Hit keerpunt In ob* koninkrijk. Liberale Staatspartij WucfocM Volksuniversiteit NUMMER 159 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946 STADSNIEUWS SPORTNIEUWS VOETBAL UIT DEN OMTREK ASTCA ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EENDRACHT MAAKT MACHT Redactie: L. J: A. v. d. Steenhoven K Mr. A. A. J. Rijksen frukker: Drukkerij Verzijl, Gouda II. M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Administratie: Bur.: Markt m- Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 et Sjahrir's ideeën. Voordat Sjahrir tot premier was verheven en de leiding van het Indonesische kabinet op zich nam, schreef hij de brochure i „Pers- jeangan Kita" (Onze Strijd), welke in Octo ber j.l. op Java van de pers kwam. In deze brochure, waarin Sjahrir zijn ideeën uiteenzet, neemt hij scherp stelling tegen de fascistische tendenzen, die van zekere zijde onder de Indonesische jeugd worden verspreid. Deze opvattingen scheidt Sjahrir van de groep Soekarno-Soebardjo en van de figuur op den achtergrond, den 61-jarigen Hadji Salim. In zijn voorwoord zegt Sjahrir duidelijk, dat het vraagstuk van leiding geven aan het Indonesische volk een vraagstuk van be redeneering en beschouwing Is en niet een kwestie van eigen wenschen. In dit artikel willen wij qns bepalen tot het eerste hoofdstuk in Sjahrir's broc! ure, waarin hij de gevolgen van de invloeden van de japansche besetting op de mentaliteit van de Indonesische jeugd bespreekt. De verwachting, zoo zegt hij, en het ver langen om onze onafhankelijkheid (korte, Red.) te kunnen behouden, leven algemeen onder alle lagen van ons volk en nimmer in onze historie bereikte de vrijheidsbeweging een hoogte als nu. Zij is in de eerste plaats een strijd om de persoonlijke bevrijding van wille keur, honger en ellende. Sjahrir erkent, dat de huidige ontevreden heid met alle gevolgen van dien voor een zeer groot deel veroorzaakt is door de Ja panners. Zij immers zagen een algemeenen opstand voor oogen en leidden de steeds groeiende haat tegen hen in andere banen, waardoor deze zich tegen de blanken richtte, hetgeen resultaten afwierp. De Indonesische jeugd werd grondig door de Japanners verpest. De politieke opvoeding ontbrak geheel en al en de jeugd werd niet opgevoed tot het dragen' van verantwoorde lijkheid. De gezaaide haat is nu uitgegroeid tot moord- en roofpartijen, die zuiver fascis tisch zijn. De vertraagde geallieerde bezetting bood de Indonesische Republikeinsche regeering de gelegenheid haar macht te vestigen. Dit werd echter niet naar behooren gedaan, omdat er geen sterke figuren waren. Groeiende verwarring was hiervap het ge volg en onder deze omstandigheden kon de nationalistische agitatie de vormen aannemen, die in het geheel niet gewenscht werden. De fascistische mentaliteit van de Indonesische jeugd, die hierdoor tot uitdrukking kwam, vindt Sjahrir zeer te betreuren. Hij zegt, dat hierdoor de Indonesische Republiek de gun stige publieke opinie weer gaat verliezen. De arbeiderswereld staat wantrouwend tegen over de fascistische wreedheden, terwijl de Kapitalisten bevreesd zijn, dat hun kapitaal niet de verwachte opbrengst zal opleveren, wanneer de rust zal zijn weergekeerd. Dit alles zal worden opgevat als blijk van het onrijpe in onze nationale gevoelens. De haat tegen Indo's etc. zal de wereld opvatten als gebrek aan nationaal bewustzijn bij de massa. Zooals uit het bovenstaande blijkt, schroomt Sjahrir niet de huidige situatie op Java scherp te veroordeelen, met als gevolg, dat het nationalistische