m VERKIEZINGEN IN BELGIE. INDIË Brammetje Flapoor en z'n vrienden BUITENLAND RADIOPROGRAMMA VAN HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m. NCRV: 18.00 Celesta ensemble met inter mezzo. 18.25 Gram.muziek. 18.45 Sport- oraatje door Dick Simons. RNIO: 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. 2000 Nieuws. NCRV: 20.05 Omroeporkest en vrouwen terzet o.l.v. Piet v. d. Hurk. 21.00 Decla matie door Peter Doorduyn. 21.15 Utrechtsch Strijkkwartet. 22.00 Nieuws. <22 15 Na het nieuwsHet actueel ge luid. 22.30 Prof. Dr. A. H. Edeloort over: Moeilijke teksten in het Oude Testament. 22 50 Vioolrecital door Willy Busch, a. d. vleugel Jean Bonda. 23.15 Gram.muziek. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.25 Om en nabij de twintig, gesprek over beroepskeuze. 18.45 Kwartet Jan Corduwener. 19.15 Het gesprek van de week. 19.25 Radiostrijktrio. 20.00 Nieuws. 20.05 Dr. Ir. E. W. B. v. d. Nuysenberg over: „Mechanisatie in den tuinbouw". 20.15 Februari 1941. Hoorspel ter herden king van de staking op 25 Febr. 1941 te Amsterdam. 21.00 Radio Philh. Orkest en gem. Omroepkoor o.l.v. Albert v. Raalte. 22 15 Reportage van de herdenkingsplech tigheid op het Waterlooplein te A'dam. 22.45 Geestelijk leven door Ds. J. A. van Nieuwenhuyzen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. Vechtpartij tusschen Nederlandsche soldaten en Fransche burgers ln een café te Boulogne sur Seine heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen aldaar ingekwartierde Néder- tandsche soldaten en Fransche burgers Een Nederlandsch soldaat loste ver scheidene schoten zonder iemand te tref fen, maar werd even later in den i^jg ge stoken en in zeer zorgwekkende .toestand naar het Ambrosius-ziekenhuis vervoerd. Zes soldaten zijn gewond tengevolge van slagen met flesschen. De beheerder van het café en zes burgers hadden genees kundige hulp noodig, voordat ze.zich naar huis konden begeven. Een Nederlandsche soldaat en twee burgers zijn gearres teerd. Communistische Partij herdenkt Februari-staking in 1941 30.000 personen uit Amsterdam, Haar lem, het Gooi en de Zaanstreek waren Zaterdagmiddag aanwezig in de Markt hallen op de herdenkihg van de Febru aristaking van 1941, welke herdenking door de Communistische Partij Neder land was georganiseerd. In groote stoe ten met muziekcorpsen en fakkeldragers waren de demonstranten opgekomen. O.a. werd het woord gevoerd door Chef Pieters, Paul de Groot en Henk Gortzak. Massamoordplan van Goebbels De Amerikaansche commissie voor oor logsmisdaden is nu in het bezit van den tekst van de officieele toespraak, van Goebbels, die hij op 14 September 1942 ten Berlijn hield. Hieruit blijkt, dat Goeb bels opdracht gaf tot algeheele urtrpeiing van joden, zigeuners en Polen, die tot meer dan 3 jaar dwangarbeid waren ver oordeeld, evenals Tsjechen en Duitschers die lot levenslang gevangenisstraf waren gedoemd. Volgens Goebbels moest men de slachtoffers net zoo lang laten wer ken tot zij bezweken. BelgiëLuxemburg 70 (Rust 3—0) Zaterdag j.l. werd in Charleroi de inter nationale voetbalwedstrijd België—Lu xemburg gespeeld. De Belgen doorboor den zeven maal het vijandelijk doel. Voor de Nederlanders, die den strijd op 10 Maart a.s. tegen de Luxemburgers moe ten aanbinden dus een hoopvol vooruit zicht. f Nederlandsche zwemster in Parijs Aan de zwemwedstrijden, welke de Pa- rijsche zwemclub ,,Molitor" Zondag orga niseerde, namen van Nederlandsche^ zijde de dames Wagemaker (Meeuwen, A'dam) en The de Haan (Zian Den