ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vernieuwing van Onderwijs Wccctedckt i eendracht Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen 9rukker: Drukkerij Verzijl, Gouda STADSNIEUWS Perceelen verhuurd Burgemeester en wethouders hebben verhuurd aan de N.V. „Goudsche Water leiding Maatschappij" alhier de aan Schle- lands Hooge Zeedijk gelegen perceelen tezamen groot 7715 centiaren. Aflossing obl-gaties Bij loting zijn ter aflossing aangewezen Van de 3'/z pet. obligatieleening 1937. groot f 1.000.090.—". 47 obligaties f 1000.- nummea i 73, 74, 75. 105, 113. 120,121,138,141.175. 181. '185, 215, 239. 277, 298, 299, 323. 378, 393, 402. 417. 420, 455, 456, 516; 527. 544. 577. 578. 592. 599. 609, 610, 646, 678, 698. 794, 804, 847. 888, 901. 905, 923. 931, 949 en 959; Van de 3'/j pet. obligatieleening 1937, groot f 2.000.000.— 65 obligaties f 1.000.-, nummers: 3, 128, 159, 161, 398. 511. 512, 547, 550, 551, 552, 553. 563, 572. 591. 592. 622, 625. 629. 644. 648, 695. 697. 712, 713. 723. 802, 947. 948. 949. 950, 951. 952. 953. 954 955 956, 960. 963. 1025.1026, 1027. 1028. 1029, 1030, 1031.1088.1089. 1288. 1320. 1322, 1323. 1324, 1325,1511, 1512, 1513. 15a 1515.1515,1516.1517, 1518, 1519, 1526 en 1769. De uitgelote obligaties zullen betaalbaar gesteld worden op 15 April 1946. De uit te betalen bedragen zullen worden gestort op een geblokkeerde rekening bij het kantoor waar de inlevering geschiedt. Deze uitloting zou in normale tijds omstandigheden plaats gehad hebben per 1 September 1945. De per 1 Maart 1946 verschenen halfjaarlijksehe rentecoupons van de thans uitgelote obligaties zullen evenwel betaalbaar gesteld worden. NUMMER 175 Bordini komt. De heer Bordini, zal op 19 Maa/t a.s. in de zaal van Hotel „Zomerzorg" aan de Brug met een hypnose-variété pro gramma optreden. Er zal een groote voorstelling door hem worden gegeven met tooneel, zang en dans onder hypnose, terwijl de bekende I cosferencier Piet Leenbouts zijn mede werking zal verleenen. WADDINXVEEN MAANDAG 11 XM A ART 1946 Administratie: M. J. van L«« Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. Abonn. p. week 27 c. Losse noma \0ct. tot aan zijn dood. Verschillende van zijn meesterwerken werden hierbij behandeld. Spreker slaagde erin deze werken als het ware voor ons geestesoog te schil- I deren. De toeschouwers waren dan ook allen zeer enthousiast over dezen avond. I Het Comité mag zich gelukkig prijzen met zijn 't keus voor deze lezing en we hoopen dat spoedig weer een spreker van [dit formaat bereid zal worden gevonden i om naar Waddinxveen te komen. Toestemming Gedeputeerde staten hebben goed gekeurd het besluit van burgemeester en wethouders tot uitgifte in erfpacht aan de fa. M. Borsje, Vest 4a alhier, van het ten name der gemeente staande deel van het kadastrale perceel gemeente Gouda, sectie D, no. 2901, ter grootte van 160 c.A, Vrouwengroep Partij van den Arbeid. Men deelt ons mede: Zooals bekend houdt de vrouwengroep elke week een bijeenkomst in de boven zaal van de Reünie en wel lederen Don derdag-middag van 2-4 uur. Reeds vele dames bezoeken deze zeer goede ontspannings- en ontwikkelings middagen. Maar wij zouden er nog meer willen zien. Hier volgt een gedeelte van ons voor- loopig programma. Er is vermoedelijk wel iets bi) wat ook Uw aandacht heeft. 14 Maart a.s. spreekt Mej. Wannet over de Jeugd-bewegtng. 21 Maart Mevr. Van Dantzig-Melles over de Baldadigheid van de jeugd hier ter plaatse. 