Sjahrir afgfetreden GROOT GOUDA radioprogramma BINNENLAND v Hij zal een nieuw kabinet vormen op breede basis BUITENLAND VAN HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m. NCRV: 18.00 All round septet. 18.45 SDortpraatje door Dick Simons. RNlO: 19.00 Nieuws. 19.15 Departemen tale uitzending. 19.30 Prog'r. voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. NCRV: 20.05 Bij onze oüd-strijdets van '40 NCRV-orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk m.m.v. Maartje Klif fens, sopraan. 21.30 Handel concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws.het actueel geluid. 22.30 Prof. dr. J. B. Bavinck: „Moeilijke tek sten uit het N. Testament." 22.50 Piano recital door Marinus Voorberg. 23.20 Gramof.muziek. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. AVRO; 18.00 Nieuws. 18.15 Vaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Musica Antiqua. 19.50 Lich. opvoeding door G. J. Scheurleer. 20.00 Nieuws. 20.05 Rubriek v. d. land bouw. „Ratten- en muizenbestrljding" door Dr. E W. D. Caudri. 20.20 Kon. Mil. Kapel o.l.v. Rocus v. Yperen. 21.15 Mate- rieele en geestelijke wederopbouw van Nederland. Prof. dr. Ph. Kohnstamm: „Universiteit en maatschappij". 21.30 Lyra trio. 22.00 Herinnert U zich nog Maartje Offers. 22.15 Verzetspoëzie door Kommer Kleyn. 22.35 „Le romantique' Pierre Palla, piano. 23.00 Nieuws. 23.15 The Kentucky Minstrels. 24.00 Sluiting. met Alie Stijl, die destijds van den vlin derslag heeft gebruik gemaakt. Naar wij vernemen zal Nel van Vliet op 17 Maart tijdens de wedstrijden om den Hauserbeker in het A.M.V.J.-bad te Amsterdam opnieuw trachten het record te verbeteren, aangezien zij van meening is dat het nog scherper kan worden gesteld. Het wereldrëcord, althans het officieel erkende, staat op het oogenblik op naam van Hanni Hoelzner met een tijd van 1 min.'20.2 sec., bijna tien jaar geleden ge maakt te Plauen. Wel heeft de Duitsche zwemster in de oorlogsjaren snellere tij den gemaakt, onder meer 1 min. 19.3 sec., doch deze zijn, het spreekt vanzelf, niet of althans nog niet door de F.l.N.A. erkend. ZwitserlandNederland 102 Gisteren werd te Lausanne de ijshoc- keywedstrijd ZwitserlandNederland ge speeld, welke eindigde in een Zwitsersche overwinning van 10—2 (21), (3—1), (5-0). Spaak ontheven van zijn „informatie-opdracht" De Belgische Prins-regent heeft Spaak van zijn „informatie>opdracht" ontheven. Vandaag zal opnieuw beraadslaagd wor den. De Avonturen van Brammetje Flapoor en fn vrienden door G.Th. Rotman V Nadruk verboden 93. Aan het eind der straat, juist aan dè rand van de stad, haalde Bram den zak kenroller itK Hij nam een .vervaarlijke sprong en lag het volgend oogenblik met hem op de grond te rollen. Fok had on derwijl zo goed z'n best gedaan, dat 's mans broekspijpen er aan flarden bij- hingen. Waarlijk, de booswicht werd voor zijn euveldaad naar behoren gestraft! 94. Weldra waren nu ook de anderen ter plaatse, en de dief werd netjes aan de politie overgeleverd. „Bravo!" zei een dikke mijnheer, die zich bij de omstan ders gevoegd had. „Met zulke flinke lui wil ik eens kennismaken!" En toen sprak hij, tot aller grote verwondering, enige woorden inToms eigen taal! Einde der moeilijkheden aan de Amsterdamsche universiteit De groote meerderheid der professoren aan de Amsterdamsche Gemeentelijke Universiteit heeft zich in een vergadering van den Senaat voor een motie uitgespro ken die het