|Hci 46e partijcongres van de S.D.A.P. UIT DEN OMTREK Te dure fabricatie Mej. R. uit de A. G. de Vrijestraat, die een overhemd vervaardigde van stof, die door den cliënt geleverd was en daarbij f 8.50 in rekening bracht, zag zich boven dien een bekeuring wegens prijsopdrijving toegewezen. Of ze daar ook nog iets van maakt? Telefoonnr. Amer. Gravendienst. Het telefoonnummer van den Amerik. gravendienst is niet 2565, doch 255 6. Sport. Zaterdag spelen de Jodan Boys 1 tegen D.O.S. 1 te Rotterdam, terwijl Jodan Boys 2 tegen W.l.A. speelt. Aanvang 3,30 uur nam. Kampioenschap van Gouda en Omgeving. In restaurant Duynstee is gisterenavond de eerste ronde iei de voorwedstrijden voor. bovengenoemd kampioenschap verspeeld. Er was zeer veel belangstelling en er werd fel gespeeld. Na een paar hartelijke woorden van denTHeer C. Molenaar (wedstrijdleider) en H/Luidens (voorzitter van de ontvangende Wreeniging) werd de strijd op 12 borden aangevangen. De uitslagen van de eerste ronde zijn als volgt Eerste klasse A - P. Hoogerbrug 0-2 - W. Anker 2-01 Damclub „Gouda". Voor de onderlinge competitie werden Dinsdag de volgende partijen gespeeld: J. Groenendijk - P, op den Camp D. Stuurman - N. Meijer F. Vogelsang - P. Schouten J. Hazelbag - H. de Jong J. Hoogendoorn - A. van Setten F. Vogelsang - P v. d. Pouw P. op d. Camp - Th. v. d. Veer N. Meijer - J- Groenendijk D. v. d. Linde - H. Tenwolde J. Meijer - D. Rijnsburger A. A. de Jong - J. Woerlee D. Stuurman - P. v. d. Linde Th. v. d. Veer - J. Groenendijk J. v. Buren - J. Goudriaan H. Luidens - G. Pótharst L. v. d. Linde - G. v. Ardenne N. Meijer - T. Bak 0-2 2-01 1-1 2-01 2-0 0-2 1-1 1-1 0-2 2-0 afg. 0-2 2-0 1-1 2-01 0-2 0-2| Het 46e congres van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij (het eerste na de bevrijding) dat op 6, 7 etl 8 Februari in gebouw „BeUevue" te Amsterdam wordt gehouden, is Woensdugmorgen om uur geopend. - Ruim «0 gedetegeerden waren nit het geheele land samengekomen. Mede aan de bestuurstatel hadden plaats genomen de Ministers W. Drees, Ir. H. Vos en Staatsraad ir.-J. W. Albania. C. Terlouw F. Verwaal P. Steenland vrij Eerste klasse B Goudriaan A. Blok ,F. Jacobl vrij Tweede klasse A P. Op den Camp - J. Hoogerbrug A. van Ardeune - A. van Multon J. Bol vrij Tweede klasse B - M. Zijlstra - G. van Egmond J. v. d. Horst P. Potuit J. Stout vrij Derde klasse A P. Palsgraaf A. Mesker A. Compeer vrij Derde klasse B A. Rodenbach T. Lammens D. v. d. Star vrij. - N. Anker - C. Blonk 0-2 0-2 0-2 1-1 1-1 1-1 Dc Water polocompetitie Dinsdag 12 Febr. wot den tn het Spaarders- bad de volgende wedstrijden gespeeld voor de Wintercompetitie van de Kring Gouda van de K.N.Z. en R.B. DamesA.Z.C. - G.Z.C. Hcerts AS.Z. en P.C. 1 - G.Z.C. II. Heeren C: G.Z.C. Ill - S.Z. en P.C. II. HAASTRECHT OUDEWATER EN POLSBROEK Doktersdienst De doktersdienst voor de gem. Haastrecht, Oudewater en Polsbroek zal van Zaterdag 9 Febr. tot Maandag 11 Febr. 8 uur worden waargenomen door Dr. W. N. Pasmooi te Polsbroek. - T. Kooistra - M. v. d. Flier - A. van Setten - N. Duits 2-0 0-2 0-2 0-2 PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Februari 1946. Neder). Hervormde Kerk (St. Janskerk.) v.m. 10 uur v.m. Ds. C. A. Korevaar, 5 u. n.m. Ds. Gerh. Huls. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. M. C. Koole, jeugddienst, 5 uur nam. Ds. L. Vroegindewei) van Waddixnveen. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, zie Remonstr. Geref. Gemeente. Ned, Herv. Ver. Calvijn. Woensdag 13 Febr. 7.30 uur nm. Ds. v,d. End-Braadt v.' Mon foort. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.30 uur vm. Mej Ds. C. P. Thomson, Federatieve jeugddienst. Evang. Luthersche Kerk 10 uur voorm. Ds. J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.