DE OPROEPINGEN Eerste blijvende gebouw op Schiphol geopend; Samen op weg't Overeenkomst bereikt UIT DEN OMTREK Itnsschen N.V.V* en E.V*C* moordrecht Tarwe voor Europa* De toestand in Almelo De Nederlanders kunnen ons iets leeren I R.K. Midd. Vereen. „De Hanze". Gisteravond hield de R.K. M. V. „De Hanze" in Hotel „De Zalm" haar eerste ledenver gadering. In zijn^Bpingswoord verwelkomde de voorzitter de^BRuwen geestelijke adviseur Pater de Riet en zette de taak der vereeniging, welke uitsluitend standsorgaaisatie bedoeld te zijn. uiteen en wees op de nieuwe wijze van vergaderen. Deze zal bestaan uit een zakelijk gedeelte en daarna een gezellig samenzijn. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een Voorzitter en een nieuw Bestuur, dat uitgebreid werd tot 7 personen, terwijl een propaganda-commissie weid ingesteld, best. uit 4 personen. Na sluiting door den voorzitter, den heer Van Loon, werd nog eenigen tijd ia gezellig samenzijn bijeengebleven. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Februari-1946 Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) v.m. 10 uur voorm. Ds. X. C. Volleweyder n Nieuwerkerk a/d. IJssel. 5 uur n.m. Ds. Gerh. Huls. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. C. A. Kore- vaar, 5 uur nam. Ds. M. C. Koole. Vereeniging van> Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk. Peperstraat 128, 10.30 uur v.m. Mej. Ds. C. P. Thomsen. Ned. Herv. Ver. Calvijn. Geen dienst. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.3ft -uur Ds' J. Nienhuls. 1 Evang» Luthersche Kerk .10 uur voorm. Dr. 1. Riemens van Lelden. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.— uur Pastoor Giskes. Gereformeerde Kerk 10 uur vm. Ds. ten Brink, 5 uur urn. D»y. d. Stoel van Bosfcoop. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstererschool, Groenendaal. en vervolgkl. 12-16 j. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereformeerde Kerk, (art. 31.) 8.30 u.vm en 4 uur nm. Rem. Kerk Ds. G, Koenekoop Geref. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur leesdlenst. x Woensdag 20 Febr. 3 en 7 uur Ds.A.de Blois van Rotterdam. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. ]oh. van Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38 9.— en 10.30 uur v.m. en 5.— uur n.m. Ds. J. Bos. Zendeling met verlof. 10.30 u. vm Liturg, jeugdienst. Woensdag 20 Februari, 3 uur Gebedsuur. Leger des Heils. 10 uur. Helllgingsdlenst, 3.30 uur. Openlucht samenkomst op de N. Markt, 7.30 uur Openbare samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. H. Wels^ Zaterdag 7 uur nm. Bidstond 7.30 uur Straatzang. Maandag 7.30 nm. Gedenkdienst. Dlnsd. 7.30 uur nam. Ledenvergadering. Dokters- en Apothekersdienst De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. C. van Elk, Kattensingel 79 en Dr. A. J. Kettler. Gouwe 166. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. T ApothekersdienstFa. E. Grendel, Lange Tiendeweg 9. R E E U W IJ K Geslaagd Onze plaatsgeonot de heer C. Hack slaagde te Utrecht aan de Rijksuniversi teit voor het candidaatsexamen le gedeel te in de medicijnen. WADDINXVEEN Drankwet Bij Burgem. en Weth. is ingekomen een verzoekschrift van S. Bestebreurtje te Rotter dam om een verlof A ingevolge de Drank wet voor een localiteit in het cantine-gebouw der N.V. Louis Dobbelmann alhier aan de Noordkade nr. 32a. Voor 26 Februari a.s. kunnen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schilfte- lijk bezwaren bij B. en W. worden inge bracht. Brandweer-alarm De brandweer-alarm installatie is overge plaatst naar de Rrovinctale brug over de Gouwe.Ingeval van brand belle men dus voortaan nr. 458. Op de vragen van den heer Bierema betreffende het in werkelijken djenst op roepen van reserve-officieren en onder officieren. heeft de Minister van Oorlog, de heer Meynen geantwoord, dat hij er kent, dat deze oproepingen, waar het dikwijls personen boven 