De landenwedstrjjd Denemarken-Nederland DAMRUBR1ER BINNENLAND - prins bernhariT g:b.e. ters" te doen te hebben, maar groot was zijn schrik, toen hij eenige vuurwapens op zich gericht zag. Hij werd overmeesterd en gekneveld aan den kant van den weg gelegd. De lading van den wagen, die aan een expeditieonderneming te Utrechtt toebehoorde, bestond o.m. uit 400 liter genever, die voor Utrecht bestemd was. Deze genever werd overgeladen in een auto van de bandieten, die daarmede weg reden. De chauffeur werd later door passee- renden gevonden en uit zijn benarde posi tie bevrijd. De politie stelt naar het gebeurde een onderzoek in. WADD1NXVEEN Controle stamkaarten. De bewoners van den Bodegraverstraat weg. Inwoners der gemeente Waddinxveen worden allen persoonlijk verwacht op Don derdagmiddag a s. tusschen 2 uur en halt 5 in de cantine van het Veilinggebouw. Meegebracht moeten worden het trouw boekje, persoonsbewijs en de 2e distributie- stamkaart. Voor inwonende kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar kan de stamkaart door een der ouders ter controle worden overlegd Tgon^hllen uw dank tegenover de ambte naren, die speciaal voor den Bodegraver straatweg naar de velling komen, opdat de reis naar het dorp niet gemaakt behoeft te worden, door pro'mpt allen aanwezig te zijn en de vereischte papieren mede te brengen. Doodelijk ongeval In September 1944 werd tijdens den terugtocht der Duitschers in Zeeuwsch- Vlaanderen de R.K. kerk te Philippine zoodanig vernield, dat de kerk gehee moest worden gesloopt Adff deze werkzaamheden is thans een 15-tal arbeiders bezig. Uiteraard bestaat 'liervoor bij groot en klein veel belan|' stelling. Maandagmiddag omstreeks 5.3U uur waren de arbeiders bezig met een steunpunt van een der pilaren, waarop het zware bovenstuk van den hoofdin gang rustte, voor omverhalen gereed te maken. Op onverklaarbare wijze stortte èen zijpilaar van den hoofdingang plotse ling naar benedert, tengevolge waarvan twee kinderen on.der het puin werden bedolven en gedood. Een derde knaap liep zware verwondingen op. Het eerste Russische schip in Amsterdam's haven Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog is gisteren een Russisch schip in de Amsterdamsche haven binnengeval- 'eilHet is het 7500 ton metende S.S. Viacheslav Molotov" dat komende van Liverpool naar Amsterdam opstoomde om te dokken. Deviezenformulieren bij den A.N.W.B. verkrijgbaar Naar het A.N.P. verneemt, heeft het den Koning van Engeland behaagd, op voordracht van Veldmaarschalk Sir Ber- nard Montgomery, aan Z.K.H. Prins Bernhard te verleenen het Knight Grand- cross in the Order of the British Em pire, als erkenning van zijn groote' ver diensten als bevelhebber der Nederland- sche strijdkrachten gedurende de opera ties in Noord- en West-Europa. Kurhaus wordt „Het Badhuis" De jury die moest uitmaken welken naam het Kurhaus te Scheveningen voor taan zal dragërOheeft besloten het „He Badhuis" te nöemen. Burgemeester de Boer naar Indië Naar A.N.P. verneemt zal heer F. de Boer, die op 28 Februari al^waarnemend burgemeester van Amsterdam aftreedt, op 15 Maart per vliegtuig nadr Indië reizen om daar zijn functie van directeur van de Stoomvaartmij. ^.Nederland'' te hervatten. Het internationaal reizen is ietwat ver gemakkelijkt, omdat de formulieren voor iet aanteekenen van uit te voeren betaal middelen en geldswaardige papieren, van in het buitenland geopende accreditieven en van andere waarden, waarover de rei ziger in het buitenland de beschikking "krijgt, voortaan bij den A.N.W.B. ver krijgbaar zijn. Tot dusverre moest men deze bij het verlaten van het land aan de grens, in de haven of op het vliegveld invullen. Nu kan men dit rustig van te voren doen. Minister Vos naar Amerika Onder de passagiers van het vliegtuig, dat 20 Februari a.s. voor het eerst sinds de