ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Indonesië en het handvest der Vereenigde Volken Wudcdctó eendracht NUMMER 156 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1946 uïïe»«^S5 STADSNIEUWS PER ASPERA AD-ASTRA Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven X Mr. A. A. J. Rijkeen Drukker: Drukkerij Verzijl, Qouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. De Nederlandsche regeering heeft in de afgeloopen week, voor heel de wereld, verklaard, hoe zij komen wil tot een eoedé verhouding met Indonesië. Daarbij werden ook een tweetal artikelen van het Handvest der Vereenigde Volken .ver meld als richtsnoer voor het te voeren beleid. Het ligt voor de hand, dat Nederland juist in verband met Indonesië denkt aan zijn internationale verplichtingen, immers aan zijn overzeesche gebieden dankt het voor een groot deel het belang van zijn internationale positie. Door zijn toetre ding tot de Vereenigde Volken is Neder land vanzelf onderworpen aan de ver plichtingen van het Handvest. Zou de regeerhrg ze bij haar verklaring met ver meld hebben, dan was ze er even goed ^Toch'heeft de uitdrukkelijke vermelding in de officieele mededeeling, die verleden Zondag ook in Londen en Wahington be kend gemaakt werd, wat te beteekenen. De beginselen, die in de aangehaalde ar tikelen zijn neergelegd, aanvaardt zij hiermee tot richtlijnen van haar handelen Irt de verklaring wordt artikel 37 van het Handvest gepoemd in verband met het voornemen van de regeering om in Indonesië een vrije beslissing omtrent het samengaan met Nederland mogelijk te maken en te zorgen, dat de aldus ont- staande verhouding internationaal zal worden erkend. Als men het Handvest der Vereenigde Volken opslaat, vindt men in artikel 37 vermeld: „Wanneer de partijen bij een dis puut, dat gevaar loopt de internatio nale vrede èn de internationale vei ligheid in gevaar te brengen, er niet in slagen dit door onderhandeling of op andere wijze op te lossen, zullen zij het aan den Veiligheidsraad ter beslissing voorleggen". De regeering geeft hier dus blijk oo* voor deze interne aangelegenheid de be slissing van den Veiligheidsraad, be staande uit vertegenwoordigers van de Vereenigde Volken, te willen aanvaarden. Het is weliswaar nog een binnenlandsche Nederlandsche aangelegenheid, maar het is als een brand in eigen huis, die op de buren kan overslaan. Hier spreekt wpl dui delijk hoe de souvereiniteit heeft ingeboet voor de internationale veiligheid. Dit is echter niet iets dat alleen geldt voor Ne derland, maar toepasselijk is op elk lid der Vereenigde Volken. Bovendien zal du nieuwe verhouding tusschen Nedeiland en Indonesië pas dan stevig zijn, als deze ook internationale erkenning vindt. Artikel 73 is van anderen aard en houdt een norm in voor wat vroeger de »Kolo- niale mogendheden" heette. Daarin word het volgende bepaald: „Leden van de Vereenigde Vol ken die de verantwoordelijkheid op - zich hebben genomen, of die voor alsnog aanvaarden, voor het besttiu over gebieden, wier bevolking nog geen volledig zelfbestuur geniet, er- kennen het beginsel, dat de belanP®" van de bewoners van deze gebieden steeds vóór moeten gaan, ^n aa"~ vaarden als een heilige plicht de taak om de welvaart van de bewo ners van deze gebieden, binnen het kader van de internationale vrede en de internationale veiligheid, zoo als die door dit Handvest zijn geves tigd, tot het uiterste te bevorderen Dit wordt nader uitgewerkt onder meer door te bepalen, dat de cultuur dier vo - ken moet worden geëerbiedigd en zelf bestuur moet worden bevorderd. Het op, dat volgens het tsatistisch onderzoek van begin 1946 nog 17% van de Neder- landsche bevolking de betrekkingen tus- scchen Nederland en Indie gehandhaafd willen zien als vóór 1940, terwijl de be doeling van het Handvest blijkbaar toch is de eigenlijk „koloniale" verhouding op te heffen. Dan is Nederland dus reeds als lid van de Vereenigde Volken ver plicht tot voortgaan in plaats van terug- keeren. De regeering aanvaardt door aanhaling van dit artikel uit het Handvest de be vordering van het zelfbestuur. Anderzijds doet zij dat juist in verband met den eisch, dat een vertegenwoordiger van de Koningin zal optreden als hoofd van het Indonesische Gemeenebest ter waarbor ging van goed bestuur en gezonde fi nanciën. Ook hier komt de groote lijn uit van het beleid dat de regeering ten aanzien van Indonesië wenscht: vrijheid binnen het Rijksverband. Het