INDIE wmÊÊÊÊÊÊÈi MEN VERWACHT IN FEBRUARI Radioprogramma van hedenavond buitenland Brammetje Flapoor en x'n vrienden HILVERSUM I 301 m. MfRV 18.00 Met band en plaat voor Ti naraat. 18.15 Engelsche les voor begin- flJneen. 18.45 Willem Vogel, orgel en Maartje Kliffens, sopraan. 19.00 Nieuws. 1915 Weeroverzicht. 19.20 Andres Sego- pNfoaar 19-30 Progr. voor 4eNed. Strijdkrachten. Koninklijke Marine. 20.00 n'c'r V 20.05 Radio Philharm. Orkest niv Albert van Raalte, soliste: Jo Vin cent' sopraan. 21.00 A. Kuiper^,Humor 20 Vervolg concert. 22.00 Nieuws. 22 15 Van Noord tot West, van Oost tot i.'-.A 22.30 Groote orkesten spelen pop. muziek 23.15 Gram.muziek. 23.50 Schrift lezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Harry de Groot en zijn Vibrafoon-sextet. R N I O 18.30 Het rijk overzee. VAR A.: 18.45 „Overheidsleiding en be- lastingpolitièk" door H J. Hofstra. 19.00 Orkest luan Petro. VPRO- 19.30 De beginselverklaring van hét Vrijz. Prot. door Ds. J. Zuurdeeg. 2000 Nieuws. VARA-: 20.05 Ensemble Cantaro, o.l.v. Ian Corduwener m.m.v. Elly Roxon en Charles Aerts. 21.00 Drie vrouwen. 21.15 Gram.muziek. 21.30 Residentie-orkest o.l.v. Kees Hartvelt, m.m.v. Atie Brede- rode sopraan. 22.15 Gram.muziek. 22.30 Eddv Walis speelt. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Argentijnsche tam- go's. 23.30 Bekende dansorkesten. 24.00 Sluiting, 1NDIË IN DEN VEILIGHEIDSRAAD Egyptisch voorstel! Gisteren zijn de %besprekin<gen in den Veiligheidsraad over het al of niet zenden van een commissie naar Indië, aanvanke lijk zónder aanwezigheid van Bevin voort- Salarissen in de Amerikaansche Vakbeweging Twee der Amerikaansche bladen ach ten het onlangs gepubliceerde financieele verslag van de C.l.O. (Congres of Indu strial Organizations) omtrent de 36 bij de C.l.O. aangesloten vakbonden de beste weerlegging van de beschuldigingen, dqj C.l.O.-arbeidersleiders vette salarissen ontvangen uit de contributies van de ar beiders. De Philadelphia Record zeide o.m.: alle bij de C.l.O: aangesloten vakbonden leg gen rekening en verantwoording af aan de leden omtrent alle uitgaven. Het hoog ste salaris, dat aan eenig bondsbestuurder van de C.l.O. wordt betaald is 20.000 dollar voor Philip Murray, leider van den Bond van arbeiders in de staaalindustrie. Een vakbond betaalt zijn president 15 000 dollar, twee andere bonden betalen 10.000 dollar en alle andere vakbonden betalen hun voorzitters minder dan 10.000 dollar, waarbij 25 bonden slechts 6.000 dollar of.minder betalen. Deze salarissen zijn matig, v'oöral als men ze vergelijkt met het hoogste sala ris dat bijvoorbeeld dOor de General Motors in 1943 werd betaald,- n.l. 459.041 dollar. In alle 36 vakbonden worden re gelmatige democratische verkiezingen ge houden. Alle leden hebben gelijke en vol ledige stemrechten. De contributies zijn matig. Onderscheid in verband met ras, kleur, sexe of geloof is verboden in 35 van de 36 vakbonden. De Avontacen van door G. Th. Rotman Nadruk verboden 65. Brammetje en Menelik keken leelijk op hun neus, nu ze dat heerlijke maaltje piisgeloopen waren. Ze besloten maar wat over de daken rond te wandelen, tot het donker was. Intusschen ontdekten ze een mooi afdakje en toen de maan opkwam, klom Menelik langs een gootpijp naar be neden, terwijl Bram na eenig aarzelen moedig de sprong naar omlaag waagde. 66 De afstand was echter veel grooter, dan Bram gedacht had, en bovendien ver gat hij, dat hij niet de vaste bodem van Afrika, doch slechts een schamel houten afdakje onder zich had. Hij ging er dan ook onder luid gekraak dwars doorheen, terwijl tegelijkertijd een angstig gegil van onder het dakje opsteeg. ^Mexico steunde het Russische voorstel. Brazilië verklaarde zich er een tegenstan der van. De Fransche afgevaardigde. Bidault, wilde liever eerst de resultaten van de huidige besprekingen zien, Gok Stettinius verklaarde 'zich er tegen. Polen daarentegen was er voor. Minister van Kleffens zeide ingmaals dat het uitzenden van een commissie met noodzakelijk was. Manoeilsky bleef echter aandringen, totdat Egypte e^n a™°"de~ ment indiende, dat inhield, dat de Britten hun troepen alleen zouden gebruiken ^oor het ontwapenen van Japanners en haar dan terugtrekken. Tevens verlangue het amendement den uitslag der onderhande lingen. te vernemen. Hedenavond 9 uur zal het Egyptische voorstel worden besproken. Het kruisverhoor van Paulus De Duitsche veldmaarschalk Paulus heeft gistermorgen bij het kruisverhoor door velschillende verdedigd verklaard, dat de inhoud van de meeste telegrammen van aanhankelijkheid, welke door De- zetting van Stalingrad aan Hnler werdf-" gezonden, hem volkomen onoeken_d z 1 Hij heeft als bevelhebber van het leger van Stalingrad slechts een telegram ge- zonden aan het slot van den strijd en oe bedoeling van dat telegram was voor hon derdduizenden gevallen soldaten eemgen zin te geven aan hun offer .