(fcdichi DE TAALZEEF Biotcfipet* <f&ieoet) Hei I/oh de week. SPORT NIEUWS UIT DEN OMTREK (MM Nu het nog winter is, maar zoo nu en dan mét wat zonneschijn en een lichtval, ■vvaaria de lente al zit, met de blanke sneeuwklokjes ^en de fijne crocusbloemen midden in het wintersche gras, terwijl in het bizonder omtrent den tijd van zons opgang een enkele vogel weer begint te fluiten, plaatsen wij een gedicht van 'Henriette Roland Holst, dat deze stemming van het herbeginnende leven vertolkt. De landen slapen: het is wintertijd, al ligt geen wit kleed over hen gespreid In schermerstilte heb ik het gehoord, het eerste prevelzachte liefdewoord, het zoete tjilpe'uit aarzelende keel, dat nu gaat zwellen op der dagen veêl, dat nu gaat orgiën in elk groeiend ding, en mee gaat stijgen met de opstanding, die bergt levens zoete geheimenis, den drang, die al 't levende eigen is: drang tot vereenen, eeuw'ge liefdeskracht, die zich tegen uw onvermurwb're macht verzet, o Tijd: o Dood, die zich verstout tegen uw dreiging, worstelend, en houdt het evenwicht in stand, eeuwiglijk, tusschen uw stille velde' en 't luide rijk, waar altijd is gezoem van stemmen, val van stappen en gejuich, en weene', en al le klanken, duizendvoud stijgend omhoog, uit waf re' en wouden tot den hemelboog. HENRIETTE ROLAND HOLST: Tusschen tijd en eeuwigheid. ïlom te Reeuwijk met accordeonmuziek de aanwezigen gezellig bezig hield. Een tweede optreden van het Mond- accordeongezelschap brecht cowboy- en crontjongliedjes. Vergadering De R.K. Volkspartij kwam in vergade ring bijeen. Op het schrijven voor wat betreft de vereenigingsgedachte werd be sloten, hier aan niet deel te nemen, aan gezien men van meening was, dat daar de studieclubs voor zijn. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Kraan Tzn. De contributie werd voor het loopende jaar vastgesteld en wel pro gressief naar een aanslag door het be stuur, terwijl mede een bijdrage zal wor den gevraagd voor de verkiezingskas. De propagandaclub nam op zich de ge- heele verkiezingscampagne te voeren. Tot afgevaardigden naar de Statenkring wer den benoemd de heeren C. Hogenelst en C. Vergouw. Tot candidaten voor de Tweede Kamer werden gesteld de heeren v. d. Weijden, Salman, v. d. Burg en Vonk. Tot candidaten voor de Provinciale Staten werden benoemd de heeren v.- d. Weijden en Van Tol. De Goudsche Zwemclub Zondag 24 Febr. a.s. speelt het eerste zevental van de° Goudsche Zwemclub In het Spaardersbad den tweeden thuiswedstrijd van de Bondswintercompetie tegen Nereus I uit Zaandam. Aanvang kwart over één. De heer Nijs sprak voor G.S.V. x, .1 De voorzitter van G.S.V. constateerde in zijn openingswoord van den ontspan ningsavond in .„Dê Beursklok", dat slechts een klein deel van de 900 leden blijk van belangstelling gaven voor de; causerie over „Vereenigingsbelangeh en spelre gels" door den heer Nijs. Voor deze kern hield de voorzitter van de ver. „De Musschen" en tevens 1ste klasse scheidsrechter zijn voordracht, waarbij hij veronderstelde, dat deze goede clubmenschen met zijn woorden de wegblijvers zouden kunnen inspiree- ren. Spreker menjpreerde, dat iederen spe ler zijn rechten, maar ook zijn plichten heeft en één van de eerste plichten is wel niet onnoodig af te schrijven, wan neer de club. hem roept, maar mede de clubkleuren te verdedigen. Hij wekte de ve'reenigingen op om zich niet alleen voor de eigen club, maar ook voor het voetbal in het algemeen te,geven, zoodat het spelpeil spoedig op een hooger plan komt in ons mooie Nederland. Na de - pauze werden eenige vragen gesteld, die door den heer Nijs werden beantwoord. De heer Klis sloot den avond met woor den van dank „aan den heer Nijs en het aanbieden van een pakje stroopwafelen aan diens vrouw. WATERPOLO ZwedenNederland 54 Stockholm, 22 Febr. (van een specia- len A.N.P.