Bioscopen DE TAALZE i/cut de- week. BINNENLAND bergen, waarboven de zon opgaat. MORGENWANDELING De zon goat over de bergen op. De kleine stem van een slede is ver weg helder te hoor en. Dit leven ik geef het nog niet op, (soms denk ik: verloren, verloren). Doch al het hopeloos verleden, ziekte en hunkering, van liefde en drift de-wisseling, x het was enkel tot dit weten: er is geluk in ieder ding. Mijn oogen gingen open. Ik zie mijn voeten in de sneeuw weer snel en lenig loopen. Ik hoor mijn eigen stem, ik zing. Dit leven, is het herinnering of een nog bruisend hopen? Uit: Anthonie Donker, Grenzen Witte mol gevangen Als een bijzonderheid 'wordt vermeld dat een vëehouder in de afd. Stein in zijn land een witte mol heeft gevangen Huisslachtingen en dood vee Over de laatste week werden ter ge- tneentesecr. aan huisslachtingen aange geven: 11 varkens en 1 geit. Bij den keu ringsdienst van vee en vleesch werden als gestorven dieren ter vernietiging aan gegeven: 3 pinken, 1 kalf en 5 schapen. Verloren voorwerpen Ter gemeentesecr. werden als verloren voorwerpen aangegeven: een hand schoen, terue te bezorgen bij W. B. Teekens, Bloemendaal; een nikkelen rand met glas van autolamp, terug te bezorgen bij De Rooij te Waddinxveen. Loop der bevolking Vertrokken: K. W. Berkhof, uit F 85a naar Utrecht; W. Kraan uit K 46 naar Haastrecht; P. Boere uit H 102 naar Gouda; Sj. Ferwerda uit E 106 naar Dub beldam; C. A. Bouthoorn uit 1 32 naar Zevenhuizen; M. A. Moons uit K 45 naai Haastrecht. Ingekomen: W. C. Giljamse in H 163 uit Schiedam; G. H. Smit m E 47a uit Den Haag; J. Verbei] in D 118 uit Gouda; G. van der Klei] in H 88 uij Gouda; H. C. J. van den Berg in A 15 uit Jutphaas. Wat de brengen „HOTEL DU NORD" Louis Jouvet is, naast Jean Gabin, wel een van de sterkste spelers van de Fran- sche film. En het doet dan ook goed hem terug te zien in de film, die de Schouw burg Bioscoop deze week op het program ma heeft staan. Hij is de sinistere ver- O, die beschermers, we kunnen hen maar niet vergeten. Vroeger zeiden we in onze taal; a: de zaken staan er zoo en zoo voor; b: het geval doet zich voor dat; c. de volgende moeilijkheden bestaan er; d. het speekt van zelf; e er heersen nu andere verhoudingen. Komt het doordat we vijf jaar lang onderliggende partij geweest zijn, dat we plotseling verslaafd zijn geraakt aan het Germaansche werkwoord liggen? Kunnen we werkeüjk niet meer op eigen beenen staan? Bijna geen courant kunnen we opslaan, geen lezing aanhooren, of we treffen zinnetjes aan als de volgende: a: de zaak ligt zoo; b: het geval ligt zoo, dat; c: er liggen de volgende moeilijkheden; d: het ligt in de rede; e: de verhoudingen liggen nu anders. Brrr. Vindt U het ook niet vreesejijk leelijk? En armoedig? En overbodig? Enhet ergste van alles: Duitsch! Wij hebben toch onze eigen gevarieerde taaimogelijkheden. Het is niet precies na te gaan of het verschijnsel voortspruit uit gemakzucht of uit een half onbewust ge voel van deftig willen doen, maar, zooals de zaken nu staan, moeten we een veld- schijning, die samenleeft met de lichtzin nige vrouw een typische creatie van Arletty en zijn vlucht op het beslissen de moment uitstelt, door de hernieuwde ontmoeting met het meisje, dat de hoofd figuur vormt van dit dramatische verhaal. Dit uitstél wordt hem noodlottig. Annabella is het meisje, dat slechts haar verloofde over heeft op de wereld en, daar alles wanhopig lijkt, samen met hem den dood in wil gaan. In kamer 16 van Hotel du Nord zal hij het schot