„Maar na hetgeen ik later heb ervaren, betreur ik het dit telegram te hebben doen zenden aldus voegde Paulus hieraan toe. 1 oen de verdediger Sauter bleef aandringen zeide, dat het Duitsche volk zeer verwon derd geweest was over de telegrammem welke vanuit Stalingrad naar Hitler g e stuurd werden, antwoordde Paulus: „ik verzoek U mij deze telegrammen voor te leggen, want ze zijn mij volkomen oni - kend". De antwoorden van getuigededen den indruk ontstaan, dat de Duitsche p - paganda zich zelfs niet 1 boodschappen van aarihankelijkhei den Führer van mannen, die bi] du'zen- den in de bel van Stalingrad stierven te fantaseeren. DeugUjs opvolger van Montgomery Sir Sholto Douglas, maarschalk van de R.A.F. is benoemd tot opperbevelhebber van de Britsche troepen m Duitschlanch anilitair bestuurder van de Britsche in Duitschland en Engelsch lid van'fle Geallieerde Contröleraad voor Dwtecn land als opvolger van veldmaarschal Graaf Montgomery van Alamein, die ingang van 26 Juni a.s. tot hoofd van imperialen generalen staf is benoemd. Argentinië als collaborateur Het was ook veor de gedelegeerden van de U.N.O. éen verrassing, toen het Mini sterie van Buitenlancische Zaken te Was- hington gisteren een gedocumenteerd me- morandum publiceerde, waarin de regee ring van Peron er rechtstreeks van wordt beschuldigd „positieve hulp" te hebben verleend aan de Asmogendheden en het Amerikaansche blok te hebben „onder mijnd" door een „camouflage-strategie Hierdoor is de regeering van Argentinië volgens de verklaring der Amerikaaffsche regeering er gedeeltelijk in geslaagd op het Westelijk halfrond een „totalitaire staat" te stichten. Afschriften van het 131 bladzijden tellenden memorandum zijn aan de leiders van de missi.es van alle Ameri kaansche republieken, behalve Argentinië, overhandigd en worden onder de diplo- mateke vertegenwoordigers van Amerika in Latijnsch. Amerika verspreid als \&- sis voor het i'nter-Amerikaansche overleg. Dr. Zuleta Angel, voorzitter van de voorbereidende commissie der U.N.u., heeft naar aanleiding van deze publicatie aan een correspondent van Reutef mfe,eg?" deeld, dat Amerika het recht heeft de zaak voor den Veiligheidsraad te brengen, indien het Departement van Buitenland- sche Zaken meent, dat de huidige regee ring van Argentinië een gevaar vormt voor den internationalen vrede en veilig heid. Maar indien de houding van de V.b. tegenover de huidige regeering Argen tinië zuiver interne aangelegenheden be treft, dan geeft het Charter van de U.N.O. I geen recht tot interventie. Andere La- tijnsch-Amerikaansche afgevaardigdenter U.N.O. zijn van meening, dat, al de nieuwe beschuldigingen dan ook niet de positie van de Argent.jnsche delegatie ter U.N.O. beïnvloeden, de komende ver kiezingen in Argentinië (24 Februari) er ongetwijfeld een weerslag van ondervin den zullen. Een gemeenschappelijk Comité van Voorlichting samengesteld Gedurende de conferentie van gister middag, welke ten huize van Sir Archi bald Clark Kerr is gehoude'n, hebben Dr. van Mook en Sjahrir besloten tot de vor ming van een gemeenschappelijke Com missie van Voorlichting; deze zal bestaan uit Dr. Posthumus, hoofd van de Neder- lands«h-Indische Regeeringsvoorlichtings- dienst, als vertegenwoordiger van Dr. van Mook, de heer G. Whittendge namens Sir Archbald Clark Kerr, lt.