Corry Vonk was de Jappen de baas BINNENLAND WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Aangiften van 14 t.m. 20 Febr. 1046 Geboren: Albert zv J de Pater en W v d Braak; Marinus zv T Baan en C Burg graaf; Albert zv J v d Kraats en G Weer- heijm; Frederike H L dv W D te Gus- sinklo en W. Hensel. Gehuwd: R L Evers en J M Th Kramp; N C Wilschut en N v d Kraats; G J de Mol en M Meiderwijk. Overleden: A Kraaijenbrink, echtgen. van A Hoogendoorn, 69 jaar. Gevonden en verloren voorwerpen Verloren: 1 sjaal, 2 vulpennen, 1 dub beltjes armband, 1 bruine portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Bpoek H.M. de Koningin aan Amsterdam Naar wij vernemen zal H. M. de Konin gin naar aanleiding van den 25en Fe bruari 1941, vanmiddag een bezoek aan Amsterdam brengen, teneinde bij de plechtighejd op het Waterlooplein aan wezig te zijn. Minister Vos in New York aangekomen Het vliegtuig „Amsterdam" met mini ster Vos en het gezelschap deskundigen is, na een vlucht van 24 uur en 20 minu ten op het vliegveld La Guardia bij New York aangekomen. Verwacht wordt, dat het gezelschap twee weken in de Ver. Staten zal ver toeven. De „New York Times" brengt naar aanleiding van het bezoek van minister Vos in herinnering, dat Nederland reeds een leening van 100 millioen dollar heeft ontvangen van de Export en lmportbank en 100 milloen in Wallstreet. Volgens het blad zou Nederland nieuwe credieten wenschen en is men in officieele kringen van meening, dat belangrijke fee- ningen van de particuliere banken verkre gen zullen kunnen worden. I K.L.M.-piloot Smirnoff Maandag tèrug in ons land Na een afwezigheid van bijna zes jaar keert de verkeersvliegr, die een grooter aantal vlieguren op zijn naam heeft staan dan welken piloot ter wereld, de heer L W. Z. Smirnnoff, Maandagmiddag 25 Febr. a.s. uit Engeland in ons land terug, Na zijn aankomst op het vliegveld Val kenburg om half vier des middags zal deze beroemde piloot der K.L.M., die bin nenkort weer bij zijn oude maatschappij in dienst hoopt te treden, zich per auto naar Amsterdam begeven, alwaar hem in het Victoria Hotel om ongeveer half acht door een zeer klein geselecteerd aantal oude collega's en vrienden een welkomst diner zal worden aangeboden. DE STAKING DER AMSTERDAMSCHE STUDENTEN Uitslag van het referendum Alhoewel nog niet alle lijsten voor het studenten referendum bij het bureau der A.S.V.A. zijti binnengekomen, heeft het bestuur gemeend, dat het resultaat van het oogenblik voldoende maatstaf is voor de beoordeeling van de stemming onder de studenten. Ontwerp Vermogensaanwasbelasting Naar wij vernemen is heden het ont werp van wet op de Vermogensaanwas belasting bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal ingediend. Het wetsontwerp houdt voor allen ver- mogensaanwas, welke op onoirbare wijze, dat wil zeggen door zwarten handel of door leveringen aan of dienstverrichting voor den vijand, is verkregen, een tarief in van 90%. De overige toenemingen van vermogen zullen worden getroffen door een tarief van 50%. Van den vermogensaanwas van natuur lijke personen is 5000.vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstelling echter 1000.Voorts is voorzien in een reeks van bijzondere vrijstellingen, die evenwel niet in minde ring komen op vermogensaanwas, welke op onoirbare wijze is verkregen. Behalve natuurlijke personen' worden ook naamlooze vennootschappen eri èenige andere categorieën van lichamen in de belasting betrokken. Voor zooveel mogelijk wordt voorkomen, dat zich ten gevolge hiérvan dubbele belastingheffing voordoet. CONGRES NEDELANDSCHE VOLKSBEWEGING Vrijdag heeft de Nederlandsche Volks beweging in Bellevue te Amsterdam