Wai de Biosum** brengen. niièu*0f> V {/cut de> week. W Hoofdredacteur van de „Zwarte Soldaat1' staat terecht DE TAALZEEF i—5. I GROOT GOUDA Inkomsten- en Vennootschapsbelasting *6 I.#' UIT DEN OMTREK SPORTNIEUWS ABONNEERT U OP BINNENLAND Leer stil zijn en leer niets doen en leer wachten: 7 geheim der sterken school altijd daarin, dat zij zich instelden op lange drachte' en #iintoomden cfongestuime dadenzm. Niet 't wachten der praatgragen zij het onze, die, sprekend aldoor over wat zal zijn,\ intusschen inslurpen als grage spojizen, met lijf en ziel den heeten levenswijn, maar 't dodenrijke wachten van 1vie wachtend, zichzelven èn het leve'nsveL anders, wie niet uitstellen het ontwaken tot een bazuinroep door de heuvlen zwelt. Zij voor wie alle dage' en alle uren de eeuwigheid breekt door den tijd en die houden aldóór bij de kampvuren zwijgende wacht, te gaan bereid. Uit: Hcnr. Roland Holst: Tusschen tijd en eeuwigheid.. Gerepatrieerden uit Indië. In Gouda zijn tot dusver een 25-tal gerepatrieerden uit Indië aangekomen, ter wijl er nog een 40 tal verwacht worden. Door de zorgen van het plaatselijk Comité „Nederland helpt Indië" kannen deze nenschen aan het allernoodzakelijkste geholpen worden. Alleen zit het Comité met moeilijkheden inzake de huisvesting. Er zijn n.l. 2 gezinnen van 4 personen, die bi) hun iamilie hier te Gouda wegens te kleine behuizing geen plaats kunnen vinden. Het Comité vraagt ingezetenen, die twee (of meer) kamers te missen heb ben, dringend deze voor de oorlogs slachtoffers uit Indië beschikbaar te stel len. Opgaven worden gaarne ingewacht bij het Secretariaat Bodegraver Straat weg 68 te Reeuwijk, Tel. 272. Er zijn verder nog eenlge mannelijke gerepatrieerden, voor wie in Suez bij de nitdeeling van kleeren. geen hoeden aan wezig waren. Mocht iemand een gebruikte heerenhoed willen afstaan, dan ontvangt de Secretaris van het Comité gaarne bericht. Bij n iet-passen van een afgestane hoed wordt deze teruggeven. BURGERLIJKE STAND Geboren: 6 Maart: Gerardus B, zv Z B Kalmeijer en A M Heisterborg, Jan Philipsweg 30; Gerard A, zv M de Jonge en E A M Schick, Boelekade Hendrlkus J, zv H J Geul en C M Brenkman, Da Costakade 74; 7 Maart: Hilegonda M J, dv V A Lorjé en H M Laurier, Prins Hendrikstraat 100; Dri- kus, zv J Flux en L v Eijsden, Onder de Boompjes 63; 8 Maart: Albert R, zv R den Held en C M Jager, West haven 20. Ondertrouwd: 7 Maart: J Sejts en W J Koster; C v Beuzekom en J N D v d Berg; G Pieters en C J Vos; Q Poot en N Prevo; M A v Mourik en J de Jong; D Berckenkamp en M v d KleijJ de Raad en D Kooijman; G L de Bruijn en A J Janssen; H W J Ver voort en M de Haan; C Nieuwveld en H A v Straaten; P F v Loon en W A Lakerveld; J Schouten en S v d Horst; P Wassing en W J Castelein Overleden: 5 Maart: Johannes Vuijk, 76 jaar^Willem van Heijningen Nan ninga, „De zwarte soldaat", van de W-A. Frontb,' land vechiende Ne< den, het blad, dat fals oplage 4000 exë 'en ten slotte slechts in van zijn strijdorgaan de in Rus- ch spreken- esten tijd bereikte stencil afdrukken werd verspreid, \;tond van 19421945 onder hoofdredactie van Hendrikus J. M. Vredev'cmzt, 41 jaar oud, vroeger werkzaanj^btj ^en graan- consülent. Gisteren stond /deze „jcWnalist" voor het Bijzonder! Hof te Amsterdam terecht en prof. Van Hamel ting presideerde, las een bloemlezing fraaie citaten uit Vr&devoórts zwarte werk voor, van Goabbelsche lyriek druipende artikeleTv^*het O.M. noem de ze „kolder" pleegde verdachte om onze landgenooten „tot loyale sa menwerking, met