QedUU Wat de ftló&CQfpCtt' brengen. Het van de week. Herdenkingsavond van de ^Stichting „Tronwfonds" OG/) UIT DEN OMTREK Professor Geyl, hoogleeraar in dé geschiedenis, reeds jarenlang strijder voor meerdere samenwerking tusschen Nederland, België en Zuid-Afrika, als cultuur gebieden van den Nederlandschen stam; werd reeds in October 1940 met een honderdtal lotgènooten overgebracht naar het concentratiekamp Buchenwald bij Weimar in Duitschland. Als journalist vroeger was hij correspondent te Londen van de Nieuwe Rotter- damsche Courant en al3 historicus, had professor Geyl uitteraard heel wat geschreven. In Buchenwald en later in St. Michielsgestel heeft hij voor het eerst gedicht. Zijn pas verschenen dichtbundel „O, vrijheid!" werd in kranten eri letter kundige bladen besproken. Wij geven hier een vers, dat een strafoefening beschrijft, die de Duitschers herhaaldelijk in het concentratiekamp gaven. Als gijzelaars waren de Nederlanders niet aan deze straffen onderworpen, maar vanuit het afgerasterd deel van het kamp konden zij het kampleven van de Haftlinge den heelen dag waarnemen. Strafexercitie. Achterwerk geheven, draaien twee kerels, vinger aan de grond, knipmes-gevouwen, om zichzelve rond. Hun beul heep al veel scherts met hen bedreven: doen kikkerspringen, elkaar klappen geven vol in 't gezicht („Harder! Geen schijn! Zó-hond!"); kort jaagt hun de adem door dë open mond, maar draaien doen zij, bang voor 't lieve leven. >ic "gincb ja, toe maar! Zon jë in je jonge macht, jij snotaap, die dit werk zo achtloos leidt, lachend, bij andere oefening in 't veld. je hebt in die mensen menslijkheid verkracht. Maar wij slaan 't gade met meewarigheid, die ook voor jou is, kweekling van 't Geweld. 19.11.40 DE BEWAARSCHOOL De film „La Maternelle", die deze week in Thalia Theater draait, plaatst ons een "15-tal jaren in de ontwikkeling der film industrie terug. Wij zien wederom één der eerste Fransche films die in ons land uit gebracht werden en het is in vele opzich ten een genoegen thans van deze rolprent nog eens te kunnen genieten. Natuurlijk moeter eenige clementie in geroepen worden, want de mode is sinds dien veranderd en het verhaal zou als het een nieuwe film betrof met meer vaart en élan uitgebeeld worden. Maar dit alles nemen we gaarne om na zooveel jaren nog eens te genieten van het spel der kinderen in de Bewaarschool, die in deze film de hoofdrol vervullen. We leven mee met de verschillende raak getypeerde karakters, die duidelijk aan- toonen, dat deze kinderen niet speciaal Fransch zijn, het zijn dezelfde die we ook hier in de groote steden tegenkomen. Hieromheen wordt ons geschilderd de figuur van de werkster Rose, een meisje uit beteren stand, in slechte omstandig heden geraakt, die werkster wordt in de Bewaarschool. Er ontstaat een idylle^met den dokter Libois en na een conflict met één der meisjes uit de school'geeft zij toch de voorkeur aan haar werk tusschen de kin deren. Dit is in zeer korte trekken aangeduid het felle stuk kinderleven en kinderleed, dat ons in deze film gegeven wordt en al is hij dan niet van dezen tijd, hij geeft ons toch het probleem van alle tijden, dat altijd actueel blijft. „DE WILDE ENGEL" - Mariene Dietrich is de ster van de film, diè in den Schouwburg Bioscoop gebracht wordt. Zij speelt er de rol van de zangeres in de herberg in Bottleneck, een dorp in het Verre Westen. Het geheelmis dan ook een typisch „Wild-West" product. Cow boys, wilde schietpartijen en zware gok spelletjes in de herberg wisselen elkaar af. Vaart zit er ongetwijfeld in en aan spanning ontbreekt het ook niet. James Stewart is de nieuwe adjunct sheriff, die in deze ongeregelde