lossen en hij doet dat ook, maar kan niet den moed vinden ook het tweede schot te lossen, dat aan zijn leven een einde moet maken. Zij is het eenvoudige, ongecompliceerde kind, een ietsje sentimenteel soms, maar toch door en door begrijpelijk in haar moeilijk- heden en haar trouw aan haar verloofde, zelfs wanneer deze haar van zich stoot. De achtergrond van dit verhaal is het Hotel du Nord, een wereldje yop zichzelf met zijn gemeleerde bevolking. Prachtig getypeerd zijn zij en hun leven staat ons duidelijk voor oogen, door de kleine ta- freelen, die wij ervan te zien krijgen. De wijze, waarop alleen al het sluisje en de brug voor hét hotel in de opnamen ver werkt zijn, is typisch Fransch. Het straat feest op den 14den Juli, waardoorheen het afscheid van Renée (Annabella) en Ro bert (Louis Jouvet) zich afspeelt: een ernstig moment tegen 'n achtergrond van lawaai, het is een filmisch beeld van for maat. Toch is het verhaal niet de sterkste zijde van deze film, wat echter door spel en opnamen ruimschoots vergoed wordt. In het voorprogramma wordt Neder- landsch en Wereldnieuws vertoond. „HALS OVER KOP" In de charmante Enge.lsche dans- en zangfilm „Head over Heels", die onder de slechte Hollandsche titel „Hals over Kop" deze week in Thalia Theater draait, zien we Jessie Mathews en Louis Borel. Deze rolprent, die ons naar Parijs verplaatst, geeft ons het verhaal van den jongeman, die op de markt een aardig meisje ont moet. Zij komt ,op zijn vrijgezellenflat en wordt verliefdop zijn vriend. Zij, als zangeres in een cabaret, studeert met dezen eerzuchtigen vriend een nummer in. Zij draagt het nummer, maar hij wordt door een beroemde Amerikaansche film ster ontdekt en op den avond van zijn verloving neemt hij het besluit met de filmster naar Hollywood te vertrekken. Onder leiding van haar eerste vriend Pierre, die zij nu weer terugvindt, wordt Zij nu spoedig voor de radio beroemd als „The Lady in Blue". Na twee 'jaar komt haar oude partner met zijn filmster weer terug voor vacantie en treden op in het programma van de Lady in Blue. Er komt natuurlijk conflict en uiteindelijk komt al les precies zooals het hoort, de Lady in Blue vindt haar ouden vriend Pierre toch terug. Een pretentieloos verhaal dus, dat U echter onder regie van Sonnie Hale smakelijk wordt voorgezet. Jessie Mat thews is de Lady in Blue en haar vriend Pierre wordt gespeeld op jongensachtige, ongedwongen wijze door Loujs Borel. Als U dan tot slot nog weet, dat Jessie Ma thews in deze film een aantal bekende Engelsche liedjes zingt en danst en dat de muziek onder leiding van den beroem den Louis Levy staat, dan is het niet poo- dig nog een aanbeveling voor deze film te geven. j zich door de boomen en men moet de prachtige harmonische figuur van de athleet Brix bewonderen, die kloeke staal tjes van acrobatiek laat zien- en I Daartusschen zijn vooral de opnamen I van natuur en dieren, die het oog boeien. Een film, die tot het einde de belangstel- 1,nif ^orprograLa isals van oud. weer goed verzorgd. We zien hierin een oude bekende n.l. Buster Keaton, „th i man with the Poker face", die als min naar dolle situaties beleeft, maar nooit uit de plooi raakt. Een gekleurde teekenfilm en het Hol- l landsch nieuws completeeren dit goede j filmmenu. Verkeer over brng te Nieuwer sluis gestremd. Hel verkeer over de draaibrug over het Merwedekanaal in den omgelegden Stations weg te Nieuwersluls (gemeente Loenen) zal. naar de K.N.A.C. meldt. In verband mei aan die brug te verrichten herstellingen