•SF.iSK ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Naklanken van het Grotius-jaar Vergeet U niet.... NUMMER 148 DONDERDAG 7 FEBRUARI 1946 STADSNIEUWS Wuc&uiM XnïiÏ03, .,1. 28fi.a frSOud kerweerd, Heerenstraat 1, f*J- Oud SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK talactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Qouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 et Losse numrn. 10 ®t 95 Kinderen naar, Engeland Gisterenmiddag vertrokken er van de Vee markt 95 kinderen uit Gouda en omgeving naar Engeland, waar zi) gedurende 4 maan den zullen blijven. Ce eerste twee maanden zullen zij in kampen verblijven te Doncaiter in Yorkshire en daarna twee maanden bij particulieren worden ondergebracht De kinderen, die allen tusschen 8 en 14 jaar oud zijn, werden per autobus naar Rotterdam gebracht, waar zi) aan boord van het ss. „Mecklenburg" gaan tezamen met een gelijk aantal kinderen uit West-Brabant. Hedenmorgen omstreeks 7 uur zullen zi) in Engeland voet aan wal zetten. 27 gelei ders, geestelijken en verzorgsters, maken de reis mede. De kinderen, die er meet endeels nog zwak uitzagen, zullen in deze andere omgeving zeker tot rust komen en herstel van krach ten vinden. Toen de wagens wegreden werd er natuur lijk enthousiast gewuifd. Alhoewel het lange wegblijven van huis zoowel voor de ouders als de kinderen heel wat beteekent. Inlichtingen gesneuvelde Amerikaansche soldaten Het is gebleken, dat niet alle gevallen van sneuvelen e.d. van geallieerde mili tairen ter kennis van de bevoegde autori teiten zijn gekomen. Graven worden ontdekt in velden of op particuliere erven. Van de Commanding General of the American Graves Regi stration Command is dan ook het verzoek ontvangen de aandacht van de Neder- lantteche bevolking te vestigen op deze aangelegenheid en ieder, die zoo'n geval weet uit te noodigen de hem bekende bij zonderheden kort op schrift te stellen, ook betreffende voorworpen of onderdee- len van neergestorte toestellen of de be manningen. De Amerikaansche gravendienst voor Gouda e.o. is gevestigd in de voormalige sigarenfabriek van Donker aan de Graaf Florisweg, telef. 2565. Opgaven dienen echter bij den burge meester te geschieden. Het ligt in de bedoeling de stoffelijke overschotten van; alle geallieerde solda ten op centrale militaire kerkhoven ter aarde te bestellen. Werkt allen hieraan mede als 'n vrien delijk gebaar tegenover hen, die ons bevrijdden. Het is makkelijk straatjes maken vati andermans steenen Van het terrein van de Gemeentewerken aan de Vest werden 11500 steenen ont vreemd. Hier werd dus geen steentje bij, maar afgedragen. Nog meer fietsendiefstallen De heer S. van de Nieuwe Gouwe, die 's avotfds zijn fiets uit het voortuintje op wilde bergen, zag zich deze bezigheid uit Handen genomen door een of andere on bevoegde, die er reeds met het karretje vandoor was gegaan. Ook mej. A. van de Verloren Kost, die haar fiets „heel even" onbeheerd in een poortje naast een winkel op den Kleiweg liet staan, moest haar fiets missen. Te dure fabricatie Mej. R. uit de A. G. de Vrijestraat, die een overhemd vervaardigde van stof, die door den cliënt geleverd was en daarbi 8.50 in rekening bracht, zag zich boven dien een bekeuring wegens prijsopdrijving toegewezen. Of ze daar ook nog iets van maakte Nu het Grotiusjaar 1945 ten einde is, komt men er onwillekeurig toe een verge lijking te maken tusschen dat jaar en het Erasmusjaar 1936. Wanneer