ALGEMEEN DAGBLAD/VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Slag in de Javazee....*. STADSNIEUWS eendracht Maakt macht NUMMER 155 SPORTNIEUWS VOETBAL. - UetcUdchl Wat is er in Gouda te doen? Redactie: L". J. A. v. d. Steenhoven Mr. A.A. J. Rijksen Brukker: Drukkerij Veraijl, Gouda Administratie: M. J. van Uon,^ VRTTDAG 15 FEBRUARI 1946 Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 30» VK1JUAU io rr-DRUAW 171U Abonn p.w. 25 ct Lome numm. 10 «C 27 FEBRUARI 1942 Een heldhaftigen strijd tegen een ontzet tende overmacht. Aan de eene zijde de Nederlandsche vloot, een schitterend product van de Hollandsche zuinigheid - aan de andere zijde een groote overmacht van den militaristiichen tegenstander. Toch.... Schout bij Nacht Doorman wei felde niethij viel aanEn zijn mannen volgden hem I De uitslag van den strijd kon niet twijfel achtig zijn. Door,man moest het onderspit delven. Doch was dit een nederlaag? Neen 1 Dit was geen nederlaag, veeleer een overwinning. In de javazee verwierven wij het respect onzer bondgenooten In de java zee werd den grondslag gelegd voor de uit eindelijke overwinning op Japan. Moge di: „Slag in de Javazee" voor ons het symbool worden van een nieuw krachtig en dnrvend Nederland. Wij hebben tegenover Doorman en zijn makkers een schuld te vereffenen. Zij gaven voor het Nederlandsche Rijk hun levca. Laat Nederland W toonen, dat het dit offer waardig is. Nederlanders, laat uw gebroken-geweertjes mentaliteit en leuzen als „geen man, geen cent" achterwege. Laat dezen oorlog U een les geweest zijn. Bouwt aan uw toekomst. Bouwt een sterk leger en een krachtige vloot op. Met het oog hierop besloot het Nationaal Jongeren Verbond in samenwerking met het comité „Onze Marine^ en de vereeniging „Onze Vloot" door bet geheele land her denkingsavonden te organiseeren. Voor Gouda is deze avond gesteld op Donderdag 21 Februari in de „Reünie" des avonds 8 uur precies. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf Zaterdag 16 Februari en wel bij A. W. Molenbeek, Joubertstraat 102, W. M. van Hulzen, Markt 56, J. C. Langeraar, Martcnssingel 103, J. v. Eijk. Gravin Jacobastraat 38, A. E. Muurllng, Oosthaven 40. Zilveren jubileum van den heer Hagedorn Op 7 Maart a.s. zal het vijfentwintig jaren geleden zijn, dat de heer C. H. Hagedorn zijn eerste verbinding kreeg met de Kamer van Koophandel te Gouda. Hij werd toen adjunct-secretaris van de Voorbereidingscom missie daarvoor. Notaris van Kranenburg was daarvan secretaris. Zoo, bleven de functies ook toen op 1 April 1921 de Kamer tot stand was gekomen. Bi) het aftreden van notaris van Kranenburg op 21 November 1928 werd de heer Hagedorn secretaris. Hij bleef dat van het kantoor Gouda, toen op 1 April 1942 de combinatie tot dé Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland tot stand kwam. Het is te begrijpen, dat handel en nijver heid op 7 Maart willen doen uitkomen hoezeer het werk van den secretaris wordt gewaardeerd, die altijd zoo welwillend, snel en.zakelijk op allerlei gebied inlichtingenen hulp weet te verschaffen. Geschaakt en teruggekeerd. Als verdacht van diefstal van een konijn en tabak van eigen teelt uit een schuur aan den Verbindingsweg, werd J. v. d. S. uit de Heerenstraat aangehouden. De 5 Kg. tabak waren inmiddels voor f 20.