ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ideee&cdeM ad-astpa maakt macht NUMMER 152 DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 STADSNIEUWS BINNENLAND PEP ASPEKA EENDRACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen 0rukker: Drukkerij Ve«ijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 300* Abonn. p.w. 25 ct Loaae numm. 10 et Met spanning wachten zij Vorige week ontving het Comité alhier, van de Venlo-spelers tweemaal een vragend telegram„Hoe gaat het met de kaartver koop"? Vrijdag j.l. is er teruggeseind: „Kaartverkoop bevredigend, koeten zijn gedekt", Sinsdien zijn er weer drie dagen verloopen en honderden kaarten verkocht, zoodat van de zaal en het balcon van den Nieuwen Schouwburg het meerendeel der plaatsen weg is. Gouda helpt Venlo metterdaad. Laat het ditmaal ook buitengewoon zijn. Wie èn een mooi toneelstuk wil zien èn een zwaar getroffen stad wil helpen, komt Woensdagavond naar „De Vreemdeling". Vanaf heden zijn «r ook kaarten verkrijg baar aan de caasa van den Nieuwen Schouw burg. Wacht niet tot morgen. daarvoor ggg Onjuist geïnformeerd. Naar aanleiding van de „Raadsimpressies" in ons blad van Woensdag, 6 Febr. 1946, deelt het Gemeentebestuur ons het volgende méde. In de voorlaatste alinea van bovenbedoeld artikel wordt opgemerkt in verband met het agendapunt Inzake de nieuwe industrieter reinen: „of ook het geval van de fa. Dob- belman, die goedkooper in Waddinxveen terecht kon ter sprake is gekomen, weten wij natuurlijk niet. Hopelijk heeft men er een lesje aan gehad". Het is het Gemeentebestuur van Gouda niet bekend op welke voorwaarden de ge noemde firma destijds te Waddinxveen een fabriek heeft gevestigd. De firma heeft zich indertijd wel tot de gemeente Gouda gewend., om woonrulmt voor haar fabriekspersoneel. Het Gemeentebestuur heeft toen on op de gemeentelijke industrieterreinen aandacht gevestigd. Dobbelman had daarvoor geen interesse. De terreinkosten zijn niet aan de orde geweest. Uit het bovenstaande blijkt, dat de schrij ver der „Raadsimpressies" niet juist} was geïnformeerd. Verstrekking Vitam.-D-tabletten. De Inspecteur van de Volksgezondheid, stelt, ter voorkoming van rachitis (z.g. En- gelsche ziekte), dit winterseizoen gratis Vitamine-D 2-tabletten beschikbaar voor alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar. Deze tabletten worden één maal per jnaaad toegedtend. Degenen, die voor hun kinderen deze tabletten nog niet hebben afgehaald, kunnen deze alsnog in ontvangst nemen, tegenover legging van de distributiestamkaart en even tueel» van het bij vorige verstrekkingen afgegeven stempelkaart je op Donderdag M Februari a.s.. des voormiddags tusschen 10 en 12 uur aan loket 7 van het Distributie kantoor, Westhaven 33. 8 maanden gevangenisstraf voor N.S.K.K.-man Het bijzonder gerechtshof te 's-Graven- hage heeft den Göudscnen typograaf W. J. Donk conform den eisch veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegens toetreding tot de N.S.K.K. OOK ZIJ! Ondanks haar omzwervingen en haar poging om via Frankrijk het vasteland van Europa te verlaten, heeft de dochter van den N.S.B.