INDIË I GH t BIB11 Brammetje Flapoor en zgn vrienden HET GEHEIM VAN EEN MOEDER Groot Gouda ta radioprogramma VAN HEDDENAVOND HILVERSUM I 301 m. KRO: 18.00 Qinermuziek op het con certorgel. 18.25 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart. 18.45 Dinermuziek door Jos Carpay. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram.muziek. RNIO; 19.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. Cabaretprogr. 20.00 Nieuws. KRO: 20.05 Lichtbaken door Pater Henri de Greeve. 20.30 Bur. Oorlogs- doc. door Drs. L.' de Jong. 20.35 En semble Nina Dolce. 21.00 Prof. Sof's problemen. Puzzlerubriek. 21.15 Om roeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Actu aliteiten. 22.20 Slagwoorden van onzen tijd: „Personalisme". 22.30 Gram.muz. 22.35 Avondgebed en koorzang. 23.00 Selecta m.m.v. Rie Hellmig. 23.30 Dansmuziek. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Deanna Durbin zingt. RNIO: 18.30 Het rijk overzee. Dr. Ir. M. H. Damme: „De Indische Spoorwe gen". 18.45 Het probleem der pol. delinquenten, door Mr. J. Ie Poole. 19.00 Piet Ketting, piano. VPRO: 19.30 Bijbelvertelling door Ds B. J. Aris. 20.00 Nieuws, VARA: 20.05 Ensemble Cantare. 20.30 Doodenhuis, hoorspel. 21.00 Gev. programma. 21.45 Weekoverzicht der binnenl. politiek door K. Voskuil. 22.00 Claire Waldorff zingt. 22.25 De Ram blers. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz 24.00 Sluiting. De loonen in de Amsterdamsehe en Rot$erdani8che havens Terzake van «loonen in de Am sterdamsehe en Rotterdamsche havens, heeft het college van Rijksbemidde laars een beslissing genomen, waarbij het loon voor de vaste havenarbei ders is gebracht op f 39.55, zulks overeenkomstig de voor vergelijkbaren arbeid geldende loonen. Voor de losse arbeiders in Rotter dam heeft het college een overeenkom- tige'verhooging vastgesteld. Voor de havenarbeiders, werkzaam bij de Stichting Samenwerkende Ha venbedrijven in Amsterdam, heeft het college het garantieloon verhoogd met een toeslag per gewerkt uur. De nieu we loonen gaan in op Maandag 11 Maart 1946. Nederlandsche banken heropenen Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat alle Nederlandsche banken in Batavia zoo spoedig mogelijk zul Jen worden heropend. Debarkatie „Sibajak' De ontscheping van de ongeveer 1200 repatrieerenden, die den over tocht van Southampton naar Amster dam per „Sibajak" maakten, had een buitengewoon vlot verloop en was in den recordtijd van twee uur voltooid. Om elf uur had de laatste passagier het schip verlaten. Onder de repatri eerenden bevonden zich 59 brancard zieken en 17 loopende patiënten. Artikel van Collon R. Coote over Nederland ln een artikel in de „Daily 1 ele- graph" bespreekt Collon R. Coote de houding van Nederland ten aanzien van Europa. Naar zijn meening neemt het Indonesische vraagstuk de Neder landers ,zoo' in beslag, dat zij voor Europa geen oog meer meer hebben. Het eenige teeken van belangstelling in die richting bestond, aldus Coote, in het entameeren van een handel^ verdrag met België en de beschou wing van de kwestie der eventueele annexatie van Duitsch grondgebied. Er bestaat thans ook belangstelling, zoo gaat de schrijver voort, voor de toekomst van Frankrijk en dat kan alleen berusten op een „onbewust ge voel", dat voor een goede Europee- sche samenwerking een sterk Frank rijk noodzakelijk is. De vriendschap voor GrootrBrittan- nië noemt Coote „bijna gênant". Ne derland schijnt van Groot-Brittannië meer te verwachten dan het kan geven. Vervolgens komt Coote te spreken over de beteekenis der communisten. „De huidige Nederlandsche regeering 'vertegenwoordigt alle richtingen, be halve de communisten Coote verwijt Groot-Brittannië, dat het onvoldoende poogt de betrekkin gen met Nederland in de beste banen te leiden. Hij constateert verder, dat de