De eisch blijft doodstraf Verklaring van Ugr. Mutsaers over het N-V.Y. BINNENLAND Nadat om kwart over tien de Bijzondere Raad van Cassatie, welke is samengesteld uit mr H. Haga, president, prof. v. Brakel, mr dr Feber en prof. mr Kranenburg als juridische leden, mr Tollenaar en mr v. Driest als militaire 'leden en mr H. van Oort, griffier, alsmede de advocaat-fiscaal prof. mr G. E. Langemeier achter de tafel heeft plaats genomen, volgen eerst enkele uitspraken. Nadat prof. Kranenburg als rapporteur de sententie van het Bijzonder Gerechts hof heeft voorgelezen en ook aan de andere gebruikelijke formaliteiten is vol daan, stelt mr Haga Mussert de vraag of hij wist, dat de Duitschers Nederland in Mei 1940 zouden binnenvallen. „Weten deed ik het niet", aldus Mussert. Doch de president leest hem een ver slag voor van een onderhoud met een af gezant van Goebbels waaruit duidelijk de plannen der Duitschers bleek. Mussert zegt dan, dat hij de Nederlandsche regee ring niet had gewaarschuwd omdat deze zeker was ingelicht. Dan vraagt mr Haga: „Wist U niet, dat Hitier vele beloften had gedaan zon der ze ooit na te komen? Musserts antwoord is: „Men vertelde zooveel propaganda-verhalen over Hitier, die ik niet kon gelpoven." Het gesprek tusschen Mussert en den president komt dan op het punt uit zijn ontwerp statuten voor den bond van Ger- maansche staten, waarin het spreekt over het koninkrijk Zweden en het Rijk der Nederlanden. Mussert verklaarde dat door de afwezigheid van H.M. de Koningin het zeker niet meer vast stond, dat ons land als koninkrijk zou herrijzen en hij dus niet als zoodanig over ons land kon spreken. De ondervraging van Mussert brengt dan de hulp aan het Oostfront ter sprake. Mussert motiveerde dit door te zeggen, dat hij Europa beschouwde als een geheel tegenover Azië. Bovendièn had Schmidt gezegd: „Wij kunnen niet ontkomen aan een gebaar ten opzichte van het Oost front". „De arbeidsdienst" aldus Mussert „was mij steeds een doorn in het oog". „Ik kon de boel er niet bij neergooien, omdat ik overtuigd was dat ondanks alles wat Seyss Inquart c.s. deden, Hitier op 'n gegeven moment zou ingrijpen en alles zich ten goede zou keeren" vervolgde Mussert op een desbetreffende vraag van den president. Dan brengt echter de president een brief ter sprake van Mussert aan Seyss Inquart, waarin hij zegt naar aanleiding van den moord op Duitsche soldaten in Januari 1943 te Haarlem: „Het was een verstandige maatregel als represaille joodsche communisten dood te schieten, wij moeten consequent doorgaan voor iederen nationaal-socialist die valt: tien joodsche communisten". Op een vraag van mr Haga zegt Mus sert: „De verhouding tusschen Seyss In quart en mij was van beginne af aan een gewapende vrede". De verdedigers hebben zeven cassatie middelen naar voren gebracht welke op juridische gronden moeten aantoonen, dat het vonnis van het Bijzondere Gerechts hof ten onrechte is geveld. Na een pauze van 1 uur heropende mr. H. Haga omstreeks drie uur de zitting voor den Bijzonderën Raad van Cassatie, voor het pleidooi van mr. J. H. de Pont. Mussert heeft wel degelijk zich beroe pen op een noodtoestand, op een botsing van rechtsbelangen. Mussert heeft erkend, dat hij den vijand hulp heeft verleend aldus mr. Dc Pont hij heeft daarbij echter aangevoerd dat alle Nederlanders zich tijdens de bezetting daaraan hebben schuldig gemaakt. De vraag is echter in hoeverre dit strafbaar mag worden ge noemd, gezien de omstandigheden. In ieder geval beroept Mussert zich op een zelfstandige rechtvaardigingsgrond. Dan besluit mr. De Pont zijn pleidooi. ,,lk geloof niet", aldus mr. De Pont, „dat Mussert dom of ijdel of lijdende aan een minderwaardigheidsbegrip of aan machtswellust was. Hij is alleen maar iemand, die uitsluitend met concrete din gen kan omgaan en die het abstracte niet begrijpt. „Bij de behandeling voor het Bijz. Gerechtshof is overduidelijk geble ken, dat Mussert heeft gehandeld volgens idealistischce motieven" aldus mr. De Pont. „Is het rechtvaardig dezen man de doodstraf op te leggen?" 