, dat het in het voornemen lag den geregelden dienst op Schiphol om streeks 17 Februari a.s. open te stellen. MUTATIES BIJ R.V.D. Dr. H. Brugmans heen! De Regeeringsvoorlichtingsdienst meldt: 1. Teneinde ieder misverstand dien aangaande uit den weg te ruimen en het karakter van den R.V.D. als technisch, on-politiek Overheidsapparaat te onder strepen, is de functie van den Regeerings- commissaris bij dezen dienst, met ingang van 1 Februari beëindigd. Dr. H. Brugmans zal den Minister-Pre sident met ingang van dien datum als secretaris ter zijde staan, in het bijzonder voor politieke aangelegenheden. 2. Als opvolger van den heer P. A. Wansink, aan wien op zijn verzoek eer vol ontslag werd verleend als directeur van den R.V.D., is benoemd Mr. J. M. Landré. Deze zal het mede tot zijn taak rekenen, na te gaan, in hoeverre er in de werkwijze van den dienst wijzigingen moeten worden aangebracht, teneinde het aangegeven karakter te, verzekeren. 3. Het ligt in de bedoeling van de re geering een deskundige commissie te be noemen, die zich van de taken van den R.V.D. op de hoogte stelt en op korten termijn advies uitbrengt omtrent de ge- wenschte organfsatie van het geheele complex der van de overheid uitgaande voorlichting. Diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk hersteld Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken deelt mede, dat de Nederlandsche regeering ertoe is overgegaan de tegen woordige Oostenrijksche administratie te erkennen als voorloopige Oostenrijksche rejfeering. In antwoord op het desbetreffende tele gram heeft de Oostenrijksche bondskan selier de groote voldoening der Oosten rijksche regeering uitgedrukt over de be slissing, onder toevoeging dat het de Oostenrijksche regeering ten zeerste ver heugt de diplomatieke betrekkingen te kunnen hervatten met een land, dat zij te allen tijde de grootste achting en sympathie heeft toegedragen. Niet aan de grens ingeleverd vijandelijk papiergeld Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat thans ook een regeling is ge troffen voor gerepatrieerde Nederlandsche onderdanen (niet-schippers), die niet in de gelegenheid zijn geweest het in hun bezit zijnde vijandelijke papiergeld aan de grens in te leveren, doch die dit geld in plaats daarvan bij een bankinstelling hier te lande deponeerden. Ook voor deze gevallen is de mogelijk heid geopend de tegenwaarde van het be doelde vijandelijke papiergeld tegen een koers van R.M.« 100 75,36 vergoed te krijgen. Dit geldt echter alleen voor politiek betrouwbare personen, die geacht kunnen worden zich niet aan tewerkstel ling in het buitenland te hebben kunnen onttrekken en die het ingeleverde geld van hun loon hebben kunnen oversparen. In verband hiermede dienen de belangheb benden zich in eerste instantie te wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau (c.q. bijkantoor) waaronder hun laatste woon plaats voor het vertrek naar het buiten land ressorteert (ook indien zij niet door bemiddeling van het Arbeidsbureau in Duitschland werden tewerk gesteld en b.v. als politiek gevangene of krijgsgevange- neh naar Duitschland werden gevoerd). Met een door genoemd Arbeidsbureau af gegeven verklaring dienen zij zich vervol gens te wenden tot den Inspecteur der Belastingen eveneens van hun laatste woonplaats vóór het vertrek naar het bui tenland. Een soortgelijke regeling geldt voor schippers. De huldiging op 28 Februari van Z. Em. Kardinaal de Jong Op DonSerdag 28 Febr. zal des mor gens in de Kathedrale Kerk te Utrecht Kardinaal de Jong een Pontificale H. Mis celebreeren. Na afloop van de H. Mis zal gezongen worden het zeven-stemmig „Laudate Dominuw" van H. Andriessen. De plechtigheid