28 Maart Mevr. de Jong-Maasland over de Vrouw in Indonesië. 4 April Mej. Verkerk over Hygiëne in Huis. Geslaagd. Voor het doctoraal examen 1ste deel veeartsenijkunde slaagde onze stadgenoot den heer M. A. Moons. UIT DEN OMTREK* Vrijdagavond 8 Maart j.1vond de eindles plaats van den algemeenen Land- bouwcursus, uitgaande van de C.B.T.B. alhier. Voor deze gelegenheid waren aanwezig Burgemeester Mumsen, de Rijkslandbouw- consulent Ir. Scheepers en de Commissie van Toezicht, de heeren Van der Hee, Breedijk en De Jong. Na opening met gebed en een woord van welkom door het Hoofd van den cursus, den heer E. van Putten, werd [overgegaan tot het examen. I Hierna werden door Ir. C. P. Scheepers de diploma's uitgereikt, nadat hij eerst had gewezen op het belang van het landbouwonderwijs, daar in de toekomst de boeren een harden dobber zullen hebben het hoofd boven water te houden, zoodat het bedrijf zoo economisch moge lijk geleid zal moeten worden. Hij wees op de moeilijke omstandig heden waaronder deze cursus gehouden werd, het zware examen en feliciteerde cursisten met het behaalde succes. Diploma «met zeer veel vrucht" werd uitgereikt aan: D. Breedllk,W. deJoode. M. Oudijk, J. Vermeulen en A. Visser. Diploma -met veel vrucht" aan J. A. de Jong, C. Havenaar, E. C. Klomp. J. Visser en C. de Zwart. Diploma „met vrucht" aan P. de Jong R. van Eijk en L. Visser. Hierna nam Burgemeester Mumsen het woord en drukte zijn sympathie uit voor het landbouwonderwijs en zijn blijdschap dat ook in zijn gemeente in die behoefte werd voorzien, waarom dan ook de gemeente flnancieelen steun aan dezen cursus verleent. De heer van der Hee sprak daarna nog een woord, waarna door het Hoofd van den cursus allen hartelijk werden bedankt, die aan dezen avond hun mede werking hadden verleend. Jn 't bijzonder de familie Breedijk. die hun woning afstond en allen ruimschoots onthaalde op koffie met gabak. Een prachtige kloostertafel en haard- bankje is de blijvende herinnering, die door de cursisten bi) monde van M. Oudijk aan den leeraar werd aangeboden. BINNENLAND De haringvoorraad zoo goed als opgeruimd. De haringvoorraad tetlt 1945, opge slagen in de diverse vlsscherijplaatsen, is zoo goed als opgerulmd. De steurharing, welke groo'endeels tot bokking verwerkt is geworden, is nagenoeg verbruikt. Het zelfde geldt ook voor de haring, die door de inleggerijea is bereid. Dit zeer gewilde artikel zal nog slechts korten tijd verkrijg baar zijn. De in het afgeloopen seizoen gevangen haring, welke voorraad in Januari van dit jaar nog zeer belangrijk was, is vlug afgenomen. Het grootste deel hiervan is ia het binnenland verbruikt terwijl een klein gedeelte naar het buiten land is verzonden, afgenomen door Luxem burg. Tsjecho Slowskije en Palestina. Naar wij vernemen, zullen de eerste haringschepen eind April-begin Mei weder naar zee vertrekken. krijgsgevangenschap is overleden. Zij is een nicht vanjGeneraal Dijxhoorn. Goederenvervoer naar en van VHegvelden Tusschen de A.T.O. - Van Gend en Loos en de K.L.M. is een overeen komst getroffen, waardoor de aanvoer naar en de afvoer van de vliegvelden door de A.T.O. zal geschieden. Hierdoor is een zeer economische oplossing ver kregen, daar de besteldienst van de per vliegtuig aangevoerde goederen in de groote steden thans gecombineerd wordt met de bestellingen van de expressegoe deren van de N.S., zoodat geen afzonder lijke K.L.M. bestelauto's behoeven te rijden. Weersverwachting, door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Meest