OMSTREKEN ïïsz&rtzsrzs Het keerpunt ons koninkrijk. Allen naar de groote demonstratie van hedenavond Hulp aan Venlo. ARTEN LUTHER AP -ASTRA /-MAILT NUMMER 157 MAANDAG 18 FEBRUARI 1946 fej2'ioS k/UC&Utiht STADSNIEUWS xcnmA I ^T"H ir-l-w T T^ /Am a w-v r/x/vrv ^.^ww T 1 r\h *r"rTM7I/T?k 1 EENDRACHT Redactie: L. J. A. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen rukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. I. van Loon I. Een blik op een 36-jarigen premier* Aan den vooravond van de besprekingen (usschen den lult.-gouv.-gen. Dr. H. J. van Mook en den premier van de regeering der „Republiek Indonesia". Soetan Sjahrir.is het nuttig een blik te werpen op dé figuur van den kleinen en tengeren Sumatraan, op zijn ideeën, neergelegd in de door hem geschreven brochure „Onze Strijd" en veertien dagen geleden uitgegeven bij„Vrij Nederland", onder auspiciën van de „Perhimpoenan Indonesia", op de inhoud van de Neder- landsche voorstellen met de voor ons land en Indië verstrekkende gevolgen. Sjahrir is thans 36 jaar oud en geboortig uit Sumatra's Westkust, waar zijn vader in het laatst van zijn leven rechtskundig adviseur van den sultan van Dell was. Soetan Sjahrir is een traditie-mohammedaan. Hij onthield zich van iedere actieve deelname aan het Mohammedanisme, sedert hij zijn opleiding aan de Middelbare School te Ban- doeng genoot. Hier reeds trad zijn sociale belangstelling aan het licht. Hij ging de kampong in om de nooden van het volk te leeren kennen en deze te bestrijden. Hij stichtte een „Volksuniversiteit" en was een van de oprichters van „jong Indonesia". Hij wilde de eenheid van den Indlschen Archipel, tad een uitgesproken Indonesische natlonalistUchen inslag en hield zich voornl. onledig op sociaal en cultureel terrein. Op vallend U dat Sjahrir zijn makkers veel meer zocht onder de Chineezen en Europeanen, dan onder de Indonesische. In 1929 kwam hij naar Nederland, waar hij twee jaar verbleef, voornamelijk in Amster dam. Nauwelijks was hij hier aangekomen, of zijn vader stierf, waardoor hij het matei iee moeilijk kreeg. In onze hoofdstad verkeerde hij veel ia arbeidersmilieu'i en kunstenaars kringen, maakte kennis met Menno ter Braak en E. du Person, terwijl zijn socialistische ideeën rijpten in de Amsterdamsche Socialis tische Studentenclubs, waar hij in contact kwam met Dr. H. Brugmans. Terng in Indie verklaarde hij dat zijn nationalisme voort sproot uit zijn socialisme. Dit bepaalt zijn eigenaardige houding t.o. van verschillende andere Indonesische nationalisten, wier pa triottisme op de eerste en maatschappelijke idtologie op de tweede plaats komt. de veroordeeling van Soekarno kristal liseerde zich uit de resten van diens beweging de Pendidikan Nasional Indonesia (Nationaal Indonesisch Réveille), waarvan Sjahrir tot de terugkeer van Mohammed Halla uit Neder land (1932) voorzitter was. De huidige premier bleef toen het voorzitterschap van de Vakvereenigingscenlrple vervullen. In 1934 werd Sjahrir krachtens het gou vernementsbesluit verbannen naar Boven- Digoel. - Sjahrirs huidige positie is moeilijk. Onder- de leuze van „Republiek Indonesia dekken zich vele opvattingen. Het begrip „republiek heeft Voor zeer vele Indonesiërs een totaal verschillenden inhoud en moet slechts als het „eenheidssymbool1 der nationalisten worden beschouwd. De gevolgen hiervan kunnen zeer verstrekkend zijn. In ons laatste artikel komen wij hier nader op terug. Een leelijke pijp gerookt I De Montana-sigaren fabriek in de IJssellaan