't Woord was direct daarna aan den ad vocaat-fiscaal prof. mr. G. E. Lange- meyer. De tragiek van Mussert is, dat wanneer hij zich nooit met politiek had bezig ge houden, hij thans een ingeneur van groot aanzien zou zijn. Hij heeft thans een zeer ernstig feit gepleegd, niet in de eerste plaats uit lage, maar toch in ieder geval uit bedenkelijke motieven. Hij zal hier^ voor een ernstige straf moeten onder gaan. Mr. Langemeyer besprak de drie punten welke Mussert ten laste zijn ge legd. Ten slotte sprekende over het laatste punt der verdediging zeide prof. Lange meyer: inderdaad vallen er punten aan te voeren ten gunste van Mussert. Hij is niet een typische landverrader, maar hij •is wel een typische hoogverrader. Zijn gebrek aan inzicht heeft een zware moreele schuld op hem geladen, doordat hij getracht heeft niet uit innerlijke slecht heid, doch uit lust een rol te spelen Ne derland medeplichtig te maken, aan gaande de wreedheden van het Duitsche regiem, ik verzoek derhalve verwerping van het beroep, dus bevestiging van de doodstraf. De president bepaalde de uitspraak van den Raad van Cassatie op vandaag over vier weken of eerder. Vergunning verleend Voor een in Juli te houden collecte voor den reclasseeringsdienst is door B. en W. vergunning verleend. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis, z.v. L. J. Ver- kaik en L. Akerboom; Petronella C. J„ d.v. A. W. v. d. Werf en M. C. Blonk j Anna M., d.v. M. F. Mastop en G. C. Vermeent; Catharina, d.v. J. Wondergem en D. H. Borgardijn. Overleden: Sara Fedinandusse, oud 60 j., e. v. J. Th. van der Weel; Johanna Faile, oud 4 j., geboren te Am sterdam. Loop der Bevolking V e r t ro k k e n J. C. Tijbout uit E. 68 naar Gouda; H. A. Idema uit F 95 naar Culemborg; M. van Dijk uit I 43 naar Hekendorp; J. van Dam uit E 95 naar. Amsterdam; J. Hendriksen uit H 6 naar Gouda. Ingekomen: J. C. Bakker in D 71 uit Zwammerdam; M. van der Veeke in D 26 uit Hooge en Lage Zwaluwe. Gevonden en verloren voorwerpen Ter gemeente-secretarie werden als verloren voorwerpen aangegeven: verlo ren een actetasch met inhoud, terug te bezorgep bij Lavies, Reede Reeuwijk. Gevonden: 5 pakken Dorlas koffie, terug bij C. Verwaal, A. de Knikker en W. Slap- pendel aan den Raadhuisweg; een brood zak, terHg bij G. Groenendijk, Middel burg, Reeuwijk. Benoemd Tot Ouderling in de Nederl. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp is benoemd de heer Jac. Kruijt. Laagste inschrijver Bij de gehouden openbare inschrijving voor het ophalen van huisvuil 1946 ten behoeve van de gemeente, is als laagste inschrijver aangewezen de heer N. van der Wolf alhier. Openbare Raadsvergadering Maandag 25 Februari a.s. komt de noodgemeenteraad in haar tweede ver gadering bijeen. In deze vergadering zul len besluiten genomen moeten worden o.m. ontslag en benoeming van onder wijzend personeel aan de openbare school B in de afd. Sluipwijk en het opruimen van den door den bezetter gebouwde betonmuur op de Burgem. Lucasselaan en het verbeteren van de Weth. Vente- weg, de Burgem. Lucasselaan en de Not. d' Aumerielaan. Bedrijfsvergunning verleend Door den Min. van Handel en Nijver heid is aan den heer D. Bitter vergun ning verleend tot het vestigen van een inrichting bestemd of medebestemd voor de uitoefening van een aannemersbedrijf voor burgerbouwwerk (nieuwbouw) in de afd. Middelburg te Reeuwijk. Huisslachtingen en dood vee Over de laatste week werden ter ge meente-secretarie aan huisslachtingen aangegeven: 10 varkens en 1 geit. Aan gestorven vee ter vernietiging werden aangegeven drie