K INDIE Brammetje Flapoor en z'n vrienden RADIOPROGRAMMA VAN HEDENAOVOND BUITENLAND HILVERSUM I 301 m. KRO: 18.00 Ensemble Nina Dolce. 18.20 Voorwaarden luisterspelprijsvraag. 18.30 N-ina Dolce (vervolg). 18.50 's Avonds als ik slapen ga. RN10: 19.00 Nieuws. 19.15 Departe mentale uitzending. 19.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. KRO: 20.05 Piano-duo Beuker en De nijs. 20.30 Lily van Haghe met een vroo- lijk verhaal. 20.45 Vaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden, m.m.v. Fred. Starewood, zang. 21.00 Op de brug. 21.15 lersche lie deren. 21.30 Vervolg Vaudeville orkest. 22.00 Nieuws. 22.J5 Goodnight Sweet heart. 22.20 De Kath. sportorganisatie door rector E. A. M. Paap. 22.35 Avond gebed on koorzang. 23.00 Ensemble Erica Helen, m.m.v. Robert van Doorn, zang. 23.00 Populaire platen. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Metropole orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden. 18.45 N.V.V.-kwartiertje. „In den nacht er op uit." 19.15 Buitenl. Weekoverzicht door Drs. L. de Jong. VPRO:' 19.30 Ned. Herv. Kerk door Ds. L. H. Ruitenberg. 20.00 Nieuws. 20.05 Geza Anda, piano. 20.30 Vernieuwing van het onderwijs. 21.00 Op de brug. VARA: 21.15 The Kentucky Minstrel 21.30 Men vraagt en wij draaien. 22.00 Metropole orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden VPRO: 22.40 Avondwijdipg door dr E. D. Spelberg. 23.00 Nieuws. VARA: 23.15 Tommy Dorsey en zijn orkest. 23.45 Rustige klanken voor het naar bed gaan. 24.00 Sluiting. Een oordeel over Nederland in „La Lanterne" schrijft Peter Zee man een zeer belangrijk artikel over den wederopbouw in Nederland. Schrijver wordt getroffen door het tempo, waarin dit proces zich volstrekt. „Als men de inspanning vergelijkt met die van andere landen, kan men niet na laten diepen eerbied te hebben voor deze vrij opgelegde discipline, dikwijls ten koste van gevoelige ontberingen. Men kan over het algemeen zeggen, dat de regee ring gevolgd wordt door de bevolking en dat deze zich rekenschap geeft van den ontredderden toestand van het land. Met moed legt zij zich zware opofferingen op" De heer Zeeman spreekt vervolgens over de automatische beweging in Fries land, welke haar eischen tot een lateren datum uitgesteld heeft, en die van Noord- Brabant en Limburg. Post voor gerepatrieerden Op het postkantoor te 's-Gravenhage liggen honderden brieven voor uit Indië gerepatrieerden onbestelbaar te wachten. Ze werden uit Indië doorgezonden met de mededeeling: „vertrokken naar Holland", al of niet met de vermelding van het schip, waarmede de geadresseerden zijn vertrokken. Hoewel de postambtenaren steeds de passagierslijsten raadplegen van alle schepen met repatrieerenden aan boord, is het toch niet mogelijk gebleken al deze. correspondentie op haar plaats te bren gen." De directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage verzoekt daarom alle ge repatrieerden hem hun juiste atires in Holland op te geven, daar alle uit Indië teruggezonden onbestelbare stukken aan dat kantoor worden gericht. DE KABINETSCRISIS IN BELGIÉ Spaak formateur De Prins-Regent heeft wederom den heer De Schrijver, voorzitter van de C.V.P., verzocht een regeering te vor men. Deze heeft het aanbod van de hand gewezen. Daarna heeft de Prins-Regent den heei Spaak ontboden. Deze heeft aangenomen te trachten een regeering te vormen. „De Times" naar aanleiding van de rede van Churchill De „Times" schrijft naar aanleiding van de rede van Churchill, dat Groot- Brittannië