Haag) deel. Zooals bekend, zouden eerst eveneens Kees Hoving en mevr. Iet Kosterv. Feg- gelen deelnemen, doch deze konden met op tijd uit Denemarken in Parijs aan wezig zijn. De Nederlandsche dames kwa men uit op de 100 meter rugslag, welk nummer werd gewonnen door Monique Berlioux in den tijd van 1 min. 20 sec. Mej Wagemaker werd tweede met 1 min. 21 sec. en The de Haan bezette de derde plaats met 1 min. 22 sec. De 100 meter borstcrawl won Alex Jany in den fraaien tijd van 58,6 sec. Nakache won de 100 meter schoolslag in 1 min. 14.2 scc. Een monsterproces in België De krijgraad van Hasselt heeft uit spraak gedaan in een Gestapo-proces. 17 van de 24 beschuldigden werden ter dood veroordeeld. Van de overigen kregen 2 levenslang gevangenisstraf, die 20 jaar één 5 en één 10 jaar gevangenisstraf. De Avonturen wn door G. Th. Rotman Nadruk varboden 81. De schilder was tegelijk woedend, verbaasd en bedroefd. Ach, *t]n mooie schilderij! En hij had toch al in 8een maanden een schilderij verkocht. Waar moest hij nu zijn huur en waterleiding van betalen! 't Was verschrikkelijk! Het huilen stond hem nader dan het lachen. 82 Maar Bram, Tom en Menelik wisten raad. Om hem wat afleiding te bezorgen en het misdrevene weer goed te maken, besloten ze enige van hun kunststukken ten beste te geven, die zij zich in Afrika aangeleerd hadden. Nu, dat hielp. Klod der klaarde er helemaal van op! De zuivering in de Amerikaansche zóne in Duitschland Een zuivering6wet, een nieuwe Duitsche wet inzake politieke zuivering van nat. socialisme en militarisme, geldig voor he' gebied van de Amerikaansche zone za vandaag te München onderteekend wor den door drie minister-presidenten van Zuid-Duitsche landen en een vertegen woordiger van het militaire bestuur. Met het in werking treden dezer wet wordt de zuivering in deze zone in handen van Duitschers overgegeven, al blijft het mili taire bestuur controle uitoefenen. De nieuwe wet stelt als hoofdbeginselen vast individueele behandeling van afzon derlijke gevallen en verdraagzaamheid SOCIALISTEN WINNEN IN BRUSSEL Communisten Nen Liberalen verliezen Aan de hand van de niet-offf- cieele verkiezingsresultaten kan worden berekend, dat van de 44 „provinciale" senaatszetels 21 ten .deel zullen vallen aan de Christe: lijke Volkspartij en 23 aan de lin kerzijde, indien alle linksche par tijen in alle provinciën een cartel vormen. Door coöptatie zullen dan worden aangewezen 11 senatoren van de C.V.P. en 11 van de linksche par- De C.V.P. heeft dan in totaal 83 zetels in den senaat tegen de link sche partijen 84. De verkiezingen voor de Belgische pro vinciale radtn zijn van belang, omdat me de daardoor de samenstelling van den Senaat bepaald wordt. ,arian De Belgische Senaat telt 167 leden, van wie er 101 rechtstreeks door het kie zerscorps worden aangewezen, zooals da bij de verkiezingen van den vorigen Zon dag geschied is. Voorts worden 44 sena toren aangewezen door de provinciale Wden, die gisteren gekozen zijn. He aldus aangewezen 145 senatoren kiezen tenslotte zelf nog 22 leden. De provinciale staten, in 1936 gekozen, waren als volgt samengesteld: Antwerpen: 35 kath. 10 lib. 31 soc. 4 rex. 1 comm. 1 vnv. West-Vlaandéren38 kath- 3 lib. 19 soc. 6 rex. 14 vnv. Oost-Vlaanderen; 3.7 kath. 13 lib. 25 soc. 4 rex. 1 comm. 10 v.n.v. tegenover „meeloopers". Vooral tegenover de jeugd zal een mild oordeel in acht ge nomen worden, in dier voege, tiat alleen tegen uitgesproken actieve nazi s maat regelen genomen zullen worden. Er zal voorts