kreeg nachtelijk bezoek van een 3-tal „heeren- rookers". die een partijtje sigaren in de wacht meenden te kunnen sleepen. De buurman echter had onraad bemerkt en ging op onder zoek uit. Toen hij kort daarop met twee der dieven slaags raakte, moest hij spoedig het veld ruimen, daar ook de derde dief den kordaten man te lijf ging. Spoedig nadat de laatste voor de drievoudige overmacht het veld had moeten ruimen, gingen de drie aan den haal, zonder hun plan te hebben kunnen volvoeren. De groote onbekende Het trok de aandacht van de politie, dat een spikplinternieuwe flets aan de hand van een wielrijder werd meegevoerd. De Inwoner uit Reeuwijk v. d. H„ die behalve zijn eigen oude karretje dit rijwiel geleidde, verklaarde de fiets pas van H. uit Reeuwijk te hebben gekocht voor f 350.— Laatstgenoemde ver telde op zijn beurt, dat hij met een onbekende voor f 340.een koop had gesloten en zoo doende eigenaar was geweest. Naar den aller- aatste zoekt thans de politie, terwijl H. rus tig wacht op het bureau naar de oplossing De kegel rolde. Viijdagavond vonden op de kegelbanen van- de Reünie kegelwedstrijden plaats tus- schen drie vijftallen van de kegelclub „De Rollende Donder" (D.R.D.) en die van „Je hebt ze niet aan een touwtje" (Touwtje) van Schoonhoven. Ieder vijftal wierp 2 x 10 ballen op iedere baan, met als resultaat dat D.R.D. 'n flinke zege behaalde op „Touwtje" met de volgen de cijfers. D.R.D. 602 hout "Touwtje" 465 hout. D.R.D. wint met 137 hout. D.R.D. 2 bracht het tot 543 hout tegen „Touwtje" 443. D.R.D. wint met 100 hout. D.R.D. 3 leed een nederlaag van 407 tegen 5]2 hout Touwtje wint met 105 hout. Na afloop werden de prijzen bestaande uit verzilverde kegels aan de respectievelijk win nende vijftallen uitgereikt. Nog steed8 „ela8ti8ch front" De gebr. v. B. uit Utrecht verkochten elastiek 75 cept per meter. Den vastgestel- den prijs is echter 45 ct. Wegens dezen uit- gerekten prijs werden ze dan ook bekeurd op 50 meter 'van dit elastiek wist de politie de hand te leggen. Ook klossen machinegaren waarvan er 6 in beslag werden genomen, verkocht het duo B. voor f 1.terwijl de prijs 25 ct. is. Ook v.d. Z. die 1 mtr. elas tiek kocht, kreeg een bekeuring. Millioenen menschen gaven voor de leuze VRIJHEID EN DEMOCRATIE in de afgeloopen jaren hun leven. Onze generatie heeft tot plicht de fakkel verder te dragen en hun ideaal te verwezenlijken. Vrijheid en democratie kunnen niet samengaan met koloniale overheersching. Onze eigen vrijheid zouden we niet waard ,zijn, als we die baseerden op de onderdrukking van een ander volk. Onze eigen democratie kan niet leven, als we die van Indonesië niet helpen vestigen. Daarom mag niemand hedenavond ontbreken op de groote demonstratieve bijeen komst in de gecombineerde zalen van „Kunstmin", waar zullen spreken PIETER 'T HOEN (F. J. Goedhart) Paroolgroep - Dr. VERDOORN, Zendeling-arts - PALAR, Indonesiër, lid Tweede Kamer - CHR. SMIT, Comm. Partij - F. K. N. HARAHAT. Perhlnsjpoenan Indonesia - BERN. DRUKKER, penningmeester van de A.J.C. Zet door een massale opkomst kracht bij aan de leuzen GEEN OORLOG VAN VOLK TEGEN VOLK, ZELFBESTEMMING VAN INDONESIË, EEN OPLOSSING DOOR VERGELIJK Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis. Matige, aan de kust tijdel. krachtige westenwind. Weinig verandering van temperatuur. Wat is er in Gouda t« doant Reünie i Vrijdag t./m. Woensdag i Gibraltar, Thalia-Theaten Vrijdag t./m. Woensdag De Bewaarschool. Schouwburg Bioscoop: Van Vrijdag tot en met Dinsdag De wilde engel. Vanaf Vrijdag, dagelijks van 10 tot 22 uur tentoonstelling van de V-I in Soc. Ons Genoegen. Maandag 18 Febr.. 8 uur, gecomb. zalen van KunstminMeeting van Com. Nederl.