ücdicUi I/oh de week. Wat de bioscopen brengen. UIT DEN OMTREK BINNENLAND Du stroomende„ rivier, zooals Nederland die kent, met zijn vasten, breeden gang en het bewegelijke leven van vogels, wilgenhout en riet, gaat door den dichtbundel „Het Veerhuis" van Ida Gerhardt, waaraan wij dit gedicht ontleenen. DE REVIER De boerenmenschen hier die zeggen: „de revier", wat hééft zoo'n woord een zwier.' Dan zie ik water, riet, v en eindeloos 't verschiet; y'V de vogels, fel bespied, r reiger en fcarekiet, Ziet gij dit alles niet? Dat doet een enkel woord, dat groeide waar het hoort, het draagt zijn zaad wel vóórt. Gezegend wie het hoort! Dr. E. VAN RAALTE VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT Donderdagavond hield Dr. E. v. Raalte zijn derde en tevens laatste lezing over: Binnen- en Buitenlandsche spiegel van Rusland en Amerika. Spreker releveerde de Am. politiek vanaf Pres. Washington, waarbij hij ook de Monroe-leer besprak. Deze hield in geen ingrijpen van Amerika in Europee- sche aangelegenheden en omgekeerd. Amerika bleef deze leer trouw, totdat de economische koloniale wedloop het dwong er van af te stappen. Met name de Phi- lipijnen en de fecon. sfeer in China waren hierbij doorslaggevend. Hierna volgde een periode van reactie, waarin de aanhangers der Monroeleer zich isolationisten noem den. Onder Roosevelt werd ook hiermede gebroken, hopelijk voorgoed, aldus spr. Roosevelt had een open oog voor frissche gedachten en gevoelens. In 1920 was hij candidaat voor het vice-presidentschap, waarbij hij als contro-isolationist weinig kon bereiken. Bij een latere presidents verkiezing werd hij dan ook verslagen, totdat hij in 1933 werd gekozen om leiding te geven aan het Amerikaansche volk. Hij was een voorstander van goede buurschap en internationale economische uitwisseling en tegen de zelfgenoegzaamheid van Europa, waarbij alleen tot goed werd ge proclameerd, wat uit eigen land kwam. Ook brak hij met de opvatting, dat Rus land links moest blijven liggen, en ging over tot een erkenning van de Russische regeering. Hij waarschuwde openlijk voor de fascistische politiek van Hitler en Mus solini, hun rassenwaan, handelsbelemme ringen en het aansturen op een oorlog. Door deelname aan het internat. Ge rechtshof te Den Haag poogde hij Ame rika mede te interesseeren in de interna tionale kwesties. Roosevelt hield vol, on danks isolationistische tegenwerking en bracht eerst een nauwe samenwerking tot stand tusschen de Am. Staten onderling en hielp de ontwapeningsconferenties te doen slagen. München was voor Roose-» velt het voorportaal van de overmeeste ring van Tsjecho-Slowakije. Ofschoon of ficieel onzijdig uitte hij in een brief aan den Belgischen Koning zijn verontwaar diging over de schending van Nederland, België «n Luxemburg en sloot in het na jaar van 1940 een verdrag met het oor logvoerende Engeland, waarbij steun punten werden afgestaan tegen Ameri- kaansch oorlogsmateriaal. Hiermede toon de Roosevelt, dat hij wilde deelnemen aan den strijd tegen de rechtsverkrachting. Zoo kwam in 1941 de leen- en pachtwet tot stand en had hij een onderhoud met Churchill. Ook het Atlantisch Handvest, dat waar lijk rechtvaardige verhoudingen wil schep pen voor ieder mensch, kwam door zijn medewerking tot stand. In dit licht moet men zijn ijveren zien voor de organisatie van de Ver. Volken. Toen brak de oorlog met Japan uit. Hij is de pleitbezorger voor een goede sa menwerking met Moskou. Hij zag verder dan het winnen van den oorlog, ook de vrede moet gewonnen worden. In San Francisco werkte Amerika actief mee, waardoor een garantie werd verkregen, dat de nieuwe wereldorde beter zal kun nen slagen dan de oude Volkenbond, die door het niet medewerken van Amerika moest mislukken. Daarvoor is de wereld dank verschuldigd aan