T%g£k ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN kJctcbccultt STADSNIEUWS SPORTNIEUWS EENDRACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven n u, Mr A. A J. Rijksen NUMMER 173 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon VRIJDAG 8 MAART 1946 Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. De glorie van Nederland ln „De Beursklok" hield de Goudsche afd. van de Ned. Reisver. Woensdag avond een bijeenkomst, die tevens als viering van het 40-jarig bestaan van de vereeniging was bedoeld. De heer C. H. Hagedorn opende met een welkomstwoord, speciaal tot de uit- genoodigde vereenigingen en den heer H. J. Stuvel, den spreker van dezen avond. De heer Hagedorn memoreerde hoe het werk van de N.R.V. was gegroeid en het aantal reizen was toegenomen van 2 met 26 deelnemers in 1906 tot 10.000 in de afgeloopen 40 jaren met een totaal van 3.000.000 deelnemers. Het ledental groei de van 44 tot^PwX). Hierna voerdeTde heer H. J. Stuvel ons aan de hand van een uitgebreide serie lichtbeelden in kleuren langs de schoon heid van Nederlandsche steden en dorpen, de kleederdrachten en het landschap. Prachtige opnamen van niet vermoede plekjes, beelden van steden en dorpen vóór en en na den oorlog en uitgebreide détails van de kleederdrachten, waarvan de heer Stuvel een speciale studie heeft gemaakt volgden elkaar op. Het was een ongetwijfeld interessante avond, die opwekte om niet voorbij re gaan aan de schoonheid van eigen tand en aan 't eind van den avond kon de heer Hagedorn in zijn slotwoord den heer Stu vel de verzekering geven, dat zijn cau serie haar doel niet gemist heeft. Daar het 40-jarig bestaan eenige feeste lijkheid rechtvaardigde, bleef men nog bijeen op een intiem bal. Bijeenkomsten van niet-katholieken Zondag a.s. zal de Franciscaner Pajer Wijnand Sluijs de eerste van 6 meditaties geven over het lijden van Christus. Deze meditaties zijn gratis toegankelijk voor niet-katholieken. Zij worden gehouden in de St. Josephkerk aan de Gouwe, des middags 3 uur. V olksuniversiteit Twee nieuwe romans op komst Gisteravond las de bekende en critische auteur Simon Vestdijk-voor de leden van de Volksuniversiteit voor uit twee onlangs voltooide romans: Pastorale en Puriteinen en Piraten. Uit de eerste roman, die speelt 1943, midden in de bezetting, las hij meer fragmenten, uit Puriteinen en Pi raten één fragment voor, zoodat het ge makkelijker is een voorloopig oordeel te vellen over de eerste dan over de tweede roman. Met ware hartstocht heeft Vestdijk de hoofdfiguur in „Patorale" een onder gedoken joodsch bankierszoon Aaror. Cohen—Cats, geteekend. Het is alsof hij zichzelf' teekent. Psychologisch fijn ge schilderd ziet men de fijnbesnaarde Jood in de eenigszijis, ruwe omgeving in levende lijve.voor zich, bijna tastbaar zelfs. Door enkele schijnbaar zeer incidenteel vermel de voorvallen en opmerkingen, verplaatst Vestdijk zijn lezers weer middenin den bezettingstijd. De wijze waarop hij b.v. een wolfangel op de pet van een W.A.