OP HET VERDWIJNEN VAN 5400 M.G.-AUT0 S Sociale Vraagstukken in Nederland UIT DEN OMTREK Toptien van lidmaatschapskaart Bij vernieuwing vestigen wij de aandacht van alle verzekerden er op dat bij bezoek aan Huisarts, Specialist of Tandarts, zoo mede bij het bezorgen van een recept aan den Apotheker, de lidmaatschapskaart ge toond moet worden. Ook bij bezoek aan het kantoor van het Ziekenfonds moet de lidmaatschapskaart worden medegebracht, aangezien dit de administratie zeer vergemakkelijkt. De veelvuldige overschrijving van ver- plicht- naar vrijwillig-verzekerde en om gekeerd maakt het noodig dat vooral de Apotheker weet van welk fonds U lid is en of U verplicht dan wel vrijwillig ver zekerd zijt. Om een juiste boeking door den Apotheker mogelijk te maken is dit noodzakelijk. Bedenk dat deze maatregel niet geno men wordt om U moeilijkheden te bezor gen, doch uitsluitend om een goede admi nistratie van de geneesmiddelen mogelijk te maken. Wij vragen U: Helpt ons daarbij en neem de kaart mede als U naar Uw Huis arts of Apotheker gaat. BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 Febr.: Michiel Anthonius, z. v. M. A. van Waas en M. Dexel, Gouwe 190; Margrietha Geertruida, d. v. W. M. Boon en C. M. Goedhart, Willens 147a; Gijsberta Johanna Margaritha, d. v. M. G. Hofstede en J.- Rossen, A. Willens 21; Fredrik Jan, z. v. F. J. Kramer en A. Kleijn, Joubertstraat 164; 14 Febr.: Alber- tus, z. v. P. M. Holthuijsen en C. A. M. van der Wal, Da Costakade 6; Nicolaas, z. v. N. A. Mul en M. J. Koster, Karekiet- straat 54; Cornelis Dirk z. v. P. v. Dijk en E. B. Polman, Muilenpoort 14; Antho- nia Johanna Maria, d. v. G. W. Olsthoorn en J. M. Kuijf, K. Wilhelminaweg 203; Anna Dirkje Maria, d. v. Th. L. den Brok en N. van Bergen, Kuiperstraat 32; Arie, z. v. L. A. Binnendijk en H. L. de Hoop, Gouwe 121; 15 Febr.: Dirk Wouter Jo hannes, z. v. C. I. van Dijk en N. Vis, G. Leeustraat 1; Berend, z. v. G. Lasseur en J. Timmerman, Krugerlaan 89; 16 Febr.: Jacoba Klazina, d. v. J. J. Kolster en P. H. van Oudshoorn, Staringstr. 14; Adriana, d. v. H. de Gruijl en A. N. Groe nendijk, Roerdompstr. 103; Willemina, d. v. C. W. Wijkhuizen en A. S. de Rijke, Gouwe 59; Arie Willem, z. v. A. W. de Jong en M. P. van Pelt, Raam 178a; Brighetta Vera Ingrid, d. v. B. Heus en M. Sneek, Goej.dijk 7; Adriana Johanna, d. v. J. C. C. Rabouw en A. P. v. Leeuwen, Lemdulsteeg 22; 17 Febr.: Nelly Maria, d. v. L. Hofstede en C. Th. Schouten, Scheltemastr. 20; Jan, z. v. H. Vermeulen en D. B. Groeneweg, Komijnsteeg 47; Elizabeth Jozina Cornelia, d. v. J. P. van der Valk en C. van Veen, Lemdulsteeg 18; Adriaan René Walter, z. v. H. Meindert en F. C. Seele, IJssellaan 2; Alberdina Christina, d. v. W. C. Mul en S. M. van der Kleij, St. Josephstraat 29; Marijanne, d. v. S. Booij en J. M. van Klaveren, Jan Luijkenstraat 6; 18 Febr.: Leendert Bas- tiaan, z. v. J. Bontenbal en L. M. West dorp, Gr. Jacobastraat 48. Ondertrouwd: 14 Febr.: Th. J. Steen bergen en T. Schouten; B. J. van Winger den en T. W. de Jong; A. de Jong en J. P. Slobbe. Overleden: 13 Febr.: Willem v. Hoorn, 76 jaar; Arie Verstoep, 83 jaar; 14 Febr.: Johanna Hendrica de Jong, wed. H. J. Koetsier, 66 j.; Huiberta van der Kleijn, 48 j.16 Febr.: Johanna de Jong, wed. J. v. d. Reijden, 75 j.; Hendrica Brem, geh. met C. P. Broer, 77 j.; Adriana Wes- sel§, wed. A. Dekker, 83 j. MOORDRECHT Biljartkampioenschap 3e klasse, district Gouda Voor het 3e klasse kampioenschap district Gouda, speelden Vrijdagavond weer de A. en B.