I Prijzen Akkerbouwproducten 16"jarige jongen verraadde communistische verzetsgroep Uit de Chr. Hist. Unie Naar wij vernemen hebben Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Mr. M. Ch. de Jong en de heer J. M. Krijger Jr., die het initatief tot verzet hebben genomen tegen plannen van het hoofdbestuur der Christ. Hist, linie tot samenwerking met de A. R. Partij, in de beslissing van de algem. vergadering der C. H. Unie, welke tot een contact be sloot. aanleiding gevonden voor het lid maatschap der Unie te bedanken. In een schrijven aan het hoofdbestuur hebben zij mededeellng gedaan, dat zij tot hun leed- wezen tot dit bestuit werden genoodzaakt, omdat zij de genomen beslissing een mis kenning achten van het beginselprogram der C. H. Unie, dat de kerk een bijzon dere positie toekent en bovendien wijst in nationale en niet in separistische lijn. 4 De Petroleumprijs. Petroleum kost nog altijd 18 cent per liter. Er is niet de minste aanleiding de prijs voor petroleum te verhoogen, nu er integendeel onderhandelingen worden ge voerd om spoedig tot een aanmerkelijke verlaging te komen. Daarom wordt hier een ernstige waar schuwing gegeven aan bet adres van hen, die in sommige gevallen blijkbaar eigen machtig tot een prijsverhooging zijn overgegaan. De opsporingsdienst van de prijsbe- heerschlng heeft opdracht nauwlettend hierop toe te zien, terwijl het publiek wordt aangeraden van overvraging onver wijld mededeellng te doen aan de afdee- liagsbureaux van de prljsbeheersching of aan den economischen dienst van de plaatselijke politie. Maar toch zijn er nog heel wat tekort Gedurende de spoorwegstaking, heb ben de Duitschers in het geheel 464 locomotieven geroofd. Hiervan waren er op 1 Maart j.l. 384 weer tërugge- bracht naar ons land, maar slechts honderd van deze 384 locs konden worden gerepareerd. De andere moe ten wachten tot er een plaatsje in de werkplaatsen voor hen vrij komt, en dat kan wel even duren, want de capa citeit der herstelwerkplaatsen blijft ■zeer gering. Er ontbreken thans nog altijd tachtig locomotieven, die door de Duitschers zijn weggesleept. Daarvan zijn er echter 3 gesignaleerd door het Commissariaat-Generaal voor de Ne- derlandsche Eonomische Belangen in Duitschland. Deviezenbekendmaking 2/46 In de Ned. Staatscourant is opge nomen een deviezenbekendmaking be treffende „aanbieding en eigendoms overdracht van goud, edele metalen en buitenlandsche betaalmiddelen". Krachtens deze bekendmaking zijn ingezetenen rechtstreeks of door tus- schenkomst van een deviezenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen in eigendom over te dragen goud, edele metalen en buitenlandsche betaalmiddelen, voorzoover deze waarden in het bui tenland berusten. Groeten aan zeevarenden Familieleden van zeevarenden, die via de radio een groet tot vader, echt genoot, zoon of verloofde op zee wen- schen uit te spreken, kunnen steeds 'n formulier bij radio-Nederland, afd. Wereldomroep aanvragen. Opnamen hiervoor vinden van tijd tot tijd in de Studio's van Radio Nederland in Hil versum en Den Haag plaats. Uitzending van deze berichten vindt plaats driemaal per week over den Ne- derlandschen Kortegolfzender PCJ op Maandag, Woensdag en Vrijdag middag tusschen 2.002.30 uur op 18.71 en 16.88 meter, elke uitzending tusschen 8.00—9.00 uur op 32.28 en 25.57 meter wordt herhaald. Het adres is Radio Nederland, afd. Wereldomroep, postbus 150, Hilver sum. Op de enveloppe vermelden: „Groeten voor zeevarenden". Aan het uitzenden van deze berich ten zijn geen kosten verbonden. Reeds van half November 1945 af, hebben besprekingen plaats gevonden over de vaststelling van de prijzen der akkerbouwproducten voor den oogst 1946. Begin December was er aanvanke lijk overeenstemming bereikt om op korten iermijn bepaalde verhoudings- prijzen vast te stellen, terwijl later, wanneer meer zekerheid zou bestaan omtrent den invloed van bepaalde fac toren, (zooals kunstmestvoorztening, loonpeil, e.d.), de definitieve prijzen bekend zouden worden gemaakt. Hierbij werd door de Stichting voor den Landbouw als voorwaarde gesteld, dat bij het bekend maken