schagen en twee pinken HAASTRECHT Ned* Protestanten Bond In de Bibliotheekzaal van den Ned. Prot. Bond zal een gemeenteavond worden gehon den over het onderwerp: „Voorbeachtkking", „Noordam" gearriveerd Nadat het m.s. „Noordam" van de Hol- land-Amerika Lijn reeds Dinsdagavond IJmuiden was gepasseerd en tegen mid dernacht in de.Amsterdamsche haven ge arriveerd, is Woensdagmorgen om half 10 de afvoer der gerepatrieerden begonnen. Dadels binnenkort zonder bon verkrijgbaar Binnenkort zullen dadels zonder bon in den handel verkrijgbaar zijn. De re geering heeft een partij van 3000 ton aangekocht. De beste kwaliteiten zullen ter beschikking van den consument wor den gesteld. Het overige wordt afgele verd aan de verwerkende industrieën. DE PARTIJ VAN DEN ARBEID EN DE TWEEDE KAMER-FRACTIES De leden der Tweede Kamer zullen tot de verkiezingen in de fractie blijven waarvoor zij destijds gekozen zijn. Dit zijn de S.D.; V.D.; C.D.U. en de heeren Goedhart, Ten Hagen en Heertjens. Aanbeveling Kamervacatures In een Woensdag gehouden stemming in de Tweede Kamer voor het opmaken van twee aanbevelingen voor de vaca tures Beaufort. O.F.M. (r.k.) en Effendi (comm.) zijn aangewezen mag. dr. J. G Stokman, O.F.M. en C. Borst. Nederlandsche Arbeiders géven het voorbeeld Nu de Nederlandiche Industrie zelf weer een groot aandèel gaat leveren ln onze voed selvoorziening, Is het een verheugend feit, dat één van onze grootste levensmiddelenbe- drijven, de bekende Honig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, alle hens aan dek heeft geroepen om topprestaties te leveren. Met verdubbelde energie werken Honig's arbeiders aan de eervolle taak om elke Ne derlandsche huisvrouw in de gelegenheid te stellen Honig's artikelen te verkrijgen, en mocht er soms eens iets haperen, dan komt dat. omdat de vraag naar Honig's artikelen zoo overwèldigend groot is. (Ingezonden mededeeling) Onregelmatigheden in het kamp van Dordt De P.O.D.-recherche heeft 8 leden van de kampleiding van het bewaringskamp te Dordrecht in hun functie gestaakt we gens onregelmatigheden. -Drie van hen werden door den C.C.D. gearresteerd wegens overtreding van 'de distributie voorschriften. De gemeentepolitie ver denkt hen van diefstal en verduistering. Officieele ontvangst van Russisch'en Ambasadeur Gistermiddag heeft het gemeentebe stuur van Amsterdam den Russischen ambassadeur te Den Haag, Z. Exc. M. V. A. Valjkov officieel ten stadhuize ont vangen. Met zijn echtgenoote en een aantal leden van de Ambassade kwam de ver tegenwoordiger van de Sovjet-Unie 3 uur uit Den Haag op het Prinsenhof aan, waar de waarn. burgemeester van Am sterdam de heer F. de Boer de gemeente secretaris, Mr. S. van Lier, en alle wet houders den hoogen gast verwelkomden. Luitenant-Admiraal Helfrich op Schiphol gearriveerd In een storm, die in kracht niet veel onderdeed voor een orkaan, is Woens dagmiddag op Schiphol luit.-adm. C. E. L. Helfrich, bevelhebber der Nederland sche zeestrijdkrachten en oud-opperbe velhebber der strijdkrachten in het Oos ten (B.S.O.) uit Indië gearriveerd. De eerste, die den admiraal, toen deze uit het vliegtuig stapte, begroette, was de minister-president, Z. Exc. Prof. Ir. W. Schermerhorn. „Het is goed, al die, ondanks den oor log nog gezonde en blozende gezichten, weer te zien", zoo zeide de admiraal. „Thans moeten wij met vereende krach ten trachten ons Koninkrijk te herstellen". Kurhaus blijft voorloopig Kurhaus Zooals wij eenige dagen geleden be richtten, heeft de uitslag van de prijsvraag voor een nieuwe naam voor het Kurhaus te Scheveningen geleid tot het vaststellen van 'n nieuwen naam, n.L „Het Badhuis". De publicatie van den nieuwen naam heeft evenwel een zoo groot protest bij het publiek uitgelokt, dat de directie der maatschappij zeebad Scheveningen, welke het Kurhaus