wij da ba lans opmaken, zou men geneigd zijn te concludeeren, dat de belangstelling voor den in en, bij Gouda opgegroeiden huma nist die voor den grooten 'Delftenaar ver overtreft. In 1936 vjele herdenkingen en geschriften, waarbij ook Gouda niet ach terbleef. Wij herinneren aan de tentoon stelling in de Boterbal, de declamatie uit de „Lof der Zotheid" door Ko Arnoldi, de opvoering van het Erasmus-spel, 't Eras- musnumnier van de Goudsche Courant en de plaatsing van een steen in- „Klooster Stein", onthuld door Minister Slotemaker de Bruine. In 1945 niet anders dan een sobere plechtigheid vanwege de Regeejing te Delft en een bescheiden oogst van de drukpers. Doch vergeten wij niet, dat 1945 nu eenmaal niet alleen het ürotiusjaar was, maar ook en in de eerste plaats, het Sevrijdingsjaar. Op twee wijzen- werkten de omstandigheden tegen: aller aandacht viel op het groot gebeuren van de verlos sing uit de macht van den vijand, en tevens was de papiernood nog zóó groot, dat voorgenomen publicaties daarop moesten stranden. Wat het eerste punt betreft: Hugo de Groot zelf zou de ver lossing van zijn Vaderland verreweg be- angrijker gevonden hebben dan de huldi ging van zijn persoon, en wat het tweede aangaat: over het gehalte der verschenen inschriften mogen wij tevrede$ zijn. Naast artikelen in periodieken versche nen, en naast de voortreffelijke Nijmeeg- sche dissertatie van Dr. P. H. Winkelman „Remonstranten en Katholieken in de eeuw van Hugo de Groot", moet vooral gewezen worden op het werk van Prof. 'hr. Mr. W. J. M. van Eysinga. Volgens )r. C. R. de Klerk, ook een Grotiusken- ner, is Van Eysinga de laatste van een jrotiaansch driemanschap, dat wij in eere moeten houden. De eerste van dit driemanschap was de zoo betreurde Prof. Mr. C. van Vollenhoven. De eveneens zoo verdienstelijke Grotiuskenner, Dr. PC Molhuijsen, zeide mij eens in een persoon lijk onderhoud: „Als ik in reïncarnatie geloofde, zou ik denken, dat de geest van Hugo de Groot zich in Van Vollenhoven weder geïncarneerd heeft". Zoozeer hac volgens Molhuijsen het denken van Hugo de Groot op Van Vollenhoven be slag gelegd. Van hem is dan ook ver wacht, dat hij de schepper zou worden van een moderne Grotius-biographie. Hi is ook van plan geweest die te schrijven, maar zijn onverwacht heengaan in 1933 heeft hem daarin verhinderd. Na Van Vollenhoven moet Hollands grootste cul tuur-historicus Prof. Dr. J. Huizinga als Grotiusvereerder en Grotiuskenner ge memoreerd worden. Tegen het einde van den oorlog kwam ook hij ons te ontvallen. Dr. P. C. Molhuijsen, die voor Grotius wilde doen en gedeeltelijk gedaan Heeft, wat P S. Allen voor Erasmus gedaan had ■ï.l. het bewerken der volledige correspon dentie, was hem reeds voorgegaan. 1 Ha"s is Van Eysinga ongetwijfeld onze beste Grotiuskenner. Hem siert, zoo zegt ür. de Klerk, de om zoo te spreken Grotiaansche waardigheid van rechter in het Permanent Hof van Internationale Justitie. Hij heett zich dan ook in het Grotiusjaar niet onbe tuigd gelaten. In de eerste plaats ver scheen van zijn hand een Gds om wegwijs te worden in het geweldige hoofdwerk dat U morgen Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen DE VAAL—VIJVER U behoeft alleen Uw tweede dittributle- «amkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 4, 6 en 8 van het Gymnastieklokaal in de Peperstraat terecht tusschen 9.30 en 12.--uur en tusschen 2.