- man beschrijft, een zet in spiegelschrift met een streepje er doorheen, toont ten volle de meesterlijke beschrijvingskunst van den meester. Daar Vestdijk slechts enkele fragmenten uit zijn roman voorlas en het blijkbaar in zijn bedoeling lag op dezen avond vooral den hoofdpersoon scherp te belichten,- vielen de overige per sonen in de roman, zooals de twee andere onderduikers op de boerderij, de boer zelf en zijn dochters, minder scherp op Ongetwijfeld zal men deze roman met groote belangstelling lezen. De tweede roman: Puriteinen en Pi raten speelt zich af om een snelvarend zeilschip de „Marylack". Zooals de schrij ver verklaarde is het gebouwd op een vrij ingewikkelde intrige. Ook hier trof ons weer de fijn-psychologische beschrij ving van de romanfiguren. Het fragment deed ons aan; Het Vijfde Zegel denken. Naar de schrijver on later verklaarde, is Pastorale een roman, welke grooter is dan „Het Vijfde Zegel". Na eerst in een tijdschrift verschenen te zijn, zal het in druk worden gegeven. Puriteinen en Pi raten zal eerder verschijnen. Ongetwijfeld hebben de aanwezige leden van de Volksuniversiteit van dezen bdltengewonen avond genoten. De heer Hagedorn jubileert Gisterenmiddag hield de jubileerende secretaris van de Goudsche Kamer van Koophandel, de heer C. H. Hagedorn in hotel „De Zalm" een receptie ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum. Hoe gezien de jubilaris in alle kringen van het bedrijfsleven in het district Goudzf wel is, bleek overduidelijk uit de groote belangstelling. Uit alle streken om Gouda waren vertegenwoordigers van handel en nijverheid, groot- en kleinbedrijf, aanwe zig, om hun gelukwenschen aan te bie den. Ook uit Gouda zelf ontbrak het niet aan belangstelling; behalve burgemeester James zagen wij de wethouders en eenige leden van den gemeenteraad, den kanton rechter, een groot aantal advocaten en tal van anderen. Ook uit het vereenigingsleven, waarin de heer Hagedorn belangrijk werk ver richt, ontbrak het niet aan belangstelling. Onder de talrijke cadeaux vielen een her denkingsbord van de Fa. Goedewaagen op en een werkelijk prachtig bord, ge- schonken#door de Plateelfabriek „Zuid- Holland". Het bestuur van de P.T.T. had een zilveren schaal geschonken, terwijl het bedrijfsleven een album met kaartjes ver gezeld deed gaan van een bedrag onder couvert ter beschikking van den jubilaris. I Men pleegt bij dergelijke gebeurtenissen te spreken van een schat van bloemén. Wat hier echter aan bloemen en fruit manden was geschonken overtreft alles. Prachtige bloemstukken zonder tal be hoorden mede tot de stoffelijke blijken van waardeering voor wat de heer Hagedorn in de afgeloopen 25 jaar heeft gepres teerd. Het zal mevr. Hagedorn heel wat werk verschaffen om deze bloemenpracht te verzorgen. Maar wij twijfelen er niet aan of zij zal het doen met een gevoel van dankbaarheid voor de waardeering, die haar echtgenoot op deze dag heeft mogen ondervinden. Wederom een inbraak op een schip Wérd er omstreeks 24 Febr. ingebro ken op een schip aan de Veerstal, thans is het motorschip „Koophandel" van schipper P. P. aan de Punt met een be zoek vereerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag wist een onbevoegde, waar schijnlijk dezelfde als van de hierboven vermelde inbraak, uit het vooronder een paar schoenen, een paar sokken, een on derbroek, een hemd, 2 werkbroeken, een paar regenpijpen en een overjas weg te nemen. Rijwieldief gepakt In ons blad van Zaterdag 2 Maart maakten wij melding van diefstal van een fiets ten nadeele van Th. v. d. K. uit Moordrecht. Thans is de dader van deze diefstal gegrepen en naar Rotterdam over gebracht. Het is de landbouwer A. V. uit Waddinxveen, die ook voor andere zaken terecht zal moeten staan. De fiets is aan den eigenaar teruggegeven. Gedenkraam St. Janskerk Dezer dagen bracht onze oud-stadge noot Hans van Norden een bezoek aan de St. Janskerk. Uit de kisten met oude scherven, die na dé restauratie door Ir. Jan Schouten zijn overgebleven, heeft deze ontwerper een aantal kleuren