bevrijding van Schiphol rechtstreeks naar Amerika vliegen zal, bevinden zich de minister van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos en eenige van zijn hoofdambtena ren Het doel van de te voeren economi sche besprekingen is het bevorderen van de inschakeling van den particulieren handel bij het handelsverkeer tusschen Amerika en Nederland. Indie-week te Utrecht aangevangen De Indië-week te Utrecht is R'steren officieel geopend in het groot Auditorium der Rijksuniversiteit door den Praese^t het Studentencomite voor Oost en west, den heer Oosters, waarbij o.a. tegenwoor dig waren: Z. Exc. de Minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen Mr £f. 1 M-A. Logemann, Jhr. v. Holte tot Echteld, secr. van de commissie van herstel der Unive - siteifen, prof. j Boeke, rector-magn.f.cu de professoren Fischer en Schmutzer a adviseerende hoogleeraren voor het btu- dentencomiti de burgemeester G A. W. ter Pelkwijk en vertegenwoordigers der verschillende Studentencorpora, het Con vent van de Christenstudenten. Prof. Boeke beschreef in zijn rede de moeilijkheden van de Indische bevo king, zoowel inwoners als Europeanen. „Zij, di terug komen zijn van alles benoofd ,,al dus spreker, „en hebben recht op waar deering en hulp. Met de daad moeten wij toonen, dat wij met hen meekyery En op uitnoodiging van het comité vpn Oost en West zullen wij alle krachten bijeen bre"~ gen De jongeren hebben het voorbeeld gegeven in het verzet tegen den be"tter, laten de ouderen toonen, dat zij dit nieuwe voorbeeld van de Studenten mza ke steun aan Indië, op prijs stellen Minister Logemann sprak eveneens over de mate van berooidheid, waarin de land genooten terugkomen met scharnel bezit en slechte gezondheid ponten J besche ming zoeken in het vaderland. Wel heb ben wij hier onze eigen moeilijkheden, maar toch is doör 'n nationale inspanning veel leed te verzachten. Nadat de heer C. Voute, ab-actis van het comité voor Oost en West, het slot woord had gesproken, begaven de genoo- digden zich naar het Centraal Museum, waar de Irfdische tentoonstelling officieel geopend werd. S.S.-man ontvlucht Nederland leidt met 65.5 punt tegen 52.5 punt Maandagavond is de tweedaagsche landenzwemwedstrijd tusschen Dene marken en Nederland in de fraaie, over dekte zweminrichting te Kopenhagen be gonnen. De belangstelling was buiten gewoon groot. Onder de aanwezigen be vonden zich Koningin Alexandrine en verder de Nederlandsche gezant in Dene marken, Jhr. Van Lennep met zijn echt- genoote. Vóór den aanvang vond een defile van beide ploegen plaats en werden de volks liederen gespeeld. Na den eersten avond heeft .de Neder landsche ploeg de leiding genomen met een voorsprong van 13 punten. Van de 8 zwemnum'mers, welke op het program ma stonden, won Nederland er 5, terwijl ook de waterpolo-wedstrijd door onze landgenooten met 5—3 werd gewonnen. Ondanks het verschil in punten was de spanning den geheelen avond buiten gewoon groot. Toen er nog 2 nummers moesten worden gezwommen de 2 estafetttes 3 x 100 m. wisselslag dames en heeren gaf de stand 37.5 punt voor Nederland tegen 36.5 punt voor Dene marken. Op de 100 m. borstcrawl dames bezit Denemarken op het oogenblik de twee snelste zwemsters van de wereld, Fntzi Nathansen en Karen Harypp. Bep van Schaik en Hannie Termeulen gaven prachtigen strijd te zien om althans de tweede plaats te bezetten, hetgeen even wel niet gelukte. De tijd van de winnares Nathansen was 1 min. 7.5 sec. Herman Smitshuizen won gemakkelijk de 200 m. schoolslag in den uitnemenden tijd van 2 min. 47.9 sec. voor den Deen- schen kampioen Esmann. die Ru van Feg gelen achter zich liet De uitslagen van den eersten avonc luiden: 100 m. borstcrawl dames: 1. Fritzi Nathansen (Denemarken,! 1.07.5; 2. Karen Harupp (Denemarken) 1.082 3. Bep van Schaik (Nederland) 1.084; 4. Hannie Termeulen (Nederland) 1.085. Nederland 3 punten, Denemarken 8 punten. 