-verslaggever) Donderdag j.l. is in Stockholm de officieele Interna tionale waterpolowedstrijd gespeeld tus schen -Zweden en Nederland. De Neder landers leden een eervolle nederlaag van 54. Eervol, als men bedenkt, dat Zwe den tot één der sterkste waterpololanden van Europa wórdt gerekend. De wed strijd, die 2' x zeven minuten zuiver spe duurde, werd op een groot veld van 30 x 12 meter gehouden. Herinnert U U ook nog zoo goed, hoe wij vorig jaar stiekem genoten, wanneer Hitiers berichten weer melding maakten van Wet feit, 'dat zijn legers „gedistanci- eerd" waren van een bepaalde plaats of stelling? Dat woord „distancieeren" was geniaal gevonden om „terugtrekken" te vermijden. En grijnzend namen wij het uit gekheid over. Dit was een van onze ma gere vreugden van 19441945. Maar och, hebben we er teveel om ge lachen? Herhaaldelijk duikt tegenwoordig het woord distancieeren op, in vollen ernst gebruikt door menschen, die heusch beter moesten weten. Zijn we tenslotte toch zoo gewend geraakt aan onze lieve bescher mers, dat we persé herinneringen aan hen 1 „Als Ma aan de Touwtjes trekt" REEUWIJK Lüstrumfeestavond In de gehóuden vergadering der Ijs club „Catrièn", gevestigd aan de Tocht te Reeuwijk, werd besloten om een lu strumfeestavond te organiseeren op 8 Maart a.s., waarvoor aanmelding bij he': Bestuur kan geschieden. Gifhandel V. d. H. „alhier werd door de Goud sche politie aangehouden met twee fiet sen bij zich, hetgeen wel w"at verdacht voorkwam. De fiets was in den gifhandel gekocht voor 350.van een Reeuwijker. Deze had het rijwiel van een onbekende ge kocht voor 240.Wegens prijsopdrij ving werd proces-verbaal opgemaakt. Uitvoering van „D.E.S." De tooneelver. „D.E.S." gaf in het gymnastieklokaal te Reeuwijk-dorp een zeer geslaagde uitvoering. Medewerking werd verleend door het MondacGordeon- gezelschap „Wump van Frans" en zijn jongens, onder leiding van W. Kraan. De avond werd geopend door Kapelaan Middelhof. Ook was mede aanwezig de Eerw. Pastoor Schneiders der Parochie. Het programma ving aan met „Wump en Frans" en zijn jongens. Aan Wump werd een bloemenhulde aangeboden. Hierna trad voor het voetlicht de too neelver. „D.E.S." met het tooneelstuk Wat de brengen in onze taal moeten bewaren? Als we eenig commentaar op de spe- Een serieus oud-illegaal blad schrijft jers mogen geven: Pietersen speelde de b.v. (en de schrijver van het artikel is rol als pantoffelheld perfect, terwijl zijn heusch een onverdacht „zuiver" iemand): vrouw Strausz haar rol te zachtmoedig Er is' een groeiende neiging geweest in speelde. We zijn van meening, dat Roza de kringen van...... om zich van het poli- de inwonende zuster van Strausz tieke leven te distancieeren. Die distantie beter op de plaats van. de echtgenoote is er thansvan Pietersen had gestaan. Laten we ons toch astublieft op een be- De overige spelers vertolkten hun rol hoorlijke distantie afstand) distanci- naar behooren, terwijl Tobias met zijn feeren oftewel verwijderen en vrijhouden droge uitlatingen dikwijls de zaal deed van een dergelijke ongedistingueerde gjeien. manier van spreken. Het is een kwestie jn de pauze werd muziek gegeven van zelfrespect en distinctie. door P. Carlier, piano