HERDERLIJK SCHRIJVEN DE BROODPRIJS E.Y.C t. Katholieken Yerboden SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK Kf Openbare Leeszaal en bibliotheek Aanwinsten over Februari. Romans Barrie, J. Tommy's jeugd. Biggers, E. D„ De zwarte kameel (Detec tive-roman). Balzac, H. dé, Vader Goriot (Vert, door E. de Roos). Dekker, Ai., De laars op de nek (Roman uit de bezettingstijd). Fogazarro, A.. De" kleine wereld (Vert. door C. Simons). Hora Adema, W„ De rijstebrijberg (Novelle). Langen, F., Helene In het heelal. Leiker. S., Drie getuigen. Rebreanu, L„ De opstand (Verv. op „De aarde die dronken maakt Werfhorst, A. van de. De winterkraaien. Woude. van der. Arnhem, betwiste stad. Frank, B., Sechzehntausend francs. Roth, Das falsche Gewicht. Seghers. A.. Die Rettung. Weiss, E., Der arme Verschwender. Zuckmayer, C Herr über Leben und Tod. Studiewerken Bakhuizen van de Brink, J. N. en JLinde^ man, Handboek der Kerkgeschiedenis, dl. II Boisot, De wedergeboot te van het koninkrijk. Pompe, W. P. J-, Bevrijding. t Pers, de illegatt, over na-oorlogsche pro blemen. Roland-Hoist van der Schaik, H. Een over gang tot het socialisme. Engers. J. FIndie In de branding. Marx. K„ De levende gedachten van K. Marx. belicht door L. Trotsky. Dilnot, G„ Scotland Yard. Hamel. A. G. van, Geschiedenis der taal wetenschap Umbgrove. J. H. F., De beeldenstorm der wetenschap. Moerkerk, J. Atoomkrachten. Roos, L. de. De atoombom. Jaren, 10 vervlogen, uitg. v. d. Kon. Ned. Ind Luchtvaartmij. Delen, A. JOude kunst en graphiek. Groot, C. de. Amsterdam, stad dér schoon held. Martin, W„ Hërleefde schoonheid. Delen, A. J-, Oude Vlaamsche graphiek Leeuwen.' A. Pvan. Volgens Bartjens... Smit, W. A. P.. Masscheroen 1941. Braak. Ai. ter. Journaal 1939. Eysinga, W. J. Ai. van, Huigh de Groot. Koot, T„ En nu.... rondom Amsterdam. Sikkema, J. en L. Woudhuysen. Trouw moest blijken Platen uit de jaren 40- 45. Wilhelmina, Koningin, De koningin sprak. A. A. T.-afdeellng, (Aan- en Afvoer van Troepen). Een zestigtal wagens die bij deze afdeeling behooren, zullen worden onderge bracht in de garage Van Loon en het bode huis „Het Centrum" aan de Nieuwe Markl. Deze afdeeling is ingeschakeld bij de demo bilisatie van een Engelsche Compagnie, welke thans In Erfurt (Dtl.) is gelegerd. Ongetwijfeld zal de aanwezigheid van deze militairen leven en vertier in Gouda brengén. Damkam ipioenschajpLV. tgen van de 4e ron Gecombineerde vergadering De Vereeniging der Geref. JV Calvijn hield in aamenwerking met de Meisjes ver. „Tryfèna" een gecombineerde ver gadering. Aanwezig waren afgevaardig den der Geref. Mannenver. en Ds. r. Warmenhoven en echtgenoote. Dr. F. J. Noordhoëk te Reeuwijk heeft zijn practijk overgedaan aan Dr, Van der Goot uit Amersfoort. Dr. Noordhoëk gaat zich vestigen te Rotterdam en zich bekwamen als specia list irt huid- en geslachtsziekten. Wie verwacht irepatrieerenden Het Ministerie van Sociale Zaken versoekt ons bekendmaking van het volgende: Het is van het grootste belang, dat het Informatiebureau van het Roode Kruis op de hoogte wordt gesteld van de juiste adressen der repatrieerende personen. Zij, die in de komende weken en maanden repatrlandi verwachten worden verzocht, de volgende inlichtingen te verstrekken aan het bureau