- Inüonesie. Idem, 8 uur. hotel „Central" Jaarvergader; Ned. Relsvereen. tevens film- en lantaarnpl Dinsdag 19 Febr., 8 uur, Kunstmin Feest avond v. d. Buurtver. Je Maintiendrai". Idem 8 uur. Concordia. Cabaret-revuej „Schoppen is troef". Woensdag 20 Februari 8 uur, Nieuwen Schouwburg. Opera-concert. Idem 7 uur. Reünie bovenzaal, Ds. J. Borger over i „Het nieuwe besef". Idem 7.30 uur, Ned. Geref. Gemeente Ds. Joh. v. Weizen. Een Goudach industrieel helpt «ede Het batig saldo van de opvoering van „De Vreemdeling", door de Venlo-spelers, ten bate van hun getroffen stad, bedraagt f 745.3.9. Een bekend Gouésch industrieel verblijdde het voorbereidende comité met een telefoon- tje. Hij deed de toezegging van een gift van f 100, Voorwaar een prachtige geste. Aanvragen extra Textielgoederen. Antwoord .op de ingediende aandragen kan worden gehaald aan den Distributie- dienst, loket 11, Peperstraat, door hen wier bew|s van, aanvrage het nummer draagt taaaclien 28200 ca 28599 op Dintdag 19 Februari tusachen 9.30 en 12.— uur en 2.— en 3.30 uur. Herijk van Maten en gewichten Burgemeester en Wethouders van Gouda maken bekend, dat de herijk der maten, ge wichten en meetwerktuigen dit jaar zal plaats hebben van 24 Februari tot en met 26 Maart a.s. eiken dag (met uitzondering van de Za terdagen en Zondagen), van 9 tot 12 uur en van 13—16 uur, in een daartoe inge richt lokaal in de v.m. 2e Openbare Bewaar school aan het Regentesseplantsoen, aldaar. Aan de huizen der herijkplichtigen zullen briefjes worden uitgereikt, met vermelding van den dag en het uur, waarop de maten en gewichten voor den herijk kunnen wor den aangeboden, terwijl zij, die zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot,het bekomen daarvan op de boven aangegeven tijdstippen aan het lokaal van den herijk kunnen melden. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de maten, gewichten en en meetwerktuigen SCHOON, DROOG en ROESTVRIJ moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden, ijzeren maten dienen van binnen en van buiten geverfd te zijn, koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd, ijzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie. De maten, gewichten en meetwerkt. moeten vóór 1 October 1946 gestempeld zijn met de letter q en dat er. bij verzuim of verhinde ring om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten, gewichten en meetwerktuigen te laten herijken aan he' iikkantoor te Rotterdam, 's Gravendijkwal 66 op Dinsdagen en Vrijdagen (behalve op Goeden Vrijdag) telkens van 9-12 uur en Hrv maten, gewichten en meetwerktuigen^ welke zijn gestempeld met het afkeurings- merk, niet in winkels enz, mogen worden tCTMeb!"hvan 'sRijks schatkist betaald _W),B worden voor het onderzoek der ma- teeren der gewichten (justeerloon) aan de eischen gesteld voor de nieuwe, moe ten voldoen, terwijl een postbewijs tot <en bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 115960 van IJKKANTOOR, Rotterdam worden gestort). Dientengevolge wordt ieder, wien zulks mocht aangaan aangemaand zich bovenstaande gelegenheid voor den Herijk ten nutte te maken, ten einde de onaangename gevolgen te voorkomen, die bij verzuim daarvan voor hem zouden kunnen ontstaan. Prijsopdrijving Een tweedehands heerencostuum ruilde J. v.d. S. voor zeemlappen vaneen Hagenaar. Dit rullen