— en 3.30 uur van De Grpot: De Jure belli ac pacis, en vervolgens verraste hij ons met de zoo lang verwachte moderne Grotius-biogra phie, de zijn betreurde ambtgenoot niet meer had kunnen geven. Als ik goed ben ingelicht, is ook nog een werkje te ver wachten van een' bekend Remonstrantsch predikant over Grotius als godsdienstig mensch, terwij! Gouda, dat met De Groot geringer aanraking had dan Erasmus, be- scheidenlijk in de achterhoede wil volgen. Wij hebben dus nog niet te klagen ge had, doch belangrijker ddn het feit, dat er boeken over Hugo de Groot verschij nen, zou het zijn, als de geest en de ide alen van Hugo de Groot bleven doorwer ken. Zal dit inderdaad het geval zijn? In en na den eersten wereldoorlog is de be langstelling voor Grotius sterk opgeleefd, n 1915 werd te Londen de Grotiussociety opgericht en in 1917 volgde ten onzent de stichting van een „Vereeniging voor de uitgave van Grotius", waaraan verschil lende mannen van naam hun moreelen en 'iinancieelen steun verleenden. De vrede bracht ons den Volkenbond, die de ge dachte van De Groot zou verwezenlijken, doch in vele opzichtten heeft teleurgesteld. Het is zeker treffend, dat vlak na het Grotiusjaar de eerste algemeene vergade ring van de VereenigdeVolken geopend is. Zal deze nieuwe organisatie de idealen van Grotius helpen verwezenlijken? Be scheiden was de Grotiushuldiging; be scheiden zijn onze verwachtingen. Als allen bezield waren met dien eerbied voor God en den evenmensch, die Grotius ge kenmerkt heeft, zou voor de wereld zeker alle goed zijn te verwachten. In elk geval zal toch zeker eenmaal het zoo lang ge koesterde ideaal van vrede door interna tionale rechtspraak geheel of gedeeltelijk in vervulling gaan, en dan zal blijken, dat ook Hugo de Groot niet te vergeefs heeft geleefd. Drs. J. TAAL. Weeriverwachting, medegedetld door het K-N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht i Matige aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Nw. en Zw., zwaar bew. met pl. lichte regen of motr.' Temp. in het N. tusschen 6-9, in het Z. tuss. 7-10 gr. „De Vreemdeling voor het Comité „Hulp aan Venlo" Het gezelschap „De Venlo Spelers za on Woensdag 13 Febr. a.s. in den Nieu wen Schouwburg ^n opvoenng geven van het eminente tooneelstuk „De Vreem deling" van Anton Coolen. De netto opbrengst van deze" a^?fnd komt geheel ten goede aan de getroffe neDeVaprijzen der plaatsen, metmbegnp van stedelijke belasting zijn:.Zaal 2.5Ü. Ralcon f 2.—. Galerij 0.75. Plaatsbewijzen zijn v^kr'J.g^artei'Jf Bureau „Groot Gouda Markt 67, telef TOqs- fa G C. Langeraar, Burg. Mar- Wat is er in Gouda te doen! RAiniei Vrijdag t./m. Woensdag i „De Burcht der stilte." Thalia-Theateri Vrijdag t./m. Woensiag „De Tiran". Schouwburg Bioscoop: Van Vrijdag tot en met Dinsdag„Op stap." Donderdag 7 Febr. 7.45 uur. Blauwe Kruist Volksuniversiteit. Dr. E. van Raaltei „Bin nen- en buitenlandsche spiegel van Rusland en Amerika". Idem, 7.30 uur. Rest. Ter Gouw: Biljard: wedstrijd Stolwijk-De Rollende Bal. Idem, 8 uur. Hotel De Zalm, bespreking over de Stichting van de Partij van den Arbeid. Idem, 8 uur, ConcordiaUitvoering van de Fanfare Ver. „De Korte Akkeren", Idem Nieuwe Schouwburg, 8 uur. Vierde opvoering Revue 1940'45. Vrijdag 8 Februari, 8 uur. Hotel de Z*lmvergadering Jong Liberale», Hambur ger over „Ordening" Zaterdag 9 Febr., „Concordia". Cabaret revue „Ferry". Idem. 8 uur, Kunstmin, Maan's Variété Geselschap. Zondag 10 Februari. Rest. Ter Goaw Biljart-wedstrijden, 11 uur Valkenbosch-Per Aspera ad Astra3 uur 't Westen-E.N.Di Aanvragen extra Textielgoederen. Antwoord op de ingediende aanvragen kan worden gehaald aan den Distributie- dienst, loket 11Peperstraat, door hen wier bewijs van aanvrage het nummer draagt tuMcJten 29800 en 30199 op Vrijdag 7 Februari tusschen 9.30 en 12.