van deze ver- houdingsprijzen een clausule werd op genomen, waarin vermeld stond, dat bepaalde wijzingen in eerdergenoemde onzekere factoren volledig verdiscon teerd zouden worden bij de definitieve prijsbepaling. Van Regeeringszijde voelde men niet voor de publicatie van een zoodanig bericht, doch helde men steeds meer over naar het thans reeds bekend ma ken van de geldende prijzen. Hierover zijn gedurende de maanden Januari en Februari onderhandelingen gevoerd. De Stichting voor den Landbouw heeft hierbij steeds het stanpunt ingenomen, dat in feite de prijsvaststelling niet kan plaats vinden, zoolang niet vast staat op welken loongrondslag de prijzen gebaseerd moeten zijn. Hieraan lagen twee motieven ten grondslag: 1. dat, wanneer niet gelijktijdig over eenstemming wordt verkregen omtrent het loon en de prijzen, een prijsstelling op het thans officieel geldende loon niveau het gevaar inhoudt, dat om be paalde redenen later geen prijsverhoo ging zal worden toegepast, met als ge volg, dat de landbouwers het gelag zouden betalen; 2. dat een eventueel later, dus na een vaststelling op dit oogenblik, in te voeren prijsverhooging opnieuw een verstoring zal brengen in het inmiddels vastgestelde loonniveau, met alle ge volgen van dien. Het is daarom, dat de Stichting voor den Landbouw thans niet accoord kan gaan met het aanvankelijk voornemen van de Regeering tot publicatie van de prijzen, louter met de mededeeling, dat deze gebaseerd zijn op een uurloon van 60 cent. Inmiddels is de Stichting voor den Landbouw, in overleg met de Stichting van den Arbeid, doende om overeen stemming te verkrqijgen over een loon politiek, waarbij er evenwicht bestaat tusschen het landarbeidersloon en de overige loonen. Hierdoor alleen kan immers bereikt worden, dat aan den eisch van de sociale rechtvaardigheid wordt tegemoet gekomen, terwijl an derzijds niet alleen de arbeidsvrede in den landbouw als zoodanig bewaard wordt, doch bovendien 'n verdere ont trekking van de landbouwarbeiders aan de werkzaamheden van het land-* bouwbedrijf voorkomen kan worden. De Stichting voor den Landbouw heeft nu nogmaals bij de Regeering er op aangedrongen geen prijzen vast te stellen, voordat eerdergenoemde po gingen om overeenstemming te ver krijgen terzake van het loonpeil zoo volledig mogelijk gedaan zijn. De Stichting vertrouwt hierbij ech ter, dat met dit overleg nog slechts enkele weken gemoeid zullen zijn. Hoezeer de Stichting ook begrijpt, dat de boer de prijzen voor den oogst 1946 thans zou willen weten, is zij er van overtuigd, dat, gezien het uiter mate groote belang van de arbeids voorziening ten plattelande en den invloed, welke dit heeft op de produc tiekosten, het begrijpelijk geoordeelt wordt, dat de Stichting, in verband met de door de Overheid ingenomen houding, geen anderen weg kan be wandelen dan zij gedaan heeft. Naar het oordeel der Stichting zou vaststelling van de prijzen op dit oogenblik, gebaseerd op de huidige omstandigheden, zonder de toezegging, dat wijziging in bepaalde productie factoren later verrekend zal worden, gezien de reeds eerder genoemde be zwaren, funest voor den landbouw zijn BUITENLAND NIEUWE BELGISCHE REGEERING De heer Spaak is geslaagd in het vormen van een Kabinet. Hier voigt de samensteliing van de regeering: Eerste minister en minister van Bui tenlandsche Zaken: de heer Spaak (soc.); Binnenlandsche Zaken: Chr. M. Joseph Merlot (soc.); Arbeid en Soc'ale voorzorg: dhr. Leon Elie Troc- let (soc.); Justitie: dhr. Henri Rolin (soc.); Oorlogsschade en Oorlogsge troffenen: dhr. Pierre Ermeylen (soc.); Economische Zaken: dhr. De Smaeie; Openbare Werken: dhr. Rongvaux (sdt); Verkeer: dhr. Rongvaux (soc.); Ravitaiüeering: dhr. Meons de Femig; Financiën: dhri De Voghel; Koloniën: dhr. Anseele (soc.), indien hij aan vaardt. Drie portefeuilles: Landsver dediging, Volksgezondheid en Land bouw, hebben nog geen titularis. De regeering zal op 19 Maart voor de Kamers komen. Belgische ministers komen deze week niet naar Nederland De Belgische ministers van Buiten landsche Zaken, van Financiën en van Economische Zaken, die voornemens