zijn gestremd met ingang van 4 Maart a.s. voor den vermoedelljken duur van vier weke n or korter als noodlg zal blijken Het verkeer zal door middel van aanwijsborden worden omgeleid. Herdenking van het Bezuidenhout- bombardement Zondag 3 Maart zal het een jaar ge leden zijn, dat Den Haag werd opge schrikt door het groote bombardement op het Bezuidenhoutkwartier, hetwelk Den Haag definitief onder de meest getroffen Nederlandsche steden bracht. Dit jaar heeft Den Haag zich gereed gemaakt dezen dag op waardige wijze te herdenken, De gebouwen der gemeen telijke diensten en bedrijven zullen daar toe de vlag halfstok hijschen, terwijl de vereenfging f,B£zuidenhouts Herstel de inwoners van Den Haag verzoekt dit eveneens te doen. Zooals wij reeds eerder mededeelen, zal Zondagochtend 10 uur in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen een her denkingsconcert plaats hebben, waarbi] minister W. Drees en de burgemeester mr. S. J. R. de Monchy zullen spreken. Des namiddags om 3 uur zal er een plechtigheid worden gehouden op het Juliana van Stolbergplein door het man nenkoor „Die Haghe Sanghers" met me dewerking van de Haagsche Tramhar monie. Het woord zal worden gevoerd door de Zeer Eerw. heeren W. C. C. M. van Alphen, pastoor en dr. M. M. den Hartog, em. Ned. Herv. pred. Vervallen en geldige paspoorten Nu alle paspoorten, uitgegeven of ver lengd tusschen 10 Mei 1940 en 5 Mei 11945, vervallen zijn verklaard, zijn moei lijkheden gerezen ten aanzien van de passen, die vóór 5 Mei 1945 in het ge bied ten Z. van de groote rivieren zijn uitgegeven. Door het Min. van Buitenl. Zaken is nu bepaald, dat paspoorten, uit gegeven in de prov. Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg of verlengd na den datum van bevrijding van deze gebieden hun geldigheid blijven behouden. Ook paspoorten, uitgegeven door Ned. con sulaten in België en Frankrijk, na de be- vrijding van deze landen, blijven geldig. 14. Dezer dagen moest ik naar Haastrecht. Bij de oprit van de Fluweelensingel naar de IJsseldijk stapte ik van mijn fiets. Zoo'n helling is me tegenwoordig een beetje te kras en voor de fietsketting oök niet best. Wat éen mooi 'gezicht, toen ik daar op de dijk stond. Het donkere IJssel- water omgeven door de witte sneëuw- velden was net een schilderij. Zoo bleef ik een poosje staan kijken. Als je «zoo even staat, zie je pas hoe veel auto's en fietsrijders er voor de tol op de brug moeten stoppen. En ik dacht: die voorvaderen van ons waren nog niet zoo dom dat ze zooveel eeuwen geleden met dat zaakje begonnen zijn, het brengt nog altijd heel wat op voor de stad. Het is waar dat de meesten niet met een vriendelijk gezicht stilhouden. Ik geloof ook wel, dat het Gouda niet populair maakt in de Krimperierwaard,, maar het scheelt mij toch weer in mijn belasting centen. Toch zou ik, net' als zooveel anderen, die de zaak ondertusschen altijd zoo ge laten hebben, verklaren dat ik er tegen ben en ik zou er hier ook niet over heb ben geschreven als er niet wat anders bijgekomen was. Die tol versterkt mijn Goudsche gevoel. Het doet je zoo goed er over te rijden, luid tegen den tol gaarder te roepen „Gouwenaar" en niet te hoeven betalen. Ik heb het weer gevoeld, toen ik van de week een eindje vóór de brug op stapte, niet hoefde af te stappen en dpor den tolgaarder met een tik aan de pet \yerd begroet met „Dag meneer Brandt- ze". Ik wist -mij verbonden met mijn^ stad en reed, wel met een effen gezicht, maar met een Koninklijk gevoel de Krim- penerwaard