de keuze heeft tusschen een bondgenootschap, waarin het de „min dere deelgenoot" is, met de Sowjet-Unie of de Vereenigde Staten, en een onafhan-; kelijke buitenlandsche politiek. De „Ti mes" dringt- a|ui op een onafhankelijke buitenlandsche politiek, Welke gebaseerd is op nauwere banden met het Gemeene- best en het Imperii#,, deels riiilitair, mav •yooitethreiijk «conömisch, en gebaseerd op militaire overeenkomsten met Frank- kenland en de Arabisch sprekende volken van het Oostelijk middellandsch zeege bied enhet middenoosten". In al deze landen is een economische actie even noodzakelijk als een militaire, en mis schien nog dringender. Binnenkort wijziging in de Spaansche regeering? De laatste tien dagen doen te Madrid hardnekkige geruchten de ronde over een wijziging in de Spaansche- regeering. Franco zou niet den indruk willen wek ken onder druk van het buitenland be sluiten te nemen. Men acht het waar schijnlijk, dat Artajo, de minister van Buitenlandsche Zaken, wiens poging tot toenadering met Don Juan heeft gefaald, zal worden vervangen. Toch blijft zijn aftreden nog twijfelachtig, omdat hij in het kabinet een sterke roomsch-katholieke strooming vertegenwoordigt en ómdat uien niet weet, welke ^persoonlijkheid van een zelfden wijden geest de weinig be nijdenswaardige plaats van minister van Buitenlandsche Zaken in de huidige om- stadigheden zou kunnen innemen. Daaren tegen acht men zeer waarschijnlijk het vertrek van de ministers van Binnenland- sche Zaken, Landbouw en Handel en In dustrie, alle drie Phalangisten, waarmee Franco een bewijs zou willen leveren, dat de regeering geheel los staat van de Phalanx. Tarieven luchtverkeer EuropaV.S. vastgesteld De Internationale Vereeniging voor ver voer door de lucht heeft de vrachtprijzen voor trajecten tusschen Europa en de de V.S. vastgesteld. Vertegenwoordigd wa ren o.m. Canada, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Noorwegen, de Ver. Staten en Zweden, hieronder diverse landen, die deze trajecten nog niet bevliegen. Ook Nederland was vertegenwoordigd. De reis van Amsterdam naar New York zal 384 dollar kosten. Het accoord geldt tot 24 Juni a.s. De Pan American Airways heeft zich van stemming ont houden, hetgeen volgens de statuten der vereeniging als goedkeuring, geldt Senatoren voelen niets voor Churchill's voorstel Churchill's voorstel betreffende een fei telijk militair bondgenootschap tusschen Engeland en de Ver. Staten, heeft onder de leden van het Amerikaansche 'congres een weinig gunstigen weerklank gevön den, en wel om de volgende redenen: I. het wantrouwen van de Sowjet-Unie zou kunnen Worden opgewekt. 2 de Ver. Staten zouden te nauw ver bonden worden aan de Britsche bui tenlandsche politiek. Senator Taft zejde: „ik acht het hoogst ongunstig voor de Ver. Staten om in vredestijd, hetzij met Engeland, de Sow jet-Unie, of welk land ook, een militair bondgenootschap aan te gaan". Engeland wenscht Spaansche kwestie niet voor den Veiligheidsraad te brengen De Parijsche correspondent van Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat de Britsche regeering het Frcyische voorstel, de- Spaansche kwestie voor den Veilig heidsraad te brengen, van de hand heeft gewezen. De nota der Britsche regeering is gisteren door den Britschen ambassa deur te Parijs, Duff Cooper, aan Bidault overhandigd. De nota, die nog niet ge publiceerd is, geeft, zooals Reuter ver neemt, de redenen voor het Britsche standpunt aan. Dit is, naar verluidt, ge fundeerd op het