College van rector en asses soren machtigt stappen te ondernemen die zullen leiden tot de aanstelling van een docent in de Chemie naast prof. Wi- baüL ledere student(e), die er dus be zwaar tegen heeft het onderwijs van prof. Wibaut te volgen, zal in de naaste toe komst de colleges van dezen nieuwen do cent kunnen volgen en bij hem ook tenta- mina en examina kunnen afleggen. Daar naast zullen de studenten, die prof. WH baut wel aanvaardbaar achten, de col leges van dezen hoogleeraar op de nor male wijze kunnen volgen. De Vleeschvoorziening De goede vooruitzichten voor de vleeschvoorziening van den zomer van 1945 zijn ten defle in vervulling gegaan. Het vleeschrantsoen moet derhalve voor- loopig beperkt blijven tot 150 gram per week. Door af en toe een extra bon aan te wijzen, wordt er evenwel naar ge streefd dit rantsoen de 200 gram te doen benaderen. Onze deviezen-Voorraad staat niefetoe, de voor 1946 aangeboden impoi vanWim 60.000 ton in zijn geheel» aanvaarden. Slechts ongeveer 25.000 ton zal dit jaar in het buitenland worden aangekocht, hetgeen zeggen wil, dat wij de op basis van een rantsoen van 2UU gram per week benoodigde 120.000 ton vleesch (in been) per jaar voor verreweg het grootste deel uit eigen productie zul len dienen te verkrijgen. Daar de productie in de 'eerste maan den van het jaar gering is en de invoer over het geheele jaar verdeeld wordt, zou een regelmatige vleeschvoorziening thans niet gewaarborgd zijn, indien met in ruime mate uit de voorraden vleesch in blik kon worden geput. Wel zullen er binnenkort reeds nuch tere kalveren voor de slacht beschikbaar komen en daardoor het percentage versch vleesch opgevoerd kunnen worden. Blauw-WitMolmö 27 De Zweedsche voetbalclub „Malmoe speelde' Zondagmiddag een wedstrijd tegen Blauw Wit in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. De Zweden wonnen met 2—7. Ned. record schoolslag 100 meter dames verbeterd Tijdens een driekamp tusschen de Rob hen (Hilversum) H.V.ü.B. (Haarlem) en D.E.K. (Amsterdam),» welke Zondagmid dag in het Sportfondsenbad Cost te Am sterdam werd gehouden is de Robben- zwemster Nel van Vliet er in geslaagd het Nederlandsch record op de 100 meter schoolslag met 0.4 sec. te verbeteren en te hrengen op 1 min. 21.2 sec. Het oude record stond op naam van Alie Stijl met een tijd van 1 min. 21.6 sec., gemaakt op 14 Januari 1940 te Amster dam. Opmerkelijk is, dat Nel van Vliet de 100 meter schoolstag geheel op ortho doxe wijze heeft afgelegd, in tegenstelling Eén van Sjahrir's motieven voor het verbreeden van de basis van het kabinet is zijn overtuiging, dat hij, in de oogen van de Nederlanders en ook in die van de wereld, er in geslaagd is den indruk weg te nemen ,als zou de republikeinsche be weging van zuiver Japanschè makelij zijn. Zijn kabinet bestaat uit menschen, van wie niemand ooit gecollaboreerd heeft met de Japanneezen, De meesten hebben moeilijkheden met hen gehad en hebben volgens kringen uit de omgeving van Sjahrir daardoor hun zaak ge- diend. Daarom voelt Sjahrir de noodzaak om een coalitiekabinet te vormen en indien blijkt, dat Soekarno hiertoe niet bereid is, zal Sjahrir zelf meewerken om tot dit resultaat te komen. DE A.S. KABINETSFORMATIE Men verwacht, dat Sjahrir uiterlijk Dinsdag wanneer het nieuwe kabinet naar alle waarschijnlijkheid gevormd zal zijn, naar Batavia zal terugkeeren. Over deze kabinetsvorming worden nu besprekingen gehouden