-kolonel Wil cox namens generaal Stoptord en Mr. Ali Boedardjb namens Sjahrir. Dit comité zal tot taak hebben gemeenschappelijke verklaringen in de pers op te stellen en te fungeeren als inlichtingen-bureau en „distributie-centrum" voor het uitgeven van perscommuniqué's uit alle bronnen De kwestie van den permanenten zetel der U.N.O. In aansluiting op ons bericht van gis teren *deelen wij nog mede, dat er ge stemd is over het Nederlandsche voorstel om de algemeene vergadering pas in September a.s. in Amerika te houden. Dan zal een definitief besluit over het uit eindelijke tehuis van de organisatie ge nomen worden. Dit voorstel werd met 22 tegen 171 stemmen en 4 onthoudingen aangenomen. Het woningprobleem in Amerika In opdracht van president Truman heeft Wilson Wyatt een programma ont worpen .om in de woningnood in ver band met den terugkeer der gedemobili seerde militairen, te voorzien. Tegen het eind van 1947 moet een begin zijn ge maakt met den bouw van 2.700.000 wo ningen in de lage en- middelmatige prijs klasse. Giral liedt eerste Kabinetszitting te Parijs Giral de minister-president van de Snaansche Republikeinsche regeering, heeft de eerste kabinetszitting sinds zijn aankomst in Frankrijk geleid. Hij ze.de voornemens te zijn het kab.net uit te breiden en daarin communisten en bas ken te willen opnemen. non -,.it In Toulouse bevinden zich 15.000 geweken Spanjaarden. Deze stad wordt Sok wel de „Spaansch Republikeinsche hoofdstad genoemd. ten van bepaalde punten uit de verklaring der Nederlandsche regeering. Voorts is de evacuatie van Rapiwi-ambtenaren uit het binnenland besproken. Overeengeko men werd, dat nog meer besprekingen gevoerd zullen worden, zoodat tyueze en andere kwesties uitvoeriger behandeld zullen kunnen worden. Nog geen commentaar in.„Merdeka? Tot op heden is nog geen commentaa op de Nederlandsche voorstellen in he Indonesische blad „Merdeka" verscheneu Sir Archibald bezoekt Sjahm en ontvangt Dr. Van Mook Men verneemt, dat Sir Archibald Clavk Kerr Maandagavond Sjahrir in zijn k'jis heeft bezocht en dat hij Dr. v. Mook gis terochtend om 11.30 uur op de „Ambas sade" heeft ontvangen. 'De Britsche Ge zant heeft gisterochtend ook de republi keinsche burgemeester van Batavia ont vangen. Gisteren heeft het „Republikeinsche Centrale Nationale Comité" in haar ver gadering een beroep op de republiek ge daan om de organisatie van de Vereenig- de Volken uit te noodigen zoo spoedig mogelijk een commissie van onderzoek naar Indonesië te zenden teneinde de vol gende doelstellingen te otreiken. s. Een doelstelling zooals deze is ge- wenscht door de Sovjet-Oekrainsche dele gatie. b. Om te onderdeken, hoeveel leden en leiders van de Nederlandsche Nazi partij nog hun-ongehinderde activiteit onder de Nederlanders in Indonesië uit- oeienen". BESPREKING TUSSGHEN VAN MOOK EN SJAHRIR In een officieele verklaring wordt mee gedeeld dat Dr. Van Mook Dinsdag avond om 6.00 uur huize van Sir Archibald Clark Kerr een hesoreking heeft gehad met Soetan Sjah rir. De bijeenkomst, die plaats vond in een vriendschappelijken '.^oelich- het grootste deel gewijd aan het toelich Japanners voegen zich bij Indo nesiërs in Noorden van Bandoeng Bij de Indonesiërs, die het noordelijk deel van Bandoeng beheerschen, heeft z$h een aantal Japanners gevoegd. Vol gens betrouwbare berichten is aan hen 't oppertoezicht over de verdediging van Noord-Bandoeng toevertrouwd. Van Indo nesische zijde is bekend gemaakt, dat van 15 Februari af het Noordelijk deel van Bandoeng voor de inwoners van het Zui delijk deel der stad hermetisch gesloten zal zijn. De Chineezen in het Noordelijk deel geven er den voorkeur aan te blijven. Bestuurshervormitigen op Borneo Naar wij vernemen bevat het Bandjer- masinsche blad „Borneopost" een mede- deeling omtrent een vergadering van Mederlandsche en Indonesische bestuurs ambtenaren, waarin de „Conica" (Com manding Officer of The Netherlands In dies Civil Administration), de heer Ober man, verstrekkende maatregelen betref fende de ontvoogding van het Indonesi sche bestuur officieel heeft afgekondigd. Nader is gebleken, dat deze maatre gelen niet alleen betrekking hebben op het gebied, dat onder beheer van de „Conica" staat, met name het Hoeloe- Soengai gebied, maar dat deze in ver scheidene streken van Z.W.- en Z.O. Borneo ingevoerd zijn of alsnog inge voerd zullen worden. Uit deze maatrege- léri blijkt dei niéuwe koers op evidente wijze. Dfe> afdeelmg Hoeloe-Soengai wordt bestuurd door een Nederlaritischen assis tent-resident.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3