Armoede, honger, stakingen Het beeld van Java door J' fcrF?! BINNENLAND BUITENLAND Radioproc schadevergoeding), ontstaan door schade, toegebracht door Geallieerde militairen, niet zijnde oorlogsgeweldschade. Uiterlijk 15 Februari 1946 moeten deze vorderingen ook de reeds aangemelde, in deze gemeente ter secretarie worden in gediend. Vorderingen ontstaan door schade, toe gebracht door Nederlandsche militairen worden behandeld door afd. B l van het Ministerie van Oorlog. Aanbesteding ophalen van huisvuil Dopr B. en W. zaJ worden aanbesteed het ophalen van huisvuil. Inschrijvingen moeten worden ingezonden vóór 13 Febr. a.s. ter secretarie. De voorwaarden zijn ten Gemeentehuize verkrijgbaar. Dank aan Zweden Een 200-tal schoolkinderen van de ver schillende scholen te Reeuwijk hebben aan Zweedsche schoolkinderen een ansichts- kaart gestuurd als dank voor hetgeen Zweden aan Nederland heeft gedaan i. d. hongerwinter van 19441945. De kaarten werden door de afd. Reeu wijk van het N.V.H. gratis verstrekt. Verhooging toegestaan Naar aanleiding van het verzoek van de Soc. Dem. Raadsfractie, hebben B. en W. de uitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur met f 1.50 per persoon ver hoogd. Vergadering Maandagavond hield de afd. Reeuwijk der S.D.A.P. ten huize van den secretaris den heer H. C. Groenendijk een goed be zochte vergadering. De kascommissie bracht verslag uit, waaruit bleek dat er een klein batig saldo in kas was. De beschrijvingsbrief voor de congres vergadering, gaf op enkele punten aanlei ding tot gedachtenwisseling. De afgevaar digde naar het congres werd echter vrij mandaat gegeven. Bij de rondvraag werd in bespreking gebracht, dat men tegen den bouw van noodwoningen, afwijzend moet staan, uit overweging, dat het stichten van nood woningen den bouw van goede woningen v - tegenhoudt. - Gevraagd werd om aan he,t gemeente bestuur te verzoeken om de aangekochte grond voor het bouwplan bouwrijp te ma- •ken. Het' bleek echter dat in 1946 hieraan zal worden gewerkt om als het kan in 1947 met den bouw te .kunnen beginnen. WADDÏNXVEEN. Drankwet Bij besluit van Burgemeester en Wethou ders deaer gemeente van 9 Februari j.l. is aan A. Kwaak, 'alhier, voor drie beneden- lokaliteiten van het personeel Oran elaan 11 een slijtvergunning ingevolge de Drankwet verleend. Hinderwet Aan A. Noorlander Jr. is door B. en W. vergunning verleend tot het plaatsen van een 48 PK.-Dieselmotor. ter vervanging van een gasmotor, voor de voortbeweging van verschillende houtbewerkingsmachines, onder voorwaarde evenwel, dat de motor wordt geplaatst op een onderheid betonnen* voet stuk. - Aangifte van besmettelijke vee ziekten EERSTE KAMER De veehouders worden er aan herinnerd dat indien bun vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont,hiervan terstond aan den Burgemeester der gemeente, waar l^et vee zich bevindt, aangifte moet worden gedaan. Het-is n.l. gebleken, dat deze bepaling in den laa'tsten tijd niet in alle gevallen werd nagekomen. Aangifte schade door oorlogs geweld De Burgemeester van Waddinxveen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat vele personen, die schade hebben geleden door oorlogsgeweld, ntet in het bezit zijn van een door de schade enquêtecommissie uitgegeven registratie-nummeringterwijl zij in de ver onderstelling verkeereh, dat de aangifte heeft plaats gehad. Zij, die derhalve niet in het bezit zijn van een registratienummer der schade-enquete- commissie, worden aangeraden, de door hen door oorlogsgeweld geleden schade, .alsnog aan genoemde commissie te melden. De daar toe benoodigde formulieren zijn vanaf 11 Febr. as. ten gemetntehuize verkrijgbaar. De registratie mogelijkheid sluit na 1 Maart 1946 onherroepelijk. De niet-geregistreerde gevallen komen niet voor schadevergoeding in aanmerking Vergadering van Woensdag 6 Febr. De Eerste Kamer behandelde de uitzen ding van de Parlementaire Commissie naa Indië. De voorzitter deelt mede, dat de regee ring heeft medegedeeld, te willen mede werken om tot uitvoering der motie-Van Poll te komen wanneer de Eerste Kamer harerzijds