te Soerakarta, waar Sjahrir met ongeveer 10 vertegenwoordigers van In donesische politieke partijen is gebleven. Republikeinsche woordvoerders te Bata via voorzeggen, dat bij deze besprekingen overeenstemming zal worden bereikt om trent de vraag, welke partijen in het nieu we kabinet vertegenwoordigd zullen zijn en door welke personen zij vertegenwoor digd zullen worden. In Indonesische kringen verwacht men stellig dat een aantal leden van het tegen woordige kabinet gehandhaafd zal blijven Volgens eenrepublikeinsch woordvoer der „kunnen verscheidene van de tegen woordige ministers slecht gemist worden, waarschijnlijk zal voor de portefeuille van Binnenlandsche Zaken, welke portefeuille Sjahrir tot nu toe ad interim heeft gehad, mr. Sartono, worden gekozen uie reeds voor den oorlog als vurig nationalist be kend was. Hij is eenige dagen geleden door Sjahrir toen deze blijkbaar voelde*, hoe de zaken zich gingen ontwikkelen van Batavia naar Soerakarta geroepen. Wat betreft de gesloten zitting van het nationale comité kan nog toegevoegd worden, dat Sjahrir als minister-president de vergadering heeft toegesproken Hij gaf een beschouwing van de door hem tot nu toe gevoerde politiek en wees op S noodzakelijkheid om met de neder- landers besprekingen te voeren. - Volgens berichten is zijn reut. met vee enthousiasme ontvangen en onmiddellij daarna is een motie van vertrouwen in Siahrir met--groote meerderheid aange nomen. De juiste cijfers van de stemming zijn nog niet bekend. De „Observer" over het ontslag van Sjahrir De diplomatieke correspondent van de Ohserver" schrijft: In het midden latend Ö?h5 altreden L Sjahrir al Ome om tactische redenen is geschied, het toom aan dat de strijd tusschen de gema'lg^' en de extremisten in de Indonesische na tionalistische beweging nog voortduur De uitslag hiervan zal waarschijnlijk be slissen over de vraag: Vrede of oorlog op Java. Tot nu toe hebben de twee par tijen elkaar voortdurend in toom gehou den. Wanneer Sjahrir met meer bevoegd heden terugkeert, zijn de vooruitzichten op een Nederlandschlndonesische regeling gunstig. Wanneer hij heengaat, zullen de extremisten een staatsman moeten vinden, die de verantwoordelijkheid voor een fei telijke oorlogsverklaring aan de Nederlan ders op zich wil nemen. Sjahrir naar Batavia terug Sjahrir en zijn gezelschap zijn uit Soe rakarta vertrokken en werden vanmiddag te Batavia verwacht. DE NEDERLANDERS OP BALI Zes van de acht prinsen op Bali hebben tijdens een conferentie met lt.-kolonel Termeulen, welke in het paleis te Kloeng- koeng is gehouden, zich bereid verklaard om met de Nederlanders samen-te werken. Kloengkoeng is de zetel van prins „Dewa Agoeng", die de meest belangrijke is van de acht. De prins van Tabanan is, uit vrees voor represailles van de extremisten na een bespreking met de Nederlanders met ko men opdagen en de prins van Djembrana was ziek. Tabanan is het centrum der Pemoeda s op Zuid-Bali, die van hieruit de andere steden probeerden binnen te dringen. Hun propaganda heeft over het algemeen geen succes gehad. Te Kloengkoeng heeft Dewa Agoeng een kleine politiemacht gevormd, die de rust en orde handhaafde en die de pogin gen der extremisten om wanórde te scheppen heeft verijdeld. De bevolking van kloengkoeng heeft de Nederlandsche troe pen heel hartelijk ontvangen. Zelfs de wei nige Balineezen, die rood-witte emblemen droegen, waren vriendschappelijk gezind