30 jaar betreft, die min of meer belangrijke maatschap pelijke functies vervullen, somtijds-scha-' delijk zijn voor net economisch herstel van ons land. Hij is zich bovendien zeer wel bewust niet alleen van de maatschap- pelijke, maar ook van de persoonlijke bezwaren aan de bedoelde oproepingen verbonden. Dit neemt niet weg, dat de maatregelen, welke hij moet nemen om te komen tot de vorming van een gezags- apparaat en voor Nederland en voor het Rijk, hem dwingen tot deze oproepingen over te gaan. De jMinister wijst er tevens op dat- het nog niet in voldoende mate tot' het Nederlandsche volk schijnt door gedrongen te zijn, dat Nederland zich in omstandigheden bevindt, waarbij voor- alsnog de militaire belangen in vele ge H. Veenendaal voorgesteld als directeur der K.LJV1. Het is feest geweest op Schiphol. Tus- schen de ruïnes van loodsen en hangars is een nieuw bouwwerk verschenen, dat Donderdag officieel geopend werd. Het is het eerste permanente gebouw dat na -de bevrijding is klaargekörtién en het zal dienen als cantine voor het personeel van de K.L.M. Acht maanden Is er op het vliegveld gewerkt in een ongelooflijk tempo en het is geen luxe, dat de K.L.M.-ers thans een behoorlijke zaal krijgen, waar zij wat kunnen uitblazen, een kopje koffie drin ken of een warme hap eten. De feestelijke drukte op Donderdag j.l. gold niet alleen de plechtige opening van SchiphoI's eerste blijvende gebouw, doch ook het feit, dat de heer H. Veenendaal, hoofd van het Technisch Bedrijf der, K.L.M. op dezen dag in dienst van de K.L.M. was. In een kernachtige toespraak richtte de Directeur van de K.L.M., de heer Plesman, zich,tot ,<Jeo jubUfris en deelde onder luid applaus van alle aariwezigen mede ,dat aan de Aandeelhoudersverga dering zou worden voorgesteld, den heer Veenendaal, evenals den heer H. Martin, tot mededirecteur van de K.L.M. te be noemen. Tenslotte werd dé cantine door de aan wezigen daadwerkelijk ingewijd door het nuttigen van een broodje met kaas en een kop koffie. In opdracht van Nederlands Volksher stel is door den cineast Otto van Nijen- hoff een film vervaardigd, getiteld „Sa- jpen op Weg". Deze film is thans ge reedgekomen. Op Vrijdag 22 Februari a.s., des och tends om 10.45 uur zal deze film voor een aantal genoodigden voor de eerste maal officieel worden vertoond in Me- tropole Palace, Carnegielaan, Den Haag. Het is geen propagandafilm in den ge wonen zin van hét woord. Zij bevat vele authentieke en geënsceneerde .opnamen van den bezettingstijd, de dagen der be vrijding en de maanden van herstel, welke hierop zijn gevolgd en waarvan een stimuleerende werking op de tóe schouwers zal uitgaan. Biljartkampioenschap 3e klasse District Gouda Voor het kampioenschap 3e klasse, dis trict Gouda, speelde Woensdagavond de Biljartvereeniging „De Tunnel" tegen Moordrecht 3A en 3B. Behaalde Moor drecht 3B Dinsdagavond tegen Belvedère 3A het beste resultaat, fhans wist Moor drecht 3A den besten uitslag te behalen A. Bloot, die Dinsdag zoo'n goede partij speelde, was nu iets minder, hoewel hij toch op een goede partij kan terugzien. Met gering verschil verloor hij van W. v. d IJssel in 21 beurten. P. Twigt kan op een goede partij terugzien en won in 19 beurten van J. Boot, die nog 6 caramboles moest maken. Een spannende partij speelden C. pWolvers en K. Rijswijk, die in 28 beurten remise maakten. De laatste partij werd door W. de Wilde in 25 beur ten van K. Furrer gewonnen, zoodat Moordrecht 3A met 53 won. De beide kopspelers van Moordrecht 3B, die meestal voor hun team winst boe ken waren thans hopeloos uit vorm. Nu kreeg A. Arreman moeilijk spel ook, ter wijl zijn tegenstander W. v. d. IJssel juist goed speelde en in 19 beurten won. Arre man bleef op 16 caramboles staan. In 28 beurten verloor C. van Adrichem, terwijl hij nog 3 caramboles moest maken, van J. Boot. Een behoorlijke partij speelde weer H. Overeijnder, hij won in 