exploiteert, besloten heelt den naam Kurhaus voorloopig te hand haven. Onder groote belangstelling vierde Zondag de Bossche Katholieke Arbeiders vereniging haar gouden ju bileum. Des morgens was er een druk be zochte receptie. In de feestvergadering, die des middags werd gehouden, waren veel geestelijke- en wereldlijke autoritei ten aanwezig. Na de toespraken van bur gemeester mr. H. Loeff en den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van den K.A.B. in Nederland sprak, mgr. Mutsaers, bis schop van '^-Hertogenbosch, een woord van gelukwensch, waarbij hij de volgende verklaring aflegde. Bij de viering van het gouden jubileum der R.K. Werkliedenvereeniging in Til burg op 3 Februari j.l. heb ik in een toespraak onze katholieke arbeiders aan gespoord om principieel te blijven. Om dat deze toespraak hier en daar wat stof heeft opgejaagd, meen ik goed te doen een en ander te preciseeren. De wezen lijke strekking van mijn toespraak kwam hierop neer, dat ik in de houding der katholieke arbeidersbeweging tijdens de gelukkig voorbije bezetting een sterk ar gument vindt om ook in de toekomst pricipieel te blijven en dat de slappe houding van het N.V.V., dat twee jaar lang met het Nationaal-Socialisme aan papte. mij in deze overtuiging versterkte. Op 16 Juli 1940 kwam het N.V.V. on der den Nationaal-Socialist Woudenberg. Toch zijn toen zeer veel bestuurders van het N.V.V. en de daarbij aangsloten mo derne vakbonden hun functie blijven ver vullen tot het jaar 1942. De bestuurders en de leden van het R.K. Werkliedenver bond en eveneens van het Christelijk Na tionale Vakverbond daarentegen bedank ten, zoodra zij onder de oppermacht van de N.S.B.-ers werden gesteld in Juli 1941. Ook moet worden opgemerkt, dat in Juli 1941 door Woudenberg bij de Katholieke Vakbonden 20 gemachtigden werden aangesteld, waarvan minstens de helft nog in fuctie gebleven bestuurders van een der Moderne Vakbondfen was. Deze gemachtigden hebben in den zomer en in den herfst van 1941 veel pogingen aangewend om leden te werven voor de Vakbonden van het N.V.V. Iemand als de heer Vorrink toonde zich dan ook zeer misnoegd over de houding van vele bestuurders- der Moderne Vakbonden, die zooals hij het uitdrukte met Woudenberg op één tribune gestaan hebben. Ik meen dus met alle recht de houding van het Sociailstische N.V.V. in tegenstelling met de principieele organisaties slap te mogen noemen. Het argument dat ik te Tilburg aanhaalde: de circulaire van de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel van 15 Juni 1942, be rust op een vergissing, het is mij n.l. ge- 'bleken, dat op dien datum het oude be stuur van de Nederlandsche Vereeniging reeds weg was. Het opschrift van de cir culaire, waarin de aanduiding N.A.F. zorgvuldig vermeld is, is mede debet aan de door mij gemaakte vergissing. Invasiegeld keukenpersoneel massavoeding Zij, die in Rijksdienst hebben gewerkt in centrale-, fabrieks- en werkverrrui- mingskeukens, kunnen in aanmerking ko men voor het zoogenaamde „invasie- geld" (bedoeld wordt hier: geld om een moeilijke periode tijdens en na de-geal lieerde invasie te overbruggen. Red- A.N.P.). De voorwaarden zijn, dat zij 3U September 1944 in de keuken werkzaam waren en 15 October 1945 nog in Rijks dienst waren. ALS UW EXPORTPLANNEN MOEL1JKHEDEN ONDERVINDT „De Netherlands Information Service for Market Research, Anton de Haenstr. 118, Den Haag (Holland), deelt mede, dat zij, die bij andere instanties onvoldoende medewerking meenen te ondervinden, ofwel door trage behandeling in de goede voortgang van hun export-plannen wor den belemmerd, zich onverwijld tot haar kuntjgn wenden. Hierin begrepen, geval len inzake: vergunningen, deviezen, transport, reisgelegenheid, nieuwe relaties, inschrijvingen, enz.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2