INDIE Dc Indonesische kwestie te Londen „KEKILIHD HELPT Uil" Brammetje Flapoor en z#n vrienden De eerste bijeenkomst van de Partij van den Arbeid 20 Venlo-spelers „De Vreemdeling" Nadruk verboden HILVERSUM II 415 m. V.A.R.A.:J 18.00 Nieuws. 18.15 Imperio I Argentina'zingt. 18.25 Om en nabij de twinti^Gesprekken ove'r beroepskeuze. I 18.45' Amusementsorkest van de A'dam- sche politie o.l.v. J. K. Pinksee, m.m.v. Charles Aerts. 19.20 Het gesprek van de week. 1930 Jan Keessen, viool en Hans Henkemans, piano. 20.00 Nieuws. 20.05 De Pluimveehouderij door Ir. P. Ubbels. I In verband met Üe stichting van de Partij van den Arbeid worden wijzigingen ver der voorbehouden. 20.15 Omroeporkest o.l.v. Benedict Silberman, m.m.v. Fred. Hausdorfer, piano. 21.00 Hoorspel „Man neneer" door Fan Kwal. 21.30 Italiaansch Opera Programma. 22.30 Frans van der Heide, klarinet en Cor van Boven, piano. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Sweetness and Rhythm. 23.35 Gram.muz. 24.00 Sluiting. De Avonturen van: door G. Th. Rotman het congres van de PARTIJ VAN DEN ARBEID Het stichtingscongres van de Partij van den Arbeid, is Zaterdagmorgen in Kras- napolsky geopend. De zaal was met vlag gen waaronder ontwerpen voor de nieuwe partijvlag versierd en tot d.e laatste plaats bezet. Gp het podium had den plaats genomen de heerén prof. W. Banning voorzitter jhr. ïr. M. van der Goes van Naters, minister W. Drees, prof. R. Kranenburg, oud-minister mr. P I Oud, Koos Vorrink, mr. A. M. Joe- kes mr. S. S. v. Walsum, K. Wouden berg, L. Thomassen G. Ruygers, dr. B. S. A Al ir S. A. Posthumus, J. C. Deering, H Posthuma, mr. N. Stufkéns, Jan Schild- huis en mr. H. Willemse. Prof. Banning heeft hen aan het con gres voorgesteld, paarna hielji hij de be groetingrede, waarin hij de geschiedenis van het Nederlandsche Socialisihe be- S^Over de voorloopige samenstelling van de partij zeide prof. Banning: „Allereerst is er Jiet samengaan der verschillende partijen, hetgeen een verhel dering van ons politieke leven beteekent. Belangrijker welhaast is de groep van politieke dakloozen, die zich thans bij ons aansluit. Ditwaren veelal teleurgestelden, die thans weer vertrouwen hebben gekre: gen. De nieuwe partij zal ook op internatio- aal gebied zijn krachten moeten wijden aan onze idealen floor contact met de ver wante partijen ün het buitenland." „Arbeiders let op decaden, de daden van ons en van de communisten" riep spreker uit. „Er zullen moeilijkheden ont staan omdat er ^klimaatverschillen" zijn in de nieuwe partij. Maar er is genoeg dat ons bindt om onp de verdraagzaam heid. te geven ,noodig om tot resultaten te komen." (Het Bestuur: Het voorloopige bestuur van de Partij van den Arbeid zal geen voorzitter heb ben, doch een presidium van 5 leden, die om beurten de voorzittershamer zullen hanteeren. Alle groepen aan het woord. Direct na de toespraak van prof. Ban ning arriveerde op het congres van de Partij van den Arbeid prof. mr. r. Liet- tinck, minister van Financiën die door den voorzitter werd voorgesteld als een nieuw partijlid. t A Prof. Banning gaf daarna het woord aan prof. Lieftinck, die verklaarde zonder reserve tot deze parfij toegetreden te zijn. Vervolgens sprak onze, stadgenoot de heer R. v. d. Brug namens de Chr. Dem. Unie, die verklaarde dat er reeds