200 m. schoolslag heeren: 1. Herman Smitshuizen (Nederland) 2.47.9; 2. Esmann (Denemarken) 2.51.8; 3. Ru van Feggelen (Nederland) 2.52.4; 4. Ebbe (Denemarken) 3.00.8. Nederland 7 pun ten, Denemarken 4 punten. 100 m. borst crawl heeren: 1. Kees Hoving (Neder land) 1.02.1; 2. Christensen (Denemar ken) 1.03.0; 3. Chrisophersen (Denemar- derland)ken) 1.04.7; 4. Joop van Merken- steyn (Nederland) 1.04.8. Nederland 6 punten, Denemarken 5 punten. 200 m. schoolslag dames: 1. Wil Haverslag (Ne derland) 3.005; 2. Gret Sonnesen (Dene marken) 3.06.2; 3. Oreetje Jellema (Ne derland) 3.07.5; 4. Lykke Rose (Dene marken) 3.10.8. Nederland 7 punten, De nemarken 4 punten. 200 m. rugslag da mes: 1. Karen Harupp (Denemarken) 2.44.5; 2. Greetje Gaillard (Nederland) 2.49.0; 3. let Koster-van Feggelen (Ne derland) 2.51.2; 4. Birti Ovepetersen (De nemarken) 2.57.1. Nederland 5 punten, Denemarken 6 punten. 100 m. rugslag ïeeren (Denemarken) 1.12.5; 2. Geerling (Nederland) 1.114.0; 3. en 4. De Groot (Nederland) en Madsen (Denemarken) 1.14.9. Nederland 4.5 punten, Denemar ken 6.5 punten. 3 x 100 m. wisselslag estafette dames: 1. Nederland, le ploeg (Koster, v. Feggelen, Haverslag en v. Schaik) 3 min. 50.6 sec. 2. Denemarken, l'e ploeg 3 min. 52.7 sec. 3. Nederland, 2e ploeg (Gaillard, Jellema, Termeulen) 3 min. 54.4 sec. 4. Denemarken, 2e ploeg 3 min. 58.7 sec. Nederland 14 punten, Denemarken 8 punten. 3 x 100 m. wis selslag estafette heeren: 1. Nederland, le ploeg (De Groot, Smitshuizen, Hoving) 3 min. 33.0 sec. 2. Denemarken, le ploeg 3 min. 36.5 sec. 3. Nederland, 2e ploeg (Geerling, v. Feggelen, van Merkensteyn) 3min.41.5 sec. 4. Denemarken, 2e ploeg 3 min. 42.8 sec. Nederland 14 punten, Denemarken 8 punten. Waterpolo: Dene markenNederland 351 Nederland 5 punten, Denemarken 3 punten. Totaal resultaat Nederland 65.5 punten, Dene marken 52.5 punten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het den S.S.-man W. Hendriks uit Deventer gelukt uit de Van Heutzkazerne te Kampen te ontvluchtten. De gevangene zat opgesloten in een cel op de derde verdieping. Hij wist echter uit te breken en als ervaren was het voor hem niet moeilijk uit de kazerne te komen. Hendriks is een bekend »ul™rf'{,e^.! want dit is reeds de zevende maal, dat hij uit een kamp in Nederland ontvlucht is. Populierenhout voor klompen De directie van Staatsboschbeheer heeft. de voor velling aangewezen hoeveelheid populierenhout in dit kapseizoen ten be hoeve van de klompenvoorziening, welke zulks dringend noodzakelijk maakte, nog maals verhoogd en wel met 200U mo. ue totale hoeveelheid populierenhout voor de fabricage van klompen is daarmede ge bracht op 83000 m3. Aanmeldingsplicht Militaire Vorde ringen en Instelling Centraal Bureau Vergoeding Militaire Vorderingen (C.B.V.M.V.), Duinweg 20-22 te 's-Gravenhage Binnenschippers moeten zich voor wat betreft de gevolgen van bezettingsschade vervoegen bij de afdeeling vaartuigen van den dienst van het college van alge- meene commissarissen voor'den weder-, opbouw, Goudsche Rijweg 104 te Rotter-, dam es voor molestschade bij de firma R Mees Zoonen, Blaak 10, aldaar. Sub b. Vorderingen en aanschaffingen ten behoeve van de Geallieerde (vooral Canadeesche-) Legers moeten vóór 20 dezer worden aangemeld en wel uitslui tend door middel van de op het raadhuis (tusschen 9 en 12 uur) kosteloos ver krijgbare formulieren, welke portvrij kun nen worden opgezonden (zie ook Ned. Staatscourant van 7 Januari 1946 no. 4). Voor burgerarbekl en inkwartierings- gelden geschiedt de aanmelding door be middeling van de afd. B VII van het De partement van Porlog te Apeldoorn, Jacntlaan 108, uit de door den burge meester ingediende opgaven. Voor roe rende goederen, Diensten onroerende goe deren en Bedrijven