Ne derlanders hard aan den opbouw wer ken, niet defaitistisch zijn en stabiel in hun politieke denkbeelden. Het bloedbad op Woeste Hoeve herdacht. Gisteren was het een jaar geleden, da1 op Woeste Hoeve - halverwege den weg Apeldoorn-Arnhem - in den prtllen ochtend de schoten knalden, welke een einde maakten aan bet leven van honderdzeven tien Nederlanders. Twee dagen tevoren was op diezelfde plaats een aanslag ge pleegd op den beruchten „polizelfuehrer" Rauter en de woede der bezetters over dezen aanslag was zoo groot, dat door het geheele land honderden politieke ge vangenen vermoord werden. Rond het ruwe houten kruis, dat ter gedachtenis aan deze slachtoffers van Germaansche terreur is opgericht, waren velen bijeengebracht, meerendeels familie leden van de gevallenen, om dezen te gedenken. De Avonturen van - door G. Th. Rotman Nadruk verboden 103. Op ditzelfde ogenblik kwam de kapitein de trap afhollen. De passa giers hadden hem geroepen en hem. van het ongeluk verteld. „Wat hebben we nou weer!" mopperde hij, en hij stormde de trap af om te zien, waar de kunstemakers terechtgekomen wa- 104. Klets! Hij deed de deur open en tegelijk kreeg hij de inhoud van de pan, die de kok voor Tom en z njvrin- den bestemd had, in zijn gezicht. Het lekkere mengelmoes, kleverig van de inayonnaissesaus, kleefde aan des ka piteins gezicht. ren. Een nieuwe rede van Churchill Winston Churchill heeft gisteren te Richmond het woord gevoerd in het Congres van den Amerikaanschen staat Virginia. Zijn betoog was min of meer een herhaling van zijn veelom streden rede te Fulton in Missouri doch hij gebruikte nu minder krasse termen. Hij begon met zijn toehoorders te vragen, of zij geen risico liepen met hem hét woord te verleenen. Hij kon n.l. makkelijk een heeleboel dingen zeggen, waarvan elkeen in zijn hart weet dat ze waar zijn, maar die hij niet graag in het openbaar tot uiting brengt. Drieling te 's-Hertogenbosch geboren. Een drieling heeft het kindertal van [het echtpaar van Wanroy-Cremers, wonende in de Postolstraat te's Hertogen bosch van twee op vijf gebracht. BUITENLAND De republikeinsche opvattingen over het geldwezen Naar wij uit Batavia vernemen, be vatten de beide voornaamste Indone sische dagbladen aldaar, de „Merde- ka" en de „Rajat" geen berichten I omtrent de muntzuivering. „Kajat publiceerde echter wel de op denzelf- dag uitgegeven bekendmaking van het republikeinsche „Departement van 'Financiën", waarin de bevolking nog Een gunstig teeken werd geacht, dat ook Indonesische officials en pers vertegenwoordigers ter conferentie verschenen waren. De Chineesche Tokohouders en de verkoopers op de Pasars, zoowel In donesiërs als menschen van andere landaarden, achten den getroffen maat regel zjeer gunstig uit een oogpunt van stabilisatie. De algemeene klacht uit deze kringen van handeldrijvenden gold het wisselend agio van het Ja- pansche geld tegenover, het Nicageld, waardoor de handelstransacties op een bedenkelijk losse basis kwamen te staan Overigens was het Nicageld reeds geruimen tijd op de Pasars in wisselbaar en het werd ook gretig aanvaard, evenals Amerikaansche dol lars en Engelsche ponden. OFFICIEELS PUBLICATIE. Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad Motkoa aanvaardt fransch voorstel. eeps" goed' heHnnerd^wordt aan* Soe- het mededeelingecb'lud no. 10 d d. 5i Fe- eeps gueu i.e....L,„„i 1046 van de ondervakgroep detail- Inventarisatie serviesgoed De Dir. Rijkibur. Keramische Produc ten maakt hierdoor bekend, dat alle detaillisten in serviesgoed een schriftelijke opgave van hun serviesgoed per 14 Maart 1946 na sluitingstijd aan het Rijksbureau dienen in te zenden voor 21 Maart a.s. Een afschrift dezer opgave dient door de betrokkenen zorgvuldig te worden be waard, volgens hetwelk de inventarisatie dient te