uitgezocht, om met deze tinten rekening te houden bij de samenstelling van het nieuwe Gedenk raam. Ned. Chr. Geheelonthoudersver. Woensdag 6 Maart gaf de afd. v. d. Ned. Chr. Geheelonthoudersvereeniging „De Schakel" haar 3en propaganda-avond in Concordia. Nadat het jeugdkoor onder leiding van den heer Isarin eenige toe passelijke liederen ten fepste gegeven had, opende dhr. A. van Camp deze bijeen komst. Spreker betoogde in wel gekozen woorden het algemeene nut der drank bestrijding. Vervolgens memoreerde hij duidelijk, met diverse voorbeelden, het leed van het alcoholisme. Na deze speech werd het stuk „Zeemans thuiskomst" op gevoerd o.l.v. den regisseur Wouda uit Vlaardingen. Duidelijk kwam in het stuk doel en streven der vereeniging naar voren. Het was inderdaad een goed stuk tooneel wat we zagen, waarin de levens ernst, maar toch ook de kom. noot niet ontbrak. Het stuk oogstte veel bijval. Allen keerden na een genoeglijken en leerzamen avond voldaan huiswaarts, ter wijl de vereeniging met genoegen op dezen avond kan terug zien. „De Jonge Bouwers". Alle leden van de groepen van 12 tot 15 jaar worden verzocht a.s. Zaterdagmiddag kwart voor vier in „Ons Huis" aanwezig te zijn in verband met de repetitie voor den a.s. Ouderavond. De muziekrepetitie zal in het vervolg niet meer op Maandag plaats hebben, maar op Dinsdag van 5-6 uur- Nieuwe leden zijn hartelijk welkom, voor de groep 9-12 jaar Zaterdags te 2 uur en de groepen van 12-15 jaar kwart voor vier, zaal Turfmarkt 59. Damclub „Gouda". Dinsdagavond j.l. werden voor de onder linge competitie vadT de Damclub „Gouda" de volgende partijen gespeeld i P. Op den Camp - J. Woerlee afg. - F. Vogelsang 1-1 - D. v. d. Linde 2-0 - P. Op den Camp 2-0 -^M. van Vliet 0-2 - J. Heetland 1-1 - C. Bouters 1*1 - H. Tenwolde 0-2 - D. Rijnsburg 2-0 - Th. v. d. Veer 0-2 - D. Stuurman 0-2 H. Luldens A. A. de Jong A. A. de Jong H. Luidens G. van Ardenne A. van Leeuwen J. van Buren J. Goudriaan F. Vogelsang J. Groenendijk Damkampioenschap v. Gouda e.o. De Woensdag j.l. in Restaurant Duynstee gespeelde wedstrijden voor de 5e ronde hadden de volgende uitslagen t le klasse: P. Hoogerbrug - F. Verwaal uitg. W. Anker - P. Steenland 0-2 x M. Zijlstra - A. Blok 1-1 G. van Egmond - F. Jacobi 1-1 2e klasse: J. Hoogerbrug - A. van Ardenne verv. A. Multem - J. Bol 2-0 N. Anker - P. Potuit 2-0 C. Blonk - J. Stout 2-0 x 3e klasse: T. Kooistra - A. Mesker 2-0 M. v. d. Flier - A. Compeer 2-0 A. van Setten - T. Lammens 2-0 N. Duits - D. v. d. Star 0-2 Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht i Meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenls. In de kuststrook temp. om het vriespunt. In het binnenland lichte vorst, zwakke wind. Wat li er In Gouda te doen f Reünie i Vri|dag t./m. Woensdag i „Een moeder zonder weerga". Thalia-Theater i Vrijdag t./m. Woensdag „Sterren van Arizona". Schouwburg BioscoopVan Vrijdag t/m. Dinsdag; „Verdwenen Meisjes". Dinsdag 12 Maart, 8 uur, Concordia t Arb. Toon. Verg. Door en voor 't Volk: „De Opgaande Zon" van H. Heyermans. IdemNed. Herv. Ver. Calvijn, 7.30 uur n.m. Biduur voor het gewas door-Ds. Abma van IJsselstein. x r reglementair wegens niet opkomen. Goudsche Districts Dambond Ranglijsten na de 5e ronde, le kl. a. P. Hoogerbrug 6 p., F. Verwaal, 5 p, P. Steenland, 4 p., W. Anker, 2 p., C. Terlouw, 1 p. le kl. b. M. Zijlstra. 7 p., J. Goudriaan. 6 p„ A. Blok. 3 p., G. v. Egmond, 3 p., F. jacobi, 1 p. 2e kl. a. P. op den Camp, 4 p.. J. Hooger brug, 3 p.. A. Multem, 2 p., J. Bol, 1 p. 2e kl. b. N. Anker, 6 p., P. Potuit, 5 p., C. Blonk, 3 p., J v. d, Horst. 