22 beiir- etn van K. Rijswijk. Ook M. de Bruyu Was er dezén avond goed in en won in 21 beurten van K. Furrer, waardoor Moor drecht 3B dus 4—4 speelde. vallen dienen te praevaleeren boven maatschappelijke en persoonlijke belan gen. De oproepingen staan in geenerlei verband met een te geringe aanmelding van personen, die de militaire loopbaan als hun beroep wenschen te kiezen. Immers zijn deze oproepingen noodza kelijk om de op zeer korten termijn naar Nederlandsch-Indië uit te zenden onder deden van kader te voorzien. Voorts om kader vrij te maken voor de 2de divisie en tenslotte onl te voorzien in het kader, dat te werk wordt gesteld in de instruc tiebataljons; aangewezen voor de oplei ding van het jonge toekomstige kader uit de lichtingen 1945, 1946. Het aantal dergenen, die de militaire loopbaan ate hun beroep wenschen te kiezen, is groot. Voor zoover zij nog nooit een militaire opleiding hebben ontvangen, duurt hun opleiding te lang om hén voor de op korten termijn te vervullen taken in te schakelen. Het is wel mogelijk be staand kader in eenige maanden te her scholen, doch niet om in zoo korte tijd recruten tot kaderlid op te voeren. Voor zoover zij wel een militaire opleiding hebben ontvangen, zijn zij in de vervul ling der bovenomschreven taken reeds ingeschakeld. Naar den heer Koenen, landelijk secre taris van de E.V.C. het A.N.P. mededeelt, werd tijdens de fusie besprekingen tus- schen vertegenwoordigers van het Neder landsche Verbond van Vakvereenigingen en de Eenheids Vakcentrale, gehouden op 12 en 13 Februari, op bijna alle punten overeenstemming bereikt, met betrekking tot de fusie dezer beide organisaties. Aan een kleine commissie is opgedra gen 'n fusierapport samen te stellen, dat binnen den kortst mogelijken tijd aan de wederzijdsche besturen zal worden voor gelegd. Zoodra het rapport door dezle be sturen is aanvaard, zal het ter verdere behandeling aan de bettokken organisa ties van beide vakvereenigingen worden doorgegeven. Volgens mededeeling van het Departe ment van Landbouw zal ongeveer de helft van de 225.000.000 bushels tarwe, die Amerika verwacht uit te voeren in de eerste zes maanden van dit jaar, worden toegewezen aan de Europeesche landen, die .UNRRA-hulp ontvangen en aan Frankrijk. De rest zou worden gedistri bueerd onder België, Nederland, Noor wegen, Latijnsch-Amerikaansche landen en militaire bezettingszönes zooals Duitsehland en Japan. De UNRRA hoopte iets meer dan een derde van deze Ameri- kaansche exporten aan te koopen ter ver deeling onder Italië, Griekenland, Joego slavië, Tsjecho Slowakije, Polen, Albanië, 'C® en Oostenrijk. MAART GROOTE DAG VOOR DE NEDERL. LUCHTVAART K.L.M. heropent drie lijnen Het Europeesche luchtverkeer van de K.L.M. zal van 4 Maart af al weer zeven ijnen tellen, terwijl verschillende buiten- landsche maatschappijen in samenwer king met de K.L.M. dit aantal nbg belang rijk vergrooten. Op genoemden datum zullen de K.L.M.-diensten op Londen en Parijs worden heropend. Vooral het hervatten van de iuchtver- binding met Engeland is van groote be- teekenis voor de Nederlandsche lucht vaart. De dienst AmsterdamLonden is n.l. de oudste K.L.M.-lijn. Thans zijn weer vluchten mogelijk van Amsterdam: naar Stockholm per K.L.M. of A.B.A.; naar Kopenhagen, Malmoe per K.L.M. of A.B.A.; naar Praag per K.L.M.; naar Zuerich per K.L.M. of Swissair; naar Brussel per K.L.M. of Sabena; naar Parijs per K.L.M. of Air France; naar Madrid, Lissabon per K.L.M.; naar Lon den per K.L.M. of B.O.A.C.; naar Batavia of tusschenliggende stations per Nether lands Air Transport; naar New York per American Overseas Airlines (aan dit ver keer zal de K.L.M., 'zooals bekend is, zeer binnenkort ook gaan deelnemen); en in het binnenlandsche luchtnet: naar Eindhoven-Maastricht; naar Enschedé en en Leeuwarden-Groningen p. regeerings- vliegdienst. Hét water zakt In Almelo is het water weer sterk ge