van de oprichting van zijn partij een ontevreden heid was over hét gej)re,k aan ruimte voor onze idealen. In de Partij van den Arbeid krijgen wij zeker de sterkte en de, ruimte die wij noodig hebben. De heer1 Geert Ruygers sprak daarna namens de Katholieke „Christofoor- groep". j „Wanneer mijn groep den weg van den minsten weerstand had willlen kiezen ha ik vandaag niet voolr U gestaan aldus „Dat Katholieken en niet-KathoIieken in één partijverband gaan samenwerken is van groote principieele beteekenis. Lr blijkt uit wat wij- het besef van de natio nale verantwoordelijkheid nummer een stellen!" Vervolgens betrad mr. A. M. J°^es (v.d.b.) het spreekgestoelte, cue,,zeide: „Ik geloof dat wij een woord van dai dienen te brengen' aan hef bestuur van N;V.B„ dat het initiatief heeft genomen tot de besprekingen, welke de oprichting van de Partij van den Arbeid vooraf gtn- gen. v Na den heer Joelces na de heer F. J. Goedhart (Pjeter 't Hoen) namens de I Paroolgroep het woord. „De chaotische toestanden van het oogenblik kunnen slechts verdwijnen rtiet behulp der demo cratie en haar consequentie. De vooroor- logsche democratie heb ik wel eens een „tandelooze oude dame" genoemd. Ik hoop, dat dit mag veranderen in e'en "„jonge struische meid". Evenals Vrijdag op het congres van dakloozen werd Z. Ex. Prof. Ir. W. Schermerhorn Zaterdagmiddag bij zijn aankomst met een hartelijk applaus ge groet. Prof. Banning maakte vervolgens het partijbestuur bekend. Dit is samenge steld uit: \.V:or de S.D.A.P.: Koos Vorrink, mevr. Ribbius Pelletier, minister Drees, jhr. v. d. Goes van Naters en de heeren Palar, Stufkens, v. Lienden, v. d. Kieft en Wou denberg. Voor de Vrijz. Democraten: Prof. Kra nenburg, mr. Oud, mr. Joekes en de heer Harmsen. Voor de Katholieke Christofoorgroep: de heeren Ruygers en Willems. Voor de Chr. Dem. Unie: de heeren v.' d. Brug en Koenraads. Voor de „dakloozen": de heeren Kley- wegt en Haverman. En als twintigste lid Z. Exc. Prof. Ir. W. Schermerhorn. In de middagzitting werd het woord ge voerd door de ministers Schermerhorn en Drees.'Minister Drges wees er op, dat .de nieuwe partij .zeven ministers uit het hui dige kabinet bevat. Hij schetste hoe'de bezetting yele scheidsmuren had gesloopt en hieruit de Partij van den Arbeid is ge boren. De verkiezingsstrijd, die komen zal zal er één zijn om idealen en niet om een paar zetels. 61. Met het vrije eind van de waschlijn in z'n hand klom Menelik nu weer naar boven- 'Bram wond het touw een paar keer om zijn slurf en wilde juist de pan omhoogtrekken, toen ze juffrouw Krispijn hoorden aankomen. „Gauw! Gauw!" zei Bram, en hij trok met een ruk de pan van fiet fornuis. Maar o jammer, Menelik had een fout begaan; daar was hij nu eenmaal een aap voor! 62. Hij had het touw nJ. maar aan éen der ooren vastgemaakt, zoodat de pan kantelde en de zuurkool vlak voor de ontstelde oogen van juffrouw Krispijn, die juist de keuken binnentrad, met spek en al in de waschtobbe plonste. Niet alleen was de zuurkool verloren, maar tevens was al het zeepsop bedorven, zoodat juf frouw Krispijn weer opnieuw kon begin nen! Wisinsky komt opt voor Manoeilsky. VAN KLEFFENS VERDEDIGT HET NEDERLANDSCH BELEID Met een geweldige ovatie werd de min.