onderscheid worden gemaakt tus schen partijleden, die slechts actief nat. socialist waren en hen die als deelnemers aan misdadige acties te boek staan. Maat regelen zijn getroffen, opdat geen vroe- eere partijleden, die in de eene zone ont slagen zijn, in een andere z0"e nieuwe uncties-kunnen aanvaarden. Volgens °fh~ cieele mededeelingen van het militaire be stuur zijn van de vragenlijsten, die aan alle houders van levenmiddelenkaarten worden uitgereikt reeds een en eenkwart milioen ingeleverd. In de Amerikaansche zone werden 229 duizend actieve nazi s en Voor deze zuiveringsactie door het mili- strieele leven verwijderd, waarvan 7- dui zend Uit leidende posten en industrie. Voor deze zuiveringsactie door het mili taire bestuur waren drieduizend ambtena ren werkzaam. In de Britsche zone tot eind Jaunari 81 duizend nazi s uit hu ambt verwijderd. - Sjahrir en Van Mook gasten van Sir Archiblad Clark Kerr Sjahrir en Van Mook hebben gisteren naast elkaar gezeten op een feestelijke receptie, welke Sir Archibald Clark Kerr heeft gegeven. Sjahrir denkt vandaag naar Djokjakar ta, het nationalistische hoofdkwartier op midden-Java, te vertrekken en zal a.s. Zondag naar Batavia terugReeren. OFFICIEELE PUBLICATIE. Henegouwen: 14 kath. 12 lib. 49 soc. 5 rex. 10 comm. Luik: 12 kath. 8 lib. 34 soc. 19 rex. 10 comm. 3 Eupensche volkspartij. Limburg: 32 kath. 8 lib. 7 soc. 13 vnv. Luxemburg: 18 kath. 8 lib. 9 soc. 15 rex Namen: 17 kath. 10 lib. 22 soc. 11 rex. Totaal: 227 kath. 88 lib. 221 soc. 79 rex. 28 comm. 50 vnv. en 3 Eupensche volkspartij. Evenals verleden week hebben de ver kiezingen Zondag in de grootst mogelijke orde plaats gehad. Uit de eerste resultaten, welke zooeven b'nnengekomen zijn, blijkt, dat de socia listen en C.V.P. meer stemmen zullen be halen dan op 17 Februari, en dat ten nadeele van de liberalen, de communisten et1Meer *dan ooit blijkt deze verkiezing een strijd te worden tusschen de socia listen en de katholieken. In een redevoering, welke minister Spaak gisteravond in het Volkshuis te Brussel heeft gehouden, wees hij er op, dat in het arrondisserrtunt Brussel alleen, de tot nog toe bekende uitslagen wijzen op een winst van 5678 stemmeri voor de socialistische partij, vergeleken bij de cij fers van verleden Zondag. De minister herinnerde er zijn toehoor ders aan dat van den uitslag der Pr0V1"" dale verkiezing de aanwijzing van de provinciale en van de gecoopteerde sena- toren afhangt, en bijgevolg ook het om verwerpen van de toevallige meerderh.e'd vc' F Mrpn ver eden NIEUWS IN HET KORT Radio Belgrado meldt, dat de inwo ners van het gebied Triest hun huizen versieren met Joegoslavische vlaggen»-en afbeeldingen van Maarschalk Tito, in af wachting van de komst, binnenkort, van de internationale commissie voor onder zoek naar het probleem Triest. (Reuter). Een Britsch economische expert te Berlijn heeft onthuld, dat de Duitschers «plannen hadden voor een onderzeeboot, welke een snelheid van 28 knoopen zou kunnen bereiken en welke zelfs de Queen Marv had kunnen inhalen. (Reuter). Het Kanton Zürich heeft tot 8 Febr. aan 338 nat. socialistische Duitsche burgers en 15 Italiaansche fascisten het verblijf in Zwitserland ontzegd. (S.D.A.). van een stem, die katholieken verleden bondag behaald hebben. In dit verband is het vooralsnog onmo gelijk zich aan voorspellingen te wagen De toestand in Voor-Indië Het Fransche Persbureau. A.F.P. deelt mede dat de situatie in Bombay ernstiger wordt. Er wordt op ieder, d.e barricaden opricht, geschoten. Versterkingen