Roosevelt. Dr. Vixseboxse dankte den'spreker en deelde nog mede, dat met den auteur Vestdijk onderhandeld wordt voor een cursusavond. Fanfare-Vereeniging „De Korte Akkeren" Donderdagavond gaf de Fanfare Ver. „De Korte Akkeren" onder leiding van den directeur den heer A. v. Leeuwen een uitvoering in Concordia. Uiteraard is het corps het beste in de beide marschen, die op het programma stonden, doch ook de overige stukken, die meer voor harmonie-orkesten geschikt zijn, werden behoorlijk uitgevoerd. Vooral de opera fantasie Stradella viel hierbij op, terwijl het uitgebreide „Secret de Sphinx" iets vlotter had gekund. Na de pauze werd door de Tooneelver. „Nieuw Leven" een klucht opgevoerd: „Cel 13 is vrij". De inhoud van dit stuk in2 bedrijven heeft niet veel om het lijf. Al komt dit met de rollen wel overeen, toch is het niet aangenaam een serie krachttermen te moeten hooren, zooals in dit stuk zijn verwerkt. De regisseur had hier zonder bezwaar eenige veranderingen kunnen aanbrengen. Vooral het opkomen en af gaan konden vlotter en hier haperde nog wel eens iets. Aardig spel wer er overigens vertoond, vooral door den heer J. Luichjenbroer en mej. G. G. Luichjenbroer, resp. als Hein tje, de kwartjesvinder en de avonturier ster Kitty. De heer van Hest, die in zijn openings woord als voorzitter van „De Korte Akke ren" een welkom aan de aanwezigen en zustervereenigingen had toegeroepen, dankte na afloop de spelers voor het ge- bodene. Het gebruikelijke bal na stond onder leiding van den heer D. Holthuijsen, waarbij Van Berkei's ensemble haar me dewerking verleende. MOORDRECHT Herkingen dankt Moordrecht en Gouderak Dinsdag en Woensdag bracht het N.V.H.- HARK Comité uit Herkingen, op Goeree Overflakkee, welke gemeente door Moor drecht en Gouderak is geadopteerd, onder leiding van burgemeester Witvliet van deze gemeente een bezoek om den dank van de bevolking van Herkingen over te brengen. Op het raadhuis van Gouderak vond de officieele ontvangst der dames en heeren plaats, Hierbij waren de burgemeesters van van Moordrecht en Gouderak aanwezig. De heer J. H. v. d. Eijk, voorz. van het N.V.H.-HARK Comité, afd. Moordrecht- Gouderak, begroette het gezelschap met een hartelijke toespraak, die beantwoord werd door den voorzitter van het Herkingensche comité, den heer v. d. Ster. Als dank voor de daadwerkelijke hulp werd een oorkonde en een rijk met foto's geïllustreerd boek aangeboden: behandelende het verdronken land van Flakkee, welke geschenken in dank werden aanvaard. De heer v. d. Velde, secr, van genoemd comité uit Herkingen gaf een uitvoerig verslag van de wijze, waarop de ten behoeve van hun gemeente geschonken 185 ton huisraad werd verdeeld, hetgeen geen gemakkelijke taak was. Na een korte toespraak van den Burgemeester van Gou derak en den heer Smalberg, penningmeester van het comité Moordrecht-Gouderak, werd het officieele gedeelte beëindigd. Hierna werd de overtocht naar Moordrecht ondernomen, waar aan de gasten in Hotel 't Posthuis een gezellige avond werd aange boden. Voor dezen avond waren ook al die genen uitgenoodigd, die hun medewerking op eenigerlei wijze hadden verleend aan da inzameling ten behoeve van Herkingen zoo dat toen de heer v. d. Eijk' het openings woord uitsprak, een 100-1 al genoodigden en gasten aanwezig waren. Spoedig ontstond een bijzonder gezélligf stemming onder de aanwezigen. Enkele dames en heeren zorgden op aangename wijze voor afwisseling in het programma door muziek en voordracht ten beste te gevea. Het woord voerde op dezen avond burgemeester Witvliet van Herkin gen, die een duidelijke uiteenzetting gaf van hetgeen er in ^Herkingen geschied is en bur gemeester Brandt en de heer v. d Velde. Nadat een broodmaaltijd was aangeboden werd afscheid genomen, aangezien den vol genden dag, alvorens de reis naar