- president op het spreekgestoelte begroet. Hij sprak zijn vreugde uit over het histo rische oogenblik dat ons land beleefde en bracht hulde aan Koos Vorrink. Voor den nationalen opbouw geloofde hij dat ons I land gediend zat zijn met den provinciale decentralisatie. DE EERSTE BESPREKINGEN TE BATAVIA Gistermiddag 'heeft de Britsche Am bassade te Batavia een communiqué uit gegeven, waarin werd medegedeeld, dat óm 4 uur de besprekingen tusschen Dr. van, Mook, Sjahrir en Sir Archibald Clark Kerr waren begonnen. De eerste discussies bestonden over de voorlichting. Besloten werd: 1. De officieel^ instanties voor voor lichting van elke partij moeten de offi- cieele verklaringen in haar geheel pubh- ceeren. 2 Er zullen door' geen der partijen eenige moeilijkheden in den weg gelegd worden aan de circulaire van zuiver en rechtstreeks nieuws en commentaar. 3. De drie partijen zullen hun best doen iedere' toespeling van provocatieve en opruiende publiciteit tegen te gaa|L Voorts is overeensteming bereikt voor een plan tot het coördineeren van de pu bliciteit: in een aanhangsel, werden- hier omtrent algemeene richtlijnen uitgestip- PeNadat Dr. van Mook een inleidende verklaring had voorgelezen, overhandigde, hij aan Sjahrir dé uiteenzetting van de politiek der Nederlandsche regeering ten opzichte van Indonesië, welke ook.aan ae Staten-Gencraal te Den Haag is voor gelegd. Om half vijf Ned. tijd werd gisteren de vergadering van den Veiligheidsraad voortgezet. De eerste spreker was de Egyptische gedelegeerde, die verklaarde, óat Egypte tegen een commissie van on derzoek is, zooals de Russen hebben voorgesteld, dpch vraagt om een rapport aan den Raad over de onderhandelingen, die thans in Indonesië gevoerd worden. De heer Bevin, Britsch Minister van Bui- tenlandsche Zaken, sprak dadelijk na den Egyptischen gedelegeerde. Hij herhaalde zijn weigering tot een commissie, omdat naar hij zeide deze eën hatelijkheid in den Oekrainischen brief, dat Britsche troepen een wereldvrede bedreigen, zou bevestigen. De Egyptische afgevaardigde, Mr. Riaz, die zich, tijdens d ebijeenkomsten van den Veiligheidsraad heeft doen kennen als een ,wets-deskundig" vertolker van het Handvest, sprak als eerste. Hij zeide, dat er „jundisclj twee as pecten van de aanhangige zaak waren. Ten eerste de aanwezigheid yan Britsche troepen, ten "tweede de' Indonesische Na tionale Beweging. Hij zeide, dat indien er aan de Indqnesiërs meer bekendheid was gegeven omtrept den -taaie van de Britsche troepen, de Britten ook minder last zouden hebben ondervonden ojn de aan hun toevertrouwde opdracht uit te V°Over de nationalistische kwestie zeide hij dat de heer Van Kleffens vertoog daarover van een „liberalen geest ge tuigde, doch dat hij, de Egyptische afge vaardigde, graag zou weten hoe lang vóór den oorlog de Indonesiërs deelna men aan de regeering van Ind°nesia- n Op dit oogenblik stelde de heer Van Kleffens een punt aan de ordein hoe verre de Veiligheidsraad de bedoeling had om'de Nederlandsche Binnenlandsche Zaken te bespreken, doch voörzitter Ma- kin maakte uit, dat de woorden van den Egyptischen afgevaardigde binnen de orde vielen. De heer Riaz ging daarna voort met "te zeggen, dat zelfs de extre mistische elementen met symPathie-be handeld moesten worden en gaf eenige citaten uit de Times weer om aan te toonen, dat de Situatie in I'hdonesieniet zoo zwart was