— totaal in Rotterdam van eigenaar verwisseld. Het konijn en de zak, waarin de buit vervoerd was. waren nog aanwezig en konden aan den rechtmatlgen eigenaar worden teruggegeven. Herstel van ons gezag in Indonesië be teekent oorlog. Het NÉderlandsehe volk wil geen nieuwen oorlog. Het verheugt zich in zijn pas verworven vrijheid en beseft, wat deze voor het Indonesische volk waard is Daarna voUedige zelfbestemming voor het Indonesische volk binnen bet Rijksverband Demonstreert daarvoor op de groote verga dering In de gecombineerde zalen van Kunst min op 18 Febr. a.s. Ingebroken. Tijdens afwezigheid van den bewoner hebben eenige dieven kans gezien de achter deur van de woning te openen en hun slag te slaan bij den heer H. Deze miste bij zijn thuiskomst zijn leeren jas, een transportrijwiel en twee pakken textiel ter waarde van f 400.- Bordini's Hypnose Variété Knappe staaltjes van suggestie liet Bordini zien tijdens zijn optreden in Concordia op Woensdagavond. Gedurende 25 jaar treedt hij nu op en dat hij zijn „vak" verstaat bewees hij op dezen avond weer eens. Zijn „momentwerk" is verbluffendde dames en heereo, die hij op het tooneel noodigt, zijn op slag willoos in zijn handen. Weliswaar zijn zijn experimenten ingesteld op het amuseeren van een groot publiek, waardoor de voorstelling niet aan fijnheid wint, doch dit neemt niets weg aan de prestaties. Vanuit de koffiekamer weet hij zijn „slachtoffers" nog onder bedwang te houden en ze over het tooneel te laten rotlef. eireie Plet Leenhouts trad als confereircier op en bracht het aardige liedje „Al loop ik naar de 80" en een goede Aapjeskoetsier ten tooneele. Overigens bleef hij beneden het gemiddelde. Lla Snel vulde het programma aan met enkele liedjes, waarvan haar song op „De „Microfoon" wel het beste was. Tezamen met Piet Leenhouts voerde zij nog een twee tal schetsjes op van niet bijster hoog gehalte Bi) het aanbreken van de panze werden Bordini bloemen aangeboden namens zijn medewei kers en den heer Grander, die het geheel op vaardige wijze begeleidde. Vermelden wij tenslotte dat Bordini' op 18 of 19 Maart opnieuw een voorstelling in Concordia zal geven. Hoera er is glas Gistermorgen arriveerde een wagon met 12 ton vensterglas uit België aan het station alhier. Dit glas zal grootendeels onder aan detailhandel hier ter stede worden gedistri bueerd. Jammer is het, dat door ambtenari de wagon een week in Utrecht bleef staan Maar het begin is er. Dat er spoedig nog meer kome. t NED. REISVEREENIGING Afdeeling Gouda 'Op Maandag 18 Februari om 8 uur houdt de Ned. Reisvereeniging, afd. Gouda haar jaarvergadering in de achter zaal van Café „Central", ingang Zeuge- strddt De heeren Hagedorn en Van Bomme treden volgens rooster af, doch zijn ter stond herkiesbaar. Na afloop zal een korte film worden vertoond van de boottocht naar Oude water en Woerden, waarna de heer Van Bommel eenige lantaarnplaatjes van Zwit seriand zal ver-toonen. Op de eerstvolgende lezing op 6 Maar in de Beursklok zal de heer H. J. Stuvel journalist te Rijswijk, aan de hand van lichtbeelden de „Glorie van Nederland" laten zien. !n verband met het 40-jarig bestaan van de N.R.V. zal aan dezen avond een feestelijk karakter worden gegeven. Mede in verband met dit jubileum za in de Openbare Leeszaal een expositie van boeken op reisgebied worden gehou den in de week van 18 Maart. Kunstmestdistributie Voor oogst 1946 werd een voorloopige kunstmest-toewijzing verstrekt. Deze toe wijzing geschiedde op basis van het aan vraagformulier, vermeldende het bouw plan 1945'of werd nog verder teruggegre pen Door bijzondere omstandigheden zul len velen voor 1946 een