wordt door talrijke hoogwaardigheidsbekleeders bijgewoond, o.a. door de leden van het hoogwaardig Episcopaat en den Co-Adjutor van Breda. Om drie uur 's middags zal een groote huldigingsbijeenkomst gehouden worden in het gebouw „Tivoli" waar, na de be groeting van den kerkvorst, prof. dr. G. Brom een feestrede uitspreekt. Een soliste zingt „Exsultate" van Mozart. Kardinaal de Jong spreekt en tot slot zingt een vier stemmig gemengd koor het „Te Dëum" van, Anton Bruckner. Solisten en instru mentale begeleiding door het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 's Avönds volgt na een fakkeloptocht een openbare huldiging voor het Bis schoppelijk Paleis in de Maliebaan. Nederlandsch motorschip bij Ramsey gezonken Alle opvarenden gered De geheele uit zes koppen bestaande bemanning an het Nedelandsche motor vaartuig „Rian" van 232 ton is gered, nadat het schip Zondagochtend na een aanvaring ter hoogte van Ramsey (Eilandman) was gezonken. Bij deze aan varing was nog een ander Nederlandsch schip betrokken n.l. met marinevaartuig de „Jan van Geder", dat slechts opper vlakkige schade bekwam. De bemanning van de „Rian" werd doQr de „Jan van Gelder" aan boord genomen en te Ram- esy aan land gezet. De „Rian" *was geladen met kolen. De „Rian" zou van Maryport naar Parr varen met een lading kolen. De bagage der bemanning ging verloren. Repatrieeringsdienst van het M.G. sluit zijn deuren De afdeeling pers en publiciteit van den Dienst der Repatrieering deelt het vol gende mede: Met de opheffing van 't Militair Gezag is er ook een einde gekomen aan het werk van den Repatrieeringsdienst dezer orga nisatie, waarvan het werkterrein hoofd zakelijk in Duitschland en in de ont vangstcentra langs de Nederlandsche grens lag. Na maanden van ingespannen arbeid heeft de Repatrieeringsdienst van het De Russische afgevaardigde Wysjinski heeft heden in den Veiligheidsraad geant woord op de rede, die Bevin naar aanlei ding van de Russische voordracht van de Grieksche kwestie heeft gehouden. Wys jinski zeide, dat niets ergers zou gezegd kunnen zijn dan de beschuldiging van Bevin, dat de door Moskou geinspireerde anti-Britsclie propaganda een bedreiging vormt voor den wereldvrede. De Russische gedelegeerde wees er op, dat dergelijke beschuldigingen ook in 't verleden her haaldelijk zijn geuit, en dat ook thans weer alle critiek van de Sowjet-Unie op het buitenlandsch beleid van Engeland als „propaganda" wordt betiteld. Wysjinski herhaalde, dat voor de Sowjet-Unie de aanwezigheid van Britsche tröepen in Griekenland een bedreiging van den wereldvrede vormt en zij persisteert bij haar eisch, dat tdeze troepen onverwijld behooren te worden teruggetokken. In zijn repliek wees Bevin op de om standigheid, dat er sinds eenige jaren in Engeland een andere mentaliteit ten op zichte van de Sowjet-Unie is gekomen. Rusland kan zeker niet zeggen dat Bevin onvriendelijk gestemd is ten aanzien van dit land. De Grieksche afgevaardigde verklaarde, dat de toestand in Griekenland zonder twijfel het optreden van de Engelschen aldaar wettigde. Dat is een zuiver interne aangelegenheid: de Grieken denken er niet aan een van hun buurstaten aan te vallen. De voorzitter opende vervolgens de discussie. De leider der Amerikaansche delegatie, Stettinius, verklaarde, dat de Amerikaansche regeering overtuigd is, dat de aanwezigheid van Engelsche troe pen in Griekenland geen gevaar oplevert voor den wereldvrede, en dat de Veilig heidsraad niet juist zou handelen, wan neer hij in dezen stappen zou onderne men. De Fransche gedelegeerde Bidault sloot zich hierbij aan. De Poolsche afgevaardigde verklaarde: „Wanneer de Engelschen vragen of