en de heer Starre- M. H. M. I veld uit Gouda slagwerk, terwijl mevr. KINDEREN DER WILDERNIS Thalia Theater wisselt deze week de serie der Fransche films eens af met een rolprent, die ons verplaatst naar het Wilde Westen. Met het geweldige majestueuse Rotsgebergte als achtergrond speelt zich dit verhaal af met Helene Hughes en James Bush in dé hoofdrollen. Buiten deze beide hoofdpersonen is echter ook een groot gedeelte van deze film aan de dieren in hun natuurlijke omgeving ge wijd en vooral „Vaftgs" de wolfshond ontroerd door zijn trouw en toewijding Tet thema is niet nieuw, maar in deze aankleeding doen zich weer geheel andere aspecten voor. Het verhaal toont ons een natuuronderzoeker, in een hut van een bosch-brandmeester in het gebergte en een meisje, dat bij haar getrouwde zus ter inwoont, die elkaar tenslotte zullen vinden. Voor het echter zoover komt, wordt de zwager van het meisje ver moord door zijn compagnon, die hem op diefstal van pelzen betrapt, terwijl de moordenaar later zijn gerechte straf niet ontgaat, een straf die hem door „Vangs" den hond, wordt aangedaan. Via een boschbrand, gevechten met een adelaar en een klein meisje, dat door een adeiaar ontvoe,rd wordt komen we ten slotte tot het happy-end. Een eenvoudig verhaal dus, dat echter boeit door zijn bijzondere uitwerking, de schitterende natuuropnamen en het ongedwongen spel, zoowel van mensch als dier. In het jour naal trekt vooral de aandacht de aardige opname van de Zwolsche „vierling. v HENDRIK V Kleurenfilms hebben altijd nog iets van een experiment en ook de film „Hen drik V", die deze week in den Schouw burg-Bioscoop vertoond wordt, heeft het volmaakte op dit punt nog niet bereikt Laten wij ditmaal eerst de bezwaren op noemen. Daar is het opvallende décor dat in de plaats treedt van landschappen en vergezichten. Bij de gewone zwart-wit film zou dit stellig minder opvallend zijn Dan is er weinig vaart hoe kan het ook bij een drama' van Shakespeare en wat in menige scène hinderlijk werkt: de vertaalde onderschriften. Dit laatste klinkt misschien vreemd, maar speciaal in de scène in het kamp, den nacht voor dfen-grooten slag, wanneer de koning van tent tot tent gaat om met zijn mannen te spreken, trekken de fel belichte onder schriften de aandacht volkomen af van het mat belichte beeld. Het is hier wel totaal overbodig om zin voor zin te ver talen: de gesproken tekst en hoe laat de film Shakespeare's woorden niet alle recht wedervaren is heusch zonder veel moeite te volgen. En dan de goede zijden. De kleuren opnamen voldoen uitstekend bij de prach tige costuums en zijn hier werkelijk wél boven het stadium van de kleurenansicht- kaart uit. Is er dan geen vaart, het ge heel sluit logisch en is uit het oogpunt van regie en opzet een meesterstuk. Hoe harmonisch gaat de opvoering van Shake speare's drama in het oude Engelsche stadje niet over in de werkelijkheid van den tocht naar Frankrijk, om aan het eind wéér naar het' primitieve tooneel terug te keeren. Niet alleen speelt Laurence Olivier de hoofdrol op waarlijk schitterende wijze, ook de regie en productieleiding zijn voor zijn rekening. Er valt inderdaad veel te genieten aan deze film, die ruim 2 uur in beslag neemt Jammer is het, dat een deel van het pu- 13. n Gezina is op, en wel zoo wat beter van de griep,maar moet binnen blijven en kan nog niet veel doen. Ze is slap en prikkelbaar. Elke keer is het: nee, Bram, de ontbijtboel moet je niet in de groote kast zetten, maar in het dressoir; doe me pleizier en