-burgemeester Liera geen succes gehad. Zij is in Frankrijk gevan gen genomen en zit thans opgesloten te Dordrecht. Zij prees zichzelf nog geluk kig, omdat zij niet met haar Duitsche verloofde getrouwd was, daar zij anders een Duitsche weduwe was geweest Comité Nederland-Indonesië Aan den oproep van de samenwerkende organisaties hadden velen Maandagavond in de Reünie gehoor gegeven, waaruit bleek, dat het Comité Nederland-Indonesië in wijde' kring weerklank heeft gevonden. Na een uiteenzetting van den voorzitter kon worden overgegaan tot uitreiking der plaatsbewijzen, die U weldra zullen worden aangeboden en van de raambiljetten, die U ongetwijfeld al hebt zien hangen. Gelijk bekend zullen Maandag 18 Februari a.s. sprekers optred'enMr. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van „Het Parool", Dr. Verdoorn, zendingsarts, Palar, lid der Tweede Kamer en Soc. Dem. Indpnesier en Chr. Smit, lid van het partijbestuur der Comm. Partij Nederland. Wie voor een progressieve oplossing is van het conflict in Indonesië, demonstreert op Maandag 18 Februari a.s. in Kunstmin voor de leuzenGeen oorlog van volk tegen volk, zelfbestemming voor Indonesië, naar een oplossing door vergeltjk. Wij raden ieder aan zich spoedig van plaatsbewijzen te voorzien. BURGERLIJKE STAND GEBOREN 9 Febr. Janna, dr van A. Vergunst en B. W. Verbree. Boelekade 149 -10 Febr. Pieter L. zn van P. L. Hofstede en H. M. van Son, Nobelstr. 69 - Johanna C. dr. van K. Reichard en G. Baan.Haastr. Oever C 19 - Neeltje J. dr. van C. A. Dick en N. J. IJsselstetn, de la Reijlaan 32. OVERLEDEN 7 Febr. Leonardus van Bochove, 77 j. - Alida van Sem, wed. van A. C. Blanken, 79 J. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Afnemende wind, meest uit N. richting. Koude nacht, overdag gedeeltel. bewolkt met matige temperaturen. Overwegend droog weer, Nieuws ▼oor de damliefhebbers Met ingang van morgen beginnen wij een wekelijksche damrubriek, die verzorgd zal worden door den heer H. Tenwolde. Aan de problemen, die geplaatst worden zijn prijzen verbonden. Wij vertrouwen hier mede aan den wensch van een groot aantal abonne's tegemoet tekomen. Door politiepersoneel geleden schade ten gevolge van Duitsche gevangenschap Bij circulaire van den Minist. van Justitie dd. 2 Jan. 1946 no. 642,45 deelt deze mede, ook politiepersoneel, dat schade heeft kn door of tijdens verblijf in Duitsche entratiekampen vergoeding hiervan kun nen krijgen. Daartoe moet op de speciale formulieren opgave gedaan worden, welke formulieren verkrijgbaar zijn bi) en na invul- ondertqriftnlng weder ingezonden Aanvragen extra Textielgoederen. Antwoord op de ingediende aanvragen kan worden gehaald aan den Distributie- dienst, loket 11Peperstraat, door be* wier bewtys van aanvrage het numm» draag tusschen 23540 en 23999 op Woensdag 13 Februari tnsschen 9.30 en 12.- uur en 2.- en 3.30 uur. worden aan de Schade-Enquête ling en dienen te worde- f Commissie, waaronder hun woor plaats res sorteert. De termijn van inlevering van aangiften wegens oorlogsschade Is verlengd tot 1 Maart 946. Het deelnemen aan deze enquête impliceert niet. dat betrokkenen ook pertinent kunnen rekenen op geheele of gedeeltelijke schade vergoeding. aangezien deze kwestie een onder werp is van regeling bij tractaat. Vermèld dient nog, dat Gouda en omlig gende gemeenten ressorteeren onder de Schade- Enquete-Commissie te 's Gravenhage, Zee straat 71b, Tel. 115754. Hardleersch Wegens het zich ophouden in portieken werden op den Kleiweg aan 10 jongeman nen bekeuringen uitgedeeld. )Jet zonder bon De slager V. uit de Groenendaal deed aangifte bij de politie van ontvreemding uit zijn winkel van 2 pakjes vet van 400 gram. Het