— uur Pastoor Glskes. Gereformeerde Kerk 10 uur vm. Ds. ten Brink, 5 uur nam. onbekend. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstererichool, Groenendaal. en vervolgkl. 12-16 j. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereformeerde Kerk, (art. 31.) 8.30 u.vm. Chr. Geref. Kerk en 4 uur nm. Rem. Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur leesdienst. Dinsdag 12 Febr. 7 uur Ds. L. Rijkse van Lelden. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38. 9,en 10.30 uur v.m. en 5.— uur n.m. Ds. H. C. Leep. Woensdag 13 Februari, 3 uur Gebedsuur Leger des Heils, 10 uur. Heiligingsdlenst. 3.30 uur. Openlucht samenkomst op de N. Markt, 7.30 uur Openbare samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. H. Wels. Zaterdag 7 uur nm. Bidstond 7.30 uur Straatzang. Maandag 7 30 nm. Gedenkdieoit. Dinsd. 7.30 uur nam. Ledenvergadering Dondcrd. 7.30 uur nam. Zangbrigade in ,t front, 3 sprekers. Onderwerpt Geheiligd leven. Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. P. de Boer Jr.. Gouwe 115 en Dr H. A. M. Eijkman, Westhaven 63. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. ApothekersdlenstFa. F. K. Dee, West- haven 14. MOORDRECHT Moordrecht—N.S.H. 4—4 De verwachting, dnt Moordrecht niet van het sterke N.S.H. zou kunnen winnen, ia Woensdagavond bewaarheid. Weliswaar had Moordrecht een goede kans, doch zenuwen en daardoor te kort spel, bezorgde verschil lende spelers last. De eerste partij tusschen v. Jeveren (96) en A. Plershil (96) werd door Plershil, die een goede partij speelde in 21 beurten met een moyenne van 4,52 gewon nen. G. Slobbe bracht den atand gelijk door in een heel mooie partij zijn 99 caramboles te halen in 16 beurten met een moyenne van 6,18. De partij tusschen Frederiks (26) en Eike lenboom (96) werd een overtuigende over winning- voor Frederiks, die een serie van 10 in de 7e beurt en een van 14 en 24 daarna, de partij in 18 beurten uitmaakte MoyenneFrederiks 5,33 en Eikelenboom 3,22. Hierna was de stand 4—2 voor Moor drecht. Het veilig stellen van het kampioen schap hing van de laatste partij tusschen C. v. d. Key (107) en Wildenburg (101) af. Tegen deze opgave bleken de zenuwen van v. d. Kuy niet bestand. En het werd èn voor v. d. Kuy èn voor Wildenburg een slechte partij. De aanvang was niet slechtna de 5de beurt was de standv. d. Kuy 25, Wil denburg 15. Hoewel er nog een serie van 27 cioor W. werd gemaakt in de 18de beurt en v.' d. Kuy deze beantwoordde met een serie van 26, bleef hij op den duur toch de meer dere met een moyenne van 4,20 tegen v. d. Kuy 3.29 De stand was hiermede 4-4, zoodat Moor drecht thans 7 punten voorstaat op Per Aspera ad Astra. Zondag a s. valt de be slissing in den wedstrijd Per Aspera ad Astra-Bergambacht, waarbij Per Aspera met 8-0 moet winnen om het kampioenschap te behalen. Openingsrede De heer Koos Vorrink hield een ope ningsrede. Na herinnerd te hebben aan de ernstige besprekingen van de "^de rende gevaren, stelde spr. voor de histo rie vast. dat de Arbeidersbeweging voor den oorlog alles gedaan heeft om den dreigenden gebeurtenissen het hootd te bieden. Herdenking gevallenen Wij hebben niet lijdelijk toegezien. Het Binnenlandsch verzet heeft zich samen gebald en den bezetter succesvol ge dwarsboomd. Onze Partij heeft daaraan actief deelgenomen en onze menschen hebben hun tol betaald. Staande hoorden allen de herdenking aan van allen, die vielen op de Binnen landse he fronten, op de zeeën en in de lucht, en ook allen, die hun leven offerden in het Binnenlandsch verzet, overtuigd van de uiteindelijke zegepraal. Een een voudig opschrift, waarin alle namen van dezen zullen worden opgenomen, zal de herinnering aan hen levendig houden. Vervolgens hield de voorzitter een doo- denappel. Moge hun lijden en sterven voor ons strijden en werken een lichtend voorbeeld