Herkingen werd aanvaard een bezoek aan de Kon. Ver. Tapijtfabriek en aan de Touwfabriek van de Fa Stolk op het programma stond In den namiddag aanvaardde het gezel schap weder de reis naar Herkingen. REEUWIJK. Openbare vergadering Dinsdag 19 Februari a.s. komt voor de afd. Reeuwijk der S.D.A.P. v(Partij van den Arbeid) spreken Ds. Nieu'wpoort uit Naaraen over het onderwerp: De Kerke lijke mensch in de Nieuwe Maatschappij, in de zaal van den heer N. J. van Dam aan de brug. WADDINXVEEN Het bijzonder gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gisteren J. Kerpesteyn, los- werkman te Waddinxveen, conform den eisch veroordeeld, tot 2 jaar gevangenis straf, gedeeltelijk door te brengen in een rijkswerkinrichting, wegens toetreding tot het N.S.K.K. „Burcht der stilte" Van deze, in den Reünie-bioscoop ver toonde Fransche film is het draaiboek het minste. Er gaat, voor een film van dit genre, betrekkelijk weinig actie uit van de gebeur tenissen, die gebracht worden. Spanning en treffende gedeelten zijn er echter te over. Wat men vooral moet bewonderen is de geraffineerde cameratechniek. Hier is wel een prima vakman aan het werk geweest, die de mogelijkheden geheel heeft uitgebuit. Als verdere glanspunten zijn er de architectuur en de muziek, door twee prominente Fran sche componisten Darius Milhaud en Arthur Honegger, bekende figuren uit de moderne Fransche concertwereld. Het gegeven van het kleine volk verdrukt door de groote nabuur biedt gelegenheden te over om te komen tot monumentale opnamen voor dit goede produkt van de Fransche filmindustrie. Om in den stijl te blijven werden eenige opnamen vertoond van de volgende Fransche film, die komtGibraltar. Ook dit beloofd weer iets goeds te worden Verder is er nog het Hollandsch nieuws en een teekenfilm. „OP STAP" De Nederlandsche filmindustrie munt niet uit door grootsche werken en ook de film „Op Stap" is geen meesterwerk. Toch kan men -in den Schouwburg Bios coop een prettigen avond doorbrengen. Al heeft het verhaal niet zoo veel om het lijf, al is het alles een beetje te veel décor en ontbreekt er veel aan het tempo, de spelers maken er veel van. Daar is wel in de eerste plaats Louis Davids in de rol van den pianostemmer Fortuin, de kleine man par excellence. Zijn stille, ietwat dramatische figuur, die steeds de klappen krijgt, is de spil van deze film. Al dadelijk begint hij met een liedje, dat zoo van toepassing is op hem zelf: „Als je voor een dubbeltje geboren bent Naast hem staat Heintje Davids en ze is, zooals we dat yan haar gewend zijn: „rond" in alle 'opzichten. Of men wil of niet, ze wekt de lachtlust op. Fientje de la Mar als de filmster Bella Ramona krijgt gelegenheid om haar imponeerende ver schijning te laten bewonderen en behalve een zeer goed voorgedragen liedje: „What does love do?" Ook het titellied van de flim „Een schlager gaat op stap" te zin gen, waarbij zij begeleid wordt door 12 van Nederland's beste pianisten op even- zoovele vleugels. Jopie Koopmans en Flits van Dongen vormen het liefdeselement, terwijl Adolf Engers helaas ook reeds overleden amusant is als de rijke oom uit Indië, die zich ook nog op het pad der liefde begeeft. Het voorprogramma, biedt Polygoon- Profilti nieuws en wereldnieuws, waarbij het ons duidelijk wordt hoezeer „jour naals" inderdaad krant zijn. Vooral de uitgebreide opnamen yan de U.N.O. zijn daar een bewijs van. „DE TYRAN" De bekende karakterspeler Conrad Veith ejscht in Thalia Theater de aan dacht voor zich op in het filmwerk „De Tyran". Gerust kunnen we dit als „zijn" filmwerk betitelen, want het geheele ver haal is kennelijk gebouwd om de vele kwaliteiten van Conrad Veith de volle maat te geven. Hierdoor doet het verhaal soms wat geforceerd aan en ook zou deze film hier en daar wat korter kun nen zijn. De opmerkingen