gaat in de richting van de ver houding tusschen Engeland en zijn domi nions. In den strijd voor de afschaffing van de koloniale verhoudingen, en de erkenning van het recht op zelfbeschikking voor het Indonesische volk binnen het Rijksverband, vindt progressief Nederland zijn eenheid kerkelijken en niet-kerkelijken, commu nisten, katholieken, protestanten. Allen, die een sociaal rechtvaardige toekomst willen bouwen, keeren zich tegen de reactie. Daarom zullen allen moeten opgaan naar de groote demonstratieve vergadering op Maandag 18 Februari a.s. des avonds om 9 uur in de gecombineerde zalen van gebouw „Kunstmin". In deze belangrijke vergadering zullen bet woord voeren Frans Goedhart (Pieter 't Hoen - niet Mr. G. j. v. Heaven Goedhart, zooais oorspronkelijk was aangekondigd), Dr. Verdoorn, zendingsarts, de Indonesiër Palar, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van den Arbeid, Chr. Smit, hoofd bestuur C.P.N., Bernhard Drukker, pen ningmeester v. d. A. J. C. en F. K. N. Hara- hat namens de Pernimpoenan Indonesia. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwachti N.W. wind die in het N. des lands en in de kustgebieden krachtig wordt. Aanvankelijk zw. bewolkt, later wissel, bewolking, eenige regen, minder zacht. Aanvragen extra Tcxtielgoederen. Antwoord op de Ingediende aan vragen kan worden gehaald aan den Distri - dienst, loket 11Peperstraat, door hen wier bewija- van aanvrage het nummer draag tnaacken 29000 en 29399 op Maandag 18 Februari tusschen 9.30 et» 12.— uur en 2.— en 3.30 unr. Passagierslijst ss. „Johan de Wit" Op ons bureau ligt ter Inzage de passa gierslijst van het ss. „Johan de Wit". Zij bevat o.a. de namen van de repatriee- rende Goudsche familie, Vreugdenburg— Groenendijk. Bleekerssingel 35. WETHOUDER POLET IN HET ZILVER Vandaag herdenken de heer en me vrouw Polet—Blanken den dag, waarop zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Onder de talrijke personen, die het jubi- leerende echtpaar gisteren op de rec^P" tie kwamen gelukwenschen, bev0"4en zich o.a. burgemeester James en de wet houders tnevr. v. D,antf£—Melles. -C. H. Hagedorn en A. Heerkens. Donderdag middag heeft het personeel van den Ge meentelijken Ontsmettingsdienst den ju bileerenden Wethouder van Openbare Werken gelukgewenscht, waarvoor hij mede namens zijn vrouw hartelijk heett bedankt. AFSCHEID BIJ DEN P.O.D. Donderdagmiddag heeft de heer Th. de Ruwe afscheid genomen van het per soneel van den P.O.D., waarmede h j ruim een half jaar heeft samengewerkt. De heer Webster bood hem voor he belangrijke werk, dat hij metnz°°^ toewijding heeft verricht, een Delftsch- blauw herinneringsbord aan. VIJF EN TWINTIG JAAR ZUIVELCONSULENT Vandaag herdenkt Ir. W L Huisman den dag, waarop hij voor 25 jaar aaneesteld als Rijkszuivelconsulent. Weinig stadgenooten zullen vermoe- hem hier en zijn „kaasdagen wer steeds druk bezocht. Een zeer practisch man zijnde, is hij altijd den boer op en zelden op zmn bureau te vinden. Aiie heeft hij gedaan om de bereiding van de Goudsche' kaas te verbetOTn ie boe- ren allerlei nuttige wenken te geven en de kwaliteit op ?e voeren. Hiervoor zijn de kaasbereiders hem dan ook ten zeer St Meerijn* assistent de heer Siewertsen, Kriijn He was hij een torten SLTwHiS? Utrecht werd eed*.: u a in 1Q21 kwam hij naar Gouda. Vandaag Meien »7 dezen stillen me dewerk^»» OoudL welvaart onze scPh77meiogvdeS vruchtbare jaren toe. „Gabriël" weer op haar plaats Gisteren is de raadhuisklok, die destijd door, de Duitschers geroofd werd, weer in haar oude luister hersteld. Na uitgebreide voorbereidende werk- zaamhèdén ging de 398 kg. wegende klok onder groote belangstelling van den grond. Burgemeester James woonde met de wethoüders Mevr. v. Dantzig-Melles, Heerkens en Hagedorn deze bijzondere gebeurtenis bij. De geheele voorbereiding kostte meer tijd dan het ophijschen zelf, want toen de klok omstreeks vijf uur haar tocht naar hooger sfeeren aanving, was zij in een goed uur boven. Uit de galmgaten moest een peiler worden weggenomen, teneinde voldoen de doorlaat ruimte te verschaffen voor de klok. Zoo zal Gouda dan weer een vertrouwd geluid kunnen hooren. „Ga- briël" brengt een oud geluid bij het na deren van eem nieuwe lente, Zuiveringsmaatregel Ie. Sollewijn Gelpke De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten aanzien van den directeur van gemeentewerken vastgesteld, dat deze zich niet onvaderlandslievend heeft ge dragen. Toch