leg de messen en de vorken niet in één bak; let eens op dat je minder morst met de anthraciet; en zoo meer. Ze heeft nu ook den tijd om de krant uit te spellen en dat maakt de zaak niet beter. U moet weten, dat wij op 3 Maart 37>/2 jaar getrouwd zijn. In de krant las Ge zina nu van al die jubileums: 50 jaren bij een drukkerij, 25 jaren landbouwconsulent in Gouda, de eene wethouder"^25 jaar getrouwd en de andere binnenkort 25 jaar aan de Kamer van Koophandel. Nu wil Gezina ook een, feest maken van die 37>/2 jaar getrouwd. Het moet dan ook in de krant, en daar moet dan ook bijstaan dat we zoo'n huldiging niet hadden verwacht, en dat we het héél niet willen. Ik voel er niet veel voor. Hoe moet je de menschen tracteeren? Wat kost dat allemaal niet? Gezina denkt dat ze ook allerlei zal krijgen. Maar wat moet dat dan worden. Goed, met je zilveren feest geven ze wel eens een zilveren blad of zoo, maar wat is nu 37'/2 jaar getrouwd? Gezina zegt, dat een poosje geleden- er nog wel menschen in de krant stonden van 10 jaren getrouwd. Goed, maar hoe krijg je het bekend met tegelijk er bij dat je het niet wilt? Gezina vindt, dat ik een advertentie kan zetten met de namen van Olivier en #zijn vrouw er onder: „Op 3 Maart hopen onze geliefde ouders BRAM BRANDTZE en GEZINA GRUIS den dag te herdenken dat zij 37'/2 jaar getrouwd zijn. Hun dankbare kinderen: OLIVIER, MARIE en kleinkind." Maar als het met den naam van Olivier in de krant komt, kunnen ze toch wel begrijpen, dat ik niet tegen het feest ben. Laat Olivier op de krant gaan zeggen, dat ze iemand bij ons moeten sturen voor een inverveel, dan kost het je geen eens een advertentie, verzint Gezina een poosje later. Maar dat doen ze bij iedereen niet, zeg ik. Of Marie kon wel op de krant gaan ver tellen ,dat het er als nieuws inkomt, op pert ze daarna. Ik weet niet wat eik er aan moet doen. Hoe komen toch altijd al die menschen die het niet willen in de krant en aan Gezina heetf gelijk, als ze zegt: het is kort dag. Maar ik moet er toch eerst nog eens ove* denken. Ik voel nog niet zooveel voor dat feest. Zou het dan misschien niet het beste zijn om in de krant te zetten dat ik op 3 Maart een groot feest wil vieren? bliek dit soort filmkunst niet weet te waardeeren. Erger nog is het, dat dit deel ook geen rekening wil houden met hen, die wel genieten van deze rolprent. In tegenstelling tot de meeste films komt de opsomming van spelers en verdere medewerkers hier aan het eind, wat on getwijfeld beter is, daar men dan door aanschouwing de personen kent. De zaal was echter vrijwel leeg, toen het woord „einde" op het doek verscheen. Alsof het een opluchting was, dat men eruit kon! MILLIOENENERFEN1S In de Réuniebioscoop kan men deze week weer eens een film van echten Amerikaanschen bouw aanschouwen. Het is verwonderlijk te zien, hoe men in Amerika bandieten, revuegirls, sheiks met baarden, mummies en foxtrots tot 'n cocktail vereenigt die door Eddie Cantor op den juisten smaak gebracht moet wor den. De nadruk van deze film valt op de songs en de muziek, die "van goeden in houd zijn. Op echte Amerikaansche wijze is natuurlijk de opzet van de décors en aankleeding in de revuegedeelten met de noodige opschik tot stand gekomen. Voor liefhebbers van show een uitgezochte film, die aan het eind in kleuren overgaat. In het Hollandsch nieuws verschijnt de Zwolsche vierling op 't doek en vertoont de zeer goede teekenfilm origineele vond sten. 7iilkp fpp^fpn?

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2