leden dezer commissie wil aan wijzen. Spr. stelt in dit verband voor, dat de Kamer besluite, harerzijds leden te benoemen, die deel zullen uitmaken van de betreffende commissie. De heer v. Emden (v.d.) dient een mo tie in, waarin de Kamer besluit, de over weging van het voorstel van den voorzit ter uit te stellen tot na het comité-gene raal. De voorzitter leest den brief voor van de regeering, in welken brief staat, dat de regeering besloten heeft de uitzending der commissie te bevorderen. De heer Weiter (r.k.) meent, dat wan neer de motie moet worden uitgevoerd, er haast gemaakt moet worden in verband met de naderende verkiezingen. Spr. be pleit voorts de uitzending der commissie. Er heerschtin het land onzekerheid, vaag heid en onbehagen betreffende de inlich tingen uit Indië. De Kamer steune thans de regeering, die medewerking toezegde, de motie uit te voeren. De motie-iyan Embden wordt verwor pen met 19 tegen 11 stemmen. De heer Van Embden (v.d.) acht het voorstel van den voorzitter van zoo verre strekking, dat hij er niet onmiddellijk een oordeel over kan uitspreken. Bovendien verkeert de Kamer in een ongewone staatsrechtelijke positie omdat de Tweede Kamer als 't ware de Eerste op sleep touw nam. De voorzitter heeft nu ambts halve de Kamer in de gelegenheid gesteld een beslissing te nemen. Wordt het voorstel aangenomen, dan kan men de Kamer met recht beschuldigen van papagaaien-politiek. Daarbij wijst spreker op de feitelijke bezwaren tegen deze uitzending. De Kamerleden zouden inopportune bezoe kers zijn en den patiënt,, die de rijkseen heid is, in gevaar brengen. Reeds heeft deze stap van de Tweede Kamer fatale gevolgen gehad, ook in Engeland en Ame rika. De motie heeft in die landen reeds groot kwaad gesticht. Wanneer nu ook de Eerste Kamer haar medewerking geeft, zal men concludeeren, dat met die be houdzuchtige, koppige Nederlanders niets te 'beginnen is. Indien de Eerste Kamer de onvoorzichtige daad der Tweede Ka iper niet steunt, is er nog veel te redden 'De uitzending dezer commissie, is',een willen mederegeeren van het parlement, een beginsel, dat vermeden dient te wor den. Het parlement behoort op den stoel der regeering niet thuis. Indien dit bezoek aan ,Ned.-Indië inderdaad de gevaren in zich sluit waarop zij gewezen heeft, dan is de regeering er niet mede af, de ver antwoordelijkheid- op het Parlement te schuiven. De heer Weiter (r.k.) zegt, dat de com missie geen enkele bevoegdheid hebben zal. Zij heeft alleen het recht informaties in te winnen. Men kan dan toch niet- zeggen, dat zij de regeering tusschen de beenen -zal loo- pen! Ook in Britsch-Indië reist op het oogenblik een parlementaire commissie rond, terwijl ook daar belangrijke onder handelingen plaats hébben. Het voorstel van den voorzitter wbrdt hierna aange nomen met 22 tegen 10 stemmen. De heer Anema (a.y.) stelt'voor, de de voorzitter te machtigen, de leden der' commissie aan te wijzen. Aldus wordt be sloten. door het voorioopige Partijbestuur, m overleg met vertegenwoordigingen van de deelnemende partijen en groepen. Voor de candidaatstelling voor de Prov. Staten en de Gemeenteraden, zullen er tijdig van het voorioopige Partijbestuur adviezen of instructies verschijnen-. Ledental van de S.D.A.P. üp het S.D.A.P.-congres deed gister morgen de heer Kees Woudenberg 'Jie£|e" deeling van den stand'van het ledental der S.D.A.P. Op 30 September 1945 waren er 43.66b leden. Op 31 December 1945 waren er 53.076 leden (37.491 mannen en 15.585 vrouwen). Congres S.D.A.P. Tengevolge van een technische storing, kannen wij tot onzen spijt het Congres-ver slag van de S.D.A.P. eerst morgen plaatsen. Pontonbrug bij Hedel onklaar geraakt Door drijvende bok geramd. Gisteravond omstreeks 6 uur is de pontonbrug bij Hedel door een aanvaring onbruikbaar geworden. De schade die de drijvende bok aan den pontonbrug heeft aangericht, blijkt minder groot te zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Hét wordt daarom niet uitgesloten geacht, dat, wanneer het mo gelijk blijkt de herstelwerkzaamheden voort te zetten, de brug weer