van het Roode Kruis, afd. Informatiebureau, Gebouw Petrolea, Den Haagnaam, voor namen, mnlvr.. geboortedata, datum van vestiging en volledig adres. Voor onmiddellijke hulpverleening aan repatriandi moet men zich wenden tot den heer P E. van Bemmel, Bodegraverstraat weg 68, tel. Reeuwijk 272, Secretaris van het Comité „Nederland helpt Indië". Stadsspaarbank en Stortingsdienst. Overzicht over Februari 1946. Ingelegd in 5860 posten Terugbet. in 1968 posten Meer terupbet. dan ingelegd Saldo per 1 Febr. 1946 Saldo ultimo Febr. 1946 Ultimo Febr. 1946: Spaarboekjes in omloop 5782 Rekeninghouders 2655 Gouda e.o. De uitslagen van de 4e ronde luiden le kl. a. F. Verwaal - C. Terlouw 1-1, P. Steenland - P. Hoogerbrug 0-2. le kl. b- A. Blok - J, Goudriaan 0-2 - F. Jacobl - M. Zijlttra0-2. - 2e kl. a. A. v. Ardenue - P. Op den Camp uitg. - J. Bol - J. Hooger brug 1-1. - 2e kl. b.P. Potuit - J. v. d. Horst 2-0. Stout - N. Anker 1-1. - 3e kl. a. A Mesker - P. Palsgraaf 0-2. - A. Compeer T. Kooistra 0-2 (wegens niet opkomen van Compeer). - 3e kl. b. T. Lammens - A.Ro- denbach 2-0. - D. v. d. Star - A.v Setten 2-0. Het einde van het kampioenschap Is in 't zicht. A.s. Woensdagavond wordt de laatste ronde gespeeld. Dat er met veel animo ge streden is, blijkt wel uit het feit, dat momen teel nog in geen der zes afdeelingen de kam pioen bekend is. In de eerste klasse hebben P. Hoogerbrug en M, Zijlstra de beste pa pieren. Zijlstra heeft aan remise in de laatste partij reeds voldoende, om met de heeren van den Berg (Stolwijkersluis), M. van Vliet en A. A. de Jong (beiden Gouda) den eind strijd te kunnen beginnen. Stand na de vierde ronde: le kl. a. 1. P. Hoogerbrug 6 p. 2 F. Ver waal 5 p. 3. W. Anker, 2 p. 4. P. Steenland. 2 p. 5. C. Terlöuw 2 p. le kl. b. 1. M. Zijlstra 6 p. 2. J. Goudriaan 6 p. 3. A. Blok 2 p. 4 G. van Egmond, 2 p. 5. F. Jacobi 0 p. 2e kl. a. P. Op den Cdmp 4 p. 2. Hooger brug 3 p. 3. A. van Ardenne 2. 4. J. Bol 2 p. 5. A. Muiten 1 p. 2e kl. b. 1. P. Potuit 58j>. 2. N. Anker 4 p. 3. J. Stout 3 p. 4. J. v. d. Horst 3 p. 5. C. Blonk lp. 3e kl. a. 1. P. Palsgraaf 7 p. 2. M. v. d. Flier 5 p. 3. A. Mesker 2 p. 4. Kooistra 2 p. 5. A. Compeer. 3e kl. b 1. D v. d. Star 5 p. 2. N. Duits 4 p. 3 T. Lammens 3 p. 4. A. van Setten 3 p. A. Rodenbach 1 p. De vi)rde ronde wordt a.s. Woensdag gespeeld in restaurant Duynstee te Gouda. Daarna blijven in de 2e klasse a nog over wegens ziekte vaneerstgenoemden de partijen A. van Ardenne, P. Op den Camp en A. Mul-J. Hoogerbruf. REEUWIJK Vergunning vragen De Burgemeester maakt bekend, dat de in deze gemeente verblijf houdende personen van Duitsche nationaliteit, een verzoek om vergunning tot tijdelijk voort gezet verblijf in Nederland vóór 15 Maart a.s. moeten indienen. Zij die voor op dien natuur geen ver zoekschrift 'hebben ingediend zullen te zijner tijd zonder meer uit Nederland worden verwijderd. In de Roomsch-Katholieke «Kerken is gistermorgen een herderlijk schrijven* van den aartsbisschop en de' bisschoppen van Nederland voorgelezen, waaruit het onderstaande geciteerd wordt: ln onzen gemeenschappeUjken hriet na de bevrijding, van 29 Jurii 1945, hebben wij u er op gewezen allen moe ten wij, ieder op zijn plaats, en naar de mate van zijn krachten, de