de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland een bedreiging voor den M.G. ruim 325.000 lanagenooten naar het vaderland kunnen terugbrengen en hen langs de grenzen in de gegeven omstan digheden zoo goed mogelijk kunqen ont vangen. Het adres voor alle repatrieeringszaken in Europa luidt: Ministerie van Sociale Z:\ken, bureau Repatrieering, Flatgebouw Zeestraat, Den Haag. Het reizen naar Duitschland Het hoofd van het Bureau Nationale Veiligheid deelt mede: Het is nog steeds niet toegestaan naar Duitschland te rei zen voor persoonlijke, familie- of zakelijke aangelegenheden. Dit in afwijking van berichten, die reeds in de pers versche nen zijn. Aanvragen worden door Bureau Natio nale Veiligheid niet in behandeling ge nomen. Congres van sympathiseerenden met de Partij van den Arbeid Vrijdag 8 Februari a.s. komen te Am sterdam in een congres bijeen zij, die zich aangetrokken gevoelen tot de op te rich ten Partij van den Arbeid, doch niet deel uitmaken van een der drie partijen (S.D.A.P., V.D.B. en C.D.U.), die als zoodanig hebben deelgenomen aan het overleg, dat tot de plannen voor deze partij heeft geleid. Op dat congres zullen de voorstellen tot het in het leven roepen van deze nieuwe partij worden toegelicht en besproken. In de middagzitting zal o.a. het woord worden gevoerd door Minister Schermer- horn. Het congres vindt plaats in de Kleine Zaal van het Concertgebouw te Amster dam en vangt aan om 10 uur. Belang stellenden kunnen toegangsbewijzen aan vragen bij den vertegenwoordiger in het gewest waar zij woonachtig zijn. Voor Z.-Holland is dit Mr. H. B. Engelsman, W. de Zwijgerlaan 6, Schiedam. WIELRENNEN Van Vliet verliest van Scherens Zondag j.l. werden te Zurich internatio nale sprintwedstrijden gehouden, waaraan behalve Franschen, Belgen, ook de Neder landers Arie van Vliet en Jan Derksen deelnamen. In de finale kwam v. Vliet tegen den Belg Scherens uit en verloor. Derksen werd derde door van den Belg v. Looveren te winnen. Op de vijfde plaats kwam de Franschman Vigue en de Zwit ser Hagenbusch werd zesde. vrede vormt, luidt mijn antwoord: neen. Ik twijfel er niet aan, dat de Britsche regeering de orde en welvaart in dit land wil herstellen". Wysjinsky verklaarde, drit de Sowjet- regeering genoegen zou nemen met de verklaring dat in verband met de Brit sche verklaring, dat de Engelsche troe pen zoo spoedig mogelijk zouden wor den teruggetrokken, de Raad van oordeel is, dat de kwestie uitputtend behandeld Het burget der U.N.O. 25 milloen dollar De Sowjet-Unie heeft bij de commissie voor administratieve en budgetaire aan gelegenheden geprotesteerd tegen het voorloopige budget van de U.N.O. van 25 millioen dollar voor het eerste jaar. De Sowjet-Russische afgevaardigde Prof. Stein verklaarde, dat het jaarlijksche bud get van den Volkenbond slechts 8 mil lioen dollar bedroeg. Hij stelde voor een subcommissie te vormen, die het budget zou onderzoeken en verminderen. Van Britsche zijde werd oppositie gevoerd tegen het voorstel van Prof. Stein om reden, dat dit het eerste budget was en moest worden aangenomen om het perso neel van de functioneering van de U.N.O. te verzekeren. Ook Senator van den Berg kantte zich tegen het voorstel en zeide, dat het budget een goedkoope prijs was om den vrede te betalen. Syrische en Libaneesche nota De Syrische en Libaneesche delegaties bij de U.N.O. hebben definitieve instruc ties van hun respectieve regeeringen ont vangen om een nota te overhandigen, waarin het standpunt der beide regeerin gen inzakfc het terugtrekken van vreemde troepen 'tiit den Levant wordt uiteengezet. De nota is gisteravond aan den Veilig heidsraad overhandigd.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2