de Duitschers, in al les" op te wekken, tegen een salaris van 200 per maand. Voordat verdachte met zijn pen .voor den vijand ging vechten, kreeg hij een 'jaar. Nu wil ik praten over ietsr waaraan ik niet goed durf te beginnen, want dan lachen de menschen me uit. Maar ondanks dat zal ik dezen strijd voeren .tot het einde van mijn dagen, den strijd n.l. tegen het allerleelijkste, su- per-Duitsche Germanisme „meerdere" dat gemeen en listig ons blijvend wil annexeeren. Wij kennen in het Nederlandsch al leen 'n zelfstandig naamwoord „meer dere" in de beeekenis van „superieur" Maar in uitgebreide kring gebruikt men tegenwoordig „meerdere." als bij- voegelijk naamwoord: meerderê hulp aanwezig; meerdere personen gaven van hun instemming blijk. En tot mijn schrik had „Groot Gouda" zelf vorige week een vetgedrukten kop staan met: „Meerdere diefstallen opgehelderd." In het eerste geval kunnen we evengoed zeggen „meer hulp"; en voor de an dere voldoet uitstekend ons woord „verscheidene". Ook met „meef dan één" doet men wonderen, als men va riatie zoekt. Lieden, die uit een onbegrijpelijke mhankelijkhëid aan die dieventaal 't rd meerderen willen vèrdedigen, aan te voeren, dat het ook vóór reeds gebezigd werd. Vol- Voor den oorlog woonden Duitschers in Nederland, ze daarom ook nü nog te in Uw gastvrije woning? M. H; M. STERREN VAN ARIZONA Als afwisseling in de rij van speel- en komische films brengt Thalia The ater de Cow-Boy film „§tars of Arizo na". We zien hierin de zingende Cow- Boy Jack Randell als de held van deze Wild-West historie. In het dorpje Yucca in Arizona gaat het niet naar wensch, de Inspecteur is verdwenen, vee wordt gestolen, de Bank wordt beroofd en de omgeving geterroriseerd door een bende roovers. In dit dorp heerscht geen recht maar de revolver zegt één van hen. Jack Randell treedt hier op en weet inder daad de bende te vérslaan en de rust te herstellen. Hij beleeft zijn avonturen in gezelschap van zijn trouwen die naar Smookey'en een viertal vrijgela ten gevangenen, die onschuldig ook door toedoen yan die bende in de ge vangenis zijn geraakt. Inderdaad heer- schen de revolvers en daardoor weet Jack Randall tenslotte de leiding te veroveren. Hiertusschen «door vindt hij nog tijd om met zijn fraaie stem een tweetal songs te brengen en wel-„Hea- din for the trail" en „Rol-rol-rolling along". Vooraf zién we een uitgebreid voor programma met een film van de prach tige Itali/ansche Rivièra, een Polygoon film metfo.a. Koos Koen, die ons in zijn atelier zijn bekende figuren Iaat zien en eeiji Amerikaansche schoolfilm waarin/Shirley Temple een hoofdrol vervult. „VERDWENEN MEISJES" Maurice Chevalier, niet alleen als de charmante zanger, maar ook in seri eus spel, dat biedt de film „Verdwenen meisjes", die deze week i. d. Schouw burg-Bioscoop vertoond wordt. Op mysterieuze wijze verdwijnen meisjes, die Op advertenties schrijven en de politie neemt een vriendin van een der slachtoffers een buitengewone rol van de nieuwe «ter Maria Dea in den arm. Zij geraakt in tal van vreem de en zonderlinge situaties en door haar toedoen kan een bende gearre steerd worden, die meisjes naar het buitenland brengt. De hoofddader ontbreekt echter nog. Intusschen is Maurice Chevartier met haar in contact gekomen en wij zien hem als de altijd jeugdige en licht ontvlambare, die óp de hem eigen zoo aanstekélijk werkende manier twee liedjes brengt: „Mon amour" en het bekende „II pleurait comme une Made leine". Tegen zijn charme is ook zij niet bestand en het wordt