was op zichzelf niet zoo vreemd, het verkoopen der zeemen daarentegen was iets dat niet door den beugel kon. De zeem lappen werden verkocht voor 25 en 30 gld. per stuk. Zoo werd er dan ook procesver baal wegens prijsopdrijving gemaakt, o.a. Kocht J. B. en J. P. H. en de moeder van v.d. Si eenige zeemlappen. Ook J. M.V. was een kooper. Wie z'n fiets is dat? De kantoorbedienne Th. v.d. K. uit Am sterdam was in de omgeving van het station in onderhandeling over de verkoop van een gloednieuw heerenrijwiel. Hij trok de aan dacht van de politie, die den man verzocht op het bureau even uitleg van zijn handel wijze te willen doen. Hel bleek dat de jonge man het rijwiel in Utrecht afhandig heeft gemaakt van een persoon, die, van wien de naïve jongeling meende, dat hij ook bet rij wiel niet op rechtmatige wijze verkregen zou hebben. Inlichtingeg wil de politie thans in winnen over de vermmissing van een zoo als nieuw heerenrijwiel, merk Gazelle stierf vier eenwen geleden Vandaag is het vier eeuwen geleden, dat Luther in ziin geboot teplaats Eisleben overleed. Op 17 October 1517 plakte hij de bekende 95 stellingen tegen den aflaat aan de slotpoort van Wittenburg aan. Kiesmannen geven hun meening over de gebiedsuitbreiding De burgemeester, zooals bekend, eere voorzitter van het Goudsche Comitié voor Gebiedsuitbreiding heeft aan de 75 kies mannen die onzen noodgemeenteraad hebben gekozen, een zevental vragen be treffende 't vraagstuk der gebiedsuitbrei ding gericht. 68 van hen hebben hierom trent hun meening geuit. 60 kiesmannen zijn van meening, dar Nederland aanspraak mag maken op schadevergoeding. k,„ 38 van hen zijn van meening, dat Ne derland deze schadevergoeding mag vor deren in den vorm van grond. Een van de kiesmannen was voor ge biedsuitbreiding, indien er geen andere mogelijkhed bestond. Een ander achtte schadevergoeding alleen in den vorm van grondoverdracht mogelijk, terwijl er onder deze 38 pro-mannen ook een was, die naast gebiedsuitbreiding ook een man daatgebied onder Nederlandsch beheer noodig achtte. 18 kiesmannen waren positief tegen ge biedsuitbreiding. 5 wenschten een min of meer uitgebreide grenscorrectie. 24 kiesmannen zagen andere mogelijk heden voor schadevergoeding o.a. in: a. Levering van: energie (2), bewerkt materiaal (3), vee (1), octrooien en pa tenten (2), vorderingen annuleeren (2). b. Behefer over concerns, resp. onder nemingen (2). 1 kiesman zag heil in de tewerkstelling van Duitschers in Nederland. gij eventueele overdracht van grond moeten volgens de meening van 33 kies mannen de Duitschers dit gebied verlaten 6 waren er van meening dat zij dit land niet behoorden te ontruimen. 6 kiesman nen wilden zich hierover niet uitlaten. 31 kiesmanen zagen grooter voordee- len dan nadeelen1 verbonden aan gebieds uitbreiding. 20 achtten de bezwaren grooter. Over de capaciteit van het Nederland- sche volk om het aangehechte gebied door Nederland geleidelijk in cultuur en exploi tatie te brengen, waren 45 kiesmannen het eens, dat dit zeer wel mogelijk was. 7 van hen hadden hierover geen meening, 3 he ten de uitspraak hiervan in het midden; 2 kiesmannen waren van meening dat de Nederlanders hiertoe niet in staat waren. Enkele kiesmannen hebben de vragen algemeen beantwoord. Sommigen waren van meening, dat de kwestie internatio naal moet worden gezien. Noodig is een Unie van Europeesche Staten. De geheele kwestie is bovendien afhankelijk van de Groote Mogendheden. W GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1