handen ineen slaan, om ons land weder op te bouwen, waarvan zoo groote ge deelten verwoest zijn. De wereld moet terug naar Christus, wil zij niet ten gronde gaan. Want niemand mag een 'ander fundament plaatsen, dan het geen gelegd is en dat is Jezus Chris tus". In de afgeloopen jaren hebben wij onophoudelijk getuigd, dat zonder de aanvaarding van de Christelijke grondslagen geen maatschappelijke en staatkundige orde mogelijk is. Over de fundamenteele doelstelling kan er onder ware christenen geen verschil van meening zijn. Het is daarom ook zonder meer duidelijk, dat organisa ties, wier beginselen in strijd'zijn met de christelijke leer of wier daden en practijken in feite den ehristelijken geest ondermijnen, voor katholieken onaanvaardbaar zijn. Wanneer wij derhalve op sociaal terrein zien, dat -een eenheidsvakbe- weging, onde/ het mom van nationale eenheid, hqar doel nastreeft met mid- delen, dh/onbetwistbaar een commu nistisch/karakter verraden en daarom bij het weldenkend deel van ons volk afkeuring vinden, is hef geen vraag meer, of, de katholieken lid mogen zijn van deze eenheidsbeweging. Wat wij vroeger bepaalden omtrent het lidmaatschap van communistische - vereenigingen, geldt thans ongétwij- feld ook voor de eenheidsvakbewe ging. Aan katholieken, die lid daarvan zijn, moeten de H.H. sacramenten ge weigerd worden. In socialistische vereenigingen, zooals het N.V.V., openbaart zich een streven om deze vereenigingen los te maken van de door de kerk steeds veroordeelde mar xistische grondslagen en louter materia listische doelstellingen. Op grond hiervan meenen de leiders, dat deze organisatie niet langer voor katholieken verboden zijn. Hoewel wij geenszins de oogen sluiten voor de ontwikkeling, die zich thans in socialistische vereenigingen af- teekent, meenen wij toch, dat de deugd van voorzichtigheid eischt, dat wij onze vroegere bepalingen omtrent het lidmaat schap van socialistische vereenigingen handhaven, totdat uit de feiten blijkt, de haar streven niet meer in strijd is met de christelijke beginselen of den ehristelijken geest. Ter zijner tijd zullen wij daarom trent een nadere verklaring geven. Tevens openbaart zich thans, zoowe f 211.293,14 f *267.961,70 f 56.668 56 f3.377.569.27 "f3.320.900,71 Ultimo Jan. 1946: Spaarboekjes in omloop 5804 Rekeninghouders 2652 Meer 8437 8456 19 Soldaten komen en gaan. Dezer dagen is het detachement Gezags- troepen. dat tot nu toe gelegerd was in het Weeihuis aan de Spieringstraatbvergebracht naar Delft en Leiden. De commandant van de vertrokken afdeeling, de eerste luitenant Hemtbergen is tot kapitein bevorderd. In plaats van de Gezagstroepen komen er ia deze week in het Weeshuis een twee honderd man stoottroepen. In het fabriekscomplex van de fa. A Donker, waar tot nu toe een 25 Amerikaan- sche soldaten van den Gravendienst en Overste Roos van den Indeelinsraad (keuring van opgeroepen militairen met zijn staf), welke deze werk tot 40 man wordt uitgebreid, gelegerd waren, komen deze week bovendien een honderdtal man (l'/t pekton) van de In ,,De Christ. Bakkerspatroon" lezen wij het volgende artikel over de in vak kringen noodzakelijk geoordeelde ver hooging.van den broodprijs. Er is groote ontevredenheid bij de bak kerij over den