een verlo ving. i Doch dan verdwijnt het humoristi sche, wanneer zij in zijn bureau foto's en voorwerpen van de vermoorde meisjes ontdekt. Ht wordt een proces en een doodvonnis. Maar op het laat ste moment wordt de ware dader ont maskerd. Hoe, dat willen wij niet ver klappen. In alle rollen wordt uitstekend en overtuigend spel te zien gegeven en speciaal Pierre Renoir, als de compag non van Chevalier is een prachtig type, zij het ook een onsympathiek type. Het voorprogramma brengt het ge bruikelijke nieuws. Hollandsche en Wereld- WADDINXVEEN .Onvermoeid Vooruit" in het zilver De heer De Jong,.voorzitter van het mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" opende de béide uitvoeringen, die gege ven worden in de groote zaal van den heer Matse. Spreker memoreerde het lief en leed uit de voorbije 25 jaar, hoe een klein aantal mannen het koor heb ben opgericht, dat thans tot een bloei ende vereeniging met 75 leden is uit gegroeid. De daarop volgende zanguitvoering was in één woord af. Keurig werden de nummers uitgevoerd o.Lv. den heer Mastenbroek. De hiernavolgende pau ze werd gevuld met muziek door het duo VergeerRencheval. In de groote pauze maakten velen van de gelegenheid gebruik om de jubileerende vereeniging te compli menteeren en in de bloemetjes te zet ten. Couverts met inhoud en zangnum mers waren de stoffelijke blijken van -jelangstélling van andere plaatselijke vereenigingen. Na de pauze werden eepige schetsen opgevoerd. De heer Gelderblom gaf enkele goede zangsoli ten beste, terwijl ook de costums prima verzorgd waren. Het was jammer van den mooien avond, dat de zaal zich niet zoo vooi het doel leende. De spelers werden er slecht verstaanbaar door, terwijl de temperatuur alles behalve zomersch was. Voorzitter De Jong sloot de avonden met een woord van dank aan allen, die tot het slagen iets hadden bijgedragen. „STELLA DALLAS" Een film van groot formaat is deze week de keuze van de Réunie-directie. Na eenige weken van films met show en sensatie, is hier de kunst weer aan het woord. En Kunst met een groote K. Het geheim van de verfilming van sterk spel in tooneeltrant is hier beter opge lost, dan bij de meeste Fransche films. Men moet waarlijk de camera-artist bewonderen, die dit werk met zijn vele cfbse-ups, toch weer steeds vol varia ties en actie gemaakt heeft. Het een voudige gegeven doet de dramatiek van het gewone leven sterk uitkomen. Een film voor iedereen, want ieder kent het magische woord: Moeder. En een moeder is „Stella Dalla^", de figuur, die door Barbara Stanwyck op gran- diooze wijze vertolkt wordt. Het valt niet te verheelen, dat'op haar voor het grootste gedeelte het accent valt. Men vergeet, dat men een film ziet, zoo werkelijk, zoo meesleepend en toch zoo eenvoudig als het spel is. Dit is het soort film, dat wij van tijd tot tijd noo- dig hebben, nadruk als zij legt op de hooge zedelijke waarden def samen leving. Hier is de film op haar best. Ons bezoek zij voor de Réunie-directie een aanmoediging op dit terrein door te gaan. In het voorprogramma 't Hollandsch nieuws met de herdenking van de sta king in Amsterdam en een prachtige gekleurde teekenfilm met onze oude kennissen Mickey, Donald Duck en T oetoe. opleiding bij het Legioen Nederland vrijwillig was hij in Juni 1941 daarin getreden om persoonlijk aan den strijd tegen het Bolsjewisme te gaan dbelnemen. In 1942 is'hij voor militai ren dienst afgekeurd. Mr. Gelinck eischte tegen VredevQort twaalf jaar opname in een Rijkswerk inrichting en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Uitspraak over 14 dagen. In Engeland'opgeleide militairen terug in het vaderland Reeds vroeg in den morgen heersch- te er een groote drukte, aan de Sint- Jobskade te Rotterdam. Met het s.s. „Meckelenburg" van de maatschappij „Zeeland" was namèlijk uit Harwich een contingent van 450 man troepen van de expeditionnaire macht mede- gekomen, staande onder bevel van majoor Bouma. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen een groep van 700 man reeds Woensdag p. naar Nederland over te brengen. Door om standigheden konden er toen echter maar 250 worden vervoerd, terwijl het overgroote deel tot gisteren moest wachten. Deze 700 man zijn hoofd zakelijk vrijwilligers, althans voor zoover het onderofficieren en officie ren betreft. Van de officieren is een klein deel in werkelijken dienst opge roepen, maar vele anderen hebben zich vrijwillig gemeld, toen de strijd met Japan nog niet teneinde was. Op 1 Mei a.s. zal in Nederland de lièhting 1945 worden opgeroepen en al deze manschappen, die in Engeland getraind zijn, krijgen tot taak de nieuwe lichting op te leiden. De vrij willigers, die oorspronkelijk uit Ne derland gekomen zijn, waren destijds verzameld in kampen in het Zuiden van het land o.a. te Mill en te Wan- rooy. Nederlandsch elftal te Luxemburg. De spelers van het Nederlandsch elftal dat Zondag tegen Luxenburg uitkomt, zijn Vrijdagmiddag met de hen verge zeilende official» na cei# vermoeiende busreis van tien uur, te Luxemburg aan gekomen, Vandaag wordt een kijkje op het terrein, waar de wedstrijd wordt ge speeld, genomen. Eerst daarna zal het elftal definitief worden samengesteld. De weersomstandigheden zijn hier uitstekend, van sneeuw is te Luxemburg in tegen stelling met Nederland en België, niets te bespeuren. Geen hockeywedstrijden op Zondag. De Kon. Nederl. Hockybond deelt mede, dat alle voor Zondag a.s. vastge stelde wedstrijden van dén hoofdbond en de onderbonden zijn afgelast. Korfbalwedstrijden voor 'a.s. Zondag afgelast. Naar wij van den K N.K.B. vernemen zijn de wedstrijden in de Landelijke competitie voor a.s. Zondag afgelast. 15. Wat een sneeuw en nattigheid van de week! Zoo heb ik het mijn heele leven in Maart nog niet beleefd. En juist met die natte sneeuw moest ik den heelen dag den weg op, teVwijl de zolen van mijn schoenen stuk zijn. Dus aldoor natte voeten. Niks waar je zoo beroerd van wordt. Eén Van mijn kennissen aan wien ik vertelde dat ik geen leerpunten meer had voor reparatie, wist ergens nog 1 een partijtje leer. Ik er op af. „Nee, meneer, mag ik niet verkoopen, mag aleen via het Rijkskantoor voor Hui- denkoopers in Den Haag (of zoo iets). Mijn aanvrage daarvoor van ander halve maand geleden is nog niet inge willigd'." Deur weer dicht. Daarover sprak ik mijn verontwaar diging uit bij mijn sigarenhandelaar, die liberaal is. Die vond: „Al die bu reaux moeten weg. Er moet vrije han del zijn. Dan komt volgens de vaste wet van vraag en aanbod alles waar het wezen moet". Toen ik vroeg of hij me kon helpen, nu alles nog vast zit, vond hij het beter, dat over te laten aan mijn particulier initiatief als eenig gezonde economische basis. Even daarna kwam ik mijn buurman tegen, een maand geleden nog politiek dakloos, nu versch lid van de Partij van den Arbeid. Die ging ef midden op straat een heel betoog over houden: „De ordening moest niet weg, maar moest vlotter en zuiverder, naar een grondslag van sociale gerechtigheid, op de basis van Christelijke of huma nistische naastenliefde