dan om te be ginnen, want als geheel kunnen we deze rolprent om zijn spel en regie werkelijk als groot kenmerken. We zien Conrad Veith als Keith, een avonturier, die een expeditie naar het Oosten op touw zet, uitsluitend om daar V 11. Wat was dat Woensdag een feest in de Vogelik bedoel in de Wilhelminastraat. Met pleizier ben ik door de bevlagde straat geloopen. Alles deed er mee. Vroeger zou je het van de S.D A.P. nog niet gedaan gekregen hebben en nu liepen de communisten zoo Snel als het maar kon met Oranje vooraan. Wilt U wel gelooven dat ik et dichterlijk van wérd. 's Zaterdags lees ik altijd „Het gedicht van de week" in „Groot Gouda" en dan roet de verzetspoëzie die ze zooveel voordragen. Je begint dan ook meer van de dichtkunst te begrijpen. Toen heb ik ook eens geprobeerd of ik mat dat gevoel voor al die vlaggen en dat nationale bewustzijn dat ik in de Wilhelminastraat had gekregen, niet een vers kon schrijven. Ik schreef eerst Al is de Waarheid nog zoo Snel, Oranje achterhaalt haar wel. Maar misschien, dacht ik, is niet ieder Snel genoeg van begrip om dit vers te vatten. Daarom schreef ik nog een versje. Dat zou bij het eerstvolgende straatfeest misschien in een eereboog in de Wilhelminastraat kunnen worden geplaatst, onder het opschrift LEVE DE KONINGIN! Geen Vogelenzang van Mus of Seys Zingt langer hier een Nazi-wijs, Het is weer Wilhelminastraat, Waar rood ook met Oranje gaat. als Staatshoofd zijn machtswellust bot te vieren. Hij krijgt medewerking van een financier en een zeer gemengd gezel schap en gaat scheep naar het nieuwe land.. De inwoners van dit land worden al spoedig onderdrukt en eenmaal de macht in handen hebbend, ontpopt Keith zich als een totale despoot. Ook onder zijn medewerkers gaat groote ontevre denheid heerschen en zijn reisgezellin be trapt hij erop met Dokter Henri Leclerc, een 01 van Roger Duchesne, tegen hem te werken. Prins Ling brengt in zijn pa-, leis de klachten der inboorlingen over, maar deze wordt tot bediende' van den Heerscher aangesteld en verlaat het pa leis niet meer. Daar deze echter ook Fransch verstaat, is nu door Keith de tegenstand geheel in huis gehaald. De film besluit met een opstand der inwoners, die tot een crisis leiden. Ook de reisge- nooten van Keith keeren zich nu tegen hem en hij komt alleen tegenover allen te staan. De oproerlingen eischen zijn uit levering en als despoot blijft hij zijn be ginselen trouw en wil allen in zijn on dergang meesleepen. Dit mislukt en ten slotte levert hij zichzelf zwaar gewond uit en valt aan de voeten van Prins Ling neer. Zooals wij reeds in den aanvang schreven een rol dus, die Conrad Veith alle gelegenheid geeft- zijn buitengewone bekwaamheden uit te spelen. Met zijn karakteristieke kop beheerscht hij deze film en maakt haar tot een die boven de gemiddelde film uitsteekt. Vooraf een matige teekenfilm en het Nederlandsch Nieuws, dat ons ook eenige interessante beelden laat zien uit Indië. Öat we hier wel haast het „strijdtoo.neel" in Indië zouden kunnen noemen. Te verwachten oproepingen Binnen korten tijd is, voorzoover niet reeds ten uitvoer gebracht, de oproeping te verwachten van alle dienstplichtige onderofficieren van de lichtingen 1939 tot en met 1930 en van reserveofficieren van en met 1930 en van reserveofficieren, vaandrigs en kornets tot en met den leeftijd van 45 jaar. Betrokkenen moeten er rekening mede houden, dat de oproeping op korten termijn zal moeten geschieden. Hun wordt derhalve aangeraden reeds nu maatrege len te treffen voor het regelen van hun zaken. De jacht op waterwild dit jaar vroeg gesloten 4 Bij Ministerieele beschikking is de jacht op ganzen, eenden, watersnippen, goud- plevieren en ander waterwild met ingang van 16 Januari gesloten. "|r" W

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2