samen leving orde zal gaan scheppen. De sheriff had gehoopt afgaande op zijri naam een groot vechter te zullen zien, maar Stewart doet het op een kalme maar in drukwekkende manier. En hij slaagt, dank zij de medewerking op het eind van Fren- chy, de zangeres, die hem -in het heetst van den strijd beschermt en er de dood bij vindt. Mariene Dietrich zingt er op haar ma nier eenige liedjes in en zij weet het canaille-achtige van de zangeres- prachtig uit te beelden. Ook in de bijrollen zijn goed getypeerde figuren te zien. In het voorprogramma wordt Neder lands nieuws en wereldnieuws gebracht, met wederom opnamen van de vergade ring der Ver.-Naties. „GIBRALTAR" Réunie brengt dez week een film van groot Fransch formaat „Gibraltar", een film met spanning van den eersten tot den laatsten meter, van fantastischen, maar achteraf zeer logischen opzet, een rol prent, die de toeschouwers werpt midden in een uiterst geraffineerde spionnage- affaire. De cynische Erich von Stroheim is de „krachtfiguur", die met zijn fantastisch brein elke onderneming aandurft en als coiffeur de wereld doet sidderen. Naast hem staat de bekende actrice Vivane Ro mance, die hem tenslotte noodlottig wordt. Om den rustverstoorder in Arabië weeft de Britsche Geheime Dienst "haar net, waaruit ten slotte niet uit te ontsnappen valt. De film bevat tal van goede opnamen en bezit naast genoemde acteurs, een groot aantal medespelenden van naam. Met een goed verzorgd voorprogramma biedt Réunie aan het bioscooppubliek een uitstekend programma, waarvan genoten zal worden. De zuivering van het gemeente- personeel Berisping en verlagingen in rang Bij besluit van den Comm. der Koningin In Zuid-Holland is ingevolge de bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945 aan C. Hoek, slachthuisknecht-weger aan het Openbare Slachthuis een schriftelijke berisping toege diend. J. A. Spruyt, boekhouder 2de klasse bij den dienst van Gemeentewerken werd met ingang van 4 Febr. j.l. teruggezet in den rang van adjunct-commiej met toekenning van het maximum der aan dien rang ver bonden Jaarwedde, waardoor de staking welke tegen hem was uitgevaardigd, is inge trokken. De plaatswerker bij de Gemeente-Licht fabrieken A. M. Wassing werd teruggezet in den naast daaronder gelegen rang. waarbij bepaald werd, dat hij wordt uitgesloten van bevordering gedurende 2 jaren, te rekenen vanaf 5 Februari. Gemeente allerlei De beslissing op het verzoek van P. C. Burghoorn, om vergunning tot het verbou wen van perceel Baas straat 9 is verdaagd totdat door het Prov. Bür. v. d. Alg. Gen. voor den Wederopbouw vergunning zal zijn verleend voor de uitvoering. Op de gemeente-secretarie ligt ter inzage tot en met 25 Februari de vastgestelde ver ordening tot wijziging van de Marktbebou- wingsverordening. Binnen 6 weken na afloop van den termijn van inzage, kunnen bezwaren worden ingediend bi) Gedep. Staten. MBDBDBBLINGBN PLAATSBLIJKB DISTRIBUTIBDIBNST GOUDA. TEXTIEL. De komende week kan antwoord gehaald worden op ingediende aanvragen voor extra textielpunten aan loket 11 van den distributie- dienst Peperstr. volgens onderstaand schema i No's 29000 - 29399 op Maandag 18 Februari No's 28200-28599 op Dinsdag 19 Februari No's 20072-20546 op Woensdag 20 Febr. No's 30200-30513 op Donderdag 21 Febr. No's 32177 -32564 op Vrijdag 22 Februari Telkens van 9.30—12 en van 2—3.30 uur. Schoenen-T extiel In de week van 18 tot en met 23 Februari 1946 zullen de loketten van de afdeelingen Schoenen en Textiel insluitend geopend zijn voar oproepingen, Niéuwe aanvragen en informaties omtrent reeds ingediende aanvragen kunnen gedurende dit tijdvak niet In behandeling worden genomen, behalve