blad „Merdeka" de uit lating lanceerde, dat het gaat om de idee en niet om een premier, m.a.w. dat de extreem georienteerde nationalisten met Sjahrir's ka binet zulleo breken, als hij in zijn bespre kingen metJDr. Van Mook te ver mocht gaan. IJzerbonnen als handelswaar Een hoeveelheid ijzerbonnen voor plm. 4000 kg ijzer werd door S. uit de Tuinstr. van D. uit Rotterdam opgekocht voor den prijs van 25 ct. per kg. Hij verkocht ze te Gouda voor 30 cent, maar vloog daarbij tegen de lamp. Ook V. uit de Zeugestraat en v. d. K. uit de v. Baerlestraat kregen een bekeuring, daar zij als koopers waren opge treden in deze ijzerhandel. De „Baden-Powell-dag" Het Ned. Padvindsters Gilde deelt mede, dat ter gelegenheid van den „Baden Powell- dag", den Padvindsters denk- en dankdag, op Vrijdag 22 Februari, des morgens om 7 uur een vlaggenparade gehouden wordt achter de Waag voor de kabouters, pad vindsters en pioniersters van de groepen I en II. Over den gezamenlijken broodmaaltijd van de padvindsters 's avonds en de kampvuren van de vendels afzonderlijk worden de bij zonderheden Vrijdagmorgen bekend gemaakt. NIEUWS IN HET KORT Studenten van de Universiteit van Cairo en leerlingen van middelbare scholen heb ben hun anti-Britsche demonstraties, die nu vier dagen duren, voortgezet. In Alexandrië werden 2 studenten bij een demonstratie, toen de politie het vuur opende, gedood. (Reuter). De Parijsche radio heeft vandaag be kend gemaakt, dat een ernstige honger noot! het Zuiden van Algerië bedreigt. De huidige graanvoorraden zouden slechts tot het midden van deze maand voldoende z'jn. (Reuter). Het Makassarsche blad „De Dag deelt mede, dat de Japanners op de Kei-eilanden 14 geestelijken, w.o. Mgr. Aerts, hebben vermoord. Twee overgeblevenen werden door de bevolking verborgen gehouden. Dë Perzische eerste minister, Ghavan Sultaneh, heeft het recht van vereemging voor politieke partijen hersteld. Op Woensdag 13 dezer sprak oud-min. Jhr. Ir. van Lidth de Jeude voor de leden en introducé's der Goudsche afdeeling van de Liberale Staatspartij over zijn er varingen in oorlogstijd te Londen. De druk bezochte vergadering luisterde met groote aandacht naar de interessante uiteenzettingen van den heej- v. Lidth de Jëude. De voorzitter, Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, vatte de vele ervaringen van den spreker in het na-woord samen en conclu deerde, dat ook in Engeland de wensche- lijkheid van bekwame, niet te zeer door een ideologie bezaten, ministers en de noodzakelijkheid van een goed functio- neerend parlement was gebleken. De penningmeester, de heer N. Bruynje, deed een enthousiast beroep op de leden om in verband met de komende verkie zingen de contributies te verhoogen en nieuwe leden te winnen. De vergadering betuigde krachtig haar instemming, Het bestuur van de Goudsche afdeeling van de Volksuniversiteit deelt het volgen de mede: Na een serie cursussen, waarop wij met voldoening terug kunnen zien, zal dit cursusjaar op representatieve wijze beslo ten worden door twee voordrachtsavon den van een onzer bekendste letterkundi gen: Simon Vestdijk. a. i Deze zal eigen, nog onuitgegeven%erk toelichten en daaruit voordragen. De eer ste avond zal gewijd zijn aan dichtwerk, terwijl de tweede avond een nieuwe roman tot onderwerp zal hebben. In verband met de te verwachten groote toeloop zullen deze avonden gehouden worden in de groote zaal van de Réume en wel op de Donderdagen 7 en 14 Maart, aanvang Wii herinneren nog aan de mogelijk heid om voor de tweede helft van