-teams der biljartver. „Moordrecht" tegen Sportrust 3 (Stol wijk). Evenals de uitslag een dag tevoren in Stolwijk, was het ook nu. Zelfs dezelfde spelers wonnen en verloren weer hun par tijen. Beide teams zijn nog ongesflagen. Waarbij 3B de beste kans maakt om evenals Moordrecht I, ook districtkampi oen te worden. A. Bloot kon het ook nu weer niet bolwerken tegen Romeijn- en verloor, evenals in Stolwijk, weer in 18 beurten. Maar A. Arreman van 3B zorgde weer voor de revanche en versloeg Ro meijn in 17 beurten, hoewel het thans een meer gelijkopgaande strijd was. P. Twigt won weer van T. v. d. Heuvel, thans in 25 beurten, terwijl voor 3B ook C. van Adrichem van denzelfden spelen won, in 19 beurten. Maar A. Blom van Sportrust deed het weer evengoed als Donderdags, van C. Wolvers won hij in 19 beurten en van H. Overeijnder ook in 19 beurten. Het scheelde maar weinig of het werd remise. In de nabeurt maakte Overeijnder van de 9 caramboles, die hij achter stond er 8 en strandde op den laatsten, een niet moeilijken bal. De beste partij maakte W. de Wilde. In 16 beurten maakte deze zijn partij uit, hiermede overtuigender win nende, dan in Stolwijk. Ook M. de Bruijn won. RE EU WIJK Biljartnieuws van D.O.S. Voor de tweede klasse kampioenschap pen van den N.V.B. afd. Gouda spelen H. Uiterwijk, C. Ballering en N. Niekerk te Reeuwijk. De mededingers in de le klasse kam pioenschappen worden t.z.t. bekend ge maakt. De eerste uitslagen van de onderlinge wedstrijden Voor den wisselbeker zijn voor afd. I: H. UiterwijkH. Hoogenboezem 20; afd. II: N. van NiekerkA. Ver hoef 2—0; afd. HI: A. v. d. StarreW. van Holst 2—0; afd. IV: A. Slappendel— J. Uiterwijk 2—0. De eindstanden van de competitie zijn als volgt: le klasse: uit 12 wedstrijden: Per Aspe- ra ad Astra I 75 punten; Thalia's Vrien den I 55 p.; D.O.S. I 54 p.; Excelsior I 43 p.; Belvedère IB 41 p.; Tunnel I 35 p.; Concordia I 33 p. 2e klasse: uit 10 wedstrijden: 't Zuid II 54 p.; de Spil II 45 p.; D.O.S. II 42 p.; Witte Ballon II 40 p.; Belvedère IIB 34 p.; Westen IIB 25 p. 3e klasse A: 12 wedstrijden: Tunnel III 66 p.; Westen 1IIB 58 p.; Per Aspera III A 49 p.; D.O.S. IIIA 43 p.; Doelen 1MB 43 p.; Stolwijkersluis I 40 p.; K.O.T. III 37 punten. 3e klasse B: 12 wedstrijden: Belvedère III 58 p.; Thalia's Vr. IIIA 57 p.; D.O.S. IIIB 50 p.; Excelsior IIIA 50 p.; N.S.H. IIIB 44 p.; Concordia III 40 p.; 't Zuid IIIB 37 punten. Het D.O.S.-tournooi wordt gehouden van 2 April—2 Juni 1946. Diverse ver- eenigirigen hebben rèeds toegezegd en het belooft een schitterend tournooi te wor den. Luitenant Tahya benoemd tot Adjudant van Luit.