aanvragen van a.s. moeders en huwelijken. Donderdagavond gaf de Stichting „Trouwfonds" haar eersten herdenkings avond in den Nieuwen Schouwburg. De druk bezochte bijeenkomst er waren bezoekers uit alle omliggende gemeenten werd geopend met het le couplet van het WilheJmus en gebed. Daarna hield de heer E. van Ruller, oud-illegaal hoofd redacteur van „Trouw" een herdenkings rede, waarin hij 30 Jan. 1933, den datum, waarop Hitler in Duitschland aan den macht kwam, plaatste tegenover 30 Jan. 1943, toen in een villa aan de Klaphek laan te Aerdenhout besloten werd tot de oprichting van „Trouw". Met enkele oogenblikken stilte werden zij herdacht, die hun leven gaven bij de verspreiding en uitgave van het illegale „Trouw". Het historische schouwspel „Nederland vecht door!" dat hierna werd opgevoerd, gracht in groote lijnen de gebeurtenissen in ons land in beeld gedurende de oor logsjaren. De eerste scène brengt reeds dadelijk het verraad, dat vóór 10 Mei 1940 in het leger heerschte. De familie v. Dijk, waar van de zoon Hans luitenant was, komt- tot de conclusie, dat er verzet moet worden geboden: Nederland moet doorvechten. Hans gaat echter in begin 1943 ovet1 tot de N.S.B., waar hij een belangrijke functie krijgt te vervullen op het bureau van de afdeeling Geheime Dienst. Zijn broer Jan wordt gearresteerd, omdat hij een revolver in zijn bezit heeft, maar hij wordt bevijd en zet met de verloofde van Hans, die deze verloving heeft verbroken vanwege zijn N.S.B.-schap, en den vroe- geren sergeant v. Doorn den strijd voort. Tenslotte blijkt op den dag der bevrij ding, dat Hans slechts N.S.B.-er werd om als spion voor de goede zaak te kunnen werken en een verzoening met zijn familie en zijn meisje is het gevolg. De opzet van dit stuk, dat geschreven werd door J. Hoeve, is goed, weldoordacht en in zijn fragmentarischen opbouw over zichtelijk. Er is echter een groot bezwaar en dat is de tekst, die juist op de hoogte- puhten te kort schiet. Daardoor konden nergens die stemming bereiken, die hier de juiste geweest zou zijn. Zeer goed waren de geluidseffecten en opnamen van radiouitzendingen tijdens den oorlog, die een levend element gaven aan menige scène. Het beste spel gaf Rie Kruithof te zien als de verloofde van Hans, kalm en ern stig bij haar verzetswerk, goed typeerend in haar verhouding tegenover Hans. Goed spel gaven ook Aat v. d. Tol als Hans, Nico v. d. Bjerg als zijn broer |an, Paul Rodenburg als sergeant van Doorn en Trini HordijkHeins als diens vrouw te zien. De overige rollen waren matig en Leo Maat, als Vader en Annie v. Stokrom als Moeder wisten van hun bovenal dra matische rollen niet dat te maken, wat het stuk noodig had. Deze beide rollen stellen wel zware eischen aan amateurs en, zoo als gezegd, de tekst kwam hen niet té hulp. Dë j£gie, een niet gemakkelijke taak bij dit stuk, was bij P. B. Bedeker in goe de handen. Na een dankwoord tot de opvoerenden werd door de aanwezigen een ovatie ge bracht aan spelers en schrijver, waarna de avond werd gesloten met gezang en gebed. Op 14 Maart zal in het Thalia Theater een tweede opvoering gegeven worden, terwijl waarschijnlijk een derde avond zal volgen. Chr. Sportver. ,„De Jodan Boys' Donderdagavond gaf de Chr. Sportver. „De Jodan-Boys" haar eersten propagan da-avond sinds de bevrijding in gebouw „Concordia" aan de Westhaven. De voorz. de heer J. de Weger opende den avond met het zingen van lied 1 vers 1, waarna hij in gebed voorging. In zijn openingswoord gewaagde spr. van het doel der „Jodan-Boys", n.l. de sportbe oefening op Zaterdagmiddag. Het programma, dat geheel door eiggn krachten werd verzorgd, werd vlot afge werkt, eh