als werd afgeschilderd Hij ging voort met te zeggen, dat het Handvest den Raad het volle recht gaf te intervenieeren in zulke gevallen en zeide tenslotte, dat hij^ niet voor een commissie gevoelde, doch vroeg °rn een rapport aan den Raad over de tegen woordige onderhandelingen in Indonesië. De heer Van Kleffens ging eerst in op de tusschenvoeging van Wisjinsky ingrijpen in binnenlandsche kwesties en Öp de opmerkingen-van den Egyptischen 'toestand i» Indonesië zoo slecht was als de heer Wisjinsky be weerde, en indien de militaire pogingen waren gedaan om de Nationalistische Be weging te onderdrukken, zoo ging Mr. van Kleffens voort, zouden de Nederlan ders nu niet in onderhandeling zijn met de bonafide vertegenwoordigers van de Nationalistisch Beweging. De heer van Kleffens zeide voorts, dat hoewel hij had toegestemd in een commissie, hij zulks uitsluitend deed, indien de Oekraine en Engeland hierover tot overeenstemming gekomen zouden zijn en uitsluitend, in dien de bevoegdheden van die commissie beperkt bleven tot een onderzoek naar den arbeid van de Britsche troepen en zekerlijk niet, indien de bevoegdheden op de een of andere wijze werden uit gebreid. In verband met het uitzenden van Ne derlandsche troepen verklaarde hij, dat deze uitsluitend waren bedoeld om de Britsche troepen af te lossen en met meer, dan deze, bedoeld waren vqor gebruik tegen de Nationalisten. Hij eindigde met te zeggen, dat hij van „behoedzaam op timisme" kon spréken over^ de huidige onderhandelingen in Indonesië. Hierna nam Bevin het woord. Hij her haalde opnieuw, dat hij verleden Don derdag zeide, dat iedere poging was ge- daan om aan Soekarno, de toenmalige Nationalistenleider,* uit te leggen welke doelen de opdrachten de Britsche troepen hadden, toen zij Indonesië betraden. Dit was in antwoord op de critiek van den Egvptisjchen gedelegeerde, dat moei lijkheden voorkomen hadden kunnen wor den indien de Nationalisten in den begin nen' tekst en- uitleg was gegeven De heer Bevin herhaalde ten stelligste, dat op de Britsche troepen en de bevelhebbers een smet zou worden geworpen indien de bedoetde Commissie van Onderzoek zou worden aanvaard. c,v Komende aan de aanwezigheid van Sir Clark Kerr in Batavia, zeide Bevin, dat deze daar uitsluitend was omdat er brit sche troepen bij betrokken waren. Hij was het er niet mee eens, dat er eenige geliike was tusschen de positie in Indo nesië en die welke de Commissie van Onderzoek in Polen en Roemenie hadden gerechtvaardigd. De heer Bevin ging voort met uit te leggen dat er in het Britsche Parlement volledig rekenschap was gegeven over het gebruik van Japanneesche troepen. Hij zeide dat dezé slechts eenmaal warén gebruikt, en wel toen de levens van vrouwen en kinderen in ernstig gevaar waren De binnenlandsche situatie, zoo zeide hij, was een zaak tusschen Neder land en Nederlandsch-lndië. Hij eindigde met nogmaals uitdrukking te geven aan zijn teleurstelling over de beschuldigingen (zooals deze duidelijk in den Oekrainischen brief waren vervat), dat Britsche troepen gebruikt waren te gen het volk van Indonesië en dat Enge land door zulks te doen den \veretdvrede in gevaar bracht. helpen hun getroffen stad. Komt naar en helpt Venlo - ^mmarnam r» tAn foonm n li (TP

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3