snel voor het verkeer opengesteld kan worden. Ministers Vos en Lieftinck naar Amerika? Wat betreft een eventueele reis van de Ministers yos en Lieftinck naar Amerika, deelen zoowel het Departement van Fi nanciën als dat van Handel en Nijverheid mede, dat de situatie óp dit oogenblik van dien aard is, dat de mogelijkheid van deze reis noch bevestigd noch ontkend kan worden Belangrijke Portugeesche opdracht voor Nederlandsche scheepswerf De Hrma A. Vuyk Zonen in Cappelle a. d. ljssel heeft de opdracht ontvangen voor den bouw van twee snélle passa giers- en fruitschepen voor Portugeesche rekening. Vuurtoren van Westkapelle hersteld Voor het eerst na den oorlog brandde dezer dagen het licht van den bekenden vuurtoren van Westkapelle weer. De groote lamp ter sterkte van 1.000.000 kaars is tijdens den oorlog vernield. Het licht, dat thans is geplaatst heeft een sterkte van 400.000 kaars en zendt twee stralen uit. Samenwerking verstevigt voedselpositie Het herstel ven onze voedselpositie is een moeizaam proces, maar dat er flink wordt aangepakt, leeren ons de Honig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, waar met man en macht gewerkt wordt, om elk Nederlandsch gezin zijn aandeel te verzeke ren van al wat de Honlg's Fabrieken fabri- ceeren. Het gaat natuurlijk niet altijd zoo vlot als men wel zou wenschen, maar de medewerking van de betreffende autoriteiten en bovenal van de winkeliers en grossiers stelt Honig's personeel in staat zijn volle energie te geven aan de uitmuntende Hqnig's artikelen, die van zoo groot belang zijn voor het behoud van onze volksge zondheid. (Ingezonden mededeeling) De Deutsche studenten-teekenaars De Minister van O.K. en W. heeft den rector-magniflcus der Technische Hooge- school te Delft opgedragen de door hem gedane uitspraken tegen studenten-teeke naars zoodanig te wijzigen, dat de maxi- mum-uitslultingstermijneir der richtlijnen 1 t.m. 5 van de Beoordeelingsbeschikking studenten 1945 nr. 1 voor Delftsche stu denten worden gehalveerd. Truman over het gezinsleven In een brief aan de 14e jaarlijksche bijeenkomst van de nationale Katholieke conferentie over het gezinsleven zeide Truman: „Het zou goed zijn, wanneer de volken in de toekomst een wet op de bescherming van de rechten van het gezin aannamen looals zij ook een wet op de bescherming van de rechten van den mensch aangenomen hebben. Men zou zich waarlijk niet kunnen voorstellen, dat wij, nu wij onze handfn en onze hoofden zetten aan de reusachtige taak van den opbouw onzer samenleving op dit histo risch oogenblik, niet in staat zouden zijn eert groot deel van onze aandacht en onze pogingen op het gezin te richten". Togo en Kameroen onder Trusteeship De Fransche Ministerraad heeft giste ren besloten Togo en Kameroen onder Trusteeship te stellen. Het plan zal door de Fransche regeering aan de U.N.O. worden voorgelegd. DE PARTIJ VAN DEN ARBËID HET PARTIJBESTUUR Aan de Congresgedelegeerden van de afdeelingen der S.D.A.P. is het volgende medegedeeld: In de „Studie-commissie" van de par tijen en groepen die hebben deelgenomen aan de voorbereidende besprekingen voor de stichting van de „Partij van den Ar beid" is besloten, dat het voorioopige Par tijbestuur van de Partij van den Arbeid zal bestaan uit 20 leden. Hiervan zullen worden aangewzen: 9 leden S.D.A.P., 4 leden door den Vrijz. <Dem. Bond; 2 leden door de Chr.'Dem. Unie; 2 leden door de Christofoorgroep; 2 leden voor de groep van Walsum; 1 lid, Prof. Schermerhorn. De samenstelling van het Dagelijksch Bestuur zal worden .overgelaten aan het voorioopige Partijbestuur. Ook de nadere regeling van de Pers (dagblad, weekblad, maandschrift) zal aan het voorioopige Partijbestuur in han den worden gegeven. De candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezing zal nader geschieden Voor ons ligt het nummer van het Ba- taviaansche „Dagblad" van 10 Januari. Interessante indrukken kan men eruit Op doen omtrent de situatie op Java op allerlei gebied. Laten wij .