zijn aangevraagd en het uitgaansverbod verscherpt. Het spoorwegverkeer werd ernstig ge^ stoord door aanvallen op drie stations en brandstichting in twee tremen. Een woedende menigte bestaande uit eenig duizenden personen, heeft de spinnerij Kojindor in brand gestoken. Volgens of ficieele cijfers zijn er 250 dooden en meer dan 1^00 gewonden. Nog meer dan 200.000 Japanners in lndië Naar uit betrouwbare cijfers blijkt, be vinden zich in Nederlandsch Indie nog steeds meer dan 200.000 man aan Japan- sche strijdkrachten. Op Java zijn er nog 70.000, op Sumatra 80.000 en in de andere gebieden ruim 50.000. Behalve het evacueeren der duizenden geïnterneerden, die nog steeds in de kam- nen in de binnenlanden van Java verblij ven, moeten ook deze Japansche militairen nog afgevoerd worden, terwijl de gewel dige munitie opslagplaatsen, dte over ge heel Java en lndië verspreid liggen, nog op hun vernietiging wachten. Officiersopleiding Koninklijke Marine De minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in 1946. naast de opleidingen tot zeeofficiers, offi cier van Marine Stoomvaartdienst en offi cier van administratie, ook zal worden aangevangen met een verkorte opleiding tot beroepsofficier der Mariniers. Verzoekschriften voor toelating tot de verkorte opleiding tot beroepsofficier bij de Kon. Marine (die tot officier der Mari niers inbegrepen) aanvangende medio Mei 1946, moeten het ministerie van Marine voor 15 Maart 1946 hebben be- Verzoekschriften tot toelating tot de normale, 3-jarige opleiding tot zee officier, officier van den Marine Stoom vaartdienst en officier van administratie, aanvangende in September 1946, mogen eerst na 1 April 1946 worden na-ingezon den en moeten het ministerie van Marine voor 1 Juni a.s. hebben bereikt. Verzoekschriften voor candidaten, die nog niet in werkelijken dienst bij de zee macht zijn, dienen door ouders of voog den op zegel gesteld te zijn en dienen verder te voldoen aati de 'eischen, nader aangegeven in een aanvullende bekend making van den minister van Marine, welke evenals de eerste bekendmaking, op verzoek te verkrijgen is bij den Marine Voorlichtingsdienst, Koninginnegracht no. 12 te 's-Uravenhage. Voorschotten voor gedupeerden in den landbouw De afdeeling Voorlichting van het Mimpi en van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt mede: de Rijks dienst voor Landbouwherstel heeft alle voorbereidingen getroffen om in de pe riode van drie maanden, aanvangende 22 Januari, aan alle gedupeerden een aanzienlijk voorschot te verleenen op de nader definitief vast te stellen Rijksbij drage. Het Ministerie van financiën heeft goedgekeurd, dat in vrij geld wordt uit betaald maximum 10.000.per gedu peerde, met dien verstande, dat dit be drag wordt verminderd met het bedrag der eventueel reeds gedeblokkeerde te goeden tot een maximum van 5000. Indien een gedupeerde volgens de geL dende richtlijnen dus voor een bijdrage tot een zoodanig bedrag in aanmerking komt, zal hem, in ieder geval f 5000.— in contanten kunnen worden uitgekeerd. Bonaanwijzing stikstofmeststof Het Kunstmestdistributiebureau heeft, met ingang van Maandag 25 Februari a.s., den stikstofbon, voorzien van opdruk nog 3, geldig verklaard. De reeds vroeger geldig verklaarde kunstmestbonnen n.l. stikstof (N) 1 en 2, fosforzuur (2 05) 1, W en 3 en kali (K920), 1, 2 en 3 behouden hun geldig heid tot nader order. luil m'1' W/iitiiii ii1 A Irofki 10 lih zlQ CA re'kb a j

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3