broodprijs, en terecht! Immers eerst bij de vergoeding van de reductie moest de bakkerij een veer laten, nu weer zijn de loonen belangrijk ver hoogd en nog wordt de broodprijs niet verhoogd. Alles wordt in prijs verhoogd, maar de Regeering is zeer angstvallig als het den broodprijs betreft. De arbeider moet meer verdienen, 'de bakkers weten dat dit noodig is, maar moet de bakker nu dan minder verdienen? Dat de arbeider in loon verhoogd moet worden is een gevolg van de hoogere le vensstandaard, maar zoo vragen wij, is de levensstandaard voor den bakker ver laagd, of deelt deze ook niet op met alle burgers van Nederland in de hoogere kósten van levensonderhoud? Wil de Mi nister dan geen broodprijsverhooging, dan maar een bloemprijsverlaging. Afge zien nog van het feit dat vóór hun ook alles duurder is, zijn de bedrijfsonkosten schrikbarend gestegen. Hij moet werken met slechte kolen en de meesten hebben te weinjg kolen, moeten er dan maar duur hout bijkoopen, de oven is veelal niet meer voor 100 productief, kan geen materiaal krijgen voor reparatie of veel te duur, het bezorgmateriaal is van dien aard, dat men iedere week weer zit met dure reparatie en zoo zijn er honderden zaken meer, wat de winst belangrijk be perkt. Het. brood is voor de bakkers in het algemeen het hoofdproduct, en als nu de winst gehaald moet worden uit het ge wone brood, dan kan niemand het meer bolwerken. Een bakkerspatroon, die van 's morgens 5 tot 's avonds 10 uur voor zijn zaak werkt, heeft toch zeker ook recht, als men van recht spreken wil, op een behoorlijken winst, waarvan hij met zijn gezin kan leven? Nu is het zoo geworden, dat de Regeering met de 'daad zegt: Bakkers, uw arbeiders moeten meer verdienen, en die» meerdere verdienste mag je niet halen uit je bedrijf, maar.mag je betalen van je gewone winst! Conclusie: de eene cate gorie burgers moet ten koste van een andere categorie leven! Geen wonder dat er groote ontevreden heid heerscht en als er niet spoedig een broodprijsverhooging komt, dan zal dat tot gevolg hebben, dat de bakkerij het lóodje moet leggen. Met alle aandrang zouden wij de Regeering willen toeroepen laaf het niet tot het uiterste komen, want een broodprijsverhooging is noodzakelijk geworden of een bloemprijsverlaging. Neem deze ontevredenheid spoedig weg, want wat de bakkerij vraagt is billijk, is hoog noodig! op cultureel als op sociaal terrein, een streven naar neutrale vereenigingen, of althans naar vereenigingen, die niet op christelijke beginselen gebaseerd zijn, maar op een meer algemeenen, vaak als humanistisch aangeduiden grondslag be rusten. In het huidig tijdsgewricht, moe ten wij echter neutrale en zuiver-huma- nistïsche vereenigingen afwijzen. Om de vestiging van een nieuwe, maatschappe lijke orde op hechte fundamenten te waarborgen, zijn principieele organisaties ook thans onmisbaar. Daarom is neutra liteit als altijd, zeker nu onaanvaardbaar en is de plaats van den katholiek niet in de algemeene, neutrale organisatie, maar heeft hij den plicht de nieuwe maatschap pij te helpen opbouwen in en door orga nisaties, die zich bij haar werkzaamheden uitdrukkelijk laten leiden door de chris telijke beginselen. Allerminst sluit dit uit een samenwerking met hen, die alhoewel zij