varkentje wordt gewasschen Van O. te Gouderak verkocht 11 kg varkensvleesch zonder bon tegen f 8 ner kg aan D. van de Markt, alhier. Het vleesch werd in beslag genomen en de verkooper is in het Huis van Bewaring te Rotterdam ingesloten. Concertberichten Het comité tot voorbereiding van con certen schrijft ons: Naar ons blijkt zijn er onder de belang stellenden voor het Sweelinck-kwartet verschillenden die slechts één of tweecbn- certen zouden willen bijwonen. Hiertegen bestaat niet het minste bezwaar: 7ii worden verzocht dit bij hun mtee kening S!i boekhandel de Ven te w.llen Veofkdb"staat de mogelijkheid dat voor leerlingen van middelbare scholen, het Conservatorium e.d. de prijs der concerten "t ÖkSn'wotden dan .eveneens verzocht van hunne hoedanigheid bij inschrijving te doen blijken REIS PRINSELIJK PAAR UITGESTELD De toestand van Prinses Juliana is angzaam vooruitgaand. In verband met den kans, dat H. K. H. niet op tijd her steld zal zijn, Is de reis van het Prinselijk »aar naar Denemarken, Zweden en Noor wegen, welke eind Februari zou plaats hebben, echter eenigen tijd uitgesteld. Voetbalterrein leeggestolen De laatste weken1 worden te Bergen op Zoom tal van inbraken gepleegd. Alle mogelijke artikelen vielen daarbij den dieven in handen. O.a. een 5-tal bont mantels ter waarde van,/ 6000.diverse rookartikelen, chocolade, kledingstukken, geld en sieraden. Men heeft zich zelfs niet ontzien, het terrein van één der voet balverenigingen leeg te plunderen. Goalpalen, toegangsjiek en zelfs een deel van de betonnen schutting zijn spoorloos verdwenen. De betrokken voet balveréeniging is daardoor zoodanig ge dupeerd, dat zij haar wedstrijden op het terrein van een zustervereniging moet spelen. Mennomieten passeeren de grens Aan de prenspost te Glanerbrug arri veerde een groot gezelschap, hoofdzake lijk vrouwen en kinderen, die na een zwerftocht van duizenden kilometers weer in het land kwamen, waaruit ruim 25u jaar geleden hun voorvaders waren ver trokken. Zii zijn de nakomelingen van de men nomietën, die tijdens de regeenng van Keizerin Catharine op haar verzoek uit Nederland naar de Oekraine waren ver trokken. Zij vormden daar kleine gemeen SCToenende Duitsche troepen in dezen oorlog de Oekraine binnendrongen, be schouwde het' Duitsche bestuur hen als Rijksduitsc%rs. Toen de Duitsphers moes ten terugtrekken, dreven ze de menno mieten voor zich uit, de mannen werden ingelijfd bij de S.S.-brigade en velen hun- "^^Duitschland's capitulatie eischte het Russische bestuur, dit de mennonieten weer Vaar de Oekraine zouden terugkee- ren Zij besloten echter een ander vader land te zoeken en wel Canada. Honderden mennonieten passeerden in d?7e dagen de grens, vanwaar zij naar Amsterdam en andere Plaatse" m h^ Westen zullen gaan, om van daar uit tt trachten Canada te bereiken. I-foewel de meesten hunner de Neder landsche taal niet meer machtig zijn, dra gen deze mennonieten vrijwel alle nog echte Nederlandsche namen. Wat Is er in Gouda te doenf Reünie i Vrijdag Woenidagt „De Burcht der atilte." Thalla-Theater» Vrijdag t./m. Woensdag „De Tiran". Schouwburg Bioscoop: Van Vrijdag tot en met Dinsdag„Op stap." Dinsdag 12 Febr. 8 uur Blauwe Kruis, Ledenverg. Wijkver. „Vrede door Oranje". Woensdag 13 Februari. 