feit, dat de Britsche regeering het Spaansche regiem - als een binnenlandsche aangelegenheid be schouwt, die alleen het Spaansche volk aangaat. Masaryk over de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije Masaryk, de Tsjecho-Slowaaksche min. van Buitenlandsche Zaken heeft in de voorloopige nationale vergadering van Tsjecho-Slowakije de algemeene richtlij nen van de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije omschreven. Masaryk zeide o.m het volgende: „Twee factoren vormen op het oogenblik den grondslag van de buitenlandsche aangelegenheden: Het deelnemen van de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en de V.S. aan de oplos sing van alle internationale problemen, en het feit, dat deze drie groote mogend- leden de leiding en de verantwoordelijk heden 'Op zich hebben genomen. De hou ding vkn Tsjecho-Slowakije is gebaseerd op het geloof, dat gemeenschappelijke actie van de drie mogendheden de een- 'vdudigste wég is pm uit de moeilijkheden te komen, waarin de wereld zich heden be-! De Avonturen van door G. Th. Rotman Nadruk verboden 101. Rommelbommelbom! Daar kwamen Tom, Fok en Menelik door de luchtkoker naar benneden rollen en vielen baven op de heerlijke taart, zodat het héle schone bakwerk ineens plat was. De kok werd bleek van woede, dat begrijp je, want hij had het den kapitein al beloofd, een fijne vtrrassing voor hem klaar te maken. 102. Diep verontwaardigd greep hij een pan vol kroten, sla, aardappelen en ande re heerlijkheden. Het waren de kliekjes van de vorige dagen, waar de kok „hu zarensla" van moest maken. En terwijl Fok hem verwoed naar z'n benen sprong, zwaaide de kok de pan dreigend heen en weer. I ÖHê. vindt. Toch is Tsjecho-Slowakije veria» gend zijn aandeel te krijgen in de verant woordelijkheid." Verder sprak Masaryk nog over de banden die Tsjecho-Slowakije met Engeland heeft mogen ontvangen in den strijd tegen fascisme en nationaal- socialisme. Pearl Buck vindt het een catastrophe Mej. Pearl Buck, de schrijfster van „de goede aarde" en „drakentanden", heeft het bezoek van Churchill aan de Ver eenigde Staten een „catastrophe" ge noemd, waardoor het lot van het land „op een gevaarlijke wijze" is beinvloed. Zijn rede, aldus de schrijfster, maakt de kloof tusschen rechts en links dieper. Uitlevering Degrelle geëischt De liberalen te Brussel hebben een resolutie aangenomen, waarin de regee ring verzocht wordt de onmiddellijke uit levering van Leon Degrelle, den voorma- Jigen leider der rexisten, die zich in een militair hospitaal in Spanje bevindt, te verkrijgen. - Het incident te Haiphong Het Fransche Ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat 18 manschap pen gedood en ongeveer 40 gewond wer den bij Haiphong (haven van Tonkin in Fr. Achter-indië) toen op de Fransche oorlogsschepen werd geschoten. Voir Papen wil Koning Gustaaf vragen stellen Von Papen, een der leidende diploma ten der nazi's heeft het tribunaal verzocht vragen te mogen stellen aan den.87-jari- gen koning Gustaaf van Zweden, teneinde zijn beweringen, dat hij in 1939 en 1940 pogingen deed om den Europeeschen vrede te herstellen en een eind te maken aan de kerk- en Jodenvervolging, te be vestigen. Een der kwesties, die v. Papen door koning Gustaaf beaamd wenscht, is het feit, dat v. Papen iri het voorjaar van 1940 konig Gustaaf in een brief dringend verzocht zijn invloed aan te wenden voor het herstel van den vrede. 