zijn. Ten opzichte van Indonesië zei Koos Vorrink, dat „wij traditioneel sympathiek staan tegenover elke vrijheidsstrijd". In wijs beleid kan volledige emancipatie van het Indonesiscche volk en samenwerking op grond van gelijkberechtigheid bereikt worden. Internationaal zijn evident de groote spanningen. In Amerika snelle overscha keling naar winsteconomie, in Rusland een consequent zich voortzettend commu nisme. Tusschen deze machten ligt West- Europa, de drager van de beschaving in de kernwaarde van christendom en huma nisme. De vraag rijst of West-Europa nog een eigen taak en roeping heeft of wel zal worden opgeslokt door een der andere wereldmachten. Hier heeft het democratisch socialisme een woord te spreken. Partij van den Arbeid Het voorstel tot fusie met andere par tijen in een „Partij van den Arbeid" noemde Vorrink het kernvraagstuk van dit congres. Ten slotte begroette de congresleider de buitenlandsche «asten uit Engeland, Miss Alice Bacon en Mr. D. W. Healer, die hij feliciteerde met de groote Labour- overwinning, welke hij de krachtproef van de democratiscch-socialistische be weging noemde, voorts uit Zweden Sven Anderson, uit Denemarken Hans Hedtoft, uit Noorwegen Haakon Lie, terwijl hij zeide, dat uit Frankrijk nog worden ver wacht Gaston Diffère, Charles Dumas en Salomon Grünbach en uit België Eduard Enseele, Jan Luyten en Jan Bol Met een peroratie over de menschelijke vrijheid, waaruit de mensch is geboren, maar voor welks behoud zij constant moet vechten, besloot spr. zijn rede en verklaarde hij het 46ste congres der S.D.A.P. geopend. Met luid applaus begroetten de gedele geerden daarna de Engelsche gaste Miss Alice Bacon, die de groeten van den En- gelschen Premier Attlee en zijn succes- wenschen overbracht. REEUW1JK Paard in de sloot Dinsdagmorgen zakte het paard van den veehouder C. Verburg te Reeuwijk- dorp, met zijn pooten door de draai. Het dier kwam daarna in de sloot terecht, waaruit het met toegeschoten hulp en veel moeite op het droge kon worden ge bracht. Jubileum-uitvoering Ter gelegenheid van het 25-jarig be. staan van de Tooneelver. V.I.O.S. te Reeuwijk, geeft zij twee jubileum-uitvoe ringen op 12 en 14 Febr. a.s. in de zaal van meVr. Lagerweij aan de Reeuwijk- schebrug. Op gevoerd zal worden het tooneelstuk getiteld: „Theodoor in de Knel" terwijl na de pauze nog een één- acter getiteld „25 jaar terug" opgevoerd zal worden. De regie is van W. Wensen. Een keurig verzorgd progamma zal worden uitge geven. Minister Drees aan het woord Donderdagmorgen -werd het congres voortgezet. Als eerste spreker van achter de be stuurstafel betrad Z. Exc. Minister W. Drees het spreekgestoelte. Over het prijs peil sprekend merkte hij op, dat wij voor vele dollars en 'ponden moeten invoeren Deze kosten ons meer dan vroeger. Over de lootten bestaat in ons land groot misverstand. Boven loonen van 1940 mochten als uitzondering 25% ver hoogingen gegeven worden. Het ver nieuwde besluit arbeidsverhoudingen gaf grooter bevoegdheid aan de Rijksbemid- delaars. Het systeem is, dat bedrijfstak na bedrijfstak opnieuw de loonen in over leg met de Stichting vor den Arbeid wor den vastgesteld. Er is geen sprake van, dat men zich tot 25% beperkt. Gemiddelc zijn volgens de statistieken in 24 bedrijfs takken de loonen gestegen tot 145% van 1940. Overigens is er op voedselgebeid nau welijks een land, waar in zoo korten tijc zooveel is bereikt. Wat beschikbaar is gesteld, komt al leen op crediet. Invoer moeten we be talen, straks met onze uitvoer. „Onze medestrijder van de Waarheid schreven aan Minister Mansholt: „Geef ons de kaas. en laat het buitenland de deviezen maar houden" (gelach). Een stijging van ons welvaartspeil heeft als voorwaarde hoogere productie. Er komt een spaar- en voorschotregeling om de bevolking in staat te