-Gen. Spoor Naar wij van betrouwbare zijde verne men, is luitenant Tahya van het K.N.I.L benoemd-tot adjudant van den legercom mandant, luit-generaal Spoor. Lt. Tahya is Ridder in de Militaire Willemsorde welke onderscheiding hij verwierf in den oorlog in den Stillen Oceahn. Hij heeft op het eiland Saumkaji een aanval afge slagen van een numeriek overmachtige Japansche afdeeling, die 200 dooden ver loor. Lt, Tahya had slechts twaalf man tot zijn beschikking, die allen, 'ondanks de beschieting door een Japanschen torpedo jager, van het eiland wisten te ontkomen. Een nieuwe Centrale Werkplaats? Bij de N.S. wordt de wenschelijkheid bestudeerd van het inrichten van een nieuwe, groote Centrale Werkplaats, voor het herstel van electrisch en Diesel-elec- trisch materieel en de eerlang aan te schaffen electrische locomotieven, die op den duur de stoomtractie voor het goe derenvervoer zullen vervangen. Omtrent de plaats, waar de Centrale Werkplaats eventueel zal verrijzen is nog geen enkele beslising genomen. Wielrennen. De wereldkampioenschappen - 1946 in Zwitserland. Op het congres van de u.c.i., dat giomenteel te Brussel word gehouden, is besloten de organisatie vant de wereld, kampioenschappen wielrennen in 1946 aan Zwitserland op te dragen. Zij zullen vau 24 Augustus t/m 1 September a.s. in Zurich worden gehouden. einde de belangen van diegenen, die moeten léven van spaarinkomsten, ver zekeringen e.d. niet in het gedrang te brengen. De Overheid streeft er naar in dit opzicht betere verhoudingen te ver krijgen. Verbetering van het welvaartspeil in ons land over de geheele linie is slechts mogelijk, indien een grootere productie plaats heeft. Naar verhooging van de productiviteit van den arbeid dient dus allerwege te worden gestreefd. De Arbeidsmarkt. Naar aanleiding van een vraag, of het niet mogelijk zou zijn, de ongeveer 60.000 meisjes, die bij de NICA of MARVA heb ben gesoliciteerÜ? op te wekken orfi hun diensten in het landsbelang aan te bie den, deelde de heer Drees mede, dat een groot deel van deze meisjes óf reeds werk heeft, óf thuis is. Bij deze sollicitaties heeft de overweging, meteen in nieuwe kleeren gestoken te worden, een groote rol gespeeld. Volle aandacht h-eeft de Minister voor 't emigratievraagstuk. Omtrent de vraag, of tot een actief optreden op dit gebied dient te wórden overgegaan, zal eerst een definitief oordeel kunnen worden uit gesproken, wanneer de economische en politieke perspectieven van de verschil lende voor emigratie in aanmerking ko mende landen, zich duidelijker afteeke- nen. Onder de landen, welke te zijner tijd wellicht, voor emigratie in aanmerking zouden 'kunnen komen, zouden Frankrijk, Zuid-Amerika, Canada en Australië ge noemd kunnen worden. Ten aanzien van de voorschotten, welke Arbeidsbureaux aan achterblijven- den van naar" Duitschland gedeporteerde arbeiders hebben verstrekt, werd het vol gende gezegd. Van de terugvordering van deze bedragen kan niet worden afgezien, omdat deze van den,beginne af als voor schot zijn bedoeld. Uiteraard zal bij de terugvordering geval voor geval moeten worden bezien. De sociale bijstand. Aangaande de vervanging van de oude steunregeling aan werklooze arbeiders door overbruggingsuitkeering, deelde de heer Drees het volgende mede. De nieuwe regeering wijkt op verschillende punten af van haar voorgangster. a. In plaats van stéun op basis van behoeftenormen heeft een uitkeering plaats gelijk aan een bepaald percentage van het loon. b. Geen aftrek -van gezinsinkomsten. c. Mogelijkheid van uitkeering aan verschoonde leden van een gezin. Zooals de naam reeds