bezige men in elk ge val deze, gratis verkrijgbare formulieren, die zonder gebruik van enveloppe kun nen worden gepost. Deze aanmelding loopt vooruit op de indiening van declaraties welke t.z.t. zal worden verlangd. Richtlijnen voor deze aanspraken zijn gegeven in het Besluit Regeling Vergoe ding Militaire Vorderingen en Aanschaf fingen 1945, Staatsblad F 292. Sub c Vorderingen geschied door Militair Gezag, O.D., B.S., Stoottroepen enz vallen buiten den sub b. genoemden aanmeldingsplicht, doch worden afgewik keld door de Vorderings-Officieren der afdeelings Militaire Commissarissen te •s-Gravenhage, B.P.M.-gebouw, Carel van Bylandtlaan 30. Claims ontstaan door schade, toege bracht door geallieerde militairen, me zijnde oorlogsgeweldschade, dienen wel vóór 20 dezer te worden ingediend bij het C.B.V.M.V., doch op andere formu lieren voorgeschreven door het Ministerie van Oorlog, t.w. A voor algemeene scha de en B voor gebruik van- onroerende goederen, diefstal, plundering, inkwartie ring, eveneens gratis ter secretarie ver- ^faims ontstaan door schade |oeS^' bracht door Nederlandsche mn.hüren worden behandeld door de afd. B 1 van het Ministerie van Oorlog, Plein 4 's-Gravenhage! Red. H. Tenwolde RectificatieVorige 2de opgave stond voor thulsdammers. Dit moet zijn voor clubdam mers (beginners). 3de opgave stond Wit zet en wint. tn/z. Zwart zet en wint. Inzending der beide opgaven met één wet* verlengd. Opgave No. 2 voor thulsdammers. 12. 13. 14. 13. 19. 22. en 23. ZWART 2 3 4 5 Hoofd. H. J. C. Kamsteeg Te onderscheiden zijn vorderingen op de a. voorm'alige Duitsche Weermacht; t. de Geallieerde Legers; c. de Binnenlandsche Strijdkrachten, Militair Gezag, Stoottroepen, C.D. enz. Sub a. Vorderingen op de Voormalige Duitsche Weermacht worden door boven genoemd bureau niet behandeld. Hierom trent moge worden verwezen naar de vroeger verschenen publicaties. Voor zeo- veel vorderingen als regelmatig gedaan kunnen worden beschouwd, dienen deze dus aannemelijk gemaakt en geregistreerd te worden door den burgemeester. Wan neer sprake is van onregelmatigheden of diefstal, dient aanmelding te geschieden en wel vóór 1 Maart bij de Schade-En quête-Commissie te 's-Gravenhage, Zee straat 71b, terwijl de afhandelingen van de gevallen betreffende het gemis van genot van door de Duitsche Weermacht in gebruik genomen gebouwen wordt be handeld door het Commissariaat voor Oorlogs- en Bezettingsschade, Beeken- steinschelaan 37b te Amersfoort. ...De landbouw- of agrarische schaden ressorteeren onder den Rijksdienst van landbouwherstel, Hooge Nieuwstraat 6a te 's-Gravenhage." Schoolbesturen en' (semi-) publiekrech telijke lichamen dienen zich te blijven w"fenden tot de Rijkscommissie van Ad vies, Gr. Hertoginnelaan 196, 's-Graven hage, voorheen Kerklaan 2B, Apeldoorn. Politiepersoneel wende zich voor schade tengevolge van Duitsche gevangenschap tot de evengenoemde Schade-enquête commissie. H Vorderingen op Duitschland, instellin gen of ondernemingen in te dienen bij het Nederlandsche Clearingsinstituut te Amsterdam, Nieuwe Spiegelstraat 35. 47 48 49 WIT 26. 27. 29. 31. 32. 39. Wit zet en wint. Plakt dit diagram op karton. U heet gemak van. Opg. no. 2 voor clubdammers Zwart 12. 13. 14. 17. 19. 22. tot 25. 2* Wit 30. 31. 35. 36. 37. 38. 42. 45. 48. Wit zet en wint. Opg. no. 2 voor clubdammers^(gevor^er^^ Zwart 4. 12. 18. 19. 21. 23. 24. 29. Wit 16. 27. 33. 35. 38. 40. 42. 44. Wit zet en wint. Men mag van alle opgaven °Pl°" inzenden, doch kan slechts eenmaal v prijs ln aaamerking komen. Clubdammers kannen niet voor e der thulsdammersklasse in aanmerking.^ Oplossingen tot 14 dagen na p bureau „Groot Gouda", Markt 67. Öp de linkerbovenhoek vermelden „Damrubrt» Voor persoonlijk antwoord, s.v.p- -f, insluiten. Veel succes 1

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4