stellen de aanschaffing -van noodige artikelen direct mogelijk te maken. Min. Mansholt zal de winstmarges regelen. Bij den bouw worden nog „bunkermethodes" gevolgd. Dat mag niet. Door toegewijden arbeid moet de pro ductie verbeterd en vergroot worden. Ook in de mijnindustrie, waar wel eens opzettelijk de productie laag werd gehou den, moet dit begrepen worden, al zijn daar misschien nog grieven. We zijn bereid elk bezltsaanwas aan te tasten en als dat sociaal noodig is. Maar daar tegenover moeten allen toe gewijd en hard werken. De nieuwe richting De middagzitting van heden, gebruikte het S.R.A.P.-congres voor „het kernpunt van de agenda". Het voorstel van het Partijbestuur inzake het deelnemen aan de te stichten „Partij vaif den Arbeid". Koos Vorrink de partijvoorzitter, leidde dit voorstel in. „Wij staan aan het keer punt van de politieke ontwikkeling van ons land", zoo zeide hij, „en de S.D.A.P. zou haar roeping vergeten door dit groei proces te miskennen". Wij zijn opener geworden vor inzicht in gelijksoortige opvattingen bij andere partijen. Anti-coalitie politiek heeft steeds in abstracto beteekend: geen anti-kerke- iijke houding van de sociaal-democraten, maar was dat aldus spreker i ook in facto het geval? Er was bij ons' een soort meerwaardigheidsbewustzijn, wakr- uit groeide de idee, dat katholieke en christelijke nog niet zoover waren omdat zij de bijbel nog niet den rug hadden oegekeerd. Wij luisteren nu weer naar wat men in andere kringen gelooft en wenscht. In den vijf-jarigen strijd, de samen werking met allen die aan de andere zijde van de vroegere scheidingslijn ston den, kreeg het groeiproces zijn voltooiing. Dit groeiproces werkte ook in de kerkem neer bijzonder in de Nederl. Herv. Kerk. iet volk vervreemde van een kerk die iet volk vervreemdde van een kerk die 's Maandags vervreemdde van wat het s ook aandacht aan de maatschappelijke vraagstukken. Ook bij een deel van onze katholieke landgenooten is de groei i" die richting gegaan. Spreker acht het van ontzagwekkende beteekenis dat de controversé doorbro ken is die lag in het katholiek verbod lid te zijn van de Soc.-Deni. Partij of °P haar te stemmen. In strijdbroederschap gaan zij met ons nu het democratisch- socialisme bevechten. Met applaus citeerde spr. den briet van den ministerpresident aan het Congres, waarin het groeiproces zoo scherp blijk onderkend. De omstandigheden zijn ongetwijfeld gunstig voor een communistische winst, ook in ons land. „Zouden er echter zoo veel zijn, vraagt spr., die niet verder kij ken dan hun neus lang is en vergeten wa in Rusland politiek gebruik is?" Enkele punten besprak de inleider na der: Allereerst de socialisatie. Ruancee- ring in opvatting daarover is mogelijk. Het vraagstuk is echter uit de theoretische bespiegeling in de komende practiscn verwezenlijking ontdaan en komt zon^ twijfel een pricipieel en practisch onder zoek daarover.^ Het urgentie-program is voor spr. belangrijker dan het beginsel program. De kerken zullen ongehinderd naar eigen woord in de maatschappelijke vraagstukken kunnen spreken. internationale banden met gelijkgeric i- te partijen zal zeker mogelijk worden. "De naam van de nieuwe partij is gek - zen om de propagandistische goodwill e^ op voorbeeld van de Engelsche Labour- partij. y .p Spr. citeerde „Trouw"-artikel over a nieuwe partij en zegt daarvan: „b voe wel hoe ze daar in de piepzak zitten (Gelach en applaus). Een groot aantal sprekers vroeg daarna het woord. - Prinses Juliana heeft lichte longontsteking Officieel wordt medegedeeld: H.K.H. Prinses Juliana, die nagenoeg genezen was van de mazelen, heeft tna een lichte longontsteking gekregen. Deze heeft een zeer gunstig verloop. KA iMiftur Monchmt* t idof nne A lËKiitii Kin mor

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2