8 uur. Nieuwe Schouwburg: De Venlo-Spelers met „De Vreemdeling." Idem, 8 uur, 't Schaakbord t Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude voor de Lib. Staats partij. Idem, 7 uur, Reünie, bovenzaalDs. J. ïörger over „Het geruïneerd zijn vin Europa", Idem, 7.3Q uur, Ned. Geref. GemeenteDs. Joh. van Weizen. idem, 8 uur, Concordia: Jubileum-voor- stelling Bordinl's Hypnos Variété. Donderdag 14 Febr. 8 uur, Hotel De Zalm Vergadering van de R.K. Middenatandsver. „De Hanze." Idem 8 uur Nieuwen Schouwb., „Trouw"- avond". Spreker: E. van Ruller: hist, spel .Nederland vecht door!" Idem 7.15 uur, Concordia, Propaganda- avond van de „Jodan-Boys". Het motorwegverkeer dringt aan op verlaging van den benzineprijs Naar de E.V.O. (Eigen Vervoerders Organisatie) meedeelt, hebben de A. N W B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., de Vakgroep Goederenvervoer langs den weg en de Algemeene Verders en Eigen Vervoerders Örganisntie (E.V.O.).zich met een gezamenlijk request gericht tot den raad van ministers en aangedrongen op een drastische verlaging van den ben zineprijs, hetgeen urgent moet worden ge- acht, gezien de gestegen lasten (hooge aanschaffingskosten en hooge reparatie kosten). Wacht repatrieerenden thuis af De afdeeling Pers en Publiciteit van den Dienst der Repatrieering deelt het volgende mede: Nogmaals wordt ter kennis van fami lieleden van repatrieerenden gebracht, dat het om organisatorische redenen niet mogelijk is aanwezig te zijn bij de aan komst van repatrieeringsschepen. Het is dan ook verstandig geen reis naar Amsterdam te ondernemen, doch de gerepatrleerenden rustig thuis af te wach ten. De Dienst der Repatrieering zorgt voor het vervoer „tot op den drempel van de woning". Kamerleden in de Parlementaire Commissie Krachtens bij besluit van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in haar ver gadering van 6 Febr. 1.1. verstrekte op dracht, heeft de voorzitter voor zoover die Kamer betreft benoemd tot le den van de commissie, bedoeld in de door de Tweede Kamer op 17 Januari te voren aangenomen motie-v. Poll, de heeren Ch. M Weiter, oud vice-president van den' Raad van Ned.-Indië, oud-minister van Koloniën, Jhr. Mr. B. C. de Savormn Lohman, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht en N. Vijlbrief. Krachtens machtiging, welke de Twee de Kamer op 1 Februari j.l aan den voorz. dier Kamer verleende, heeft deze in be- doelde commissie benoemd de heeren M. J M. van Poll, H. J. W. A. Meyennk, Drs. H. A. Korthals en Dr. Ir. P. M. Heertjes. De voorz. der Tweede Kamer heeft zich voorbehouden, nog één of meer leden aan de commissie toe te voegen. Partij van den Arbeid Het partijbestuur van de Partij van den Arbeid deelt mede: Naar aanleiding van vele vragen kan worden gemeld, dat men zich voor inlich tingen en aanmeldingen kan wenden tot de plaatselijke en landelijke adressen van de samenwerkende partijen en groepen of tot Postbus 647, Amsterdam. De collecte op het stiehtingscongres van de nieuwe partij voor het verkiezingsfonds heeft 2503.— opgebracht. Christofoorgroep en Partij van den Arbeid Van de zijde van Christofoor wordt medegedeeld, dat het onlangs in de dag bladen gepubliceerde bericht over deel name van de Christofoorgroep aan de Partij van den Arbeid, onjuist is. Met nadruk dient er op gewezen te worden, dat slechts een gedeelte van de Christofoorgroep met de Partij van de Arbeid meegaat, een ander gedeelte maakt deel uit van de Katholieke Volks partij. GROOT GOUDA t

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1