niet öp den grondslag der christelijke beginselen staan, toch, op welke gronden an ook, bij den opbouw eener betere maatschappelijke samenleving naar soort gelijke richtlijnen als de katholieken te werk willen gaan. De Pausen, te beginnen met Leo XIII, hefcftten de geloovigen onophoudelijk aan gespoord, zich. waar het mogelijk was, in katholieke vereenigingen aaneen te sluiten. De katholieken hebben aan die stem der Pausen gehoor gegeven en zoo zijn ook in ons land talrijke en krachtige er- ganisaties opgebouwd, die het geheele sociale en maatschappelijke leven, opvoe ding en onderwijs omvatten. Dit is onze roote kracht geweest, toen het natio- i aal-sicialisme den strijd op leven en dood begon tegen het christendom. Ook de vijand zag zeer goed in, van welke zijde hij het meeste te duchten had; daar om trachtte hij aanvankelijk de princi- rieele organisaties te ondermijnen door in dagbladen en propagandageschriften iet voor te stellen, alsof de katholieke vereenigingen de nationale eenheid van ons land zouden verbreken. Het is op merkelijk, dat die jammerklachten mede (wamen van mensóhen, die er niet voor terug zouden schrikken ons land aan den vijand te helpen overleveren. In een schrijven yan 14 Augustus 1940 aan de geestelijke adviseurs hebben de geza menlijke bisschoppen er tegen gewaar schuwd, dat men geheel ten onrecht het voorstelt, alsof de katholieke organisaties de eenheid van ons vaderland onder mijnen. Toen de katholieke organisaties ondanks alles toch bleven bloeien, heb ben de bezetters radicale maatregelen genomen. Na de bevrijding^is er een gelukkig en zeer prijzenswaardig streven de nationale eenheid van ons land te versterken. Maar van vele zijden hoort men ook weer stemmen, die de nationale eenheid zoo ver willen doorvoeren, dat. er voor de christelijke organisaties geen plaats is. En onwillekeurig stelt men de vraag: dit verlangen naar nationale eenheid zoo groot uit zuiver vaderlandsche motieven of is het eer uiting van het oude libera- isme en misschien van het nieuw-heiden- dom, dat in zijn scherpsten vorm zien openbaarde in het nationaal-socialism<6 waarvan echter nog sporen in vele gees ten leven en dus een vrees voor het op leven van een krachtig christendom. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan nog eens»te herhalen, wat wij tijdens den oorlog gezegd hebben over die ver meende vrees voor nationale verdeela- heid, in%nze circulaire van Augustus 40» over de katholieke organisaties: ,- thalieke organisaties hebben ongetwijfeld over het geheel genomen beantwoord aan haar doel: mede te werken aan de godsdienstige, zedelijke, geestelijke en stoffelijke verheffing van haar leden e hebben daarom aan de maatschappij eei groote weldaad bewezen. En in onzen herderlijken brief op bet twaalfde eeuwfeest van den H. Wilhbror in 1940: „niet in de vervlakking van ieders levens- en wereldbeschouwing Ka de kracht liggen van een volk, doch eendrachtig samenwerken tot welzijn van het vaderland met eenbiediging van kanders diepste overtuigingen. En liefde, voor het vaderland doen wij v niemand onder". j En daarorfi blijven wij u ten dnnge ste aansporen lid te blijven of te wora van uw katholieke organisaties.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2