nevelig of zwaar bewolkt zonder noemenswaardige neerslag. Matige Oostelijke wind, weinig ver andering in temperatuur. REEUWIJK Lustrum feestavond. Feestavond Voetbal- en Athletiekvereeniging „Waddinxveen*. Morgenavond houdt de Voetbal- en Athletiekvereeniging in de verwarmde zaal van den heer Matze haar jaarlijk- schen feestavond. Het programma wordt verzorgd door Martin Rijken en zijn gezelschap, terwijl de muziek in handen is van Jo Nobel, Kortlever en Doagelmans. De bijeenkomst vangt om kwart voor acht aan. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij bestuur en leden. llityoering T.O.O.S* De Gymnastiek-vereenlglng „T.O.O.S" lis voornemens op 20 en 21 Maart a.s. jtwee uitvoeringen te geven in de zaai van den heer Matse. 1 T.O.O.S. die in Januari J l. 25 |aar i bestond telt thans 335 leden, die de komende .uitvoeringen ongetwijfeld hun beste beentje, zullen voorzetten. Drie bestuursleden jubileeren met at vereeniging mede. Het ligt in de bedoe ling na afloop van het officleele pro gramma een gezellig samenzijn te organi- seeren. „Bloemfontein* aangekomen In de Amsterdamsche haven U Zater dagmorgen het M.S. „Bloemfontein van de Holland-Afrikalijn aangekomen. Het schip had 1368 repatrianten uit Indlë aan boord, die thans gedebarkeerd zijn. Onder hen zijn 62 zieken, waarvan echter geen enkele ernstig ziek is. Maandagavond wordt het M.S. „Tegel berg" in IJmuiden verwacht. Met debar- keeren der passagiers in Amsterdam hoopt men dus Dinsdagmorgen te kunnen be glnnen. Generaal Kruis treedt in het huwelijk I Binnenkort, vermoedelijk volgende week [zal de chef van den Nederlandschen Generalen Staf, Luitenant-Generaal Mr. H J. Kruis, in het huwelijk treden met mevrouw M. Rowland Staf-kapitein van het Nederlandsche Vrouwenhulpcorps. Mrs Rowland is weduwe van een Britsch ltd van de R.A.F., die in Japanscbe De Stille Omgang te Amsterdam Het Bagijnhof, altijd het middelpunt van den Stillen Omgang te Amsterdam, was het ditmaal wel heel in het bijzonder door de van verre zichtbare illuminatie van den toren der Engelsche kerk - vroe ger de eigenlijke R. K. Kerk - van het Bagijnhof. De Stille Omgang trok voor bet eerst na den oorlog in georganiseerd verband - al blijft het altijd een indivi- dueele devotie - door de verlichte straten en ook de fraaie lantaarn had haar plaats herkregen in de Kalverstraat, daar waar vroeger de nieuwe Zijdskapel - de zgn. H. Stede - heeft gestaan. De late Amster dammers die huiswaarts keerden, toonden vooral op het Spui veel belangstelling en zelfs de nachtvlinders en dronken lieden in Amsterdams pretbuart, de Nlenwendijk. wier luidruchtigheid scherp afstak tegen de stilte van zoovele duizenden mannen, kwamea onder den indruk van deze ge- loofsmanifestatie. h Naar schatting hebben 20 a 25000 mannen aan den Stillen Omgang deelge nomen. Dat Is minder dan normaal voor den oorlog, maar de transportmoeilijk heden hadden verhinderd, dat de anders zoo groote groepen uit Groningen, Lim burg. het zuidelijk deel van N.