0:k het ver zoek tot dagvaarding van Kurt v. Lersner, het hoofd van de Duitsche vredesdelegatie te Versailles, moet bewijzen dat hij het nitiatief nam tot vrédesonderhandelingen e.d. Russische leerboeken in de door de Russen bezette zone van Duitschland De AmerikaanscheNieuwsdienst uit Duitschland meldt, dat, in de door de Russen bezette zone, Russische leerboe ken zullen worden ingevoerd. Een half millioen geillustreerde boek jes voor het eerste onderwijs, getiteld: „laat ons Russisch leeren", zullen spoe dig in Berlijn gedistribueerd worden. Prof. de Savornin Lohman gaat wegens ziekte niet mee. Hij is voornemens zoo mogelijk na te komen. Rust in Singaradja op Bali Uit zeer betrouwbare bron verneemt men dat de stad Sinjaradja rustig en ordelijk is en dat de bevolking buiten de stad vriendschappelijk gezind is. De Radja van Boeleleng (ten noorden van Singaradja), die zich bedreigd ge voelt, heeft om troepen verzocht; ook de Radja van Kloenkeng heeft, hoewel zijn hoofdstad vol met zijn gewapende volge lingen is, een dergelijk verzoek gedaan. De toestand op Timor Omtrent Timor kan gemeld worden, dat aldaar onder benarde omstandigheden hard aan den opbouw gewerkt wordt. Men leeft er in een miniatuurkamp in een klappertuin, aangézien ile stad Koepang volkomen in puin ligt. Thans wordt over wogen een beter gelegen punt te kiezen. Zullen de Indonesiërs een. wapenstilstand voorstellen? Gistermiddag heeft Sjahrir als zijn ver wachting uitgesproken, dat de Indonesiërs spoedig aan de Britten het voorstel zul len doen, voor den duur der komende onderhandelingen regelingen te treffen voor een algemeenen wapenstilstand met betrekking tot alle militaire operaties (tus schen de republikeinen en Dr. van Mook. Sjahrir verwacht, dat zulk een voor stel binnen veertien dagen zal worden gedaan. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR INDIË Het ligt in het voornemen van de Par lementaire Commissie, welke naar Ned.- Indië zal gaan, Dinsdag 12 Maart des ochtends te 8 uur te vertrekken per Sky- master van Schiphol. De commissie reist met het gewone verkeerstoestei der K.L.M. en langs de Indië-route van den laatsten tijd. OFFIC1EELE PUBLICATIE Nummerco'upures De Plaatselijke Distributiediensten zul len in de week van 10 t/m 16 Maart de nummercoupures uitreiken voor: jam 7^0; cacao 721; kofife 722; brood 702 (Am. bloem), 703 (inl. bloem), 704 (re; ductie); melk 723, 724; huihoudzeep 725; lucifers 726, 727, 728; aardappelen 729, 730. Toeslag voor jam 50%, voor melk 20%, voor cacao, koffie en huishoudzeep 10%. Toewijzingen voor huishoudzeep op basis van twee maal het aantal inge leverde rantsoenen, voor lucifers op basis van l'/2 x het aantal ingeleverde rant soenen. Deze nummertoewijzingen, met uitzon dering van die voor melk en aardappelen, zijn geldig voor detaillisten van 17 t/m 13 April. De toewijzingen voor melk en aardappelen zijn geldig van 17 t/m 23 Maart a.s. Afleveringsverbod granen De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land maakt bekend, dat het met ingang van Maandag 11 Maart 1946 te 0 uur aan alle handelaren in granen, aangeslo ten bij den Vakgroep Groothandel in gra nen verboden is tarwe, rogge, gerst en/of haver af te leveren zonder zijn toestem- ming. NIEUWS IN HET KORT -7-t, Lange, de No'orsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft verklaard, clat'Noorwegen bereid is zich de opoffe ringen te getroosten, die een eventueele diplomatieke breuk met Spanje op insti gatie van de Ü.N.O. met zich mee zou brengen. (Rt.). - 99

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3