en hebben ons toegewuifd. Ongetwijfeld is er onder de Balineezen een nationalistisch bewustzijn, maar volgens deskundigen heeft het een zachtaardiger vorm dan ergens anders in Nedérlandsch Ocst- Indië. ,Ik ben 50 km landinwaarts gegaan zonder een militair geleide", aldus een speciale correspondent van het A.N.P. ik heb door de kampongs gewandeld en met veel menschen gesproken. Velen van hen riepen, toen ze mij zagen: „bagoes goed Te Batavia zou zulk n tocht zelfmoord hebben beteekend. De verliezen aan jezuieten- missionarissen op Indonesië Onder de talrijke Missie-orden die in onze overzeesche gebiedsdeelen werkzaam zijn, is die van de paters Jezuieten, tijdens den oorlog met Japan, wel het zwaarst getroffen. Niet minder dan 27 paters en broeders lieten toen het leven, van wie er acht voor het vuurpeloton stonden en de overigen grootendeels tengevolge van mishandeling en ontbering in concentratie kampen of gevangenissen omkwamen. Joy cot van Nederladdsche schepen op Ceylon geëischt Op een bijeenkomst van Britsch-Indi- sche, Maleische, Indonesische en Ceylon- sche politieke organisaties, welke heden te Colombo is gehouden, is een resolutie aangenomen, waarbij geprotesteerd wordt tegen het verleenen van faciliteiten aan Nederlandsche schepen, voor Java be stemd. Attlee over verhooging der Britsche productie De Britsche eerste-minister Clement Attlee, heeft gisteravond via de radio een roote nieuwe actie ter verhooging vande Jritsche na-oorlogsche productie geopend en hierbij aangedrongen op het doen her leven van den „prachtigen geest van sa menwerking", waarvan het Britsche volk tijdens den oorlog heeft getuigd. Attlee waarschuwde, dat „een zeer moeilijke periode" het Britsche volk te wachten staat en verklaarde: „wij moeten genoeg produceeren om voedsel en ruw materiaal van overzee te kunnen koopen. Wij moeten veel meer produceeren dan voor den oor log". Attlee wees er op, da* er voor den oorlog veel werkloozen in Engeland wa ren, maar dat er nu niet genoeg arbeiders zijn in vergelijking tot het werk. De minister herinnerde aan de moeilijk heden en gevaren in 1940, toen „Groot- Brittannië alleen stond tegenover de Duit sche macht met zeer geringe verdedigings middelen" en beschreef den huidigen toe stand als „een situatie, niet zoo critiek, maar niet geheel verschillend". Hij deed een beroep op de vrouwen „om in deze moeilijke periode aan hun werk te blijven óf er naar terug te keeren", op oudere menschen en op werkgevers en werknemers om eventueele geschillen zoo spoedig mogelijk en zonder onderbreking van het werk te regelen. Attlee sprak tenslotte zijn vertrouwen uit, dat het Britsche volk zegevierend door „dezen tijd van beproeving van 1946" zal 'komen, evenals het de moeilijkheden in 1940 te boven is gekomen." Diplomatieke crisis in verband met Perzische kwestie In diplomatieke kringen in Londen, al dus de Conservatieve Sunday Times, be schouwt men het besluit der Sowjet-regee- rjng om in eenige deelen van Perzië troe pen gestationneerd te houden, als de aan leiding tot de hevigste crisis sinds den oorlog. „De houding van de Sowjet-Unie wordt beschouwd als den eersten inbreuk op een internationaal verdrag sedert den oorlog", zegt de correspondent. De „Observer" meent intusschen, dat „crisis" hier niet wil zeggen, dat er spoed maatregelen getroffen dienen te worden. ABONNEERT U OP r

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3