-Brabant en Zeeland konden deelnemen. Examens gezel De Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht zal dit jaar in de week van 5- 10 Aug. a.s. te Utrecht en te Sittard ge legenheid geven tot het afleggen van de examens gezel en of meester in de onder scheidene ambachten en welt timmeren, meubelmaken, huisschilderen, metselen, plaat- «n smidsbankwerken, vuurwerken, constructiebankwerken, machiaebankwer- Wat is er In Gouda t« doent Reünie i Vrjjdsg t./m. Woensdag „Een moeder zonder weerga". Thalia-Theater i Vrijdag t./m. Woens dag „Sterren van Arizona". Schouwburg Bioscoop: Van Vrijdag t/m. Dinsdag„Verdwenen Meisjes". Dinsdag 12 Maart, 8 uur, Concordiai Arb. Toon. Verg. Door en voor 't Volk „De Opgaande Zon" van H. Heyennans. Idem: Ned. Herv. Ver. Calvijn,7.30n. n.m. Biduur voor het gewas door Ds. Abma van Ijsselstein. Dinsdag 12 Maart, 7 uur, Reünie, bovenzaal: Ds. J. Borger „Wat is een slecht mensch". Woensdag 13 Maart, 7.30 uur, Ned. Geref. Gem.. Turfmarkt 54, Ds. Joh. van Weizen. Idem, 8 uur, Beursklokt Reg. Vnorl. Dienst: Mr. K. F. L. Verbeeket. over „Java tijdens de Japansche bezetting". Donderdag 14 Maart. 8 nar, Thalta- Tbeater i „Trouw"-avond. Idem, 8 uur. ReünieVolksuniveriteit i Simon Vestdijk draagt voor nlt eigui werk. In een echte Sluipwijksche sfeer heeft de IJsclub „Catrlen" gevestigd op de plas Groot-Vogelenzang aan de Tocht, zijn feestavond gevierd. Het programma, dat een 28-tal punten bevatte, werd op vlotte wijze afgewerkt. Een clow gaf verschillende acrobatische stand» te zien, welke de bewondering opwekten van de aanwezigen. ue heer P, van Es trad op als humo- motetj® ve^ea hebben vaa zijn spel ge- De IJsclub „Catrlen" kan op een wel geslaagden avond terug zien. Ook de Landelijke rijvereeniging „De Gooweruiters" hoopt deze maand een uitvoering te geven en wel op 26 Maart a.s. Drs. G. Westmeijse over het Leven van Rembrandt* Donderdagavond hield Drs. G. West- meijse voor het Lezingen-Comité in het Centrum een voordracht over „De Bot- sing tusschen goud en genie in een tragisch Kunstenaarsleven Spr. behan- jdelde hierin het leven vaa onzen grooten schilder Rembrandt vanaf zijn kinderjaren Vrijdag sprak minister Van der Leeuw een rede uit, waarmede hij te Groningen het congres voor onderwijsvernieuwing opende. Over een ding zullen wij het wel allen eens zijn. zoo zeide hij, vernieuwing,die wij beoogen beteekent niet een partieële herziening of wijziging op enkele belang rijke punten, doch reformatie in hoofd en leden in den vollen zin van die uit drukking. Van sommige zijden houdt men om duiste redenen niet op met deze regee ring ie de schoenen te schuiven, dat zij de vrijheid van onderwijs zou willen aantasten. Wanneer het daarbij gaat om het wekken van een boozen schijn kan men deze Heden hun genoegen laten en er slechts aan toevoegen, dat van deze regeer ing geen enkele wijziging in de wettelijke verhouding van openbaar en bijzonder onderwijs te verwachten is. Het spreekt immers vanzelf, dat op voeding geen staatszaak is, maar een zaak waarbij zoowel de ouders als de opvoeders als ook ter ordening en rege ling de overheid betrokken zijn. Ik denk vooral aan drie dingen, die in de naaste toekomst het openbaar onder- wils dichter bi) het bijzondere zullen kunnen brengen. Vooreerst: De groeiende overtuiging, dat geen opvoeding mogelijk is zonder bazef van bepaalde normen en dat de „Neutrale School'' dus een on mogelijkheid beteekent. In de tweede plaats denk ik aan de noodzakelijkheid van een vastere plaats van het godsdienstonderwijs op de open- bare school. Steeds grooter wordt het aantal van hen, die erkennen, dat niet alleen geen beschaving mogelijk is zonder kennis van godsdienstige zaken, maar evenmin opvoeding welke den godsdienst negeert. Iu de derde plaatsDe openbare school zou in zoverre naar de bijzondere toe kunnen groeien, dat zij nog wat minder van een overheidsinrichting