Het cur susjaar nog lid te worden Aanmelding aan het Leeszaalgebouw, Oosthaven 54, PVoorloopij?k urmen we nog mededeelen dat een bijzondere sluitingsavond ge8ev^' zal worden, waarop Albert van Dalsum en Loudy Nijhoff „Genesius' van Henri Ghéon zullen voordragen. In verband met de hooge kosten, zal van de leden ee matig entree-geld gevraagd moeten wor den terwijl indien plaatsruimte het toe laat, aan niet-leden tegen een hooger be drag toegang verleend kan worden. Na dere gegevens zullen tijdig bekend ge maakt worden. Hoe staan de Goudsche clubs er voor Veel verandèting is er jvl. Zondag «iet gekomen in de ranglijst van de 2de klasse B. Hilversum verloor van U.V.V. en ver huisde van de 5de naar de 6de plaats. Daartegenover wist Vriendenschaar zich van de 6de naar de 5de plaais op te werken door een 5-2 overwinning op Elinkwijk. Overi gens behielden alle clubs dezelfde plaats. In de 3de klasse B echter hebben nogal wat verschuivingen plaats gehad. Laakkwar tier handhaafde zich ongeslagen aan den kqp en Scheveningen wist de 2de plaats te behouden. G.S.V. bezet, ondanks het feit, dat het Zondag niet speelde de 3de plaats, maar kans op het kampioenschap geven wij het stellig niet meer. Ona en G.D.A.. bleven onveranderd 4de en 5de, terwijl Wester kwartier door gelijk te spelen tegen Ona opklom van de 8ste naar de 6de plaats. Het verliezen van R.V.C. en Tonegido spreken hier natuurlijk ook een woordje in mee. Zij ginge» resp. van de 6de naar de 8ste en van de 7de naar de 9de plaats. De over winning van Olympla op Gromvliet tenslotte bracht het eerste elftal van de 10de naar de 7de plaats, terwijl Cromvliet thans als hek kensluiter optreedt. De ranglijsten zien er nu als volgt uitt 2de klasse B Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Aanvankelijk stormachtige, later langzaam afn. wlgd tusschen N.W. en W.nog regen-, hagel- of natte sneeuwbuien, vooral in het N. des lands. Daling v. temperatuur. Wat is er in Gouda te doen! Reüniei Vrijdag t./m. Woensdagi Gibraltar, Thalia-Theateri Vrijdag t./m. Woensdag De Bewaarschool. Woensdag 20 Februari 8 uur, Nieuwen Schouwburg, Opera-concert. Idem 7 uur, Reünie bovenzaal, Ds. J. lörger over: „Het nieuwe besef". Idem 7.30 uur, Ned. Geref. Gemeente Ds. oh. v. Weizen. Idem 7.30 uur, Concordia, Wijkvereen. .Oranje Trouw,, met „De Firma staat op springen". Donderdag 21 Febr. 8 u. Nieuwe Schouw burg, 5e en laatste opvoering revue '40-'45. Idem, 8 u. Reünie. Nat. Jongeren Verbond Herdenking van de Slag in de Javazee. 10 9 0 1 39-10 18 10 7 2 1 27-11 16 9 7 1 •J 31-12 15 9 6 1 2 26-16 13 10 6 0 4 30-19 12 10 5 1 4 26-24 11 10 3 1 6 20-24 7 10 2 2 6 16-25 6 10 2 0 8 9-28 4 9 1 7 8-34 3 9 0 1 8 6-35 1 9 9 0 0 36-11 18 9 8 0 1 30-15 16 9 6 1 2 20-15 13 9 4 2 3 36-25 10 9 4 I 4 26-23 9 9 2 i 5 26-35 6 10 2 2 6 22-30 6 9 2 1 6 33-36 5 10 2 1 7 24-42 5 9 2 0 7 18-36 4 van de wedstrijden in de Aanvragen extra Textielgoederen. Antwoord op de ingediende aaavragen kan worden gehaald aan den Dlï'r1^" dienst, loket 11Peperstraat, door bewijs van aanvrage het nummer draag tnsschen 30200 en 30513 op Donderdag 21 Febru»ritu*cben 9.30 12.— uur en 2.- en 3-30 uur. H.V.C. Unitas U.V.V. Elinkwijk Vriendensch. Hilversum Velox Gouda Sliedrecht Hercules S.V.W. 3e klasse B i Laakkwartier Scheveningen G.S.V. O.N.A. G.D.A. Westerkwart. Olympla R.y.c. Tonegido Cromvliet De uitslagen afd. Gouda zijn: Ie klasse A. Waddicxveen 2-Haastrecht2 3-1 Ona 4-Donk 2 3-1, Gouda 4-Unio 1 0-3. 2e klasse A. Stolwijk 2-Ona 5 2-3, Berg ambacht 2-Oudewater 2 6-2. 