^enige artikelen samenvatten teneinde een denkbeeld te geven van de toestand daar. Soewirjo, de lndonesiscche burgemees ter van Batavia, heeft bevestigd, dat de plaatselijke distributie van levensmidde len reeds sedert drie weken niet meer functinonneert en dat de rijstvoorraden vrijwel uitgeput zijn. Het resultaat is, dat de zwarte markt welig bloeit. Rijst, waarvan de vastge stelde prijs 12 Japansche cent bedraagt per liter het dubbele van den voor- oorlogschen prijs is niet beneden 8 Jap. gulden te krijgen. De gevolgen zijn tweeledig. In de eerste plaats heerschen er armoede en honger, daar de Inlandsche arbeidersbevolking dergelijke prijzen allang niet meer kan betalen .terwijl voorts geschoolde arbei ders de voorkeur geven aan handel op de zwarte markt boven normaal werk. Er zijn wel voorraden, maar deze be vinden zich in plaatsen als Krawang en Tjikampok, welke zich nog steeds in handen van rampokkers bevinden. Daar komt bij, dat de enkele voedseltranspor- ten ,die er plaats vinden, gemeenlijk over vallen en geplunderd worden. Van Nederlandsche en Britsche zijde is men overigens overtuigd van de moge lijkheid van een hongersnood. Nog steeds Japansche activiteit. ...In Batavia verschijnt een in het En- gelsch gesteld blaadje „Independent", dat één der propagandaorganen van de Re- publikeinen is. De hoofdredacteur van dit I blad is een Engelsch onderdaan. Tambu genaamd, die in Malaka uit Singaleesehe ouders geboren is. Hij is een berucht col laborateur en erkent ook met de Japan ners te hebben samengewerkt. „Indepen dent" is fel anti-Nederlandsch en maakt zich vaak «schuldig aan anti-Britsche pro paganda. Japanners hebben ook de leiding bij het oefenen van de Pemoeda's, welke trai ning dagelijks op vrij openlijke wijze plaats heeft. De Indonesische vechters bazen beshcikken over goede wapens, waarbij dommige groepen blijk gaven van groote militaire geoefendheid. IA dragen ook uniformen. Terreur van extremisten. In Batavia hebben de Europeesche be woners zeer vaak in het geheel geen wa ter, doordat de extremisten de leidingen afsluiten. De eenige manier om aan water te komen is, het uit een put in de buurt te scheppen. De plaatselijke commandant van Ba* tavia maakte in een dagordpr bekend, da een bepaalde wijk van Batavia voor ari Nederlandsche militairen en voertuige verboden terrein is. Blijkbaar is men me tegen de extremisten, die er zich neste len, opgewasen of althans niet bij macn- te hen uit deze wijken te verdrijven. Wanneer men verder de berichten lees over voortgaande schermutselingen 1 allerlei plaatsen, de overvallen en on - voeringen en de gruwelen, die door Japanners in de kampen bedreven we den, dan kan mén zich voorstellen m welke gevoelens de Europeanen in m rondloopen, na wat zij meegemaakt ne ben en nog mee maken. j Dat brengt ook éferts te meer de n00 zaak naar vorèfT vah spoedige hulp F groote schaal. 7 HILVERSUM 1 gRO.: 18.00 G door Hélène L lansenReder, Lel. 19.00 Nit nIr-V.: \9J 1940 De Vaart O'Scholten. 2C eerd avondproj op het N.C.R Harmonie-orkei 2200 Nieuws. 22.45 Zangrecr met pianobegel 2315 Gram.m 24.00 Sluiting HILVERSUM A.V.R.O.: 18.0 de Paris o.l.v. Jane George, door Wil van naar bed. 19.( schen gaan, ra mans. 20.00_ ringsvoorlichti Concertgebouv Beinum. In de telijke wedero Lulofs: „En Ouderen en j stamm: „Is onvermijdelijk' Nieuws. 23.15 24.00 Sluiting Radio-ui1 Luisteraars plotseling op, ling: Wij mi breken. „Er 1 met atoomboi ter naar verd uitzending, d ving bedoeld bomaanval ii waren waarst had voorgest zen door geh dag druk in handelen Var de uitzendin, hadden: naa personen do Theaters om en velen zoc nels der Mei De Franse heeft medege deze uitzena maatregelen DE GR11 DEN Wy De openin ligheidsraad vertraagd, a steeds in d< Generaal co van de rech van Justitie de Grieksch nen worden voorzitter, d „De meer Raad heeft i 'meening ten van Britscl Naar het o de Raad var van Britschi gevaar voo en dat de beschouwd over tot de Wysjinsk delegatie dt 10 Februari NEL en GERI Gouda, Gam Prctt Ondertrouwc Schiedam, 7 julianalaa Broersvesl Huwelijk svo .U.30 uur, F Receptie: 1< Gafé-Restau Bi Toekomstig K.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2