enz. enz." Er stonden tenslotte tien menschen bij. Hij begon zch tot de menigte te richten. Ik ben toen maar doorgeloopen. Ik geloof dat de stemming voor de stemming er al jn gaat komen. De kranten beginnen al politieke hatelijk heden te schrijven en het woord een heid hoor je wat minder. Tenslotte loopen, bij llle beginselen, ik en een ander nog met kapotte zolen. Mn E. N. van Kleffens De oud-minister van Buitenlandsche Zaken, thans minister zonder porte feuille, mr. E. N. van Kleffens zal Woensdag 13 Maart per vliegtuig naar Amerika vertrekken ten einde daar zijn ambt te aanvaarden van vertegenwoor diger van Nederland in den Veilig heidsraad. Yorkshire helpt Nederland Yorkshire (Engeland) heeft 21.00U stuks kleeding en 1.3000 pd.st. inge zameld voor den „Help Holland Coun cil". Aanvullende bepalingen met betrek king tot de buitenlandsche effecten en Nederlanlandsche effecten in het buitenland Het is t.a.v. de opbrengsten van effecten (buitenlandsche effecten en Nederlandsche effecten in het buiten land) waarvan de revenuen door oor logsomstandigheden tot dusverre niet in Nederland konden worden genoten, wenschelijk gebleken, aanvullende be palingen betreffende' de heffingen van de Inkomstenbelasting en Vennoot schapsbelasting uit te vaardigen. In de Staatscourant van 7 Maart no. 47 is opgenomen een beschikking, waarbij deze aanvullende bepalingen worden gegeven. Volgens deze bepa lingen worden de opbrengsten van de hier bedoelde effecten in het algemeen gesproken eerst belast in het jaar, waarin de opbrengsten (bijv. ten ge volge van deblokkeeringen in het bui tenland) naar Nederland kunnen wor den opgemaakt. Dit geldt ook voor de opbrengsten van effecten, die tot de hedrijfsbaten worden gerekend. Tenzij de belastingplichtige bij zijn winstberekening, de opbrengst reeds in aanmerking heeft genomen als bate vjafn het jaar, waarin zij betaalbaar werden gesteld: Nu de opbrengsten ovér de verstreken jaren in het alge meen worden beschouwd als bate van het jaar waarin zij naar Nederland kunnen worden overgemaakt, zou het progressieve tarief van de Inkomsten belasting zwaar drukken. Óm dezen druk te verlichten, bepaalt de beschik king verder, dat ten aanzien van de heffing van de Inkomstenbelasting niet het progressieve tarief, maar een pro portioneel tarief zal gelden. De op brengsten worden n.l. belast met een zelfde percentage als het heffingsper centage bedraagt van de laatste 600.van het overige zuiver in komen. Indien bijv. als zuivere opbrengst van een betrekking of als winst van een bedrijf in 1946 10.000.— is ge noten en daarnaast in dat jaar aan dividend of interest van effecten 5.000.naar Nederland kon worden overgemaakt, wordt het bedrag van 5.000.niet gevoegd bij de 10.000.en de Inkomstenbelasting berekend over 15.000—, doch het bedrag van 5000.wordt afzonder lijk belast én wel met het percentage, dat blijkt verschuldigd te zijn van de laatste 600.van het genoemde bedrag van 10.000,—. Het tarief zal niet minder dan 20%, doch niet meer dan 40% bedragen. Op de opbrengsten van effecten als waarover het hier gaat, zal bij beta ling hier te lande, door degene, die uitbetaalt, 20% worden ingehouden. Het ingehouden bedrag dient als voor heffing op de Inkomstenbelasting en eventueel op de Vennootschapsbelas ting. Worden de opbrengsten van deze effecten gestort op een geblokkeerde rekening hier te lande, dan mag in gevolge deze beschikking de voorhef fing ten laste van de geblokkej - t

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2