2e klasse B. Waddlnxveen 3-Boskoop i 1-5, Esto 1-Nleuwkoop 1 2-2, Vep 2- G.S.V. 4 3-0. 3e klasse A. Bergambacht 3-Oudew. 3 6-3. 3e klasie B. G.D.S. 2-Waddinveen 4 3-0. 3e klasse C. Nieuwkoop 2-Vep 3 2-1. Van alle overige wedstrijden in deze aid. werden de terreinen afgekeurd. G. S. V.-Nieuws. Causerie. Alle leden, adspiranten en junioren worden verzocht Donderdag 21 Februari des avonds 8 uur in de achterzaal van Cafe Restaurant „De Beuriklok" aanwezig te zijn, daar de heer D. Nijs, voorzitter van de R. V. O A. V. De Musschen" en scheidsrechter van de KNVB voor onze vereeniging een causerie zal houden. De heer Nijs zal dien avond spreken over vereenigingsbelangen en de spel regels. Inderdaad een leerzamen avond op voetbalgebled. Ook de dodateurs kunnen deze causerie ^VooT'de junioren wordt a.s. Zaterdag middag in een der zalen van „Het Blauwe Kruis" aan de Westhaven een ontspannings- middag aangeboden, aanvang 4 uur. Dia Junioren, welke nog niet zijn voorzien van toegangsbewijzen kunnen deze geheel kosteloos verkrijgen bi) de volgende juniorleiders A. van den Berg, Zoutmansplein 23 en P. van Dijk, Muilepoort 14. Geen Frankrijk—Nederland Uit Parijs wordt vernomen, dat de interlandwedstrijd Frankrijk—Nederland op 9 Juni a.s. niet zal doorgaan. I; ATHLETIEK Adriaan de Ruijter naar Indië Een enorme athletiekloopbaan De bekende Böskoopsche athleet, A. de Ruijter, heft er de athletiek aan gegeven. In Zuid-Holland en vooral op de Goud- sche velden was hij een lange afstand- looper, die door zijn geweldig volhouden en onvermoeid trainen een voorbeeld voor topprestaties Was. Reeds in 1932 begon hij op 22-jangen leeftijd zijn athletiekloopbaan. Zijn beken de duels tegen Friezekoop op 1500 m, 3000 m en wegwedstrijden waren destijds hoogtegpnten, die een belangrijkën stoot aan de athletiek in Gouda e.o. gaven, niet het minst later aan zijn vereeniging „Vires et Celeritas" te Gouda. Zijn prestaties mochten er wezen. Niet minder dan 21 maal behaalde hij een kampioenschap van de Goudsche Athle- tiekkring, op 800 m, 1500 m en 3000 m, te beginnen in 1933. De G.A.C.-records van 1500 ni, 3000 m en 5000^ m, staan nog op zijn naam, resp met 4 min. 13 sec., 9 min. 14 sec. en 16 min. 10 sec. Tijd 800 m 2 min. 0.4 sec. Vijf maal werd hij Zuidhojlandsch kam pioen op de 5 km, waarvan 3 jaar achter elkaar het baan-,en 1 maal het wegkam- pioenschap. Ook op de Kamp. van Neder land werd hij 1 maal 2, 3 en 4 op de 5000 m. Het laatste jaar verscheen hij niet meer op de velden. Men versleet hem voor oud". Ingewijden wisten beter. Zijn groote liefde voor de athletiek werd door een nog sterkere vaderlandsliefde over- heersc'ht. Als K.P.-er en bij de Wapendroppings verrichtte hij prachtig werk. Het vader land riep hem. Nu is de sympathieke athletiekstrijder als officier scheep, via Engeland, naar Indië. Zijn sportloopbaan heeft hij voor het vaderland er aan ge geven. Dat zegt veel voor zoo'n enthou siast. MOORDRECHT Burgerlijke Stand Geboren: Arie z. v. W.%Verburg en J. Karreman. Ondertrouwd: M. Vos oud 30 jaren en J. Mak oud 33 jaren. Gehuwd: D. Duiverman oud 26 jaren en C. Hol oud 21 jaren. Overleden: A. de Mik oud 69 jaren, wed. van J. Verwaal overl te Gouda. REEUWIJK Bantditisme op den Rijksweg Maandagavond omstreeks 7 uur reed een vrachtauto op den Rijksweg onder Reeuwijk in de richting Utrecht, toen 3 personen door handopsteken te kennen gaven mee te willen rijden. De chauffeur stopte dan ook, daar hij meende met „lif- GROOT GOUDA K i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1