geheel ander bouwplan hebben. Zij, die hun toewijzing willen hebben op basis bouwplan 1946, geven dit bouwplan schriftelijk op aan Bureau Voedselcom- missaris voor Zuid-<Holland, Anna Yau- lownastraat 22, Den Haag. Telers, die na 1 Jan. 1946 land huurden of pachten, kunnen dit opgeven onder ver melding vah naam, adres en registratie nummer van eigenaar en eventueele vorige gebruiker van bedoeld land, benevens den datum, waarop dit in gebruik genomen is. Geslaagd Voor het examen boekhouden van de Ned Associatie voor Practijkexamens js geslaagd de heer A. Bontebal, ahier die werd opgeleid door den heer J. Sluiter. NED. VOLKSHERSTEL - H.A.R.K.| Door het landelijk Bureau H.A.R;K. is wederom een partij goederen voor Gouda beschikbaar gesteld. Het plaatselijk H.A.R.K.-Comité, onder- afd. van Ned. Volksherstel zal via het bureau deze goederen onder de bevolking distribueeren. Hoewel er nog een respectabel aantal aanvragen ter afhandeling liggen, wordt thans een ieder in de gelegenheid gesteld aan te vragen. Echter uitsluitend schrifètijk kunnen deze aanvragen geschieden. Waar thans het bureau overbelast is met deze, en andere werkzaamheden, wordt het publiek verzocht, zich hieraan te houden en niet persoonlijk, doch uitsluitend schriftelijk aan te vragen. Men vermelde op de aanvrage naam, adres, geboortedat. en" nummer T.D. van ieder voor wie men aanvraagt. Zijn er in de omgeving van Gouda gesneuvelde geallieerde militairen begraven? De Amerikaansche Gravendienst ver zoekt ons nogmaals een beroep te doen op de bevolking van Gouda en omgeving om de graven van gesneuvelde geallieer de piloten, alsmede voorwerpen of onder deden van neergestorte toestellen of hun bemanningen aan te geven bij den burge meester van de plaats van inwoning of rechtstreeks bij de Am. Gravendienst, Graaf Florisweg te Gouda, tel. 2556. ligt zooals wij reeds mededeel den in de bedoeling de gesneuvelden op centrale begraafplaatsen ter aarde te bezorgen. Op aller medewerking wordt in deze een dringend beroep gedaan.- W eer «verwachtingmedegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt .verwacht i Bewolkte lucht, doch geen regen van be- teekenls. Zwakke tot matige wind tus- schen N.W. en W. Zelfde temperatuur als vandaag. Na de laatst gespeelde wedstrijden is de stand in de 2de klasse B: H.V.C. 9 8 0 1 33-9 16 Unitas 9 6 2 1 22-11 14 Ü.V.V. 8 6 1 1 27-42 13 Elinkwijk 8 6 11 24-13 13 Hilversum 9 5 1 3 26-20 11 Vriendensch. 9 5 0 4 27-17 -10 Velox 10 3 1 6 20-24 7 Gouda 9 1 2 6 13-24 4 Slied recht 9 2 0 7 8-22 Hercutes 8 1 - 6 8-29 3 S.V.W. 8 0 1 7 5-32 1 In de 3e klasse B is de stand i Laakkwartier 8 8 0 0 31-10 16 Scheveningen 8 7 0 1 24-12 14 GSV 9 6 1 2 20-15 13 ONA. 8 4 13 30-19 9 CDA. 9 4 1 4 26-23 9 R.'vic. 8 2 1 5 30-33 5 Westerkwart. 8 2 1 5 20-29 5 Toneaido 9 2 1 6 23-37 5 Cromvliet 8 2 0 6 18-29 4 Olympla 9 1 2 6 15-30 4 Voor Zondag a.s. zijn de volgende wed strijden vastgesteld 2de klasse Bi Gouda-S.V.W. 3de klasse B Oomvllet-Olympia en O.N.A.