aanduidt,, be doelt de nieuwe regeering een overgangs regeling te zijn ter voorziening in het on derhoud van de arbtiders, die na de be vrijding werkeloos waren. Wat de repatrieering aangaat, deelde de heer Drees mede, dat nog steeds Ne derlanders uit het Oosten terugkeeren. Met medewerking van de Russische en Poolsche .regeering zijn aldaar enkele Nederlandsche missies werkzaam. Het is niet waarschijnlijk, dat nog veel repa- trieerenden zullen komen, aangezien het overgroote gedeelte reeds is teruggekeerd. 0 Van-verschillende zijden zijn er reacties gekomen op het artikel in de „Autokam pioen" over het verdwijnen van 5400 automobielen, welke bij het M.G. in ge bruik waren. Zoo bericht een Zeeuwsche arts, dat deze wagens gedeeltelijk zwart verkocht, gedeeltelijk door gedemobiliseerde M.G.- ambtenaren „privé" mee naar huis wer den genomen. Na revisie en overspuiten in een nabije garage worden de wagens haastig verkocht. Voor 4000.werd hem een dusdanigen wagen aangeboden, doch hij heeft dit „koopje" geweigerd, hoewel hij thans met een zeer gebrekkig vehikel rond rijdt. Een andere briefschrijver deelt aan de „Autokampioen" mede, dat zijn wagen eerst door de O.T. gevorderd was en daarna bij het M.G. belandde. De wagen was als nieuw bij de O.T. terecht ge komen, maar na een paar weken werd hij bij het M.G. buiten dienst gesteld, als ondeugdelijk. De eigenaar had den wagen dringend noodig voor zijn bedrijf en kreeg zelfs van Engelsche autoriteiten aanbevelingsbrieven mede, maar hef M.G. liet den wagen niet los. Deze stond in- smiddels op straat tot oud roest te ver gaan, terwijl er van alles uit gestolen werd. Een zekere luitenant werkte stel selmatig tegen. Waarom is een raadsel. Öp een gegeven moment belde een gara gehouder van den briefschrijver op met de mededeeling, dat een luitenant uit Apeldoorn den bewusten wagen aan hem had verkocht. De garagebbuder had erop gewezen, dat deze wagen aan een ander toebehoorde, maar de luitenant vond, dat die mijnheer te slecht aangeschreven stond bij het M.G. Na brieven aan Prins Bernhard, die schadevergoeding en toe zegging van een anderen wagen in het vooruitzicht stelde, werd tenslotte naar het R.D.M. in Rotterdam geschreven. Maar deze instantie heeft tot op vandaag niets van zich laten hooren. Met de op merking, dat er „schot in zit", beëindigt deze gedupeerde zijn schrijven. Van de zijde van het M.G. wordt be richt,, dat de secties, die in hetzelfde ver band naar departementen overgegaan zijn, het heele wagenpark zouden mee-' nemen. Aantallen zijn niet bekend. Dat er wagens over de grens gegaan zijn, wordt niet ontkend, maar het wordt tot de uitzonderingen gerekend. Hoe groot die „uitzonderingen" zijn, moet men nog afwachten. Wie dat over gaan van wagens naar de departementen heeft geregeld, zal zakenlieden en dok toren stellig ook interesseeren. De kwestie blijft „brandend'! en een spoedig antwoord dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, is hier uiterst gewenschL Uiteenzettingen van Minister W. Drees In een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de Minister van So ciale Zaken, de heer W. Drees, een uit voerige beschouwing gegeven over tal van sociale vraagstukken, .die op het oogenblik in Nederland in het