waren, deze week naar Den Haag te komen voor het voeren van besprekin gen van economischen en commer- cieelen aard, hebben zich genoodzaakt gezien, deze reis uit te stellen, daar de Kabinetscrisis in België hun aan- wezighed daar noodzakelijk maakt. Strijd tegen sabotage op Engelsche schepen De Engelsche veiligheidsdiensten zijn volop in werking getreden teneinde het uitbreken van nieuwe branden aan boord van Engelsche schepen te voorkomen. Na den brand van Vrijdag aan boord van de „Queen Elisabeth" (85000 ton), het grootste schip ter wereld, zullen de Britsche troepen wellicht naar Southamp gezonden worden om de havens te be waken, waar de „Queen Mary" (81000 ton) en de „Aquitania" (44700 ton) zijn gearriveerd. Het hoofd der politie te Southampton heeft verklaard, dat hij het ministerie van Oorlog om medewerking zal verzoeken wegens de mogelijkheid van sabotage. Voor de oorzaak van den brand op de „Queen Elisabeth" acht men geen andere redelijke uitlegging mogelijk dan sabotage. Er wordt nauw samengewerkt tusschen Scotland-Yard en de politie autoriteiten in Southampton en Liverpool, alwaar een geheele reeks scheepsbranden heeft gewoed Er zijn bevelen uitgevaardigd voor <je bewaking der schepen in de Britsche ha vens, bijna even streng als in oorlogstijc Ook de schepen van de Kon. Marine ge nieten een extra bewaking, vooral het pas voltooide vliegdekschip „Eagle" van 45000 ton te Belfast, dat op 19 Maart door prinses Elisabeth zal worden ge doopt. Het is het zwaarst bewaakte vaar tuig ter wereld. Vermindering van broodrantsoen in België Naar het agentschap „Belga" uit off cieuse bran verneemt, zal binnenkort het broodrantsoen verminderd worden. Deze vermindering zou echter gering zijn en niet op alle categorieën van werkers worden toegepast. Londenaars leverden „oorlogs souvenirs" in. Sinds de Britsche minister v. Binnen' Zaken, de heer Chuter Ede drie weken geleden voor de radio «en oproep deed aan de bevolking om zg. „oorlogs-sou venirs" in te leveren in verband met het feit, dat er veel te veel wapens in handen der burgerij waren, hebben Londenaars bet volgende ingeleverd 150 mitrailleurs, ruim 3500 revolvers, 2000 pistolen, 750 geweren en 60000 pa tronen, benevens 15 projectielen van 51 cm. zooals door Spitfires en Hurricanes in den strijd om Groot-Brittannlë werden gebruikt. Verder brandbommen, slag ïoedjes en ontstekingsladingen. Salaris van vliegtaigbcstnnrders Naar men verneemt bedraagt het salaris van een vliegtuig bestuurder van eentwee motorig toestel thans ongeveer 9.000 dollar per jaar. De Airline Pilots Asso ciation heeft verzocht om een salarisver - looging van 60 pCt., hetgeen een ge middeld jaarsalaris van 15.000 dollar zal beteekenen bij een vliegtijd van 75 uur per maand. De Airlines Negotiating Committee, welke de werkgevers verte genwoordigd, biedt een gemiddeld salaris van 12.000 dollar per jaar aan voor 85 vlieguren per maand. Op overzeesche routes vliegend vragen de bestuurders een gemiddeld jaarsalaris van 21.000 dollar. Indien de luchtvaartmaatschappijen per piloot 15.000 dollar en meer zullen moeten betalen, zullen de kosten tot een dergelijk peil stijgen, dat de ontworpen tariefsverlagingen onmogelijk zullen wor den. Hoogere tarieven zullen de omvang van het reizen beperken en aldus het aantal beschikbare betrekkingen doen afnemen. 20 jaar geëischt. Sluw en berekenend noemde de ad vocaat-fiscaal den thans 20-jarigen Sanders G. Vlierman uit Amsterdam tijdens de gistermorgen gehouden zit ting van het Bijzonder Gerechtshof. „Onevenwichtig, abnormaal, maar niettemin begaafder dan den gemid delden mensch", was de uitleg, die de verdediger van deze zonderlinge figuur gaf. Vlierman werkte als 15-jarige jon gen bij „Vreugde en Arbeid" in Febr. 1941. Terzelfder tijd was hij lid eener Communistische Verzetsgroep, waarin hij zoo al niet een groot vertrouwen, dan toch den naant had, politiek bij zonder goed onderlegd te zijn. Zijn medestrijders, O. W. C. Teesseling, A. Haspels: J. J. van der Plaats-5Spits, J. Rietbergen en De Bood verkeerden on der den indruk, dat hij reeds 20 jaar oud was en beschouwden hem