ibnnen. Dat doet een tol waar je wel van trekt, maar waarvoor je zelf niet hoéft te betalen! „TARZAN" tocht openen tegen die liggende erfenis uit het Oosten. Een programma, gebaseerd op amuse ment en verstrooiing, is deze week het onderwerp in den Réuniebioscoop. Het publiek, dat in dezen tijd louter ontspan ning, en geen inspanning eischt, kan zich hieraan weer ruimschoots te goed doen. M. H. M. IDe romantische Tarzan-figuur slingert Aanmelden van vorderingen en aanschaffingen t.b.v. de geallieerde strijdkrachten In aansluiting op de publicatie in ons blad van 14 Febr. j.l. deelen wij belang hebbenden mede, dat de termijn van aan melding wan bovengenoemde vorderingen is verlengd tot 15 Maart a.s. Regeling oorlogsschade aan woningen Wat betreft de uitkeering aan eigena ren van door oorlogshandelingen bescha digde panden van Rijksbijdragen in de herstelkosten worden drie gevallen onder scheiden: 1. Noodvoorzieningen, om het pand voor verdere schade te behoeden. Deze wordeh volledig vergoed., - 2. Is voor definitief herstel minder dan 3000.noodig, dan betaajt het Rijk 75%, indien het belastingjaar 1943 aan inkomstenbelasting, loon belasting hierbij inbegrepen, 300. of meer is betaald of indien men in de vermogensbelasting %as aange slagen of aangeslagen had moeten zijn en 100% der kosten, indien min der dan 300.aan inkomstenbe lasting (incl. loonbelasting) betaalden. Deze bedragen worden aan de aan nemers uitgekeerd, die op de bureaux van wederopbouw gespecificeerde rekeningen diénen te overleggen, mêt naam en adres van den gedupeerde. Heeft deze de kosten zelf reeds be taald, dan kan hij het bedrag zelf in ontvangst hemen. Ook dient opge geven of men tegen molest verzekerd vy,as, bij welke maatschappij en of uitkeering reeds heeft plaats gehad- Rechtspersonen ontvangen steeds 75%. 3. Bedragen de herstelkosten meer dan 3000.—, dao kan in afwachting van nader te treffen regelingen de gedupeerde via Bouw- enWoning- toezient, Turfmarkt '45, een VF-for- mulier worden ingediend, naar aan leiding waarvan een voorschot van ■100% van de betreffende inschrijving in het Grootboek kan worden ver strekt. Heeft geen inschrijving in het Grootboek plaats gehad, dan wordt het voorschot gebaseerd op de her stelkosten in Mei 1940. In ieder geval wordt een minimum van 2250.— ,l voorgeschoten in verband met de ver goeding, welke zou zijn betaald, in dien de kosten 3000.hadden be dragen. Mocht dit niet voldoende zijri, dan kan een leening bij het Rijk wor3^\ aangegaan tegen 4% rente en 2M aflossing, die op een FF-formulie dient te worden aangevraagd. wpgetfnerkt wordt nog, dat s0'v? „Yi aannemers bij de Ned. Middenstandsbon credieten kunnen opnemen, die geen rent dragen. Verzetstentoonsteling „Weerbare pemocratie"geopend In de „Nieuwe Kerk" te Amsterdam is gisterenmiddag de tentoonstelling v het vetzet „Weerbare Democratie v de groote adviescommissie der geopend. Een groot aantq.1 iljegam ders en genoodigden stelde zich om drie in het middengedeelte der kerk p. in een halve cirkel om het daar opges - de spreekgestoelte. O.m. de minister-president, prof. ir._W. cn merhorn, de minister van Sociale ZaK Z. Exc. W. Drees, de ambassadeur aer Vereenigde Staten in Den Haag. i't.a" IK. Hornback, een vertegenwoordigstei van H. M. de Koningin, mej. mr. Tellege en van Z. K. H. Prins B'ernhard, mr. J- Thomassen, Koos Vorrink en .ve^5f ;n woordigers van illegale organisaties Luxemburg, Denemarken, Belgie Frankrijk.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2