centrum der belangstelling staan. In zijn inleiding wees Minister Drees op het feit, dat bij de beoordeeling van de werkzaamheden van het Ministerie van Sociale Zaken niet mag worden ver geten, dat ten aanzien van tal van be langrijke punten de beslissing bij de nieuwe regeering, die straks zal komen, berust. Vele plannen wachten slechts om aan de volksvertegenwoordiging te wor den voorgelegd. Het ontbrak evenwel niet aan werk- objecten, het aantal wachtgelders daalde van 201.000 in Juni 1945 tot 43.800 in December j.l. Gedurende deze periode daalde het aantal gevallen, waarin over- bruggingssteun werd uitgekeerd van 55.000 tot 41.000. Vele arbeiders werden bij den Dienst uitvoering Werken, de „Duw", tewerk gesteld. Op het oogenblik vinden hier 63.000 menschen werk. De „Duw" voert zooveel mogelijk cul tuurtechnische werken uit. Bij de werkgelegenheden openbaart zich een groot tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders alsmede een gebrek aan landarbeiders. Het probleem van straks zal niet zijn: een tekort ami mate rialen, maar een tekort aan geschoolde arbeiders. Wat betreft de toekenning van over- bruggingssteun aan gehuwde, werklooze arbeiders, deelde.,de heer Drees mede, dat 80% van het vroeger loon wordt uit gekeerd. In dit verband stipte de heer Drees de plannen aan, die zullen worden uitge werkt, öm tot een algemeene werktoos- heisdverzekering te komen. De Staat zal hier pas bijspringen, wanneer de werk loosheid te groot mocht worden. Sprekende over het ontwerp Bedrijfs organisatie, zeide de heer Drees, dat men dit niet alleen van een-economisch stand punt uit moet bezien, maar ook in so ciaal opzicht aan een beschouwing moet onderwerpen. Het ontwerp staat thans ter discussie. Wat de instelling van ondernemings raden aangaat, deze mogelijkheid zou overwogen kunnen worden. Uitvoerig stond de Minister stil bij het probleem der Volksgezondheid. Het Mi nisterie van Sociale Zaken omvat ook dit terrein, alhoewel men in medische krin gen gaarne een eigen Ministerie zou wil len hebben. Ingesteld zal worden een Ziekenfonds raad. Een wetsontwerp zal hieromtrent worden gegeven, Vervolgens kwam Minister over de instellingen Volksherstel en H.A.R.K. te spreken. Aanvankelijk is na de bevrijding een situatie ontstaan, die nogal wat ver warring heeft teweeg gebracht. Door de benoeming van een coördinatiecommissie kwam de gewenschte samenwerking tus- schen Volksherstel en H.A.R.K. tot stand. Beide instellingen beschouwen zich als tijdelijke lichamen. De taak van de H.A.R.K. ligt voornamelijk op het gebied van het uitdeelen var. reliefgoederen. Volksherstel is bezig zich hoe langer hoe meer terug te trekken op het terrein van haar werkzaamheden, en zal zich in de toekomst meer »gaan richten op speciale zorg in individueele gevallen. Verder zal zij het contact tusschen di verse instellingen op sociaal gebied ter hand nemen. Na de inleiding werden door Minister Drees tal van vragen beantwoord. De reeds tot stand gekomen loonsver- hoogingen acht de Minister van groote beteekenis. Men mag evenwel de nood zakelijkheid niet uit het oog verliezen, om de prijzen van onmisbare producten voor levensonderhoud te drukken, ten-

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2