is het ontslag verleend om dat hij zich te slap heeft gedragen, echter onder toekenning van wachtgeld. „De Nationale Feestdag" De Centrale van Buurtverenigingen zal op Maandag 18 Februari a.s., des avonds te 8, uur in „De Beursklok een Algemeene Vergadering houden waarin behalve de Statuten en het Huishoudelijk Reglement der Centrale ook zullen worden vastgesteld de plannen met betrekking tot de Feestelijkheden op de Nationale Feest- ^Het Bestuur der Centrale is er dan ook van overtuigd, dat alle Buurtverenigin gen op deze belangrijke vergadering ver tegenwoordigd zullen zijn. Wat is er in Gouda te doenl Reünie i Vrijdag t./m. Woemdagt Gibraltar, Thalia-Theaten Vrijdag t./m. Woensdag De Bewaarschool. Schouwburg Bioscoop: Van Vrijdag tot en met Dinsdag De wilde engel. Zondag 17 Febr. Rest. Ter Gouw: Bil jartwedstrijden 11.30 uur, De rollende Bal- E.N.D., 3 uur De Pianco-Valkenbosch. Vanaf Vrijdag# dagelijks van 10 tot 22 uur tentoonstelling van de V-I in Soc. Ons Genoegen. Maandag 18 Febr.. 8 uur, gecornb. zalen van KunstminMeeting van Com. Nedcrl.- Indonetie. Idem, 8 uur. hotel „Central" Jaarvergaden Ned. Relsvereen. tevens film- en lantaarnpl Dinsdag 19 Febr., 8 uur,Kunstmin Feeat- avond v. d. Buurtver. Ie Maintiendrai". de V—1 IN GOUDA In de zaal van de Soc. „Ons Genoegen staat een origineele Duitsche V-l ten toon gesteld. Aan de hand van de dui delijke explicatie kan men de werking van dit monsterachtige apparaat en ter- reurwapen prachtig nagaan. De klei"^- maar ingenieuze apparaten, welke voor de besturing zorgden, het voortbewe gingsmechaniek, alles is duidelijk te zien, daar enkele openingen in den zijwand Z'^DeSbeide bollen van gevlochten staal, die samengeperste lucht bevatten van 150 atm. spanning, zijn in het midden gemonteerd. Ook over de wijze van af schieten het waarom van het groot aan tal mislukkingen daarbij en de bestrij dingswijze, worden door deskundigen in teressante mededeelingen gedaan. Daar de opbrengst van deze tentoo- stelling ten goede komt aan de Nat. Hulp Actie Roode Kruis, kunnen wij niet an ders doen dan U aanraden zelf eens te gaan kijken. Het is de moeite waard. De Goudsche Bestuurdersbond De Goudsche Bestuurdersbond belegt een openbare vergadering ter voorlichting der huidige omstandigheden in de zaal van De Beursklok, aanvang 7.30 uur, op Vrijdag 22 Februari a.s. De kwade gevolgen van de ongebreidel de productie voor den oorlog, zooals werkloosheid, loonsverlaging etc., kwa men grootendeels voor rekening van den werknemer. Wat er aan verzachtende omstandig heden in den vorm van werkloozensteun bestond werd door strijd en agitatie af gedwongen. Dat deze steun absoluut ontoereikend was staat buiten kijf. Ook inzake de arbeidsvoorwaarden en loonen werd menige strijd gevoerd. Stakingen en boycot waren geëigende middelen om ergerlijke misstanden op te ruimen. Dat werknemers en werkgevers hierbij vaak zeer scherp tegenover elkaar stonden lag in de lijn. Voor geen der beide partijen, mocht de ze strijd gunstig of aangenaam heeten. Het tegendeel was waar. De bezetting heeft beiden naar elkaar toe gedreven in de drang om vrijheid en verder om Nederland er weer bovenop te helpen. De partijen hebben elkaar weten te vin den en vormden een organisatie „De Stichting v. d. Arbeid. Veel wat voorheen slechts door strijd en agitatie kon worden bereikt heeft thans een behoorlijke kans om door gemeen schappelijk- overleg tot een bevredigend resultaat te worden gebracht. Hierdoor is de belangenbehartiging der werknemers in een andere, d.w.z. een meer bevredigende fase gekomen. Over dezen nieuwen vorm en de voor uitzichten daaraan verbonden spreekt H. Oosterhuis, de 2e voorzitter van het N.V.V. op bovengenoemde vergadering. Toegang vrij. C.J.B. -nieuws Voor de Roode Wachten: Kern „De Feniks". Kernavond bij Wim van Gende- ren, IJssellaan 70, Zaterdag 16 Februari om 8 uur. Kern „De Flierefluiters". Kernavond bij Ank van der Palm, O. de Boompjes 127, Zaterdag 16 Februari om half acht. Voor het Kader: Zondagmorgen 10 uur bij Arie Snaterse, Pretoriaplein 60. Volksdansgroep: Zondagmiddag 3 uur in school I. Er is muziek! Als altijd kunnen adspirant Trekvogels zich aanmelden bij Han Sanders, 2e Hyr. v. Alphenstraat 7 en bij Wim v. Genderen, IJssellaan 70. Nieuwe oudere leden bij dezelfde adres sen en na 6 uur bij de secretaresse Annie Wannet, Boelekade 199. i< 1 'il#£ GOUDA I

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1