een buitengewoon congres gehouden. Daar prof. dr. W. Banning wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt is ge weest zijn functie als voorzitter der Ne derlandsche Volksbeweging neer te leg gen, heeft het congres' heden een nieuwen voorzitter benoemd. Dit is mr. G. E. van Walsum. Voorts is een resolutie aangenomen, waarin de beweging als haar meening uit spreekt: 1. Dat de Nederlandsche Volks beweging in dit stadium haar werkzaam heden op intensieve wijze moet voortzet ten, aangepast aan de nieuwe situatie, waarin met name de partijpolitieke verhou dingen in Nederland zijn komen te ver- keeren. 2. Dat het karakter en de orga nisatie van de Nederlandsche Volksbewe ging behooren omgeschakeld te worden naar de nieuwe taak die voor haar ligt. 3. Dat de Nederlandsche Volksbeweging geen enkele voorkeur behoort aan den dag te leggen jegens eenige politieke par tij, die zich niet tegen het personalistisch socialisme verklaart. „4-rL J..-,. J Tte benzineprijs In sommige bladen heeft het bericht gestaan, dat met ingang van 1 Maart de benzineprijs tot 18 cent zou worden ver laagd. Van bevoegde zijde wordt thans medegedeeld, dat omtrent een dergelijke prijsvérlaging nog niets met zekerheid kan worden gezegd. Alleen de studenten spelen Studenten doen wel eens meer dingen, die'een ander mensch niet doen. Was het de laatste dagen en ook Zondag dergelijk deplorabel weer, dat zelfs de meest ver stokte voetballers, die toch anders niet voor een kleintje vervaard zijn en hoewel bovendien gedreven door hun schreeuwen den tijdnood, hun neus niet buiten de deur staken, thans vonden de studenten den tijd, of liever het weer rijp, om het edele veldspel te gaan beoefenen. Inder- d^d uitgezochte weersgesteldheid om tt rugby-èn. Welnu de Delftsche studenten en hun collega's uit Leiden „kledderden" en „modderden" dat het een lust was, doch de Leidenaars bleken beter de „grondtechniek" te beheerschen, dan hun tegenstanders, want deze bleken vaster op de been te staan, zoodat deze met 133 wonnen. Lijk van arrestante van den O.D. opgegraven Woensdag 1.1. is op last van de justi tie het lijk van een der beide meisjes op gegraven, die na de bevrijding in Sep tember 1944 door den O.D. te Axel wa ren gearresteerd, daar zij als „Deutsch- freundlich" bekend stonden. Sinds ander half jaar was van de twee meisjes, on danks Jalrijke nasporingen niets meer ver nomen. Hemden uit munitiezakken Personen in West-Brabant zijn op het on zalige idee gekomen om de stapels mu nitie, die hier op verschillende plaatsen, al dan niet behoorlijk weggeborgen op geslagen liggen, aan een nadere inspectie te onderwerpen. Hierbij kwamen zij tot de ontdekking dat bij de groote grana ten, waarvan sommigen een lengte heb ben van circa 1.50 meter, linnen en ka toenen zakken waren opgeborgen, die dezelfde lengte hadden. Vindingrijke geesten wisten uit te puz zelen dat uit twee van die zakken pre cies een hemd vervaardij^d kon worden, wat, vooral in de omgeving van Wouw, tot een plundering heeft geleid, .van de daar opgeslagen munitie. Nederlandsche maatschappij voor de walvischvaart opgericht Vrijdagavond vond te Amsterdam de officieele oprichting plaats van de „Ne derlandsche Maatschappij voor de wal vischvaart". Tot de oprichters behooren o.m. Z.K H. Prins Bernhard. Rijksbeurzen voor muziekstudie Dit jaar zullen Rijksbeurzen voor mu ziekstudie beschikbaar worden gesteld ten behoeve van on- of minvermogende jongelieden van Nederlandsche nationali teit, dfe bijzonderen muzikalen aanleg bezitten en zich aan de muziek als vak beoefening willen wijden. Aan leerplich tigen en aan personen van gevorderden leeftijd kan geen beurs worden