geschieden, wordt verwezen naar W -I - IA AA S Psa_ Bogomotof, de ambassadeur van de Sowjet-Unie, heeft gistermiddag aan den Franschen minister van Buiteol. Zaken, Georges Bidault, een nota overhandigd. waarin de Sowjetregeering mededeelt het Fransche voorstel om de Spaansche kwes- tie aan den Veiligheidsraad van de UNO voor te leggen, te aanvaarden. Truman over Churchill's voorstel President Truman heeft verklaard, dat hij „op het daartoe geschikte moment" zijn meening over het voorstel van Chur chill tot het sluiten van een militaire al liantie tusschen de Ver. Staten en Groot- Brittannië, kenbaar zal maken. eeps goeu iiciiiuiciu - v karno's „makloemat" (bekendmaking) Ivan 3 October van het vorig jaar over de republikeinsche opvatting aangaan de het wettig betaalmiddel. Deze be kendmaking wordt daarbij wederom volledig afgedrukt, vergezeld van een opsomming van het Javasche hank- papier en het Japansche geld, die naast het metalen geld tot nader or der door de „Republiek" als wettig betaalmiddel erkend worden. ln antwoord op een vraag, of de I republikeinsche pers de verordening ook zal publiceeren, zeide de perschef van het republikeinsche „Departement van Voorlichting": „ja, wij zullen dat 'wel dienen bekend te maken" nci meucucva»u«-»»»"w%i - - bruari 1946 van de onder vakgroep detail handel in glas, porcelein en aardewerk, Lange Nieuwstraat 11, Utrecht. Thee in plaats van koffie Het laatst beschikbaar gestelde rantsoen koffie zal voor twee weken langer toe reikend moeten zijn dan oorspronkelijk het plan was. De eerstvolgende bon zal pas op 7 April aangewezen worden en het daarop verkrijgbaar te stellen rant soen zal eveneens voor zes weken zijn. Ter compensatie van den over deze twee perioden van zes weken uitvallenden koffiebon zal op 23 maart een extra bon voor 50 gram thee bekend gemaakt worden. alles voor haar baby I Als de kleine straks komt, zal moeder haar jongste spruit weer met alle zorg omringen, zooals alleen een moeder dat kan. Voor moeder zelf Beteëkent -dit ook extra zorg. Er komt zooveel kijken! Baby heeft van alles noodig en het kost duur tegen woordig. Maar moeder heeft hierop ge rekend. Haar boodschappen doet zij bij de Gruyter Ni alleen omdat het daar zoo prettig Win kelen en de bediening er zoo goed is, macir vooral Qmd?t zij weet: hiêï krijg ik bétere v.aar en 10 7o korting. Voor tien gul den bons een gulden contant terug. Zij heelt zoo al heel wat guldens apart kunnen leggen. Dat is moeder's geheim. En baby zal straks niets tekort komen! - e (Ingezonden mededeeling Prijs van puddingpoeder verlaagd. Met ingang van 14 Maart zijn de prij zen van de verschillende sooiten pud dingpoeder verlaagd. Voor puddingpoeder geldt nu de zelfde prijs als voorcustard- poeder, nl. 10 cent per 10Ö gram los uitgewogen en 15 cent per gram in ver pakking. Griesmeelpudding mag niet meer dan 7Vj- resp. 11 cent per 100 gram kosten en ctiocoladepuddlngpoeder, dat alleen verpakt mag worden afgeleverd, niet meer dan 18 cent per 100 gram. Dc combinatie van Amerikaansche filmmaatschappijen wil toch films in ons land vertoonen Geen aansluiting bij den Ned. Bioscoopbond „Wij komen hier om zaken te doen in overeenstemming met de Nederlandsch wetten. Met de theaterexploitanten, die onze films willen vertoonen, zullen wij overeenkomsten aangaan, die gebaseerd zijn op faire principes en voorwaarden. Zonder dat wij daarbij anderen laten in grijpen in onze wijze van zaken doen, zonder dat wij ons door anderen de wet laten voorschrijven". Zoo ongeveer luidde de mededeeling, die de heer Henry W. Kahn, managing director van de „Motion Picture Export Association, Inc." vandaag op een pers conferentie te zijnen kantore deed. De M.P.E.A. is een nieuwe maatschap pij, welke werd gevormd met het doe alle films, welke door een achttal der grootste