krijgt en nog wat meer van een werkgemeenschap, waarin kinderen, ouders en leerkrachten zich natuurlijk onder een xekertoezicht van den staat vereenigen. Aan drie voorwaarden zal tenslotte moeten worden voldaan wil dit alles niet volkomen illusoir blijven. Ten eerste: Deze uitbreiding, waar nog wel het noo- dige bij zal komen, brengt den absoluten eisch mede van eifferentatie. Er zal ge broken moeten worden met het systeem, waarbij allen alles en allen hetzelfde moeten leeren. Beschaving ligt, afgezien van eenige elementaire kennis, die voor allen onmisbaar is, niet in compleetheid. Ten tweede: Heruit volgt onmiddtlijk de noodzakelijkheid van de herziening van ons exaroenstelsel, met zijn volkomen onpersoonlijke uniforme eischen. Het examen zal zeker gedeeltelijk moeten plaatsmaken voor tests, waarbij op be-1 gaafdheid ln bepaalde richting en vooral op karakter gelet wordt. Ten derde De school zal, wil van dit alles iets terecht komen, in veel sterkere mate dan tot nu toe een gemeenschap moeten zijn, dat wil zeggen een werkge meenschap tusschen leeraren en leerlingen, een levend lichaam. Aanvragen extra Textielgoedercn. Antwoord op de ingediende aan vragen kan worden gehaald aaa den Distributicdienst, loket II, Peperstr. door hen wier bewfa van aanvrage het nummer draagt tusschen 36002 en 36731 op Dinsdag 12 Maart tuisebe» 9.3$ en 12.— uur en 2.— en 3.30 nor. ken, machinedraalen, lood- en zinkwer ken tn modelmaken. Inlichtingen en inschrijvingsformulieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij het Secre tariaat der Vereeniging. Raadhuis, kamer 198, Amsterdom-C. De inschrijving moet vóór 15 April a.s. geschieden. Den Haag-Breda door de lucht De voormalige Nederlandsche Regeering in Londen heeft gedurende den oorlog een groot aantal kortegolfzendontvangera aangekocht, met het oog of het ontbreken of vernield zijn van telefoonverbindingen In ons land. Deze apparaten zija door de Amerikanen naar Europa gebracht. Op golflengten van 3 tot 4 meter kunnen afstanden tot 50 km. door middel van radio telefonie worden overbrugd. Voor den oorlog is in ons land geëxperi menteerd op een golflengte van 5 m„ doch de resultaten waren niet zeer gun stig, met de Amerikaansche apparaten ia een betere ontvangst mogelijk. Tijdens den oorlog hebben zij hun bruikbaarheid in het geallieerde leger afdoende bewezen. Ook in ons land is er al een uitstekend gebruik van gemaakt, o.n. op het geïso leerde Walcheren, terwijl tijdens den watersnood te Almelo de verbinding onderhouden kon worden door middel van de draadlooze telefonie, de spoor wegen hebben er gebruik van gemaakt op de lijnen Utrecht-Maastricht en Utrecht- Zwolle. De P.T.T. heeft de apparaten voor openbaar verkeer tusschen Goes en Terneuzen, in verband met herhaalde storingen eveneens in gebruik. Ook In Breda is thans een dergelijke installatie geplaatst en wel in het topje van den toren der 'groote kerk aan de markt. Van hieruit wordt een verbinding onderhouden met Den Haag. Het Haagse he tegenstation is in den toren van het vredespaleis opgesteld. Het apparaat bestaat uit een betrekkelijk kleine kast. waarin zich o.m. 15 ontvang-, 6 zend- en 2 voedingslampen bevinden, die met kabels zijn verbonden aan de in de koepel van den toren aangebrachte antennes. Indien de verbinding Breda-Den Haag voldoet het is voorloopig een dienst verbinding zal zij voor het gewone verkeer in gebruik worden genomen. V GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1