als een volwaardig medewerker. Na een onderzoek in het ouderlijk huis van Vlierman, werd deze in de Euterpestraat ontboden. Hij gaf hier aan gevolg, werd correct behandeld en slechts ondervraagd over communisti sche litteratuur die bij hem thuis ge vonden was. Zooals het behoorde, ichuwde hij den volgenden dag vrienden. Enkele weken later werd opnieuw ontboden bij den S.D. en begaf zich, alvorens naar de Euterpe straat te gaan, naar Teesseling om diens advies in te winnen. Teesseling adviseerde hem niet te gaan en beloof de hem een onderduikadres te zullen verschaffen. Niettemin ging Vlierman den daarop volgenden dag naar den S.D. en verraadde daar zonder eenige noodzaak al zijn medestrijders. Het ge volg hiervan was, dat zij allen gevan gen werden genomen en door een Duitsch Kriegsgericht voor een deel ter dood en voor een ander deel tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld. Een jaar later zijn deze doodstraffen door de Duitschers ten uitvoer gebracht. Haspel, Teesseling en De Bood werden er het slachtoffer van. Met groote geraffineerdheid heeft Vlierman getracht de volkomen on schuldige verloofde van 1 zijner mak kers de schuld van de aangifte in de schoenen te schuiven. Verdachte, die met al of niet voor gewende onverschilligheid op de door den president gestelde vraag antwoord de, nam nauwelijks de moeite iets te zijner verdediging aan te voeren. Slechts sprak hij eenmaal over een „politieke intrige", waarvan hij thans als slachtoffer op deze rechtszitting aanwezig wal Nadere inlichtingen daarover kon de président, mr. Vi Schaeck Mathon, niet uit hem krijgen. Ook dit verraad heeft als een lawine gewerkt. Teesseling werd door de Duitschers cjermate mishandeld en ge folterd, dat ook hij ging spreken. Dit had tot gevolg, dat 15 ondergrondsche strijders van 'n andere groep eveneens den dood in zijn gejaagd. Uit een brief, die Teesseling vlak voor de executie aan zijn vrouw heeft geschreven, bleek, dat hij hierover erge spijt had. Nadat verdachte Vlierman zijn ka meraden op deze wijze had uitgeroeid, zette hij, wonderlijk genoeg, zijn on- dergrondschen jarbeid weer voort, waardoor hij een half jaar later zelf als slachtoffer van verraad gepakt werd en 2 jaar lang in het concentra tiekamp te Dachau doorbracht. De advocaat-ficaal, mr. Gelinck, zei- de in zijn requisitoir, dat hij aanvan kelijk den doodstraf had willen eischen, maar dat hij met den jongen leeftijd vair verdachte rekening wilde houden en het feit in aanmerking wilde nemen, dat de illegale groep zeker eenige ver antwoordelijkheid voor dit drama heeft, omdat men beter naar den leeftijd van verdachte had moeten informeeren. De dood 'is in Dachau reeds aan de zen jongen voorbij gegaan, zoo besloot de advocaat-fiscaal en hij eischte daar om 20 jaar, door te brengen in een Rijkswerkinrichting. Washington en de Spaansche kwestie niet voor den Veiligheidsraad De Vereenigde Staten weigeren de Spaansche kwestie voor den Veilig heidsraad te brengen. Deze beslissing werd gisteren aan de Fransche regee ring meegedeeld in een nota, die door Jefferson Caffery, den ambassadeur van de Ver. Staten te Parijs, werd ovehandigd aan Georges Bidault, den Franschen minister van Buitenland sche Zaken. De Grieksche verkiezingen Zondag hebben weer drie leden va a het Grieksche kabinet hun ontslag aangeboden, zoodat nu tien ministers af zullen treden. Naar men aanneemt zal minister-president Sofoelis zijn ka binet met leden van zijn, liberale, partij aanvullen. Verantwoordelijke kringel te Athene zijn van meening, dat de republikein- sche ministers zijn afgetreden, omdat „zij nu geplaatst zijn tegenover het on weerlegbare bewijs dat zij bij de ver kiezingen grondig zullen worden ver slagen". Zij beschouwen de argumen ten tegen het houden van verkiezingen op 31 Maart als een poging „om deze nederlaag bij voorbaat weg te redenee ren". Zij beschuldigen de aftredende ministers in het Grieksche kabinet er openlijk van, dat zij „misbruik maken van hun positie door het plaatsen van hun eigen partijgenooten in sleutelpo sities in leger en bestuur". Bij het na streven van deze