— uur en 2.— en 3.30 uur. KNIP DIT UIT! De postrekening van N.V.H. Ned. Volksherstel beschikt thans over een postrekening en wel no. 118401. Elke gift 'kan op deze rekening worden gestort. Secretariaat Ned, Volksherstel gewijzigd Met ingang van heden is het secretari aat van Ned. Volksherstel, afd. Gouda niet meer gevestigd op het Stadhuis, doch op Oosthaven 59. De heer D. Kraaijenbrink heeft zich niet de leiding van het secretariaat belast. Alle correspondentie, Ned. ^Volksherstel be treffende, gelieve men te richten aan N.V.H., Oosthaven 59. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Februari. Klaas, zoon van K. Kerseboom en A. J. G. Haverkamp, Lange Tiendeweg 62. - 5 Febr. Sietike, dochter v. S. de Haan en A. Boonstra, Kuiperstraat 45. - Wa'burg Gijsberta, dochter v. M. Slinger land en C. Kalkman. O. de Boompjes 28. - 6 Febr. Antonie Gerard Hendrik Jan, zoon van A. G. H. van Genderen en J. Schröder, Sophiastraat 11. Getrouwd: 5 Febr. J. N. Relding en A. R. J. van den Berg. - 6 Febr. L. van Mourik en W. M. van den Berg. - M. Koren en C. A. Swanenburg. - J. F. Kem- pers en P. A. van Dijk. - J C. van der Sloot en P. Hofland. - P. Boere en P. van ^Overleden: 4 Februari. Michiel Ar ie Vermij. 3 jr. Goudsche Mixed Hockey-Club Competitieprogramma: Zaterdag 9 Febr.: Dames: GMHC II— Push '29 I 2 uur; heeren: GMHC II— Goal 1 3.30 uur. Zondag 10 Febr.: Heeren: GMHC f— Leonidas III 2 uur; dames: Excelsior III -GMHC 1. De wedstrijden vinden plaats op het Gouda"-terrein aan de Nieuwe Vaart. REEUWIJK. Vorderingen en aanschaffingen De Burgemeester heeft bekend gemaakt dat alle vorderingen en aanschaffingen ten behoeve van de Geallieerde Strijd krachten binnen het grondgebied van het Rijk in Europa gedaan, vóór 20 Februari 1946 moeten worden aangemeld (publi catie Ned. Staatscourant van 4 Februari 1946). De daarvoor'bestemde formulieren zul len ter gemeentesecretarie beschikbaar worden gesteld. In verband met onderhandelingen met de Geallieerde Regeeringen is het nood zakelijk, dat ten spoedigste beschikt wordt over een zoo volledig mogelijk overzicht van alle vorderingen en aanschaffingen, zooals arbeid door burgers, inkwartiering, ingebruikneming van roerende goederen, indienstneming van onroerende goederen en bedrijven. Voor ieder afzonderlijk ge val moet aanmelding plaats vinden, onge acht een reeds eerder bij een of andere instantie geschiede aanmelding. Deze aanmelding gaat vooraf aan de indiening van eischen tot schadevergoe ding, welke ter zijner tijd zullen worden verlangd. Bij de aanmelding dient te worden op gegeven, op welk bedrag belanghebbende meent aanspraak te kunnen maken. Vor- t deringen geschied door Mil. Gezag, O.D., B.S., Stoottroepen, enz. vallen buiten den aanmeldingsplicht. Deze vorderingen wor den afgewikkeld door de in fuctie geble ven vorderings-officieren van het M.G. bij de afdeeling Mil. Commissarissen. De bovengenoemde onderhandelingen met Geallieerde Autoriteiten maken het bovendien noodzakelijk, dat op zeej^kor- ten termijn een volledig overzicht wordt verkregen van de Claims (Eischen tot GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1