verleend. Sollicitanten zulen zich aan een vergelij kend examen, dat te 's-Gravenhage zal worden gehouden, diénen te onderwer pen. Belanghebbenden dienen vóór 25 Maart 1946 een gezegeld verzoekschrift in te zenden aan het Ministerie van Onderwijs. Opheffing Regeeringsdirectoraat voor motorvoertuigen Naar wij van het R.D.M. vernemen zal het Regeeringsdirectoraat voor Motor voertuigen (R.D.M.) per 28 Febr. 1946 worden opgeheven en de kantoren wor den gesloten na zijn taak te, hebben over gedragen aan het Ministerie van Verkeer en Energie. Nog gedurende enkele weken zal aan de Rochussenstraat 78 te Rotter dam een afwikkelingsbureau gevestigd zijn hetwelk zich uitsluitend met finan cieel administratieve aangelegenheden zal bezig houden. Voor het overige kunne belanghebben den zich in den vervolge wenden tot de Rijksverkeersinspectie (R.V.l.) in de des betreffende provincie, dus niet tot het directoraat generaal van het verkeer. Dit directoraat draagt het uitvoerende werk namelijk geheel aan den Rijksvekeers- inspecteur over. Het College van Rijksbemiddelaars Met ingang van Dinsdag 26 Februari is iet college van Rijksbemiddelaars uit- slu tend te bereiken onder het nieuwe te lefoonnummer 72.38.30 (5 lijnen). Na-inlevering buiten omloop gesteld bankpapier, muntbiljetten en zilverbons Het is gebleken, dat de aanvragen per brief aan het Ministerie van Financiën of aan de Nederlandsche Bank N.V. om na-inlevering van buiten omloop gestelde bank- en muntbiljetten en zilverbons van andere coupures dan van 500.en 1000.in den regel geheel onvoldoende gegevens bevatten om een beoordeeling van het verzoek om na-inlevering moge- lijkA te maken. Derhalve is besloten de aanvragen niet af te doen op grond van deze brieven. Voor hen, die door omstandigheden buiten hun wil niet in staat zijn geweest bedoeld papiergeld tijdig in te leveren, zal nog gedurende korten tijd de gele genheid worden opengesteld een aan vraag tot na-inlevering in te dienen bij het kantoor van de Nederlandsche Bank N.V., waaronder zijn woonplaats ressor teert. Bij de aanvraag moet gebruik wor den gemaakt van een formulier, dat bij de Nederlandsche Bank N.V., afdeeling expeditie, Amsterdam, de bijbank te Rot terdam en voorts bij alle agentschappen verkrijgbaar is ad 0.50 per stuk. Zoo wel zij, die reeds een aanvraag per brief indienden en daarbij al dan niet papier geld inleverden, als zij, die dit tot dus verre niet hebben gedaan, kunnen van deze gelegenheid tot na-inlevering ge bruik maken. De na-inlevering van biljetten van 500.en 1000.— is reeds openge steld geweest, doch werd op 3 November 1945 gesloten, zoodat deze biljetten niet onder voormelde regeling vallen. De Nationale Omroep Naar aanleiding' van het onlangs gepu bliceerde manifest, waarin een aantal vooraanstaande Nederlanders zich uit spraken voor eén nationalen omroep, wer den reeds tienduizenden adhaesiebetuigin- gen uit alle deelen des lands ontvangen. Er is thans een werkcomité gevormd, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren dr. C. P. Gunning, voorzitter, J. J. Rou- ma, secretaris, mr. J. J. C. R. v. d. Bilt, penningmeester. Stand van de schepen met repatrieerenden Batavia Singapore Colombo Port Said Gibraltar Southampton Amsterdam No. 1 Alcantara, no. 2 Indrapoera, no. 3 Bloemfontein, no. 4 Tegelberg, no. 5 Johan de Witt, no. 6 Oranje. WIE HIELP GEALLIEERDE VLIEGERS? Zooals reeds eerder bekend gemaakt werd, zijn sinds kort na de bevrijding de Military Intelligence Service U.S. Army en het Engelsche Bureau l.S. 9 te Was senaar bezig in opdracht van hunne Re geeringen een onderzoek in te stellen naar de hulp, welke tijden^ de bezetting aan geallieerde vliegers en