factiek ontmoeten zij noodzakelijke tegenstand van de kant van de Britsche militairen en politie ambtenaren, wier voornaamste taak tr in bestaat van het bevorderen van zakelijkheid en het ontmoedigen van 't ondergeschikt maken van die diensten aan politieke en sectarische doelein den". De Engelsche minister van Buiten landsche Zaken heeft in een schrijven aan den Griekschen minister-president de redenen uiteengezet, die hem van meening doen zijn, dat een uitstel der verkiezingen ongewenscht is. Ook Be- vin is van meening dat het zich ont trekken aan de verkiezingen door de linksche partijen het gevolg is van hun inzicht, dat zij bij de a.s. verkiezingen de nederlaag zullen lijden. De Britsche regeering heeft steeds aangedrongen op het houden van verkiezingen omdat slechts daardoor bepaald kan worden, wat de werkelijke gevoelens van het Grieksche volk zijn. Bevin is „zeer ver baasd" door de mededeeling van So foelis, dat de gewapende strijdkrachten der „Chi"-organisatie de politie en de gendarmerie zullen overheerschen: „Zulk een situatie wordt in de berich ten, die ik heb ontvangen, niet moge lijk geacht", en Bevin voegt er aan toe, dat hij vertrouwt, dat de Grieksche minister-president aan een dergelijke samenwerking van de wettige strijd krachten en een illegale gewapende organisatie, met de hulp der Britsche politie-eenheden wel het hoofd zal kun nen bieden". In ieder geval kan ik niet begrijpen hoe deze ,,©hi"-organisatie de kiezers in de provincies zou kunnen dwingen anders te stemmen dan hun overtuiging hun ingeeft, wanneer er een geheime stemming is". Grieken land, aldus Bevin moet door zijn hou ding de eerbied van zijn geallieerden, en in het bijzonder van de Vereenigde Sjtaten, afdwingen. Twee comfminiqué's over de Fransche en Engelsche troepen in de Libanon De Libaneesche regeering heeft twee communique's uitgegeven als resul taat van de gisteren gehouden bijeen komst tusschen Betsjara elKoery, president van de Libanon, de eerste ministers van de Libanon en Syrië, en de gezanten dezer beide landen. Het eerste communiqué verklaart, dat Syrië en de Libanon, gehoord de resultaten van de tusschen de Engel sche en Fransche deskundigen te ra- rijs gehouden, technische militaire on derhandelingen over de terugtrekking der Fransche troepen uit de Libanon, hun goedkeuring hebben gehecht aan de politiek, die de regeeringen aan haar afgevaardigden te Londen en Pa rijs zullen overbrengen. In het tweede communiqué wordt medegedeeld, dat de Libaneesche re geering, na overleg met de Syrische autoriteiten, instructies heeft gezonden aan haar afgevaardigden te Parijs over het plan de Fransche troepen in drie stadia, liggende tusschen 1 April '46 en 1 April '47 terug te trekken. De ibaneesche regeering vertrouwt, dat Frankrijk ha^r wensch in gunstige overweging zal nemen, gezien, de of- icieele bekendmaking, dat de Libanon bereid is de ontruimingsoperaties te vergemakkelijken, vooral door het ver strekken van de noodige vervoermid delen en de bescherming van het ma teriaal. Volgens officieele Engelsche krin gen te Londen is het de bedoeling van ingeland de terugtrekking van de En gelsche troepen uit Syrië en de Li banon in ieder geval eind Juni van dit jaar te hebben voltooid, onafhan kelijk van de omstandigheid, dat rankrijk waarschijnlijk niet vóór 1 April 1947 gereed zal zijn met het te rugtrekken der Fransche troepen. NIEUWS IN HET KORT Het Joegoslavisch Nieuwsagent schap Tanjug heeft een communiqué uitgegeven, waarin de „alarmeerende jerichten" over de concehtratie van "oegoslavische troepen langs de de marcatielijn in de provincie Venezia ulia als onjuist worden gekenschetst. 9e versterking van de militiare con- tróle was van zuiver defensieven aard, aldus het communiqué. (Rt.). Radio Moskou haalde Fransche en Zwitsersche persberichten aan, volgens welke de Hispano-Suiza fabriekenJe Geneve aan Franco 50.000 granaten zouden léveren voor 20 mm kanonnen en de Geallieerde autoriteiten goed keurden, dat het transport er van via Italië en de Middellandsche Zee zou plaats vinden.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2