-Westerkwartier. G.S.V. en Donk hebben beide een vrijen Z<Gouda en S.V.W. zullen elkaar voor de eerste maal In deze competitie ontmoeten en ofschoon Gouda stellig «en betere kans heeft op de overwinning zal zij aan S.V.W. een, flinken tegenstander hebben. Gouda kan de twee winstpunten best gebruiken teneinde beter bij de middengroep in haar afdeeling aan te sluiten. Olympla gaat bi) Cromvliet op bezoek en ook deze ploegen hebben hun eerste ontmoe ting. Het zal zeker een spannende» strijd worden, daar belde ploegen ongeveer gelijk waardig zijn. De geringe onderlinge ver schillen tusschen de 5 laatst geplaatste vereenigingen maken den strijd in deze afdeeling wel bijzonder interessant. ON.A. ontvangt Westerkwartier. Hier heeft O.N.A. betere papieren, nl hoewel Westcrkwnrtier zich niet zonder meer ge wonnen zal geven. De komende Zondag houdt dus vele ver rassingen in. ook voor de vereenigingen buiten Gouda. Voor de afd. Gouda zijn de volgende wedstrijden vastgesteld i lste klasse A. Waddtnxveen 2-Haastr. 2 On. 4-Donk 2. 12 uw; Gouda 4-Unio 1. 12 uur; Reuniei Vrijdag t./m. Woensdagi Gibraltar, Thalia-Theateri Vrijdag t./m. Woensdag De Bewaarschool. Schouwburg Bioscoop: Van Vrijdag tot en met DinsdagDe wilde engel. Vrijdag 15 Febr., 7.15 uur, Concordia i Propagand-avond van de „Jodan-Boys". - fZondag 17 Febr. Rest. Ter Gouw: Bil jartwedstrijden 11.30 uur. De rollende Bal - E.N.D., 3 uur De Pianco-Valkenbosch. Vanaf Vrijdag, dagelijks van 10 tot 22 uur tentoonstelling van de V-I in Soc. Ons Genoegen. Maandag 18 Febr., 8 uur, gecomb- zalen van KunstminMeeting van Com. Nederl.- Indoncsie. Idem, 8 uur. hotel „Central" Jaarvergader. Ned. Relsvereen. teven* film- en lantaarnpL lste klasse B. Olympia 3-Moordrecht 2, 11 nnrNieuwerkerk 1-Lekkerkerk 3. 2de klasse A. Stolwijk 2-Ona 5Ammer- stolS.V. 2-Donk 3Bergambacht 2-Oude- water 2 2de klasss B. Waddinxveen 3-Boskoop 1, 12 nnrEsto 1-Nieuwkoop 1 Bodegraven2 -G.D.S. 1VEP 2-G.S.V. 4. 2.30 uur. 3de klasse A. Groot- Ammers 2 - Schoon hoven 3; Bergambacht 3 - Oudewater 3, 12 uur; Haastrecht 3-Amm.S.V,3, 12 uur; Nieuwerkerk 3-Stolwi)k 3, 12 uur; Schoon hoven 4-Lekkerkerk 4, 12 uur." 3e klaase B. Boskoop 2-Boskoop 4; Moordrecht 3-Zwervers 3.11.30 uurGDS 2- Waddlnxvecn 4 Donk 4-Donk 5. 3de klasseC. Esto 2-Nieuwkoop 2, 12 uur; G.S.V. 5-Bodegraven 3, 11 uur; Nieuw koop 2-VEP 3. Alle wedstrijden, voor zoover niet anders vermeld, vangen aan om 2 uur. Vermelden wij tenslotte nog, dat op Zater dag a.s. worden gespeeld de wedstrijden Jodan Boys 1-W.I.A. 1 aanvang 3.30 uur; Zwaluwen 2-Jodan Boys 2 te Rotterdam en Jodan Boys 3-O.N.A. comb, op het terrein van Vires et Geleritas. Promotie en degradatie '45-'46. De kampioenen van de le klasse A en le klasse B van de afd. Gouda spelen een ge heele competitie om één plaats in den K.N. V B. De nos. laatst en voorlaatst in de le klasse A en B degradeeren automatisch naar de 2e klasse. De kampioenen van de 2e klasse A en B spelen een geheele competitie om één plaats in de le klasse. De bos. laatst en voorlaatst van deze klassen dègradeeren automatisch naar de 3e klasse. De kampioenen van de 3e klasse A, Ben C spelen een geheele competitie om 2 plaat sen in de 2e klasse. Id dien bij promotie twee elftallen van de zelfde vereeniging in dezelfde afdeeling zon den komen, dan komt zoodanig elftal niet voor promotie in 'aanmerking. Waterpolo. In het Spaardersbad wordt de wintercom petitie van den K.N.Z. en R.B. voortgezet op Dinsdag 19 Februari a.s. met de volgen de wedstrijden Dames t Boskoop-B.Z.C. Dames: Gouwe-O Z.V. Heeren bi B.Z.C. 1-O.Z.V. 1 Heeren c: Boskoop 2-O.Z.V. 2 Mixed Hockey Club. Voor dit weekeind zijn de volgende wed- I strijden vastgesteld op het tweede veld van het „Gouda"-terrein aan de Nieuwe Va*rt: Zaterd. 16 Febr. G.M.H.C. D-Ervea I (dam.) aanvang 3.15 uur. Zondag 17 Febr. G.M.H.C. I-Excelsior III (dames) aanv. 1.30 nnr.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1