getuigde van goede voorberei ding.Vooral „De Jodan43oysf,-band de spelers in de dramatische gedeelten maakte een goede beurt. Uit. één der 12. De heele huishouding is in de war, want Gezina ligt mét griep in bed. Dat is voor een man een moeilijk ding. Als hij zelf ziek is loopt er thuis niet veel mis, omdat hij in de huishouding toch meer de verzorging geniet. Het is zelfs een voor deel dat zij dan altijd weten waar hij is.' Hulp is er op het oogenblik niet te krij gen. Ik wist niet, dat het zoo'n werk was om eiken morgen de kachel aan te maken en aanmaken is nog niet zoo erg, maar eerst dat uithalen. Natuurlijk heb ik door Olivier wel wat zwarte brand, maar 's nachts aanlaten, dat gaat toch niet. En dan die leveranciers aan de deur. Dat vinden ze zoo gemakkelijk, maar je kunt maar heen en weer loopen: de bakker, de groenteboer, de melkboer. Ik heb daarnet de melk P.S. Ik dacht er bij het schrijven aan, dat ik de melk had opgezet en zag ineensi dat die al overkookte; aangebrande lucht in huis, het fornuis smerig, schoonmaken. Zoo is er van den verderen brief deze keer niet meer gekomen. schetsen die werden opgevoerd, bleek dui delijk hoe de vereeniging te kampen heeft met terreinmoeili|jkheden en werd de hoop geuit dat hieraajn spoedig tegemoet mag worden gekomen. Aan het slot van dezen avond, die Alles zins geslaagd mocht heeten, sprak Ds. Verheul een kort sluitingswoord, waarin spr. wees op het belajig der sport voor onze jeugd en sloot hij na het zingen van lid 2 vers 1—2, met gebed. Jaarvergadering van Vires et Celeritas" Dinsdagavond hiéld de Athletiek en Handbalvereniging „Vires et .Celeritas" haar jaarlijksche algemèene vergadering in „Centraf'. In zijp openingswoord me moreerde de voorzitter, de Keer Wirtz, den gang van 'zaken in het afgeloopen jaar, en eerde, het in het concentratie kamp omgekomen lid, Reinie Gompers, met 1 minuut stilte. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester en der commissies werden allen goedgekeurd. Tot bestuursleden werden benoemd en herbenoemd de heeren B. Wirtz, W. A. C. v. Zevenhoven, J. van Houten, W. Kreeu- wen, C. A. M. Heij, A. A. de Jong en mej. B. ScKolten. HANDBAL Excelsior I - Vires et Celeritas II Zondag wordt op het Ona terrein de wedstrijd Excelsior 1-V. etC. II gespeeld. Aaanvang 10 uur. De blauw-witten die nog steeds ongeslagen bovenaan staan, maken een pracht kans voor het kampioenschap 3e Klasse C rayon Gouda WADDINXVEEN Opvoering van „Morgenrood" Naar'wij vernemen zal de Tooneelver. „Morgenrood" op Woensdag 20 Februari een uitvoering geven in ,,'t Centrum". Opgevoerd wordt het blijspel in 3* be drijven „Niet ieder paar hoort bij elkaar", van A. M. Copini. Muzikale medewerking verleent het Duo Rincheval-Akkerboom. £aarten voor dezen avond zijn verkrijg baar bij bestuur en leden. Een drukke voetbaldag Zondag hebben de Waddinxveensche voetballers een drukken dag. Alle 4 de elftallen komen in het veld, Waddinxveen gaat de verre reis naar Schoonhoven on dernemen en zal de punten daar wel moeten laten. Voor Waddinxveen 2 ligt er winst in het verschiet, daar zij Haas trecht 2 ontvangt. Wanneer dit elftal met hetzelfde vuur den strijd aanbindt als j.l. Zondag tegen V.E.P. 1, kan er winst be haald worden. Waddinxveen 3 ontvangt Boskoop 1 en met de noodige geestdrift verwachten wij een gelijk spel. Of zal er revanche worden genomen voor de kleine nederlaag te Boskoop geleden? Deze wedstrijd vangt om 12 uur aan. Wad dinxveen 4, tenslotte, gaat naaf G-.D.S. 2 en zal de punten wel mee naar huis kunnen brengen. Wordt er gespeeld als Zondag j.l., dan ia dat heel goed mogelijk. 0

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2