daald. In vele stadsdeelen zal vandaag weer electrisch licht zijn, terwijl zoo mo gelijk ook weer den geheelen dag gas zal zijn. Uit Groningen arriveerde een aantal .pompen, welke beschikbaar gesteld zijn door de Rijksinspectie Brandweerwezen, waarmee de kelders thans worden droog- gepompt. Uit Rotterdam worden voorts nog enkele groote pomjsen verwacht. De toestand is daardoor aanmerkelijk gunstiger geworden, mede, doordat een groot aantal booten, waaronder talrijke punters uit Giethoorn zijn gearriveerd. Ook de voedselpositie is aanmerkelijk ver beterd. Opheffing van enkele bepalingen in de veehouderij Met ingang van 11 Februari 1946 ver valt voor de veehouders de verplichting het op hun bedrijf aanwezige vee in het veeboekje te registreeren. Met ingang van denzelfden datum worden voor den han del in rundvee en schapen de aankoopver- vergunningen afgeschaft, terwijl dan ook het vervoer van rundvee en schapen niet meer door een geleidebiljet behoeft te zijn gedekt. De opheffing van deze be palingen geldt niet voor den grensstrook met België ter breedte van 5500 meter. Voor nadere bijzonderheden zie men de uitvoerige berichten in de vakbladen. Te Berlijn hebben drie Fransch spre kende personen uit de brandkast van de Veterinaire Faculteit Platina tot een voor- oorlogsche waarde van driekwart millioen gulden gestolen. (Reuter). Waardeerend artikel in een Engelsch blad Mevr. Xenia Field, waarnemend direc trice van het Britsche Ministerie van Be voorrading, die vorige maand de gast is geweest van de Nederlandsche regeering, schrijft onder bovenstaand opschrift een zeer waardeerend artikel in het Engelsche dagblad de „News Chronicle", waarin zij o.a. zegt: „Ik ben teruggekeerd van een bezoek aan vier Nederlandsche Staatsmijnen bij Heerlen. Wat daar gebeurt, is.voor Enge land van belang, waijt evenals wij, staan de Nederlanders voor het probleem om van onder den grond het materiaal te halen, dat de raderen der industrie boven den grond moet laten draaien. Evenals zijn Engelsche kameraad, toont de Neder landsche mijnwerker geen verlangen om onder den grond te werken. Hij moet er toe gebracht worden. En dit is vöo ons de belangrijke les: het werkverzuim in Ne derland vermindert. Nederlands steen koolmoeilijkheden zijn gelijk aan die van ons. De productiecijfers zijn ver beneden het vooroorlogsche peil, maar Nederland heeft één voordeel: de gemiddelde leeftijd der mijnwerkers is jonger dan de onze (35 jaar). Maar de Nederlanders pakken het probleem aan met de vaste overtui ging, dat aangezien steenkool vooraan staat in de behoeften des lands, zoo ook de mijnweker vooraan moet staan. In de eerste plaats wordt den mijnwer ker een goed loon betaald. In de tweede plaats krijgt de mijnwerker extra voeding. In de derde plaats hebben de'Nederlan ders een nieuw puntenstelsel ingevoerd, dat het werkverzuim tegenhoudt en de productie bevordert. Hiermede krijgt hij een belangrijke voorrang als kooper van goederen waaraan in Nederland,sorie ge zinnen behoefte bestaat. De viertje factor is de vacantie. De Engelsche mijnwerkers krijgen een week verlof met doorbetaling van loon. In Nederland hangt het aantal vacantiedagen af van den aard der werk zaamheden en van het aantal dienstjaren, en varieert van 12 tot 18 dagen voor den zwaren arbeider. Bovendien zijn er negen openbare feestdagen. In de zesde plaats de behuizing: een Nederlandsch mijnwer kersdorp kan met een Engelsch niet ver geleken worden. Reeds in Nederland had mevr. Field haar verbazing geuit over de fraaie wohingen der mijnwerkersgezinnen. De arbeiders worden zooveel mogelijk in hun dorp gelaten en per autobus naar de schacht gebracht. Ten slotte wordt gr0°ie aandacht besteed aan de sociale hulp. Er zijn sociale werksters, vrouwen die daar toe speciaal zijn opgeleid, die een, steun en vriendin der .mijnwerkersgezinnen zijn." o

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2