Amerikaansche filmmaatschap pijen geproduceerd en uitgebracht wor den, gezamenlijk in roulatie te brengen. Bij de M.P.E.A. zijn -de volgende maat schappijen aangesloten: Columbia Pictu res, Metro Goldwyn Mayer, Paramount, R.K.O. Radio, 2öth Century Fox, Unitec n Artists, Universal en Warner Bros. Ons land is uitgekozen als een eerste landen, waarin de nieuwe onder- len de moeilijkheden oplossen. Die oplos neming aan het publiek een der groot ste collecties films wil aanbieden, die nu toe konden worden geoffreerd. De beer Henry W. Kahn wees erop, dat de M.PE.A. een nieuwe onderneming is die geen lid van den Ned. Bioscoop bond is. Op een terzake gestelde vraag verklaarde hij zeer beslist, dat deM p-EA. zich niet bij den Ned. Bioscoopbond zal aansluiten. Hiermede werd het conflict aangeraakt, dat tusschen eenige Afnenka maatschappijen en den Ned. Bioscoop bond ge?ePz]en is. Deze maatschappijen ziin zooals reeds eerder bericht werd, uit den Ned. Bioscoopbond getre^e"- Daar alle theaterexploitanten bijdenNed Bioscoopbond zijn aangesloten en z j geen films in roulatie zulten brengen die hier worden geimporteerd door netbi] de Bond aangesloten ondernemingen, rees de vraag op welke wijze de M.P.E.A. deze kwestie dacht op te lossen. Het is de bedoeling, aldus de heer Kahn buiten den bond te werken en ons product aa" iederen theatereigenaar aan tCDe^MJB E-A. is zeker van de samen werking met de Nederlandsche regeering, zoo deeldTde heer Kahn mede. «uï- sing zal niet gevonden worden in een coopbond. Wij willen onafhankelijk van den bond zaken doen. Dat is de eenige weg. Wij zullen samenwerken met de Nederlandsche regeering." De jongste republiek van Europa Ten tijde, dat de nieuwe republiek Hongarije ten doop werd gehouden, moet een eigenaardige ster aan de hemel heb ben gestaan. Tot president werd de ei- der der kleine landbouwers, Tildy, geko zen en ook de Minister-president, de par- lementspresident Ferencz Nagy, werd uit dezelfde partij gekozen. Ideologisch ko men deze beide mannen weliswaar over een met elkaar; voorkomen en karakter zijn daarentegen zeer verschillend. 1 ïldy, een kleinere, tengere man is vr°e^er Pa" stoor geweest en mag zich als bekend ^azi-tegenstander in een groote» a,2e~ meene achting verheugen. Nagy daaren- tegen is forsch, robust, groot en geeft den indruk vaneen gezonden welvaren- den Hongaarschen boer. Deze beide klein- agrariërs hebben nu de ongemeen zware taak op hun zoo ongelijke schouders, net lot van Hongarije te besturen. Hongarije telt 8 millioen inwoners. Het land is door den oorlog verwoest en door de Duitschers uitgezogen. 1.2Millioen Russen liggen in de steden en dorpen in garnizoen. Hongarije is een land, waann geld geen rol speelt. De pengb heeft haar waarde zoo goed als verloren Voor een enkele Amerikaansche dollar krijgt men in Boedapest 700.000 pengö. Degeen, die vroeger een tiende van dit bedrag bezat, kon gaan stilleven en gold als rijk man. Nog in 1939 kostte een dollar slechts 5 pengö. Mogen de eerlijke inwoners van geluk spreken, als zij tweemaal per week aardappelen 'aan het middagmaal Krij gen, anderzijds leven de scharrelaars zwartehandelaren en de buitenlanders, die dollars bezitten, in een toestand, waar over Bert Brecht in de „Dreigroschenoper zingt- Nur wer im Wohlstand lebt, leb an^enehm". Ik ken een geval van een buftenlandsche familie bestaande uit drie personen, die op.de doorreis Boeda pest verbleef en in een eerste klas pen sion voor 7 dagen 10 dollars op tafel neertelde. (Word vervolgd). Adverteert In DE DISTRIBUTIE VAN TABAKSARTIKELEN. AANTAL UITGEREIKTE bonkaarten maandelijks te ver. STREKKEN RANTSOENEN c&onao: f U*k*r* i« MAANDELIJKS verbruik VAN RUWE TABAK N 134» MAANDELIJKS V VAN RUWT TABAK il*«w 500 ton nvjWC UW*

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3