3 p.. J. Stout 3 p. 3e kl. a. P. Palsgraaf. 7 p., M. v. d. Flier, 7 p., T. Kooistra, 4 p., A. Mesker, 2 p., A. Compeer, 0 p. 3e kl. b. D. v. d. Star. 7 p., A. v. Setten, 5 p.. N. Duits, 4 p., T. Lammens, 4 p., A. Rodenbach, 1 p. In IA moet nog de beslissende partij P. Hoogerbrug-F. Verwaal worden gespeeld. Idem in 2A de partij J. Hoogerbrug-A. Mul tem, terwijl in 3A een speciale beslissings partij gespeeld moet worden tusschen P. Pals graaf en M. v. d. Flier. Deze partijen worden a.s. Woensdag avond om half 8 gespeeld in Restaurant Duynstee te Gouda. Dan begint tevens de eindstrijd om het le klasse kampioenschap. Voetbalwedstrijden op Zondag Voor Zondag a.s. zijn dezelfde voetbal wedstrijden vastgesteld, die aanvankelijk op 24 Febr. zouden worden gespeeld., De Waterpolocompetitie Op Dinsdag 12 Maart a.s. wordt de wintercompetitie van de kring Gouda der K.N.Z. en R.B. voortgezet in het Spaar- dersbad met de wedstrijden: Dames: AZCBoskoop. Heeren a: Boskoop 1SZ en PC I. Heeren b: AZC Comb.OZV I. Heeren c: Boskoop IISZ en P C H. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Maart 1946. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur voorin. Ds. Gerh. Huls, 5 uur n.m Ds G. Elzenga, Westerkerk v.m. 10 uur Ds. D. terSteege van Zevenhuizen, Jeugddienst, 5 uur n.mi Ds. C. A, Korevaar. Woensdag 13 Maait 7.30 uur am. St. Janskerk, Ds. Gerh. Huls, Bidstond voor het gewas. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, 10.30 uur v.m. Da. W. de Voogd van der Straaten van Haastrecht. Vrijz. Jeugdkerk. Keizerstraat 2, nam. 7 u. Ds. Ct P. Thomsen. Ned. Herv. Ver. Calvijn. Dinsdag 12 Mrt. nam. 7.30 uur, nam. Ds. Abma van IJssel stein i Bidstond voor het gewas. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.30 uur Ds. J. Nienhuis. Evang. Luthersche Kerk 10 uur voorm. Ds. J Simon. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.— uur Pastoor Giskes. Gereform. Kerk 10 uur vm. Ds. ten Brink en 5 uur nm. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstercrschool, Groenendaal. en vervolgkl. 12-16 J. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereformeerde Kerk, (art. 31.) 8.30 u. vm. in de Chr. Geref. Kerk en^ uurnm. Remom Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur leesdienst. Woensdag 14 Maart, nam. 7 uur, Dst W. C. Lamain van Rijssen. Christel. Gereform. Kerk J0 5 uur Ds. A. Dubois. Woensdag 13 Maart. 7 uur nam. Biduur voor het gewast Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38. 9.en 10.30 uur v.m. en 5.— uur n.m< Ds. H. C. Leep. Woensdag 13 Maart, 3 uur Gebedsuuri Leger des Heils, Zaterdag 9 Maart, 7.30 u. Muziekuitvoering van het Zaandamsche Muziekkorps. Leger des Heils, 10 uur, Heiligingsdienst. 3.30 uur, openlucht samenkomst N. Markt, 7.30 uur openbare samenkomst. Deze dien sten staan onder leiding van Ma). J. v. Veen. Dinsdag 7.30 uur nam. Ledenvergadering. Donderdag 7.30 uur Openbare samenkomst! Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. J. G. W. F. Bik, Bleekerssingel 55 en Dr. H. A. M. Eijkman, Westhaven 63. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. ApothekersdienstFa. F. A. Dee, Westhaven 14. HAASTRECHT, OUDEWATËR EN POLSBROEK Doktersdienst V De Zondagsdienst in de gemeente Haas trecht, Oudewater en Polsbroek zal van Zaterdag 9 Maart tot Maandagmorgen worden waargenomen door Dr. F. S. J. A. Bonga te Haastrecht. V GROOT GOUDA v

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1