paratroopers werd verleend. Aanvankelijk werden zoo veel mogelijk degenen, die een dergelijke hulp ver strekt hadden door een officier van een der genoemde bureaux bezocht. Dit is thans niet meer mogelijk, daar vóór 15 Maart de werkzaamheden beëindigd moe ten zijn. Er zijn echter htans nog velen, die om een of andere reden hog niet bekend zijn aan deze inlichtingendiensten. Derhalve wordt een ieder verzocht, die nog.geen bezoek ontving of die nog niet op een andere wijze met één der bureaux in contact is geweest of een vragenlijst heeft ingevuld, zoo vriendelijk te willen zijn vóór 15 Maart zijn naam en adres op te geven aan de Military Intelligence Service U.S. Amy, Bloemcamplaan 36, Wasse naar. Het is voldoende, dat men naam en adres opgeeft onder vermelding, dat men geallieerde vliegers of paratroopers ge holpen heeft. Hierna wordt te eeniger tijd een vragenlijst toegezonden, waarop men nader de bijzonderheden uiteen kan zetten. Er wordt dringend verzocht in deze brieven geen andere onderwerpen te wil- en behandelen, lndie'n men over andere aangelegenheden wil schrijven, dan moet zulks in afzonderlijk schrijven geschieden. NIEUWS IN HET KORT De Fransche minister voor de voed selvoorziening heeft Vrijdag tijdens het debat over de voedselsituatie in de con- stitueerende. vergadering gezegd, dat de bezittingen van de Fransche zwarthande laren misschien, op grond van de maat regelen, welke de regeering overweegt, geconfisceerd zullen worden. (Reuter). VERHALEN UIT TJIDENG Het was in den tijd, dat in Indië alleen de mannen geïnterneerd waren. Eiken morgen werden zij in marschcolonne naar hun werkterrein gevoerd onder strenge bewaking. Een vreemd schouwspel deed zich daar bij voor. Een kleine vrouwenfiguur danste en sprong 'voor den troep uit en maakte de meest gekke' capriolen. De Japanners lieten het maar gaan. Ze begrepen er niet veel van, wat die vróuw liep te koeter walen. Dat was maar goed ook, want zij ver telde onder haar gespring de laatste radioberichten aan de mannen, die van alle communicatiemiddelen yérstoken waren. Totdat op een goeden, of liever kwa den, dag het argwaan van de Jappen werd opgewekt en zij een resoluut einde maak ten aan de vertooning. Corry Vonk want het was dse met haar man Wim Kan in Indië gestrande cabaretière werd opgepakt en na eenige verhoren als straf in een kooi ten toon gesteld. Poedelnaakt! Qojk daardoor was zjj niet klein te krij gen. Kwam een Japanner dicht in de buurt van de kooi, dan kon hij er zeker van zijn met gen hoppende opmerking en een malle grimas begroet te worden. Het resultaat was, dat zij de „idioot maar weer los lieten. J En den volgenden dag marcheerden de mannen naar hun werk, voorafgegaan door een springende en dansende vrouw. Onverstoorbaar had zij haar taak weer opgevat. Ook Wim Kan liet zich niet onbetuigd, waar het erom ging de stemming erin te houden. In het kamp waar hij geïnterneerd was, gaf hij cabaretvoorstellingen. Bij een zoo'n gelegenheid beantwoordde hij het applaus na elk nummer met de opmer king: „Wacht U nu tot het slotnummer, dat is het mooiste". Eindelijk komt het slotnummer en Wim Kan pakt een kopje en smijt het kapot. Een bordje deelt datzelfde lot. Andere voorwerpen volgen, totdat hij een ijzeren pannetje in zijn hand heeft. Even staat hi] besluiteloos om dan op te merken: „Ja, pan, jij moet er toch ook aan gelooven. Eerder is het niet afgeloopen!" Zoo werkten twee dapperen Hollanders mede om de geest van de Europeanen m Indië sterk te houden. Met. vreugde zullen wij ze weer.in Holland terugzien, waar zij hopelijk spoedig hun kleiiikunst weer zul len beoefenen.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2